Holyziekenhuis wil nieuwe polikliniek i Goede kans op subsidie voor sociaal pension Hulpmiddelendepot vijf jaar het goede doel serviceclubs 1 Toch woonwagens aan Molenweide Rockende kerstman komt naar Irene Slechte ventilatie oorzaak klachten in Stationsstraat -mÈé ULAARDINGS QAGBLA! SGHIEDAMSE COURAN NIEUWE WATERWEG COURAN Markt in het centi um voorlopig van de baan Kerstbomen gestolen Illegaal vuurwerk Meer privacy ij loketten bij Lampen gestolen Wijziging van verkeerstekens ifc-, MÉÉ) v< ïim tv, [0::ü Bloedafname voortaan patiënt vriendelijk NOC VIERT 1 O-JARIG BESTAAN Vermomde overvaller neemt f 10.000 mee smeden Wilde achtervolging kost twee politieauto's Crematorium plaatst 'grafzuilen' □MTIRWES WOENDAG 14 DECEMBER 19£ PAGINA 13 redaefe-Brege Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telehxan: 010-4343229, 4352066. 4350557 sportredactie: 4345209 laardineen De vpmlsar. B en W vnnlon »r n»tc «nm- Vlaardingen De verplaat sing van grootste Vlaardingse weekmarkt naar de bi nnenstad is voorlopig van de haan. Bur gemeester en wethouders heb ben een verzoek van de centra le vereniging voor de ambulan te handel afgewezen, om de za- terdagmarkt voortaan aan Sclaavenbureh, Westnieuw- land en op de Markt, te houden, en de woensdagmarkt aan de Broekweg te laten plaatsvin den. B en W voelen er niets voor de twee markten op verschillende plaatsen te houden. Als de za- terdagmarkt naar de binnen stad komt, zoals de marktlie den bij herhaling hebben ge vraagd, dan moet ook de woensdagmarkt daar worden gehouden. Een markt aan woningbouw plegen. De verplaatsing van de markt, die aan de Broekweg naar de zin van de marktlieden te ver van het centrum verwijderd is, werd al vaker besproken. De werkgroep die plannen maakt voor verbetering van Liesveld en Hoogstraat zag daar geen TiV"*". <m" en «oogstraat zag daar geen Sclaavenbureh en Westmeuw- plaats om de weekmarkt in te land wijst het gemeentebe- passen. Er bestaat een werk- stuurs van de hand. De ge- groep verplaatsing waren- meen te wil daar, als de be- markt, staande bebouwing gesloopt is, i Vlaardingen Jacques J. Koe- dood verwacht dat de tweede kerstmarkt van de serviceclubs in de Lijnbaanhal minstens der tigduizend gulden opbrengt voor het hulpmiddelendepot voor Vlaardingse ouderen. Twee jaar geleden werd op een kerstmarkt van clubs als Rotary, Lions en Hound Table dertigduizend gul den ingezameld voor het 'Visse rijmuseum. De tweede kerst markt, die dit weekeinde wordt Schiedam Uit een schuur bij het tuincentrum Van Beckum aan de Polderweg in Schiedam is een grote partij kerstspullen ge stolen. De 40-jarige eigenaar ont dekte gisteren dat inbrekers met kerstbomen, sterren en hyacin then aan de haal zijn gegaan. De eigenaar vermoedt dat twee mannen, die eerder zijn zaak goed hadden bekeken toen zij kwamen informeren of hij ook kerstbomen voor de handel had, iets met de inbraak kunnen heb ben. De politie arresteerde later een 19-jarige Schiedammer, maar die werd kort daarop weer vrijgelaten. Schiedamn -Een twintigtal do zen met illegaal vuunverk vormden vannacht de buit van agenten die surveilleerden aan de Mozartlaan. Omwonenden hadden al een aantal avonden geklaagd, dat regelmatig vuur werk werd afgestoken. De surveillance van de politie had gisteravond succes. Agenten zagen twee mannen met dozen vuurwerk in een auto stappen. Onder het rijden werden strij kers afgestoken en uit het raampje gegooid. De mannen, beide 22 jaar oud, werden aange houden. Het vuurwerk werd in beslag genomen. Maassluis Om de privacy van .bezoekers aan de gemeentelijke kasafdeling te verbeteren, wil Maassluis schermen en planten bakken op de centrale boekhou ding aanbrengen. Het college vanB en W vraagt de gemeente raad 1LQGQ gulden voor dit doel beschikbaar te stellen. Schiedam Een