Stilte in polder niet meegewogen CDA komt snel met kandidaat-wethouder Eurotax neemt Holytax over Kom Na de Italiaan Frans Natafelen. F|>ï' oc PTT krijgt een Wiegman cadeau Sint Jozef één avond highschool Maassluis kiest voor 'ouderwets9 alarm Casino Rotterdam, 'n avondje op vakantie. 30 VLAARDINOS DAGBiAÜ SCHIEDAMSE C0URAN1 NIEUWE WATERWEG COURANT Vlaardingse doopt 14e mijnenjager Politie zet autodieven 't land uit Bejaarde met geweld beroofd Bij plannen voor nieuw Zestienhoven: De Snaijer waarnemend fractieleider Niets nieuws onder de zon H FABER smeden [ilaiili f i l l* CCPPENS jSSij slaapcomfort 5 Vooral aannemers op bedrijvendag Wipperspark geplunderd Alcoholcontrole in Barendrecht v-tng» WATERWEG ~~~~-la Bfede "«wnwrat 6, 3131 BC Vardingen. Postbus 110. 3130 AC Vtog Teijfa^ 010- 4343229, 4362066, 4350557 - sportredactie: 4345209 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 Vlaardingen De Vlaardingse M. de Snayer-de Boer, draagster van. het verzetsherdenkings- kruis, doopt op zaterdag 10 de cember de mijnenjager Vlaar dingen. De voorlaatste in een se rie van 15 marine vaartuigen van de Alkmaar-klasse loopt die dag van stapel bij scheepswerf Van der Giessen-de Noord in Alblas- serdam. Vlaardingen is de laatste stad aan de Waterweg, waarnaar een schip uit de Alkmaar-klasse wordt vernoemd. Eerdere mij- nenbestrij dings vaar tuigen kre gen de namen Maassluis en. Schiedam. Op 3 januari begint het proefvaren met de Vlaardin gen, Het schip wordt waarschijn lijk op 15 maart in de haven van Vlaardingen overgedragen aan de Koninklijke Marine. De doop van de Vlaardingen -wordt op 10 december muzikaal opgeluisterd door de Mariniers kapel en door de tamboers en pij pers van het Korps Mariniers. Op dezelfde dag loopt de vijf tiende mijnenjager bij Van der Giessen-de Noord van stapel: de Willemstad. Maassluis De twee Engelsen, die dinsdagnacht na een achter volging door de politie in Maas land in een sloot reden, zijn het land uit gezet. Uit het verhoor in een Delfts ziekenhuis bleek, dat het tweetal tot viermaal toe een auto had gestolen om zich door Europa te verplaatsen. In Keulen en Saint Tropez zet ten zij de bloemeijes buiten, maar in Avignon werden zij aan gehouden en tot drie weken ge vangenisstraf veroordeeld. Die straf hadden zij juist uitgezeten, toen zij in Maassluis opnieuw in een gestolen auto werden aange houden. De Engelsen hadden in Honden twee Maassluisse meis jes ontmoet, die zij met een be zoek wilden vereren. Schiedam De Schiedamse po litie is op zoek naar getuigen die nadere bijzonderheden weten over een beroving met geweld, woensdagavond omstreeks tien uur op de Nieuwe Haven. Een ongeveer 8Q-jarige vrouw werd daar, waarschijnlijk door twee jongens, op straat gegooid en van haar handtas beroofd. De daders verdwenen op een fiets. Twee passerende vrouwen hiel pen het slachtoffer op de been en brachten haar naar het zieken huis, waar artsen een schouder breuk constateerden. De schoon zoon van het slachtoffer deed aangifte bij de politie, maar kon weinig bijzonderheden vertel len- De vrouw herinnert zich vrijwel mets van het gebeurde. Schiedam Bij het maken van schetsplannen voor een nieuw vliegveld Zestienhoven is nog geen rekening gehouden met de Poldergebied van Midden-Delfland. Dat bevestig de ir. J.M. Schrijnen, leider van de groep Roterdamse plannen- FüW tijdens een lezing die hij hield voor de reconstructiecom- missïe Midden-Delfland. Deze commissie moet vorm ge ven aan het poldergebied tussen Delft. Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en het Westland. Dat is tien jaar gele den bij wet bepaald. In de prak tijk komt het er grotendeels op neer. dat het oude poldergebied Midden-Delfland voor recreatie wordt bestemd. Na het aanhoren van de vlieg veldplannen kwamen met name de Delftse wethouder Jan-Bart Mandos en de Maaslandse bur gemeester Mieke Bloemendaal tot de conclusie, dat het recrea tieve aspect niet is meegewogen bij het tekenen van een nieuw Zestienhoven. Schrijnen stelde dat er nu twee ontwerpen op tafel liggen. De landingsbaan, die 2>A tot 3 kilo meter lang wordt, komt in elk geval meer de kant van Delf- gauw op te liggen. Voor de pre cieze ligging is met een paar fac toren rekening gehouden. Eén daarvan was het 'gegeven' van de aanwezigheid van begraaf plaats Hofwijk langs de Schie De landings lichten van de baan, die de aanvliegrichtïiig bepalen, komen ten zuiden of ten noor den van Hofwijk. Schrijnen zette uiteen dat de baanrichting verder is bepaald aan de hand van een computer programma, dat is opgesteld in samenwerking met de TU Delft- In de computer zijn vooral eco nomische gegevens gestopt: over de kosten van het isoleren van huizen in woonwijken. Op grond van die berekeningen, plus de aanwezigheid van Hofwijk, zijn nu twee plannen voor een lan dingsbaan uit de bus gekomen. De gemeenteraad van Rotter dam bespreekt in februari, of men deze ideeën verder gaat uit werken. Burgemeester Bloemendaal: „Ik hoor in dit verhaal over allerlei randvoorwaarden. Er moet re- keningwordengehouden met de begraafplaats, met het verkeer, en met de economische waarde van woningisolatie. Maar ik hoor niet als randvoorwaarde, dat de aanvliegroute niet over het reconstructiegebied Midden- Delfland gaat". De projectleider erkende dat. Hij zei dat de stilte in het recreactie- gebied nog niet in computerge gevens was te verwerken. Hij raadde Midden-Delfland aan deze opmerkingen in te brengen bij Rotterdam. Vlaardingen - De highschool is niet meer. Aan de Willem de Zwijgerlaan wordt vandaag ge woon weer over de Sint Jozef mavo gesproken. De onwetende bezoeker, die de school gister avond binnenkwam, moet zich e ven zo'n d enig jaar terug in de tijd in Amerika hebben ge waand. Op initiatief van leraar René Gillemans was de school omgetoverd in een Amerikaanse highschool. Het was rock *n' roll wat de klok sloeg tijdens een feestavond, die in de plaats was gekomen voor de traditionele Sinterklaas-disco. Back to the suctiesr„Dat idee^, zegt Gillemans, „spookte al jaren door mijn hoofd. Toen een tijd terug op school de film Dirty Dancing werd gedraaid, sloeg de vonk over en werden ook de leerlingen enthousiast voor mijn idee". De resultaten waren er gisteren naar. De meeste scholieren en ook leerkrachten hadden zich in rock W roll-outfit gehesen en dansten volgens de regels van die tijd. De aula van de school was ingericht zoals een high school er toen uitzag, compleet met een juke-box, popcornbar en juicebal. Ook de posters van El- vis Presley en James Dean ont braken niet, Gillemans had zelfs een oude auto de school laten binnen rijden. De muziek werd verzorgd door de Dikke Pret Band, een gelegenheidsformatie waarvan de leden zijn gereeru- teerd uit de Margriet Eshuys Band, de Harry Sacksioni Band en I've Got The Bullets. Volgend jaar wil Gillemans het weer over een heel andere boeg gooien. „Het thema pruttelt al in m'n hoofd", verzekert hij. Mavo-schalieren geven zich voi- ledig over aan rock 'n' rall-mu- ziek. Schiedam Ruim duizend leer lingen van de twee hoogste groe pen van de basisscholen in Schiedam weten vanaf vandaag, dat kinderen voor de jaartelling vaak met dezelfde problemen kampten als zij. De wereld mag sindsdien drastisch zijn veran derd, de elementaire sores zijn gebleven. De thema's, die in de oude Griekse tragedie Antigone wor den uitgewerkt, zijn met enkele kleine aanpassingen zo in de mo derne tijd te plaatsen. De ge- meentelijk onderwijsconsulent vond dat zo markant, dat hij in samenspraak met zijn bureau ^besloot het stuk in het onderwijs -in te passen. Daarom bezochten 2226 leerlingen van 32 scholen 'de laatste dagen het Passage the ater, waar de jeugdtheatergroep -De Zwarte Hand Antigone op roerde. -De leerlingen zagen dat hun leeftijdgenoten van toen ook wel "eens met ouders overhoop lagen. 