Unilevers 73 banen weg in laboratorium i i Gist-brocades wil Ilollandia verkopen CDA'ers onthouden steun aan hun eigen wethouder JKorenbeurs is alleen aan buitenkant leuk Aanval op Van Roon smoort Schiedam naar 72.800 inwoners i iii RANT BANT VLAARDINGS DAGBlflD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT PvdA en WD stellen coalitie voorop Dieven zijn behulpzaam Toenemende drukte bij brandweer BZB'ers onderscheiden Laatste Jeugdstad Plan voor party-centrum 'luchtkasteel' Pompstation overvallen Maassluizer directeur mavo Westland Voortbestaan Schiedamse moutwijnfabriek bedreigd Prognose voor 1996: 2R 1983 UNA J5 er die i ook >elang verlo- lIs we tplan ^oord tijd", in ligt ing". □NNHIWEG DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 PAGINA 15 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vfaardingen. Telefoon: 010-4342229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen CDA-raads- lid Henk van der Linden (58) is gisteravond door een grote meerderheid van de raad be noemd tot wethouder. Van der Linden kreeg echter niet de volledige steun van zijn ei gen fractie. Vermoedelijk hebben drie leden 'van het CDA, ex-wethouder Chris van Roon, ex-fractievoor zitter Aart Kool en Jopie Schu macher, blanco gestemd toen hun kandidaat moest worden benoemd. Het CDA is nog steeds een verdeelde partij en fractie voorzitter Leo de Snaijer noem de dat 'een slechte zaak'. Van der Linden, die de portefe uilles financiën en bedrijven, verkeer en vervoer en volksge zondheid onder zijn beheer heeft, kreeg wel de steun van de coalitiegenoten PvdA en VVD, van D66 en van de fractie van SGP/RPF/GPV. Behalve de drie CDA'ers stemden de vijf le den van de SP en Jan Vons (CPN) blanco. „Bianco stemmen is nog iets heel anders dan tegen stemmen", zei Aart Kool. 'Of Van der Linden een goede wet houder is, moet nog blijken". De Snaijer nam in een verkla ring aan de raad afstand van uit latingen van Van Roon en Kool, dat PvdA, VVD en burgemees ter Fred van Lier om politieke redenen Yan Roon hadden ge dwongen tot aftreden. „Wij heb- Henk van ben geen kritiek op de handel- Linden, wijze van burgemeester Van broederlijk Lier of op die van de coalitiege- naast oud noten in de affaire-Van Roon", fractie- zei De Snaijer. Hij werd daar- voorzitter Aart voor bedankt door zijn collega- Kool, die fractieleiders John Ranshuijsen vermoedelijk (PvdA) en George Neijssel zijn steun aan (WD). „Wij vinden instandhou- de nieuw© ding van de coalitie noodzakelijk CDA- en wij rekenen op een goede sa- wethouder menwerking", zei De Snaijer. onthield Vlaardingen CPN en D66 hebben gisteravond een ver geefse poging gedaan om ex- wethouder Chris van Roon (CDA) te bewegen zijn raads- zetel op te geven. Jan Vons (CPN) diende een motie in, waarin Van Roon werd ver zocht vanwege de zuiverheid en de geloofwaardigheid van de politiek zijn zetel ter be schikking te stellen. PvdA en VVD steunden de motie niet, omdat die de coalitie met het CDA in gevaar 20U brengen. De aanval op Van Roons raads lidmaatschap was volgens Vons en Wil van Rijn (D66) een lo gisch vervolg op eerdere uitspra ken vart de raad, dat Van Roon by de opheffing van sociëteit DAT zijn eigen, belang boven dat van de gemeente had gesteld. „Van Roon heeft een eed afge legd en die heeft hij geschon den", zei Vons. „Zelfs zijn frac tievoorzitter De Snaijer heeft ge zegd, dat Van Roon fout is ge weest". Van Rijn vond dat de ex-wet houder de politiek een dienst 2ou bewijzen als hij opstapte. De fractieleiders van PvdA en VVD, John Ranshuijsen en George Neijssel, leken het daar mee eens te zijn. Maar zij wilden geen uitspraak doen over een raadslid van een andere partij. „Of Van. Roon opstapt", zei Neijssel, „hangt af van de zelf- zuïverende werking van het CDA. Wij betreuren het dat die Schiedam Vier jongens van ongeveer 15 jaar ontfermden