'JEUGDSTAD MOET BLIJVEN' Euro woningen wij zigt omstreden bouwplan Reorganisatie in Delft nekt Schiedams bedrijf I vloer- I pt Geen 'Inzicht' in Schiedam VLAARBINGS DAGBLAD SCHIEDAÜASE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Actiegroep knokt voor vakantiespektakel w *v steden geloven niet in winnen Milienprijs Reconstructie van kruispunt Flats in Nieuwland kleiner en goedkoper Hek verwondt Maassluizer Horeca- stichting gaat feesten coördineren Aannemer moet 13 man ontslaan UHBIE01H6 iMtBlEDlHS ftAHBlEOiHG ftAHBIEOWB warmtebron vlaardingen HIEUW IRIS plavuizen ééngreep» engkrsnen wand/ vloertegel loertegel tegels/sanitair 27,50 m2 Bezoek onze unieke met meer dan 20 opstellingen Vlaardingse dj's mixen beste disco- dansplaten Videobanden in bibliotheek Maasland gaat bomenbestand inventariseren WfllWEB WOENSDAG 4 JANUARI 1989 Regionale redactie: Brede-Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - Sportredactie: 4345209 y; 4 v? Vlaartllngen^- Ook al heeft de- gemeente de subsidie geschrapt, 3e organisatoren' van Jeugdstad weigeren bij de pakken neer te zitten. Het jaarlijkse speelspèk- takel werd dit keer zo druk be zocht door de vakantievierende schooljeugd, dat een handvol en thousiastelingen' besloot een ac tiegroep Behoud Jeugdstad op te richten, „We willen nog één keer een poging wagen", zegt initiatiefnemer Aad Groenewe- gen. „Het zou zonde zijn als al die kinderen hier volgend jaar voor een gesloten deur komen 4 te staan". 1 Een totaalteHihg', Eebben Groe- newegen, de "commissie vakan tie besteding en de vrijwillige medewerkers nog niet gemaakt, maar vast staat al wel dat Jeugd stad dit jaar een recordaantal be zoekers had. Alleen al tijdens de eerste drie dagen van het festijn in de Lijnbaanhallen werden ruim 2000 jongens en meisjes ge turfd. Gisteren, op de voorlaatste dag van het evenement, kwa men er opnieuw circa 600 kinde ren. Groenewegen en zijn commissie blïjvén het dan ook 'onbegrijpe lijk' vinden dat de gemeente be sloot de 33.000 gulden subsidie met ingang van volgend jaar ra dicaal stop te zetten. Helemaal onverwacht kwam dat besluit niet; op de begroting van Jeugd stad wordt al jaren met telkens een paar duizend gulden per sei zoen bezuinigd. Maar de klap kwam toch nog hard aan, bij de organisatoren zowel als bij de ou ters, die prompt vroegen 'of er niks meer aan te doen was'. Dat is er volgens Groenewegen wel degelijk: hij denkt de vol gende aflevering van Jeugdstad desnoods met een budget van 20.000 gulden te kunnen organi seren. Tenslotte kan een groot deel van de inventaris nog jaren mee dat is een hele financiële zorg minder. Om de benodigde twintig mille bij elkaa. te krijgen heeft Groenewegen al een plan netje bedacht. De jeugdleider wil het bedrijfsleven benaderen met een promotiefilm, die duidelijk maakt dat ondernemers reclame mogen ophangen in de Lijn baanhallen, in ruil voor een gel delijke bijdrage. Giften in natu- ra, zoals spelmateriaal, zijn ook welkom. Het leeuwendeel van het geld moet overigens toch weer van de gemeente komen. De actiegroep maakt aanspraak op de helft van de pacht van de najaarskermis (ongeveer 7500 gulden), op geld van de post vakantieactiviteiten (5000 gulden) en op gratis ge bruik van de Lijnbaanhallen- Dat laatste scheelt 6500 gulden huur. Voor minder gaat het niet, dat is de commissie wel duidelijk ge worden. Alleen al aan materiaal verbruikt de jeugd voor een klein kapitaal. Vijftienhonderd meter plakband per dag is niets, 5000 kleur- en bouwplaten zijn zo op, en die 3000 glasplaatjes die beschilderd moeten worden, kosten ook geld. Groenewegen geeft de moed niet op: „Dit is zo g leuk, dit mag gewoon niet ver- X dwijnen". Ook volgend jaar kun- J nen de Vlaardingse schoolkin- o deren zich voor 2,50 per dag op 5 Jeugdstad komen vermaken. Groenewegen steekt er zijn hand voor in het vuur. De Vlaardingse schooljeugd vermaakte zich