9 'Bodemonderzoek Spaland wettelijk verplicht' Patrick J anson blij ft ambitieus het waaigat ATiHWEG.jas II VAART VERSIERT SCHUTTING Raad zét loopgravenoorlog maandag voort "I DESIGN IS NU BETAALBAAR ACHTERGROND BEKENDMAKING MET HOGE KORTINGEN Puf-toemooi Van der Velden gaat aan vast concept werken 1—11 BB PIJ TEN - RUBENSFLEJN 12 SCHIEDAM ÏWfAANDAQMIDDAG EH DONDERDAGAVOND GEOPEND ZIE OOK ONZE REKLAME OP DE AVONDBLADEN TV KRANT IB__MBIa=Rotterdams Nieuwsblad ïfll Van Duppen wissel Voetbal - Geert Meijer brengt in de thuiswedstrijd tegen DCV geen wijzigingen aan in de for matie die vorige week HMSH met 5-0 van het veld speelde. Roy van Duppen en Peter van Buren beginnen dus In de dug out. Bij winst op DCV, waarvan uit met 2-0 wero verloren, neemt Hermes DVS afstand van de ge varenzone (RK AVV, Sliedrecht, Blauw Zwart). „Het voetballen op zich komt nu eventjes op de tweede plaats", doet Meijer con cessies, zij het niet gaarne. Van den Berg niet Voetbal Peter Boshuizen keert zondag terug in de basisop stelling van Fortuna VI, Dat gaat ten koste van de wegens werk zaamheden verhinderde Wim van den Berg. De Vlaardingers, die uit de laatste zeven wedstrij den twaalf punten verzamelden, spelen thuis tegen LMO, Vooral qua collectief groeit Fortuna naar een steeds hechtere forma tie, waarvan de kenners nog veel verwachten. SFC ongewijzigd Voetbal Gesterkt door de ri ante 5-2 zege op Quick gelooft Martin Schaap ook thuis tegen Woerden in een goede afloop. Omdat er geen schorsingen en blessures zijn, begint SFC met dezelfde elf spelers van jongstle den zondag. René Wagemakers en Albert de Lima zitten op de bank. Hoewel Schaap nadruk kelijk waakt voor overmoed, kunnen de Schiedammers bij winst met een heerlijk gevoel aan de kerstdis plaats nemen. Blessure Rijnenberg Voetbal Excelsior M-trainer Eric Gudde moet noodgedwon gen een mutatie aanbrengen. Fred Rijnenberg ontbreekt door een knieblessure. Hij wordt ver vangen door de van een schor sing verloste Rik Kramer. Ron van Straten tobt met een ontsto ken achillespees, terwijl de ge deeltelijk herstelde Rob /an der Meer als wissel meegaat naar Marken. Dirks voor Pijpers Voetbal Omdat Zwaluwen trainer Jan van der Hoek meer snelheid aan de flanken wil heb ben, moet in de uitwedstrijd te gen Monster Leen Pijpers het veld ruimen voor René Dirks. Van der Hoek houdt verder vast aan de vertrouwde namen: Kleinjan, Visser, Sigmond, De Bruin, Opschoor, Romeijn, Dirks, Konijnenburg, Wijnands, Van Veelen en Molendijk. Operatie De Nijs VoetbalPPSC mist in de laat ste wedstrijd voor de winterstop (thuis tegen DSVP) Rob de Nijs. De laatste man van de Schie dammers heeft een meniscus operatie ondergaan. Zijn ver vanger is René van der Velde. Trainer Hans Bassant hoopt aan dit duel minimaal een puntje over te houden. Opstelling: Suurmond, Westerveld, Van der Velde, Van den Eijkel, Alders, Van der Lugt, Van der Lee, Van Harmeien, Meijbóom, Eshuis en Van Lelieveld.' Hethoreca-voetbaltoemooi van de familie Leerma- kers viert zaterdag het eerste lustrum. Voor het vijf de achtereenvolgende jaar nemen de drie broers Leermakers het initiatief voor het PUF-toemooi, waarvoor zaterdagmiddag om twee uur het startsein wordt gegeven in de Sporthal Margriet. Aan het toernooi wordt deelgenomen door spelers van tal van plaatselijke voetbalverenigingen. Uiter aard betreden de Leermakers ook met hun eigen ca féteams het strijdperk. Naast het team van Jan Leer makers café Proosje nemen ook ploegen deel van café De Unie en 't Fust. Na afloop van het toernooi kunnen spelers en supportersin de drie cafés terecht voor live-muzïek. Ook vijftien andere cafés doen za terdagavond mee aan de kerstmuzieknacht. zaterdag 17 december poppentheater Pandcera speelt De Toverfluit, Teer- .stoof, 14.00 uur. .