zich gistermiddag over een 62-jarige vrouw. De vrouw kwam met haar fiets op de Burgemeester Honnerlage Gretelaan ten vat waardoor al haar boodschappen op straat vielen. De jongens sprokkelden de boodschappen weer bij elkaar en hielpen de vrouw overeind. Thuis ontdekte de vrouw echter dat zij haar portemonnee miste. Er zat ongeveer 80 gulden in. Op de Horvathweg greep de politie, na een telefonische tip, een 31-jarige Schiedammer in de kraag. Hij had ingebroken in een auto en een radio-cassetterecorder gestolen. Bij een inbraak bij stichting De Schans aan de Nieuwe Haven 'werd een computer en 2500 gulden gestolen. Vlaardingen De Vlaardingse brandweer ontwikkelt zich steeds meer tot een all round ^technische hulporganisatie. Nog maar de helft van alle alarmmel dingen heeft betrekking op brand. Het korps rukt in toene mende mate uit om te assisteren bij" andere incidenten, zoals ver keersongelukken, wateroverlast en gevallen van stormschade. Uit het jaarverslag over 1987 blijkt dat het aantal alarmmel dingen nog steeds blijft stijgen. Vorig jaar rukte de brandweer 722 keer uit, tegen 664 keer in 1986. De afgelopen vijftien jaar steeg het aantal meldingen met ruim 250 procent. In een dit jaar gepresenteerde beleidsnota gaf commandant J.W. van Es al aan dat de gevolgen van deze sterke stijging hun effecten op het korps niet zullen missen. Over de gehele linie was 1987 een turbulent jaar voor de Vlaar dingse brandweer. Behalve een groot aantal branden, bezorgde ook de wateroverlast in juli en september de spuitgasten han denvol werk. Ook de brandscha de nam evenredig toe: in 1986 ging het om een bedrag van 2,4 miljoen gulden, vorig jaar om ruim 3 miljoen. Vlaardingen Zevenentwintig leden van de bedrijfszelfbe scherming (BZB) van Vlaar dingse bedrijven kregen gister middag in het stadhuis een oor konde en een jaarteken of me daille uit handen van burge meester Fred van Lier. De men sen die een onderscheiding kre gen werken bij Cincinnati Mila- cron, Lever, Unilever Research Laboratorium, Windmill Hol land eri"3e gemeentelijke sociale dienst. Zij ziin allemaal tien jaar of langer lid van de onderdelen brandweer, EHBO of reddings^ dienst van de BZB. Vlaardingen In de kerstva kantie wordt in de Lijnbaanhal len voor de zestiende en tevens laatste keer Jeugdstad gehou den. De commissie heeft aange kondigd er de brui aan te geven, nu is besloten dat de gemeente volgend jaar geen subsidie meer verstrekt voor de vakantieacti viteiten, Jeugdstad wordt 28, 29 en 30 de cember en 2, 3 en 4 januari ge houden en is bedoeld voor jonge ren van 5 tot 13 jaar. De Lijn baanhallen zijn die dagen van 10.00 tot 16.00 uur geopend. De uiteenlopende activiteiten wor gden door veertig vrijwilligers be geleid. Jos Clazing bij de Korenbeurs: 'Dit gebouw leent zich niet voor spektakelstukken'. Vlaardingen Unile ver wil 73 arbeidsplaat sen schrappen bij het re search laboratorium in Vlaardingen. Het gaat om banen in de onder steunende diensten van dit lab, zoals de drukkerij, de typekamer en de technische onderhouds diensten. Dat heeft de onderne mingsraad van het Unilever la boratorium gisteren bekend ge maakt. Behalve op arbeidsplaatsen, wil de Unilever-directie ook bezui nigen op het ruimtebeslag van het Vlaardingse laboratorium, waar momenteel 1165 mensen werken. Unilever heeft de voor nemens gisteren aan de onder- neminsgraad gepresenteerd, al dus OR-secretaris A. de Vos. De voorstellen van de Unilever- directie zijn gebaseerd op voor stellen van een commissie van deskundigen, die in kaart moest brengen hoe het concern jaar lijks 16 miljoen gulden kan be sparen. „Deze commissie heeft uiteindelijk voorstellen inge diend met een totale reikwijdte van 19 miljoen gulden", aldus De Vos. De ondernemingsraad heeft in eerste instantie bevreemd gerea geerd op de voorstellen, De OR heeft al