Bida i kolo: kwestie van hechte banden 26 ontslagen bij Van der Waal BV Geldloper beroofd Bébé gaat terug naar de sixties ©©Koster /J VIAABDIN6S DAGBLAD SGHIEDAMSE OOURANI NIEUWE WATERWEG GQURAN1 Planetarium even in Schiedam Zuid Koningin toont interesse in Caribische kunst Massa vergaapt zich aan nieuwe spoorbrug Organisatie van Jeugdstad gooit handdoek in de ring Monumenten krijgen permanent floodlight Zie het met bloemen Aat Nederlof maakl indruk met ^ondagmiddagtheater Pechdag voor Kethelaar L Extra geld buitenlandse leerlingen WHTEBWES MAANDAG 12 DECEMBER 1988 PAGINA 11 Hgwnale_redacte Brede Havens;,aal 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 434520s" Vlaardingen Een gewapende overvaller heeft zaterdagavond op de Van Hogendorplaan een 38-jarige geldloper beroofd. De geldloper, medewerker van een doe-het-zelfwinkel, werd onder bedreiging van een pistool ge dwongen een geldcassette met duizend gulden af te geven, die hij juist in de nachtkluis van een bank wilde leggen. De overval ler, die een bivakmuts over zijn hoofd had, verdween vervol gens in de richting van Magnoli astraat. Schiedam —-Het Beizend Plane tarium Apollo uit Lelystad doet donderdag 15 december Sehie- dam-Zuid aan. Dat gebeurt op initiatief van de oudervereni ging van de Willibrordusschool. Het idee er achter is dat sterren, planeten, de maan en de zon de fantasie van kinderen prikke len, terwijl sterrenkunde niet op basisscholen wordt onderwezen. Met de komst van Apollo kan daaraan wat worden gedaan. Apollo komt met een projektie Planetarium naar KJuphuis Zuid. Daarmee wordt de sterren hemel tegen de binnenzijde van een koepel geprojecteerd. Door de bewegingen en verschijnse len versneld af te beelden, kun nen de leerlingen in korte tijd in zicht krijgen in die materie. Behalve leerlingen van de vier hoogste klassen van de Willi brordusschool kunnen ook leer lingen van de Jozefschool de kunstmatige sterrenhemel be- WOnderAn Schiedam De exposi tie Bida kolo (leven en kleur), die zaterdag in aanwezigheid van ko ningin Beatrix werd ge opend, is er een die door het Stedelijk Museum niet wordt aangemerkt als zo maar één uit een lange rij tentoonstellin gen. Het verzoek aan de koningin naar Schiedam te komen, duidt al op het belang dat directeur Hans Paalman, maar ook het Schiedams gemeentebestuur, aan de eerste overzichtstentoon stelling van Caribische kunst in Nederland hecht. De bijeenkomst in het Stedelijk, met koningin Beatrix als stra lend middelpunt, diende feite lijk een tweeledig doel. Uiter aard werd de opening aangegre pen om de nog steeds hechte band tussen Nederland en de Antillen en Aruba te onderstre pen. Dat bleek met name uit de zware delegatie die naar dejene- verstad was gekomen. Die be stond uit minister De Koning, die de overzeese gebiedsdelen in zijn portefeuille heeft, zijn colle ga's Merrijwheather uit Aruba en Jesurun van de Nederlandse Antillen en commissaris van de koningin Schelto Patijn. Ook Schïedamse politici waren, in te genstelling tot wat gebruikelijk is bij kunstevenementen in ae stad, massaal naar het museum gekomen, In een korte openingstoespraak ging Paalman summier in op zijn voornaamste drijfveer om al in de zomer van vorig jaar plannen voor te bereiden voor de exposi tie. Paalman ziet Bida i kolo als een afrekening met het vastge roeste idee dat Antilliaanse en Arubaanse beeldende kunst al leen maar bestaat uit primitief geschilderde landschapjes, sla- venhuisjes en zee- en strandïm- pressies- Hij wil de kunst uit die regio uit de semi-amateuristi- schesf eer tillen. Koningin Beatrix leek het met Paalman eens te zijn. Zij toonde zich bijzonder geïnteresseerd in het werk van de 24 hedendaagse beeldende kunstenaars uit Aru ba, Bonaire, Curacao en Sint Maarten. Zij