Jaap de Raat schrijft monument voor Kethel De winter loeit weer aan Lohman dubieus RINUS SUURMOND GRETIGER DAN OOIT BALT SURPRISE STUNT! BALY WATERWEG 15 SP0R1 het waaigat 800 kinderfilms 5500 8000 <1 Nijlpaartjes eersteling deens vakmanschap in teak en blank eiken Verzwakt Hermes te sterk voor WIK 30.- 50.- Regio Videotheek Open dag podokinesologe Protestanten in de stad Open huis stadhuis Eendenkooien in museum Stichting geeft boeken voor onderwijs uit Nu zo'n 5 films vóór.20- (bel v. info) Rotterdams Nieuwsblad vrijdag WS 25 november 1988 Ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van. haar praktijk houdt Sylvia Veldheer zaterdag een open dag. Sinds enige tijd runt de Vlaardingse ook als po dokinesologe een praktijk aan de Van der Spiegel straat 64a in Vlaardïngen. Tijdens de open dag geeft Sylvia Veldheer een de monstratie van deze nog betrekkelijk onbekende techniek, die bedoeld is om verkeerde houdingen bij mensen te kunnen corrigeren. Sylvia is de eerste erkende podokinesologe in Vlaar dïngen. Zij toont op de open dag, hoe zij correctiezool tjes voor in de schoenen maakt en hoe zij worden aangemeten. Voordien bekijkt Sylvia Veldheer met een voetspiegel eerst de vorm van de voet Nadat de zooltjes in de schoenen zijn aangebracht, wordt ge meten of de houdingcorrectie de spanning in de spie ren vermindert Tijdens de open dag, die van 12 tot 19 uur duurt ver gast de charmante Vlaardingse haar bezoekers op koffie en koek. Een stroom protestanten komt zaterdag naar Schie dam. De vrijzinnige geloofsgemeenschap Neder landse Protestantenbond houdt dan in de kerk aan de Westvest 90 haar landelijke algemene vergade ring. Aan de vergadering doen bestuursleden of ge delegeerden van de circa 75 plaatselijke afdelingen mee. Er worden zowel een nieuwe algemeen secreta ris als voorzitter benoemd. f Tien jaar geleden, toen prinses Margriet het stadhuis in Maassluis opende, was dat reden voor het gemeen tebestuur drie avonden lang open huis te houden. Volgende week dinsdagavond kan de burgerij er op nieuw een kijkje nemen. Van zeven tot negen uur zijn de volgende ruimten te bezichtigen: raadzaal, trouwzaal, informatiecentrum, afdeling burgerza ken, archief, de reproductieafdeling en de kamers van de collegeleden. De vele kunstwerken in het stadhuis (schilderijen en beeldjes) kunnen eveneens worden bekeken. Er worden voor de kunstliefhebbers speciale rondlei dingen gehouden. In de burgerzaal is er verder een dia-presentatie over het ontstaan en de geschiedenis van de stad. In de Derde Wereld-hoek van het infor matiecentrum draait een video over het Orion-pro- ject en in het restaurant één over de bouw van het stadhuis. Tijdens het open huis zijn ook burgemeester, wet houders en raadsleden aanwezig. In het Maaslandse museum De Schilpen wordt vanaf vandaag de tentoonstelling Eend-en-kooi gehouden. De bezoeker kan er op overzichtelijke wijze kennis maken met eendenkooien en het aloude kooikersbe- drïjfdat zo typerend voor het Hollandse polderland schap is geweest, In de zeventiende en achttiende eeuw kwamen erin ons land honderden eendenkooien voor. Tegen woordig zijn er nog ongeveer honderd te vinden, verspreid over verschillende waterrijke gebieden. De meeste kooien zijn niet meer in bedrijf, maar heb ben een functie gekregen in het kader van de na tuurbescherming. Veelal is dat als vogelringstatïon of als opvangstcentrum voor olieslachtoffers. Maas land had in de achttiende eeuw acht eendenkooien, waarvan nu alleen de kooi in de Aalkeet-Buitenpol der langs rijksweg 20 nog in stand wordt gehouden. De expositie wordt vrijdagavond om acht uur geo pend door ir. Jan-Willem van Rijn van Alkemade, de inspecteur van het district Zuid-West van de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land. Hij ïs ook lid van de reconstructiecommissie Midden-Delfland. De openingstijden zijn