opperbest in Jeugdstad. Behalve films kijken, kon het speel- grage volkje ook achter d e computer kruipen. S* V Maassluis/Vlaardingen- /Sehiedam De animo om de Milieuprijs 1989 te winnen houdt niet .over in de drie noordelijke 4Waterwegste den. Maassluis rekent zichzelf niet tot de kanshebbers en zal dan ook geen enkele poging doen, de door de Inspectie Milieuhygiëne ingestelde prijs te winnen. De prijs, een bronzen boom ontwor pen door Henk Combê en sym bool voor een'gezonde leefomge ving, zal voorlopig ook geen plaats-je krijgen in het Vlaar dingse stadhuis. Vlaardingen dingt wel mee, maar beschouwt zichzelf op voorhand kansloos. De deelname van Schiedam, van de drie steden de onbetwiste mi lieukampioen, is ongewis: op het stadskantoor kan' niemand zich herinneren, een inschrijfformu lier te hebben gezien. „Ik neem aan dat we meedoen,' maar nie mand kan het bevestigen", aldus - een woordvoerders; Het Vlaardingse ^-gemeentebe stuur zal het aanmeld ingsfóirnu- lier waarschijnlijk wél invullen, v ondanks de negatieve-ervaring van vorig jaar, toen de Haring- stad geen schijn van kans maak te. Ook in 1989 zit bet winnen van de prijs er niet in, veronder stelt een woordvoerder. Maar meedoen kan geen kwaad: „Wethouder Goudrïaan vindt gewoon dat je als stad je gezicht in die kringen moet laten zien". Vlaardingen dóettroiiwensbest veel voor het milieu, zegt men op het stadhuis, „ook al zien de mensen daar niet direct de resul- taten van". Belangrijk voorbeeld is het inmiddels alweer jaren geleden ingestelde nachtelij ke rijverbod voor vrachtauto's. Dat Vlaardingen onlangs werd 'onderscheiden' "met de Zwarte -Zak van de Vereniging tegen Milieubederf vat het stadsbe stuur niet op als eèn signaal, dat er nog te veel schort' aan het mi lieubeleid om voor een prijs in aanmerking te komen. In Maas sluis is men in dat opzicht nuch terder. Een gemeentelijke zegs man: „Laten we'eerst onze ach terstand in de bodemsanering maar eens wegwerken. Positie ve Initiatieven genoeg; zoals; een batterij-ïnzameTactïe en het sub- sidëren van oucbgapjer ophalen, maar zolang wé;geen' degelijk milieubeleidsplan hebben, den ken we niet dat w'é vóór een prijs in aanmerking komèri. Later misschien, voorlopig moeten we 'orde op zaken stellen''. Vorig jaar schreven 72 gemeen ten zich in. De prijs werd gewon nen door Harderwijk. - Maassluis Het college van-B en W heeft een halve ton uitge trokken alleen al voor het voor bereiden van plannen voor het kruispunt van Westlandseweg en Mozartlaan. De.reconstructie zelf zal veel duurder zijn en moet dit jaar worden uitgevoerd. Op zet van de reconstructie is te ko men 'tot een snellere en betere verkeersafwikkeling van de route.via Westlandseweg, Ha venplein en Laan 1940-1945. Vlaardingen Een 35-jarige man uit Maassluis ris gisteren ernstig'gewond geraakt bij het openduwen van een hek bij een bedrijf aan de George Stephen son weg. De stalen construetiezat kennelijk los, want toen het hek tegen de muur stootte viel het uit z'n hengsels. De Maassluizer kreeg het gevaarte óver zich heen en kon zich niet op eigen kracht bevrijden. Dat Jukte al leen met assistentie van-yoorbxj- gangers, die op zijn hulpkieten waren afgekomen. In het Holy- ziekenhuis bleek dat de man een scheurtje in het bekken had op gelopen en dat "een rugwervel was gebroken. Schiedam Conflicten mo gen er volgens het bestuur van Horeca Ondernemers Schiedam dan niet zijn, giste ren werd toch vrij uitgebreid stil gestaan bij het opvallende terugtreden van secretaris Joop van Hees. De eigenaar van café De Kuil stapte onlangs in een ruzieachti ge sfeer uit het bestuur. Met en kele andere cafébazen in de stad is hij van mening, dat de HOS te weinig rekening houdt met de belangen van cafés, die tijdens festiviteiten in de open-lucht muziek willen maken. Naast De Kuil zelf werden daar door ook cafés als Podium, Het Weeshuis, Het Vierkantje en De