•The Magnificent 7 speelt filmmuziek, Passagetheater, -20.15 uur. üe Meisjes brengen Stuck with a fantasy, Teerstoof, - 20.30 uur. concert van de bluesband Shufflln' Feet, Kiuphuis Oost, 22.00 uur. rock 'n roll kerstshow met danswedstrijd, zaaJ Irene, 20.00 uur. orgelconcert van Hilde- brand Otto met medewer king van het vocaal ensem ble Merula, aula Stedelijk Museum, 15.0D uur. schrljversavond met de ex- wielrenner Tim Krabbé, Filmclub Schiedam, 20.30 ;uur. "zondag 18 december '•orgelconcert door Gerard de Waardt, Passagelheater, .10.30 uur. ruilbeurs, dienstencentrum De 4 Molens. 13.30 uur. concert van het Haags bla zersensemble Oktopus. aula Stedelijk Museum, 14.30 uur. kerstsamenzang met me dewerking van de Shell Har monie. het herenkoor van de parochai H. Lldulna en O.L.V. Rozenkrans, het da- meskoor Jubilailo en het Va- leriuskoor, Singelkerk, 19.30 uur. maandag 19 december kerstklaverjastoemooi, Klubhuis Zuid, 13.30 uur. lezing van Marjo van de Windt uit Vlaardlngen oVer gevoelsmensen en helder ziende waarnemingen, Op stand Ings kerk, 19.30 uur. woensdag 21 december jeugdkomedle Amsterdam speelt Broodje Beek, Passa- gethealer, 14.00 uur. zaterdag 17 december Paul Haenen speelt zich zelf en Margreet Dolman, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. film My little pony, Vredes- kerk, 10.30 en 14.00 uur. film The Karate Kid 2, Vre- deskerk, 19.00 uur. kerstconcert bij kaarslicht met Cora Pesters (sopraan), Bas Prinsen (hobo), Gerard Legierse (orgel, plano, klave cimbel) en het St. Caecllia- koor. Johannes de üoper- kerk, 20.15 uur. kerstconcert van Anlmata en Gloria Toonkunst, Grote kerk, 20.00 uur. zondag 18 december benefiet kerstshnw mei Vader Abraham, zaal Mld- delhuyse, 13.00 uur. volkskerstzang met mede werking van de bazulngroep en de christelijke koorvere niging Progeza, Grote Kerk, 19.00 uur. woensdag 21 december cabaretgroep Purper speelt Dit Verhaal, Stadsge hoorzaal, 20.15 uur. meespeeltheater over Een zielige kerst, jeugdtheater Harmonie, 14.00 uur. film Zegen van Shohei tmamura, filmzaal Harmonie, 20.30 uur. zaterdag 17 december kerstconcert bij kaarslicht met medewerking van Jaap Kroonenburg, Groie Kerk, 20.15 uur. open brldgeloornooi. Ko ningshof, 10.30 uur. dinsdag 20 december kerstconcert met mede werking van het Henry Blackmonkoor en het Ro- zenburgs mannenkoor, Gro te Kerk, 20.15 uur. Markt 57 Vlaardingen Telefoon 010-4343685 door SANDER SONNEMANS Vlaardingen Als het aan Patrick Janson ligt, stapt hij aan het eind van dit seizoen opnieuw op bij het Vlaar- dingse DVO'32 dat vorig jaar nog zo glansrijk promoveer de naar de derde klasse. Niet dat de 22-jarige sluitpost het aan de Marathonweg niet naar zijn zin heeft, maar de ambitieuze doelman voelt nog steeds de drang om zijn kunnen te tonen bij een ho ger spelende vereniging. „Aan mij heeft het niet gele gen, maar voor hetzelfde geld had ik dit seizoen bij Hermes DVS onder de lat ge staan. De organisatie daar laat nogal wat te wensen over", zegt hij over z'n deze zomer mislukte flirt met de Schiedamse eerste klasser. Nadat de voor zijn leeftijd vrij stevig gebouwde Janson vorig seizoen