Sluiting 't Packhuijs verbijstert eigenaar m Poppe bekritiseert leider Palestina-reis Schaatsen in een warme hal Computerclub CCT zelfstandig verder Cocktailavond: beetje Dynasty 'Brug oplappen onverantwoord' Laatste bewoner is nu de eerste VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT John Zwart in hongerstaking SP hoopt in Schiedam op paar zetels 'Ranshuijsen is een minkukel' i Bomenoorlog brandt los Vlaardingen beledigd met Zwarte Zak Buiten de Veste onterecht gekort WATERWEG WOENSDAG 28 DECEMBER I9S8 PAGINA 9 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BO Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen „Brand in 't Packhuijs? Dat is net zoiets als vuurtje stoken op de Noordzee". Eigenaar W. Vel- leman begrijpt niets van de commotie, die bij de gemeen te Vlaardingen is ontstaan over de onveilige situatie in de populairste discotheek van Vlaardingen. Vlak voor Kerst sloot de ge meente op stel en sprong de dis cotheek, nadat de politie, de brandweer en de afdeling bouw en woningtoezicht een inspectie uitvoerden in het pakhuis aau dc Koningin Wühelminahaven (zuidzijde). Met name kritiek van de brandweer op de nood uitgangen, vluchtwegen, brand- blusmiddelen en de installatie voor de noodverlichtï ng lag ten grondslag aan deze beslissing. In geval van brand en calamiteiten zou in de discotheek een levens gevaarlijke situatie kunnen ont staan, motiveert de gemeente haar beslissing. Velleman, woonachtig in Gro ningen, noemt de beslissing van de gemeente 'behoorlijk over trokken'. Een deel van de kri tiek kan Velleman zich best voorstellen, maar de conclusie die daaruit wordt getrokken vindt Velleman onterecht. „De gemeente voert een groot aantal kleinigheden.aan. In som mige gevallen kloppen die best, maar volgens mij heeft de ge meente weinig oog voor het ver schil tussen een theoretische si tuatie en de manier, waarop de zaken in de praktijk moeten worden geregeld". Een van de punten, waar de kri tiek van de brandweer zich op richt, vormt de staat van de brandblusmiddelen. Van de ze ven vereiste brandblusappara- ten werden er slechts twee aan getroffen, terwijl van de brands langhaspels de handwielen van de toevoerleidingsluiters niet aanwezig waren. Volgens Velleman heeft het per soneel deze accessoires in de zak om misbruik te voorkomen. „In een discotheek kun je niet zo maar brandslangen ophangen", voert Velleman aan. „Er zijn al tijd wel grappenmakers, die mis bruik van de situatie maken en water gaan rondspuiten. Als dat gebeurt, zijn de poppen flink aan het dansen". Het personeel heeft volgens Vel leman de strikte opdracht in ge val van brand de brandslangen direct van de handwielen te voorzien. Volgens de gemeente verschaft deze methode geen ze kerheid, dat de brandslanghas pels in geval van calamiteiten di rect gereed zijn voor gebruik. De gemeente voert dit punt in de lijst van geconstateerde gebre ken. Nog vreemder noemt Velleman de eis, dat er zes rookluiken in het dak moeten worden aange bracht. „Enkele jaren geleden liet de brandweer weten, dat deze eis zou vervallen als ik een extra vluchtweg zou maken. Ik huurde het pand naast de disco, waardoor de nieuwe vluchtweg loopt. Ik vind het dan ook onbe grijpelijk, dat men deze eis nu weer uit de kast heeft gehaald". Ook in 1986 vormde het ontbre ken van deze rookluiken al inzet van een conflict tussen de ge meente en de discotheek-eige naar. Toen in 1986 bleek, dat Velleman nietaan de in 1984 ge stelde eisen bleek te hebben vol daan, werd 't Packhuijs door de gemeente gesloten. Uiteindelijk werd het conflict over de