Van der Waal stapt uit Koningsstede Toth wil ook hulp voor Armeniërs WD-raadslid ziet niets in plan voor een bejaardenflat Twee klassen Beneden-Maas 28 uur in de schoolbanken BOUW KANTORENFLATS ONZEKER msmmmmm Vrachtauto klem onder luifel VUflBDINBS DAGBMS SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ONTVOERING WAS 'GRAP' Ballonvaart met rolstoel mm Vader Abraham op benefietshow Platform tegen apartheid Westland- Zuid ontruimd Voorlichting over mishandeling kinderen Neus gekneusd in handgemeen Jubilarissen samen 3460 jaar bij FNV Recorders uit loods gestolen VARA-LEDEN GAAN NAAR HILVERSUM DINSDAG 13 DECEMBER 1S38 PAGINA 11 Begionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredacli-. 4345209 Schiedam 7— Ondanks de ver klaring van de daders dar het om 'een grap' ging, is de politie een serieus onderzoek begonnen naar de ontvoering van de 17-ja- rige Rosetta uit Schiedam. Het meisje werd^ gistermiddag om kwart over één tegen haar wil door drie jongens in een auto ge dragen. Zij was te voet op weg naar scholengemeenschap Spie- ringshoek. Haar vriendin, die getuige was van de ontvoering, sloeg onmid dellijk alarm. Rosetta was in middels, zoals later zou blijken, op de Vlaardingerdijk uit de auto gevlucht. Haar belagers deden geen poging, de vlucht te belet ten. De daders werden later in de middag aangehouden in Vlaar dingen. Het drietal, 18 en 19 jaar oud, werd overgebracht naar het Schiedamse politiebureau. Daar verklaarde een van hen, be vriend te zijn met Rosetta. Er zou geen serieus motief voor de ont voering zijn geweest. Het slacht offer kon echter weinig begrip voor de grap opbrengen. De poli tie heeft proces-verbaal opge maakt. Vlaardingen De Vlaardinger Peter Bernhart en de Amster dammer Erik Bosman willen donderdag geschiedenis schrij ven. Dan hopen zij om twee uur vanuit het Oranjepark per hete luchtballon een luchtreis te ma ken. Het bijzondere van hun tocht is dat Bernhart, voorzover bekend, de eerste gehandicapte wordt, die in zijn rolstoel een luchtdoop krijgt. Het idee voor dit novum rijpte snel nadat Peter en Erik elkaar een half jaar geleden ontmoet ten. Al pratend smeedden zij het plan ballonvaren ook voor ge handicapten mogelijk te maken. De trip van donderdag wordt dan ook als een experiment ge zien. Wanneer de tocht met de ballon slaagt, dan willen de twee regelmatig ballonvaarten voor gehandicapten gaan organise ren. Bosman werkt bij Hot-Air-Bal- loon Services en Bernhart is be langstellend uit hoofde van zijn functie. Hij is voorzitter van de Schiedamse Gehandicapten Sportverenging De Ooievaars. Voor de tocht, die uiteraard al leen doorgaat als de weersom standigheden dat toelaten, moeten diverse voorzieningen worden getroffen. Er zal een speciale ballonmand moeten worden gemonteerd waarin plaats is voor vier rolstoelen. Ook zijn speciale veiligheids maatregelen nodig. Een aantal voorzieningen wordt gespon sord. Schiedam George Toth ver wacht dat er donderdag een gro te vrachtwagencombinatie naar Hongarije afreist, om daar kle ding te brengen die in Schiedam de afgelopen weken is opge haald. Dat is het resultaat van een inzamelingsactie waarmee de Hongaar van origine, samen met vrienden ongeveer drie we ken geleden is begonnen. De winterkieding is bedoeld voor de circa 100.000 Hongaren, die uit het buurland Roemenie zijn verdreven, omdat ze daar niet langer welkom 2ijn. „Het verhaal er achter is niet echt zie lig", stelt Toth. „De mensen heb ben te eten en zijn gekleed. Al leen hebben ze heel weinig". Overigens voorziet hij in de toe komst grotere problemen als het aantal vluchtelingen wellicht 'over het miljoen heenschiet'. Het is het tweede kledingtran- sport, dat door Toth en zijn vrienden is georganiseerd. In juni werd een betrekkelijk klei ne vracht zomerkleding naar Hongarije gebracht. Toen werd het transport door de autoritei ten gedoogd. Enerzijds waren ze blij met