iedere za terdag van tien tot vijf uur en de toegang is gratis. Vlaardingen Hoe het komt weet hij" ook niet precies, maar de grote uitgeverijen brengen nog steeds een veel te beperkt aanbod aan on- derwijsboeken op de markt. Dat vond Joop Kiel a al toen hij als troubleshooter in de Rotterdamse onderwijswereld actief was. Op alle zieltogende scholen waar hij kwam om orde op zaken te stellen, stuitte hij op een chronisch tekort aan bruikbaar materiaal. Kiela is inmiddels vuttend, zoals hij dat zelf noemt Is drieëneenhalf feleden neergestreken in Vlaar- ingen en sinds ruim een jaar voorzitter van de door hem opge richte stichting Simon Lang. Die club stelt zich ten doel de geconsta teerde gaten in de markt op te vul len. De stichting wil geen traditio nele lesboeken uitgeven, maar denkt aan boeken die zijdelings voor het onderwijs van belang kunnen zijn. ,,De manuscripten liggen al klaar voor een boek over kinderliedjes, over musicals, maar ook een cursus snel lezen willen wij gaan uitbren gen", zegt Kiela. Met name over het cursusboek zegt hij dat op dat vlak nog helemaal niets verkrijg baar is. Voordat het zover is moet de stich ting eerst voldoende kapitaal vèfc- garen. „Een moeilijkheid met der-v gelijke boekjes is namelijk, dat ze flink duur zijn. Om het voor de leerlingen aantrekkelijk te maken ben je al gauw op veelkleurige, dure illustraties aangewezen1'. Gisteren werd in theatercafé Har monie een eerste aanzet gegeven om dat geld bij elkaar te krijgen. Daar werd Nijlpaartjes: een serie presentfes van de Nijl ten doop ge houden. Kiela schreef die verha lenbundel naar aanleiding van zijn reis door Egypte. Het is een verza meling vlot geschreven, luchtige verzinsels en waargebeurde en licht Ironisch getoonzette voorval len. Nijlpaartjes is het eerste boek van de stichting en heeft een duidelijk commercieel oogmerk. „Dit moet geld in het laatje brengen, zodat de andere boeken kunnen worden uitgeven". Het boek kost 14,95 gul den. Kiela heeft voor het geval dat nodig is nog twee boeken achter de hand, waarmee aan fondsvorming kan worden gedaan: Dames verha len geschreven door een heer en Wrange verhalen van voorheen. Schiedam Even dreigde het dorp Kethel aan de verstedelij king ten onder te gaan, maar hoe de flats van Groenoord en de eengezinswoningen van Woudhoek ook hun best deden de oude agrarische gemeen schap tot een buitenwijk te ni velleren, het eigene van Kethel blijkt niet kapot te krijgen. Jaap de Raat bewijst het met zijn nieuwste boek De zeis aan de wilgen. Toegegeven,v zijn herinneringen aan kleurrijke figuren en verdwe nen plekjes maken duidelijk dat Kethel is veranderd: de roep van de bedelaar klinkt niet meer over de onderdeur, niemand licht nog zijn pet voor de dorpsburgemeester en het is lang geleden dat bij kap per Van Beurden de boeren zich op zaterdag verdrongen voor een scheerbeurt. Maar een boek dat al bij de presentatie zoveel enthou siasme losmaakt, moet iets onster felijks hebben verwoord. Want het applaus in bistro 't Oude Raedthuys kwam gisteren niet uit sluitend van vergrijsde Kethelse notabelen. Ook de jonge generatie klapte mee, en niet alleen om de 72-jarige De Raat te belonen voor zijn prestatie als auteur en teke naar. Duidelijk klonk door dat Ke thel niet verloren mag gaan, en ook niet verloren zal gaan. De plaats waar Jaap de Raat werd ge huldigd sprak trouwens boekde len. Het 'koloniale' Schiedamsege meentebestuur wilde in 1973 't Oude Raedthuys slopen om twee winkelcentra met elkaar te ver binden. maar Kethelse actievoer ders staken daar met succes een stokje voor. Schiedam haalde bak zeil: hel karakteristieke en histori sche pand bleef staan. Jaap de Raat heeft naast dat stenen monument van Kethelse eigenzin nigheid nu een tweede gedenkte ken geplaatst van papier welis waar, maar zo hivig en gedegen dat Herman Noordegraaf het gerust een monument