Wim van der Stelt eert 't alledaagse Maassluis Raad verlaagt premie woningbedrij f niet VAN HET EEN KOMT HETANDER. Weinig schot in onderzoek ASHVB VIAAROINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWES COURANT Fotograaf/dichter presenteert eerste boek r-cfM* Reclamerechten verkocht voor onderhoud bushuisjes FABER smedenf iliinl» Internationale én bedrijfsopvang Honki-Ponk 2: een unieke combinatie Feestverlichting llangs Oude Haven Onverbeterlijke dronken rijder WERELDSTADSKRANT Jan van Duijn bedankt ook voor CDA-zetel WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 PAGINA 15' Regionale redactier Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352063, 4350557 - sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DER VELDEN MaassluisBurgemeester Hans van Es sloeg gisteren de spijker op de kop, toen hij Wim van der Stelt een optimistisch karakter toedichtte. De huislotograaf en medewer ker van het Maassluisse huis- aan-huisblad De Schakel pre senteerde gisteren zijn boek Maassluis, mijn stad. Uit de in houd spreekt duidelijk dat de 78- jarige Van der Stelt, ondanks de enorme aanslagen in de naoor logse jaren op het historische ka rakter van de binnenstad, van 'zijn' Maasslu;s <s blijven houden. Maassluis, mijd stad is in de eer ste plaats een fotoboek, dat de le zer via meer dan negentig foto's een blik terug in de tijd gunt. Van der Stelt koos uit zijn 8000 negatieven tellende archief met name foto's van het historisch centrum van de stad. Zo zijn de NoordvJfet, de Zuidvliet, de Ha ven en de Hoogstraat uit vroeger jaren veelvuldig afgebeeld in het boekwerk. Ook in teksten en gedichten gaat Van der Stelt uitvoerig in op de ontwikkelingen, die het naoor logse Maassluis van een histo risch plaatsje tot een moderne forenzenstaa transformeerden. Zijn gedichten, die in de jaren vijftig en zestig in De Schakel verschenen, geven een aardige indruk, hoe de Maassluisse kro niekschrijver in die tijd tegen de gebeurtenissen in Maassluis aan keek. Net als in Maarten 't Harts eerder dit jaar verschenen boek De Steile Helling vormt de sane ring van de Maassluisse binnen stad een belangrijk thema in. het boek van Van der Stelt, 't Hart gebruikt in zijn roman, die gro tendeels in de jaren vijftig speelt, de dreigende sanering in de om geving van de Sandelijnstraat, de Hoekerstraat en de Lijnstraat als illustratie voor de grote kloof die cr gaapt tussen de arbeiders in het saneringsgebied en de no tabelen, die bovendijks wonen. Boven de dijk wordt in 't Harts boek geslist, dat de arbeiders in het benedendijkse gebied bijna uit hun huizen worden gejaagd. Uit 't Harts werk spreekt een melancholieke toon over het Maassluis van de jaren vijftig, dat door de vernieuwingsdrang van latere colleges van B en W al lang niet meer bestaat. Van der Stelt beschouwt het vernieu wingsbeleid van die jaren heel anders. Hij stelt de modernise ringen voor als onvermijdelijke, onomkeerbare ontwikkelingen. In zijn gedicht 'Adios, oude bin nenstad laat hij de politieke keu ze, die ten grondslag aan de sloop lag, onverlet door de huizen te vergelijken met mensen: Wim van der Stelt staat breed glimlachend naast burgemeester Van Es hij de overhandiging van zijn boek. 't Gaat met ons zoals de huisjes, eens zal er Adios zijn. Mogelijk is dat zo'n afscheid, dat wel pijn en droefheid geeft, maar 't bewijst dat men voor anderen, toch wel wat betekend heeft". Maassluis heeft door de enorme veranderingen voor 't Hart al lang afgedaan. Weliswaar speelt de stad in al zijn boeken een hoofdrol, maar dan uitsluitend in de vorm van een ver verle den. 