het initiatief, maar an derzijds werd een teer punt ge raakt. „Ik had sterk het idee dat zij een escalatie wilden voorko men en de Roemenen niet tegen de haren wilden strijken. Sinds dien is de uittocht gewoon door gegaan en nu zijn de autoriteiten zover dat ze duidelijk partij heb ben gekozen en daar ook eerlijk voor uitkomen. Hun devies is nu: wij vangen die mensen gewoon op". Toth hoopt voor de kerstdagen nog meer auto's oostwaarts te kunnen sturen. Daar worden de pakketten opgevangen door het Rode Kruis, dat ook voor verde re distributie in het land zorgt. De initiatiefnemers zijn blij dat het Rode Kruis zich met de kle- dingactie bemoeit. „Het lek is daar hooguit 1 a 2 procent. Alles wordt perfect geadministreerd. De mensen moeten eerst briefjes invullen, voordat ze aan kleding komen", roemt Toth het organi satietalent van de internationale hulporganisatie. Desondanks'wil Toth achteraf verantwoording afleggen aan de gulle gevers. Daarom reist hij vermoedelijk dit weekend af naar Hongarije. „Om het geheel te documenteren", zegt hij. Tijdens de voorbereidingen voor V? het transport is bij de organisato ren het idee gerezen om ook naar Armenie goederen te bren gen. „De nood is daar na de aard beving veel groter. We zullen prioriteiten moeten stellen", meent Toth, die via het Rode Kruis gedaan wil krijgen dat er goederen per vliegtuig naar het geteisterde gebied worden ge transporteerd. Hij hoopt dat dat lukt, omdat het alternatief vervoer over de weghem niet zo lokt. Een vrachtwagen zal al gauw twee weken onderweg zijn naar de Sovjet-republiek. Voor Hongarije is de massale uit tocht uit Roemenie momenteel een groot probleem. Het bete kent dat het land voor het eerst echt met werkloosheid te maken krijgt, zonder dat daar enige so ciale zekerheid tegenover staat. Op middellange termijn zou het de Hongaren wel goed uit ko men. In het land dat qua opper vlakte ongeveer drie keer zo groot is als Nederland wonen Inmiddels is een grote partij kle ding op de Burgemeester Hon- nerlage Greteiaan gearriveerd. maar 10 miljoen mensen. Voor de economie wordt een flinke groei van de bevolking op den duur als gunstig gezien. Schiedammers kunnen hun kle ding dagelijks tussen negen en vijf uur afgeven bij de Burge meester Honnerlage Gretelaan 11. Maassluis Doordat de Vlaardingse aannemer Henk van der Waal zich uit het project terugge trokken heeft, is de bouw van het kantoren complex Koningsstede aan de Uiverlaan hoogst onzeker geworden. Van der Waal gold voor de bouw van de drie kantorenflats als hoofdfinancier. Een woordvoerster van het Vlaardingse bedrijf zegt dat Van der Waal onvoldoende garanties kreeg dat het project tot een suc ces zal uitgroeien. Van der Waal werkte in het project samen met de Maassluisse makelaar Maes- ianden, die zich bezig hield met het zoeken naar gegadigden voor de kantoorruimte. Maeslanden-makelaar C. Bars- cké vermoedt, dat het terugtre den van Van der Waal te maken heeft met de financiële perike len bij het Vlaardingse bedrijf. Momenteel voltrekt zich bij Van der Waal een reorganisatiepro ces, waarbij nogal wat ontslagen vallen. De financiële positie van Van der Waal is zeer wankel. De woordvoerster van Van der Waal speelt de zwarte piet terug naar de Maassluisse makelaan „Van der Waal heeft een hele kleine ontwikkelingsmaat schappij. Het is al jaren gebrui kelijk dat we het risico van bouw aangaan als een flink percentage van'de bedrijven of woningen is verkocht. Voor dit project neb ik nooit een concrete huurder ge- C. Barscké, die namens Maeslan- den Vastgoed belast is met de verhuur van het complex, schat de risico's voor Van der Waal heel anders in. „Momenteel heb ben wij al de helft van het be- drijfsopperviakte van de drie flats verkocht. Volgens ons kan Van der Waal dus met een gerust hart met de bouw van de eerste flat beginnen. Van der Waal wil echter alles ineens bouwen". Het grootschalige