liét zich door José Capricorne, die de expositie opende en vanuit .Curacao alles coördineerde, uitgebreid voor lichten over de verschillendeas- peeten van de Caribische kunst. Capricorne typeerde de tentoon stelling als een boeket van tropi sche bloemen. Het belang van de expositie is volgens hem dat het een smeltkroes van invloeden op de eilanden laat zien. Behalve veel doeken waarbij de kunste naar zich door de natuur heeft laten inspireren, noemde hij ook geheel andere typisch Caribi sche elementen zoals grotteke ningen van indianen en blin- Koningin Beatrix praat met di recteur Hans Paalman van het Stedelijk Museum over een schoonheid van een beeldhouw werk. kend metaal van Amerikaanse auto's en olieblikken. Aan de lijst van hedendaagse kunstenaars heeft Paalman werk van drie overleden Cura- gaose primitieven toegevoegd. De tentoonstelling, die in de meeste werken een uitbundig kleurenpallet laat zien, is gecom pleteerd met een aantal sfeerfo to's van een groot aantal kunste naars. Morgen geeft Paalman om tien uur een rondleiding over de tentoonstelling Op 8 ja nuari wordt dat in het Papia mento gedaan. Dat laatste initiatief sluit perfect aan bij de tekst van een telegram dat president Maria Iberia Pe ters van Aruba zaterdag aan Hans Paalman stuurde. Hij sprak daarin het vertrouwen uit dat de band tussen de landen dankzij Bida i kolo zal worden verstevigd. Aan het verstevigen van banden deden ook de plaatselijke CDA- politici. Zij dromden, terwijl ko ningin Beatrix nog steeds uitslui tend oog had voor de geboden kunst, allen samen rond 'hun' bewindsman De Koning. Veel Schiedammers wachtten de koningin rond half zeven bij de uitgang van het museum op. Ook zij wensten een band te verstevi gen; die met het koningshuis. Het ïnhangen van de nieuwe spoorbrug in Vlaardingen bleek zaterdag een publiekstrekker van jewelste te zijn. Naar schatting 1000 toeschouwers keken zater dagavond toe hoe de nieuwe brugdelen werden ingehangeo, nadat de oude brug in stukken was gezaagd. Met een 63-meter hoge kraan werd het 33-ton me tende brugdeel ingehangen. De werkzaamheden liepen zaterdag nacht wel een flinke vertraging op. De eerste trein over de nieuwe brug stond om 's ochtends half zeven gepland, maar het duurde tot half elf voordat de eerste trein de brug kon passeren. Vlaardingen Een moege streden commissie vakantie besteding heeft de handdoek in de ring gegooid. De zestien de editie van het kinderfeest Jeugdstad in de Vlaardingse Lijnbaanhal wordt meteen de laatste. Jarenlang heeft de commissie bezuiniging na be zuiniging te verwerken ge kregen, totdat de gemeente ten slotte de overgebleven subsidie van 31.000 gulden in zijn geheel schrapte. Dat was de doodsteek.. De organisatoren van Jeugd stad hadden zich wel voorbe reid op forse bezuinigingen. Er werd in de loop der jaren veel materiaal aangeschaft, zoals computers. Dat was wei duur, maar op de lange ter mijn konden zo forse huur- sommen worden uitgespaard. „In 1989 zouden wij daardoor tienduizend gulden hebben kunnen bezuinigen", vertelt woordvoerder Aad Groene- wegen. „3n volgende jaren kon Jeugdstad door die poli tiek misschien nog wel goed koper worden. Het plan van de commissie vakantiebesteding vond bij de gemeente echter geen gehoor. De bezuiniging van 31.000 gulden kon geen uitstel velen, zei verantwoordelijk wethou der Arij Maarleveld. De ge meenteraad was het daar mee eens, zo bleek tijdens de be handeling van de begroting voor 1989. Jeugdstad, dat elk jaar zo'n 3.000 bezoekerges van tussen de 4 en 12 jaar trok, begint op 28 december voor de laatste keer. Zes dagen stromen de sporthallen aan deBaanstraat vol met kinderen, die er knut selen, spelletjes doen, poffer tjes bakken, play-backen of zich uitleven op het spring