'Het enige verschil is, dat er nu ^onenigheid ontstaat over het al dan niet aanschaffen van merk kleding, waar vroeger minder 'materiële zaken inzet waren tvoor een botsing tussen twee ge neraties. Antigone in 1988: goed be schouwd is er niets nieuws onder "de zon. Gevelkachel XG-30-TK CWIENBURGSTRAAT80 VLAWMNGBt- Ta. 0104343096 Maassluis In de loop van het volgend jaar kunnen 75 Maas sluisse bejaarden en gehandicap ten aangesloten worden op het alarmeringssysteem van de Vlaardingse alarmcentrale. Dankzij een gemeentelijke le ning van 80.000 gulden heeft de stichting Ouderenwerk vol doende financiéle middelen ge kregen om bet systeem op te zet ten. Behalve de aanleunwoningen van bejaardenhuis De Zonne- burcht kunnen ook zelfstandig wonende ouderen aan het pro ject deelnemen. Ook wordt be keken, of gehandicapte Maas- sluizers op het systeem kunnen worden aangesloten. Momenteel hebben 2ieh onge veer vijftig deelnemers aange meld. Besloten is echter om di rect 75 apparaten bij Siemens te bestellen. De stichting vermoedt, dat de belangstelling voor het alarmeringssysteem zal groeien, als het eenmaal in gebruik is ge nomen. Zelfstandig wonende bejaarden, die hulp behoeven, kunnen via een drukknop op een medaillon aan de hals of bij het telefoontoe stel de centrale alarmeren. Na de melding wordt een kennis van de betroffen bejaarde ingescha keld, die direct poolshoogte gaat nemen. Om er zeker van te zijn, dat er iemand beschikbaar is voor hulp, bestaat er voor elke abonnee een lijst van vier men sen, die eventueel kunnen wor den gewaarschuwd. Met de Siemens-apparatuur, aangesloten op de Vlaardingse alarmcentrale, heeft Maassluis gekozen voor een -systeem dat bekend staat als de eerste gene ratie alarmapparatuur. Elders is een nieuw alarmeringssysteem in zwang gekomen, maar Maas sluis heeft op die trend niet inge haakt. In Rotterdam bijvoor beeld zijn al ervaringen opge daan met het Falass-systeem van Gard i ner Security. Aan de keuze van Maassluis kle ven enkele bezwaren. De prak tijk leert, dat door onoplettend heid van de bejaarde of door sto ringen soms wel vijftig procent van de aangeslotenen 'uit het sy steem ligt'. De verbinding met de centrale is dan verbroken, waardoor 'hulpkreten' geen en kele weerklank vinden. Onder meer om die reden is in dertig Nederlandse gemeenten al be sloten om over te stappen op Pa- lass. De Maassluisse welzijnsambte- naar Hans van Trlgt kent het nieuwe systeem met, maar zegt dat Siemens het meest geavan ceerde is waarmee de stichting Ouderenwerk Maassluis "kennis heeft gemaakt. Van Trigt veron derstelt dat de keuze van de Rot terdamse bejaardenhuizen iets te maken heeft met het grootscha lige karakter van de bejaardena larmering in Rotterdam. Het abonnement op het systeem gaat waarschijnlijk 19 gulden per maand kosten, waarvan de bejaarden zelf 12 gulden 50 moeten ophoesten. De tweede generatie alarmeringssysteem wordt door Qardiner Security voor vijftien gulden per abonnee aan bejaarden aangeboden. Vlaardingen Het CDA wenst de coalitie met PvdA en VVD voort te zetten. Wie hun kandidaat is voor opvol ging van de afgetreden wet houder Chris van Hoon heb ben de Vlaardingse christen democraten nog niet beslo ten. Daarvoor is, zo staat in een brief aan de coalitiepart' ners PvdA en WD, „nog enig beraad nodig". Naar pas nu bekend is "gewor den, is raadslid Leo de Snaijer al kort na de crisis rond wethouder Van Roon tot waarnemend frac