D66: vertrouwen in Zijdeveld is zoek Milieublad: bouwen op leeflaag riskant Renovatie Nestlé pakt duurder uit Omwonenden H. Hartkerk vrezen oudejaarsavond Oproer van jongeren met geweld gesmoord Vrije Akademie maakt nieuwjaarskaart WVC VLAARDiNGS DAGBLAD SGHiEDAMSE GQURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Kerstbomen voortaan versnipperd 'Klein links'blijft gekant tegen bouwSpaland Havenslib alleen goed voor parkeerterrein9 Lekker, zo'n cocktail No Problem in Passage Nieuwjaars- show tikje Broadway Studeren in vrouwenhuis Maquette van Kantorenhuis Snel aanvragen voor cultuurpot Migranten noemen voornaamste zaken Vernieuwde Aïda blijft klassiek ir-v m wrawiG Hegionate redagte; Brede Havenstraat 6, 3131_BCviaardinflen. Postbus HO, 3130 AC Vlaardingen. Teiefoon: 010-4343529, 4352066. 4350557 sportredactie: 434 6209 DONDERDAG 29 DECEMBER 1988 PAGINA 11 Jongeren bespreken voor de Heilig Hartkerk, waar zij hun kerstbomen veilig kunnen bewaren. Schiedam Een voorproefje hebben ze al gehad. Gister avond bleef het weliswaar betrekkelijk rustig op de .hoek van de Lekstraat en de Rijnstraat, maar de avond te voren raakte de politie slaags met jongeren die tijdens hun jacht op kerstbomen ook ver nielingen aanrichtten aan het straatmeubilair. De buurtbe woners houden hun hart vast Veel omwonenden van de Heilig Hartkerk zien ont zettend op tegen oudejaarsa vond. Vorig jaar beleefden zij voor het eersteen betrekkelijk rus tige jaarwisseling. Maar er is een gegronde angst, dat de kerstbo men brand zich weer voor de kerk zal afspelen. Vorig jaar was het nieuwjaars- vuur verplaatst naar de Buiten- sluis, toen jongerenwerker Kees te Gussinklo er, geholpen door bestuursleden van de bewoners vereniging Schiedam-Zuïd, een feesttent opgezet Er traden mu ziekgroepen op en er waren an dere evenementen. Maar er zijn verschillende redenen, waarom dit geslaagde initiatief dit jaar niet is gecontinueerd. Er was op gehoopt, dat de anti- vandalismecoördinator van de gemeente, mr. Wil Boonstra, een stedelijk evenement zou opzet ten. Bovendien hadden de da genlange inspanningen in en bij de feesttent vorig jaar zoveel van de krachten van Te Gussinklo gevergd, dat hij geruime tijd" daarna uit de running was om bij te komen van de vermoeienis sen. Het bestuur van Klubhuis Zuid en clubhuis De Dijk zei: eens maar nooit weer. Bovendien werd het een aantal buurtbewoners nogal kwalijk genomen, dat zij aanvankelijk steun hadden toegezegd om in de feesttent ook de handen uit de mouwen te steken (bijvoorbeeld voor de bediening aan de bar), maar dat zij toen de tent er eenmaal stond thuis bij de ka chel bleven zitten. Hun pro bleem was kennelijk opgelost: het vuur zou immers verplaatst worden. Maar het werk kwam vervolgens neer op de schouders van een kleine groep. En binnen die groep werd geredeneerd: als do buurtbewoners zo nodig van het vreugdevuur af willen, ne men ze volgende keer zelf maar het initiatief. Een bijkomende factor is, dat de opvolger van de naar FC Den Haag vertrokken Te Gussinklo pas per 1 februari wordt aange steld. Edzai Kok is al wel kennis komen maken met eerx aantal instanties in de Gorzen, maar het clubhuisbestuur heeft er niet over gepiekerd om hem nu al in te zetten ter bestrijding van rel letjes. Daar is een jongerenwer ker niet voor, zegt André Wou- tersen, coördinator van Klub huis Zuid. „Het is een ordepro bleem en daar is de politie voor om dat op te