Handtekeningenactie tegen rijksweg 19 College schrapt brug Wustrow krijgt woningen terug Ballonvaren ook voor rolstoelers Enthousiasme doet vrouwenhuis goed Boender: 'Raad in de maling genomen' Vuurwerkactie Rul va pakt verkeerd uit VLAARBIRIGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bewoners Schiedam-Noord geven verzet niet op RijnmondMTS richt werk maatschappij op Eben Haëzer krijgt nieuw woningcomplex Politie vindt buit inbraak 'Waar bemoeit die man zich mee?' Vermeulen directeur Erasmus Zakkendrager nu ook in Maassluis Zwembad zet moeder en zoon in bloemen Overval op pompstation vHDERWEG redactie. Brede Havenstraat 6. 3.31_BC Vlaardingen. Postbus 110, 313D AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 VRIJDAG 16 DECEMBER ISSB PAGINA 13 VlaardingenVrouwen van 50 jaar en ouder die buitenshuls aan het werk willen, vormen de doelgroep voor een nieuw pro ject van het Vlaardings vrou wenhuis. De provincie gaf 14.000""- gulden subsidie voor het project Opvang Ontmoeting, dat in ja nuari van start gaat. „Up de eerste berichten over het project is enthousiast gerea geerd", zegt Nel van der Linden, voorzitter van de stichting Coör dinatiepunt Emancipatie Vlaar dingen (Coerke). „De eerste aan meldingen zijn al binnen en dat doet ons ontzettend goed1'. Het project Opvang Ontmoe ting in het vrouwenhuis aan de Pieter' Karei Drossaartstraat duurt anderhalf jaar. Het eerste halt jaar is het gericht op vrou wen van 50 jaar en ouder, de tweede helft van 1989 staan jon gere vrouwen in het middelpunt en in hel laatste half jaar zijn bui tenlandse vrouwen aan de beurt. Tijdens het project wordt in het vrouwenhuis elke donderdag middag tussen twee en vier uur spreekuur gehouden. In de tus senliggende weken zijn er the mabijeenkomsten of gespreks groepen. Het eerste spreekuur is op 19 januari. Een week later is er in die Burgerzaal van het stad huis een bijeenkomst, waarde Vlaardingse arts mevrouwr K. Veldkamp vertelt, hoe een min der goed geheugen oudere vrou wen ervan kan weerhouden onï buitenshuis actief te worden. Een ander onderwerp dat aan de orde komt is de onveiligheid op straat. Schiedam Via een handte keningenactie willen bewo ners van Schiedam-Noord voorkomen, dat rijksweg 19 tussen Delft' en het Kethel- pleïn wordt aangelegd. Tijdens een voorlichtingsavond over de gevolgen van de aanleg van rijksweg 19 voor het leefmi lieu in. Groenoord gaven de aan wezigen massaal gehoor aan de oproep om als vrijwilliger aan de handtekeningenactie mee te werken. Extra stoelen moesten gister avond worden aangesleept om het massaal opgekomen publiek in de grote zaal van de Blauwe Brug te herbergen. Een goede steun in de rug van het comité Verontruste Bewoners inzake Rijksweg 19, dat vele kritische kanttekeningen plaatst bij de komst van de rijksweg. Samen met de Stichting Samenlevings opbouw Schiedam-Noord en Na tuur en Milieueducatie hield de club een informatieavond, om bewoners van Groenoord en Holy op de gevolgen van de aan leg van de rijksweg te wijzen. Ligt de nadruk in de jarenlange discussie rond de aanleg van de omstreden rijksweg met name op de dreigende overschrijding van de geluidsnormen, gisteren werd vooral ingegaan op de ge volgen voor de gezondheid van de extra gassenuitstoot, die als gevolg van het extra autover keer zal ontstaan. Volgens arts R. Stumpel zal de komst van rijksweg 19 grote ef fecten op de gezondheid van be woners van Groenoord en Holy hebben. Door de industrialisatie en de grote omvang van het au toverkeer worden de rijksnor men voor de hoeveelheid stik stof, benzeen en lood in de Rijn mond nu al regelmatig over schreden. De komst van rijks weg 19 zal er toe leiden, dat deze situatie nog aanzienlijk ver slechtert, zo betoogde Stumpel. Jan Fransen, medewerker van Natuur en Milieu-educatie en een expert op het gebied van verkeer en luchtverontreini ging, vindt het pikant dat er nog steeds geen verkeersprognoses voor de rijksweg bekend zijn voor het tijdvak na 1995. „Men heeft wel prognoses voor de ver keersintensiteit van de Benelux- tunnel in het jaar 2000. Dan is het vreemd dat men geen verkeers- verwachting