Singelkerk verzakt BA1Y Ogb voor huurders gaat fors omhoog Bredere toepassing zonne- energie Sneeuwkoninginnetj es kijken hun ogen uit WELTERUSTEN oc Nieuwe spoorbrug komt dit weekeinde Restauratie kost acht miljoen CIO video-films veie honderden nieuwe VLAARDINOS DA8BIA! SCHIEDAMSE G8UÜAN1 NIEUWE WATERWEG COBRAN1 ws Maardings stadsbestuur schrijft excuusbrief Samenwerking Schiedam, Gouda en Arnhem: Jongen in de rug gestoken Fietspad stopt voor schapen ié® Maassluizers dansen Notekraker in Stadsgehoorzaal Ocis Ccppüns ggüS slaapco/nfort sst Kleding weg Eygenraam vecht voor tuincentrum Kamer stelt debat over rijksweg 19 uit Meer dan...... Veertien- duizend .waaronder- thans weer Dat is de keus die Bafy u kan bieden, d.w.z. za. 800 kinderfilms :a. 5500 speelfilms =a. 8000 seksfilms hele week bij Baiy betaalt u voor 'n hele week zelfs minder dan elders per dag!! Baly heeft maar liefst 75 movieboxen in de verhuur... Losse boxen 7,50 per dag Dam 9 t/m 11 Schiedam Tel. 010-4267126 (Bel voor INFO) WATERWEG VRIJDAG 9 DECEMBER 1533 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardinoen. Tetefnnn- nïn PAGINA 13 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Een groot aantal inwoners van Vlaaardingen krijgt volgend jaar een 'persoon lijke' brief van het gemeentebe stuur, waarin B en W zich ver ontschuldigen voor de nieuwe ogb-tarieven. De onroerend- goedbelasting gaat vanaf 1989 voor veel gezinnen drastisch omhoog en daarvan worden vooral huurders van kleinere woningen de dupe, In de brief zal staan dat de gemeente de ver hoging van het rijk krijgt opge legd en die met tegenzin door voert. De nieuwe wijze van ogb bere kenen is een gevolg van de be slissing van de Tweede Kamer om de tarieven voor bedrijfspan den te verlagen en die van wo ningen te verhogen. Het rijk wil verder de tariefs verschillen voor eigenaren en huurders ver kleinen. Tot dusverre betaalden huurders aanzienlijk minder on- roerend-goedbelastïng dan eige naren. Vlaardingen krijgt tot 1992 de tijd het nieuwe ogb-systeem in te voeren. Voor de gemeente zelf verandert er niets: die int in 1992 nog nagenoeg evenveel aan ogb als momenteel: zo'n 14 miljoen gulden. Maar m veel gezinnen zal de klap hard aankomen. Veel gemeenteraadsleden zijn ge schrokken van de (geheime) cij fers, waaruit zou blijken dat huurders van flatwoningen vaak anderhalf maal het huidige tarief moeten betalen. De cijfers die de gemeente open baar heeft gemaakt, laten zien dat voor 6000 woningen xn Vlaardingen de ogb met 10 pro cent omhoog gaat, de bewoners van 8600 huizen tot 30 procent meer moeten gaan betalen en circa 3800 huizen tot 50 procent hoger worden aangeslagen. Voor een klein aantal huizen gaat de ogb met 50 procent of meer omhoog. Zo'n 600 huizen blijven vrijgesteld van de ogb- heffirtg. Dat zijn de woningen met een waarde tot 24.000 gul den. De raad legde zich gisteren mor rend neer bij het nieuwe ogb-sy steem, dat niet meer uitgaat van de oppervlakte van de woning, maar van de economische waar de van het pand. Alleen Remi Poppe maakte rich kwaad: „Dat betekent dus dat mensen die hun huurwoning hebben opgeknapt, daarvoor financieel worden ge straft". De toezegging dat het gemeente bestuur de huurders het waarom van de verhogingen zal uitleg gen, deed wethouder Bas Gou- driaan op aandringen van Gerrit Wim van Veelen (SGP/RPF/GPV). Van Veelen eiste verder dat de brief in 'hel der, duidelijk Nederlands' ge steld wordt, en niet in ambtelijk jargon. „Laat bij wijze van spre ken een gewone jongen van de straat die brief schrijven". Gouda De gemeentebesturen van Schiedam, Gouda en Arn hem hebben gisteren in het Goudse stadhuis plannen gepre senteerd om het gebruik van zonne-energie te bevorderen. Het is de bedoeling dat in