TNO onderzoekt klachten ME- buurt Fusie lokale omroepen bespreekbaar Animo blijkt boven alle verwachting mm AAN Twee vernederingen vond Bot voldoende V JJtf-HftJWÏ UH-Wf-MfttH] «tlHMHtWf urwtwtjw wnHuww JHfWHttitttr «ffi Adviesraad heeft bezwaren tegen Blankenburgtunnel Bouviers belagen moeder en kind HMRDIN6S DAGBLAD [Si» GO Dl NIEUWf WATERWEG COURANT 'Zijdeveld heeft de douche weer uitgezet 'EN IN DE TOEKOMST LOKALE TELEVISIE' Studiedag sexuele mishandeling Mislukte overval Ex-raadslid CDA diep teleurgesteld DE PENNENSET GEVEN WE STEEDS VAKER CADEAU Mijinke terug in Novotel Schiedam B FABER DONDERDAG !7 NOVEMBER 1988 PACINA 17 Regionale redaciie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343239. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4315209 SchiedamJaap Vervveij zet zijn eenmanskruistocht tegen de minimum-energiewomngen voort De huur der van één van Chris Zijdevelds van vloer tot dak geïsoleerde en van vensterluiken voorziene, gasbe- sparende huizen in Woudhoek blijft klagen over zijn wooncomfort Hij eist een bacterie-onderzoek omdat hij de lucht, die de ventilator door zijn huis blaast, niet vertrouwt Verweij heeft opnieuw een klaagbrief aan wethouder Zijdeveld op stapel staan. Zijn zoveelste, en veel ver wacht hij er niet van. Zijn verhouding met de wet houder en het Gemeentelijk Woningbeheer is niet zo danig, dat het ambtelijk apparaat zal staan te trappe len om die notoire lastpak in Woudhoek ter wille te zijn, denkt Verweij. Bij een vorige gelegenheid kreeg hij schriftelijk te horen dat men op het stadskantoor niet langer van zijn 'beledigingen' was gediend. Desondanks waagt hij opnieuw een poging aandacht te vragen voor zijn probleem. Verweij beweert al ja ren, dat de lucht in zijn huis opvallend veel stof bevat. En waarschijnlijk ook roet: rond de ventïlatorroosters in verschillende vertrekken zijn op het witte behang en op de witte plafonds grote bruine plekken te zien. Mogelijk zijn de buizen waardoor de lucht naar bin nen wordt geblazen vuil, mogelijk bevat de lucht die van buiten wordt aangezogen vuile deeltjes. „We zitten hier tenslotte in het Rijnmondgebied, waar de lucht niet altijd even schoon is Verweijs echtgenote klaagt regelmatig over hoofd pijn. In de vorige woning had ze daar nooit last van. Andere huurders in de ME-buurt zitten met dezelfde, of soortgelijke problemen. Een familie uit de Water stokerstraat heeft zelfs TNO ingeschakeld om het verband tussen' het binnenklimaat en de allergie bh sommige huisgenoten te laten onderzoeken. Hoewel TNO aan de gemeentelijke medische dienst van Vlaardingen rapporteerde dat er geen direct verband tussen de klachten en de luchttoevoer hoeft te be staan, krijgt het bewuste gezin dankzij een medisch attest binnenkort toch een andere woning. Aangebrand Fijn voor die buren, oordeelt Verweij, maar daarmee is het probleem natuurlijk de wereld niet uit: „De ge meente moet gewoon zorgen dat er niets aan deze hui zen mankeert". Daarom willen hij en zijn echtgenote ook niet verhuizen. „Een andere womng, dat haaltje de donder; dat doe ik niet". De minimum-energiewoningen in de Geuzenbuurt van Woudhoek werden ruim vier jaar geleden ge bouwd bij wijze van experiment De geavanceerde, energiezuinige verwarmingsapparatuur bleek niet altijd even perfectie functioneren. Gemeentelijk Wo ningbeheer moest er herhaaldelijk monteurs op uit sturen. Verweij kon die serviceverlening wel, maar het resultaat ervan bepaald niet waarderen. Hij bleef zich storen aan het zoemen van de ventilator en aan de verdacht vuile lucht: „Dan kwam je 's nachts uit bed, omdat je dacht dat er bij de buren iets was aange brand. Bleek het gewoon de lucht in ons eigen huis". En passant zet hij nog wat vraagtekens bij het predi kaat energiezuinig: „Je stookt minder gas, da's waar, maar de ventilator werkt op elektriciteit en