durft te noemen. Noordegraaf is voorzitter van het Fonds Historische Publicaties, een instituut dat Kethels meest kunst zinnige boerenzoon van harte sti muleerde bij zijn poging, de ge schiedenis van zijn jeugd met pen en tekenpotlood te boekstaven. Onder redactie van amateur-histo ricus Aad van der Tang resulteer de dat in 235 pagina's Kethelse his torie, met als hoofdpersonen de veldwachter, de chirurgijn, de dorpssmid, de cafébaas en de schaapherder. Aan het schrijven gingen jaren van onderzoek en tientallen gesprekken met (oud) inwoners vooraf, zodat De Raat niet kan worden verweten dat hij sterk romantiseert De overvloed aan gegevens was zo groot dat de auteur, zoals bij zelf zei, „meer moest schrappen dan schrijven". Wat overbleef, leent zich ongetwij feld voor een vervolg, waarvan De Raat zegt te hopen dat hij 't zelf magschrijven. De zeis aan de wilgen van Jaap de Raat, uitgegeven door het Schiedamse gemeentearchief en het Fonds Historische Publi caties, is verkrijgbaar in de boekhandel voor/25,-. woensdag 30 november jeugdfilm De Laatste Een hoorn, Teerstoof, 14.00 uur. dinsdag 29 november concert van het Engelse duo Bouncing Bubblegum, café D'Oude Stoep, 21.30 uur. woensdag 30 november Sinterklaas-feest, jeugd theater Harmonie, 14.G0 uur. film Good Morning BabiJo- nfa van de gebroeders Tavi- ani, filmzaal Harmonie, 20.30 uur. Ook vrijdag (21.30 uur en zaterdag 20.30 uur). Schiedam/Vlaardingen/Maassluis De boekhandelaren in de regio leveren dit jaar een overtuigender bewijs dat de winter nadert, dan de natuur zelf, Terwijl sneeuw en ijs uitblijven, stapelen in de etalages van de boekwinkels de winterpro- dukten zich op. Plaatselijke publi caties veelal, niet zelden weemoe dig van aard. Kennelijk is de win ter bij uitstek het seizoen om terug te blikken op de dingen die voorbij zijn en die nooit weêrom komen. Schiedam Holland, dat eind okto ber verscheen, vormde de enige uitzondering: dat boek gaat een beetje over vroeger, een beetje over het heden, een beetje over de toekomst en eigenlijk maar een klein beetje over Schiedam. De fo to's van Tim Hielkema en de inter views van Peter de Lange gaan vooral over mensen en mensen vind je overal, daar hoef je niet voor naar Schiedam. Maar voor de rest is het allemaal verleden tijd wat de klok slaat. En dat geldt heus niet uitsluitend voor het Jaarboek van de Historische Vereniging Vlaardingen. In Maas sluis, mijn stad, afgelopen week ten doop gehouden, bezingt dich ter/ fotograaf Wim van der Stelt op iedere bladzijde zijn zo vertrouw de, maar o zo sterk veranderde ge boortegrond. Op zijn foto's van het Maassluis uit de jaren vijftig en zes tig staan kinderen die inmiddels zo volwassen zijn, dat het boek bo venaan hun verlanglijstje voor Sinterklaas staat. Levi Weemoedts nieuwe besteller Acte van verlating bestaat ook al uit herinneringen. Verhalen over vroeger, over de breuk tussen Levi en zijn moeder en de breuk tussen Levi en zijn vrouw Claire, verha len die de winter nog grijzer ma ken en die de lezer van de weer omstuit hevig doen verlangen naar het voorjaar. Weemoedt, het woord zegt het al. Jaap de Raat sloot gisteren de rij nostalgische publicaties met zijn boek De zeis aan de wilgen, een bundel opstellen over het Kethel en de Kethelaars van vroeger, zo trefzeker verwoord dat de oude Kethelaars die bij de presentatie aanwezig waren, spontaan herin neringen begonnen uitte wisselen. Ook in het voormalige boerendorp loeit de winter weer aan. Jaap de Raat (rechts) heeft zojuist het eerste exemplaar van zijn ontvangen. Dijkshoornen zijn zichtbaar ingenomen met het resultaat. Schiedam Jan van der Velden schrikt voor de uitwedstrijd tegen FC Den Haag niet terug van het aantal af zeggingen. Hoewel Henk Salari, Frank Roosa en de nieuwste aankoop Chris Verkaik door schorsingen ont breken en een knieblessure Jan Loh man zo goed