Schiedammers in Yienne gastronomisch onthaald Halve marathon gaat door heel Schiedam Ik kom u graag het ROTTERDAMS NIEUWSBLAD bezorgen m Streekmuseum toont ^Feesten van December' VLAflROINGS DAGBLAB SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Paulusschool moet blijven7 'Ook 21,1 km is geen kleinigheid water alSSü Kamer van Koophandel onderzoekt winkels jiiDiiiiiiiiiniiiniiiimiHiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiHint Belgische joyriders EFABER smederij" lila uli Bouwvakker maakt smak Bel: 010-4004.444 f2fö«ntloJfc eronder Stadsbestuur tevreden over reclamehokj es Bonnie boos op Aleida-bestuur 'Uitwedstrijd' voor Van Lier Bewoners tippen De Kluyver als stadsarchitect VRIJDAG IS NOVEMBER 1988 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DER VELDEN Vienne „Kijk, die versie ringen, allemaal opgehangen ter ere van uw komst. Daar links van u ziet u de Neder landse vlag en 3djk eens naar die bus, speciaal voor de con ferentie is hij helemaal uitge dost met Europese vlagge tjes". De Schïedamse delegatie kwam gistermiddag ogen en oren te kort, toen zij door het socialisti sche gemeenteraadslid Jean- Frangois Merle de stad Vienne werd binnengereden. In het bij Lyon gelegen Vienne vindt vandaag een conferentie van zeven Europese partnerste den plaats, maar gisteren kwa men de verschillende delegaties in de loop van de dag het Zuid franse stadje al binnen. Naast or ganisator Vienne en Schiedam nemen delegaties van Udine (Italië), Velenje (Joegoslavië), Esslingen (West-Duitsland) en Neath (Wales) aan de besprekin gen deel. Het Zweedse Nerrkö- ping is dit keer niet van de partij, maar het Spaanse Albacete, een partnerstad van Vienne, heeft als nieuwkomer wel een verte genwoordiger laten afvaardigen. Schiedam, dat in het 30-jarig be staan van de jumelage lange tijd een ondergeschikte rol in de club heeft gespeeld, wordt in Vienne door een zware delegatie verte genwoordigd. Stuurde men in andere jaren hooguit twee verte genwoordigers en soms zelfs he lemaal niemand, nu geven bur gemeester Reinier Seheeres, wethouder Aad Wiegman (PvdA) en de gemeenteraadsle den Siem Rosman (CDA) en Gé Brouwer (PvdA) acte de presen ce, terwijl Constance Berndsen voor ambtelijke ondersteuning zorgt. Gastvrijheid Volgens Seheeres is de delegatie zo groot, omdat het de bedoeling is de volgende conferentie in Schiedam te organiseren. Om Schiedam wat bekender te ma ken bij de andere partners werd het clubje uit de Brandersstad flink uitgebreid. Verleden week kwam echter het verzoek van Neath binnen om de organisatie voor de conferentie van volgend jaar over te nemen. Mevrouw Lewis, een van de initiatiefne mers tot de stedenband, is in 1989 voor één jaar burgemeester van Neath en wil graag persoonlijk de partnersteden in haar stad ku nnen ontvangen. Schiedam ging zonder morren akkoord, waardoor de buiten landse gasten pas in 1S9Q in Schiedam hun opwachting zul len maken. Het door Schiedam voorbereide voorstel om kunst uit alle partnersteden in het Ste delijk Museum in Schiedam te exposeren is daardoor voorlopig ook van de baan. De eerste dag van het bezoek aan Vienne stond voor de Schiedam mers in het teken van de gastro nomie. Direct na aankomst duw de Jean-Frangois Merle de dele gatie een restaurant in voor een zware lunch. Pas zes gangen en twee uur later werd het hotel op gezocht, waardoor de hoop van wethouder Aad Wiegman om nog even brum te worden in het* nazomerzonnetje vervloog. De bij aankomst opgedane in druk, dat Vienne echt werk heeft gemaakt van het 30-jarig jumelagejubileum, werd in de stad nog eens bevestigd. Het hele historische stadscentrum aan de Rhone is versierd met lampen, slingers en Europese vlaggen, terwijl veel winkels boeken over alle deelnemende landen, en dus ook Nederland, in de etalage