kussen. „In zijn huidige vorm komt Jeugdstad niet meer terug", zegt Groen ewegen. De com missie vakantiebesteding is wel in gesprek met twee Vlaardingse instellingen, die belangstelling hebben ge toond om het evenement over te nemen. „Maar als .dat al doorgaat",- zegt Groenewe- gen, „dan zal het toch veel be perkter van omvang worden. Wa nt geld is er niet". Schiedam Ben van der Kooij en Berry de Mos willen de jaren zestig doen herleven. De twee Schiedammers hopen, dat het Trendy Café Bébé dé locatie wordt, waar iedereen, die goede herinneringen bewaart aan de roerige zestiger jaren elkaar zal treffen. Bébé zit aan de Vlaar- dingerdijk in het voormalige café de vijgeboom. De gemoedelijke, ongedwongen sfeer, die zo kenmerkend was voor de 'Flower Power' periode, moet in het café de boventoon voeren. „Er is duidelijk behoefte aan zo'n tent", meent Ben van der Kooij, die in de horeca zijn sporen ruimschoots verdiend heeft. „De jaren zestig waren in mijn ogen fantastisch. De mu ziek, die in ons café gedraaid wordt, is dan ook grotendeels af komstig uit die tijd. Surf muziek, de 'Stones', de 'Beatles'. Noem maar op. Verder zetten we een ouderwetse juxe-box neer. Het is overigens zo, dat de muziek niet gaat overheersen. Iedere klant moet op zijn gemak kunnen zit ten en praten". „Verder", vervolgt Berry de Mos, „willen we de mensen meer bieden dan alleen een biertje. Een veel gehoorde klacht is, dat er weinig gebeurt in Schiedam. Daar gaan we even verandering in brengen. Allerlei speciale avonden zullen worden georga niseerd. We hebben nu reeds plannen voor een surf-party, een hippie-party en een toga-party. Iedereen moet dan verkleed het café bezoeken". Ook wat uiterlijk betreft, zal het café, dat op 15 december wordt geopend, afwijken van de grau we middelmaat. De entree is op vallend, omdat je in het voorpor taal meteen 'gekooid' wordt Verder kunnen biljartliefheb bers op een verrassing stuiten. Gelokt door de aanduiding 'Café billard' treffen ze binnen pas na enig zoekwerk het groene laken; aan het plafond. Posters van ac teurs en actrices, die in vervlo gen tijden idolen waren, sieren de wanden en de tafels. Zo is Ja mes Dean door de vrouwen te bewonderen en is ook de vrouw, die menig mannenhart sneller deed kloppen nadrukkelijk aan wezig: BB. BéBé. Dat is ook de naam van het café, dat door de eigenaren trendy wordt genoemd, omdat het volgens hen toonaangevend' in Schiedam zal worden. „Alle moderne kroegen zijn ontzet tend kil en onpersoonlijk", vindt Ben van der Kooij. .^Dat is de huidige tijd in feite obk. Wij wil len daarom weeiutérug naar een periode, waarüf'de mensen an ders metelkaér omgingen". Een brutaal mens heeft de halve wereld, dacht het tweetal. Van daar dat een handgeschreven brief naar Fred Heineken is ge stuurd met het verzoek de zaak te komen openen. Het duo wacht in spanning af of de directeur van de grootste brouwerij van Nederland gehoor zal geven aan de uitnodiging. Tenslotte maak te ook hij de jaren zestig actief mee... "Vlaardingen Bouwbedrijf Van der Waal BV vraagt déze week ontslag aan voor dé 26 personeelsleden van Van der Waal Installatietechniek. De verliesgevende poot van het bedrijf wordt overgedaan 'aan het Vlaardingse installatie- bedrijf Slagboom. Daar zulr Zen waarschijnlijk 13 van dé ontslagen werknemers een ui euwe baanvinden Het afstoten van Van der Waal Installatietechniek is een poging van de tweehoof dige directie, om het grootste bouwbedrijf van Vlaardin gen uit het dal te trekken. De directeuren Roelof Jan van Bruggen en Henk van der Waal kondigden eind vorig jaar een reorganisatie van het toen noodlijdende bedrijf aan. Een poging om het va kantiegeld van alle werkne mers aanzienlijk te verlagen strandde op verzet van de bouw- en houtbonden FNV en