deze drie gemeenten zonne-energie systemen op grote schaal worden toegepast. De drie gemeenten willen door hun gezamenlijke aanpak de toepassing van zonne-energie symstemen goedkoper maken. Het programma is speciaal ge richt op nieuwe en bestaande woningbouw, ziekenhuizen, be jaardenhuizen en sportaccom modaties. De drie steden hebben ieder af zonderlijk een wonïngbouwplan ontworpen, waarin de toepas sing van zonne-energie een be- Vlaardingen De uit 1891 date rende spoorbrug over de Vlaar- dingse haven wordt het komen de weekeinde vervangen door een moderne ophaalbrug. Met een grote hijskraan wordt de oude brug van zijn p taats ge- haald, waarna het nieuwe exem plaar zaterdagnacht wordt inge- hangen. De vervanging van de brug hangt samen met de bouw van een nieuwe sluis die Vlaardin gen beter tegen hoog water moet beschermen. De spoordijk tussen de stations Vlaaraingen-Oost en Vlaardingen-Centrum speelde altijd een belangrijke rol in de waterkering. De spoordijk wordt verlegd, en naast de spoorlijn werd enige tijd geleden een Del- tadijk aangelegd, op voorschrift van het hoogheemraadschap Delfland. Door de komst van de stormvloedkering, ten westen van Maassluis, is het nut van de Deltadijk echter zeer twijfelach tig geworden. De werkzaamheden aan de nieuwe brug vinden dit week einde alleen plaats als het niet te hard waait. Anders wordt de klus een weekje later uitge voerd. Als gevolg van de werkzaamhe den rijden er tussen zaterdaga vond half negen en zondagoch tend half zeven geen treinen tus sen Vlaardingen-Oost en Vlaar dingen-Centrum. Een aangepas te dienstregeling zorgt ervoor dat passagiers meteen bus tussen de twee stations snel aansluiting krijgen op de treinen, die de rest van het traject Rotterdam-Hoek van Holland en omgekeerd af leggen. Na het aanleggen van de brug verplaatst de NS haar werk zaamheden volgende week naar de spoorwegovergang op de Westhavenkade. Ais gevolg van de vernieuwing van deze over gang zal de weg over het spoor tot en met 18 december alleen toegankelijk zijn voor fietsers en voetgangers. Het overige ver keer wordt in deze periode om geleid. Schiedam Een 15-jarige Vlaardinger is gistermiddag bij christelijke scholengemeen schap De Burcht aan de Nieuwe Damiaan met een mes in de rug gestoken. Dat gebeurde tijdens een uit de handen gelopen vechtpartij met een 15-jarige Schiedammer. Het slachtoffer kon na behande ling in het Holyziekenhuis weer naar huis. De dader werd op het poli tiebu rea u verhoord .Een eveneens 15-jarige Schie dammer liep in de Oude Maas straat enkele klappen op omdat hij op een autp leunde. De eige naar maande.hem van zijn wa gen af te blijven. Toen de jongen dat niet deed; be gon de man te trappen en te slaan. Bovendien vernielde hij enkele kledingstukken van de jongen, die met een pijnlijke kaak afdroop. langrijke rol speelt. Het gaat in eerste instantie voornamelijk om de installatie van zonneboi lers, die warm water leveren voor zowel de verwarming als het gebruik in keuken en badka mer. Het plan werd gepresenteerd door de Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld met zijn Goudse collega drs. R. Harms en de Arn hemse wethouder W.A.M. Lem- mens. Verder was ook de Gou- derakse ing. T.P. van Bokhoven aanwezig. Hij treedt op als ver trouwensman van de 'nog jonge' bedrijfstak, die actief is op het gebied van zonne-energie. Binnen het programma wordt ruime aandacht besteed aan voorlichting en opleiding van alle instellingen die in de ko mende jaren met zonne-energie te maken krijgen. Dat geldt bij voorbeeld voor medewerkers van gemeentelij ke-diensten, nutsbedrijen, woningbouwvere nigingen, beleggers, consumen ten-organisaties, fabrikanten en installateurs. Voor de bouw van de zonnecol lectoren op de