sluiting in der minne geschikt De advo caat besloot de beroepsp rocedure bij de Raad van State in te trek ken, waarna het etablissement weer mocht worden geopend. Jurisprudentie De lange termijn, die verstreken is tussen het moment dat de ei sen werden gesteld en het mo ment dat er verleden week werd ingegrepen, verklaart hoofd brandpreventie A.J. Koeleman uit personeelsgebek en de inge wikkelde juridische situatie, die na sluiting van een etablisse ment kan ontstaan. „Van tevoren moet je je als auto riteiten heel goed indekken", al dus Koeleman. „Over brand- voorschriften bestaat heel wei nig jurisprudentie, waardoor de zaak juridisch moeilijk ligt". Met name met het oog op de ou- dejaars viering, wanneer 't Pack huijs traditiegetrouw veel meer dan de toegestane 450 bezoekers trekt, heeft de gemeente tot da den aangezet. Koeleman is blij met de actie: „Zolang de zaak open is, verloopt het contact met de eigenaars zeer moeizaam. Door de sluiting hebben we hen voor het blok gezet". De advocaten van *t Packhuijs beraden zich momenteel op de ontstane situatie. Momenteel wordt hard gewerkt om de door |j] de brandweer aangekaarte ge- g' breken te herstellen. „Wij willen oudejaarsnacht weer open zijn, J maar of dat lukt hangt van onze o advocaten af", zegt J. Velleman. „Dat de gemeente mij op alle mo gelijke manieren dwars zit, houdt mij niet tegen". Discotheek 't Packhuijs wil de door de gemeente afgedwongen slui ting voor het eind van het jaar ongedaan maken. In de tussentijd tracht men de geconstateerde gebreken te herstellen. Schiedam Actievoerder en hulpverlener John Zwart heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij met ingang van Kerstmis in hongerstaking is gegaan uit pro test tegen de manier, waarop de lokale overheid met hem om gaat. De bewoner van het Oude Kerkhof voelt zich zeer bena deeld door het optreden van de gemeente en de politie. Vorig jaar werden bij Zwart de ruiten ingegooid, toen er in de Lange Kerkstraat een conflict was over het gebruik van het pand van de stichting Sjop. Volgens Zwart is hij destijds met de dood bedreigd, maar werd dat door de politie en de burgemeester niet serieus ge nomen. Hij kreeg zelfs de schijn tegen, maar werd onlangs vrijge sproken. Zwart wil met zijn hongersta king een onderzoek afdwingen naar de aard van zijn klachten. Het is volgens hem een samen loop van omstandigheden, dat hij juist met Kerstmis in honger staking is gegaan. Het is hem niette doen om te protesteren te gen overvloedigheid, maar als zijn actie mensen tot bezinning brengt vindt hij dat wel mooi meegenomen. De rolschaatserss vermaakten zich gistermiddag prima tijdens de rol lerskate-happening in de Wethouder Smitha!. Maassluis Door de 'hoge' temperatuur mag het dan niet mogelijk zijn om op na tuurijs te schaatsen, de Maas- sluisse jongerenwerkers zorgden gistermiddag voor een prima alternatief. De Wethouder Smithal werd de afgelopen dagen door mede werkers van Dug-Out en De Toevlught omgetoverd in een rollerskate-paradijs. Enkele honderden jongeren maak- Schiedam De gemeente Schiedam heeft geen moment met de sloop gedraald. Direct nadat met de laatste bewoner van het sloopcomplex Boer- haaveplein een akkoord was bereikt over zijn herhuisvesting, ging het eenzame pand op de hoek van de Rotterdamsedijk tegen de vlakte. Uiteraard kreeg de bewoner nog even gelegen heid om te verhuizen. Hij woont nu in de nieuw bouw aan de Rotterdamsedijk op de vroegere plaats van de Oosterkerk en daar is hij nu de eerste bewoner. Zijn kennissen moeten daar wel om lachen. „Volgens de Bijbel zullen vele