voor rijksweg 19 kan maken Eerder verdacht de milieubewe ging Rijkswaterstaat er al van, dat men de cijfers niet bekend wil maken omdat de verwachte verkeersintensiteit het handha ven van de wettelijk vereiste ge luidsnormen onmogelijk maakt. Jan Fransen betoogde gisteren, dat nu al vast staat dat de ge zondheidsnormen voor de be volking "van grote delen van Groenoord en Holy zal worden overschreden. Uitgaande van de voorzichtigste cijfers 60.000 voertuigen per dag worden bewoners die op minder dan 500 meter afstand van de rijksweg wonen, blootge steld aan concentraties stikstof en benzeen, die de wettelijke normen ruim overschrijden. Uitgaande van de verwachte verkeersintensiteit in de Bene- luxtunnel is het volgens Fransen veel waarschijnlijker, dat het aantal voertuigen op rijksweg 19 in het jaar 2010 zal zijn uitge groeid tot 110.000 auto's per dag. In dat geval loopt de gehele be volking van Groenoord en Holy Voor avondonderwijs aan volwassenen Schiedam Om het gat tussen theoretische scholing en prakti- schV kermis te dichten, gaat de Rijnmond"" MTS in Schiedam nauwer samenwerken met het bedrijfsleven. Gisteren werd op de school aan de Sehiedamseweg het Eductief Centrum ..Rijnmond geopend, een 'werkmaatschappijtje' van de MTS waar volwassenen met een technisch beroep hun kennis kunnen, opfrissen. Het ECR gaat onder anaere les geven in teke nen met behulp van de compu ter. Maar avondonderwijs aan volwassenen is niet het enige doel van het centrum: het fun geert ook als inkomstenbron voor de MTS, die volgens de wet straks twee tot vijf procent van het budget zelf moet verdienen. „En hoe kan een school dat beter doen dan extra lessen te geven" zegt Henk Eikenbroek, be stuurslid van het educatief cen trum. Met de oprichting van het cen trum slaat de Rijnmond MTS ei genlijk drie vliegen in één klap, want niet alleen worden de scho lingsmogelijkheden en de finan ciële positie verbeterd, ook de banden met het bedrijfsleven worden nauwer aangehaald. Daardoor is de school nog beter dan voorheen in staat, in te spe len op de wensen van onderne mers, die dikwijls klagen dat leerlingen niet over alle kennis en vaardigheden beschikken die een modern bedrijf eist. Diverse o tdernemingen, zoals het Schie- da: se ingenieursbureau Con- troiec, hebben trouwens een be hoorlijk steentje bijgedragen aan de totstandkoming van het edu catief centrum. Niet alleen de school en het bedrijfsleven zijn ingenomen met het initiatief. Ook de ge meente Schiedam heeft waarde ring voor deze nevenactiviteit van de Rijnmond MTS, wat gis teren bleek uit de aanwezigheid van burgemeester Reinier Scheeres. Hij mocht officieel het CAD-centrum openen, het com puter aided design-center ofwel de leerruimte waar de cursisten straks met toetsenbord en beeld scherm aan de slag gaan. Vol gens directeur Jan van Lent van het Gewestelijk Arbeidsbureau Waterweg-Noord krijgt het cen trum het straks razend druk: „De vraag naar kortlope ode cur sussen is enorm". Vlaardingen In de Vlaardingse politiek is grote beroering ont staan, omdat het college van burgemeester en wethouders bij nader in zien niets voelt voor een fiets- en voetgangers brug over de haven. toezegging om te onderzoe- n of de Prii Peter Bernhart kijkt vanuit de mand toe hoe Bosman vlak voor vertrek een laatste hoeveelheid gasin de ballon blaast. De ken of de Prinses Julianabrug gehandhaafd kan worden voor het langzaam verkeer, wil het college niet nakomen. B en W vinden twee bruggen over de haven, één bij de Sehiedamse weg en één bij de Galgkade, vol doende. Het PvdA-raadslid Gerard Boender is kwaad datB en W dit op eigen houtje hebben besloten. Gesteund door zijn partijgenote Henny Petray trok hij gister avond in de commissie verkeer en vervoer fel van leer tegen het eigenmachtig optreden van. het college. De nieuwbakken CDA- wethouder Henk van der Lin den moest het voorstel van zijn voorganger Chris van Roon en Bas Goudriaan (PvdA) uiteinde lijk intrekken, omdat ook de an dere partijen hun afkeuring uit spraken. Volgens Boender proberen B en W met dit besluit de gemeente raad in de maling te nemen. Boender was