daken moet vol gens de betrokken gemeenten toestemming worden gevraagd. „Daarna treedt de normale pro cedure in werking, zodat men sen die bezwaar maken tegen het plaatsen van de collectoren in beroep kunnen gaan", aldus de wethouders. In Schiedam moeten projectont wikkelaars, woningbouwvere nigingen en geldschieters zich bij voorbaat bereid tonen om zonne-energie te gebruiken in hun projekten. Schiedam denkt bij de toepassing onder meer aan de zogeheten minimum-energie woningen in Schtedam-Woud- hoek. Ook wordt installatie van zonneboilers overwogen bij de woningbouw in Spaland. Het Goudse gemeentebestuur wil de zonneboilers op grote schaal gaan installeren in een nieuwbouwwijk. Arnhem wil een extra subsidie van 10 pro cent verlenen om het gebruik van zonne-energie te bevorde ren. Maassluis' raadslid Jan Storm van D66 viel een tijdje geleden biina om van verba zing, toen nij zijn hond in de omgeving van de Vlaardinger- dijk uitliet. Storm ontwaarde de contouren van een nieuw fietspad, tussen de Vfaardin- gerdijk en de Nieuwe Water weg. üp zichzelf niks bijzonders, er worden tenslotte wel eens va ker nieuwe fietspaden aange legd. De weg, bedoeld ais toe ristische route voor fietsers, bleek echter halverwege het geplande tracé op te houden. Navraag bij verantwoordelijk wethouder Anton Wustrow leerde, dat het 'halve fietspad' het gevolg Is van een commu nicatiestoornis tussen. Maas- ssiuïs en de provincie aan de ene, en het hoogheemraad schap Delfland aan de andere kant. Terwijl de provincie een subsidie toekende voor het fietspad, waarop met de aan leg werd begonnen, stelde het hoogheemraadschap een deei van hetzelfde gebied ter beschikking van een schaap herder. Na overleg is nu besloten, dat de schaapherder een ander stukje grond krijgt, waardoor de aanleg van het fietspad 2 kan worden voortgezet I Waarschijnlijk binnen twee 3 maanden worden de werk- g zaamheden aan de recreatie- ve route hervat. o V iiiii Sneeuwkonin ginnen en suiker meisjes. De Maas- siuisse ballet school repeteert voor de kerstuit voering. door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis/Vlaardingen Of de uittocht tot files op de Maas- sluxssedijk of de A4 zal lelden, valt nog te bezien. Maar zeker is dat massa's Maassluizers van avond en morgen naar Vlaar dingen afreizen. In de Stadsge hoorzaal voert de Maassluisse Balletschool onder leiding van Hella Janson twee keer de No tekraker uit. Aan dit Klassieke ballet in kerstsfeer, op muziek van Tsjaikovski, wordt door al haar leerlingen meegewerkt. In to taal gaat het om 300 dansers, in de leeftijd van 4 tot 30 jaar. Hoewel het toneel van de Stadsgehoorzaal heel wat gro ter is dan dat van het Maas sluisse Schuurkerktheater, kunnen l3ng niet alle leerlin gen tegelijkertijd het podium op. Heila Janson verzon een even ..impele als doeltreffende op lossing voor dit probleem: al leen de hoofdrollen worden tn de beide voorstellingen door dezelfde mensen gedanst. De vertolkers van de bijrollen worden na de eerste voorstel ling vervangen door anderen, zodat er voor iedere leerling een rolletje is weggelegd, Gistereneen dag voor de voor stelling, was de spanning dui delijk voelbaar bij de mede werkers. Ruim negen maan den werkten Hella Janson, en kele medewerkers en haar leerlingen aan de voorberei dingen. Het besef, dat de in spanningen van negen maan den in twee voorstellingen van anderhalf uur verzilverd moeten worden, bezorgt de bal letdansers nu al de kriebels. „Maar het is een gezonde span ning", zo relativeert Hella Jan son. „Die is nodig om een goede show te brengen". Na de vorige grote voorstelling, in juni vorig jaar in dezelfde Stadsgehoorzaal, kwam Janson op het idee om een ballet in kerstsfeer voor te bereiden. De keuze viel op De