jarenlang tevergeefs ge protesteerd tegen onnodig ge achte interne verhuizingen, dure verbouwingen en verfraai ingen van de behuizing van het laboratorium. .Het beknibbelen op de personeelssterkte zal vol gens de OR bovendien kunnen leiden tot een inefficiëntere be drijfsvoering. De directie heeft aangekondigd in principe van plan te zijn de personeelsver mindering zonder gedwongen ontslagen te laten verlopen. nog niet heeft gewerkt". Daar mee maakte Neijssel duidelijk dat hij gelukkig zou zijn als Van Roon zelf besloot om de raad te verlaten. Van Rijn en Vons betreurden het dat PvdA en WD hun motie niet steunden. „De sfeer in de Vlaardingse politiek wordt op deze manier alleen maar wazi ger", zei het CPN-raadslid. Van Rijn betreurde het dat PvdA en VVD hetvoortbestaan van de coalitie belangrijker vonden dan de zuiverheid van de politiek. „Hiermee geeft de raad naar bui ten het beetd van onzuiver te zijn. Hei zegt veel. dat PvdA en WD zich over cieze motie niet willen uitspreken". De motie werd versvorpen. Daarmee is de affaire-Van Roon voor het CDA nog nietafgedaan. De fractie heeft 'wijze mensen' van buiten de partij verzocht om de zaak uit te zoeken. Daaruit kan alsnog een verzoek volgen aan Van Roon om op te stappen. Maar het CDA vindt dat zij de tijd moet krijgen om zelf het pro bleem op te lossen. De nieuwe CDA-wethouder Henk van der Linden vertelde in de wandel gangen, dat hij steun van PvdA- 'ers of VVD'ers aan de motie on verteerbaar zou hebben gevon den. „Hadden zij die motie ge steund dan had ik mijn benoe ming niet aanvaard". Vlaardingen Een gewapende overvaller heeft gisteravond bij een-pompstation aan de Holysin- gel vierhonderd gulden buitge maakt. De man kwam tegen tien uur, zwaaiend met een revolver, de verkoopruimte van het pompstation binnen. Hij was ge maskerd en droeg een petje. De pompbediende duwde hem wat geld in de hand, waarop de man lopend verdween in de richting van het Holyziekenhuis. Naaldwijk Johan Oort uit Maassluis wordt de nieuwe di recteur van de openbare mavo in Naaldwijk. De huidige adjunct directeur volgt daarmee J. de Leeuw den Bouter op, die blij vend arbeidsongeschikt is ver klaard. Oort heeft diens taken al sinds half april waargenomen. De wij ze waarop hij dat heeft gedaan is voor burgemeester en wethou ders aanleiding geweest af te zien van een open sollicitatiepro cedure. Ook het personeel van de school, de medezeggen schapsraad en de inspecteur van het algemeen voortgezet onder wijs kunnen met de keuze in stemmen. De gemeenteraad van Naald wijk wordt vanavond gevraagd Oort met ingang van 1 januari tot directeur te benoemen. De 39-jarige Maassluizer is al sinds 1977 verbonden aan de enige openbare mavo in het Westland; eerst als leraar wis- en natuur kunde en een jaar later als ad junct-directeur. Schiedam Willïbrord Hos- man kan zijn plan om 'in de Korenbeurs een partyservice te beginnen wel vergeten. De gebruikers van 'de Beurs' verzetten zich met hand en tand tegen het idee van de horeca-on- dernemer, die pal tegenover het monument al een auberge en bi stro exploiteert „Wij hebben hier als huurders na 30 jaar bepaalde rechten op gebouwd, die staan we niet zo maar af", zeggen de tafeltennis verenigingen Noad en De Ko renbeurs strijdlustig. Jos Cla- zing, voorzitter van TTV De Ko renbeurs èn voorzitter van de commissie die het 18e eeuwse pand beheert, vindt Hosmans idee bovendien veel weghebben van een luchtkasteel. Volgens Clazing is het pand alleen met heel veel geld geschikt te maken als receptieruimte. En dan nog blijft het behelpen „De Beurs leent zich niet voor grote spektakelstukken", zegt Clazing. „Er kunnen 150, 200 man in. Dat is echt het matje. Met meer wordt 't douwen. Er zijn niet voldoende toiletten, er is geen keuken. Een band moet je hier niet neerzetten, dat klinkt van geen kant. 