razend dat de raad achteraf om een krediet van 30.000 gulden werd gevraagd voor reparaties aan de gammele Prinses Julianabrug. „Dat geld moet vooraf worden gevraagd, niet later, zeker niet als dan opeens blijkt vastte staan dat het college een brug voor het lang zaam verkeer heeft gc-sehrapt. Zo'n verbinding is de raad toege zegd, maar het geld ervoor kan ik nergens in de begroting terug vinden". Ook het beloofde on derzoek door een onafhankelijk deskundige naar de mogelijk heid om de Prinses Julianabrug voor weinig geld in stand te hou den, blijkt geschrapt. Volgens het draaiboek van het college wordt de Prinses Julia nabrug gesloopt zodra de nieuwe brug over de sluizen bij de Galg kade in gebruik is genomen. Boender: „Dan zijn de mensen in de Oostwijk aangewezen op twee bruggen die een heel eind uit el kaar liggen. een verhoogde kans op kanker en longaandoeningen. Volgens Stumpel is het precieze risico op kwalen moeilijk in te schatten. „Voor onderzoekers is het probleem dat er niet zo iets bestaat als een uitlaatgassen-ec zeem. Dal stoffen als benzeen en stikstof puur ongezond zijn, wordt echter door niemand weersproken. Voor de overheid is het daarom wel zaak dat het de zelf opgestelde normen eerbie digt, ook in dit specifieke geval. Die norm komt nu al tegemoet aan de roep van mensen die- hechten aan steeds verdere eco nomische groei. Zelfs bij het handhaven van de norm zijn we ver verwijderd van een natuur lijkesituatie". Maassluis Op het terrein van de voorma- dieerd via de pot huurwoningen in de socia lise Groen van Prinstererschool gaat de stichting Eben Haëzer een woningbouwpro ject voor psychiatrische patiënten realise ren. De bouw van het complex wordt moge lijk door een extra potje van de provincie, dat bedoeld is om knelpunten in de woning bouw op te lossen. Momenteel vinden de patiënten onderdak in een pand aan de Prinsenkade, maar dat voldoet niet aan de eisen van deze tijd. In het nieuwbouwcomplex, dat wordt gesubsi- le sector, worden negen woningen gebouwd. In totaal kunnen 25 psychiatrische patiën ten via deze voorziening onderdak v inden. De bouw van de woningen voor Eben Haëzer wordt waarschijnlijk gecombineerd met de bouw van koopwoningen in de vrije sector op hetzelfde terrein aan de Groen van Prin- stererkade. Volgens hoofd stadsontwikke ling Cor de Jonge is het voormalige school terrein groot genoeg om naast het complex van Eben Haëzer ook acht andere woningen te realiseren. Maassluis Na een stevige lobby is de gemeente Maas sluis erin geslaagd een project voor 27 woningen in de socia le sector in de Steendijkpol- der-Noord te 'redden'. Doordat de gemeente de bouw plannen volgens het ministerie van volkshuisvesting te laat in leverde, werd het project in eer ste instantie van de subsidïelijst voor 1988 geschrapt De bouwplannen moesten vóór 1 oktober bij het ministerie wor den ingeleverd. De ochtend van 3 oktober was volgens het minis terie van volkshuisvesting in de praktijk echter het uiterste tijd stip. Toen een Maassluisse bode op die ochtend braaf de pakket ten in Den Haag afleverde, bleek de uiterste inleverdatum alleen te gelden voor pakketten die per post waren verstuurd. Het bouwplan werd niet in behande ling genomen, waardoor Maas sluis dit deel van het contingent verspeelde. Na deze beslissing beraamden wethouder Anton Wustrow (volkshuisvesting)en chef- stadsontwikkeling Cor de Jonge een plan de campagne om de wo ningbouw veilig te stellen. Wustrow stuurde een brief naar de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting en voerde in tensief overleg in een regionale commissie. Ook via gesprekken met ambtenaren op provinciaal- en rijksniveau trachtten Wu strow en De Jonge gehoor te krijgen voor het Maassluisse pro bleem. Door het opvoeren van het con tingent voor 1989 van 13 tot 27 woningen wordt Maassluis in 1990 alsnog in Staat gesteld het bouwplan in Steendijkpolder- Noord te realiseren. Per saldo heeft Maassluis het aantal wo ningen, dat door het misver stand verloren is gegaan, uitein delijk weten te beperken tot der tien. Het advies van de provincie aan de minister, dat in de praktijk