karakter van de kantoorunits is volgens Van der Waal één van de redenen dat het project tot dusver geen suc ces is geworden. „Makelaar Maeslanden heeft een grote in breng gehad in deze opzet, maar nu is duidelijk gebleken dat er in Maassluis geen markt is voor zulke grootschalige kantoren". Chef stadsontwikkeling Cor de Vlaardingen Vader Abraham is de grote naam die Rita Young heeft weten te strikken voor haar benefiet kerstshow. Die wordt zondag in zaal Middel- huyse gehouden. De opbrengst van de show zal door een beken- de Nederlander aan een afge vaardigde van de stichting Co- lombine overhandigd. Het geld is bestemd voor de dr. Daniel den Hoedkliniek. Vader Abraham treedt een half uur op (vanaf kwart voor drie). Verder geven vooral regionale artiesten acte de presence: orkest Mustang, zangeres Angelina yan Dijk, showballet The Silverbirds en de zangers Lou Prince en Martin Eden. De benefietshow begint om kwart over één. Maassluis In Maassluis is een initiatiefgroep opgericht die gaat peilen of in de stad een anti-apartheidsplatform kan worden opgericht. Een groep van vier verontruste Maassluizers heeft behoefte aan zo'n platform, omdat er ondanks morele protesten van diverse instellingen in Nederland nog (te) weinig ge beurt aan het bestrijden van de apartheid in Zuïd-Afrika. De gToep van vier is met name niet zo gelukkig met de houding van nationale over heden. „Ze reageren half slachtig en de economische belangen prevaleren nog steeds", menen zij. Een eerste aanzet tot zo'n breed platform, dat steun moet gaan krijgen uit alle ge ledingen van de bevolking, wordt vrijdag gegeven met een anti-apartheid manifesta tie. In het Schuurkerktheater houdt Klaas de Jonge een toe spraak over de situatie In Zuid-Afrika. Hij heeft ruim twee jaar in een kamer van de Nederlandse ambassade in Pretoria doorgebracht. Verder wordt een forumdis cussie gehouden en zijn er op tredens van de slagwerk- groep Willem Jansen Afri- kids, de zanger/gitarist Ches- ley Peterson en de dichter John Waalring. De manifes tatie wordt gesteund door plaatselijke afdelingen van de PvdA, VARA en FNV. Rector F.A. Voskamp van scholengemeen schap Westland-Zuid heeft gistermiddag be sloten de school aan het Geuzenplein te ont ruimen, nadat bij de te lefoniste een bommel ding was binnengeko men. De telefoniste kreeg om half twaalf te horen, dat een half uur later een bom In de school zou ontploffen. De politie stelde een onderzoek in, maar er werd geen bom gevon den. De politie ver moedt, dat de melding afkomstig was van een grappenmaker. Jonge zegt dat de gemeente er het grootste belang aan hecht, dat er alsnog gebouwd gaat wor den aan de Uiverlaan, op een steenworp afstand van winkel centrum de Koningshof. De Jon ge beschouwt de Uiverlaan als een commercieel zeer aantrek kelijke lokatie voor een kanto rencomplex. „Er moeten toch bedrijven te vinden zijn die zich hier willen vestigen?", zo vraagt De_Jonge zich af. C. Barscké is nog steeds optimis tisch over het project, ondanks de enorme nieuwbouw aan kan toorruimte in Rotterdam en Ca- peUe aan de IJssel. Maeslanden onderhandelt momenteel met potentiele financierders, maar volgens Barscké is het nog te vroeg om hierover mededelin gen te doen. Schiedam De gemeente Schiedam wil dat onderwijzers op de basisscholen alerter gaan reageren op gevallen van kin dermishandeling. Onderwijzers kunnen door hun dagelijks contact met kinderen gevallen van mishandeling doorgaans snel onderkennen, redeneert de gemeente. De Ver eniging tegen Kindermishande ling is daarom verzocht op de Schiedamse scholen lezingen te geven over de achtergronden van dit probleem. De onderwijstearns worden door voorlichting getraind in het her kennen yan psychische, licha melijke en sexuele mishandeling van hun leerlingen. De Vereni ging geeft ook tips over de eerste opvang van de slachtoffers en adressen van hulpverlenende