je kunt dat ding nooit uitzetten. Dus je stroomkosten zijn aan zienlijke Een ander minpuntje is de lage temperatuur van het warme water en het pietluttige straaltje dat uit de douchekop sijpelt' „Nauwelijks sta je er onder, of het water wordt koud. Zijdeveld heeft de douche weer uitgezet, denk je dan mismoedig". Onderzoek Directeur Woningbeheer Ton Verdoes kent alle klachten zo onderhand op zijn duimpje. Sommige zijn terecht, geeft hij onmiddellijk toe. „Óm met de lucht te beginnen:-vuil rondom de verwarmingsroosters heb je overal, niet alleen bij deze woningen. Stofaan- slag is heel normaal, alleen ïs hier de vraag, hoe ac ceptabel is dat? TNO doet daar momenteel een onder zoek naar. en op basis van de uitslag zullen we beslis sen in hoeverre het systeem moet worden aangepast of verfijnd". Verdoes ziet echter geen aanleiding grootschalige wijzigingen aan te brengen, m alle 184 ME-woningen- „Voor ons blijft het een geslaagd experiment De cij fers van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam tonen aan dat de energiebesparing behoorlijk is. In dat op zicht is het daar erg goedkoop wonen. Vanaf het be gin hebben we er rekening mee gehouden, dat we technische aanpassingen zouden moeten plegen. Die nazorg zijn we nooit uit de weg gegaan. Dat blijkt nu toch opnieuw uit betTNÜ-onderzoek7" Maassluise Kunstuitleen viert eerste verjaardag door MARI TIMMERMANS Maassluis Rien Koene van de Maassluise kunstuit leen blijkt op bezoek te heb ben gerekend. In stapels ligt er informatie op zijn bureau. De nog aanwezige kunst hangt keurig tegen grijs ge verfde wanden of is over zichtelijk opgeborgen in één van de vijftien speciale 'kunstkarren'. Rien con strueerde deze zelfbedachte rolbakken naast zijn gewo ne werk als museummede werker. „Ik vind dat klanten van de kunstuitleen met in een of an der rommelhok een kunstwerk moeten uitzoeken. In gewone huiskamerbelichting kun je hier op je gemak iets moois uit zoeken en er de nodige docu mentatie bij nalezen". Met 'hier' bedoelt Koene de stijlvol gerenoveerde zolder van het Maassluisse Gemeentemuseum aan de Zuiddijk. Al jaren wilde kunstminnend Maassluis een eigen artotheek, maar tegelijk was men bang dat er niet genoeg klanten zouden komen. In november 1987 hak te Maassluis de knoop door en begon de gemeente haar eigen 'winkel'. Een jaar later blijken alle verwachtingen te zijn overtroffen. Ao Zwaard, Maas sluis' culturele man: „Rijn mond had met precies dat wat we zochten en we wilden ook geen dependance van Delft worden. We hebben voor een tussenoplossing gekozen: de helft van de kunst is in eigen bezit, en voorde andere helft is Maassluis gewoon klant bij de Delftse artotheek. Later ko men we misschien Rijnmond weer eens tegen". Het Maassluise 'experiment' slaat duidelijk aan. Hoopte men bij de start nog bmnen een jaar veertig leden te hebben, in no vember X988 blijken dat er zelfs 122 te zijn. Koene: „Ik vind wel dat we voldoende keuze moeten bieden. Het lijkt me dat er op zijn minst 250 kunstwer ken moeten zijn voor 100 le den". Uiteraard bevat de Maas sluise collectie veel werk van kunstenaars, die in deze regio bekend zijn. Leen Droppert, Peter Dumas en Henk Valster bijvoorbeeld. Bij Maassluizers is het werk van de eigen kun stenares Manon Lïth populair. Er bestaan drie verschillende uitleen regelementen bij de Maassluise kunstuitleen, Eén voor particulieren, één voor bedrijven en één voor gemeen telijke instellingen. Voor parti culiere abonnees kost het lid maatschap 72 gulden per jaar en ieder volgend kunstwerk kost 36 gulden. Ook bestaan er abonnementen, waaraan een spaartegoed vastzit. Die kosten 135 gulden, waarbij de Kunst uitleen 75 gulden reserveert voor eventuele aankopen. „Vroeg of laat wordt een kunstlener altijd een kunstko per. Mensen raken gehecht aan een bepaald kunstwerk en wil len dat in huis