inbreker heeft gistermorgen bij Maagdenberg Verlichting aan de Mgr. Nolens- laan een aantal lampen uit de etalage gestolen. Hij gooide een trottoirtegel door de ruit en gris te de duurste lampen weg. Om wonenden zagen een auto weg rijden, maar de politie vond geen spoor van de daaer. Maassluis Kost het aanleggen van nieuwe verkeerstekens- en markeringen geld, voor het ver wijderen van niet meer ter zake doende verkeerstekens blijken zo nu en dan ook middelen beno digd te zijn. Door de gewijzigde verkeerssi tuatie in het gebied tussen de Westlandseweg, de Dr. Jan Schoutenlaan, de Merellaan en de Mozartlaan zijn nogal wat markeringen, zoals gele strepen, overbodig geworden. Voor het verwijderen van deze markerin gen vraagt het college van B en W 27.000 gulden aan de gemeen teraad. gehouden, is veel grootser van opzet. De serviceclubs hebben besloten dat de opbrengst van de komen de vijf kerstmarkten ten goede komt aan het hulpmiddelende pot, dat werd opgericht door fy siotherapeut Ton Tournier en Koedoods dochter Calista, ergo therapeute in het Holy zieken huis. Zij willen uit dat depot hulpmiddelen verstrekken die ouderen no.dxg hebben bij hun revalidatie. Moeten die hulp middelen worden aangevraagd bij het ziekenfonds, dan gaan er vaak maanden overheen voor dat ze worden verstrekt. Het hulpmiddelendepot heeft van de revalidatiestichting R2 een subsidie van 75.000 gulden gekregen om materialen aan te schaffen. De initiatiefnemers verwachten dat zij nog eens een zelfde bedrag nodig hebben om het depot te kunnen exploiteren, Koedood meet het succes van de eerste kerstmarkt af aan het gro te aantal bedrijven dat deze keer een kraampje heeft gehuurd. Dat zijn er 26, 22 meer dan twee jaar geleden, „Zo zie je dat die eerste kerstmarkt een enorme uitstraling heeft gehad", aldus Koedood. Tussen alle kraampjes van bedrijven en serviceclubs staat vrijdagavond, zaterdag en zondag een terras, er worden modeshows gelopen, de kerst man komt op bezoek, Vlaarding se kunstenaars tonen actueel werk en Hadewiena Scholten en Annet Braad spelen toneel met dc kinderen die de kerstmarkt bezoeken. De kerstmarkt in de Lijnbaan hal is vrijdagavond open vanaf zeven uur en zaterdag- en zon dagmiddag van twaalf tot zes uur. WH Maasland Er komen waar schijnlijk toch twee woonwa genstandplaatsen aan de Mo lenweide in Maasland. Een eerste plan werd door de pro vincie afgewezen, maar een tweede voorstel van Maasland maakt meer kans. Het minis terie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieu heeft laten weten met de locatie akkoord te gaan. De reden dat provincie en mi- t 'terie nu wel met de locatie kunnen instemmen is, dat de gerrieente duidelijk heeft kun nen maken dat de woonwa genbewoners zelf om een be drijfsterrein met een loods vroegen. Die hebben zij nodig voor het onderhoud van hun materialen. De gemeente gaat bij haar plannen voorbij aan de bezwa ren van eigenaren en gebrui kers van de omliggende grond. Tijdens een hoorzitting spits ten hun bezwaren zich toe op de toename van het verkeer in de Molenweide. De gemeente vindt die bezwaren zeer be trekkelijk. De twee standplaatsen zullen worden bezet door een gezin van kermisexploitanten. Dat gezin gebruikt de standplaat sen alleen in de wintermaan den. Met de drukte zal het dus wel loslopen, zegt het gemeen tebestuur. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening is het met deze zienswijze eens. Op dinsdag 20 december be slist de Maaslandse raad over het woonwagencentrumpje. Vlaardingen Het Ho- lyziekelnhuis heeft bij de provincie een uitbrei dingsplan van 30 miljoen gulden ingediend. Het ziekenhuis wil uiterlijk in het midden van de ja ren negentig beschik ken over een nieuwe po likliniek en een extra operatiekamer. „De huidige voorzieningen zijn te klein en voldoen niet meer aan de eisen die tegenwoordig aan de gezondheidszorg worden gesteld aldus interim-directeur L.M. van den Akker. „In de poli kliniek moeten 35 specialisten zes poli-ruimten delen. De vier operatiekamers moeten nodig met één nieuwe accommodatie worden uitgebreid omdat steeds meer patiënten naar de dagbe handeling worden overgehe veld, patiënten die vrijwel direct na de operatie weer naar huis Het Holyziekenhuis diende be gin jaren tachtig al een identiek plan in bij de provincie, maar zag de nieuwbouw toen stranden op bezuinigingen bij de rijksover heid. De kans dat de provincie het plan volgend jaar wèl qp de prioriteitenlijst zet is volgens Van den Akker groot. „De in specteur van de volksgezond heid zit ons geweldig achter de broek. Het is duidelijk dat we iets moeten doen, en dat signaal zal inmiddels ook wel tot het provinciehuis zijn doorgedron gen". Van den Akker zelf zal weinig invloed kunnen uitoefenen op de beslissing .van de provincie. Hij is slechts tijdelijk in dienst bij het Holyziekenhuis en treedt op als plaatsvervanger van genees heer-directeur J. H. Trommel, die ongeveer een maand geleden met vut ging. Naar verwachting wordt diens opvolger in januari benoemd. Vlaardingen Irt het Holy ziekenhuis is gisteren de vernieuwde bloedprik-afde- ling in gebruik genomen. De afdeling is verhuisd van de polikliniek naar een ruimte op de begane grond in het ziekenhuis. Daarmee is volgens bet het hoofd van het laboratorium, Joop Jongeneel, een einde gekomen aan de Vreselijk patiënt-onvriendelijke' be handeling in de oude afde ling. Door ruimtegebrek moesten cliënten vaak op de gang wachten of in een ka mer waar ze het benauwd kregen door de lucht van el- kaars dampende regenjas sen. „En wie liggend geprikt wilde worden, werd op de gang gereden en kon daar zijn hoofd stoten aan een koelkast of een klerenkast van het personeel". De nieuwe ruimte aan het einde van de centrale hal kon voor bloedafname wor den ingericht, nadat duide lijk was geworden dat ook het Holyziekenhuis bedden moest inleveren. In de voor malige verpleegaf deling, die nu is verbouwd, wordt bin nen afzienbare tijd ook de afdeling urologie gehuis vest. Het wachten is nog slechts op toekenning van het budget. De 45 medewerkers van de bloedafname en de circa 2G0 patiënten die zij' dagelijks ontvangen, zijn er inmiddels een stuk op vooruit gegaan, maakt Jongeneel duidelijk: „Zelfs het wachten is er prettiger op geworden. We grenzen aan de tuin, dus als je naar buiten kijkt zie je zo nu en dan een haas sprin gen". Waarnemend voorzitter Jozef van Ardenne: „Het NOC is een instelling van betekenis". Vlaardingen Het noodop- vangcentram (NOC) in Vlaar dingen maakt een goede kans op subsidie van het ministerie van WVC voor de oprichting van een sociaal pension in de regio. Dat liet Harry Coppens, hoofd van de taakgroep opvang- en thuislozenzorgbeleid van het mi nisterie, gistermiddag doorsche meren op een bijeenkomst in Triangel. Het NOC vierde daar, met tientallen ex-medewerkers, het 10-jarig bestaan. Het NOC is al sinds begin vorig jaar bezig met plannen voor een sociaal pension, waar zo'n tach tig daklozen voor een periode van drie tot zes maanden onder dak zouden kunnen vinden. Het NOC moet jaarlijks honderden Schiedam 'Rocking around the Christmas tree* is het motto waaronder de Westcoast Rocka- billies zaterdag in zaal Irene een roek and rollavond houden. Het nostalgische feest in jaren vijf tig-stijl, dat zaterdagavond om acht uur begint, duurt door tot in de kleine uurtjes. Tijdens de rock and rollavond maken drie ouderwetse rock and rollgroepen hun opwachting. Naast de Streetbuckets komen nog twee andere groepen naar Schiedam. De namen zijn nu nog niet bekend. Volgens woord voerder Jan van Asten van de Westcoast Roekabillies wordt zaal