instanties. De gemeente heeft 5000 gulden uitgetrokken voor dit voorlichtingsproject. Schiedam Glazenwassers die 's nachts hun ladders aan het rangschikken waren, hebben een bewoner van de Korte Ha ven een pijnlijke neus bezorgd. De man kwam zich rond één uur beklagen over de herrie, waar van zijn 6 weken oude kind wak ker was geworden. Op de woor denwisseling volgde een kort handgemeen, waarbij de bewo ner een klap met een Iadderbeu- gel tegen de neus kreeg. De dok ter stelde de volgende ochtend vast dat het lichaamsdeel ge kneusd was. Vlaardingen Met de reken machine in de aanslag heeft FNV-afdelingssecretaris les Berkhout uitgerekend, dat vrij dag 3460 bondriaren worden ge vierd. Dat gebeurt tijdens de jaarlijkse jubilarissenavond, die in zaal Triangel wordt gehou den. In totaal 100 jubilarissen worden in het zonnetje gezet door algemeen bondssecretaris Dik Nas. Schiedam Bij transportbedrijf Frans Maas aan de Philippusweg is een groot aantal videorecor ders gestolen. De dieven knipten 's nachts een hangslot op de deur van de loods door en laadden de apparatuur in een auto die zij hadden gestolen bij de firma Muys Co, een handel in bouw materialen aan de overkant van de straat. Het juiste schadebe drag bij Frans Maas is nog niet bekend. Het gaat waarschijnlijk om enkele tienduizenden gul dens. Maassluis Het Maassluisse VVD-raadslid Leen de Zeeuw gelooft niet in het plan om een flat geschikt te maken voor ouderenhuisves ting. Tijdens de algemene beschou wingen werd dat plan gepresen teerd door de PvdA, waarna CDA en RPF er steun aan ver leenden. De VVD'er vindt de plannen van de fracties 'rijkelijk voorbarig'. De Zeeuw gaat er voorlopig van uit dat niet voldoende subsidie beschikbaar komt voor het plan. Volgens PvdA en CDA kan een bestaand flatgebouw van vier verdiepingen in de omgeving van een verzorgingstehuis ge schikt worden gemaakt voor be woning door ouderen. In die flat zou een lift moeten worden inge bouwd, isolatie worden aange bracht en de galerijen moeten worden afgedicht. Daarmee zou het gebouw bij uitstek geschikt worden voor 55-plussers. De Zeeuw heeft ernstige twijfels bij het plan. Onlangs is tien pro cent van de Maassluisse ouderen geenquêteerd over de woonwen sen. De Zeeuw vindt dat het wo- ningbeleid voor ouderen moet aansluiten op de wensen, die uit dal onderzoek naar voren ko men. Aan het plan van PvdA en CDA zitten volgens Leen de Zeeuw, zelf lid van de algemene Neder landse Bond van Ouderen, nogal wat haken en ogen, De flat op het Willem Pijperpletn, volgens hem door de ligging in de nabij heid van bejaardencentrum De Vloot het meest geschikt voor een verbouwingsplan, is volledig bewoond. De bewoners zullen niet direct plaatsmaken voor de ouderen, vreest De Zeeuw. „Als het al lukt, zal de gemeente moeten opdraaien voor de ver huiskosten, waardoor de plan nen erg duur uitpakken", meent de VVD'er. De Zeeuw heeft de laatste maan den uitgebreid studie gedaan naar de mogelijkheden en be perkingen, die de gemeente Maassluis in de ouderenhuisves ting heeft. Naar aanleiding yan de plannen voor de verbouwing van een flat bekeek De Zeeuw bijvoorbeeld plannen voor een vergelijkbaar complex in Til burg: „De verbouwing van het flatgebouw in Tilburg is verge lijkbaar met hetgeen men hier van plan is. Men maakte een tochtvrije galerij, de woningen werden geïsoleerd en er werd een lifi aangelegd". De kosten kwamen per woning uit op meer dan 40.000 gulden. Projectleider G. de Wilde van de stichting Verenigde Woning bouwcorporaties in Tilburg heeft in een evaluatie laten door schemeren dat het project alleen kon worden uitgevoerd door subsidies die buiten de normale regels vielen. „Daaruit trek ik de conclusie dat zo'n project er voor Maassluis niet inzit", aldus het raadslid. De Zeeuw heeft wel ideeen hoe het moet met de huisvesting van ouderen in Maassluis. „Ik denk vooral aan uitbreiding van het aantal