hebben uitgestald. De gastvrij heid kent tn Vienne geen gren zen. Alle delegatieleden werden m een driesterrenhotel onderge bracht, waarna opnieuw werd aangeschoven aan de dis. „Ge weldig allemaal", zei wethouder voor financién Aad Wiegman. En met een zuinige blik: „Maar als ze in Schiedam komen, gaan we het toch anders doen". L)e begrotingsbehandeling in de gemeenteraad van Vienne liet 's avonds zien, dat de Fransen ook het nodige gevoel voor theater hebben Burgemeester Louis Hermas zei plotseling, tussen de agendapunten over een verbou wing in het plaatselijke zieken huis en verhoging van de elek- triciteitstarieven, in: ,.En dan vraag ik nu applaus voor onze gast uit Nederland, monsieur Seheeres". Vlaardingen Het verdwij nen van de Paulusschool zou een wezenlijke verarming betekenen van het onderwijs in de Westwijk. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben daar om bij het ministerie van onder wijs gepleit voor het voortbe staan van de basisschool, de eni ge in de wijk die op katholieke leest is geschoeid. Het leerlingaantal op de Paulus school aan de Van Maerlantlaan is de laatste jaren sterk terugge lopen. De school voldoet niet meer aan de landelijke norm, die minimaal honderd leerlingen voorschrijft. De verlaagde norm van 75 leerlingen wordt precies gehaald, zodat de school met op heffing wordt bedreigd. Ben W van Vlaardingen en de stichting Katholiek Onderwijs willen dat voorkomen met een speciale vergunning van de minister. Wordt het verzoek ingewilligd, dan is het voortbestaan van de Paulusschool de komende drie jaar verzekerd. Een 52-jarige automobilist uit Rotterdam kwam gisteren met de schrik vrij toen hij, om een botsing te voorkomen, het stuur omgooide en indeSchie belandde. Hij wist opeigen gelegenheid uit het voertuig te kruipen. Het ongeluk gebeurde omstreeks vijf uur ter hoogte var de Polderweg in Schiedam-Kethel, waarde Rotterdammer moest uitwijken vooreen plotseling opdoemende auto. De brandweer g takelde het te water geraakte s voertuig later g moeiteloos op de® kant. s Schiedam De Kamer van Koophandel begint morgen met het opzetten van een dis tributie-planologisch infor matiesysteem in Schiedam. Dat betekent dat van alle win kels in de stad de gegevens over Maassluis De Maassluïse poli tie heeft de afgelopen nacht drie Belgen gearresteerd, omdat zij in een gestolen auto reden. De wa gen stond geparkeerd aan de Vermeerlaan. Passerende agen ten roken onraad en vroegen de inzittenden naar hun papleren. Na contact met het bureau bleek, dat het om een auto ging die een paar uur tevoren was ontvreemd uit Villevorde bij Brussel. De Belgen, van wie er twee 18 jaar zijn en één 15 jaar is, worden vastgehouden voor verhoor. De politie wil weten wat zij in Maas sluis kwamen doen. illlllllflKII CAUBBURGSTHAAT80 VUAflüNGEN - 7ÜL 01 CM343096 de branche en het vloeropper vlak in een computersysteem ■worden opgeslagen. Vanaf die dag trekken mede werkers van het coördinerend instituut voor het midden- en kleinbedrijf langs alle 660 win kels, die Schiedam telt. In juni van dit jaar begon het instituut in opdracht van de Kamer van Koophandel met de regionale operatie, die ertoe moet leiden dat er een inventarisatie komt van alle winkels op de linker- en rechter Maasoever. De gegevens kunnen in de toe komst vergeleken worden met die van andere regio's, waardoor het distributie-informatiesy steem landelijk dekkend zal zijn. Het systeem wordt opgezet op verzoék van het ministerie van economische zaken, dat hiermee een beter inzicht in het Neder lands winkelbestand wil krijgen. De gemeenten in de Waterweg regio en de Kamer van Koop handel zijn ook nauw betrokken bij het opzetten van het systeem. Volgens de Kamer van Koop handel kunnen gemeenten de informatie gebruiken bij de in vulling van bestemmingsplan