lossen". Maassluis/ Vlaardingen Afge dankte kerstbomen gaan in Maassluis en Vlaardingen voort aan niet meer op de brandstapel. De besturen van de belde Water weggemeenten hebben een mi lieuvriendelijker manier be dacht om de groene restanten van de kerstviering te verwer ken: de bomen versnipperen. Jongeren in Maassluis en Vlaar dingen krijgen voor elke ingele verde spar of den een kwartje. Op de verzamelplaats gaan de bomen direct de versnipperaar in, een machine die stam en tak ken vermaalt tot houtschilfers. De snippers worden vervolgens gestort op wandelpaden in plaat selijke parken. Een nuttig ge bruik van het kersthout, dat de gemeente bovendien een hoop geld scheelt, want de bomen hoeven niet meer naar de Afval verwerking Rijnmond te wor den gebracht Maassluis heeft vorig jaar al er varing opgedaan met de versnip peraar. Toen werden zo'n 3200 bomen vermalen. Wat er na de bewerking 'door de versnippe raar voor onbruikbaars over bleef, was niet meer dan een em mertje met spijkers, een ver gruisde kerstbal en een flard van een slinger.. Vlaardingen vond het experi ment in de buurgemeente zo ge slaagd, dat het stadsbestuur dit jaar besloot de methode over te nemen. Het blad "Milieu-Actief 'prijst deze methode ook aan. Schiedam De Schiedamse po litie moest afgelopen nacht op nieuw hard optreden tegen groe pen rumoerige jongeren. Op twee plaatsen kwam het tot ern stige ongeregeldheden, waarbij agenten er met de wapenstok van langs gaven. De rellen de den zich voor in de Huysmans- straat en rond het Boerhaave- plein. Een avond eerder waren al gevechten uitgebroken in Schiedam-Zuid. In de Huysmansstraat ontstond rond half drie een mini-veldslag tussen twaalf agenten en veertig jongeren, die barricaden hadden opgeworpen en de buurtbewo ners met geschreeuw uit de slaap hielden. Om de tegenstanders te intimideren zette de politie een hond in. Het dier beet verschil lende jongeren in de kuiten. De jongeren moesten uiteindelijk het v eld ruimen Ongeveer tegelijkertijd braken gevechten uit aan de voet van de Rotterdamsedijk, waar een groep van eveneens veertig jon geren het vuurtje van dinsdag nacht letterlijk weer oprakelde. Opnieuw werden uit een sloop- pand planken en balken gehaald en werd op straat een brandsta pel aangericht De brandweer had het pand een nacht tevoren dichtgetimmerd. Afgelopen nacht werd door de jongeren de straat afgezet met hekken, wat leidde tot geruzie met enkele au tomobilisten. De politie greep hard in. Tijdens het oproer sneu velde de ruit van het Esso-benzi- nestation. Later in de nacht zou blijken dat de winkel van het pompstation was leeggeplun derd. Politiewoordvoerder Jan van Hoff benadrukt dat er geen ver band bestaat tussen de rellen van afgelopen nacht en de jaarlijkse kerstbomenoorlog, die door gaans ook tot gewelddadige con frontaties tussen de politie en groepen jongeren leidt. Behalve in de Gorzen waren er tot nu toe geen kerstbomen in het spel. Van Hoff houdt het op decern- ber-ongeregeldheden. Van Hoff: „Het is heel simpel: de jeugd heeft vakantie, en gaat kenne lijk ook niet meer naar bed Schiedam De kleine linkse partijen in Schiedam gaan zich beraden op middelen om de wo ningbouw in Spaland alsnog te verhinderen. D66, PSP/PPR en CPN denken daarbij aan het waarschuwen van toekomstige bewoners en het informeren, van aannemers en geldschieters. Verder willen de drie partijen opnieuw overleg gaan voeren met vier