't Geluid is vrese lijk slecht. Volgens mij is meneer Hosmamnooit binnen geweest, anders Had hij dit plan nooit ge opperd. pe Beurs is alleen leuk van de buitenkant". Het belangrijkste nadeel heeft Clazing dan nog niet eens ge noemd. Grootste manco is, dat het raonument verzakten wel zo erg, dat het regenwater naar één kant afvloeit, waardoor de vloer regelmatig blank komt te staan. „En daar is heus niets aan te doen, recht krijg je dit gebouw niet meer en de goten repareren, helpt hooguit voor een paar maanden. Dan is 't weer 't ouwe liedje. Ik heb hier dikwijls met tranen in m'n ogen gestaan om dat de boel wéér onder was gelo pen". Niet alleen restauranthouder Hosman moet het in Clazings be toog ontgelden, ook de gemeen te, die eigenaar is van het monu ment, krijgt flink wat kritiek. Dat Hosman al geruime tijd met de gemeente onderhandelt over een horeca-bestemming voor de Korenbeurs, moesten de tafel tennissers in de krant lezen. De huisbaas had hun daarover niet ingelicht. Ook berichten dat er op bestuurlijk niveau werd na gedacht over een expositieruim te of een gemeentelijke ont vangstzaal in. de Korenbeurs, moesten de sporters via de pers vernemen. Celijkwaardig Dat kwam hard aan, want beide verenigingen hebben behoorlijk in het pand geïnvesteerd. En ze zorgen al jaren voor het kleine onderhoud, waardoor het monu ment althans aan de binnenkant niet verder verpaupert. „Alles hier is van ons", aldus Clazing. „Alleen de bar is van de gemeen te". Het is niet zo dat de sporters mordicus tegen een andere be slemming van het karakteristie ke pand van architect Giudici zijn. Clazing geeft graag toe dat de sfeer zich uitstekend leent voor officiële ontvangsten en culturele evenementen. Tafel tennissers mogen dan misschien niet in zo'n historische omgeving 'thuishoren', ze huren het pand inmiddels al zo'n 30 jaar en ze hebben er een volwaardige sportaccommodatie van ge maakt Met volledige instem ming van de gemeente, die des tijds wat blij was, een huurder te hebben gevonden. Moeten Noad en De Korenbeurs eruit, dan zal de gemeente toch met een gelijkwaardige accom modatie op de proppen moeten komen, maakt Jos Clazing dui delijk. „En dat kost al gauw an derhalf, twee miljoen gulden. Trouwens, nu maken er elke avond veel mensen van dit ge bouw gebruik. De twee vereni gingen hebben samen ongeveer 250 leden. Ik moet nog zien dat deze zaal elke avond is volge boekt als er een party-centrum in zit. Waarbij je je dan ook nog eens kunt afvragen waarom sport hier niet zou mogen, en een commerciële onderneming wel. Bovendien, wij zijn niet de enige gebruikers. Op de bovengalerij zit de stichting Gezinsverzor ging, die houdt hier al jaren kan toor. Dat wordt dikwijls verge ten. Die kritiek dat een handje vol tafeltennissers een monu ment als oefenruimte gebruikt zijn we onderhand goed zat". Schiedam Koninklijke Gist-brocades NV wil de moutwijnfabriek HoHandia in Schiedam per 1 januari, .verkopen aan Heineken. In de fabriek aan de DeLQandse- weg, waar moutwijn wordt gemaakt voor de bereiding van jenever, werken 15 men sen. Op dit moment levert de vestiging moutwijn aan Bols. De gebouwen en het personeel blijven in de verkoop-opzet on der de paraplu van Gist-broca des. Dit bedrijf wil graag van de verliesgevende moutwijnpro- duktie af. Daarnaast vormt alco hol al jaren geen wezenlijk on derdeel meer van de Gist-activi- teiten. Gist-brocades wil het Hollandia-personeel onderbren gen in het sociaal plan dat ook voor de Delf tse vestiging is opge steld. In Delft worden 440 banen geschrapt wegens een groot scheepse reorganisatie. Om dat zo pijnloos mogelijk te voltrek ken, ligt er een pakket sociale maatregelen op tafel. De vakbonden verzetten zich er tegen dat het Hollandia-perso neel straks in aanmerking komt voor het sociaal plan, dat in hun ogen leidt tot afvloeiing van het personeel. De