Notekraker, omdat dit volgens haar het eni ge grote ballet is, dat zich leent voor uitvoering door amateurs. „Voor de vorige voorstellingen verzon ik meestal zelf het ver haal, waarna ik op zoek ging naar passende dansmuziek", aldus Janson. „Hetleek mij wel een uitdaging om een bestaand ballet met de leerlingen uit te voeren". Voor het stuk werd maanden lang door de leerlingen gerepe teerd. Het instuderen van het klassiek ballet werd door Hella Janson zelf en haar medewerk ster Gerry Pot verzorgd. Het jazzballet, dat vandaag en mor gen voor het intermezzo zorgt, werd ingestudeerd onder lei ding van Sylvia Wiegers. Naast het repeteren bezorgde het ontwerpen en maken van de kostuums en decors de bal letschool de nodige hoofdbre kens. Jopie Weltevreden was hiervoor tijdenlang in de weer. Het lichtplan en de choreogra fie vormden weer een andere uitdaging. Voordeel voor Jan son is in ieder geval dat zij weet waar zij aan begonnen is: de jaarlijkse uitvoering van haar balletschool beleeft dit jaar de achtste aflevering. Direct nadat de geboren Viaar- dingse de balletschool van Jan en Marie Rebel had overgeno- xpen, begon zij met de voorbe reidingen van de eerste voor stelling in de Stadsgehoorzaal. Acht jaar later heeft zij er nog steeds geen genoeg van. Ondanks de enorme kosten en de lange voorbereidingstijd be leeft zij er veel plezier aan, En zij niet alleen: „Met name de kleintjes, die de sneeuwkonin ginnen en suikermeisjes spe len, kijken hun ogen uit". Het kerstballet van de Maassluisse Balletschool wordt twee keer uitgevoerd, vrijdagavond om 20 uur en zaterdagmiddag om 14 uur. Voor de voorstellingen zijn nog een beperkt aantal kaar ten verkrijgbaar. Schiedam Om dé Sin gelkerk te behouden -is een restauratie van 8 miljoen gulden nodig. De kerk is verzakt, waardoor de muren zijn gaan scheuren. Zowel de fundering als het met selwerk moeten grondig worden opgeknapt. Over de kosten en de financie ring daarvan voert pastoor P.M. Vtsmans momenteel besprekin gen met Monumentenzorg en de gemeente Schiedam. Hzt ziet er naar uit dat de St. Liduina Ro zenkrans-parochie zelf ongeveer 1,6 miljoen van de restauratie moet betalen. Gisteren werd een raam in de zijgevel van de kerk op de hoek van de Singel en het Emmaplein dichtgeplankt. Tijdens een storm in oktober was een voorzetraam weggewaaid, waardoor een ge brandschilderd venster gevaar liep. Restauratie-architect Hoog- evest uit Amersfoort adviseerde, het kostbare raam tijdelijk in z'n geheel te verwijderen omdat het glas door de werking van de ver zakkende kerk wel eens kon breken. Het glas-in-Ioodraam met een voorstelling van de Heilige Maagd ligt nu opgeslagen in de pastorie.1 De onderdelen zijn zorgvuldig genummerd en gefo tografeerd, zodat ze bij de restau ratie weer nauwkeurig op hun plaats kunnen worden gebracht- De in 1878 gebouwde rooms-ka- tholieke kerk is er volgens Hoogevest slecht aan toe. Zijn ar chitectenbureau heeft een to taalplan voor de restauratie op gesteld. maar wanneer met de uitvoering ervan begonnen kan worden, is nog niet duidelijk: „Monumentenzorg zit in moeilij ke financiële omstandigheden". De Singelkerk is niet het enige verzakkende kerkgebouw in de omtrek. Veel kerken in en rond Rotterdam die op houten palen zijn gebouwd kampen met het zelfde probleem. Oorzaak van het verval is de verlaging van het grondwater peil door het hoogheemraad schap Schieland in 1948. De hou ten palen, die een eeuw o£ langer onder water hebben gestaan, zijn deels 'drooggevallen' en door de inwerking van zuurstof gaan rotten. Vervanging van de fun dering is dan ook het duurste on derdeel van de restauratie van de Singelkerk. Het hoogheemraadschap ging 40 jaar geleden tot verlaging van het grondwaterpeil over omdat veel