nen en het ontwikkelen van plannen in het kader van stads en dorpsvernieuwing en de her structurering van buurtwinkel centra. Voor ondernemers ziet Michiel OlijJ medewerker van de Kamer van Koophandel, ook grote voordelen. Door het systeem krijgen zij volgens Olij beter in zicht in de ontwikkelingen van hun branche, hetgeen kan hel pen bij beslissingen over vesti ging of uitbreiding van een win kel. De bezoeken van de medewer kers aan de bedrijven hebben volgens Olij een 'flitsend karak ter'. Nadat de medewerker in sa menspraak met de ondernemer de branche heeft bepaald, wordt snel het vloeroppervlakte geme ten. Een operatie die volgens Olij gemiddeld niet langer dan vijf minuten in beslag neemt. Schiedam Een 36-jarige bouwvakker uit Til burg is gisteren met grote spoed naar het zieken huis gebracht, nadat hij een val van vier meter had gemaakt. Hij was bezig metbekistingswerk aan de nieuwbouw van handelsmaatschappij Itho aan de Westfrankelandsedijk. De man verloor zijn even wicht en smakte op de betonnen vloer. Hij brak daarbij een arm en liep verwondingen op aan borst en rug. Als je gebonden bent aan de plaats waarin jc woont, moet je precies weten wat daür en in wijde omgeving gaande is. Die informatie haalt u uit de krant. Niet zomaar een krant, maar een wereld stadskrant. De krant voor je eigen stukje Nederland. Boordevol nieuws op elk niveau. Inter nationaal, nationaal, regionaal, plaatse lijk, stralelijk. Wat u ook maar bedenkt: er wordt wel over geschreven. Sport, cultuur, wetenschap, feiten, menin gen, achtergronden. Allemaal uit uw eigen perspectief: objectief en onafhankelijk. Ik nodig u uil om nu de telefoon te pakken en het nummer van de afdeling Lezersservice te bellen. Ik zorg dat u voortaan uw RN keu rig op tijd in de bus heeft. Elke middag. Het maakt niet uit of het regent, sneeuwt, hagelt of stormt. Weer of geen weer. Ik (en mijn col lega-bezorgers) doe die kleine moeite graag voor u. Tot 7tens en hartelijk dank voor uw tele foontje. ma l/m vrij. 08.30 - 16.30 uur, of stuur de ingevulde voorpaginabon op. --OIIMs,, Schiedam Meer dan 300 atleten beginnen morgenmiddag aan een halve marathon door Schiedam. In drie groepen vertrekken zij vanaf de Lange Nieuwstraat om daar een paar uur later weer te finishen. Voor alle lopers ligt er bij de finish een plaquette van Schiedam en er zijn prijzen van 500,250 en 100 gulden. De atleten lopen via de Westvest en de Noordvest door naar Ke- thel en komen dan via Groe- noord en de Gorzen weer aan de Lange Nieuwstraat. De afstand is gebaseerd op de helft van de officiële marathon. „Tweeénveertig kilometer lijkt ons toch een beetje te veel" zegt Jeanne Ouweneel van het orga nisatiecomité. „De helft daarvan is ook geen kleinigheid, maar het stoot de meeste atleten niet af". De Marathon Schiedam wordt dit jaar voor het eerst gehouden en iedereen staat nu al versteld van de opkomst. Er zal worden gestart m drie groepen: de wheelers, de wed strijdlopers en de recreanten. De eerste vertrekkers zijn de wheel ers, die op het startschot van een beroemdheid uit de sportwereld aan de race beginnen. Wethou der Luub Hafkamp lostorn 13.00 uur het startschot voor de wed- stnjdlopers. Een kwartier later vertrekken de reereatielopers, die door Nicolette Weghelaar van de loopactie voor leverpa- tienten worden weggeschoten. Onderweg staan 200 vrijwilli gers paraat om het geheel in goe de banen te leiden; 22 EHBO'ers waken over het welzijn van at leet en publiek, en 3u politiea genten zorgen er langs het hele parcours voor dat niets uit de hand loopt. Om de vijf kilometer staat er een tem voor dorstige at leten. Radio Rijnmond en de Stadsomroep Schiedam verzor gen een hve-verslag, terwijl Sky Channel opnamen voor later maakt. Aan de finish waeht een delega tie van Rotterdamse