als zeker ook aan de kant houdt, is de oefenmeester van SVV geenszins van plan zich aan te passen. Over de formatie waarin de Schiedam mers in het Zuiderpark van start gaan, kan Van der Velden nog niet veel zeggen. Huub Stokmans speelt in elk geval in de mandekking, maar Van der Velden is er nog niet uit wie de tweede cipier wordt voor het duo Schellevis en de Roode. Keje Molenaar zal op het middenveld de slag met Heini Otto moeten winnen. „FC Den Haag speelt gedurfd en neemt achterin ontzettend veel risico's", aldus Van der Velden. „Ze storen snel en scherp op de verdedigers van de tegenpartij, maar als we daar goed uitkomen en ons koppie gebruiken, zie ik beslist mogelijkheden". doorSlMON VAN ZUILEN Schiedam „Het gaat dit sei zoen erg goed met me. Ik stop nu de ballen die Ik vroeger Het gaan". Nog nahijgend van een intensieve training 'hapt' PPSC-doelman Rinus Suur- mond in een welverdiend pilsje. „Ik ben", beaamt de ro buuste Schiedammer, „inder daad gretiger dan ooit". Het lijkt wel alsof Rinus Suur- mond aan zijn tweede (voetbal- )jeugd bezig is, want hij is im mers al veertig jaar. Op die leef tijd is hij echter nog altijd de bes te ballenvanger van de club. In Jan Jongbloed, Pim Doesburg en Peter Eikelenboom, om er een paar te noemen, zijn er echter voldoende voorbeelden die aan geven dat een keeper met vier kruisjes nog niet is versleten. Rinus Suurmond heeft naar schatting nog geen honderd wedstrijden in het eerste elftal van PPSC gestaan, hoewel hij toch al twintig jaar geleden in de top-elf debuteerde. Hoe vreemd het ook klinkt, pas in de nadagen BB OQB' DO BBS BBBSB i DgjDEQOl Meubelen van een tijdloze schoonheid en eerste klas kwaliteit. Waai eens aan en bekij'k onze schitterende kollektie. Skandinavisch wonen. markt 57 vlaardingen 010-4343885 «i Vlaardingen De handbal-bekercompetitie wordt bijna nimmer opgefleurd door een verrassing, zoals dat in het voetbal nogal eens het geval is. De topploe- gen weten over het algemeen de mindere goden zon der moeite over de knie te leggen. DWS bewees dat dinsdag reeds (tegen Meeuwen) en ook de damesteams van UVG en WIK bevestigden in de tweede ronde de bestaande krachtsverhoudingen. Met dien verstande dat eredïvisionist UVG geen fout maakte bij GSC (22- 6) en dat WIK, als kleine derde-divisionist, volstrekt geen kans had tegen Hermes: 10-16. De Haagse eerste-divisionist was met een sterk ver zwakte selectie naar de Vlaardingse Westwijkhal af- gereist Het ontbreken van bijna de gehele opbouwlijn moest worden gecompenseerd door het meespelen van vijf juniorspeelsters. Desalniettemin waren de WlK-dames volstrekt kansloos. Ze werden dan wel niet afgeslacht, maar de uitgedunde Hermes-selectie liet de ploeg van Henk van Vliet nimmer dichtbij ko men. De blauwhemden hadden geen enkel antwoord op de doeltreffende Corine Persijn, die wél een basis speelster is van de nummer-acht uit de eerste divisie. Van de zestien treffers nam de all-roundster er twaalf voor haar rekening, waarvan er een dozijn vanaf ze ven meter werden gescoord. Het duel was matig, vooral omdat zowel WIK als Her mes aanvallend nogal slordig acteerden. De Vlaar dingse n ontberen nogal wat overzicht. Als zij dat - met name voor de pauze (5-9) - wel hadden gehad, hadden zij vaker kunnen profiteren van de verdedigende wa norde aan Haagse zijde. Maar een echte kans om de Haagsen te foppen, nee daar geloofde werkelijk nie mand aan WIK-zijde serieus in. Het stemde de derde divisionist, die in de eigen competitie een strijd tegen de onderste plaatsen levert, reeds tevreden dat bet een afgang bespaard bleef. De doelpunten van WIK, dat in keepster Bep Hoogendijk haar uitblinkster had, kwa men van de band van Mariska Lindthout, Monique van de Zande (ieder drie) en Sonja Tol en Ina den Har- tog (beide twee). UVG had in Goes geen kind aan GSC, de ploeg waar uit de Schiedamse