Manifestatie aanzet tot anti-apartlieidsplatform Verzet in Maasland tegen komst van transportcentrum IAI ©©Koster COMPUTER 'STUURT BUS STIPT OP TIJD VMARDiNGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANI NIEUWE WATERWEG COURANT Dieven zagen kerstboom om O vervalst er zonder buit MUZIEKNACHT VOORAL DRUK ROND KOEMARKT johrt kroes fiülsta studio Bejaarde breekt been Messen in trek AUTO BOTST Jan Brouwer overleden Weer inbraak Chicken Boat BRANDWACHT ONDERSCHEIDEN nu 59,95 nu 59,95 e$)95 nu 69,95 WATERWEG Regionale redaeiie. Breda Havenstraat 6, 3131 BC Vlaatdingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Teltfoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 .MAANDAG 19 DECEMBER 1988 PAGINA II door PAUL VAN DSN 80SCH Maassluis Met de anti- apartheidsmanifestatie, die zij vrijdag in het Schuurkerk-theater or ganiseerden, menen de vier initiatiefnemers een vruchtbare basis te heb ben gelegd voor een Anti-apartheidsplat form in Maassluis. De bijeenkomst was bedoeld als inventarisatie van de wil om op plaatselijk niveau tegen het be leid in Zuid-Afrika te ageren. De animo in Maassluis is volgens or- fanisator Martin Burger, „gezien e opkomst duidelijk aanwezig". Ongeveer hondera belangstel lenden bezochten de manifestie, die Burger samen met John Waalring, Henk Warmerdam en Annemieke van der Houwen en met financiële hulp van de plaat selijke afdelingen van FNV, Partij van de Arbeid en VARA had uitgeschreven. „Naar plaat selijke maatstaven is dat een suc ces", meent Burger, die nog deze week met verschillende maat schappelijke groeperingen in Maassluis in contact wil treden om een oprichtingsvergadering voor het platform te beleggen. De werkgroep wil zich daarbij vooral richten op organisaties, die hun bereidheid tot medewer king toonden door de gang naar het Schuurkerk-theater te ma ken. Naast de PvdA waren ver tegenwoordigers van CDA en PSP/PPR aanwezig, terwijl van het college van B en W wethou der Anton Wustrow acte de pre sence gaf. Zowel D66 als burge meester Van Es hadden zich schriftelijk afgemeld. De organi satie had ook de VVD uitgeno digd, maar de plaatselijke libera len maakten van de invitatie geen gebruik, omdat volgens fractieleider John Scheerstra „de VVD in Maassluis geen be hoefte heeft om zich met buiten landse politiek bezig te houden". Daar is de Tweede Kamerfractie van de WD voor, vindt Scheer stra. De vier organisatoren hadden Klaas de Jonge, die twee jaar laisg was opgesloten in de Neder landse ambassade in Pretoria, als spreker naar Maassluis gehaald. Met De Jonge kwam Joe Piliay mee, een 'black African' van In dische afkomst. Pillay vertelde m gebroken En gels, met Klaas de Jonge naast nem als vertaler, hoe hij in 1977 door vijf blanke Zuidafrikanen in Swaziland ontvoerd werd. Hij was naar de frontlïjnstaat ten noordoosten van Zuid-Afrika uitgeweken om de apartheid te ontvluchten. De vijf kidnappers brachten Pil lay terug naar Zuid-Afrika, waar hij gedurende drie weken werd gemarteld. Uiteindelijk ontkwam hij aan het Zuidafri- kaanse regime. „Maar", sprak hij, „ik heb heel veel geluk ge had. Vele van mijn landgenoten hebben dat niet". Na zijn ver haal, dat hij afsloot met ae hoop dat druk op de landelijke over heid zou lelden tot een nationale boycot van Zuid-Afrika, keerde Pillay met De Jonge onmiddel lijk terug naar Amsterdam, waar zij het einde van een tribunaal over ontvoeringen, door het Zuidafrikaanse regime wilden bijwonen. Een forum, waaraan zes verte genwoordigers van verschillen de organisaties deelnamen, had de bedoeling om maatregelen vast te leggen waarmee Maas sluis zijn stem tegen de apartheid zou kunnen laten horen. Alleen ELly Doddema-van der Kooij (PPR/PSP) gaf in haar voor dracht een aantal voorbeelden van lokale boycotmaatregelen tegen Zuid-Afrika. De discussie spitste zich vooral