milieu-organisaties, die gekant zijn tegen bouwen op het havenslib, waarmee grote delen van Spaland zijn opgespoten. Dat slib Is verontreinigd met zware metalen en bestrijdings middelen. Klein links is buitengewoon on tevreden over de afloop van het debat in de gemeenteraad, vori ge week maandag. Toen viel het besluit dat er geen enkel verder onderzoek komt, niet naar de mate van bodemverontreiniging in Spaland en ook niet naar pro cedurefouten die mogelijk in het verleden zijn gemaakt rond de besluitvorming. De raad nam ge noegen met een afdeklaag van ruim een meter schone grond en zette daarmee het sein voor de woningbouw op veilig. Onbekend Het 'ongenoegen van D66, PSP/PPR en CPN richt zich vooral op wethouder Chris Zij develd. De PvdA-bestuurder kwam tijdens het debat een sklaps met een tot dan toe aan de gemeenteraad volslagen onbe kend rapport van het openbaar lichaam Rijnmond. In dat drie jaar oude rapport wordt, na een bodemonderzoek in hetzelfde jaar, geconcludeerd dat bouwen in Spaland volstrekt verant woord is. Tot vorige week maan dag gingen de kleine linkse frac ties ervan uit, dat een dergelijk "bodemonderzoek nooit was ge houden, D66-fractievoorzitter Adri Reijnhout voelt zich door Zijde- velds onverwachte actie met het rapport van Rijnmond 'op z'n minst getruukt'. Reijnhout: „Hoe is het mogelijk dat plotseling een rapport op tafel ligt, waar nog nooit iemand van heeft gehoord? Zelfs de milieudeskundigen, die toch in alle dossiers hebben ge snuffeld, zijn het nooit tegenge komen. En dan komt Zijdeveld ook nog met zo'n kromme rede nering dat het onze eigen schuld is, omdat wij nooit gevraagd heb ben naar het bestaan van dat stuk. Als je zo met elkaar om gaat, is de vertrouwensbasis na tuurlijk wel heel ver te zoeken". Opstappen Wat Reijnhout betreft, heeft Zij develd met zijn jongste optreden opnieuw bewezen 'alle democra tische nonnen aan zijn laars te lappen'. „Het wordt tijd dat wij ons eens gaan beraden, wat we met die wethouder aan moeten", aldus de D66-voorman. „Ik sluit niet uit dat we op zekere dag zeg gen dat Zijdeveld maar moet op stappen". Ook de besluitvorming achter gesloten deuren over de ontwik keling van het Stadserf is Reijn hout in het verkeerde keelgat geschoten. „De democratie in Schiedam is zo ziek als wat. Dat is duidelijk het gevolg van het feit dat éen partij, de PvdA, hier al jarenlang de dienst uitmaakt. Uie denkt op een gegeven mo ment alles op eigen houtje te kunnen beslissen". Schiedam Vervuilde grond afdekken met een 'leeflaag', zoals de gemeente Schiedam voor ogen staat in Spaland, is alleen zinnig als het gebied voor normaal menselijk gebruik wordt af geschreven. Een parkeerter rein er op aanleggen zou nog gaan, maar er woningen op bouwen is onverantwoord. Daarvoor spelen teveel onbe kende factoren een rol. Tot die conclusie komt Dymph Hoffmans in een artikel in Mi lieu-Actief, het blad van de Zuidhollandse Milieufederatie. Volgens Hoffmans, afgestudeerd bioloog en bodemspecialist van de federatie, brengt toepassing van het leeflaagprincipe veel ri sico's voor de volksgezondheid en het milieu met zich mee. Ef fecten van verontreinigde stof fen in de bodem zijn op de lange re duur vaak niet te voorspellen. De overheid kijkt te veel naar ri sico's op de korte termijn. „Rege ren is vooruitzien. Maar dat be grip lijkt bij overheden, die zich bezighouden met de aanpak van bodemverontreiniging, onbe kend of vergeten