Frankeland vreest te worden Elementum blij met overname 'Bolderkar moet geld maar zonder ons lenen Huurders krijgen een kleine tegemoetkoming FIETSERS BOTSEN Straatnamen inzet politieke ruzie Fred speelt verzoekjes Adverteer meer HOARDINGS HflSBUD aWRMM NIFIfVIK WATERWEG CGtlRANT 'JAN BROUWER WAS GROOT MENS' Gemeenten schorten garantstelling op Verzorgingstehuis laakt nieuw subsidiesysteem Inefficiëntduur en onbehoorlijk9 Starters bijeen Groen licht voor twee woonwagens Blunderende automobilist levert zijn rijbewijs in B FABER smeder i Kerstconcerten in overvloed Toch snel golf WNIBNK6 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 43520667*350557 - sportredactie: 4345209 WOENSDAG 21 DECEMBER ïgfca PAGINA 13 Vlaardingen Massaal, maar met weinig woorden heeft de Vlaardingse ge meenschap gisteren afscheid genomen van Jan Brouwer. „Een kleine man, een groot mens", kenschetste Brou wers vriend Rinus van Zan ten de vrijdag op 59-jarige leeftijd overleden café-eige naar, die vooral bekendheid genoot wegens zijn aandeel in desorganisatie van het ha ring-en bierfeest. Tijdens de uiterst korte plechtigheid in het Schie- damse crematorium De Beu kenhof roemde Van Zanten de overledene voorts om zijn onbaatzuchtigheid en zijn hart van goud'. Op verzoek van de nabestaanden werden geen andere toespraken ge houden. Hoeveel Jan Brou wer voor Vlaardingen bete kend heeft, bleek evenwel uit het grote aantal kransen en bloemstukken en uit de enor me belangstelling van de zij de van de horeca, de midden stand en het gemeentebe stuur. De aula van de Beu kenhof was nauwelijks groot genoeg om de menigte vrienden en relaties, die Brouwer de laatste eer kwa men bewijzen, te herbergen. De sobere plechtigheid, ook bijgewoond door burgemees ter Fred van Lier en wethou der Jan Madern, begon en eindigde met enkele liederen van de Engelse zangeres Vera Lynn. MaassluisEen voorstel om ga rant te staan voor een geldlening van medisch kleuterdagverblijf De Bolderkar in Vlaardingen is gisteren van de agenda van de Maassluïsse gemeenteraad afge voerd. De Bolderkar had om die garantstelling gevraagd omdat het centrum voor 750.000 gulden wil gaan verbouwen. Volgens wethouder Liesbeth Snoeck-Sehuller heeft het be sluit om het agendapunt af te voeren, niets te maken met de incestzaak in het Vlaardingse MKD, waarbij veertien kinde ren door de kinderbescherming uit huis zijn geplaatst. Advocaten van de ouders hebben gesugge reerd, dat er ook op De Bolder kar fouten gemaakt kunnen zijn. Volgens wethouder Snoeck moet de gemeente Maassluis zich nog nader bezinnen op de garan tstelling omdat nog niet duide lijk is wat het MKD precies bij de verbouwing voor ogen staat. „Daardoor hebben Schiedam en Vlaardingen, die ook voor een deel van de lening garant staan, zich nog niet uitgesproken. Als wij dat in dit stadium wel doen, wijken we af van de afspraak dat we als gemeenten als een één heid naar buiten treden". Vlaardingen en Schiedam spre ken die bewering echter tegen. De gemeente Vlaardingen neemt de aanvraag voor de ga rantstelling voorlopig niet in be handeling, en dat heeft wel de gelijk te maken met de publici teit rond het medisch kleuter dagverblijf. „We willen eerst de ontwikkelingen op De Bolder kar afwachten", aldus een woordvoerder. „Als uit het on derzoek in de incestzaak blijkt dat er ook op De Bolderkar on zorgvuldigheden liggen, ont staan er grote problemen. Dan kunnen ouders hun kind wel eens van de wachtlijst halen,, waardoor de bezettingsgraad daalt. Als niet alle veertig plaat sen zijn bezet, is De Bolderkar niet meer te exploiteren draaien wij voor de financiële gevolgen op". Schiedam heeft het medisch kleuterdagverblijf al geruime tijd voordat het met de incest zaak in het nieuws kwam. laten weten dat de gemeente er niets voor voelde, garant te staan voor een geldlening, „Onze ervaring met geldleningen in de gezond heidszorg is, dat die instellingen makkelijk bij een bank kunnen aankloppen. Laat De Bolderkar dat eerst maar eens proberen", aldus