toe op de mening van CDA'er Roderick Wols. Terwijl alle deel nemers aan het forum het ver breken van alle banden met Zuid-Afrika bepleitten, toonde Wols zich juist voorstander van g hechtere verbintenissen. Doorj| uitwisselingen zou Nederland 5 een voorbeeldfunctie kunnen g vervullen. Zijn vijf collegae in het forum en het merendeel van 3 de bezoekers waren het daarmee zeker niet eens. De gedachten- Houwen kernachtig omschre- wisseling die volgde werd door ven als Me wereld tegen het forumvoorzitter David van der CDA'. Klaas de Jonge op de anti- apartheidsmanifestatie in Maas sluis. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Vlaardingen De busmaat schappijen Westnederland en Zuidwestnederland mogen straks meeprofiteren van een technisch snufje van de RET, dat chauffeurs in staatstelt, stipt op tijd bij de halte te arriveren. De RET wil het ingewikkelde computersysteem voorlopig al leen gebruiken voor de eigen lijn 56, maar het daarna ook aan andere vervoersondernemin gen met een dienstregeling op Vlaardingen beschikbaar stel len. Het systeem werd vrijdagmid dag officieel in gebruik gesteld door Henk van der Linden, de nieuwbakken CDA-wethouder voor verkeers- en vervoersza- ken. Van der Linden drukte in het hoofdkantoor van Gemeen tewerken op een knop, waar door de computer werd aange sloten op alle verkeerslichten langs de route van lijn 56. De bus krijgt voortaan groen als de chauffeur abhter ligt op schema, en rood als hij te vroeg is. Daar door komt de 'bus van twee over' nooit meer te vroeg of te laat bij de halte. Dit 'procesbeheersingsysteem' werd ontworpen door de firma Nederland-Haarlem in samen werking met de RET en de ge meente Vlaardingen, die het plaatselijke kabelnet beschik baar stelde om de signalen door te geven. De totale kosten van het project, bedroegen zo'n 800.000 gulden, waarvan het ministerie van Economische Zaken ongeveer éénderde be taalt. Gezien de hoge investe ringen, wil de RET het systeem gefaseerd invoeren, en alleen op de allerdrukste lijnen in het vervoersgebied. Samenwerking met andere vervoersmaat schappijen kan de kosten druk ken. Volgens RET-directeur J.Ph. Kunst betekent de verdergaan de automatisering van de lijn diensten niet, dat de chauffeurs tot een soort robots worden ge- dregradeerd. „Integendeel, het gezicht van een dienstverle nend bedrijf wordt in de eerste plaats bepaald door mensen, daar verandert de techniek niets aan". Vlaardingen/Schiedam De politie denkt vandaag de mannen aan te houden, die in de nacht van zater dag op zondag een 5 meter hoge kerstboom op de hoek van Afrol en Hoogstraat omzaagden en wegsleep ten. De politie volgde na de diefstal eensleepspoor, dat voerde naar een braaklig gend terrein tussen de Heusdenslaan en het via duct van de A 20. Daar lag de kerstboom. Aan de Emmakade vond de politie de auto, waarmee de dieven de boom hebben ver voerd. De auto werd in be slag genomen. De politie zegt te weten, waar zij de daders moet zoeken. De kerstboom op de Koe markt in Schiedam is vrij dagnacht rond drie uur in brand gestoken. Buurtbe woners zagen de forse boom aan de onderkant branden en gingen het vuur met brandblussers te lijf. Zij wisten de schade beperkt te houden. Omdat de electriciteitska- bels gedeeltelijk waren weggesmolten, werd de stroom door de ONS afge sloten. De 27-jarige be- r 850 aan de Schiedam „Hé, hebben jul lie misschien de kerstman ge zien", vroegen bezoekers za terdagavond aamde barman van café Podium. De vraag was zo gek nog niet, want verleden jaar rond deze tjd ^logeerde de kindervriend uit het hoge Noorden boven het café aan de Lange Haven. Tijdens de eerste keistmuziek- nacht vormde de kerstman vorig jaar jaar de grootste attractie. Hoe goed de bezoekers ook zoch ten, zaterdag was de kinder vriend in geen velden of wegen te bekennen. Alle vertier