meestal wordt overgenomen, houdt nog een andere meevaller voor Maassluis In: uit een extra potje subsidiëert de provincie de bouw van negen bijzondere wo ningen, die Maassluis wü gebrui ken voor een project met psychi atrische patiënten. De stichting Ebenhaëzer zal de woningen, die waarschijnlijk door de Algeme ne Woningstichting Maassluis geëxploiteerd gaan worden, hu ren. In iedere woning worden drie psychiatrische patiënten ge huisvest. Naast de 27 woningen in de soci ale sector en de negen woningen uit het speciale potje mag Maas sluis in 1990 waarschijnlijk 22 woningen in de vrije sector bou wen. In de premiekoopsector staat Maassluis voor 25 huizen genoteerd. Schiedam Twintig vuilnis- zakken vol gestolen waar trof de Schïedamse politie gisteravond aan in het huis van een 20-jarige Schiedammer. Met een 19-jarige vriend werd hij aangehouden op verdenking van een inbraak bij supermarkt Hogendoorn aan het Dr, Wibautplein. De inbraak in de supermarkt werd gepleegd in de nacht van woensdag op donderdag. Na een mislukte poging om de deur van het magazijn te forceren, kwa- men de inbrekers binnen door een ingeslagen ruit Uit het ma gazijn en de winkel verdwenen rookwaren, pakken koffie, fles- sen wijn, sokken, batterijen, snoepgoed, voorverpakte vlees waren én geld uit de fooienpot. Het spoor leidde de politie naar de 19-jarige Schiedammer, in -wiens huis twintig vuilniszak ken vol rookwaren, koffie, wijn, sokken, batterijen, snoepgoed en vleeswaren werden gevonden. De twee mannen worden van daag door de reehèrche ver hoord. y-,' Vlaardingen De zenuwen die Vlaardinger Peter Ber nhart gistermiddag om drie uur nog voelde, maakten een uur later, na een veilige lan ding met een luchtballon in Zuid-Beijerland, plaats voor euforie. „Het was een ongelofelijke erva-* ring. Vooral die stilte geeft je een moeilijk te beschrijven gevoel van vrijheid", aldus Bernhart, die wel een beetje was geschrok ken van de 'stugge landing* is dat. zij de klappen als gevolg van turbulentie moeilijk kunnen opvangen. Een valide passagier kan door de kniëen gaan, waar door een klap minder hard aan komt „Erik had mij dan ook aangeraden enkele speciale oe feningen te doen, zodat ik goed was voorbereid op wat mij te wachten stond. Ik ben verschil lende keren van extra hoge stoepranden gehobbeld en heb geprobeerd goed door te zakken in de heupen", schetst Bernhart de manier waarop hij zich op het ■vaarbii de mand op zn zij tui- -avontuurhadvoorbereid - - Tdo ovtm mann H melde. Bernhart's luchtdoop was er één met een historisch karakter. Het was voor het eerst in Nederland, dat een gehandicapte in zijn rol stoel een ballonvaart meemaak te. De Vlaardingse voorzitter van de gehandicapte sportvere niging De Ooievaars smeedde een half jaar geleden het plan als 'proefkonijn' de lucht in te gaan. Professionele ballonvaarder Erik Bosman liep meteen warm voor het plan, zodat het experi ment gistermiddag in het Oran jepark gestalte kreeg. Bij succes wilde Bosman een speciale mand laten ontwerpen, zodat hij in de toekomst regelmatig vaarten voor rolstoelers kan uitvoeren. „Wat mij betreft kan hij aan de gang gaan", vertelde Bernhart na afloop van de tocht. „Eén ding is ons wel duidelijk gewor den. Voor ballonvaarten met ge handicapten ben je op nog beter weer aangewezen dan bij andere vaarten", aldus Bernhart. Een extra probleem voor rolstoelers In de extra grote mand die Bos man wil gaan maken moet ruim te zijn voor vier tot vijf rolstoe lers. Zijn ballon moet dat extra gewicht kunnen hebben. Zijn bedrijf Hot Air Balloon Services beschikt over de grootste ballon in Nederland. Schiedam -Adjunct-directeur J.J. Vermeulen van openbare basisschool Erasmus volgt waar schijnlijk per 1 januari A. Ree dijk op als directeur van die school. Het voorstel tot die be noeming komt maandag in de gemeenteraadsvergadering aan de orde. De medezeggenschaps raad van de school en de rijksin specteur vinden Vermeulen een geschikte kandidaat Vlaardingen Sommige Vlaardingse vuurwerkhande laren zijn helemaal niet blij met de extra verkoopdag, die WD-gemeenteraadslid Jan Bulva hen heeft bezorgd. De verruiming