Irene geheel in kerstsfeer omgebouwd. Bezoekers kunnen genieten van gratis hapjes, ter wijl er met het oog op het aan staande nieuwjaar flessen cham pagne worden verloot. De Westcoast Roekabillies wil len van de kerst-inn een bijzon dere avond maken Naast de op tredens wordt de avond opge luisterd met een danswedstrijd, waarbij de meisjes in petticoat ongetwijfeld weer door de zaal zullen vliegen. Tijdens de avond, waarop naar verwachting ook de kerstman zijn opwachting zal maken, worden in standjes on der andere platen uit de tijd van Elvis, Gene Vincent en Eddy Cochran verkocht. Schiedam Een naar schatting 30- tot 35-jarige man heeft gister - morgen om half elf ruim 10.000 gulden buitgemaakt bij een overval op een Rabo-vestiging op het Nieuwiandplein. De da der, die zich onherkenbaar had gemaakt met een pruik en een valse snor, richtte een pistool op de cassière en gaf haar een tas waarin 2ijgeld moest stoppen. De man verdween vervolgens op een damesfiets, die kort daar op in de buurt van de bank werd teruggevonden. Uit een buurt onderzoek is komen vast te staan dat de vermomde man een beige trenchecoat aan had en nogal stevig was gebouwd. Met behulp van een speurhond probeerde de politie er achter te komen in welke richting de man is verdwenen, nadat hij de fiets had achtergelaten. De hond rook onvoldoende om zijn bazen ver der te helpen. mensen de deur wijzen. Zelfs de hulpverlening aan mensen in acute noodsituaties komt daar door regelmatig in gevaar. Het sociaal pension, waar mensen te gen een laag bedrag een kamer kunnen huren, zou enig soelaas kunnen bieden. Nadat subsidie aanvragen door zowel de ge meente als de provincie werden afgewezen, wendde het NOC zich tot het ministerie. Toezeggingen kon Coppens na mens het ministerie van WVC niet doen. De begroting van dat departement voor 1989 moet nog door de Tweede Kamer worden behandeld. Coppens sprak het vermoeden uit dat een amende ment, waarin gevraagd wordt zeven miljoen gulden extra uit te trekken voor de opvang van daklozen, ruime steun zou krij gen in de Kamer. Als dat geld moet worden verdeeld, zei Cop pens, staat het Vlaardingse NOC bepaald niet onder aan de lijst. „Het NOC heeft in Den Haag een goede naam", zei Coppens. De ambtenaar had met name lof voor coördinatrice Trees Dijk stra. „Het NOC is in de tien jaar van haar bestaan een opvanghuis van betekenis geworden", zei waarnemend voorzitter Jozef van Ardenne in zijn. toespraak. Hij prees de talloze vrijwilligers mode. naar eigen ontwerp ■Boterstraat S9 (hoek Grote CVfat£t). 3J11 Schiedam Tel: 010- 4270077 SchiedamSlechte ventilatie is de hoofdoorzaak geweest van klachten van bewoners van de Stationsstraat over hoofdpijn en misselijkheid. Een werkgroep die de klachten onderzocht, stel de vast dat de luchttoevoer in de nieuwbouwwoningen in Schie- dam-Oost op veel punten gebre ken vertoonde. De huisbaas, het Gemeentelijk Woningbeheer, heeft inmiddels maatregelen ge troffen om het 'binnenklimaat' te verbeteren. In veel woningen is de ventilatie opnieuw ingeregeld en afge steld. Ook de natuurlijke venti latie is verbeterd door reparaties aan de schuiframen. Veel ramen klemden, waardoor de bewoners geen frisse lucht konden opsnui ven op momenten dat zij het be nauwd kregen. Als aanvullende maatregel krijgen alle keukens en woonkamers in enkele woon blokken extra raampjes. De resultaten van het onderzoek naar schadelijke stoffen in de lucht in de huizen, dat Woning- beheer door TNO liet uitvoeren, zijn volgens de werkgroep 'gun stig'. Het besmettingsniveau in de lucht, dat veroorzaakt kan worden door bijvoorbeeld schimmels in de ventilatiekana len, is niet hoger dan in andere woningen met dezelfde appara tuur. De verbeteringen aan de wonin gen zijn overigens nog niet vol tooid.' In veel huizen moeten de