moest daardoor van de muzikanten af- komen, die het muziekfestival in negentien cafés vorm gaven. Uit dit aantal zou kunnen wor den afgeleid, dat de samenwer king tussen de Schiedamse café's momenteel een beetje in het slop zit. Verleden jaar was het aantal deelnemende café's aan de kerstjazznight nog tien hoger, terwijl het aantal etablissemen ten, dat tijdens de Brandersfees ten levende muziek bracht, de veertig overschreed. De afvallers zitten met name in de hoek Broersvest-Lange Kerkstraat, waar de loop tijdens eerdere evenementen er niet goed inkwam. Café's als de Boe merang, de Amstelbron en het Maantje ontbraken dit keer op de deelnemerslijst, waardoor de door wethouder Chris Zijdeveld om andere redenen zo gepropa geerde 'grote omloop' tijdens het festival ver weg was. Zaterdag viel op, dat het uït- Ondanks dat het woordje 'jazz' in de kerstmuzleknacht is ge schrapt, werd er in de Schiedam se cafés volop in de jazz-traditie gemusiceerd. gaanscentrum zich steeds meer rond de Koemarkt en de kop van de Hoogstraat gaat concentre ren. Café's als 't Fust en Proosje waren zaterdag zo in trek, dat menigeen in verband met de drukte maar buiten op de stoep bleef staan. Ook De Unie had over belang stelling niet te klagen. Een bom volle zaak swingde zaterdag op de muziek van Solid Soul, een band die nogal wat Schiedam mers in haar gelederen bleek te hebben. Ook de lollige Braban ders van Pater Moeskroen, die in de Pacha speelden en bluesband Tender Madness gingen er bij het publiek in als koek. Muzika le fijnproevers kwamen zater dag ook aan hun trekken- Tuffie Vos, die in Juan les Pins concer teerde, had met haar jazzkwartet muzikaal het meest in huis. PO 1 50 |nr Uw b«ddin-sp»cliils! Hoofd-sponjor Exolilor'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) Schiedam diende van snackbar mgr. Nolenslaan heeft zaterdag avond een overval in de kiem weten te smoren. Een ongeveer 18-jarige vrouw bedreigde haar om ongeveer tien uur en maande haar geld uit de kassa te geven. Er ontstond een korte vechtpar tij waarna de overvalster zich zonder buit uit de voeten maak te. Vlaardingen Een 75-jarige Vlaardinger is zaterdagavond met een gebroken been in het Holyziekenhuis opgenomen, na een aanrijding op de Burgemees ter VerkadesingeL De man kwam op de fiets vanaf de Prins' Bernbardlaan en stak plotseling schuin de Verkadesingel over. Een 38-jarige automobilist uit Nuenen, die vanaf de Burge meester Heusdenslaan rechtsaf sloeg, zag de bejaarde fietser pas op het laatste moment. Hij rem de nog, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. Schiedam Messen zijn dit weekeinde in Schiedam bijzon der in trek geweest In vier ge vallen werd geprobeerd onder bedreiging van een mes geld of goederen afhandig te maken. Drie keer lukte dat. Een 22-jarige vrouw behield haar spullen toen zijbij haar wo ning aan de W.H. Vliegenstraat door een circa 25-jarige man met een mes werd bedreigd. Zij be- fon te gillen op het moment dat e man haar tas wilde weggris sen. De vrouw hield wel een door het mes verwonde pink aan de schermutseling over. Een 43-jarig'e vrouw liet haar tas van schrik los toen een naar schatting 30-jarige man haar vrijdagavond op de Burgemees ter Knappertlaan met een mes bedreigde. De man vroeg haar de weg, maar bleek na haar uit leg, toch meer belangstelling voor de tas te hebben. Een 22-jarige Rotterdamse gaf haar tas met daarin 175 gulden vrijdagavond 'vrijwillig' af. Op de Groenelaan werd zij door een man met een mes bedreigd. Een 16-jarige Schiedammer en zijn vriend werden zaterdaga vond op een binnenplaats aan de Tuinlaan door twee iets oudere jongens met een mes aangeval len. Eén van de jongens maakte een stekende beweging waarna de twee op de loop gingen. Bij te rugkeer bleek dat een sporttas van hun fiets was gegrist. Schiedam De verkeerslichtin