eredïvisionist deze zomer Loes Wijgmans en Mar greet Luysterburg recruteerde. Na een 10-3 ruststand zegvierden de groen-witten met 22- 6 door doelpunten van Mar gr eet Luysterburg en Jo- lande Bisschop (beide zeven), Sonja van Velzen (zes) en VallieKoIditz(twee). van zijn carrière was hij zeker van zijn plaats. Dat was toen Ruud Spierings steeds vaker door een vormcrisis werd ge kweld en trainer Arie Kurver een beroep op hem deed. „Dat waren drie schitterende ja ren", kijkt Suurmond met ge noegen op de periode met Kur ver terug. „Wat een trainer was dat, hij nam me zelfs mee naar Zeist voor de keeperstraining. Ik beleefde in die periode het boog- tepuntin mijn carrière". Na Kurver en Cor Habermehl kwam trainer Toon Brakus en hij bracht doelman Borro Brandl mee. Suurmond verhuisde naar het derde, tot Brakus weer ver trok en vervolgens Brandl mee nam naar zijn nieuwe vereni ging Voorburg. Brakus' opvolger Hans Bassant gaf Suurmond vervolgens de voorkeur boven de van Groen-Witten gekomen Ben de Braber. Suurmond: „We hebben samen uitgemaakt wie er in zou komen en de keus viel op mij". De voorwaarde van het maar één keer per week te ko men trainen, nam Bassant op de koop toe. „Het gaat tot nu toe erg lekker. Behalve tegen Capelle zijn we nog niet weggespeeld. Voordat ik het wist had ik er tegen Capel le al drie om mijn oren en het werden er uiteindelijk vier". Veel liever kijkt Suurmond te rug naar de wedstrijd tegen SSS, toen hij als een jonge hond' stond te keepen en er mede in slaagde de 3-1 voorsprong vast te houden. Zware shag Rinus Suurmond lacht als ze hem 'opa' of 'ouwe* noemen. „Dat mag ik wel, neem bij voor beeld Marco Vermeer", denkt Suurmond terug aan de oefen campagne. „De bal was achter gegaan en de van DHS gekomen jeugdige laatste man zei toen 'neemt u hem maar'. Dat is nu van 'hé ouwe, neem jij die bal even'. Genietend van een twee de pilsje ('ik laat mijn biertje en mijn zware shag er niet voor staan') vraagt Suurmond zich af wat 'oud zijn* voor een keeper ei genlijk inhoudt. „Je gaat hel na tuurlijk wel voelen datje wat ou der word t, maar Ben de Braber is toch twintig jaar jonger. Hij ligt op de training soms voor aood, terwijl ik dan nog niet eens zo moe oen". Niettemin tipt Suurmond de jon ge keeper stilletjes aan als zijn opvolger. Ben leert steeds meer, ik verwacht dat hij het het vol gend jaar wel aan kan". Waar mee hij laat doorschemeren er na dit seizoen definitief mee te willen stoppen. „Ik moet toch ook eens aan mijn gezin den- Rinus Suurmond is gretiger dan ooit. Maar de doelman van PPSC zal er z'n biertje en z'n shaggie niet voor laten staan. ken", aldus de vader van een ze venjarige zoon en vierjarig doch tertje. „In de afgelopen jaren heb ik het al eens meer gezegd, maar ik denk nu toch echt dat dit het laatste seizoen is.„". Zolang de voorraad strek: ontv. elke nieuwe klant bij huurbesteding van 25,- een super high grade VHS cas sette 180 min. (3 uur) v/h bekende W-Duitse merk „UHER" geheel gratis (1 p. kl.*) en da's met de a.s. feestdagen toch mooi meegeno men. Bovendien kochten wij voor de winter nog vele honderden nieuwe films in alle genres voor u in. Dus keus genoeg. Allemaal tegen vriendelijke' herfst-huurprijzen namelijk 1 film voor5»™ .Wij hebben een APARTE afdeling met zo'n 8000 seksfilms w.o. 3000 speciale ca. speelilms seksfilms 7 films voor.! 25.- perweek per klant Bovendien geen" toeslagen voor top- of stertitels NU OOK MOV1E-BQXEN JUBILEUMAANBOD 5 films piua M-Box v. 3 dgn. of 10 films plus M-Box v. 7 dagen Wel j 100,- of batsaücrt. ALS BORG Uitgsbr Leg». Dam 9 t/m 11 Schiedam Tel. 010-4267126 Geopend ma. t/m vrij. 10.-00-21,00. zat. 10,00-f8.00 zond.midd. 14.00-17.00 u. Reeds 20 jaar verhuur, inkoop/verkoop Geen inschrijfgeld, wel uitgebreide legitimatie. (Bel voor INFO) of fin. teg. wrde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2