te zijn", aldus Hoffmans. Ook bij de 'multi-functïonele leeflaagdie de provincie Zuid- Holland introduceerde in de be leidsnota Baggerspecielokaties, zet Milieu-Actief vraagtekens. De naam suggereert dat het om een nieuw idee gaat, maar con creet komt het neer op hetzelfde principe als destijds Amsterdam, de 'uitvinder' van de leeflaag, propageerde. De multi-functio- nele leeflaag, die bestaat uit 1,20 meter schone grond op het ver vuilde havenslib, zou volgens de provincie alle risico's uitsluiten. Maar alweer gaat het om risico's op de korte termijn: de onder- zaekgegevens zijn nooit naar de langere duur doorvertaald. Wat die gevolgen zijn, blijft gokken, meent Dymph Hoffmans. Spitten Daar komt nog bij dat de bewo ners op leeflagen zichzelf niet tot in lengte der dagen aan allerlei beperkingen zullen houden, zo als het niet dieper spitten dan één meter en het niet aanleggen van diepe vijvers of zitkuilen. Verder is er niet veel rekenwerk voor nodig om te beseffen, dat de wortels van bomen in de loop der jaren 20 diep in de grond zul len steken, dat zij de vervuilde onderlaag bereiken. Op die ma nier komen giftige stoffen alsnog aan de oppervlakte. De bodem is trouwens een levend organisme, waarbij de stoffen geen statische posities innemen. Zolang de overheid niet honderd procent kan garanderen dat wo nen op vervuild havenslib ook op de langere duur geen kwaad kan, moeten de stortlokaties maar voor de volkshuisvesting worden afgeschreven, meent Hoffmans. Dat betekent overi gens wel dat in het Rijnmondge bied ongeveer 4000, hectaren grond tot verboden bouwterrein worden, verklaard. Onbekend drankje, zie je deze keurige jongeman denken, de da mes even niet storend in hun vro lijke conversatie. Het is de beken de Gorzenaar Remco van der Stelt, die echt gekleed op de cocktailavond van café Juyn zorgvuldig nipt aan een bijzonde re mix van zoete drankjes. Achter hem bespreken jongeren uit Schiedam-Zuïd de meerwaarde, die een goed bereide cocktail heeft boven het alledaagse bier. Zij zijn allemaal op hun paasbest gekleed, „omdat het Kerstmis is geweest". In het café aan de rand van de Gorzen was het gister avond een beetje Dynasty. Maar zo mooi als Sandra, midden op de foto, Is er in die tv-serie niet één. Schiedam Het succes straalt van het leer- en werkproject No Problem af. Op 20 januari wordt het nieuwe onderkomen in de Passage officie»! geopend. Het naai-atelier voor werkloze meis jes verhuisde namelijk van de Gorzen naar het centrum van de stad en daar beeft de groeiende belangstelling alles mee te ma ken. Ooit opgericht onder de be zielende leiding van jongeren werker Kees te Gussinklo be leefde No Problem een daveren de start aan de Havendijk. Later kwamen er wisselende tijden. Zo was er eens een heropening, ter wijl amper bekend was dat het dicht was. Maar sinds Marieke Gels er coördinator is, gaat het het atelier voor de wind. De opening in de Passage zal nog met veel tam-tam worden aan-" gekondigd. Vlaardingen De verbouwing van het Nestlé-pand valt onge veer 2,5 ton hoger uit dan aan vankelijk was begroot De reno vatie van het herenhuis aan de Oostbavenkade, dat onderdak moet gaan bieden aan welzijns- instellmgen, gaat bijna 700.000 gulden kosten. Oorspronkelijk had de gemeente Vlaardingen er 425.000 gulden voor uitgetrokken, maar bij de aanbesteding bleek geen enkele aannemer voor dat bedrag aan de slag te willen. De gemeente is veel te optimistisch