stallatie op de hoek 's Grave- la n ds eweg/ bu rgeme ester Hon- nerlage Gretelaan is vandaagge- ruime tijd defect geweest. Het ef fect ontstond toen een 57-jarige Rotterdammer er gisteravond om kwart over tien met zijn auto tegen aanreed. De man bleef on gedeerd, maar zijn passagiere werd met enkele gebroken rib ben in het Schieland-ziekenhuis opgenomen. De auto werd totaal vernield. Vlaardingen De Vtaarding- se caféhouder Jan Brouwer, die grote bekendheid genoot we gens zijn voorzitterschap van de stichting Haring- en Bier feest, is vrijdag op 59-jarige leeftijd overleden. Brouwer stierf in het Dijkzigtzieken- huis, waar hij al vier weken werd verpleegd voor een aan doening aan de longen. De gezondheid van de man, die vanaf de zevende editie van het Haring- en Bierfeest het voorzitterschap van het orga niserend comité op zich nam, liet al enkele jaren te wensen over. In 1986 moest hij voor het eerst de voorbereiding van 'zijn' feest, toen allang uitge groeid tot een evenement met landelijke bekendheid, aan an deren overlaten. Brouwer was na een hartaanval in het zie kenhuis opgenomen. Zijn aan deel in de organisatie van het jaarlijkse festijn zal daar niet vreemd aan zijn geweest. Het haring- en bierfeest beschouw de hij als zijn hobby, waar hij vaak tot diep in de nacht voor op pad was. Hoewel de artsen hem op het hart bonden om het wat rusti ger aan te doen bleef Jan Brou wer betrokken bij het Haring en Bierfeest. Brouwer stond in Vlaardingen bekend als een keiharde werker. De eigenaar van café Concordia stak behal ve in het Vlaardingse feest enorm veel tijd in de beharti ging van de belangen van de plaatselijke horeca. Hij was ja renlang voorzitter van de afde ling Vlaardingen van Horeca Nederland. Tijdens de voorbereidingen van het jongste Haring- en Bierfeest in september werd duidelijk dat Brouwer een stap je terug zou moeten doen. Op de dag dat zo'n honderddui zend mensen zich in de Vlaar- De vrijdag overleden Jan Brouwer (59) stond in Vlaardin gen bekend 'als een keiharde werker. .ngse binnenstad verdrongen om te genieten van mu2iek en andere recreatieve attracties, lag Brouwer in het Holyzie kenhuis. Op de slotavond en kele weken later legde Brou wer zijn functie neer. Hij werd door de overige bestuursleden benoemd tot ere-voorzitter. Ri- nus van Zanten neemt sinds dien het voorzitterschap waar. „Brouwer stopte op eigen ver zoek, maar dat was een zware beslissing voor hem", aldus be stuurslid Ton Bravenboer. Het overlijden van Jan Brou wer, die een vrouw en drie kin deren nalaat, is de tweede zwa re slag in één jaar tijd voor de stichting Haring- en Bierfeest. Enkele maanden geleden stierf Frits Warmenhoven, een ande re belangrijke organisator van het evenement Het stoffelijk overschot van Jan Brouwer wordt dinsdag middag1 om vier uur gecre meerd op de Beukenhof in Schiedam- Vanavond is er ge legenheid de nabestaanden te condoleren in uitvaartcentrum Het Oude Huis aan het Ver- ploegh Chasséplein. Maasland „Het Westland- se transportcentrum hoeft niet per se in Maasland te worden gevestigd. Er zijn in het Westland zelf en nabij Rotterdam zeer geschikte al ternatieven". Tot die conclu sie komt de Maaslandse dorpspartij Open Groepering in een nota. De nota is aangeboden aan de stichting Transportcentrum 'Westland (STW) en de besturen van de provincie Zuid-Holland en de gemeente Maasland. Deze laatste moet binnenkort een principe-beslissing over de zaak nemen. Al geruime tijd is de STW op zoek naar een geschikte locatie voor een op de tuinbouw gericht transportcentrum. Met de groei van de tuinbouw in het West land en de stijgende import van groente en fruit via de Rotter damse haven, is de realisatie van een transportcentrum van direct economisch belang. Uit de nota blijkt dat de Open Groepering dat belang onderkent. De provincie