marathon- officials de lopers op. Hans van de Steen hoven is hun voorzitter. Tot twee uur voor het vertrek kan men zich nog opgeven, maar 'liefst wat eerder1, zegt Jeanne er direct bij. Schiedam Het Schiedamse ge meentebestuur is zo in zijn nop jes met de nieuwe bushokjes, dat het voltallige college van burge meester en wethouders present is bij de ingebruikname van het eerste exemplaar. De nieuwe abri's worden gratis geleverd door Publex Stadsmeu- bilair, in ruil voor een jarenlang reelamemonopoly. Het Amster damse bedrijf mag de abri's met commerciële boodschappen be plakken en bovendien op tal van plaatsen in de stad zogenaamde mupi's neerzetten: borden van kunststof, die eveneens van re clame worden voorzien. In veel wijken zijn de mupi's in middels al niet meer weg te den ken, tot verdriet van sommige winkeliers, die opeens reclame voor concurrerende* merken in hun nabijheid moeten dulden. De helft van de abri's wordt nog voor de kerstdagen geplaatst. In totaal krijgt Schiedam 108 van deze wind dichte bushokjes van hardglas, die volgens de leveran cier ook redelijk vandaalbesten- dig zijn. Dankzij de ruime recla meopbrengsten staat Publex ga rant voor het onderhoud. Dat scheelt de gemeente jaarlijks veel geld. Het afsluiten van het miljoenen contract wordt komende dins dag om kwart over elf gevierd bij het Hemaplein, waar Ben W trots met vertegenwoordigers van het reclameconcem bij de eerste abri zullen poseren. SchiedamHet zit kunstena res Bonnie Onderwaater be hoorlijk dwars, dat zij voor niets een ontwerp heeft ge maakt voor de stiehting Gra vin Aleïda. Zij las een tijdje geleden in de krant, dat de organisatie van de jaarlijkse Aleidadag in het Julianapark verlegen zat om een herkenbaar symbool en dat de Schiedammers werden opgeroepen om suggesties te doen. Bonnie toog aan het werk. In haar woning aan de Haven- dijk zette zij rich ijverig aan een fraai ontwerp en overeen komstig het verzoek stuurde zij het resultaat op aan het Aleida-bestuur, bereikbaar via een postbusnummer. Een paar dagen geleden kreeg Bonnie de enveloppe retour. Ongeopend. Het postpakketje had een tijd in de postbus ge legen, maar kennelijk was die niet geleegd en daarom had de PTT maar besloten het geheel retour afzender te stu ren. „Ben je daarvoor nou drhk in de weer?" klaagt de kunstena res. „Probeer je mee te denken met een organisatie, die toch de indruk wil vestigen een ac tieve indruk te maken, en dan halen ze niet eens de post op". De organisatie van de Aleida dag was niet voor commen- taar bereikbaar. Maassluis Omdat het Streekmuseum een Vlaar- dingse aangelegenheid is, opent Vlaardings burge meester Fred Van Lier morgenmiddag de tentoon stelling 'Feesten van De cember1 in het Gemeente museum van Maassluis, Van Lier speelt zijn 'uitwed strijd' temidden van sfeervolle en opmerkelijke decemberal- tributen uit vroeger tijden in een zijzaal van het museum aan de Zuiddijk. Het Gemeentemuseum kwam op het idee de Maassluisse de- cembersfeer nog met een ex positie te verhogen, maar het museum bezit niet voldoende spulletjes om zelf zo'n tentoon stelling in te richten. „We wis ten dat er op Jan Andersons 'rommelzolder' in Vlaardin gen in ieder geval wèl vol doende bezienswaardige din gen zouden liggen" vertelt museummedewerker Rien Koene. De Vlaardingse verzamelaar stelde hen niet teleur. Koene: „Er bleken zelfs meer voor werpen en afbeeldingen voor handen, dan wij hier kwijt konden. Zo'n tentoonstelling moet natuurlijk wel overzich telijk blijven. De mooiste din gen hebben we uitgezocht en die zijn nu over drie ruimten verdeeld". Turkije Het sinterklaasfeest bepaalt het eerste onderdeel van de tentoonstelling. Met een an tiek haardijzer is een open haard met pakjes gerecon strueerd. Aan de wanden han gen zeer oude sinterklaaspren- ten