houden. Onze ei gen werkstukken kunnen we natuurlijk altijd verkopen en bij de 'Delftse kunst' proberen we altijd te bemiddelen". Rien Koene hecht veel waarde aan kunstverspreiding, „Vroeger was kunst alleen iets voor de elite, maar tegenwoordig kan er in elke huiskamer echte kunst hangsn". De Maassluise artotheek heeft veel moderne kunst, uiteraard. Maar ook voor de klassieke landschapjes is er plaats. Een J hele kunstkar is ingeruimd 2 voor fotografie en ook voor col- 3 en etsen zijn er aparte wa- Rjen Koene bemant de Maassluise Kunstuitleen. gentjes. Op de kunstzolder trekt Rien Koene steeds op nieuw wagentjes tevoorschijn om werk te laten zien. Zijn en thousiasme werkt aanstekelijk. Met de andere drie museum medewerkers bemant Rien Koene de uitleen. Administra tief nog een heel werk. „Ik denk dat er nog genoeg animo is voor de kunstuitleen. Je zou zelfs op commerciële basis aan kunstuitleen kunnen doen. We hebben pas weer nieuwe etsen aangeschaft en ik denk dat daarvoor veel aanloop komt". Schiedam Een fusie tussen de Ziekenomroep Schiedam (ZOS) en de Stadsomroep Schiedam (SOMS) lijkt nu nog een uiterste mogelijkheid, maar bespreekbaar is deze vorm van samenwerking wel in de zogenaamde intensiveringscommis- Deze commissie is sinds twee maanden aan het werk. Er zitten vertegenwoordigers in van bei de besturen. Samenwerking tus sen de Zieken- en de Stadsom roep is een randvoorwaarde ge weest, toen degemeenteraad een besluit nam over subsidiëring van de lokale radio. Momenteel gaat het grootste deel van de sub sidie van de SOMS op aan de huur van de studio van de ZOS. Fusie is het ene uiterste, zegt Wim Groeneweg, hoofdredac teur van de Stadsomroep. Het andere uiterste is volgens hem een samensmelting, waarin be houd van ieders eigen identiteit vooropstaat. De ZOS heeft de ap paratuur, maar de SOMS is de zendgemachtigde, een rol die Vlaardingen Sexuele mishan deling van kinderen is een pro bleem, waar hulpverlenende in stanties in het noordelijk Water weggebied steeds vaker mee worden geconfronteerd. Vol gens de regionale geneeskundi ge- en gezondheidsdienst is de behoefte aan informatie-uitwis seling onder hulpverleners over dit probleem sterk toegenomen. Signalen van die aard ontvangt de GGD van politie, huisartsen en psychologen. De in Vlaardingen gevestigde gezondheidsdienst organiseert daarom op 25 november een stu diedag over dit thema. niet van belang ontbloot is nu ook de Ziekenomroep via de ka bel te beluisteren valt. De Stad somroep is namelijk verant woordelijk voor wat er uitgezon den wordt. Groeneweg noemt het een kwestie van goed ver trouwen. Hij gaat niet de pro gramma's van de ZOS vooraf controleren om te kijken of er geen reclame tussen zit. „Recla me in de uitzendingen, dat doen we niet. Ook geen sluikreclame. We letten daar steeds meer op". Alleen in de afkondiging van de programma's wordt een hele rij sponsors opgelepeld. Maar de tijd van Radio Boemerang is voorbij (de SOMS is voortgekomen uit deze lokale etherpiraat). Wim Groeneweg daarover „Ik weet niets van piraten. Een piraat, da's voor mij een houten poot en een lappie voor het oog. Daar doe ik niet aan". Groeneweg denkt dat het in een stad als Schiedam niet nodig is om zowel de ZOS als de SOMS op zaterdagen een actualiteiten rubriek te laten verzorgen. „Daar is geen ruimte voor", vindt htj, „dan ga je elkaar in de wielen rijden". Groeneweg hoopt in de toe komst behalve radio ook lokale televisie te kunnen maken. „Aad Wiegman is daar erg voor", weet hij van de wethouder. Her nieuwde samenwerking met stichting Frame, zoals vorig jaar bij de Brandersfeesten, is één van de mogelijkheden. Maar de voornaamste factor zal zijn: geld. Voorlopig beperkt Wim Groene weg zich daarom tot de radio, en daarbij kan hij best nog mede werkers gebruiken. Zie ook pagina 19. GEHEID AAN DE HELLEVOETSTRAAT Rotterdam