'Beperking verkoop vuurwerk Links eist alsnog onderzoek Spaland Alle pasjes met dit vignet worden razendsnel bediend door de Amro Geldautomaat.40' VIAOE Verzakte buurt wijkt voor postzegelplan mmm dagblad Maassluis: extra bejaarden- woningen Zakenlui bekijken Zweedse folklore 'Voorstel Zijdeveld onvoldoende' Schiedam: geen geld voor zonne-energie Amro Bank Meer vrouwen voor huwelijken Halt-straf voor twaalf jongeren V I SGHIEDAÜIiSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT WD-raadslid: 'Vlaardingen te braaf Twee keer aangehouden fi'A Ben W houden vast aan sloop Groenelaan Galerijen Bolder zijn tochtgaten Agenten worden bijgespijkerd I1IEII Reg.onale redaclte Breaejjavensfe^ p05,bus 110, 3)30 Ac Viaardin9en. Telefoon 010-4343229. «52066. 4350557~- sportredactie: «4520~ DONDERDAG DECEMBER 1968 PAGINA 21 Maassluis/Maasland De ge meente Maassluis mag volgend* jaar 83 woningen bouwen en Krijgt bovendien een contingent voor negen speciale woningen. Dit betreft bejaarden-, aanleun woningen of huizen voor minder validen. Maasland mag in totaal 39 huizen bouwen, waarvan 13 woningwet-, 20 premie-koop en 6 vrije sectorwoningen. Dat staat in een advies van Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland aan staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting. In principe is het ministerie aan dit advies gebonden. Aangezien het ministerie het aantal te bouwen woningen in de sociale huursector ondaag heeft gebracht, werd ook de pro vincie genoodzaakt dit verschil door te berekenen aan de ge meenten. Schiedam Het Schiedamse za kenleven heeft gisteren kennis gemaakt met de Zweedse folklo re. Tijdens de eerste openbare bijeenkomst van de afdeling Schiedam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel kreeg het gezelschap een onvervalste Zweden-show voor geschoteld, verzorgd door han delsattaché Ake Fagelberg. Al sinds jaar en dag vormen de lunchbijeenkomsten van de maatschappij een maandelijks platform voor leden van het Schiedamse zakenleven en het gemeentebestuur. Onder nor male omstandigheden komt het gezelschap bijeen in een bijzaal- tje van kerkgebouw De Ark in Kethel. Een echte handelsattaché had het Schiedamse zakenleven ech ter nog niet op bezoek gehad. Omdat de club van de laatste bij eenkomst van het jaar een extra feestelijke wilde maken, verkas ten de notabelen naar de aula van het Stedelijk Museum. Ake Fagelberg greep de lunch aan, om een'pleidooi te houden voor nauwere handelscontacten tussen Nederland en Zweden. Nu staat Nederland al op de achtste plaats op de Zweedse ex po rtlijst. Tot nu toe werd dit jaar 'door Zweden, al meer dan één miljard gulden in Nederland ge ïnvesteerd, aldus Fagelberg. Schiedam speelt een belangrijke rel in de Zweedse handelscon tacten. Zo heeft de Zweedse mul tinational Sandvik, vergezeld van haar werkmaatschappij Santrade haar tenten in Schie dam opgeslagen. De Zweedse handelsbetrekkingen van het Schiedamse scheeps installatie bedrijf Nicoverken vormde de aanleiding voor het bezoek van de handelsattaché. Directeur Frans van Krugten van het bedrijf heeft veel contac ten met de Zweedse handelsatta ché, Als actief organisator vroeg hij Fagelberg om de lunch bij te wonen en een praatje te houden. De Schiedamse zakenwereld kreeg een promotiefilm te 2ien, waarna vier Zweedse schonen, verkleed als Santa Lucia en haar engelen, enkele liederen voor droegen. Ook Arie en Ellen Me taal droegen muzikaal aan de bij eenkomst bij. Schiedam/Vlaardxngen- Maassluis Gesteund door het WD-raadslid Jan Bulva, heeft handelaar Haris Vrijen- hoek fel geprotesteerd tegen de beperking dat dit jaar in Vlaardingen slechts twee da gen vuurwerk mag worden verkocht. Volgens Vrijenhoek en Bulva heeft die beperking alleen zin als ook in Maassluis en Schiedam de vuurwerkverkoop aan banden wordt gelegd. In die