bonden wijzen erop dat in de wet is vastgelegd dat bij verkoop van een onder neming de koper en de verkoper verantwoordelijk zijn voor het personeel. Het verkopen van het markt aandeel komt volgens de bonden feitelijk neer op verkoop van de onderneming. FNV-bestuurder P, van Emmenes: „Als Heineken het laat afweten, heeft Gist-bro cades de plicht die mensen werk te bieden in Delft. Wanneer we ons neerleggen met opneming in het sociaal plan, gaan we ak koord met de sluiting van de on derneming. En daarover kan met ons absoluut niet worden onderhandeld". Inmiddels heeft de onderne mingsraad een overlevingsplan op tafel gelegd, waardoor Hol- landia in afgeslankte vorm, maar met behoud van personeel, kan doorgaan. De raad van be stuur van Gist-brocades wil dat alternatief dat nog moet wor den uitgewerkt in principe bet voordeel van de twijfel ge ven. Die toezegging staat echter haaks op een constatering van de ondernemingsraad. OR-secreta ris P. Koekkoek: „De klanten zijn aangeschreven met het be richt dat per 1 januari het bedrijf geen produkten meer levert voor Bols. Gist-brocades werkt dus nu al systematisch aan de sluiting van de vestiging". Woordvoerder W. de Witte van Gist-brocades zei gisteravond niet te weten van een dergelijke aanschrijving aan klanten van Hollandia, „Als het waar is, staat dat inderdaad haaks op de toe zegging van de raad van bestuur om de Tab riek eventueel nog een kans te geven", aldus De Witte. Inmiddelsstaat al wel vast dat de gewenste ovemamedatum van 1 januari niet kan worden ge- Schiedam In het gun stigste geval zal Schie dam in 1996 ongeveer 72.800 inwoners tellen. Deze groei met 3500 inwo ners ten opzichte van het huidige bevolkingscijfer wordt in z'n geheel veroor zaakt door de woningbouw in Spaland. Iedere vertra ging in de bouw van Schie dams toekomstige woonwijk gaat ten koste van de bevol kingsgroei. Dat staat in de gis-eren ge publiceerde Bevolkings prognose Schiedam l9o8- 1996. Volgens voorspellin gen van ae sociografen op het stadskantoor krijgt Schiedam er de komende ja ren flink wat jonge gezinnen bij, waardoor de gemiddelde leeftijd van de inwoners zal dalen. De 'vergrijzing' zal zich naar verwachting in het midden van de jaren '90 stabiliseren op het huidige niveau. Momenteel is onge veer 34 procent van de be volking 50 jaar of ouder. Het bouwen van nieuwe woningen is van vitaal be lang voor het op peil houden van het bevolkingscijfer, zo blijkt uit het rapport. Alleen al door de 'gezinsverdun ning' het verschijnsel dat steeds minder mensen sa men één huis delen is de behoefte aan nieuwe wonin gen groot. In 1970 deelden gemiddeld 3,2 personen één huis, in 1988 was dat cijfer gedaald tot 2,2. In het rapport wordt 1985 aangeduid als het keerpunt in de 'leegloop' van Schie dam, Tot dat ogenblik ver loor de stad jaarlijks vele honderden inwoners. De stabilisatie in 1985 op circa 69.000 Schiedammers werd gevolgd door een lichte groei. Die groei werd mede veroorzaakt door een stij- gend geboortecijfer. Vooral in Woudhoek deed zich het ook landelijk bekende ver schijnsel voor dat vrouwen pas na voltooiing van hun opleiding en enkele jaren werken besloten, kinderen te krijgen. Aan de Schiedamse bevol kingsgroei komt een einde als Spaland is volgebouwd, voorspelt het rapport. Ruim te om nieuwe woningen te bouwen is er dan vrijwel niet meer. Over de bouw plannen voor Spaland be staat overigens de laatste maanden enige onzeker heid. De gemeenteraad wijdt er maandag een spe ciaal debat aan, omdat de fracties van D66, PPR/PSP en CPN vraagtekens plaat sen bij het woonklimaat in Spaland. De toekomstige wijk is opgespoten met giftig havenslib. Zelfs een 'leef- laag' van ruim een meter schone grond op het ver vuilde slib is volgens sommi ge milieudeskundigen niet afdoende.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1