groei L En hoe' Vandaag is alweer een eerste paal geslagen Ditmaal in opdracht ^an de Uoningbouvwercnigiiig Onze Woongemeenschap Helgaatomeen woningbouwproject van plusminus 1820 m2 aan de HelleioetstraaL Het proleet omvat 50 woningwet woningen cn 7o'n 800 nri winkel ruimte Voor Rotterdam Is dit de 126' eerste paal m 1988 Wordt venolgd ROTTERDAM, STAD OM QP TE BOUWEN Inlichtingen Grondbedri[f Rotterdam, telefoon 010-4896944 Den Haag Het besluit om naast de tweede Beneluxtunnel ook de Blankenburgtunnel aan te leggen dient te worden mee genomen m het over enkele we ken verschijnende nieuwe struc tuurschema Verkeer Vervoer. De regering had voor de toevoe ging van de Blankenburgtunnel aan het hoofd wegennet niet mo gen kiezen voor een snelle pro cedure, zoals nu is gebeurd. Dat schrijft de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening in een ongevraagd advies. Eerder dit jaar werd bekend dat er in plaats van één, twee nieuwe tun nels ten westen van Rotterdam nodig zijn. De Blankenburgtun nel is gepland tussen Rozenburg en de Zuidbuurt, het gebied tus sen Vlaardingen en Maassluis. Gezien de eerdere discussie over welke van de twee tunnels er moet komen, meende de rege ring voor de toevoeging van de Blankenburgtunnel te kunnen volstaan met een gedeeltelijke wijziging van het huidige struc tuurschema Verkeer Vervoer, via een zogenoemde verkorte procedure, zonder de mogelijk heid van advies en inspraak. De Raad heeft tegen deze gang van zaken grote bezwaren. Het landelijke adviesorgaan zet vraagtekens bij het spoedeisende karakter van de besluitvorming. Ook is de aanleg van de Blan kenburgtunnel met onomstre den De raad is van oordeel dat het hier niet om een onderge schikte wijziging van het struc tuurschema gaat. Gezien het grote belang van een extra ont sluiting voor het Rotterdamse haven- en industriegebied meent de raad, dat een beslissing over de Blankenburgtunnel thuishoort in het zeer spoedig verschijnende nieuwe structuur schema Er wordt ook op gewe zen dat de aanleg van de Blan kenburgtunnel grote nadelen heeft voor het recreatiegebied Liekebaert. Schiedam Drie onbekende mannen hebben gisteravond laat geprobeerd in de Gerrit Ver- boonstraat een 55-jange Schie dammer te beroven. De man liep omstreeks half twaalf richting Koemarkt, toen hij door het drietal werd staande gehouden. Zij wilden dat hij zijn portemon nee af gaf. De man rukte zich los en nam de benen. De overvallers gaven de achtervolging pas op, toen hun slachtoffer op de goed verlichte Koemarkt was aange komen. Vlaardingen Het vorige week afgetreden CD A-raad slid Cees pot blijft voorlopig weigeren zijn IEDEREEN DIE ONS EËN NIEUWE ABONNEE BEZORGT, KRIJGT ALS DANK EEN PENNENSET CADEAU. DE NIEUWE ABONNEE MOET WEE MINSTENS DRIE MAANDEN ABONNEE OP HET ROTTERDAMS NIEUWSBLAD WORDEN. De nieuwe abonnee is: Naam: adres: {code HA} voor). - - huisnummer: postcode: plaals:- telefoon:(ivm controle op bezorging) De nieuwe abonnee krijgt het RN eerst 2 weken gratis en neemt daarna een maandabonnement g kwartaalabonnement Over de betaling krijgt hij/zij t.z.t. bericht Stuur deze pennenset naar: naam: _.voorl adres:no.: O N postcode: plaats. Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, zenden naar; Rotterdams Nieuwsblad, afd. abonne menten, Antwoordno. 