Rover: bushaltes Liesveldviaduct erbarmelij k 1 am CDA legt zich spreekverbod op Wij weten het al: Raad voorlopig akkoord met vrije winkeltijden Politie gaat kopje onder in Kolpabad VEAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE GOURANT NIEUWE WATERWEG CDÜHflNI Raadsleden: onvolledige uitkering is discriminatie Links houdt vast aan eis bodem- y onderzoek CDJA: help invaliden aan baan 'Verdeling woonruimte versimpelen' Vlaardingse Palestij nen zijn dolblij ill Tegenvallende verkoop woningen Sehanseiland Cursus filosofie: één deelnemer... Goedkoop personeel en dure bonbons WïUWEfi DINSDAG 15 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 Regionale redactie: Breda Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Volgens drie Schie damse PvdA-raadsleden hebben gehuwde vrouwen, die werkloos zijn geworden, recht op een vol ledige wwv-uitkering. In schrif telijke vragen aan burgemeester en wethouders van Schiedam noemen Jantje Boonstra, Jacob Wiersma en Yvonne Siljee het verstrekken van een beperkte uitkering aan deze groep vrou wen 'discriminatie'. Wiersma, Boonstra en Siljee ba seren zich op een uitspraak van de Raad van Beroep te Arnhem. Die heeft in mei dit jaar het standpunt van staatssecretaris De Graaff (sociale zaken) ge kraakt. zoals dat verwoord werd in twee brieven aan gemeente besturen- De Graaff staat de ge meenten in die brieven toe een beperkte uitkering te verstrek ken. De Raad van Beroep zegt, dat gehuwde vrouwen recht hebben op een volledige uitke ring. De sociale dienst in Schiedam heeft in het verleden aan enkele vrouwen van deze groep een be perkte uitkering verstrekt. De drie PvdA-raadsleden willen weten hoeveel hei .'•>htedam zou kosten, als alle uwen van deze groep een f ..edige uitke ring zouden krijgen. Om discri minatie te voorkomen ge huwde mannen krijgen wel een volledige uitkering willen de raadsleden dat B en W van Schiedam de uitspraak van de Raad van Beroep onder de aan dacht brengen van de Tweede Kamer. Schiedam De Schiedamse raadsfracties van D66, PSP/PPR en CPN blijven aan dringen op een nader onderzoek naar de bodemverontreiniging in Spaland-West. De drie partij en zullen tijdens de raadsverga dering op 19 december een voor stel van die strekking indienen. D66, PPR/PSP en CPN kwa men ruim een maand geleden in conflict met wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) nadat zij zich hadden afgevraagd of woning bouw in Spaland wel verant woord was, gelet op de opspui ting met verontreinigd slib uit de Rotterdamse Petroleumhavens. Vier milieu-organisaties steun den hun eis, dat er een nader on derzoek moest komen voordat de woningbouw in Spaland van start kon. Ondanks verzekeringen van Zij develd, dat wonen in Spaland geen gevaar voor de volksge- zondheidoplevert, blijven zowel de drie kieine linkse partijen als de door hen geraadpleegde mi lieudeskundigen van mening, dat alleen een gedegen bodem onderzoek uitsluitsel kan geven, Schiedam Het CDJA Schie dam heeft er bij wethouder Luub Hafkamp op aangedron gen, dat de gemeente meer ge handicapte werknemers in dienst neemt. De christen-demo cratische jongeren pleiten voor een gelijkwaardiger positie van gehandicapten op de arbeids markt. Het CDJA voert daar voor landelijk actie onder het motto Solidariteit, mij 'n zorg. Ook de Vlaardingse afdeling diende onlangs een verzoek in bij de gemeente voor meer ar beidsplaatsen voor gehandicap ten. Het CDJA .wijst erop, dat volgens de Wet Arbeid Gehandi capte Werknemers werkgevers verplicht zijn arbeidsplaatsen te scheppen voor invaliden. Schiedam Wethouder Hans van Kleef (PvdA, volkshuisves ting) wil de regels voor woon ruimteverdeling versimpelen. De huidige regels zijn zo inge wikkeld, dat zelfs Van Kleef er soms geen hoogte van krijgt. Zo vindt Van Kleef vier medi sche indicaties een beetje te veel van het goede. Het verschil tus sen gewenst, zeer gewenst, nood zakelijk en zeer noodzakelijk is volgens de wethouder „niet meer aan mensen uit te leggen". Twee medische indicaties, nood