eer sten de laatsten zijn, maar Schiedam keert de >zaak om. Hier wordt de laatste bewoner de eerste bewoner". Voor de gemeente Schiedam is het een hele op luchting, dat nu met de stadsvernieuwing aan het Boerhaaveplein kan worden begonnen. Maandenlang werd vergeefs geprobeerd de be woner tot verhuizing te bewegen en zelfs om hem uit huis te zetten, maar de rechter gaf de be woner gelijk. Vlaardingen De Tekendo- zen' van Computers Coming Together staan voortaan niet meer in cultureel jongeren centrum Labyrinth. Onge veer de helft van de cluble den wijkt per 5 januari uit naar een bovenzaaltje van biljartcentrum De Griffioen aan de Van Leijden Gael- straat. De vereniging 'begint voor zich zelf, omdat de leden geen ge bruik meer mogen maken van een ruimte in het CJC aan de Zo merstraat. Labyrint is bedoeld voor jongeren tot 25 jaar, en een flink aantal van de CCT'ers heeft die leeftijdgrens ruim overschreden. Aan de Zomer straat blijven zou neerkomen op een oneigenlijk gebruik van ge meentelijke subsidiegelden, en daar stak de Labyrint-leiding een stokje voor. „Nog geen man overboord", oor deelt CCT-vice-voorzitter San- der de Jong: „In Labyrint kon den we sowieso niet precies doen wat we zelf wilden. In het nieu we onderkomen kan dat straks wel". De computerfanaten zien de verhuizing bovendien ais een mogelijkheid de vleugels uit te slaan. In De Griffioen wil De Jong meer gaan doen dan alleen software uitwisselen en spellet jesprogramma's kopiëren. CCT moet een volwassen computer- dub worden, waar de leden cur sussen kunnen volgen en thema avonden kunnen bijwonen. Bo vendien zijn de eerste contacten gelegd met zusterverenigingen in Schiedam en Maassluis. Daar mee wil De Jong 'een vruchtba re uitwisseling van gedachten' bevorderen. Als de zaal boven het biljartcen trum eenmaal op orde is, wil de vereniging er ook vaste appara tuur opstellen, zodat de leden niet telkens hun eigen elektroni ca hoeven mee te sjouwen. Al leen nieuwelingen doen er ver standig aan hun rekendoos, zoals De Jong toetsenbord en beeld scherm aanduidt, de eerste keer mee te nemen. Computers Co ming Together wil vier club bijeenkomsten per maand gaan houden: twee op zaterdagmid dag, twee op donderdagavond. Het contactadres is Sander de Jong, die 's avonds telefonisch bereikbaaar is onder nummer 4600880. ten van de gelegenheid ge bruik om de rolschaatsen in de warme sporthal onder te binden. Op harde discomuziek schaatste de Maassluisse jeugd dat het een lieve lust was. Aad Sluiter, de jongerenwerker van Dug-Out die onlangs werd overgeplaatst naar De Toevlught, stond aan de basis van het rollerskate-gebeu ren. „De laatste tijd is er een fa natiek groepje rollerskaters In De Toevlught te vinden, dat we kelijks de rolschaatsen onder bindt. Het leek ons wel een goed idee om een grootschalig skate- spektakel voor de gehele Maas sluisse jeugd te organiseren", al dus de jongerenwerker. Met dertig vrijwilligers werd er hard gewerkt om de hal geschikt te maken voor de rollerskate dag. Reeds gistermiddag waren meer dan honderd, meestal schoolgaande, jongeren in de sporthal te vinden. De meesten van hen behoren tot de vaste be zoekerskern van De Toevlught, dat na de komst van straathoek werker Jan 'van Bergen Hene gouwen weer een grote bloei doormaakt, „Op een gemiddelde dag trekken we honderd bezoe kers", zegt Aad Sluiter, die het werk tot 1 januari nog combi neert met zijn activiteiten in Dug-Out. „Vooral de straathoek werker zorgt ervoor, dat steeds meer jongeren het centrum be zoeken". Gisteren waren beide jongeren centra echter gesloten