't Hart laat zich in Maassluis nog maar zelden zien. Als hij al komt, drukt hij zich meestal in sombere termen uit over de stad. Dat dat voor Van der Stelt an ders ligt, spreekt uit bijna al zijn gedichten. Als de dichter zich al druk maakt, dan betreft het meestal verkeersopstoppingen, parkeerproblemen of in de weg staande stoepjes. Kleine onge makken, die meestal wel snel opgelost konden worden. Met de moderniseringen kon Van der Stelt van harte instem men. Soms ging het alleen niet snel genoeg naar zijn zin: „Een open gat, een modderpoel, waar onkruid welig tiert, waar meer nog dan voorheen de krot het stadsbeeld daar ontsiert". Naast de sanering' wordt in Maassluis, mijn stad aandacht besteed aan het leven van alle dag. De gedichten en foto's over Kunst Na Arbeid, de blijdschap over de komst van een badhuis en het 375-jarig bestaan van Maassluis zullen bij velen herin neringen naar boven halen. Gedichten zoals over de Wagen- brug. die door het warme zomer se weer was uitgezet, en de bijbe horende foto's behoren 2eker tot de hoogtepunten van het boek. Zij tonen aan, dat Van der Steit zich als fotograaf en zondags dichter altijd op bijzondere wijze met het alledaagse leven van Maassluis heeft bemoeid. Maastlui», mijn atacfc foto'» en tekaten van Wim van der Stelt. Uitgeven drukke rij De Groot. De winkelprijs bedraagt 24,50. Het boek in te koop bij boekhandel Den Draak In Maassluis en Vlaardingen en bij de drukkerij zelf. „Toon die tobt al weken, over die verrekte brug, want het ope nen en sluiten, hel gaat niet meer zo vlug", dichtte Wim van der Steit bij deze foto van de Wagen- brug. Schiedam „Komen er straks lekkere hapjes uit die gebaks- ioos?", het een qmstander zich jntvallen. Zijn opmerking was to gek nog niet, want rond de feestelijke verpakking op het Hemaplein stonden op dat mo ment alle Sehiedamse wethou ders en vertegenwoordigers van het Franse bedrijf Publex Opge steld. De combinatie van wethouders en een feestelijke verpakking, die duidt op een officiële ope ning, zijn in de regel goed voor lekkernijen. Dit keer had de om stander echter pech. Uit de ver pakking kwam alleen de eerste nieuwe abri tevoorschijn, een produkt van de Franse firma Publex, Abri's heetten vroeger gewoon bushuisjes, terwijl mupi's veel Schiedammers ongetwijfeld eerder aan ruimtewezentjes dan aan reclamezuilen doen denken. De combinatie van mupi's en abri's maakt het voor Publex aantrekkelijk om heel Schiedam 'gratis' van bushuisjes te voor zien. De komende tijd worden in Schiedam ruim honderd nieuwe bus- en tramhuisjes geplaatst. Publex garandeert dat alle huis jes onderhouden worden, terwijl vernielingen direct worden ge repareerd. Mupï staat voor rao- biliers urbaine pour plan ou in formation, hetgeen duidt op stadsmeubilair voor plattegron den of informatie. Volgens wethouder Chris Zijde veld scheelt het contract met Pu blex de gemeente jaarlijks zeker 100.0D0 gulden aan onderhouds kosten. De gemeente betaalt voor deze privatisering geen geld, maar geeft Publex in ruil de exclusie ve rechten voor straatreclame in Schiedam. Verleden week verschenen in heel Schiedam reeds de mupi's, hetgeen met name op de Hoog straat tot boze reacties bij de win keliers leidde. Inmiddels zijn en kele mupi's, na overleg, alweer verplaatst. Volgens de Franse directeur J.J, Goubé van Publex is de Franse firma veel beter in staat de kos ten van plaatsing en onderhoud van straatmeubilair te betalen. De investeringen, volgens Gou bé ruim twee miljoen gulden, denkt hij terug te verdienen door de reclameopbrengsten. Over de financiële waarde van deze rechten wordt echter nog al schimmig gedaan. Gefluisterd wordt, dat adverteren in een re clamezuil 4000 gulden per maand kost. De verkoop gaat veelal internationaal. Publex, dat binnenkort ook enorme re clameborden langs de Sehie damse invalswegen gaat plaat