van de ver koop kost hen alleen maar geltf Alle folders en adver tenties móeten worden her zien. „Ik moet zelfs een heel computerprogramma met verkoopgegevens herschrij ven", klaagt Sonja van Dijk van Van Dijks Doe 't Zelf aan de Dirk de Derdelaan. Sonja van Dijk is van plan een affiche in haar etalage te hangen: 'Dankzij de stommi teit van Jan Bulva mogen wij nu drie dagen vuurwerk ver kopen'. „Waar bemoeit die man zich mee", zegt zij woe dend. „Hij heeft dit geregeld zonder ons te raadplegen. Nu zitten wij met de gebakken peren". Bulva protesteerde woens dagavond tijdens een com missievergadering: op het stadhuis tegen de bepaling dat dit jaar in Vlaardingen slechts op twee dagen rotjes en aanverwante artikelen mogen worden verkocht. Een dergelijke beperking heeft al- leen zin als de omliggende ste den zich daar ook aan houden. vindt Bulva.- En dat is niet het geval, want m Maassluis en Schiedam mag vijf dagen ach tereen vuurwerk worden ver kocht. Onder druk van Bulva en vuurwerkhandelaar Hans Vrijenhoek beslisten B en W donderdag alsnog de verkoop met één dag te verruimen. Tot verdriet van mevrouw Van Dijk, die het nieuws boven dien van een klant moest ver nemen, want ook na de verga dering nam het VVD-raadslid niet de moeite haar te bellen. „Als die man zoiets wil rege len, moet hij dat een paar maanden eerder doen, niet op het laatste moment", zegt de winkelierster. Bulva is perplex dat zijn actie tegen alle logica in zo verkeerd uitpakt. „Dit is toch te gek, zo'n reactie slaat toch nergens op? Ik heb het opge nomen voor Vrijenhoek, die zei dat alle vuurwerkhande laren er zo over dachten. Die heb ik niet eerst allemaal op een inventarislijstje gezet- Ik weet niet eens dat er zo ie mand als Sonja van Dijk be staat Maar een echt goeie za kenvrouw lijkt ze me niet krijgt ze voordeeltje, weet ze niet eens hoe daar op in moet springen". Maassluis Vanaf zaterdag heeft ook Maassluis de beeltenis van een zakkendrager in de stad. Het Zakkendragersgilde St An- thonis biedt dan in het gemeen temuseum een beeldje aan aan wethouder L.A. Snoeck-Schul- ler. Dat doet het gilde, omdat zij in vroeger dagen ook in de Eer ste Stad aan de Waterweg hun ambacht uitvoerden. De contac- overhandiging van het beeldje in het Gildehuisje aan de Zuia- dijk een demonstratie 'smakken' gegeven. Smakken stond des tijds voor een dobbelspel waar mee werd uitgemaakt wie de la ding uit het schip naar het pak huis mocht versjouwen. In die tijd was het absoluut noodzake lijk om te werken om aan geld te komen. De demonstratie begint ten met Maassluis werd dit jaar -om twee uur. Smakkende 2ak- tijdens de negende Furie-ade kendragers maken dan uit wie weer aangehaald. het beeldje aan Snoeck zal aan- Zaterdag wordt vlak voor de bieden. Schiedam Twee mannen hebben gisteravond een overval ge pleegd op een pompstation aan de Horvathweg. De 50-jarige pomp bediende werd, onder bedreiging met een pistool, gedwongen om in het winkeltje bij de benzinepomp op de grond te gaan liggen. De overvallers verd wenen met een klein geldbedrag uit de kassa. De twee mannen verrasten om kwart voor tien de pompbediende, die voorbereidingen trof om de zaak te sluiten. Eén van de twee duwde hem een pistool onder de neus. De pompbediende was door de overval nog zo overstuur, dat hij geen signalement van de daders kon geven. Monica de Roo uit Schiedam en haar 21 maanden oude zoontje Miky mogen een jaar lang gratis zwemmen in Bad Zuid. Moeder en kind werden gistermiddag in het zwembad aan de Westfranke- landsedijk in de bloemen gezet door bedrijfsleidster Frieda Keij- zer en sportwethouder Luub Haf kamp. Miky was de 200.000ste bezoeker van dit jaar, een record dat het zwembad niet eerder haalde in het 15-Jarig bestaan. Zwemmen wordt steeds populair der, stelt Frieda Keijzer tevreden vast. „Hoe dat komt? Omdat mensen bewuster met hun li chaam omgaan. En ouders die ontdekken dat zwemmen best fijn is, nemen heel vaak hun kinderen mee". Door die ontwikkeling denkt Bad Zuid het bezoekers aantal van dit jaar in 1989 min- I stens te kunnen evenaren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1