zakelijk en zeer noodzakelijk, zijn volgens Van Kleef voldoen de. In het PvdA-afdelingsblad Voorwaarts schrijft de wethou der dat hij een systeem van woonruimteverdeling wil dat ie dereen kan begrijpen. Hij kijkt daarbij in de eerste plaats naar ouderen, voor wie de gemeente meer woningen met een lift wil uitrusten. Vlaardingen Actie voerende agenten van de politiekorpsen van Vlaardingen en - Maas sluis namen gistermid dag een duik in het Kol pabad. Dat was hun ma nier om te laten zien, dat de politie door het kabi netsbeleid is uitgekleed en op het punt staat te verzuipen,. „Ons werk, de gemeenschap dienen, wordt ons onmogelijk gemaakt", zei Hans Meij er, landelijk secretaris penningmeester van de -S; politiebond ACP in een toespraak tot de geüni- |i' formeerde demonstran- ten. Korpschef Ton Spel was het met de actievoerders eens, dat rege ringsmaatregelen de motivatie van het politiepersoneel dreigen te ondermijnen en een politiek cynisme bevorderen. Maar de manier van actievoeren, die de bonden ACP er» NPB in Vlaar dingen gekozen hadden," was hem 'niet op het lijf geschreven'. Hij waarschuwde voor de geva ren: „Als u straks in optocht naar buiten gaat, balanceert u op het slappe koord tussen begrip en onbegrip. Eén buiteling en u ligt eraf". Voor de korpschef ging de actie dus te ver, voor sommige agen ten was het nog niet voldoende. Een duik in het Kolpabad en een optreden van drie als Star Sisters verklede agenten ging hen niet ver genoeg. Net zomin als de op merking van de Vlaardingse ACP-voorzitter Fred van der Sloot, dat de politie wordt uitge kleed. „De politie is al uitge kleed". vonden zij. De actie wekte bij het publiek niet de weerstanden, waar com missaris Spel een beetje bang voor was geweest. De optocht van het bureau aan de Westland- seweg naar het Kolpabad, een paar honderd meter verder, was weinigen tot last, ook al liepen de demonstranten op de openbare weg. Eenmaal in het zwembad waren alleen schoolzwemmende kindertjes, zwemleraren, leden van de CPN, fotografen en jour nalisten getuige van de agenten die te water gingen. De CPN deelde folders uit, waarin de par tij steun uitsprak aan de acties van de politie. Actieleider Van der Sloot bleef aan de rand van het bassin staan. „Mensen, redt deze drenkelin gen", riep hij. „Het is duidelijk dat zij nauwelijks het hoofd bo ven water kunnen houden". In Schiedam legde de politie ge durende twee uur het werk stil voor een actievergadering. Daarna ging het naar het Mareo- niplein. waar de Schiedamse ac tievoerders zich aansloten bij hun Rotterdamse collega's. Actievoerende agenten namen gistermiddag een duik in hel Kolpa bad. Vlaardingen Het uitroepen van de onafhankelijke staat door de Palestijnse Nationale Raad in Algiers heeft onder de Pale stijnse gemeenschap in Vlaar dingen tot uitzinnige vreugde geleid. Een groot deel van de on geveer 500 Palestijnen, die in Vlaardingen wonen, komt van middag bijeen in het eigen ont moetingscentrum aan de Mr. L. A. Kesperweg om de onafhan kelijkheid te vieren. „Het besluit van de Nationale Raad wordt door iedereen van harte ondersteund. Om dat te be nadrukken zullen we vanmid dag een verklaring voorlezen", aldus Ibrahim Al-Baz, woord voerder van de Palestijnse ge meenschap in Vlaardingen. bezocht een delegatie meenteraadsleden, vergezeld van enkele Palestijnen, de door Israel bezette gebieden. De dele gatie was unaniem van mening dat het Palestijnse volk recht had op een eigen staat. Enkele weken geleden bez< Vlaardingse ge- J -3 Vlaardingen De bushaltes op het Liesveldviaduct zijn erbarmelijk slecht. De halte- borden zijn nauwelijks te zien, de wachtende passa giers tochten uit hun jas, er kan niet meer dan één bus te gelijk van de insteekhaven gebruik maken en het vanda lisme tiert welig. Veel reizi gers voelen zich er 's avonds slecht op hun gemak. Zo luidt in het kort de kritiek van de vereniging Rover (reizi gers open baar vervoer) op de be langrijkste bushalte van Vlaar dingen. In een brief aan de ge meenteraad van