sen, bezit mupi's en abri's in 1369 gemeenten in 8 Europese lan den. Wethouder Zijdeveld neemt zijn collega Hans van Kleef op schoot. Naast hen zitten wethouder Aad Wieg man en Publex-directeur J.J. Goubé In deabrl-meuwe-stljl. Gevelkachei XG-42-TK CALLENBUflGSTRAAT 60 VUAfttXNGEN-m. 010-4343096 Schiedam Kinderdagverblijf Honki-Ponk is er na vier jaar plannen maken eindelijk in ge slaagd een dépendance van het onderkomen aan de Sehiedam- seweg op te zetten. Directrice Marja van Wolferen vertelt daarover met meer dan de ge bruikelijke trots. Dat komt, om dat voor een, voor Nederlandse begrippen, unieke constructie is gekozen. Aan de Burgemeester Honnerla- ge Gretelaan is een combinatie gerealiseerd van internationale en bedrijfsopvang. Ook qua kef- tijd bestrijkt de tweede Honki- Ponk-vestiging een breed ter rein. Kinderen vanaf 8 weken tot 13 jaar kunnen er dagelijks terecht. Dat Honki-Ponk de vleugels zou uitslaan, was voor Marja van "Wolferen al lang een uitgemaak te zaak, „De laatste acht jaar hanteren we een wachtlijst van 1 1/2 tot 2 jaar, We moeten gemid deld 50 tot 70 ouders teleurstel len". Pogingen om op het stadskan toor subsidies los te peuteren mislukten, dus was het zaak het overeen andere boeg te gooien. Een reeks toevallige contacten, gesprekken en behoeften van de leidsters hebben Honki-Ponk uiteindelijk in de richting ge duwd, waarvoor met de oprich ting van de stichting Internat:o- naal Kinderdagverblijf Honki- Ponk is gekozen. Vaag idee Al snel werd het op dat moment nog vage idee gelanceerd iets voor anderstaligen te doen. „Het boeide ons als leidsters om met kinderen uit andere culturen te werken. Bovendien wisten we dat er in Schiedam, met relatief veel buitenlanders, behoefte aan zo'n voorziening moest bestaan", aldus Van Wolferen, die al vanaf het prille begin in 1974 aan het ki nderdagverblijf is verbonden. Zij is ervan overtuigd, dat an derstaligen er heel moeilijk toe komen opvang voor hun kinde ren te regelen. Dat is vooral f rus- trerend voor vrouwen, die een opleiding willen volgen. Daar door wordt die vrouwen een reële kans ontnomen. Tijdens contacten met het gewestelijk arbeidsbureau en de stichting Beroepseducatie Waterweg- Noord ontdekte Marja van, Wol feren, hoe het mogelijk was el- kaars belangen te dienen. Combineren „Het arbeidsbureau wil graag ar beidsprojecten opstarten, de Stichting wil cursussen geven en wij willen opvang geven aan buitenlandse kinderen. Die inte resses bleken prima te combine ren te zijn, want opvang is voor veel vrouwen een voorwaarde om een beroepsopleiding te kun nen beginnen". Een bijkomend voordeel is vol gens Van Wolferen, dat kinde ren al in een vroeg stadium met Nederlandse leeftijdsgenootjes in contact komen. „Buitenlandse kinderen hebben vaak nog steeds een achterstand, als ze op school komen. Dankzij onze voorziening kan die voor een groot deel worden weggeno men". Dat het plan het arbeidsbureau aansprak, mag blijken uit het feit dat voor de eerstkomende drie jaar twee ton beschikbaar is ge steld. Bovendien doet Honki- Ponk gelijk mee aan. het project van het arbeidsbureau. Zes leer ling-leidsters-.krijgen in die pe riode ieder een baan van 16 uur bij het kinderdagverblijf. Tijdens de drie eerste experi mentele jaren zal ook de ge meente Schiedam een steentje bijdragen om de nieuwe aanpak in Honki-Ponk een kans van sla gen te gunnen. De gemeente neemt tot 1992 alle huisvestings kosten vóórhaar rekening. Bedruipen „Om onszelf op langere termijn te kunnen bedruipen is het zaak de bedrijfsopvang van de grond te tillen", richt Van Wolferen de blik op de toekomst. Honki- Ponk heeft becijferd dat mini maal zes fulltime-plaatsen moeten worden verkocht om dat mogelijk te maken. Eén