en onder vitrineglas liggen de schoolboekjes van opa en oma. Sinterklaas blijkt een eeuwen oud feest ter zijn, dat juist in het calvinistische Holland bij zonder populair werd. De hei lige is echter nooit in Spanje geweest en zeker in deze stre ken heeft hij nooit een voet ge zet. Nicolaas leefde m de derde eeuw na Christus in het door Rome overheerste Lycié (te genwoordig Turkije). Al op jeugdige leeftijd bleek hoe vroom en vriendelijk hij was. Hollandse protestanten had den in vroeger eeuwen nog moeite met de feestdag van deze katholieke bisschop. Maar het legendarisch altruïs me van de heilige Nicolaas heeft ook hen in de loop der ja ren over de streep getrokken. De bij de expositie behorende informatie vertelt dal zwarte piet oorspronkelijk de over wonnen duivel symboliseerde. Daarna werd hij een boosaar dige slaaf van de heilige bis schop Streng trad hij op tegen ongehoorzame kinderen Te genwoordig heeft piet geluk kig alleen nog het imago van grappenmaker en kinder vriend. Dierfiguren In een grote kast staan achter glas de talrijke koek-, specu laas-, suikergoed- en marse pein vormpjes. Door de eeu wen heen waren opeetbare dierfiguren favoriet. Koek, speculaas en suikerwerk staan er in alle kleuren, malen en vormen. Sinterklaas blijkt al tijd al een kindervriend, maar zeker geen tandartsvriend, te zijn geweest. Tegenover deze kast staat het enige attribuut, dat het mu seum zelf heeft ingebracht. Het is een fraai beschilderde arreslee, die voor de gelegen heid is volgeladen met kleuri ge pakjes. De wereld van het kerstfeest openbaart zich on der meer met een stijlvol ge dekte tafel en de bijna onver mijdelijke kerstboom. Aan de wanden prijken talrijke kerst illustraties uit d'oude doos. In de bijbehorende tekst staat de uitvoerige verklaring. Een grote staande klok mar keert de weg naar het nieuw- jaarsdeel van de expositie. Tot in de jaren twintig was het ge bruikelijk, dat gemeentebestu ren hun burgers per aanplak biljet hun heilwensen deden toekomen. In het Gemeente museum hangen een paar in gelijste exemplaren. Morgenmiddag om drie uur opent burgemeester Van Lier 'Feesten van December1. De tentoonstelling blijft tot 29 de cember in het museum. Schiedam Voor de opvolging van Hans Huis in 't Veld stads- architect van Schiedam is een van de kanshebbers iemand uit mens - directe omgeving: Han de Kluyver, projectleider voor d'1 stadsver- - nieuwing in Schïedam-West. De Kluyver geldt als een creatief ambtenaar, met grote ai chitectoni- sche kwaliteiten. Hii won eerder dit jaar een betekenisv, ille p* een architectuurwedstrijd in Mexico. Han de Kluyver viel al op, kort na zijn indiensttreding meente Schiedam. Hij hield er een methode op na, die b - - van tijd populair raakte bij inspraakprocessen. Bewoi.» „Jen zelf bij de planvoorbereiding van herinrichting van een s raat schui ven metminiatuurmodellen in een maquette. Zo kregen ;ij een goed beeld van de mogelijkheden. Maar De Kluyvers lust en leven werd steeds meer de arch teetuur, In- het stadskantoor is hij een van de belangrijkste ontwerpe rs. Onlangs oogstte hij lof van de politiek, die in een besloten vergade ring kermis, had kunnen nemen van zijn ideeën over hetStadserf (Etnmaplein),* Er zijn gemeenteraadsleden, die vinden dat De Klu/ver tekort- wordt gedaan door zijn plannen geheim te houden. Als c r zoveel en-' thousiasme voor is, moet wethouder Chris Zijdeveld lie plannen' openbaar maken, vindt men. Zn bewonersverenigingen valt te beluisteren, dat Har, de Kluyver, niet meer die op-en-top-inspraakambtenaar is van welf er. „Hij istoe- aan het grote werk", tipt men zijn kandidatuur voor c,e functie van stadsarchitect, waarvoor de gemeente overigens een externe sollici tatieprocedure is gestart

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1