Gerard Wigmans heeft café waar familie altijd feestte i—jyi JS&0 V Stokmans voelt zich thuis in het westen 15 WATERWEG Wa De Nieuwe Brug open voor vroege vogels Zwakbegaafde Aat schittert in pantomime-act IsÜÉt Zweeds kerstfeest Veertig jaar mensenrechten 'Mijn oude CV-ketel deed 't nog goed. Toch weggedaan en 'n Radson genomen! BEKENDMAKING s WIJ GAAN SCHIEDAM iVERLATEN PERZISCH! PIJTEN MET HOGE KORTINGEN 8.V. RUBENSPLEIN 12 SCHIEDAM- MAANDAGMIDDAG EN DONDERDAGAVOND GEOPEND Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 9 december 1988 Het Schiedamse departement van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel viert het kerstfeest dit jaar in Zweedse stijl. De periodieke lunch, de laatste van dit jaar, wordt met het oog op hét grote aantal te venvachten gasten gehouden in de aula van het Stedelijk Museum. Een uitzonderlij ke locatie voor de ondernemers, die meestal bijeen komen in een zaaltje van De Ark. Maar dat lijkt se cretaris N.H.C. Hamers niet de juiste ambiance om de Zweedse handelsattaché Ake Fagelberg te ontvan-. gen. Fageiberg houdt die da^ 14 december een lezing over Zweden in Nederland. Na zijn voor dracht wordt de film Rhapsody of Sweden vertoond. De bijeenkomst wordt vereer aangekleed met een muzikaal optreden van Arle Metaal en zijn dochter Ellen, Uiteraard bestaat de aansluitende lunch uit sluitend uit Zweedse gerechten. Leden van Amnesty International herdenken dit weekeinde het feit, dat het 10 december precies veer tig jaar geleden is dat de verklaring van de rechten van de mens door de Verenigde Naties is aanvaard. Eén van de rechten, de vrijheid van meningsuiting, wordt in veel landen nog altijd niet gerespecteerd. Voor negen gevangenen, die op verschillende plaat sen op de wereld voor hun politieke overtuiging ge vangen zijn genomen of worden gemarteld, vraagt de Vlaardingse afdeling van Amnesty dit weekeinde aandacht. Op het Liesveld zijn zaterdag negen tafels te vinden, waar Vlaardingers een petitie kunnen onderteke nen. Vanavond, tijdens de Vlaardingse kerstviering, houden leden van Amnesty een fakkeloptocht. De Amnesty-stand is dan bij de Grote Kerk te vinden, waar een massale kerstzang wordt gehouden. De Schiedamse afdeling van Amnesty staat zaterdag vanaf twaalf uur met een kraam in het winkelcen trum Hof van Spaland. Daar 2ijn voorbedrukte pro- testkaarten te koop, geadresseerd aan regeringen die de mensenrechten schenden. vrijdag 9 december lilm Twisl Shout bij stich ting Filmclub Schiedam, 21.30 uur. optreden van Burt the Brand New Litestyle in café Podium, 22,30 uur. zaterdag 10 december feestelijke opening tentoon stelling Antilliaanse en Aru baanse kunst: Hapt Color, Hopl Luz. Stedelijk Museum. dansprogramma Do you fancy any cream today"? van Vals Bloed, Passagetheater, 20.15 uur. Betuws poppentheater speelt Het gouden zwaard van de mandarijn, theater De Teerstoof, 14.00 uur. zangavond met Reinata Heemskerk en kerkkoor Groenoord, Dorpskerk, 20 uur. Boom Boom Blues Band in café Podium, 22.30 ULr. bluespianlsl Rob Hoeke in gebouw Filmclub Schiedam, 22.30 uur. woensdag 14 december jeugdfilm De gebroeders Leeuwenhart, theater De Teerstoof, 14.00 uur. zaterdag 10 december optreden van de Indian Classical Dance Group Vinay- aka, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. vlooienmarkt, Lijnbaanhai, 9.00 uur. de