met het door Piet van Miert getrainde DVO'32 al vier wedstrijden voor het slot van het seizoen een kampioens feestje had gevierd, werd hij benaderd door Hem les-vriend Fred Veltenaar om bij het Schiedamse Hermes DVS te komen voetballen. De overgang naar de Harga-ploeg verliep echter niet zo als Janson had verwacht. „Ik wil nog steeds hoger op en ik dacht dat Hermes misschien wel een stap in de goede richting zou kunnen zijn. Ik meldde me aan bij Hermes en trainde mee bij de selectie maar moest toen de A- en B-selectie gescheiden werden ineens bij het tweede en derde elftal oefenen. Toen ik daaromtrent eens ging praten met hoofdtrainer Geert Meijer wist de goede man niet eens wie ik was en waar ik vandaan kwam", vertelt Janson klaarblijkelijk nog steeds een beetje onthust „Toen bleek dat Veltenaar geen con tact had gezocht met Meijer, wist ik ei genlijk genoeg. Zeker toen ik geen kans kreeg voor het eerste, ik werd geen enkele oefenwedstrijd getest, hoefde ik niet lang na te denken om mijn overschrijving in te trekken". Horeca Janson begon als pupilletje bij RKWIK, 'verhuisde' een jaartje later naar DVO'32 en werd na een open dag bij Sparta opgenomen in de rijen van de Kasteelclub. Dat avontuurtje was slechts van korte duur. De opleiding in de horeca nam hem dusdanig in beslag dat de trainingen erbij inschoten. Jan son keerde terug naar DVO'32, waar hij thans aan z'n derde seizoen in de hoofdmacht bezig is. De huidige jaargang verloopt minder voorsporedig dan menigeen na het kampioenschap van vorig jaar had verwacht. Dank zij de overwinning op Spirit bezet DVO'32 niet langer alleen de laatste plaats in de derde klasse B. „In deze afdeling", zegt Janson, „zijn de onderlinge verschillen nihil en is er altijd, zeker gezien de vreemde uitsla gen, nog van alles mogelijk. Het weg vallen van 'mijn' laatste man Nico Kortleven speelt wel een rol, want de rust is weg achterin". „De oorzaak van ons matige optreden ligt echter op een ander vlak. We heb ben nogal moeten wennen aan het toch,wel wat hogere niveau, waarbij een hogere handelingssnelheid van belang is. Ik ben ervan overtuigd dat we na de winterstop wel goed in de competitie zitten en zeker bij de bo venste vijf zullen eindigen blikt Jan son bijzonder optimistisch vooruit. Uit de band Kijk, als je in je privéleven weinig of geen moeilijkheden hebt, dan komt dat ten goede aan het spel. Als je niets aan je hoofd hebt, kun je onbevangen aan de partij beginnen. Je moet nou "eenmaal wel eens een keertje uit de band kunnen springen en genieten van de mooie dingen in het leven. Dat hoort er bij", beweert Janson met pret oogjes. „Dat wil niet zeggen dat ik niet serieus genoeg met voetbal bezig ben, want vanaf maandag leef ik al weer naar het volgende potje toe. De avond voor de wedstrijd zit ik dan ook met mijn voeten op tafel voor de buis en ga ik op tijd naar bed. De volgende ochtend ga ik altijd even bij het damesteam kij ken, omdat ik de keepster training geef en het een aangename ontspan ning is naar de wedstrijd toe vat hij zijn wed strijd voorbereiding samen. Dat kenners beweren dat alle keepers gek zijn, vindt Janson, die alle naslag werken op keepersgebied op de boe kenplank heeft staan, geen onterechte stelling. Hij geeft toe zelf ook een 'tik' te hebben. „Hoewel ik altijd zeer geconcentreerd met het spel bezig ben en alleen maar oog voor de bal heb, betrap ik mezelf er regelmatig op dat ik" me hard schreeuwend bemoei met situaties