geweest met de verwachting, dat met een so bere verbouwing kon worden volstaan. Bij het opstellen van het bestek heeft de gemeente geen reke ning gehouden met de eis, dat er brandwerende plafonds moeten komen. Verder blijken de sani taire voorzieningen onvoldoen de en zijn muren en vloeren niet van de verwachte kwaliteit. Ook de indeling van het pand moet grondig worden herzien: de wel- zijnsinstellingen dringen aan op een flink aantal spreekkamers om de privacy te garanderen van cliënten met persoonlijke problemen. Voor een extra kos tenpost van 36.000 gulden zorgt het toegankelijk maken van het gebouw voor gehandicapten. Het Nestlé-pand is bestemd voor het Stedelijk Instituut voor Sa menlevingsopbouw (Siso), het Instituut Burgerraadslieden en het Interconfessioneel Centrum voor Maatschappelijke Dienst verlening (ICMD). f Vlaardingen De cursus groep zeefdrukken en ont werpen van de Vrije Akade mie in Vlaardingen kan te rugkijken op een bijzonder geslaagd jaar. Op de valreep van 1988 zijn de cursisten en docenten aan de Oosthaven- kade feestelijk toegesproken door Jan de Grauw, coördi nator van de afdeling voor lichting en publiciteit van de Vereniging voor Kunstzinni ge Vorming (VKV). Aanleiding was de opdracht, die de cursusgroep kreeg om de nieuwjaarskaart van het minis terie "van welzijn, volksgezond heid en cultuur (wvc) te ontwer pen. Elk jaar wordt voor die kaart een thema gekozen. Vorig jaar was het thema 'gehandicap ten', deze keer ging het om 'kunstzinnige vorming'. De Grauw legde uit, waarom uit gerekend de Vrij'e Akademie in Vlaardingen is uitverkoren om het ontwerp voor de wvc-kaart te maken. Er zijn tenslotte 240 creativiteitscentra bij de VKV aangesloten (muziekscholen in begrepen) en Vlaardingen sprong eruit. Volgens De Grauw heeft de Vrije Akademie aan de Oosthavenkade een voorbeeld functie door de voortvarende en energieke manier van werken. De cursisten hebben een grote passie voor cultuur, er is sprake van emancipatie van het kunst besef. De nieuwjaarskaarten, gedrukt in een oplage van 10.000 exem plaren, zijn inmiddels uiteraard al verstuurd naar de relaties van het ministerie. De originele zeef druk is tot eind januari te zien in de hal van het Hollandia-ge- bouwaan de Oosthavenkade. De titel is: Indian Bird. Het is vooral -door de manier waarop het werkstuk tot stand is gekomen, dat de VKV en wvc hieraan de voorkeur gaven. De Vlaardingers waren name lijk eerder dit jaar naar Amster dam afgereisd om aldaar in het Stedelijk Museum de gerucht makende tentoonstelling van Frank Stella te bekijken. Ge boeid door diens schilderij Indi an Bird bracht de groep vervol gens een bezoek aan diergaarde Artis, waar men bij de volières schetsen maakte van tropische vogels. Deze schetsen vormden uiteln- -delijk de basis voor een geza menlijke zeefdruk, die dezelfde naam kreeg als Stella's schilde rij. Voor de zeefdruk zijn elf kleuren gebruikt Ze kwam spe lenderwijs tot stand. De cursis ten rangschikten gescheurde stukken papier in een composi tie, die een vogel verbeeldt Vlaardingen De Ameri kaanse 'showkunstenaar1 Avner Eisenberger verzorgt op 7 januari de nieuwjaars- voorstelling in de Vlaar- dingse Stadsgehoorzaal. Op Broadway trekt Eisenberg al volle zalen en na zijn vier- weekse tournee door Neder land stijgt zijn ster ook hier. Eisenberg is niet te vangen onder de noemer mime- speler, jongleur, goochelaar, illusionist acrobaat of clown, In