om ruim baan te geven aan het rollerska ten. Of het initiatief een vervolg krijgt, hangt volgens Aad Sluiter af van de financiële afrekening. „De kosten var. het gebeuren be dragen ongeveer 4500 gulden. Dat geld komt volledig uit een potje voor het jongerenwerk. Al leen als we minimaal quitte spe len, denken we erover om net rollerskaten te herhalen", aldus Sluiter. Schiedam Tussen de honderd en de tweehonderd cocktails zijn vanavond te nuttigen in een café, waar doorgaans het bier rijkelijk vloeit. Maar de stamgasten maken er dan ook een bijzondere avond van. Zij laten hun dagelijkse plunje in de kast en steken zich allemaal in het supernet. Café Juyn zal vanavond een sjieke gelegenheid zijn. „Ik wil laten zien, dal gewone mensen onder elkaar er ook een soort Dynasty van kunnen maken", zegt Hendrik, eige naar van het café op de hoek van Hoofdstraat en Nieuwe Ha ven. Professionele cocktailmixers komen de glazen vullen, en de klanten kunnen kiezen uit de meest exclusieve drankjes, die soms de malste namen hebben. Zoals het 'ongelukje': dat is een cocktail van cam pari, aprieot brandy en een dash (scheut je) jus d'orange. De keus voor iets aparts past in Hendriks be leid om van Juyn een keurige zaak te maken, „zo netjes dat mensen er met Kerst op hun paasbest komen". De cocktailparty begint rond tien uur en duurt dan tot in de nacht. Hendrik heeft wekenlang gratis bonnen uitgedeeld aan zijn stamgasten. Vijf bonnen leveren één cocktail op. Er zijn er al achthonderd verspreid. Vlaardingen De Prinses Julianabrug blijft gesloten voor het autoverkeer. Tech nisch is het'mogelijk de brug over de Vlaardingse haven weer op te lappen en open te stellen voor auto's, maar dat gaat ten koste van de scheep vaart. De stalen constructie en de landhoofden raken bij een reparatie zo ontzet, dat de brug niet meer opengedraaid kan worden. En ae gemeente is verplicht, vanaf 1 april 1989 de scheepvaart vrije doorgang te verlenen. Dat antwoorden burgemeester en wethouders van Vlaardingen op vragen van SP-raadshd Fred Trooster. De SP'er had gevraagd of het mogelijk was een nood voorziening te treffen, omdat het verkeer al maanden moet omrijden. B en W vinden een noodconstructie echter onver antwoord. Vorige week ontstond in de poli tiek grote beroering, toen het college bekend maakte de Prin ses Julianabrug voorgoed te wil len afschrijven. Vooral Gerard Boender (PvdA) was kwaad dat de toezegging van B en W, dat er een noodbrug voor het langzame verkeer zou worden gelegd, niet wordt nagekomen. Het college vindt twee bruggen, één bij de Schiedamseweg en de toekomstige brug bij de Galgka de gereed in november 1989 voldoende. Schiedam Het groeiende aan tal Schiedammers dat de laatste tijd lid is geworden van deSoeia- listiese Partij of een abonnement op de Tribune heeft genomen, heeft geleid tot groot optimisme in de SP-gelederen. „Als dit zich zo doorzet, verwachten we dat de SP bij de gemeenteraadsver kiezingen in 1990 aanspraak zal gaan maken op één of meer ze tels in de Schiedamse gemeente raad", aldus Theo Jongste, woordvoerder van de afdeling Schiedam. Als een van de lei dende figuren in de SP-afdeling Schiedam wordt jongerenwer ker Johan Janssen beschouwd. Tot voor kort liepen de contribu ties van Schiedammers via de af deling Vlaardingen, waar Remi Poppe en zijn partij vijf raadsze- tels bekleden. Maar de afdeling Schiedam is nu ook financieel verzelfstandigd. Behalve de SP hoopt ook Gemeentebelangen Schiedam zich in 1990 een positie in het Schiedamse stadsbestuur te verwerven. Beide partijen ho pen op aanhang bij de kiezers, die