Uniegedupeerd. Volgens voorzitter Frans van Rijsbergen, die overigens niet meer in de Schiedamse horeca actief is, koos het bestuur tijdens de Brandersfeesten voor de lijn, dat er 's avonds na tien uur geen levende muziek meer mocht worden gemaakt. Sommige ho- recabazen, onder wie Joop van Hees, zagen in de maatregel de hand van penningmeester Leo van der Valk. Volgens Van Hees leefde Van der Valk op deze wij ze zijn persoonlijke rancune uit tegen Weeshuis-eigenaar Henk Post. Van Rijsbergen verwijt Van Hees een weinig zakelijke hou ding. „Van Hees valt Van der Valk aan, terwijl hij tegen een bestuursbeslissing protesteert". Dat hij de feestelijke presentatie van het HOS-logo in de war stuurde, door de Delftsblauwe tegel vooraf aan een fotograaf van het Rotterdams Nieuwsblad te laten zien, wordt Van Hees ernstig kwalijk genomen. Het vertrek van Van Hees heeft het bestuur overigens nog niet volle- d:g op één lijn gebracht. Podi um-baas Peter Pijpers onderte kende de verklaring, dat opstap pen voor Van Hees beter zou zijn, niet Pijpers: „Ik ben geen zedenmeester. Ik weet voor mij zelf niet eens wat goed of slecht is, laat staan voor anderen". De zakelijke lijn, die de HOS voorstaat, moet vorm krijgen via de Stichting Horeca Promotie Schiedam. Deze stichting gaat naast de HOS functioneren als financier van grote evenemen ten in de stad. „Het voordeel van de stichting is, dat de boeken zijn in te zien. Voor sponsors van de muzieknachten die wij organise ren is dat veel vertrouwder". Naast muzieknachten denkt de HOS aan wielerwedstrijden en De horeca-bazen presenteren de Stichting Horeca Promotie Schiedam. Rob van Vliet, Leo van der Valk, voorzitter Frans van Rijsbergen en Henk de Bruin re kenen op de medewerking van sponsors. andere activiteiten tijdens de stadsfeesten. Een van de grote animatoren achter het initiatief is Heineken-vertegenwoordiger Dirk de Waard. Door zijn bemid deling vindt de landelijke intro ductie van het bokbier volgend jaar ook plaats in de Schiedamse café's. Delft Door een reorganisatie bij elektriciteitsbedrijf Delfland moet het Schiedamse aanne mersbedrijf Van der Laan slui ten. Dertien werknemers ko men hierdoor op straat te staan. Dat beweerde ae aannemer gis teren voor de Haagse' rechtbank. In kort geding eiste hij dat Delf land zijn bedrijf weer werk biedt. Per 1 januari is het Delftse stroombedrijf afgeslankt, door dat 's-Gravenzande, Waterin gen, Maasland en De Lier opgin gen in een nieuw eigen Nutsbe drijf Westland. Vanwege het kleiner wordende verzorgings gebied heeft Delfland in oktober de samenwerking opgezegd met Van der Laan. De Schiedamse aannemer verrichtte kabel- werJkzaamheden. Volgens raadsman mr. EB. van der Ouden heeft Delfland geen enkele rekening gehouden met de belangen van zijn cliënt, waardoor nu sluiting van diens bedrijf dreigt. Het personeel is door de aannemer al de wacht aangezegd. Van der Ouden wees de rechter erop dat het Schie damse bedrijf al bijna zestig jaar werkt voor Delfland: „Via zijn grootvader en vader is het be drijf op hem overgegaan. Delf land wist dat zij de enige op drachtgever van net bedrijf was. Tegen mijn cliënt is echter altijd gezegd dat hij zich geen zorgen over de samenwerking hoefde te maken". De raadsman noemde de opzeg ging van de samenwerking"'vol strekt onbegrijpelijk'. Ook kreeg het bedrijf het slechte nieuws veel te laat te horen, meende de advocaat: „Twee maanden is veel te kort om nog vervangende werkzaamheden te zoeken". Volgens raadsman mr. C.F.M. van Vliet van Delfland was er bij het Schiedamse bedrijf wel de- felijk herhaaldelijk op aange- rongen om te zien naar andere opdrachtgevers. Hij benadrukte dat er nooit een bepaalde hoe veelheid werk is gegarandeerd: „Het bedrijf had met de wijzi ging van omstandigheden reke ning moeten houden, maar het heeft de adviezen in de wind ge slagen. Het werkpakket is te klein