een financieel deskundige van de gemeente Schiedam. door JOOP BREEDVELD Schiedam Verzorgingste huis Frankeland is ten strijde getrokken tegen het nieuwe subsidiesysteem, dat door de provincie op 1 januari wordt ingevoerd. Dat systeem komt het Schie- damse verzorgingstehuis te staan op een verlies van twintig formatieplaatsen in de komende vier jaar. Frankeland wil proberen via de Raad van State een uitspraak over de nieuwe regelgeving uit te lokken. Hoofd algemene za ken B.G.J. de Koning noemt de maatregelen inefficiënt, onbe hoorlijk en uiteindelijk duur. Bovendien druist het volgens hem volledig in tegen het lande lijk streven om 'aan een toerei kend en tegelijkertijd financieel haalbaar ouderenbeleid gestalte te geven'. De Koning is vooral boos, omdat het subsidiesysteem van de pro vincie er op neer komt dat Fran keland een veredelde hotelfunc- tie krijgt „Tehuizen die vooreen gammele groep bewoners kie zen, omdat ze vinden dat men sen met de grootste zorgbehoefte het eerst geholpen moeten wor den, krijgen daarvoor nu de re kening gepresenteerd", meent hij. Het grote verschil met de manier waarop tot nu toe de hoogte van de subsidie werd bepaald, is dat vanaf 1 januari niet langer de zorgbehoefte van bewoners het belangrijkste criterium is. Aan de hand van die behoefte werd de toegestane personeelssterkte bepaald. Dat betekende dat de instelling een redelijke mate van vrijheid had om de organisatie kwalitatief af te stemmen op die zorgbehoefte, verduidelijkt De Koning. ,^Je kon bij voorbeeld kiezen voor gediplomeerde be jaardenverzorgenden en ver pleegkundigen in plaats van be jaardenhelpenden". Het nieuwe systeem is volgens De Koning veel minder fijnma zig. Het aantal formatieplaatsen wordt via een zeer grove ver deelsleutel vastgesteld. „De zorgbehoefte speelt een onder geschikte rol. Zij is nog maar voor 10 procent van invloed op het aantal formatieplaatsen". De norm voor een formatie- plaats wordt 47.500 gulden. Ook dat steekt De Koning: „Wij wor den nu gedwongen bij vacatures lager gekwalifïceerden aan te trekken". Hij heeft berekend dat Frankeland alleen al op dit punt 150.000 gulden per jaar moet in leveren. Opnamestop Naast het verlies aan twintig ba-* nen, betekent de maatregel voor Frankeland dat de meerzorgaf- delingen waar 108 van de to taal 236 bewoners zitten- moeten worden afgebouwd, Tn- middels is daarmee al begonnen.' voor psycho-geriatrische bewo ners is*, een opnamestop inge steld. „We kunnen niet anders", constateert een teleurgestelde Koning. „Het alternatief zou kwantitatief en kwalitatief on toereikende en dus onverant woorde zorgverlening zijn in en door een overspannen organisa tie". De Koning denkt dat de afbouw op twee manieren gestalte moet krijgen. Het opnaniebeleid zal drastisch moeten worden omge- goo:d, waarbij ouderen, die wei nig zorg nodig hebben voorrang krijgen. „We zullen de top van de ruim 230 personen tellende wachtlijst in de kou moeten la ten staan", aldus De Koning. Verder zal Frankeland noodge dwongen eerder moeten aan kloppen bij een verpleeghuis om een bewoner daar onder te bren gen. Dat heeft volgens hem twee nadelige effecten: de druk op de wachtlijsten van verpleeghuizen wordt onnodig verhoogd en uit eindelijk wordt de verzorging duurder. r Ironisch genoeg worden de nieu we maatregelen van kracht vlak voordat Frankeland een grondi ge renovatie en nieuwbouw heeft uitgevoerd, die er juist op was gericht goed geoutilleerd te zijn voor intensieve zorgverle ning. Frankeland zegt bij monde van De Koning dat het tehuis er 'al les aan gelegen is de nieuwe re gelgeving ongedaan te maken'. Daarom is bij de provincie een begroting voor 1989 ingediend, waarbij geen rekening is gehou den met de nieuwe regels Via het Rotterdamse advocatenkan toor Nolst Trenité heeft Franke land de provincie laten weten de nieuwe regels onrechtmatig te vinden. Die stellingname moet een provinciale beschikking uit lokken waarna Frankeland naar de Raad van State wil gaan. Verder is de plaatselijke, provin