tievoorzitter van het CDA bombardeerd. De Snaijer de laatste verkiezingen achtste op de lijst van zijn partijbleef echter op de achtergrond en liet mevrouw Jopie Schumacher als woordvoerster optreden. Met de benoeming van De Snaij er koos de partij in feite tegen ex- wethouder Chris van Roon en ex-fractievoorzitter Aart Kool. De Snaijer behoorde tot degenen in de fractie, die In de crisis rond Van Roon al snél tot de conclusie kwam dat de CD A-bestuurder moest aftreden. De coalitie mocht niet in gevaar komen door het solistische optreden van Chris van Roon in de affaire rond socléteit DAT. Volgens De Snaijer is het nog slechts een kwestie van dagen, voordat het CDA met een wet houderskandidaat op de prop pen komt „Wij hebben een aan tal kandidaten. De juiste man of vrouw moet nog boven komen drijven", aldus De Snaijer, Na het weekeinde beraadt het CDA zich opnieuw over de opvolging van Van Roon. Ook de opvolging van het afge treden raadslid Cees Bot is nog niet geregeld. Ir. Jan van Duijn heeft, in tegenstelling tot eerde re mededelingen van het CDA, een benoemingsbesluit nog in beraad. Het CDA verwacht dat hij zal bedanken, omdat hij zijn activiteiten in de watersport en voor het Rode Kruis niet wil op geven. De volgende kandidaat op de lijst is dan mevrouw W.C. Baris-Hoogerwerf. Schiedam Een kunstwerk van de Schiedamse kunste naar Diet Wiegman is giste ren door het Hhoonse schoonmaakbedrijf Basita aan het districtskantoor van de PTT in Rotterdam aange boden. Met het cadeau wilde Basita het feit vieren, dat het schoonmaakbedrijf sinds 30 jaar de schoonmaakwerk- zaamheden voor 'tante pos' verzorgt. De feestelijke overhandiging in het Schiedamse Stedelijk Mu seum werd gisteren opgeluisterd met een lezing van Pierre Jans sen. De schoonheid in de kunst stond centraal in de lezing van Janssen, die in het begin van de jaren zestig zelf de scepter zwaai de over het Schiedamse mu seum. Medewerkers van het schoonmaakbedrijf luisterden geboeid naar de ontboezemingen van Janssen. De rust, stilte en harmonie van Piet Mondriaan was één van de onderwerpen die Janssen aanroerde. „Mondriaan maakte het schilderij in 1933", aldus Janssen. „In een tijd dat de wereld in een onoverzichtelijke chaos veranderde". Diet Wiegman kreeg van het schoonmaakbedrijf de opdracht de relatie tussen de PTT en het schoonmaakbedrijf vorm te ge ven in een kunstwerk. Een op dracht, waarmee Wiegman pri ma uit de voeten kon, zo legde hij gisteren uit. „De PTT heeft direct of indirect altijd een rol gespeeld in mijn werk. In het verleden verzond ik wel eens zachte geboetseerde voorwerpen met de post. De stempel werd dan afgedrukt in de klei, waarna ik het voorwerp bakte. De PTT werd op die ma nier voor tien gulden de ver zendkosten medeplichtig aan de creatie van een kunstwerk", aldus Wiegman. In het gisteren overhandigde kunstwerk maakte Wiegman duidelijk, dat hij nog steeds een creatieve invulling weet te ge ven aan zijn befaamde reflectie- techniek. Ook nu werkt Wieg man met licht en schaduw. Een sculptuur, opgebouwd uit een stoffer en blik met allemaal rom mel erop, mondt uit in een sculp tuur, waarin postwikkels en postpapiertjes zijn verwerkt. De via een lamp bereikte reflectie toont een Hermes-figuur op de muur. Een boodschapper, waar mee elke PTT'er zich zal kun nen identificeren. Schiedam/Vlaardingen Na de overname van het taxibedrijf Burgtax slaat Eurotax te Schie dam verder haar vleugels uit, nu richting Vlaardingen. Op 1 de cember wordt het Vlaardingse Holytax met zes chauffeurs on dergebracht in een 'samenwer kingsverband' met Eurotax. Eigenaar Vis van Holytax ont kent ten stelligste dat de samen- werkingsconstructie inhoudt, dat Holytax door haar Schie damse concurrent wordt opge kocht. Volgens