aanleunwoningen. Voor mij heeft het bouwen van aan leunwoningen bij verzorgingste huis Driemaashaven de eerste prioriteit Met name de partners van daar verpleegde dementen zouden er onderdak moeten vin den". Persoonlijk vindt De Zeeuw dat ouderen die zelfstandig willen blijven wonen, voorrang moeten krngen voor flats met een lift. Ook in het uitbreiden van be jaardencomplex De Vliet ziet hij een oplossing van het huisves tingsprobleem. „Komend vootjaar moei wet houder Anton Wustrow met zijn volkshuisvestingsnota op de proppen komen", aldus Leen de Zeeuw. „Voor de raad is het van het grootste belang dat er voor dien uitvoerig gesproken wordt over de weg die we op moeten met de ouderenhuisvesting. In het collegeprogramma staat dat er gerichte aandacht komt voor ouderenhuisvesting. Tot dusver is daar helaas niet 20 veel van te recht gekomen", aldus De Zeeuw. Vlaardingen Een vrachtauto van Vroom Dreesman is gis termiddag vast komen te zitten onder de luifel van de nieuw bouw aan het Veerplein. De 42- jarige chauffeur week uit voor een auto die rechts van de weg geparkeerd stond Tot 2ijn ver bijstering zat de wagen toen klem. „Wij begrijpen ook niet hoe dat kan", zegt Ruud Meijer, hoofdinspecteur van politie. „Die weg moet zeker nog van het gebouw worden weggeleid", Na het incident werd de luifel van het nieuwe winkelcomplex, die de weg overhuift, zodanig ge stut dat er geen vrachtwagens meer over dat gedeelte van de weg kunnen rijden. De vracht auto, die nogal wat schade aan de onderkant van de luifel aanrich- le, kon slechts met grote moeite worden vrijgemaakt De vrachtwagen zit klem onder de luifel van de nieuwbouw aan het Veerplein. t Vlaardingen Zo'n veertig leerlingen van de MEAO-af- deling van scholengemeen schap Beneden-Maas zitten woensdag en donderdag 28 uur achtereen in de lesban- ken. De christelijke school aan de Buys Ballotlaan voert actie voor de stichting Hart voor Haïti. Twee klassen brengen met de gesponsorde marathonlesgeld in het laatje. Klasseleraar Albert Stapelkamp verwacht dat de marathonles een paar duizend gulden opbrengt. Door steun aan de stichting Hart voor Haïti wil Beneden-Maas een bijzonder tintje geven aan het kerstfeest. „Zodat het meer is dan alleen maar een mooi ver haal, een blijde boodschap". De school draagt geld bij aan onder wijsprojecten van de stichting in het wecskinderendorp Bon Re pos en in het bergdorp Ti Bouca- neop Haïti. De marathonles van de klassen M2J en M3G begint woensdag om acht uur, Behalve de gewone schoolpauzes zijn er onderbre kingen voor diner en ontbijt, 's Nachts tussen twee en vier strekken de leerlingen de stram me ledematen in een gymles. Gedurende de achtentwintig uur staan er zo'n twintig leraren voor de klas. Donderdagmiddag om half een zetten de leerlingen een punt achter de marathon. „Dan zullen ze wel moe zijn en pijn in hun rug hebben", ver moedt Stapelkamp, die zelf een aantal lesuren over staatsrecht voor zijn rekening neemt. De leerlingen hebben zelf spon sors gezocht, die voor elk uur dat zij volhouden een bijdrage ge ven. Of de lesmarathon in aan merking komt voor het Guin ness Book of Records heeft Be neden-Maas niet uitgezocht. Sta pelkamp: „Daargaat hetookniet om. Hei gaat erom geld bijeen te brengen voor de stichting Hart voor Haiti. Elke klas levert daar zijn bijdrage aan". Schiedam/Vlaardingen/Maass luis -Het bestuur van de Vara- afdeling in het Waterweggebied wil ook komend seizoen regel matig naar Hilversum afreizen om daar de opnamen voor uit zendingen van hun favoriete omroep bij te wonen. Op die ma nier hoopt het bestuur de relatie tussen leden en omroep te verbe- teren. Op 1 februari reist een bus Vara- leden af naar het Gooi om Peter Jan Rens aan het werk te zien in het zijn programma *Doet-ie-het of doet-ie-het-niet'. Opgeven kan door te bellen met 010 - 4341846 of 01899 -14068.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1