steden ech ter^ mogen vijf dagen achtereen rotjes en vuurpijlen w^. den ver kocht. Daarmee worden de vier Vlaardingse verkooppunten be nadeeld, menen Vrijenhoek en Bulva. Bovendien schiet de ge meente, die de beperking heeft ingesteld om het vroegtijdig af steken van ••/uurwerk zoveel mogelijk te voorkomen, volledig aan zijn doel voorbij. Bulva; „Vlaardingers gaan gewoon rot jes kopen in Maassluis of Schie dam en steken die hier af. Het la waai wordt er geen cent minder Bij zijn protestbrief aan het ge meentebestuur voegde* Vrijen hoek advertenties uit Vlaarding se kranten van vuurwerkhande laren in Maassluis en Schiedam, Jan Bulva kan zich voorstellen dat de Vlaardingse handelaar zich 'genomen' voelt, maar het raadslid let niet alleen op com merciële belangen. Bulva vindt het vervelend dat Maassluis en Schiedam zich niet houden aan een min of meer vastgelegde afspraak, dat alle drie de steden de verkoop dit jaar tot twee dagen zouden be perken. Volgens de VVD'er moet Vlaardingen onder zulke omstandigheden „niet zo braaf" doen door als enige gemeente de verkoop aan banden te leggen. „Dat heeft immers geen enkele zin". Volgens een woordvoerder op het stadhuis ovenvfegen burge meester en wethouders inmid dels de vuurwerkverkoop in Vlaardingen alsnog uit te brei den tot drie dagen. Volgend jaar, wordt er aan toegevoegd, zijn alle problemen voorbij: dan komt er een regeling voor alle Nederlandse gemeenten, De vuurwerkverkoop wordt dan landelijk beperkt tot drie dagen. Schiedam D66. PPR/PSP en CPN zul len de gemeenteraad maandag alsnog voor stellen, een nader bo demonderzoek te laten houden in Spaland. De drie partijen vinden de con tra-expertise die wethouder Chris Zijdeveld (stadsontwikke ling) door een onafhankelijk bu reau wil laten uitvoeren op eer dere onderzoeksrapporten vol strekt onvoldoende. De kleine linkse partijen speel den al weken met de gedachte, een initiatiefvoorstel in te die nen. Zij trokken dat voornemen In toen duidelijk werd, dat het college van burgemeester en wethouders zelf stappen m de richting van een onderzoek zou ondernemen. Maar de opdracht dïo B en W dinsdag besloten te verstrekken aan een niet nader genoemd bureau, houdt geen on derzoek in naar de bodemkwali teit van Spaland. Hooguit kan het bureau concluderen dat zo'n bodemonderzoek nodig is, wat Zijdeveld overigens niet voor waarschijnlijk houdt. Met deze onverwachte zet in de Spaland-affaire, enkele maan den geleden aan het rollen ge bracht door de fracties van D66, PPR/PSP en CPN, wilde het college de onrust wegnemen die D66-gemeenteraadslid Adri Reijnhout: zelf een voorstel indie nen. ontstond nadat bekend werd dat de toekomstige woonwijk is op gespoten met giftig slib uit de Rotterdamse Petroleumhavens. Anders blijft de indruk hangen dat waar rook is, ook vuur is", al dus wethouder Chris Zijdeveld. Tot dinsdag wilde Zijdeveld van geen nader onderzoek weten. Hij vond dat ruim een meter schone grond op het vervuilde slib vol doende garantie bood voor risi coloos wonen. De reden om dat standpunt door experts te laten toetsen Is, ver klaart Zijdeveld, een brief uit oktober van het CDA aan het college. De christen-democraten drongen in die brief aan op het oordeel van een onafhankelijk deskundige. Een tweede argu ment om toch een onderzoeks bureau in te schakelen is volgens Zijdeveld het uitblijven van een duidelijk standpunt bij de pro vincie en het rijk. „En verder moeten alle, misverstanden in deze zaak zo snel mogelijk de wereld uit". De kleine linkse partijen betwij felen echter of een onderzoek zoals Zijdeveld voor ogen staat, wel de juiste methode is om alle verdenkingen rond Spaland weg te nemen. „Wij hebben heel nadrukkelijk om een bodemon derzoek gevraagd. Nu Zijdeveld daar niet op in gaat, zijn we ge noodzaakt, zelf een voorstel in te dienen", aldus