deze performer zijn al deze beroepen vere nigd en woordeloos weet hij een hele zaal aan zich te bin den. Na afloop van Eisenbergs optreden speelt Het Groot Niet Te Vermijden Dans- en Showorkest in de foyer. Op de klanken van dit glamour - orkest kunnen de bezoekers het nieuwe jaar binnen dan sen. De nïeuwjaarsvoorstel ling begint om 20.15 uur. Vlaardingen In vrouwenont moetingscentrum Coerke aan de PKD-straat 67 wordt vanaf 16 ja nuari weer een cursus voor, door en met vrouwen gegeven. De cursus in vergader- en discussie techniek 15 bestemd voor vrou wen, die bestuursfuncties bekle den in alle mogelijke organisa ties. Rie van Leeuwen en Gèrry van der Have begeleiden de cur sus. De cursus wordt op acht maan dagochtenden gegeven: 16,23 en 30 januari, 13, 20 en 27 februari en op 6 en 13 maart. De kosten bedragen 30 gulden. Liefheb sters kunnen zich opgeven bij Henny Petray, 4741777; of Rena- te van Rijn, 4748063. Schiedam De plannen voor kantoorbebouwing achter NS- statïon Schiedam/Rotterdam- West zijn thans zover gevorderd, dat ze binnenkort door de Am- stelveense projectontwikkelaar KantorenhuL kunnen warden gepresenteerd. Burgemeester Reinier Seheerts is uilgenodigd om maandag 9 januari een ma: quette te onthullen van het 15.000 vierkante meter grote project. Volgens Kantorenhuis wordt dat de officiële start van de planuitvoering. Vlaardingen Personen, vere nigingen en organisaties, die aanspraak willen maken opgeld ,uit de pot cultuurinitiatieven, moeten vóór 1 februari een aan vraag indienen. De Culturele Raad Vlaardingen heeft voor het eerst voor een bundeling van de aanvragen gekozen, zodat de ini- 'tiatieven 'in relatie tot elkaar kunnen worden beoordeeld'. 1 In het verleden werden uit de 'cultuurpot de volgende zaken bekostigd: Vlaaraings Landju weel, de Orgelweek, de tentoon stelling 'Het Buysse Gatt ver leden zonder toekomst' en hèt Dimïtri Frenkel Frankfestival. Komend jaar is er 15.000 gulden beschikbaar voor nieuwe cultu rele initiatieven. Maassluis Scholing, werk en uitkering worden door de Maas- sluisse migranten beschouwd als de belangrijkste onderwerpen om voorlichting over te krijgen. De werkgroep migrantenvoor lichting meldt dat aan burge meester en wethouders, na een enquête onder Turkse en Ma rokkaanse migranten. De werkgroep, waarin naast ambtenaren ook vertegenwoor digers van de Turkse en Marok kaanse gemeenschap zitten, gaat volgend jaar uitzoeken op welke wijze de voorlichting het best kan worden vormgegeveri. Vlaardingen Guiseppe Verdi zou zich op 6 januari uitstekend amuseren in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. Daar wordt dan de nieuwste versie van zijn fameuze opera Aïda opgevoerd. Alle muzikale vondsten van de negentiende eeuwse maestro blijven volledig intact, maar aan het oorspronkelijke libretto zijn wat eigentijdse elementen toege voegd. De klassieke opera krijgt daarmee een verrassend modern aanzien, terwijl het oude verhaal ongeschonden voor het voetlicht komt Een hedendaagse toerist draait tijdens zijn Egyptische vakantie een merkwaardige steen om en rakelt daarmee de tragische lief desgeschiedenis van Aïda en Ra- mades weer op. De opera kreeg de naam: Aïda, verder.dan Ver di. Mezzo-sopraan Lucia Meeuwsen wordt terzijde ge staan door tenor Nico Schaap en mime-acteurTeo Joling. Op 6 ja nuari begint de voorstelling m de Stadsgehoorzaal om 20.30 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1