Vlaardingen pleit de vereniging voor sterke verbetering van de accommoda tie op het Liesveld viaduct, door Rover betiteld als 'tochtgat'. De belabberde situatie schrikt volgens de belangenvereniging veel mensen af van gebruik van het openbaar vervoer. „Een au tomobilist zal zich hierdoor wel twee keer bedenken, voordat hij de bus naar het centrum van Vlaardingen neemt". De popula riteit van het openbaar vervoer hangt volgens Rover ook deels af van aantrekkelijke waehtgele- genheden. Wil de gemeente de situatie ver beteren. dan moeten er aller eerst aparte haltepaaltjes komen voor de RET-bussen (lijnen 52 en 56} en de bussen van Wcstned er- land (lijnen 82, 125 en 126). De halteborden met de vertrek tijden zijn nu in de muur ge schroefd en daardoor slecht zichtbaar. Verder moeten er ver lichte abri's bij de haltes komen en behoort de gemeente volgens Rover beter toe te zien op het schoonhouden van de omgeving. Door het overvloedig aanwezige beton zijn de haltes op het Lies veldviaduct erg 'vandal ismege- voelig'. In een schonere omge ving, waar de muren niet met graffiti zijn besmeurd, voelt de reiziger zich doorgaans veel vei liger. VlaardingenHet CDA-Vlaar- dingen heeft, na alle negatieve publiciteit van vorige week, zichzelf een spreekverbod opge legd. De fractie besprak gister avond het aftreden van wethou der Chris van Roon, het terug treden yan fractieleider Aart Kool en het opstappen van raadslid en kandidaat-wethou der Cees Bot. Jopie Schumacher, niet tot frac- Comfort in huis: een testie ven warm water én warm wonen. Méér comfort krijgt n door die twee op de juiste manier te combineren. Dal kan zelfs met één combi-toestel: de Vaillant j TbermocompacL Maar er zijn nog veel meer mogelijkheden. Vaillant heeft Ivoor u opgeschreven. Dat boekje kost u 15 mi nuten van uw tijd. D kunt er jaren plezier van hebben... Haal 1 even op. Het ligt voor u klaar en hel is natuurlijk gratis. Yilart "MnTOWpia YW «r-r H. VAN KOOIJ B,V. Ooslhavenkade 14, Vlaardingen Tel. 010-4343213 tievoorzitster maar wel tot woordvoerster van de christen democraten benoemd, noemt de zelf opgelegde zwijgzaamheid een 'informatiestop*. Een reden voor die stop weigert zij te geven. „Die reden lijkt mij duidelijk. Wij willen met elkaar praten en dat gebeurt nu". De fractieleden bezorgden el kaar vorige week in de gemeen teraad, tijdens de behandeling van de begroting voor 1989, de ene verrassing na de andere. Van het aftreden van wethouder Chris van Roon werden de meeste CDA'ers tevoren niet in gelicht. En het ontslag van Cees Bot, naar de geruchten willen na bedreigingen, kwam helemaal als een donderslag bij heldere hemeL Het CDA zal er een klus aan hebben om weer op één lijn te komen. Raadslid Henk van der Linden sprak vorige week het vermoeden uit, dat er een bui tenstaander aan te pas zou moeten komen om te bemidde len. Aart Kool was meer opti mistisch. „Na de herfst komt weer de lente", zei hij. En toen iemand hem erop wees, dat hij de winter oversloeg, zei Kool: Schiedam Verbijstering in wijkcentrum De Erker. Is Schiedam nou zo'n vreselijk domme stad, vraagt men zich af, of vormen de Schiedammers zo'n bijzonder intelligente ge meenschap dat zij een cursus filosofie niet eens meer nodig hebben? Voor de cursus, die vrijdag in De Erker begint, heeft zich tot nog toe één deelnemer aangemeld... Een tweede Schiedam mer heeft deelname in beraad. De cursus wordt gegeven door de Rotterdamse filosoof Sjaak Paridaems en is een nadere uitwerking van de cursus, waar mee Teleac vorige week zondag op televisie van start ging. De organisatie is in handen van de Schiedamse Federatie van instellingen voor sociaal-cultureel werk en samenlevingsop bouw. De Federatie nam het initiatief om het bestaande aan bod van activiteiten in wijkcentra eens met iets geheel nieuws aan te vullen. Coördinator Armand van Puy velde hoopte met de cursus in te spelen op een behoefte. Er zijn volgens hem tal van aanwijzingen, dat de filosofische interesse van de mensen toeneemt. Dat er nog