plaats kost 12.000 gulden per jaar. Mo menteel is één plaats verkocht en is Van Wolferen met drie or ganisaties in bespreking om per 1 januari kinderen te plaatsen. Veel bedrijven blijken tegen de hoge kosten aan te hikken, maar dat is volgens Van Wolferen on terecht. Enerzijds benadrukt zij dat een fiks deel via fiscale af trek terugvloeit in de kas van het bedrijf. Anderzijds wijst ze erop dat bedrijven erbij gebaat zijn werkneemsters, die moeder worden, in dienst te houden. „Het wisselen van een employée op een gemiddelde arbeidsplaats bij een grote instelling betekent een kapitaalvernietiging van tussen 20- en 40.000 gulden", al dus Van Wolferen, die doelt op het geld dat nodig is voor wer ving, opleiding, introductie en productieverlies in de over gangsfase. Vlaardingen Er zit weinig schot in het onderzoek naar strafbare feiten, die zouden zijn gepleegd door directeur G.J.Verburg van de Algemene Stichting tot Huisvesting en Verzorging van Bejaarden in Vlaardingen. Acht maanden na de start van het onderzoek heeft de politie nog niet meer dan haar eerste bevindingen voorgelegd aan het openbaar minis terie. Tussen de VJaardingse politie en de officier van justitie is op dit moment overleg gaande over de noodzaak tot een nader onderzoek. „Maar 20wel justitie als de politie hébben meer werk te doen", aldus persofficier mr. Samson. „Zij zijn niet continu met die zaak bezig". Zij vermoedt dat het nog wel en kele weken zal duren, voordat het overleg over een vervolg onderzoek is afgerond. Begin van dit jaar rezen verdenkingen tegen de directeur van de ASHVB. Een personeelslid, met wie Verburg een jaren lange verhouding had gehad, vertelde, nadat de relatie in een ruzie was geëindigd, haar verhaal aan Jan Madern, wethou der en voorzitter van het bestuur van de stichting. Verburg zou gelden voor onderhoud aan de wooncomplexen in eigen zak hebben gestoken. Vlaardingen De bruggen over en de panden aan de Oude Ha ven in Vlaardingen worden tij dens de wintermaanden voor zien van feestverlichting. De ge meente heeft dat initiatief van belangenvereniging De Haven Rond enthousiast ontvangen. Het energiebedrijf heeft zelfs al opdracht om voor de nodige aan sluitingen te zorgen, mits de ver eniging betaalt. Illuminatie van de panden aan de haven is het laatste plan van de vereniging, die regelmatig initiatieven ontwikkelt om het historisch hart van de stad aan trekkelijker te maken. Burgemeester en wethouders vinden het een goed plan. Zij zijn zelfs bereid mee te betalen. De verlichting aan vier gemeente lijke panden neemt de gemeente voor haar rekening. Het voorstel van De Oude Haven om ook over het monument op het Grote Visserijplein een slinger van lampen te hangen heeft de ge meente van de hand gewezen. Maassluis—De poging van het Maassluisse woningbedrijf om zich gedeeltelijk aan de verhoging van de verzekeringspre mie te ontrekken, heeft gisteren schipbreuk geleden in de ge--, meenteraad. De verzekeringskwestie, die zich in eerste instantie liet aan zien als een zuiver formele aan gelegenheid, leidde in een eerder stadium al tot grote ver- - deeldheid in het college van B en W. Nadat wethouder Anton Wu- strow van het woningbedrijf zijn collega Izaak van der Knaap had meegekregen om het woningbe drijf financieel te ontzien, stel den wethouder Liebeth Snoeck en burgemeester Hans van Es zich op een ander standpunt. Mede op advies van ambtenaren lieten zij weten, dat het woning bedrijf wel het volle pond aan de verhoging moet meebetalen. Voor het eerst m tien jaar tijd staakten de stemmen in het col lege van B en W, waarna de bur gemeester besloot dat het wo ningbedrijf op geen enkele wijze ontzien mag worden in de ver hoging van de verzekeringspre mies. De