ciale en landelijke politiek geïn formeerd over wat De Koning noemt 'een fatsoenlijke ouderen zorg ondermijnend systeem'. Vlaardingen De Kamer van Koophandel belegt morgen in het Ondernemerscentrum Rijn mond aan de Olivier van Noort- laan in Vlaardingen een starter- soriéntatiebijeenkomst. Die ses sie, die duurt van 13.30 tot 17.00 uur, is bedoeld om beginnende ondernemers voorlichting te ge ven over het opzetten van een ondernemersplan, financiering, vergunningen en de ondeme- mersvorm. Diverse deskundi gen geven een inleiding. Maasland Het tenrein van de voormalige rioolwaterzuive ringsinstallatie aan de Molen- weide is de beste lokatie in Maas land voor het inrichten van een standplaats voor twee woonwa gens. Het is de plek die het minst bezwaren geeft. Dat bleek gister avond uit de discussie van de Maaslandse gemeenteraad. De vier partijen steunden het collegevoorstel, zij het dat de fracties van de Open Groepering en PvdA op de toenemende ver keersdrukte in het Molenweïde- park wezen. „Het druist in feite in tegen het beleid om het ver keer in het park terug te drin gen", stelde Open Groepering fractievoorzitter Dirk Hane- maaijer. „Maar ik weet eerlijk gezegd zelf ook geen betere loka tie te bedenken". Hanemaaijer suggereerde, dat er in de toe komst eventueel met ontheffin gen gewerkt zou meoten wor den. De twee woonwagenstandplaat sen worden straksbezet door één gezin. Het zijn kermisexploitan ten, die volgens burgemeester Mieke Bloemendaal slechts tij dens de wintermaanden gebruik van het terrein zullen maken. Een bedrijfsterreintje met een loods completeert de standplaat sen,,zodat er onderhoud aan het materiaal uitgevoerd kan wor den. - „Die verkeersdruk is er overi gens nu al", merkte FvdA- raadslid Wiebe Gouma op. „Dat probleem wordt met die twee standplaatsen niet verergerd, het lag er al". Hetgeen burge meester Bloemendaal bevestig de. Schiedam U vraagt en Fred speelt. Dat is het idee achter het optreden dat ex-Amazing Stroopwafels-lid Fred Piek mor genavond in theatercafé De Tender geeft. Piek presenteert dan zijn persoonlijke top 100, Die bestaat uit uiteenlopende liedjes: hits uit de jaren zestig en hippie songs, maar ook repertoire van Picks eigen creaties Fungus, de Amazing Stroopwafels en de 3 Heren; Het publiek is bij zijn op treden een belangrijke rol toege dicht. Zij bepaalt uiteindelijk welke van de honderd favoriete nummers worden gespeeld. Schiedam Een 14-jarige Schiedamse is gistermiddag met een her senschudding in het Schielandziekenhuis opgenomen. Zij botste op de kruising Burgemeester Knappertlaan/Nieuwe Haven met haar fiets op de auto van een 71-jarige Schiedammer. De man verzuimde voorrang te verlenen. Even daarvoor kwamen ook een 18-jarige fiet ser uit Schiedam en zijn evenoude passagiere uit Maassluis in botsing meteen auto. Op de Honnerlage Gretelaan week de fietser plotseling uit waardoor de tegemoetkomende automobilist hen niet meer kon ontwijken. Het Maassluisse meiq'e werd aan een pijnlijke voet in het Schielandziekenhuis behandeld. Maassluis De Maassluisse gemeenteraad heeft gisteren besloten,1 de bewoners van huurwoningen een kleine fi nanciële tegemoetkoming te geven. Door het wijzigen van de. ver deelsleutel voor de onroerend- goedbelasting tussen eigenaar en gebruiker gaat de bewoner van een huurwoning er volgend jaar gemiddeld tien gulden op voor uit. Ondanks de geringe financiële consequenties voor de betrokke nen leidde de discussie tot een fel politiek debat in de gemeente raad. In een eerder stadium stond het college van B en W op het standpunt, dat voor elke gul den die huurders aan OGB beta len, de verhuurder 1 gulden 25 moet opbrengen. Dit voorstel kwam overeen met de verdeel sleutel, die het kabinet landelijk nastreeft In de commissie van financiën bleek echter, dat de raad zich op een ander standpunt stelde. Met name PvdA-woordvoerder Pie- ter Hoogenraad maakte zich hard voor een verdeelsleutel, die wat gunstiger uitpakt voor de huurder. Hoogenraad stelde voor