die zich in het andere strafschopgebied voordoen, terwijl ik helemaal niet kan zien wat er gebeurt. Ik noem het een stukje beleving, maar het komt bij an deren vreemd over als ik de scheids rechter van commentaar voorzie bij een beslissing aan de overkant. Maar voor de rest ben ik niet gek hoor", voegt hij lachend toe. Janson oordeelt lovend over trainer Piet van Miert ('Hij manifesteert zich Patrick Janson... gelukkig niet als een neuroot langs de lijn'), maar dat zal hem niet weerhou den van club te veranderen als die mo gelijkheid zich aandient „Ik heb het prima naar mijn zin bij DVO maar ben niet zo'n clubmannetje dat zijn hele le ven bij de zelfde vereniging speelt. Mocht ik nog een keer de kans krijger om hoger te gaan spelen zal ik zeke: nog een keer de gok wagen. Desnoods laat ik er alles voorstaan,..". Schiedam Nu Jan van der Velden de zekerheid heeft gekregen dat de koopwoede voorlopig op een laagpitie staat kan de oefen meester van SVV gaan werken aan een vast concept. De thuiswedstrijd van morgenavond te gen DS'79 zal een vingerwijzing zijn voor de plannen die de no-nonsense- trainer heeft en waarin het spelen met drie spitsen centraal staat Van aer Velden is er nog niet uit wel ke van de tweeëntwintig contractspe lers goed genoeg worden bevonden voor zijn 'plaatje'. Voor morgen zijn er twijfels rond Hans Loovens, Jan Loh- man en Henk Salari, heeft Keeje Mo lenaar (enkel) gisteravond voor het eerst een half uurtje met de groep ge traind, weet de trainer niet hoe Ard Oosterlee een periode van tien dagen niets doen heeft doorstaan en is Robin van der Laan voor één wedstrijd ge schorst. „Na de 4-1 nederlaag tegen Excelsior, waarvan ik nog steeds vind dat die on gelukkig tot stand is gekomen, hebben we de zaakjes weer rustig opgepakt", aldus Van der Velden, die weet dat het Dordtse DS'79 geen katje is om zonder handschoenen aan te pakken. Na dit duel genieten de spelers tot 7 januari van een korte winterstop. Die zater dag oefent SVV in en tegen de zater dagclub Capelle. Dinsdag 11 januari speelt SW uit tegen VTJC en zaterdag 14 januari komt de eredivisionist Haarlem op bezoek. door PETER DE LANGE Schiedam De her nieuwdepoging van de kleine linkse partijen om de waarheid over de bo demvervuiling in Spaland boven de grond te krijgen, lijkt tot mislukken ge doemd. Behalve de frac ties van D66, PPR/PSP en CPN, zit niemand in de gemeenteraad te wachten op een saneringsonder zoek. De drie partijen zul len maandag .zo'n onder zoek eisen, maar nu al staat vrijwel vast dat hun voorstel in de prullemand verdwijnt. Afgezien van de vraag of de overi ge partijen een dergelijk onder zoek noodzakelijk achten, gaat het om een dure en tijdrovende kwes tie. En bovenal om een delicate kwestie, want instemmen met een bodemonderzoek kan gezichtsver lies betekenen. De coalitiepartijen PvdA en. VVD hebben milieuwet- houder Chris Zijdeveld altijd door dik en dun gesteund in diens bewe ringen, dat wonen in Spaland vol strekt verantwoord is, en dat nade re bodemonderzoeken 'nergens voor nodig'zijn, „Willen we die steun intrekken, dan zullen daar goede argumenten voor moeten zijn", zegt VVD-frac- tieleider Gerard Verhulsdonk. En die argumenten heeft hij nog niet gehoord. Verhulsdonk voelt veel meer voor het compromis dat het CDA heeft bedacht: een onderzoek laten verrichten naar vorige on derzoeken. Als mocht blijken dat die niet goed zijn uitgevoerd, kan er altijd nog eens in de bodem van