ontevreden zijn over het PvdA/VVD-beleid en over de huidige oppositie. Men tracht ook te appelleren aan de gevoe lens van de traditionele niet- stemmers. Vlaardingen John Ranshuijsen moet voortaan zijn mond houden in discussies over het Palestijnse vraagstuk. De Pvd A-fractievoorzitter heeft in de ogen van Remi Poppe (SP) zijn geloofwaardigheid totaal verloren. Ranshuijsen belijdt zijn sympathie met de Palestijnse zaak uitsluitend met de mond: als het op daden aankomt, laat hij het afweten, luidt het verwijt van Poppe. Ranshuijsen trad op als leider van de delegatie Vlaardingse ge meenteraadsleden, die in okto ber de door Israel bezette gebie den bezocht. Hij heeft ook na de terugkeer herhaaldelijk namens de delegatie het woord gevoerd. Maar voor Poppe is Ranshuijsen delegatieleider af, sinds de Pvd A-voorman heeft geweigerd een Palesüna-motie van de SP te steunen. In die motie verplichtte de Vlaardingse gemeenteraad zich om bij de Israëlische ambassa deur en minister Van den Broek van buitenlandse zaken te pro testeren tegen schending van de mensenrechten op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook. „In de wandelgangen vond Ranshuijsen het een prima motie, maar in de raad ging hij er niet mee akkoord. Ranshuijsen spreekt met dubbele tong", aldus een verbolgen Poppe. „Hoeveel Palestijnse sjaals die man ook omslaat, hij blijft een minkukel die alleen maar mooie praatjes afsteekt". Poppe vindt dat Ranshuijsen zien niet mag verschuilen acnter het excuus dat hij destijds 'op persoonlijke titel' naar Jeruza lem is gereisd. „Hij was uitgeno digd als fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid en dus moet hij ook namens die partij spre ken, als het over de reis van de delegatie en de Palestijnen gaat. Hij moet of dapper zijn, of ge woon zijn mond houden". Poppe zegt één en ander in een toelichting op zijn Palestina-arti- kei in De Tribune, het partijblad g van de SP. In dat artikel kiest Poppe eenduidig partij voor de y Palestijnen en ondersteunt hij de eis, dat in de Gazastrook en op de Westbank een Palestijnse staat moet worden gesticht. Ook Ranshuijsen heeft bij herhaling Poppe rept in het artikel echter verklaard, dat hij die mening is met geen woord over het bestaan toegedaan. van wat voor delegatie ook; de mening van de overige gemeen teraadsleden is eenvoudig weg gelaten. De lezer krijgt aldus de indruk dat de SP-voorman in zijn eentje met zijn fototoestel en cassetterecorder door de bezette Remi Poppe in gesprek met een Israëlische soldaat In Hebron, De mening van de militair is niet terug te vinden in Poppe's reisverslag. „Het interview was slecht opge nomen". gebieden is gereisd. „Die indruk neb ik beslist niet willen wek ken", repliceert Poppe. „Ik ben in de eerste plaats naar Palestina gegaan om de situatie te bekij ken, niet om te beschrijven wat een Vlaardingse delegatie daar doet of uit wie die delegatie zoal bestaat". Op de kritiek, dat in zijn artikel uitsluitend Palestijnen aan het woord worden gelaten en dat de door Poppe geïnterviewde Is raëli's niet worden geciteerd, zegt het Vlaardingse raadslid: „Ik dat dan eenzijdig? Ik kan niet voor twee dingen tegelijk kie zen, zo eenvoudig ligt dat. Ik heb gewoon opgeschreven wat de Palestijnen me vertelden, dat vind ik behoorlijk objectief. Het meeste van wat de Israëli's zei den was trouwens nauwelijks interessant. En één interview, dat met een soldaat in Hebron, was helaas slecht opgenomen. Er was op de band vrijwel niks van terug te horen". Schiedam/Vlaardingen De Schiedamse politie is gister avond in de Gorzen