CNV. Volgens Van Bruggen heeft Van der Waal, in de 25 jaar dat hij het bedrijf opbouwde, al te voortvarend allerlei met de bouw verwante bedrijven 'opgekocht. Van der Waal In stallatietechniek is volgens Van Bruggen een voorbeeld van een 'branche-vreemde poot' van het bouwbedrijf. Het afstoten van Installatie techniek was volgens Van Bruggen 'onvermijdelijk'. Van Bruggen, afkomstig van het Vlaardingse bouwbedrijf Van Wijnen, kocht vorig jaar de helft van de aandelen van Van der Waal BV. Dat bedrijf was tot dat moment volledig in handen van oprichter Henk van der Waal. Volgens nog onbevestigde berichten zou Van Bruggen pogingen in het werk stellen,'om ook de andere helft van' het aande lenpakket te verwerven. alle merken meestaf klaar terwijl u wacht da's pas service!. Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Schiedam Het Zakkendra- - gershuisje en de Korenbeurs krijgen een vaste floodlightin- stallatie. Dat heeft wethouder Aad Wiegman van de Openbare Nutsbedrijven gezegd tijdens een bijeenkomst voor perso- neelsleden en gepensioneerden van het elektriciteitsbedrijf. De medewerkers van het elek triciteitsbedrijf waren bijeen om de viering van het 75-jarig be staan af te ronden. Eerder dit jaar werden tentoonstellingen feh ouden, een plaquette aange- rachtop de laatste transforma torzuil en ging een deel van het personeel op excursie naar de Kema. Ook het veriichteh~Varr~ historische panden als het Zak kendragershuisje en de Koren beurs vond zijn aanleiding in het jubileum. Volgens Wiegman heeft deze verlichting zoveel positieve reacties opgeleverd dat besloten is de voorziening permanent temaken. Nutsbedrijven-voorlichter Mari Dingenouts stond ook stil bij het afronden van de ombouw van het elektriciteitsnet. In 1972 be sloot Schiedam als gevolg van de steeds toenemende vraag naar elektriciteit het net om te\ bouwen van 220 naar 380 volt.'* Na 16 jaar haalde wethouder Wiegman gisteren op symboli- sche wijze de laatste 220 vol tl ei- ding van het net, waarna hij de door hem losgekoppelde kabel verdeler mee mocht nemen voorde museumcollectie van de ONS. Schiedam Zeg het met bloe- men. Die slogan van de bloeme-j nindustrie kennen we inmid- dels. De Vlaardingse helderzïen- de mevrouw Th. Ran heeft er) een variatie op: zie het met bloe- men. Zij doet helderziende waarnemingen door middel van .bloemen. Dat wil zij woensdag bewijzen tijdens een demonstra tieavond, die in wijkcentrum De Blauwe Brug wordt gehouden. De avond begint om acht uur en is opgezet door de stichting Evo- lution through love. Bezoekers moeten, om mevrouw Ran aan het werk te zien, hun ei-, gen bloemen meenemen. De Haarlemmer A. Zwetsloot heeft een heel andere gave. Hij houdt zich bezig met gezichtsdi- agnose. Daarover praat hij maandag om acht uur in de Op- standingskerk aan de dr. Kuy- perlaan. Zwetsloot is daar op uit nodiging van de Religieus Spiri tistische Vereniging Harmonia uit Schiedam. Schiedam Een 43-jarige be woner van de Polderweg had za terdag alle pech vanJde wereM/" Toen de Schiedammer bij./rijn auto, die geparkeerd.stond-op ae Maasboulevard, terugkeerde, bleek zijn radio-cassetterecorder met een waarde vpd lOÓO gulden te zijn ontvreemd. Bij terugkomsten Kethel zag de man tot zij ofstomme verbazing dat er ook^as ingebroken in zijn woning./Taast geld mist de man tal van goederen uitzijn huis. De dieven richtten een enorme ra vage aan in de woning. Vandaag wordt de séhadelen de waarde van. de gestolen"waar geïnventa riseerd. y Schiedam De gemeente Schiedam betaalt 10.000 gulden uit eigen middelen voor het on derwijs aam buitenlandse leerlin gen. voor dat geld zullen leer- en hulpmiddelen worden aange schaft, die zijn toegesneden op de situatie waarin die leerlingen verkeren. Het lesmateriaal