Spaland naar gif worden gespit. Het CDA-compromis biedt het voordeel dat eventuele foute be- slissingen niet meer bij een wet houder of bij een paar politieke partijen liggen, maar bij de onder zoeksbureaus. Die hebben immers hun werk niet goed gedaan. Het Spaland-debat heeft van meet af aan het karakter gehad van een loopgravenoorlog, waarbij de te genstanders elkaar vanuit hechte posities bestookten, zonder ooit één millimeter terreinwinst te boeken. En het debat in de ge'meenteraad, komende maandag, zal geen ander verloop kennen. Dat is het tragi sche van deze zaak, die eigenlijk begon om de belangen van de dui zenden bewoners van Zijdevelds toekomstige 'tuindorp' veilig te stellen. Maar die belangen lijken nauwelijks terzake te doen. Scoren Dat is in de eerste plaats de schuld van de kleine linkse partijen. Zij hebben zelf schuld aan de weer stand die zij de afgelopen maanden in de raad en vooral bij Zijdeveld opriepen. Op 29 september presen teerden zij hun onthullingen over de bodemverontreiniging in Spa land, zonder enig overleg met Zij develd of met andere raadsfracties. Terwijl de wethouder met vakan tie was, riepen DS6, PPR/PSP en CPN de landelijke pers bijeen en maakten bekend dat Spaland was opgespoten met slib uit de Rotter damse Petroleumhavens. Een feit dat Zijdeveld altijd heeft ontkend, voegden de drie fractievoorzitters daar aan toe. De afwezige wethou der werd bovendien verweten dat hij de gemeenteraad op sommige punten opzettelijk onvolledig had ingelicht. Hun beweringen sloegen in als een bom. Dereactie van Zijdeveld was voor spelbaar: hij was nog niet terug van vakantie of de pers werd opge trommeld om het verweer van de verongelijkte wethouder te note ren. En dat loog er niet om. „Alle maal onzorgvuldige beweringen, ldeïn links is er alleen maar op uit om politiek te scoren", riep Zijde veld. En om te bewijzen hoe zorg vuldig hij zelf te werk was gegaan, had hij het volledige Spaland-dos- sier meegenomen. Een stapel pa pier van circa een meter hoog, waarnaast de wethouder demon stratief twee dunne rapportjes leg de. Op die twee rapportjes had klein links zijn hele betoog ge bouwd was dat onzorgvuldig of niet? Bedenkingen Maar wat D66, PPR/PSP en CPN ook verweten kon worden, niet dat ze over één nacht ijs waren gegaan. Voordat ze hun schokkende be richten de wereld inzonden, had den ze vier milieu-organisaties met een solide reputatie geraadpleegd. En die ondersteunden de conclusie van klein links, dat woningbouw in Spaland onverantwoord is zo lang er geen deugdelijk bodemon derzoek is gepleegd. Eerdere on derzoeken van Tauw Intraconsult uit Deventer werden door milieu experts als prof.dr. Lucas Reijn- ders als oppervlakkig afgedaan. Volgens Reijnders, woordvoerder van de stichting Natuur en Milieu, heeft ook wethouder Zijdeveld bo ter op zijn hoofd: die had als erva ren bestuurder toch moeten weten dat de ïnterimwet Bodemsanering een onderzoek'verplicht op loca ties als Spaland, waar immers kei hard is aangetoond dat" er schade lijke stoffen inde grond zitten, Zijdeveld mag zich volgens Reijn ders niet verschuilen achter de in richtingsstudie van Gemeente werken Rotterdam uit 1986. Over dat stuk, dat voor Schiedam de weg effende voor de woningbouw in Spaland, heeft de inspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Hol land, AHooimeijer, ook zijn be denkingen: hij mist de relatie met de milieuwetgeving. Reijnders heeft op verzoek van de drie linkse