geysers nog worden aangesloten op de ventilatiekanalen. Dat is een ingewikkeld karwei, omdat bij de bouw van verschillende typen keukens gebruik is ge maakt. Woningebheer wil daar om eerst enkele proeven nemen, voordat de geyseraansluitingen op grote schaal worden gewij- zigd. Enkele weken geleden is in de woningen van de Stationsstraat, die in de tweede fase werden ge bouwd, een onderzoek begonnen naar de rookafvoer. Die zou in andere woningen in dezelfde straat de belangrijkste oorzaak zijn geweest van klachten over hoofdpijn. die in tien jaar tijd 1700 daklozen tijdelijk opvang boden. „Opvang die voor sommigen een periode van rust betekende, voor ande ren een eerste stap op weg naar een zelfstandig bestaan". Van Ardenne, die de zieke NOC- voorzitster mevrouw F, Siek- man verving, herinnerde aan een paar merkwaardige gebeur tenissen uit de geschiedenis van het NOC. Zo was er eens een man, die een briefje van hon derd gulden kreeg om een strip penkaart te kopen, niet meer te rug gekomen. En een jongen die een schroevendraaier te leen vroeg om een stopcontact te re pareren, bleek er later vandoor te zijn gegaan met het kasgeld. De opengebroken kas en de schroevendraaier werden in de tuin teruggevonden. „Gelukkig voor de penningmeester waren zulke vormen van hulpverle ning een zeldzaamheid", grapte Van Ardenne. Het NOC begon op 13 december met de opvang van daklozen in twee arbeiderswoningen achter het Liesveldviaduct. Inmiddels heeft de instelling een groter en moderner ingericht pand tot haar beschikking. Maar de capa citeit is nog steeds bij lange na niet voldoende. „Maar ach", 2ei Albert Löscher, „we zijn tien jaar geleden met niets begonnen. Dat doen wij nu weer". Hij heeft er goede hoop op, dat het sociaal pension er komt. „Waar een wil is, zal ook altijd wel een weg te vinden zijn". C ALLeHBUMGS TRAA T 8C YUAADWSEN - TEL. 01&-4343Q96 Schiedam Bij een wilde ach-- tervolging van een inbreker zijn vannacht twee auto's van de Schiedam.se politie op de Hor- vathweg total-loss gereden. De politie-auto's botsten op elkaar na een vergeefse poging om de vluchtende automobilist totstop- pen te dwingen. De man werd later in het Witte Dorp in Rotter dam aangehouden. Om drie uur kreeg de politie de melding dat werd ingebroken bij Videoland aan de Mgr. Nolens-; laan. Toen agenten daar aan-i kwamen, zagen zij een groene Volkswagen met een afgedekte nummerbord en zonder verlieh-. ting wegrijden. De agenten zet ten een langdurige achtervol ging in, waaraan gaandeweg' meer politiewagens gingen deel nemen. Op de Horvathweg werd de au tomobilist door een van de poli tieteams ingehaald. Een tweede politie-auto bleef achter de auto van de verdachte rijden. Die schoof echter weer langs de voorste politie-auto, die daarop achterop werd gereden door de tweede. Beide auto's raakten to taal vernield. De auto,van de verdachte werd later gevonden in bet Witte Dorp. De eigenaar bleek een 37- jarige Rotterdammer. Hij werd meegenomen naar het politiebu reau in Schiedam. De politie ver moedt dat hij video-apparatuur heeft gestolen. De buit is echter nog niet gevonden. Schiedam Om nabestaanden, de kans te geven hun overleden dierbaren later met bloemen te eren, heeft het Schiedamse cre matorium Beukenhof rivee her-- denkingszuilen in de tuin ge plaatst. Op de zuilen kunnen naamplaten van overledenen worden aangebracht, nadat hum as is verspreid over het strooi-, veld. Bij de zuilen mogen bloe- men worden gelegd. In de regel hebben de nabestaan den geen plaats om naar terug te keren als de overledene is gecre meerd. De as wordt meestal ver strooid bij het crematorium of in de Noordzee. De herdenkings zuilen voorzien in de behoefte van sommigen om de doden Op gedenkdagen te eren met bloe-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1