verhoging van de verzeke ringspremie voor de gemeente lijke bezittingen worat veroor zaakt door de sterke toename van het aantal vernielingen aan scholen en clubhuizen in Maas sluis. Met name de PvdA os van mening, dat de hierdoor veroor zaakte premieverhoging niet doorberekend mag worden aan het woningbedrijf. Aan wonin gen is de schade met toegeno men, dus je kunt van het wo ningbedrijf niet verwachten dat dat aan de premieverhoging meebetaalt, aldus de PvdA. Van de geëiste premieverhoging van 464.000 gulden, bedoeld om het hele gemeentelijk bezit {to taal getaxeerde waarde 790 mil joen gulden) in de verzekering te houden, moet het woningbedrijf volgend jaar 188.000 gulden op hoesten De VVD voerde gisteravond aan, dat het onverstandig is om de verzekeringspremies uit te splitsen over de verschillende diensten. Als het woningbedrijf bijvoorbeeld een eigen verzeker ring zou nemen, wordt het to-* taaibedrag uiteraard lager* waardoor de premie voor elk£ verzekerde duizend gulden om hoog zal moeten. Het womngbe^ drijf zou daardoor duurder uit zijn dan nu het geval is, aldus de VVD. WD-raadslid C.J. van der Pol het ook weten, dat het woning; bedrijf in het verleden ook weï eens heeft meegeprofiteerd van een premiedaline, als gevolg van de lage schade bij de algemene dienst. Alle partijen gingen uiteindelijk akkoord met het voorstel om het woningbedrijf in 1988 niet te ontzien. De PvdA vroeg wel de mogelijkheden voor een andere verdeelsleutel van de premies te bekijken. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft vannacht de auto in beslag genomen van een 36-jari- ge man, die ondanks ontzegging van de rijbevoegdheid toch weer dronken achter net stuur was ge kropen. Alle kranten staan dagelijks boordevol nieuws. Nationaal en internationaal. Maar, en dat is het grote verschil, in uw Regionale Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen 2ijn voor uw eigen stad, streek of plaats. Want nieuws maakt weer méér nieuws. En dal kan we! eens belangrijker zijn: het raakt u immers persoonlijk. U hoeft alleen maar even te bellen en ook dèt nieuws komt dagelijks bij u in de bus. IN JE REGIONALE DAGBLAD STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT. BEL GRATIS 06-0229300 VOOR EEN PROEF OP DE7E Vlaardingen Na Werner van Katwijk heeft ook ir. Jari van Duijn ervoor bedanktonj namens het CDA lid te wor den van de Vlaardingse gei meenteraad. De volgende kandidate voor de opvolging van het afgetreden raadslid Cees Bot is mevrouw W.G. Baris-Hoogerwerf. Zij heeft een verzoek van de CDA- fractie in beraad. Ir. Van Duijn, die gisteravond wel het fractieberaad van de christen-democraten bijwoonde, heeft gezegd dat zijn maatschap pelijke positie en zijn functies zich niet laten combineren met het raadslidmaatschap. De CD A-fractie is er gisteravond niet in geslaagd de problemen de baas te worden, die zijn ontstaan door het aftreden van wethou der Chris van Roon, het terug treden van fractieleider Aart Kool en het aftreden van raads lid Cees Bot. Morgenavond ver gaderen de CDA'ers weer. Woordvoerster Jopie Schuma cher blijft optimistisch: „Wij ko men er best wel uit". Maar of PvdA en VVD nog deze week iets te horen krijgen over het voortbestaan van de coalitie en de opvolging van wethouder Chris van Roon, is de vraag. Me vrouw Schumacher wil daar niets over zeggen: „Bij ons geldt nog steeds de informatiestop^ Als mevrouw Bans in navolging van Van Katwijk en Van Duijn bedankt voor het raadslidmaat schap, is Pia van der Velde aan de beurt. Zij is de echtgenote van CDA-voorzïtter Arjen van der Velde. De volgende namen op de lijst zijn W.L. Goedknegt, J.C.A. Keijzer Dorp. en mevrouw C. van

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1