dat uit het geboorteland komt, is vaak te moeilijk, omdat een te grote kennis van de moedertaal wordt verondersteld. Met name in Nederland en Duitsland worden nieuwe leer middelen ontwikkeld, die wel bruikbaar zijn. Maar die zijn duur en de subsidies van het rijk zijn daarvoor ontoereikend. d oor H AljHa EU RTS Delft/üClaassluis Een wereld van verschil, die twee acteurs van net 'Mime Team' die gister middag optraden bij het Zondag- m/ddagtheajef' in de Delftse Hügo GrqtiusschooL Maassluizer Aat Nederlof had met zijn frêle gestalte een verte derende uitstraling'. Hij is zwak- jSegbafd en zit op de Herman Broereschool in Delft. Afgelo pen jaar volgde hij op de vrijdag middagen pantomime-lessen in Amsterdam. De voorstelling 'Tsjonge Jongens' was op die spe loefeningen gebaseerd. Oppo nent van Aat Nederlof was Her man Holsbergen, een goed in het ,-vIees zittende professional die 1 hoedt van brede gebaren. Vele aanwezigen zullen met ge mengde gevoelens naar de voor stelling zijn gekomen. Aan de ene kant is het fantastisch dat een zwakbegaafde tiener profes sioneel tegenspel en individuele begeleiding krijgt. Daartegeno ver is er de angst voor een gê nante vertoning. Aat Nederlof was dermate serieus bezig dat dat laatste zeker niet het geval was. Hij bleek de lesstof goed onder de knie te hebben. In een twaalf tal korte scènes werd telkens een komisch gegeven uitgewerkt op een manier die aan Laurel en Hardy deed denken. De mime- basisoefeningen die eraan ten grondslag lagen waren geen mo ment te hoog gegrepen. De meestt v- waren zeer so ber van niet meer dan twee kr«. en enkele attribu ten, waarmee de twee van zwar te mime-pakken voorziene ac teurs zich tooiden, en een circus achtig muziekje op de aehter-' grond, Eén van de aardigste fragmenten was 'Are you lone some tonight'. Daarin maakte Aat Nederlof, als vrouw in een ochtendjas en getooid met een weelderige pruik, zich op voor een spiegel. Herman Holsbergen - met een bosje rozen - was haar vrijer. Die laatste zorgde tegenover de tamelijk serene gelaatsuitdruk king van Aat Nederlof voor de grimassen. Ook kondigde Her man Holsbergen - de gemoede lijkheid zelve - alle scènes aan. Hij speelde als een geduldige ou- deré broer die zijn jongere kame raad alle kans gaf tot zijn rechtte komen. De voorstelling was een school voorbeeld van hoe zwakbegaaf- den toneel kunnen spelen. Ze past uitstekend als cultureel vor mingsprogramma voor bijvoor beeld scholen voor moeilijk le rende kinderen. Maar wanneer het 'Mime-Team' het professio nele theatercircuit in wil, moet Herman Holsbergen nog veel in leveren. Daarnaast ïs het nog de vraag hoe hard het 'Mime-Team' van stapel moet lopen. Voor Maas sluizer Aat Nederlof was dit een ingrijpende belevenis. Hij heeft ongetwijfeld veel geluk dat er zoveel aandacht aan hem wordt besteed. Maar terwijl zijn artis tieke vaders en moeders na de voorstelling gemoedelijk nabor relden liep hun pupil er wat stil letjes tussendoor. Een voorstel ling is nog zoveel méér dan op treden alleen. Schorsingsverzoek Eigenraam afgewezen Den Haag Vlaardinger A. Eigenraam, heeft geen succes gehad met zijn procedure bij de Raad van State tegen de plannen van de ge meente om zes woningen te laten neerzetten aan het Veerplein en de Van Riebeeckstraat. De eigenaar van het aan de Tweevriendenstraat gevestigde tuincen trum Eigenraam vroeg de voorzitter van de rechtspraakafdeling van de Raad van State, rar P. Kapteyn, de bouwplannen te schorsen. Ei genraam vreest dat zijn bedrijf langzaamaan door de steeds verder oprukkende nieuwbouw wordt weggedrukt. Kapteyn heeft geen aanleiding gezien op het schorsingsverzoek van de zelfstandige m te gaan. Met de bouwwerkzaamheden is reeds begonnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1