Vis wordt Holy tax als zelfstandige BV bij Euro tax ondergebracht. In de praktijk zullen klanten weinig van de fusie dan wel sa menwerking merken. Holytax blijft met haar eigen blauwe taxi's rijden en ook de chauf feurs behouden het vertrouwde blauwe kostuum. Naar verluidt hebben financiële problemen Holytax gedwongen om een sa menwerkingsverband met Eu rotax te zoeken. Vier van de zes Mercedes-taxi's van Holytax zijn aan vervanging toe. Holytax is er zelfstandig niet in geslaagd om de financiering van deze au to's rond te krijgen. Over de financiële constructie, die rond de samenwerking ge troffen is, wordt door de betrok kenen nogal schimmig gedaan. Uit de financiering van vier van de zes taxi's door Eurotax valt af te leiden, dat de Schiedammers feitelijk de zeggenschap over het Vlaardingse bedrijf hebben overgenomen. Volgens Eurotax- directeur Jan van der Meer krijgt het Schiedamse bedrijf door de transactie inderdaad een behoorlijk financieel belang in Holytax. Bedragen wil hij echter niet noemen. Over de achtergronden van de fusie verwees eigenaar Vis van Holytax gisteren naar zijn grote baas, directielid Van der Ent van Eurotax. Uit deze opmerking van eigenaar Vis valt af te leiden dat Holytax feitelijk al is inge lijfd by Schiedams grootste taxi bedrijf. Eurotax, aan de 's-Gravelandse- weg in Schiedam, nam eerder dit jaar al het twee wagens tellende bedrijfje Burgtax over. VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN siaapwoortcfnere beddenspeciaalzaak - slaapkamers - siaapsystemen- linnenshop Hoogstraaf 46-48 3111 HJ Schiedam tel 010 4 2687 17 Schiedam De bedrijvendag van de gemeente Schiedam is in middels een jaarlijkse traditie, maar gistermiddag was er een nieuwigheidje. De vorige keren MaassluisVijf gezin nen in het Wipperspark in Maassluis heb ben afgelopen nacht inbrekers op bezoek gehad. De dieven pas ten bij alle woningen dezelfde techniek toe: ze boorden gaatjes in een raamkozijn en maakten vervolgens geruisloos het ven ster open. Hun buit bestond uit stereo-apparatuur, geld en schil derijen. De totale waarde van de gestolen goederen is nog niet be kend. Barendrecht Bij een aclohol- controle gisteravond in Baren drecht heeft de politie, in samen werking mei Dordtse collega's, 78 automobilisten gecontroleerd. Vierendertig bestuurders moch ten blazen, waarvan er drie een bloedproef moesten laten afne men. stonden gemeentelijke afdelin gen met kraampjes Idaar om de ondernemers te informeren, maar gisteren stonden er slechts reclameborden van vijf Schie damse aannemers, „Wij nemen aan dat de vorige bedrijvendagen aan hun doel hebben beantwoord, dus dat u nu wel de ambtenaren van de gemeente kent", zei burgemees ter Reïnier Scheeres tegen de Schiedamse ondernemers. Daar om had hij kraampjes van de ge meente niet meer nodig gevon den. Maar de bedrijvendag is er ook orrt ondernemers met elkaar kennis te laten maken, dus had de gemeente gedacht: dan begin nen we met de eerste letter van het alfabet en dan is het aan de aannemers om voor wat infor matiemateriaal te zorgen. Bijgevolg waren de aannemers wel zeer sterk vertegenwoor digd op de bedrijvendag. „Nou moeten we volgend jaar natuur lijk niet de b van bouwbedrijven kiezen, want dan krijgen we een herhaling", grapte Scheeres. Denkbaar is, dat de formule van de bedrijvendag volgend jaar weer aanzienlijk wijzigt. Het was deze keer niet zo druk als de vo rige malen, hoewel tot ver op de Westfrankelandsedijk de auto's stonden van ondernemend Schiedam. Gastheer was deze keer Hoek-Loos, de zuurstoffa- briek aan de Havenstraat. Hikon Hotel, Weena 10. - Holland Casinos: Amsterdam - Breda - Groningen - Rotterdam - Schcveningcn - Valkenburg - Zandvoort.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1