filmcommfssfe van liefde en vredB vertoont de film Cry Freedom, zaal Triangel, 20.45 uur. zondag 11 december verzameiaarsbeurs met poppen, teddy-beren, dinky- tcys etc. Lijnbaanhal, 10.00 uur. maandag 12 december contactmiddag van de Pro- testants-Chrlsteliijke Oude renbond, Ichtuskerk, 14.00 uur. zondag 11 december concert van sopraan Anne ke Steegh en pianist Wim V/oogd in het Schuurkerkthe- ater, 12.30 uur. door KOR KEGEL Schiedam „We waren met ons elven thuis, va der, moeder en negen kinderen. Acht ervan hebben hun bruiloft in dit zaaltje gevierd, ik in begrepen, en drie heb ben er ook nog eens hun 25-jarig huwelijk ge vierd. We kennen het hier dus wel. Maar ik heb nooit vermoed dat ik nog eens de eigenaar zou wor den" Eén van .de beroemdste café's van Schiedam is weer open, en Gerard Wigmans (52) mag zich de nieuwe uitbater van De Nieu we Brug noemen. Zelf heeft hij nooit gedacht in de voetsporen te treden van oud-SW'er Piet Ro- meijn, die ooit het etablissement (café met zaaltje) aan de Houtha ven bestierde. De carrière van Gerard Wigmans liep via heel andere vakken: hij werkte bij glasfabriek Malta, hij werkte bij zeilmakerij Bingham. Hooguit ging hij in die tijd wel eens een kop koffie drinken. Hooguit, want Gerard is geen kroegtijger. „Als ik één pilsje in het jaar s dronk, was dat veel. En dronk ik een kwart fles jenever in het l jaar, dan was dat buitensporig", i Toch is het caféleven de familie niet vreemd. Gerards vader en naamgenoot, de nu 77-jarige P.G. Wigmans sr., was destijds een van ae bekendste kelners in de Schiedamse horeca. „Een heel bekende voor wie een glaas je lust", zegt de oude Wigmans. Hij begon als kelner bij Alblas op de Singel, ook bekend als café Sport. Daarna volgde Klein-Tri- anon in de Lange Kerkstraat (ja ren geleden gesloopt). En twaalf jaar diende Wigmans in De Kar- seboom op de Broersvest, een prachtig café waarvan de sloop door menig Schiedammer hoge lijk werd betreurd. Ook politiek Schiedam was erdoor ver scheurd: er is nu het beruchte Gat van Bolmers. Tussendoor bezat Wigmans se- vr Gerard jr. en Gerard sr. In De Nieuwe Brug. nior ook nog een café in Rotter dam, genaamd Kunst Sport, aan de Jozefstraat. „Maar dat werd me te link. Het was vlakbij de Kruiskade, en gemiddeld werden zo'n twee keer in de week de ruiten ingegooid. Op het laatst was er geen vewekef ring meer die me wilde hebben". Tempo Die jaren in De Karseboom wor den onder oudere Schiedam mers nog besproken. Je had er een bioscooporgel van Gerard Bresser; Wigmans weet niet waar het gebleven is, Het was er hard werken, wel twaalf uur, en vaak moest hij voor zijn baas in vallen. Maar op een gegeven mo ment had hij er opeens genoeg van: „Je weet hoe het gaat in het cafébedrijf hè. Je moet met het tempo van de klanten meedoen. Nou, dat kan hard gaan hoor", zegt hij, terwijl hij met zijn vin gers een gebaar maakt van 'hef fen maar'. Hij had natuurlijk wel eens dronken klanten. „Als ze erg ver heen waren belde ik een taxi en dan duwde ik ze erin. En ik betaalde vooraf de rit, dat kreeg ik dan later wel terug. Ja, dat doe je toch? Ze komen de hele avond bij je drinken, ze staan vrolijk van je te worden, dan mag je ze toch op z'n minst ook wel naar huis helpen. Ja, zo redeneer ik: je verdient 25 gul den van ze op zo'n avond, geef je de taxichauffeur 5 gulden fooi, dan win