Adri Reijnhout (D66), Reijnhout is kwaad dat Zijdeveld een suggestie van het CDA over neemt, terwijl die partij zich aan vankelijk buiten de discussie hield en pas in actie kwam toen klein links wees op de gevaren die bouwen op giftig slib voor het milieu met zich mee kan bren gen. D66, PPR/PSP en CPN ba seren hun voorstel voor een na der bodemonderzoek onder meer op de mening van enkele milieu-organisaties, die Zijde- velds 'leeflaag' van een meter schone grond volstrekt onvol doende vinden en die eerdere bodemonderzoeken als onzorg vuldig en willekeurig hebben af gedaan. Vlaardingen Een -59-jarige man uit Krimpen aan den IJssel is vannacht twee keer aange houden omdat hij te veel had ge dronken. Hij kreeg toen hij werd aangehouden op de Parallelweg een rijverbod en een boete. Even later zagen surveillerende agen ten de man weer rijden op de Schiedamseweg. Hij moest op nieuw blazen en kreeg er twee bekeuringen voor: één voor rij den onder invloed en één omdat hij een eerder rijverbod had ge negeerd. SchiedamAnders dan in Gouda en Arnhem liggen er in Schiedam geen con-' crete plannen klaar voor de toepassing van zonne boilers op grote schaal. Terwijl Gouda een nieuw bouwwijk met de milieu vriendelijke apparatuur gaat uitrusteh en Arnhem 400.000 gulden heeft uitgetrokken om de aanschaf van zonneboilers te subsidiëren, promoot Schie dam de alternatieve energie bron vooral met woorden. Het geld dat die woorden in'daden moet omzetten, zullen aanne mers en pxojectontwikkela- ren moeten verschaffen. Milieu-wethouder Chris Zij develd werd „bijna groen van jaloezie", om het budget dat zijn Arnhemse collega Lem- mens vorige week in Gouda op tafel kon leggen, toen daar het regionale zonne-energie- programma werd gepresen teerd. Maar zo 'steenrijk' als Arnhem is Schiedam niet. Daar zal het vooral aankomen op het motiveren van installa teurs en bouwers. Installa teurs, door hen te wijzen op cursussen zonne-energie, en bouwers door hen te wijzen op de 40 procent rijkssubsidie op elke geplaatste zonneboiler. Geld overigens, dat iedere Ne derlander die zo'n boiler in stalleert, kan claimen. Ondanks de financiële beper kingen, draagt Schiedam vol gens wethouder Zijdeveld wel degelijk een steentje bij aan het regionale programma. Hoe populairder zonne-ener gie wordt, hoe lager de pro ductiekosten van de boilers, dus hoe meer mensen uitein delijk zullen overschakelen op deze milieu-vriendelijke manier van waterverwar ming, redeneert Zijdeveld. Om heLgrote publiek kennis te laten maken met de bruik baarheid van deze energie arme warmtebron, willen de Openbare Nutsbedrijven Schiedam in de toekomst boi lers gaan verhuren. De haal baarheid van dat plan moet echter eerst worden bestu deerd. Vlaardingen Het'rioolge maal aan de Groenelaan heeft tijdens de plensbui in september 1987 naar behoren gewerkt. Dat antwoord hebben de raads leden Rien Lensvelt (SGP) en Gerrit Wim van Veelen (GPV) gekregen op hun schriftelijke vragen van 5 december. Van we zenlijk belang is dat antwoord niet, want Lensvelt en Van Veelen hadden bedoeld te vra gen, of in juli 1987 een storing in het rioolgemaal was opgetreden. Die vraag hebben burgemeester en wethouders nog niet beant woord. Lensvelt en Van Veelen hebben hun vraag gesteld, omdat zij van een buurtbewoner hoorden dat Pietersens installatiebedrijf in juli '87 twee keer een zekering moest vervangen in hetpompge- maal aan de Groenelaan. De buurtbewoners, die rookwolken in het gemaal zagen, weten de wateroverlast in juli aan dat mankement. Directeur Pieter- sen sr. van het installatiebedrijf bevestigde tegenover onze krant, dat op de bewuste dag twee keer een verbrande spoel was vervangen. Volgens Pieter- sen is de installatie in het riool gemaal verouderd. De gemeenteraad besloot enige tijd later, dat de woningen aan Groenelaan