fracties zijn bezwaren nogmaals op papier gezet, zodat daar maandag in de raad uitvoerig uit kan worden geciteerd. De drie andere milieu-organisaties, de We tenschapswinkel Delft, Milieude fensie en Nederland Gifvrij, heb ben eveneens hun kritiek op Zijde velds bouwplan gehandhaafd. Ze wijzen erop, dat een saneringson derzoek in Spaland wettelijk ver plicht is een mening die, zo be nadrukken D66, PPR/PSDP en CPN nog eens ten overvloede, „niet voor tweeërlei uitleg vatbaar is". Belangen Drs.T.J. Warns (Milieudefensie) zegt: „Het is zeer bedenkelijk als gemeenten besluiten om bepaalde gevallen van bodemverontreini ging aan de wettelijk vastgestelde procedures te onttrekken". Dat is een nette manier om te zeggen dat Schiedam zich niet aan de wet houdt. Maar wie voor dat verzuim verantwoordelijk is, kwam in de discussie rond Spaland tot nu toe niet aan de orde- Het heeft er alles van weg, dat in Spaland zulke grote belangen op het spel staan, dat zelfs wettelijke voorschriften genegeerd kunnen worden. Die belangen gaan waar schijnlijk verder dan de politieke geloofwaardigheid van een wet houder en diens achterban, en zelfs verder dan de belangen van .de stad Schiedam. Dat zowel de provincie als het rijk aarzelen met de beantwoording van vragen die over Spaland zijn gesteld in de Provinciale Staten en de Tweede Kamer, is een aanwij zing in de zelfde richting. Spaland is de eerste locatie waar de overheid bewust op verontreinigd havenslib wil bouwen. Een bo demonderzoek kan een streep door dat plan halen. En door alle toe komstige bouwplannen op haven- slib-locaties elders in Zuid-Hol land, een provincie waar de bouw grond steeds schaarser wordt Om niet nog verder in dit belan- genspel verstrikt te raken, zal Chris Zijdeveld de 'ontsnappings route', zoals WD-leider Verhuls donk het CDA-voorstelnoemt, met beide handen aangrijpen. Dat betekent dat er voorlopig geen on derzoek komt naar de mate van verontreiniging in Spaland en dat alleen op papier wordt nagegaan of vorige onderzoeken wel afdoende waren en of Schiedam zich aan de juiste procedures heeft gehouden. „Vlees noch vis", noemt D66- frac tievoorzitter Adri Reijnhout deze methode. „Je moet nu tot een bo demonderzoek besluiten. Niet straks, als de eerste huizen er al staan". Leden van de Vaart-groep gaan de schutting te lijf. Vlaardingen De Vaart-groep van de Vrije Academie heeft de schutting rond de Bondsspaarbank aan de Schiedamseweg herscha pen in een kunstwerk. De directie van de bank was niet te spreken was over de vele graf itti, waarmee de schutting de laatste tijd werd bedekt Die wüde liever 'echte kunst' op de afrastering, die in verband met de verbouwing van de bank is geplaatst. De Vaart-groep maakte drie ont werpen, waaruit de directie van de bank een keuze maakte. Het ont werp bestaat uit het telefoonnum mer van de bank, waarbij de cijfers variëren in kleur, grootte en vorm. De Vaart-groep vindt het niet erg dat het kunstwerk, waar twee da gen aan is gewerkt, na de verbou wing van de bank moet verdwij nen. „Dat wisten wij toen wij eraan begonnen". wonen oo B3B saaeel n-rn rï naanilni—nl Met de eigentijdse wand- elementen van Interstar ontwerpt u gemakkelijk uw eigen woonruimte. Stapelbaar of geheel vrijhangend d.m.v. een unieke ophang- konstruktie. Verkrijgbaar in acht kleurvarianten, o.a. witlak, grijslak en blank eiken. Verrassend voordelig... design binnen bereik!!!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2