ie toch nog 20 gulden en het is wel zo sociaal. Maar dat ge beurt niet overal meer op die. manier". Nadat hij in De Karseboom was gestopt, kwam hij er nog wel eens om oude kennissen te zien. „Maar niet te lang hoor, anders ging je dronken de deur uit". Va der Wigmans is altijd een gezie ne jongen geweest, zoals dat heet, en Gerard jr. is er zeker van dat hij aan zijn vader veel klanten overhoudt. Bovendien komt zijn vader nu ook geregeld in het heropende café bij de Wes- terhavenbrug, om te biljarten, maar ook om te kijken hoe zijn zoon het doet. „Hij is de enige van de negen die in mijn. schoe nen is gaan staan. De anderen zijn timmerman en chauffeur en zo. En de meiden? Die zijn ge trouwd". De echtgenote van Wigmans sr. stierf tien jaar geleden. Hij heeft nu een vriendin, „en dat is de moeder van Joop van Hees, van café De Kuil. Ook weer horeca. Zo is het kringetje weer rond, niet?" Zeven uur open Gerard Wigmans jr. mikt op een vroeg publiek. Elke dag zal De Nieuwe Brug al om zeven uur 's ochtends zijn geopend. „Ik ken veel mensen die vroeg moeten beginnen en die vinden het pret tig om eerst nog een kop koffie te drinken. En één uur 's avonds gaan we dicht. Ja, dat is hard werken, maar da's gezond. Daar blijf je goed bij". Verder hoopt Wigmans, dat het feestzaalde achter weer aan trekt, ondanks dat het café enke le maanden gesloten is geweest. Vroeger was het een van de drukste zalen van de Gorzen, maar toen trok het verenigings leven veel meer. Hij hoopt niettemin op bingo'ers, huwe lijksfeesten, partijtjes en zo meer. Het bijzondere van De Nieuwe Brug is altijd de galerij langs het water geweest De feestneuzen die het zaaltje verla ten hoeven dan niet meer door het café, maar kunnen een frisse neus halen, wandelend langs de houthaven. „Toen Piet Romeijn hier nog zat, was het een onststellend druk café. Geloof het of niet, maar er gingen wel 35 vaten bier door heen in een week! Het was ook een geweldig goeie voetballer, en een neef van hem, die ook nog wel 's in het eerste van SVV speelde, kwam later nog bij Feij- enoord terecht'*-, zegt vader Wig mans. Hij zou er wel een boek over kunnen schrijven. „Je hebt twee moeilijke banen in de we reld: het mijnwerkersvak, en de horeca. Maar de horeca is ook nog eens enorm boeiend door al die mensen met wie je omgaat". Maassluis/Delft De 18-jarige Maas- sluizer Aat Nederlof speelt een hoofdrol in een pantomime-voorstelling, komen de zondag in Delft. Aat Nederlof is een zwakbegaafde leerling van de Herman Broerenschool in Delft. Hij vormt samen met zijn tegenspeler Herman Holsbergen het Mime-Team, een theatergroep in op richting. Volgens kenners uit de theaterwereld heeft Aat Nederlof het acteren in zijn bloed. De scholier speelde eerder al twee kleine televi- sierollen in Dokter Krankenstein en Medisch Centrum West. Herman Holsbergen is een professionele pantomime-speler opgeleid aan de school van Rob van Reyn. De ongebruikelijke combinatie komt voort uit een ontmoeting van beide acteurs tijdens één van de privé- lessen die Aat Nederlof volgde bij regisseuse Oeti Wijzenbeek. Her man Holsbergen was zo onder de indruk van de prestaties van Aat, dat hij aanbood tegen spel te leveren. Hun gezamelijke speloefeningen vormen het programma Tsjonge Jongens. In elke scène is een aantal technische pantomime-problemen verwerkt. Rode