tot een verdeling van één op anderhalf te komen, waardoor het aandeel dat huurders in de totale OGB kosten moeten bijdragen met vijf procent daalt. In een woning met een getaxeerde waarde van 180.000 gulden is de huurder in de voorstellen van Hoogenraad op jaarbasis daardoor 30 gulden goedkoper uit Hoogenraad kreeg in de com missie uiteindelijk het CDA mee, waardoor zich een meer derheid voor de voor huurders gunstiger regeling aftekende. Het college, minus VVD-wet houder Liesbeth Snoeck, ging met de wijziging akkoord. De verwoede pogingen van WD- raadslïd C. van der Pol om zijn collega-raadsleden op andere ge dachten ten spijt, ging/de raad akkoord met de visie van Hoog enraad. De maatregel leidt onder andere ,tot een zij het geringe las tenverzwaringvoor bet woning bedrijf, dat als verhuurder het voordeeltje voor de huurders moet betalen. VVD-raadslid C. van der Pol vond het vreemd dat de PvdA deze lastenverzwaring accep teert, terwijl men verleden maand nog ageerde tegen een lastenverzwaring in de vorm van verhoging van de verzeke ringspremie. PvdA'er Pieter Hoogenraad vond dat de verge lijking mank ging. Verleden maand werd gesproken overeen eerlijke lastenverdeling tussen de verschillende onderdelen van de gemeente. In dit geval betreft het een douceurtje voor de be volking, waar het woningbedrijf amper last van heeft, voerde Hoogenraad aan. De beslissing om huurders in hun OGB-lasten te ontzien, heeft een beperkte geldigheids duur. Binnen vijf jaar moet Maassluis in de pas lopen met de landelijke richtlijnen. Die richt lijnen komen overeen met de vi sie, die de WD en het RPF- raadslld Herman van Hoeven gisteren verwoordden. Van Hoe ven stemde gisteren met de WD-fractie als enige tegen het PvdA-plan. Bij de botsing met de stoptrein naar Rotterdam, raakte de auto van een 86-jarige Rotterdammer gisteravond zwaar beschadigd. Vlaardingen Een 86-jarige au tomobilist uit Rotterdam heeft gisteravond spontaan zijn rijbe wijs ingeleverd bij de politie, na dat hij op de spoorbrug op een trein was gebotst. De man was op de Oosthavenka- de linksaf geslagen, in de veron derstelling dat hij de Prinses Ju- lianabrug opreed. Halverwege werd hem echter duidelijk dat hij zich had vergist omdat uit de tegenovergestelde richting plot seling een trein opdoemde. De Rotterdammer bleek zich op de nieuwe spoorbrug te bevinden en op weg te zijn naar station Vlaardingen-Centrum. Bij de botsing bleef de man onge deerd. Zijn auto raakte echter zwaar beschadigd. De trein liep niet meer dan een paar krassen op. Het ongeluk, dat omstreeks half negen gebeurde, trok veel belangstellenden. MLLBeUflGSTRWlï 60 YUAR0MG5N TIL. 01CM3«CG6 Maassluis Directeur M.J.A. Blom van Ele mentum is blij met de overname van zijn be- drijf door de Verenigde Bouwprodukten Indus trie. Alleen door op te gaan in een groter verband is de Maassluisse firma volgens Blom in staat om verder uit te breiden. De Vere nigde Bouwproduktie Industrie bezorgt Elementum in de toe komst het eigen vermogen, dat nodig is om de uitbreidingen te kunnen financieren. De fabrikant van betonele menten, met 125 medewerkers één van de belangrijkste werk gevers in Maassluis, heeft zelf aansluiting bij de kapitaalkrach tige groep gezocht Aan het be gin van dit jaar verzelfstandigde het bedrijf, dat jarenlang deel uitmaakte van Nationaal Grondbezit, Het beperkte eigen vermogen dwong Elementum toen om het bedrijfsterrein aan de Industrie weg te huren. Het geld om het terrein in eigen bezit te nemen ontbrak op dat moment. Na de overname worden grond en opstallen door de Verenigde Bouwproduktie Industrie aan gekocht. De financiële injectie wordt in eerste instantie ge bruikt om de opstallen in eigen bezit te krijgen. Blom verwacht pas in een later stadium dat Ele mentum in uitbreidingen gaat investeren. Met de overname van Elemen tum heeft de VBI een florerend bedrijf in haar concern gehaald. Het laatste jaar verwierf de spe cialist in de cascobouw orders voor hotels in Limburg en Eind hoven, terwijl