1579, 3000 VR Rotterdam. vertrek uit de Vlaardingse poli tiek uitvoerig toe te lichten. Bot wil pas volledig opening van za ken geven, als de crisis binnen zijn partij is opgelost en het CDA een nieuwe wethouder heeft be noemd. Het voortbestaan van de coalitie met de PvdA en de WD gaat hem boven het uiten van zijn persoonlijke grieven. „Mis schien leg ik later wel een ver klaring af in het partyblad". Bot verliet vrijdag in een emotio nele stemming de raadszaal. Volgens waarnemers trok hij de deur van het stadhuis huilend achter zich dicht Waarom de ge moederen binnen de CDA-frac- tie zo hoog waren opgelopen, laat Bot ook een week na zijn drama tische afscheid liever in het mid den, Hij houdt het op de crypti sche mededeling dat er „funda mentele politieke meningsver schillen" binnen de fractie be staan, De verklaring, dat hij om „persoonlijke redenen" opstapte, trekt Bot daarmee in. De affaire-Van Roon was voor hem de druppel die de emmer deed overlopen, blijkt uit mede delingen van het voormalige raadslid. „Zoiets gebeurt natuur lijk niet van de ene dag op ande re", zegt Bot, doelend op de chaos die ontstond, toen wethouder Chris van Roon wegens ver strengeling van politieke en za kelijke belangen zijn ontslag in diende en eerst fractievoorzitter Aart Kool en vervolgens Cees Bot in zijn val meesleurde. Bots lezing luidt overigens dat hij zijn raadszetel opgaf „om niet verder in de zaken van Van Roon be trokken te raken". In de raad werd vorige week ge suggereerd dat Bot zelf zou heb ben aangestuurd op het vertrek van Van Roon, door bij burge- Cees Bot meester Fred van Lier de dub belrol van de CDA-wethouder bij sociëteit DAT aan te kaarten. Bot miste in zijn partij voldoende steun om die beschuldiging te weerleggen, en dat herinnerde hem aan de wethouderscrisis in 1984, toen hij door toedoen van zijn eigen fractievoorzitter Jo Schriel zijn zetel in het college van burgemeester en wethou ders moest opgeven. „Het heeft een hele tijd geduurd voor ik dat had verwerkt. Dan doet het pijn, als zoiets je een tweede keer overkomt". Hoewel hij vindt dat hij onheus bejegend is, blijft Cees Bot lid van het CDA, „Ik ben veertien jaar lid geweest van de raad, waarvan vijfeneenhalf jaar als wethouder. Dan is de politiek een deel van je bloed geworden. Of ik de Vlaardingse gebeurte nissen met groot enthousiasme zal blijven volgen, betwijfel ik, maar landelijk gezien hoor ik nog steeds bij de partij. Mijn poli tieke viste is niet veranderd Of hij ooit terugkeert in .de Vlaardingse gemeenteraad, hangt voor Cees Bot af van de opstelling van het CDA, en van de samenstelling van de fractie op dat moment. „Maar ik ga er van uit dat dit mijn definitieve afscheid was". Novotel-directeur Jan-Willem Mijinke: beroepsmatig heimwee naar Schiedam. Schiedam Jan-Willem Mijin ke heeft zijn come-back gemaak t als directeur van het Novotel m Schiedam Hij is op 1 november teruggekeerd m zijn oude func tie, die hij twee jaar geleden ver ruilde voor een directeurspost in het A msterdamse Novotel. Kennelijk is het verblijf in de hoofdstad hem niet al tegoed be vallen. Mijinke maakte de stap terug naar Schiedam op eigen verzoek „Hij kan nu eenmaal moeilijk afstand nemen van die stad", weet men op het Amster damse hoofdkantoor van de ho telketen. Bij de Novotel-directie gaat Jan- Willem Mijinke door voor een Schiedammer in harten nieren. Dat maakt men ook op ook uit het feit, dat hij altijd tn de Bran- dersstad is blijven wonen. Tot zijn vertrek naar Amsterdam was Mijinke jarenlang voorzitter van de Scbiedamse VVV. Aan leiding voor zijn terugkeer naar het Schiedamse hotelwezen was de vacature, die bij het Novotel- filiaal ontstond toen directeur Willem Reimers naar Den Haag werd overgeplaatst. VlaardingenTwee loslopende bouviers hebben gisteren m het Oranjepark een moeder en haar 4-jarige zoontje de stuipen op het lijf gejaagd. De moeder moest het kind oppakken, om het te be schermen tegen de agressieve dieren. Zij kon desondanks niet voorkomen, dat de opspringende dieren het kind in de voet beten. De vrouw kwam er met een paar beten in armen en benen vanaf. Voor alle zekerheid kregen bei den in het Holyziekenhuis een tetanus-injectie. De politie is op zoek naar de eigenares van de hond, die een fikse bekeuring le gem o et kan zien. Nova Gold H. v. Kooïj showroom, w Vlaardingen 4343213

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1