draad in het twaalftal losse scènes zijn contact en pogingen tot communi catie tussen twee mensen die elkaar ontmoe ten op een podium. Decor „Dan is het de vraag wie de sterkste is", aldus Oeti Wijzenbeek: „Het is een humoristische pantomime-voorstelling, die met summiere attributen een hele wereld schept. Een ge luidsband en het licht vormen het enige de cor. Verder hebben we gekozen voor open changementen, omdat we het publiek willen laten zien hoe wij tot deze vborsteliing zijn ge komen". Over haar pupil, die zij spellessen geeft omdat een toneelschool er voor hem niet inzit, is zij zeer positief: „Aat heeft altijd zin om te wer ken. Die inzet zie je niet altijd bij je eigen vak genoten. Op het toneel is hij in staat elke rol aan te nemen, en hij kan zich bijzonder goed inleven in emoties". Carrière De regisseuse vindt een professionele carrière niet ondenkbaar voor baar leerling: „Aat wü per sé op toneel staan. Hij kan niet de geijkte weg bewandelen, dus moet hij zijn eigen weg bewandelen. Hij heeft veel talent en hij kan elke spanningsboog vasthouden. Ik heb hier van geleerd dat er aoor de buitenwereld gren zen worden bed acht die er niet zijn". Vaak krijgt ze te horen: „Wat fantastisch dat jullie dat met hem doen". Maar Oeti Wijzen beek ziet het eerder andersom: „Ik ben heel blij dat Aat met ons aan de slag wil. Zelf heb ik aan deze ervaring ook erg veel gehad". Na enkele try-outs wil het Mime Team vol gend jaar als professionele voorstelling het land door. Aat Nederlof en Herman Holsber gen zullen in januari ook Maassluis aandoen. De voorstelling in Delft, komende zondag, vindt plaats in de aula van de Hugo Grotïus Scholengemeenschap en begint om 15.00 uur. "Hij was bijna 10 jaar oud m'n CV-ketel Maar de techniek heeft in die tijd niet stil gestaan. Je rijdt tenslotte ook geen 10 jaar in dezelfde auto... De Radson ER Electronic icspaart me al gauw ca. 500.- gas per jaar Niet mis zou ik zo zeggen!" Radson verlegt de norm. Telkens weer Met de ER Electronic. Zondet waakvlam Super-zuinig. Radson heeft nog meer geld- lesparende mogelijkheden, met ketels, boilers en kombi s. Radson. Op ons kunt u rekenen. I^li VAN DEfi MOEZEL SCHIE 40 - 52 SCHIEDAM TEL. 010 - 473 20 77 ZIE OOK ONZE REKLAME OP DE AVONDBLADEN TV KRANT door DONALD BAX Schiedam In het blik nieuwe spelers dat SW dit seizoen met de regelmaat van de kick heeft openge trokken, komt de naam van Huub Stokmans in eerste aanleg ietwat onwezenlijk over. Waar het merendeel van de aankopen zich een ze kere faam had verworven, waren slechts de fervente bezoekers van wedstrijden in de eerste divisie op de hoogte van de kwaliteiten van de 23-jarige Brabander. Twee trainingen en een half oefenpo tje tegen GSV waren voor de techni sche staf van SVV niettemin voldoen de om de geboren en getogen verdedi ger tot 1 juli 1989 vast te leggen. Be houdens de beginfase, toen Stokmans zich als linksback als een kat in de zak aandiende, lijkt inmiddels niemand spijt te hebben van deze transactie. In de bekerwedstrijd tegen Ajax was Stokmans een van ds weinigen die niet overmand leek door de voor Schiedamse begrippen ongewone en tourage. Door de schorsing van voor- Stopper Henk Salari eindelijk op z'n vertrouwde stek spelend, stak hij de Zweedse sterspeler Stefan Pettersson bijna achteloos in z'n achterzak. Vanaf dat moment werd