boeren in de omtrek klaag den over te drassige weilanden. VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN beaaenspeciaalzaak - slaapkamers slaapsystemen - linnenshop Hoogstraat 46-48 3111 HJ Schiedam tel 010 A 26 87 17 Schiedam Uit een opslagloods aan de Roosbeek in Schiedam is een partij kleding ter waarde van 8.000 gulden gestolen. De diefstal moet tussen 29 no vember en 7 december zijn ge pleegd. Men kwam binnen door een hangslot te forceren. Vlaardingen Eigenaar Arie Eygenraam van het tuincen trum aan de Tweevrienden- straat in Vlaardingen vindt dat 2ijn bedrijf wordt doodgedrukt door de gemeente. Gespannen volgde hij gisteren de behande- ling van de zaak die hij aanspan de bij de Raad van State. Eygenraam vroeg staatsraad mr. P. Kapteyn om schorsing van de vergunning, die de woning bouwvereniging Samenwer- king'77 kreeg voor de bouw van zestig woningen met parkeerga rage aan het Veerplein en de Van Riebeeckstraat. De huizen worden vlak bij het tuincentrum gebouwd. Om de nieuwbouw mogelijk te maken, heeft de gemeente via een spoedprocedure het gelden de bestemmingsplan gewijzigd. De provincie keurde die wijzi ging goed. Eygenraam virfdt die gang van zaken onfatsoenlijk'. In het nieuwe plan komt het tuincentrum niet meer voor. Ey genraam wordt, zoals dat heet. 'wegbestemd'. Eygenraam wil dat de bouwerij wordt gestaakt, tot alle procedu res tegen het nieuwe bestem mingsplan zijn afgerond. Laden de en lossenae auto's versperren regelmatig de wegen en maken het voor de klanten soms onmo gelijk om bij het tuincentrum te komen, betoogde Eygenraam. Een woordvoerder van de ge meente wilde wel toezeggen dat de politie verzocht zal worden om het verkeer in de wijk te re guleren. „Een lapmiddel", noemde Eygenraam dat. Staatsraad Kapteyn doet bin nenkort uitspraak. Samenwer king '77 vreest schadeclaims van de aannemer, als de bouw door een uitspraak van de Raad van State wordt vertraagd. Den Haag De verkeersdes- kundigen van PvdA, VVD en CDA in de Tweede Kamer heb ben besloten tot uitstel van een beslissend debat over rijksweg 19. De aanleg van de weg door het poldergebied Midden-Delf land zou volgende week in een voltallige vergadering van de Kamer aan de orde komen, op voorstel van minister Smit- Kroes. Maar volgens de kamerleden is het onderwerp 'niet rijp' voor besluitvorming. Pas na het kerstreces van de wordt beke ken wanneer het debat wel ge houden kan worden. De reeonstruciiecommissie Mid den-Delfland, beheerder van het poldergebied, heeft nog geen oordeel uitgesproken over het idee van minister Smit-Kroes om de weg te omgeven met ge luid wallen van 4.30 meter hoog. De commissie heeft steeds ge zegd, dat 3.30 meter de maximaal aanvaardbare hoogte was. Daar op zegde rijkswaterstaat toe een 'ruimtelijk-visuele analyse' te maken, zodat de commissie het effect van hogere wallen kon in schatten. De analyse van rijkswaterstaat bestaat uit vier kleine water verf-schilderijtjes. Daarop zijn twee polderlandschapjes te zien, met in de verte de wallen van respectievelijk 3.30 en 4.30 meter hoog. Het is nog niet bekend wanneer de reconstructiecom missie over deze analyse verga dert. op ca, 300 m2 vloeroppervlak. en die verhuren wij niet per dag, maar voor 'n (zelfs langer indien nodig). En... Kffkf u zelf maar 1 film voor........ 5,- 7 films voor.. 25,- per week per klant Bovendien geen toeslagen voor top- of sterfitels Wij hebben een APARTE afdeling mei zo'n 8000 seksfilms w.o. 3000 speciale '{dus zonder films) of... 40," per week! Geopend ma. t/m vrij. 10.00-21.00 u zat.;10.00-18.00 u. zond.midd. 14.00-17.00 u. Reeds 20 jaar verhuur, inkoop/verkoop Geen inschrijfgeld, wet uitgebreide legitimatie. of fin. teg. wrde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1