geworden om met twee aannemersbedrijven de kabe- laanleg te verzorgen. De keuze is gevallen op de aannemer die door omvang, know-how, kwali teit, kwantiteit en materieel de continuïteit van de werkzaam heden het beste kan waarbor gen". Bedrijfseigenaar R. van der Laan bekende tegenover de pre sident van de rechtbank mr. M.R. Wijnhoit dat hij inderdaad niet alert genoeg was geweest op de veranderende omstandighe den: „Ik ben een beetje ingesla pen. Maar ik werkte al zo lang voor Delfland dat je geneigd bent niet zo ver meer vooruit te denken. Op mijn werk was niets aan te werken, dus waarom zou Ik me ook druk maken?". Uitspraak 12 januari. Schiedam Eurowoningen heeft het omstreden bouw plan voor de Burgemeester van Haarenlaan ingrijpend gewijzigd. In plaats van 54, komen er nu 66 appartemen ten in het park aan de weste lijke rand van Nieuwland. In het bijgestelde plan zijn de flats een flink stuk verkleind en is de prijs van de woningen be hoorlijk verlaagd. Een. apparte ment in een van de drie woonto rens gaat nu iets minder dan twee ton kosten. Oorspronkelijk lag de prijs tussen' 200.000 en 250.000 gulden. De Rotterdamse projectontwik kelaar kwam tot deze wijzigin- gen na een nieuw marktonder zoek. Daaruit bleek dat er vooral vraag was naar' vierkamerwo- ningen in een iets lagere prijs klasse dan die waar Eurowonin gen eerst van was uitgegaan. Aanvankelijk bestond het plan ook grotendeels uit appartemen ten met drie kamers. Volgens de gemeente betekent de uitbreiding van het aantal ap partementen niet, dat nu een nog groter deel van het park moet worden opgeofferd. Eurowonin gen zou het nieuwe plan op het zelfde aantal vierkante meters en in een zelfde aantal bouwla gen kunnen realiseren. Op het bouwplan -zoals, dat vorige maand werd ingediend zijn zes verdiepingen en een onderbouw voor de bergingen ingetekend. Het oorspronkelijke ontwerp ging eveneens uit van zes bouw lagen. Eurowoningen en verantwoor delijk wethouder Hans van Kleef (PvdA) zetten merkbaar vaart achter de plan ontwikke ling. B en W lasten een extra vergadering in om het plan nog voor de jaarwisseling te bespre ken. De gemeenteraad werd eveneens nog voor het nieuwe jaar aanbrak schriftelijk op de hoogte gestel^ van de wijzigin gen. De bedoeling is, dat het ont werp eind januari ter inzage wordt gelegd. Worden er geen steekhoudende bezwaarschrif ten ingediend, en gaat de provin cie met het plan akkoord, dan kan in de tweede helft van dit jaar met de bouw worden begon nen. Dat de gemeente .bezwaarschrif ten kan verwachten, staat echter zo goed als vast. De bewoners- verenigingen van zowel Nieuw land als Schiedam-West blijven zich verzetten tegen de aantas ting van het park. Een woord voerder van de bewoners in West heeft laten weten dat het bouwplan de nieuwjaarsstem ming in de wijk grondig heeft verpest. Wethouder Van Kleef zal zich van de protesten echter weinig aantrekken. Bij de installatie van het projectteam Nieuwland maakte de Pvd A-bestuurder on langs duidelijk dat hij niet zal te rugdeinzen voor impopulaire maatregelen. Het stadsbestuur wil de woningvoorraad in Nieuwland, die hoofdzakelijk uit huurwoningen bestaat, 'diffe rentiëren' omdat de wijk anders afhankelijk blijft van één inko mensklasse. Van Kleef wil ook meer jonge gezinnen naar de wijk lokken. Volgens de statis tieken is er in Nieuwland sprake van een sterke vergrijzing. Schiedam-—Na diepgaand overleg zijn de initïatiefne- - mers van een progressief maandblad in Schiedam tot het inzicht gekomen, dat de uitgave van het blad voor hen geen haalbare kaart is. In november wer den de plannen voor het blad gepresenteerd, maar na enkele bijeenkomsten en plannen vooreen proef nummer bleef het stil uit de hoek van de initiatief- Het idee voor het blad ont sproot aan het brein van men sen van overwegend linkse signatuur, die de mening wa ren toegedaan dat de regiona le dag- en