er niet meer getwij feld aan de introverte mandekker. Te gen Eindhoven liet Stokmans zelfs de grootste sceptici kleur bekennen, toen bij vanaf de achterlijn bewust een met de wreef getrapte, keiharde voorzet afgaf, die door Virgil Breetveld werd ingekopt. Huub Stokmans, voor halve dagen werkzaam in het bedrijf van zijn broer, wil liever niet meer worden herinnerd aan z'n periode bij Helmond Sport, waar hij vier jaargangen op de loonlijst stond. De komst van Theo La- seroms, die vorig seizoen tussentijds Jo Jansen afloste, betekende voor hem het begin van het einde. Op de een of manier klikte het niet tussen hen, wat voor Stokmans een ware lijdensweg tot gevolg had. Aangezien het bestuur van Helmond Sport zich achter Lase- roms schaarde en later ook achter diens opvolger Wim Wisse, ontstond er voor Stokmans een onwerkbaar kli maat.-Dusdanig zelfs dat een arbitra gezaak binnenkort uitkomst moet brengen over zijn financiële positie. Geen spijt Toch was het opmerkelijk dat SVV in vesteerde in een verdediger, omdat deze categorie spelers in de regel uit ei gen gelederen kan worden voortge bracht. Hetzij uit het tweede elftal, hetzij in de vorm van een wat oudere aanvaller die nu zelf wil uitdelen wat hij vroeger moest incasseren. „Ik had", zegt Stokmans, die de concurentie moet aangaan met Henk Salari en Chris Verkaik, .samen met m'n bege leider een lijstje opgesteld van clubs die misschien geïnteresseerd zouden zijn. Ik had naar België gekund, zelfs toen ik al bij SW speelde, meldden Diest en Racing Mechelen zich. Ik ben HuubStokmans„,'lk ben blij dat ik deze kans heb aangepakt^ blij dat ik nu hier speel en heb er geen enkele spijt van dat ik deze kans heb aangepakt. Bovendien ben ik aan het einde van dit seizoen weer transfer vrij". Dat nog meer verdedigend ingestelde spelers werden aangetrokken, deert hem hoegenaamd niets. „De elf besten staan er in", trapt hij een open deur in. „Voor mij is de kentering tegen Ajax gekomen, want in het begin was het inderdaad een ramp. Ik begon als linksback, een geheet vreemde plaats. Dat kun je een wedstrijd compense ren, maar niet langer. En zeker niet als je, zoals ik, ruim drie maanden geen wedstrijd hebt gespeeld. Dat was het ergste. Tegen Ajax was Henk ge schorst en had ik de mazzel dat ik goed speelde. Zoals Henk en ik nu spelen, kan de trainer niet om ons heen. Dat is, denk ik, ook de reden waarom ik nu op rechts sta. Dat bevalt me trouwens best". Nadruk Op die positie krijgt Stokmans tevens de gelegenheid af te rekenen met het fabeltje, dat hij alleen maar kan verde digen en aanvallend niets toe te voe gen heeft, „Natuurlijk ligt de nadruk op het verdedigen, maar als rechts back krijg ik van de trainer de vrijheid om mee naar voren te gaan. Je moet dan ook meer loopwerk verrichten. Dan ben je soms toch effetjes kapot. Als voorstopper voel ik me zeker niet minderwaardig. Ik weet dat ik dat goed kan, dat ik me goed op m'n tegen stander kan concentreren. Bovendien heb ik bij SVV weer met concurrentie te maken. Dat heb ik heel lang gemist. Ik heb voor mezelf het gevoel dat ik steeds beter begin te spelen". Stokmans kan niet oordelen over het trieste verleden van SW. De verlie zend bekerfinaiist van 1985 (0-1 tegen FC Utrecht) looft de instelling en de sfeer van deze groep, maar legt de vin ger nadrukkelijk op de zere plek als de