en Weteringstraat moesten worden gesloopt. Wateroverlast zou vanwege de lage ligging van de huizen ook in de toekomst weer kunnen optre den. Aanpassing van het riole ringsstelsel zou op de lange ter mijn weinig uithalen. Als het pompgemaal tijdens de plensbui niet heeft gewerkt, redeneerden Lensvelt en Van Veelen, dan heeft de raad dat besluit op de verkeerde gronden genomen. Lensvelt en Van Veelen hebben inmiddels aanvullende vragen gesteld over de wateroverlast in juli '87. In antwoord op de eerste vragen van de beide raadsleden delen B en W mede, dat zij geen aanleiding zien om het sloopbe- sluit te herzien. Onder de buurt bewoners wordt deze week een enquête gehouden, waarin naar hun woonwensen wordt geïn formeerd. De enquête moet bo vendien een aanzet zijn tot een actief aankoopbeleid in de buurt. De Amro Geldautomaat helpt u razend snel aan geld. Dag en nacht staat hij voor u klaar. Ook als u cliënt bent van 'n andere bank. Pasje invoeren, PIN-code intoetsen en u hebt binnen 30 seconden uw geld. U vindt een geldautomaat in ons kantoor: Rotterdam, Beijerlandselaan 179b, Coolsingel 119, Zuidplein 54. Vlaardingen De galerijen van bejaardenflat De Bolder aan de Westhavenkade zijn tochtgaten. „Niet erg hevor- derlijk voor de gezondheid van de bewoners", vindt L. Koot. Hij heeft burgemeester en wethouders van Vlaardin gen gevraagd daar iets aan te doen. In overleg met de be heerder van De Bolder, de al gemene stichting voor huis vesting en verzorging van be jaarden, hebben B en W beslo ten dat een oplossing van het probleem veel te duur is. Burgemeester en wethouders weten, dat op de galerijen van de bejaardenflat de wind vrij spel heeft. Dat is een pro bleem, erkennen B en W. Het plaatsen van tochtschermen biedt geen oplossing, zo heeft een proef twee jaar geleden uitgewezen. „De enige oplossing die uw klachten zou kunnen verhel pen is het geheel met glas af sluiten van de galerijen", heeft Koot te horen gekregen. „Dat brengt echter aanzienlij ke financiële consequenties met zich mee". Daar moet Koot uit afleiden, legt een woordvoerder van de gemeen te uit, dat aan de tochtige ga lerijen van De Bolder niets wordt gedaan. Vorig jaar augustus werd ontdekt dat Voltastraat 28 in z dat ook de omringende panden moeten worden gesloopt. zeer slechte staat verkeerde. Inmiddels is duidelijk Schiedam In het gat dat ontstaat als de panden Volta- straat 24 tot en met 30 en Snelliussingel 34 tot en met 48 zijn gesloopt, moeten veer tig bejaardenwoningen ver rijzen. Twee daarvan zullen speciaal zijn bedoeld voor mindervaliden, zogenaamde miva-woningen. De bejaar- denwoningen worden in ge stapelde bouw neergezet. Het postzegelplan, zoals de ge meente het in verband met de geringe omvang noemt, is in sa menspraak tussen bewoners en het projectteam stadsvernieu wing Schiedam-Oost opgesteld. De keuze voor bejaardenwonin gen lag voor de hand, verdedigt het college van B en W het plan, zoals dat maandag in de gemeen teraad aan de orde komt In Oost is grote behoefte aan bejaarden woningen. Bovendien komt op de hoek van de Franklinstraat en de Wattstraat een voorzie ning voor dienstverlening aan bejaarden. Dat maakte het nog gemakkelijker de keuze op ou dere Schiedammers te laten val len. In augustus vorig jaar kwam aan het licht dat de fundering van de woningen, die nu onder de slo pershamer moeten, zeer slecht was. Voor Voltastraat 28 werd vanwege een subsidie-aanvraag een funderingsonderzoek uitge voerd. Bouw- en Woningtoe zicht concludeerde, dat er sprake was van een gevaarlijke situatie als gevolg van flinke verzakkin gen. Inmiddels is het pand ont ruimd. Uit een aanvullend on derzoek bij de omliggende hui zen bleek, dat ook die er slecht aan toe waren en niet meer kon den worden opgeknapt B en W weten nog niet of de on derverdeling in 38 bejaarden wo