maar één cursist is, hoeft overigens niet te beteke nen dat de Schiedammers geen belangstelling hebben voor fi losofie. Onder een aantal, aie de eerste uitzending van Teleac hebben gezien, is het oordeel daarover vernietigend: „Het zou over Hegel gaan. Maar dat viel goed-tegen. Het ging meer over Napoleon en de politieke situatie in Duitslana dan over de filosofie van Hegel, Met een zware, gewichtige stem werd er over die tijd gesproken. En éls er dan eens sporadisch iets over de filosofie van Hegel werd verteld, ging dat plotseling in zo'n sneltreinvaart, dat er geen touw aan vast te knopen was. Dat leidt alleen maar tot desinteresse in de filosofie". Volgens de Federatiefs het de bedoeling van Sjaak Paridaems om veel meer de filosofie begrijpelijk te maken van Hegel en de andere zes westerse filosofen, die later aan bod komen: Nietzsche, Marx, Heidegger, Levinas, Wittgenstein en Sartre. Maassluis De verkoop van ap partementen op het Schansei land wil niet erg vlotten. Van de 42 woningen, die de Maaslandse projectontwikkelaar Goud zwaard op het eiland rond de Grote Kerk wil bouwen, zijn er niet meer dan tien verkocht. Het omstreden nieuwbouwpro ject wordt gerealiseerd op de plek van de afgebrande olie- en lijnzaadfabriek De Ploeg. Al dit vooijaar ging de eerste paal voor het complex de grond in. Maar na het leggen van de funderin gen, nodig om de rijkssubsidies voor het project veilig te stellen, viel er op het Sehanseiland tot vorige week geen enkele bouw- acti vi teüt meer te bespeuren. De bouw heeft volgens makelaar Wessel Ros echter geen vertra ging opgeiopen. De opbouw van de elementen, die in Maassluis op elkaar worden gestapeld, vindt plaats in Limburg. Pas verleden week zijn de eerste bouwstenen voor het project ge arriveerd. Volgens Ros kan reeds over vijf weken het hoog ste punt worden bereikt, „Vol gend jaar moeten de woningen nog voor de zomer worden opge leverd", aldus Wessel Ros. Na de presentatie van de bouw plannen werd de makelaar ver leden jaar overstelpt met aan vragen voor informatie. De ver koop leek in eerste instantie niet de belangrijkste zorg. Veront rustend was wel een actie van buurtbewoners. Zij ageerden te gen de nieuwbouw, die in hun ogen niet in het historische plaatje van de oude haven past. Het lukte de bewoners echter niet de bouw te voorkomen. Door de lange periode tussen het slaan van de eerste paal en het vervolg van de bouwactiviteiten begonnen gemeenteraadsleden al te twijfelen of er nog wel schot in de ontwikkeling van het Ker- keiland zat. Ook de tegenvallen de verkoopcijfers verhoogden de gemoedsrust onder de Maasslui- se bestuurders niet. VolgensWesselRosisergeen re den tot ongerustheid: „Er zijn nog steeds veel mensen met be langstelling voor dit project. Doordat er verschillende typen woningen in het plan zitten, kan niemand zich op basis van de te keningen goed voorstellen hoe het er straks uitziet. De grote verkoophausse verwachten we pas ais er een modelwoning be schikbaar is". Een grote reclamecampagne om het project uitgebreid onder de aandacht van het publiek te brengen houdt Ros achter de hand tot het moment dat de bouw wat fs gevorderd. De 42 woningen, die tussen de 159.000 en 260.000 gulden gaan kosten, meten tussen de tachtig en hon- cderddertig vierkante meter. Naast woningen voorziet het project ook in 1400 vierkante meter kantoorruimte. Geldloper overvallen Vlaardingen Op het Veer- plein is gisterochtend een ge^i lo per van een winkelbedrijf over vallen. De man was onderweg naar een bank om enkele geld- casseues af te geven, toen hij van achteren werd vastgegrepen. Een onbekende overvaller rukte hem de tas met geld uit handen. Dat gebeurde omstreeks kwart over tien ter hoogte van 't Kruidvat, De politie is op zoek naar getuigen, die een signale ment van de dader kunnen ge ven. tiiitiiiiiiuiitmiiHiiiiiiiiiiiitiiuiKiitiHaiiiiitiii 'Eerlijke' inbreker Vlaardingen Omstreeks zes uur gisterochtend stond een be woner van de Naehtegaallaan plotseling oog in oog met een in breker, De