balans van de selectie ter sprake komt „Met een goede spits er bij, moet er een periode in zitten", aldus Stokmans, „We hebben Vitesse, Go Ahead Eagles en AZ ai gehad. Dat zijn de drie sterk- sten en door die ploegen zijn we niet weggespeeld. Met deze ploeg moeten we rond de vijfde, zesde plaats kunnen spelen". Eén jaar De modieus gekapte Brabander, die koppen en kort dekken als z'n sterkste punten ziet en z'n linkerbeen als zwak betitelt, heeft ook in Schiedam een eenjarige verbintenis gesigneerd. Een maal liet hij zich in Helmond tot een langere periode verlijden, maar dat was geen succes, noch voor Stokmans noch voor Helmond Sport. „Ik heb het hier heel goed naar m'n zin. Uit alles blijkt dat SVV verder, hoger wil. Op de trainingen wordt heel goed ge werkt, vooral met elkaar. Het is een jonge groep met kwaliteit. Keje Mole naar is erbij gekomen, dat is een goeie; Chris Verkaik, die heeft toch jaren in het eerste van Haarlem gespeeld. Ik gok een beetje op de derde periode. Dan hebben we er vijf thuis en drie uit..". Debuut Pier Tol Voetbal Pier Tol maakt zon dag z'n debuut bij SVV dat een uitwedstrijd speelt tegen Excel sior. SW-trainer Jan van der Velden neemt ook Henk Salari en Huub Stokmans op in z'n se lectie. Topscorer Ard Oosterlee (negen goals) daarentegen her stelt van een kaakoperatie en ontbreekt in elk geval. Van der Velden maakt vanavond bekend welke zestien van de tweeën twintig spelers meegaan naar Woudestein. Harry Vlasveld Voetbal Hermes-trainer Geert Meijer kiest thuis tegen HMSH met name op het mid denveld voor meer zekerheid. Rob van der Tuyn en Harry Vlasveld nemen aan de zijkan ten de plaatsen in van René Grimmius en Robert de Roo. Meijer weet nog niet of hij Roy van Duppen en Hans de Roos naast elkaar laat spelen. Boshuizen terug Voetbal De concurrentie bij Fortuna VI, dat zondag op be zoek gaat bij Zwijndrecht, wordt" steeds heviger nu trainer Koos de Gooijer weer kan beschikken over Peter Boshuizen en David Zwarts. De Gooijen „Een luxe probleem, Als we voor de win terstop vier punten pakken, kan hetnogheeUeuk worden". SFC op z'n sterkst Voetbal SFC speelt zondag thuis tegen het Haagse Quick en doet dat in de volgende opstel ling: Marrevee, Van Alphen, Poort, Van Hattem, Van Leeu wen, Kiebert, Oosterwaal, Van Kapel, De Groot, Meerhof en De Lima. Wisselspelers zijn de van een blessure herstelde Wagema- kers, Engel, Van Hees en Lans bergen. Van Straten niet VoetbalExcelsior M moet het uit tegen Heerjansdam (zestien punten uit de laatste acht duels)) doen zonder Rob van der Meer, Ron van Straten (beiden gebles seerd) en Rik Kramer (ge schorst). Trainer Eric Gudde vult de groep aan met Wim Put, John Spaans en Robert de Reus. Zwaluwen ongewijzigd Voetbal „Winnen doe iet met z'n allen en falen ook". Zwalu wen-trainer Jan van der Hoek' brengt voor het uitduel tegen DSVP dan ook geen wijzigingen aan. Opstelling: Kleinjan, Visser, Sigmond, De Bruin, Opschoor Pijpers, Wijnands, Romeijn, Van Veelen, Konijnenburg, Molen dijk. Remco van der Lugt Voetbal Ron van den Eykel (voorstopper) en Remco van der Lugt (linker spits) zijn de opval lendste verschijningen in de op stelling van PPSC, dat een be zoek afsteekt bij 's-Gravenzand- se SV. Oefenmeester Hans Bas- sant handhaaft Rob de Nijs als laatste man.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2