andere orders voor de bouw van hotels in het verschiet liggen. Volgens Blom wordt er de ko mende jaren een grote groei in het marktsegment van de utili teitsbouw verwacht. De VBI springt op deze trend in door het Maassluisse bedrijf over te ne men. In het marktsegment van de utiliteitsbouw was VBI, dat samenwerkt met de Dórdtse be- heersmaatschappij VBM, nog niet vertegenwoordigd. Elementum vervolgt haar acti viteiten onder eigen naam en di rectie. Voor de personeelsom vang heeft de overname voorlo pig geen gevolgen. Pas op ter mijn, als er geïnvesteerd is in nieuwe produktielijnen, kan de personeelsomvang mogelijk worden uitgebreid, aldus Blom. Het Is de tijd van de kerstconcerten. Gisteravond kwamen het Henry Blackmonkoor en het Rozenburgs Mannenkoor samen in de Grote Kerk van Maassluis om hun kerstconcert te geven. Zij werden bijge staan door organist Jaap Kroonenburg. Komende dagen is er bijna geen kerk in de regio of er wordt wel een kerstconcert of kerstsamen- zang gehouden. Soms gebeurt dat onder felle neonverlichting, soms ook worden kaarsen gebruikt om rfeer Ie maken. L Dat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlagenatuurlijk! I Maassluis De sop kan de kool niet waard geweest zijn, maar het gebeurde gister avond echt. Fractievoorzitter Robert Punt vroeg een schorsing aan om zijn fractieleden achter gesloten deu ren hun stemgedrag te laten be palen over de naamgeving van vier nieuwe straten. Punt ging over tot deze onge bruikelijke stap, nadat WD- fractievoorzitter John Scheer- stra de PvdA'ers provoceerde door te vragen om een monde linge stemming. De fractievoor zitters van alle partijen waren even daarvoor al akkoord ge gaan met de voorgestelde naam- jn de Steendijkpolder- waarin de straten ver worden naar molens. De PvdA ging akkoord onder voorwaarde dat enkele nieuwe straten in de omgeving van de S porti aan vernoemd worden naar vrouwen die een belangrij ke rol in de geschiedenis hebben gespeeld. Een compromis, want aanvankelijk had de PvdA zich al sterk gemaakt voor een 'vrou wenwijk' in de Steendijkpolder- Noord. En plein public wilde Scheerstra vfel eens zien of PvdA-wethou- der Anton Wustrow zich, net als in de commissievergadering, te gen het molenvoorstel verzette. „Dan eis ik schorsing", riep Ro bert Punt geïrriteerd uit, waarop de gehele Pvd A-fractie de raads zaal verliet Punt vond liet zeer zeurderig en kinderachtig Van Scheerstra dat hij van zoiets on benulligs als straatnamen een politieke zaak wilde maken. Punt kon daar vanaf dat mo ment ook niets meer aan veran deren, waarop de Pvd A-fractie en bloc besloot de steun aan het voorstel in te trekken. Uit de ruzie om de straamaara- geving kan worden afgeleid dat het momenteel nier zo goed bo tert tussen de collegepartners. Ook in het debat over de onroe- rend-goedbelasting en een maand eerder tijdens de behan deling van een verzekerings kwestie zaten de PvdA en de VVD elkaar regelmatig in de ha ren.* Schipluiden De ruzie tus sen de gemeente Schipluiden en Midden-Delfland over een nieuwe golfbaan is bijgelegd. Resultaat is dat vermoedelijk toch al komende zomer een balletje is te slaan op een sim pel golfterrein nabij Schiplui den, in de polder tussen het zandbed van rijksweg 19 'en de dorpskern. Geprobeerd wordt echter de toegangsweg daarheen niet te laten lopen via het nieuwe Schipluidense wijkje Keenenburg, maar voorlopig via Delft: over "de Kerkpolderweg en het zand bed van de snelweg. Deze uitkomst is het gevolg van een langdurig gesprek deze week tussen voorzitter Irma Günther van de recon- structiecommissie Midden- Delfland (zij is ook provin ciebestuurder) en burgemees ter Waayer en wethouder Van Leerdam van Schipluiden. Het gesprek werd gehouden, nadat Günther enkele weken geleden woedend was gewor den op de twee Schipluidense bestuurders, die zonder haar daarover in te seinen ~r via een 'bestemmingsplan- truc' een rem hadden gezet op het golfbaanplan van Mid den-Delfland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1