heeft dit jaar uit eindelijk haar voorkeur uitge sproken voor de vestiging van het transportcentrum in de Oude Campspolder in Maasland, In totaal zijn vijftien locaties on derzocht. De Open Groepering zet in haar nota grote vraagtekens bij deze keuze. „De aanwijzing van 40 hectare weidegebied in de Maas landse polder betekent een re gelrechte inbreuk op Het streven om Midden-Delfland open en groen te houden. Niet alleen gaat hiermee een stuk polder verlo ren, maar ook zal er ongetwijfeld een precedentwerking van uit gaan. Wat is nog de waarde van bet resterende groen in Midden- Delfland", vraagt de partij zich bevreesd af. Ook is de Open Groepering bang, dat de komst van een transportcentrum een oneven redig grote druk op de woning markt zal opleveren en dat er in Maasland meer moet worden ge bouwd. De dorpspartij heeft er altijd voor gepleit om de uitbrei ding van het dorp zo beperkt mogelijk te houden. De Open Groepering acht ande re locaties geschikter. „Het wordt steeds duidelijker dat het goederenvervoer op lange af standen meer gebruik zal maken van transport per rail. De mi-) lieu-effecten van zwaar weg-) transport maken dat verschil lende landen beperkingen op-) leggen aan het vrachtverkeer.) Daarom moet een locatie voor het transportcentrum veeleer worden gezocht in de buurt van' railverbindingen, havens en vliegvelden. Met het oog hierop is het bedrijventerrein Rotter dam Noord-West een uitsteken de vestigingsplaats. Daar be staan geen milieu- en verkeers problemen en dit is ook in het kader van de werkgelegenheid de beste locatie", meent c Ie partij. Daarnaast noemt de Open Groe-) pering de Oranjepolder (direct aan het spoor) en de Wateringse- polder (in Wateringen dicht bij de veilingen) als alternatieven. De Open Groepering is van me ning dat deze alternatieven on voldoende serieus zijn onder zocht. Schiedam Restaurant Chicken Boat aan de Maasbou levard heeft evenals vorig weekeinde be zoek gekregen van inbrekers. Dit keer werd een gokkast opengebroken en de inhoud meegenomen. Bij een inbraak in de Newton- straat werden een kleine hoe veelheid geld en enkele girobe taalkaarten meegenomen. In de Spoorbaan straat werd op klaarlichte dag ingebroken. Er werd slechts 100 gulden meege nomen. De vi deo-recorder, die al klaar stond, lieten de inbrekers om onduidelijke re den staan. Uit een woning aan de 's Graveland- seweg werd een muntenverza meling ter waar de van 500 gul den en wat kle ding ontvreemd. Maassluis - Hoofdbrandwacht H.C. Goos is vrijdagavond onderscheiden met de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Tijdens de jaarlijkse korps- avond werd de zilveren onderschei ding door burgemeester Hans van Es uitgereikt. Goos trad in 1981 in dienst als technicus bij de gemeente Maassluis, waar hij zich be zig houdt met onderhoudswerk voor de gemeentelijke brandweer. Als vrijwilliger maakt Goos al sinds 1958 deel uit van het brandweerkorps, In dat jaar werd hij aangesteld als vrijwillige brandwacht. Na bevordering tot vrijwillige brandwacht 2e klasse in 1967 werd Goos in 1985 gepromoveerd tot hoofdbrand wacht Deze functie legt Goos op 1 januari van het volgend jaar neer. In zijn maatschappelijke carrière was Goos ook actief als voorzitter van de Maas- sluisse Vrijwillige Brandweervereniging. Goos was verder werkzaam bij machinefa briek Van der Bend, firraaDeHaas, de PTT en de Verenigde Touwfabrieken. Keeperstrui In dlv. kleurencomb. van 7^95* AF Lange zwarte Keepersbroek van 79v95- Profiteer NU... op is op KRACHTSPORT- VELD-ZAAL8PORTEN SQUASH- BADMINTON- TENNIS- AG U en K-WAY REGENKLEDING Grote sortering dartartikelen w.o. Origineel Wedstrijdbord darts v.a. 12,95 Etonic loop- en vrijeüjdschoen alleen in de maten 35 t/m 41 nu slechts van ip 13^7- voor 40^ op is op...,.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1