slaags ge raakt met een groep jongeren. De vechcpartij ontstond toen de groep, die door de Rijnstraat, Lekstraat en Nieuwe Maasstraat zwierf, stenen uit de straat haal de, verkeersborden vernielde en lantaarnpalen onklaar maakte. Omdat de jongeren weigerden zich te verspreiden, trokken agenten de wapenstok. Er wer den enkele rake klappen uitge- .deeld. Na het gevecht voerde een vrachtwagen van de reini gingsdienst 150 kerstbomen af. Commissaris Jan van Hoff rang schikt de rellen evenwel niet on der bet hoofdstuk 'kerstbomen- oorlog'; „Als je kerstbomen ver zamelt, hoef je geen verkeers borden te slopen". In Vlaardingen kreeg een JL7-ja- rige jongen afgelopen nacht een bekeuring van 100 gulden, om dat hij tijdens de kerstbomen- jacht met een honkbalknuppel zwaaide. De jongen maakte deel uit van een groep, die omstreeks kwart voor één door de Oranje laan trok. Vlaardingen Het Vlaar dingse gemeentebestuur is danig in zijn wiek geschoten door het 'winnen' van de Zwarte Zak. Burgemeester en wethouders van de Ha- ringstad kregen deze onder scheiding onlangs van de Vereniging Tegen Milieube derf (VTM) wegens hun 'fa lend afvalstoffenbeleid', Vlaardingen heeft de toeken ning van de Zwarte Zak opgevat als een regelrechte belediging. „Vlaardingen praat veel over milieuvriendelijke manieren om afval op te halen, maar laat het in de praktijk afweten", schreef de VTM in net juryrapport. B en W hebben heftig gereageerd op dat verwijt Het college wijst de vereniging erop, dat juist het af gelopen jaar allerlei initiatieven zijn genomen, zoals het subsidie- ren van compostbakken en het ophalen van klein chemisch af val. Verder staan er plannen op stapel voor inzameling van bat terijen en het financieel stimule ren van de ophaal van oud pa pier. Het college wijst er ook op dat het met succes heeft weten te voorkomen, dat de Broekpolder gebruikt zou worden als stort plaats voor chemisch gif van de kunstmestfabrieken Windmill en DSM. „Ons afvalstoffenbe leid kan de toets der kritiek ze ker doorstaan", aldus de win naars van de Zwarte Zak. Den Haag/Schiedam Het mi nisterie van onderwijs en weten schappen heeft m 1987 ten on rechte 30.000 gulden gekort op de begroting van de openbare scholengemeenschap Buiten de Veste (mavo/leao) m Schiedam. Dé beslissing van de staatssecre taris om tot die korting over te gaan is door de gcschillenafde- ling van de Raad van State ver nietigd. De Raad besliste dat gisteren tij dens een door het college van B en W van Schiedam aangespan nen beroepsprocedure. De kor ting van het ministerie bad be trekking op een, vergoeding voor uitzendkrachten. Het gemeente bestuur had daarvoor in 1977 en 1978 bijna 30.000 gulden ontvan gen. Onderwijs heeft daar niet aan mee willen betalen. De Raad van State is echter van oordeel, dat het ministerie in 1987 de be voegdheid miste om die vergoe ding alsnog in te houden, omdat de afrekeningen over 1977 en 1978 op 1 januari 1980 definitief geworden zijn. vrijdag 30 december FilmekJb Schiedam: 'Du mfch auch' van Helmut Ber ger. Aanvang 21.30 uur. donderdag 29 december lunchconcert Aad Zouten dijk in Grote Kerk, onder an dere composities van Fresco- baldi, Reger en Scheide- mann, 12.45 uur. sessie van muzikanten in D'Oude Stoep, aanvang 21.30 uur. donderdag 29 december film The Last Emperor. Schuurkerktheater, 14.00 en 20.30 uur. tareltennistoernooi voor voortgezet en basisonderwijs Olymplahal. vrijdag 30 december bel aard bespeling Gerard de Waardt, Grote Kerk, 11.00 uur. video-night. Jongerencen trum Dug Out.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1