ningen en twee miva-wonïngen haalbaar zal zijn. We hebben een schraal budget, verduidelijkt het college in het raadsvoorstel. Een mogelijkheid Is ook dat er een extra aantal eombinatïewonin- gen (miva/bejaarden) wordt ge bouwd. Schiedam Het aantal ambtenaren van de bur gerlijke stand wordt volgend jaar in Schiedam met drie dames uitgebreid. Daartoe is besloten, omdat drie anderen die als ambtenaar te boek staan, al geruime tijd geen hu welijken meer hebben voltrokken. De dames J.L. Duine-Kouwenhoven, I.A.B. van Noor dennen- Bos en W.C. Gelderblom-Hupse moeten voor de twee Vaste' ambtenaren van de burgerlijke stand inspringen, als die zijn verhinderd. Vlaardingen Twaalf jeugdige vandalen hebben in de maanden september, oktober en novem ber alternatieve straffen opge legd gekregen van het Vlaar dingse bureau Halt De jongeren, variërend in leeftijd van 11 tot 19 jaar, maakten zich schuldig aan het bekladden van muren en het vernielen van andermans eigen dommen. De politie verwees de afgelopen driemaanden 27jongensnaarde coördinatrice van het Halt-bu reau, mevrouw Renée Kerse boom. Door een alternatieve straf van het Halt-bureau te on dergaan ontlopen de jeugdige delinquenten een gerechtelijke procedure. Elf van de jongeren poetsten bij wijze van straf graf fiti van muren en bushokjes, en werkten een tijdje bij woning bouwvereniging Patrimonium en bïj het Kolpabad. Eén van de jongens moest in opdracht van het Halt-bureau een dagje meer ijden met een veegwagen van de gemeentereiniging. Het bureau-Halt stelt zich ook ten doel, tussen daders en bena deelden te bemiddelen over een schadevergoeding. Een aantal ouders van jongeren was bereid een schadevergoeding te beta len. Zo brachten de Halt-proce dures ïn totaal 1.344 gulden en 55 cent in het laatje voor de bena deelden. Renée Kerseboom vindt dat de twaalf jongeren hun alternatie ve straf goed hebben uitgevoerd. Zij heeft nog 15 zaken in behan deling. Maassluis Het politiekorps van Maassluis heeft de gemeente gevraagd 50.000 gulden beschik baar te stellen voor een bijspij kercursus. Volgens de korpslei ding is het politiewerk de afgelo pen jaren zo verzwaard, dat de surveillerende agent en het ka der volgens de leiding toe zijn aan een sociale vaardigheidstrai ning. Het idee om het personeel een cursus aan te bieden leeft al wat langer bij de Maassluise korps leiding. Nogal wat agenten heb ben de deuren van de politie school al heel wat jaren geleden achter zich geslagen. Door de maatschappelijke ontwikkelin gen heeft het contact met de man-in-de-straat de laatste jaren nogal wat veranderingen onder gaan, waardoor de theoretische achtergrond van de agent in veel gevallen niet meer aansluit bij de praktijk van alledag. Sinds enkele jaren bestaat er in Nederland een zogenaamd Cir- con-systeem. Een cursusleider, die wordt aangesteld als vaste medewerker van het politie korps spijkert de korpsleden dan bij via videodem on strati es en rollenspel. Voor het Maassluisse korps, met 54 leden één van de kleinere, lag het niet voor de hand een eigen cursusleider aan te stellen. Vandaar dat de korpsleiding nu aansluiting zoekt bij Rotterdam. Dit korps ontwikkelde samen met het Bureau voor Toegepaste Methodiek uit Valkenburg een eigen onderwijsprogramma. Dit programma besteedt, in tegen stelling tot het andere systeem, ook aandacht aan de positie van het middenkader en het mana- gement van het korps. „Dat heeft als voordeel dat ook het kader kennis neemt van de lesstof', aldus gemeentevoor- i lichter Ype Kramer. Als de cur- sus doorgaat, krijgen alle politie agenten zeven trainingsdagen, in een frequentie van één keer per veertien dagen. Tussen de lessen door krijgen de Maassluis- se agent opdrachten om het ge leerde in de dagelijkse praktijk uitte voeren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1