bewoner begaf zich naar het toilet, toen hij in de woonkamer een onbekende ont moette. Deze man vertelde eer lijk dat hij op zoek was naar geld. Op verzoek van de verbouwe reerde bewoner verliet de inbre ker hel pand. Hij had inmiddels de gehele benedenverdieping doorzocht en de videorecorder klaargezet voor transport. miiiitimiiiiiiiiiiimmimmuimmimitimiiti Schiedam Ondanks grote be zwaren van winkeliers en vak bonden is de Schiedamse ge meenteraad gisteravond in prin cipe akkoord gegaan met het verruimen van de winkeltijden. De liberalisering vormt een uit vloeisel van het aanvragen van de D-status. Hierdoor krijgen winkeliers de mogelijkheid zelf hun openings- en sluitingstijden te bepalen. De raad ging akkoord, nadat burgemeester Reinier Scheeres liet weten, dat Schiedam vol gendjaar alsnog de mogelijkheid heeft om zich op het punt van het winkelsluitingsexperiment terug te trekken. Nogal war raadsleden hadden bezwaar u-gen de snelheid, waarmee het besluit moest wor den genomen. Pas verleden maand kreeg het college te ho ren, dat Schiedam aan het expe riment kon deelnemen. Fractie voorzitter Gé Brouwer vond dat er eigenlijk te weinig tijd was ge weest voor zorgvuldige besluit vorming. „Verleden week was er pas een hoorzitting, terwijl wij nu al een beslissing moeten ne men". Bart de Leede (PSP/PPR) en 171- ferd Bruseker (CPN) herhaal den nog eens de bezwaren, die tijdens de hoorzitting naar voren waren gekomen. Bij die gelegen heid toonden de vakbonden en de winkeliers zich falikant te genstander van verrruiming van de winkeltijden. Volgens Ulferd Bruseker leidt liberalise ring van de openingstijden tot ondoorzichtigheid, waar ook de consument niet bij is gebaat. „Verder betekent de verruiming een grote inbreuk op het sociale en culturele leven van winke liers en winkelpersoneel". Burgemeester Reinter Scheeres gaf toe, dat de reactie van de on dernemers hem had teleurge steld. „Maar dat heeft vast te ma ken met de korte tijd, die de on dernemers was gegund om een beslissing te nemen. Door ons nu aan te melden verplichten we ons echter tot niets. Als volgend jaar blijkt, dat er nog steeds geen draagvlak voor de maatregel is, kunnen we ons natuurlijk altijd nog terugtrekken". De Leede vond dat onzin. „Als de winkeliers hadden inge stemd, had u ook niet gesproken over de tijdsdruk. Ik krijg het idee dat u tegen de wil van de winkeliers in iets wil doordruk ken". Het college denkt, dat de Twee de Kamer bij de behandeling van de wet D-gemeenten zelf met beperkingen op het gebied van de winkeltijden gaat komen. „Het is zeer goed denkbaar dat de winkels na amendering 's avonds niet na achten open mo gen zijn, terwijl de zondag ook taboe blijft. De maatregel brengt heus niet zo'n aardverschuiving teweeg, als sommigen van u wel licht denken", sprak Scheeres gisteravond sussend. Schiedam Debatten tussen politici, die ook in het dagelijks leven conflicterende belangen dienen, leveren soms leuke momenten op. CPN-raadslid Ulferd Bruseker, werkzaam bij Konsumenten Kon takt, joeg gisteravond zowel winkelier Gerard Verhulsdonk (WD) als burgemeester en politiehoofd Reinier Scheeres inde gordijnen. Het debatje ontspon zich als volgt: Brusuker, sprekend over het dreigende avondwerk van winkelpersoneel als gevolg van de liberalisering van de winkeltijden: „Dat onregelmati ge werk is juist één van de zaken, waar de politie nu zo fel te gen protesteert". Scheeres: „Hoho, meneer Bruseker, het gaat de agenten in eerste instantie om meer loon". Bruseker repli cerend: „Dat versterkt juist mijn argument. Winkelpersoneel- wordt nog véél slechter betaald dan politieagenten". Toen kwam bonbon mak er Verhulsdonk in het geweer. „Nou, meneer Bruseker, als u mij toestaat mijn prijzen te verhogen, ben ik misschien in staat de lonen te verhogen". Bruseker te gen de bonbonmaker, die meer bekend staat om zijn goede kwaliteit dan om zijn lage prijzen: „Die bonbons van jou jpjn nu anders al duur genoeg".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1