huis-en-huisbladen te weinig achtergrondinfor matie te bieden hebben. Met het schrijven van diepgra vende artikelen wilden de medewerkers van het blad voorzien in deze vermeende leemte. Bij de presentatie van de plannen werd al duidelijk, dat het idee in eerste instantie weinig serieus genomen kon worden. Buiten het huren van zaal de Teerstoof en het plaatsen van een tafel met naambordjes op het podium, bleken de initiatiefnemers nog aan weinig gedacht te hebben. De financiële invulling ont brak bij de presentatie. De re dactionele inhoud van het blad, dat Inzicht zou gaan he ten, bleef ook in nevelen ge huld. Bij presentaties van nieuwe produkten wordt meestal een proefexemplaar getoond, maar dat ontbrak. Dat bleef zo, want ook na late re bijeenkomsten vroegen be langstellenden vergeefs om zo'n dummy. PvdA-raadslid en voormalig wethouder Her man Posthoorn vindt dat jam men „Het is uiteraard niet simpel, maar als je met een goede dummy voor de' dag komt, is er veel mogelijk". Posthoorn kondigde verleden jaar aan dat hij de initiatiefne mers, onder wie Erik Dijk huizen en Paul Emonts, wilde helpen met het indienen van een subsidieaanvraag. „Maar dan moet je natuurlijk wel wat kunnen laten zien", zegt Posthoorn nu. „Ik denk dat men zich toch op het vele werk, wat aan zo'n blad vast zit, heeft verkeken". jaar garentie Itodessin grijs-roze met 10 laar labrieks- 0 ar an lie vele maten kleuren en dessins marm 40x4Öcm biauw-grijs uivoering Wezthovenkacie 4a lelefoon 010.-4342053 Vlaardingen Vlaardingen Zeventig uur hebben de Vlaardingers Koen Groeneveld (23) en Addy van der Zwan (17) achter de draaita fel gezeten en ze zijn niet eens moe. Koen Groeneveld vond het hooguit 'een hele toer'. Als ge routineerd discjockey is hij wel vertrouwd met al die knopjes. En ook Addy van der Zwan hoef je niets over audio-apparatuur te vertellen. Discomuziek is zijn lust en zijn leven. Het tweetal was de afgelopen weken constant in de weer om om de 85 beste dansplaten van 1988 naadloos aan elkaar te las sen in een mix van precies een half uur. „Gewoon een kwestie van passen, meten en plakken!',, zegt Groeneveld achteloos. Maar wel een .nauwkeurig werkje,* want het resultaat moet morgen avond de ether in via de Tros, in MartijnKrabbé's programma Dance Tracks. „We doen wel vaker iets voor de radio", zegt Koen Groeneveld, weer zo achteloos. Hij heeft' daarvoor een complete installa tie opgebouwd: 3 draaitafels, een cassettedeck, een bandrecorder en echo-apparatuur. Maar op dit werkstuk hebben hij en Addy toch extra hun best gedaan. De Vlaardingse visie óp de beste dïsco-dansplaten van het afgelo pen jaar is morgenavond te ho ren tussen zeven en negen uur via Radio 3. SchiedamIn maart gaat er het nodige.veranderen in de Schie damse' bibliotheekvestigingen. Dat is het moment waarop wordt begonnen met het uitlenen van videobanden. Het leengeld "is vastgesteld op vijf gulden per week. Diezelfde maand wordt in het fi liaal in Noord de eerste stap op weg naar-automatisering gezet; Het lenen zal daardoor worden vereenvoudigd. Bovendien kun-; nen bezoekers via beeldscher-j men niet alleen de Schiedamse; katalogus raadplegen, maar ook die van Rotterdam. De bibliotheek heeft voor 1989; een reeks nieuwe activiteiten in! petto, zoals een culturele biblio-[ theekdag in april en de start van de artotheek aan het eind van het jaar. Ondanks de uitbreiding; van de dienstverlening, en in te-, genstelling tot eerdere berich-1 fen, blijven de tarieven op het ni veau van 1988. Maasland Maasland gaat het bestand van bomen in het dorp inventariseren. Het be treft de zogenaamde .hoog- stammen, bomen die van be lang zijn voor de vogelstand. De inventarisatie gebeurt in samenwerking met de Maas- landse Vogelvereniging. De discussie over de hoogstam- men in het dorp is op gang ge bracht door de dezer dagen 25 jaar bestaande vogelvereniging. Aanleiding was het verzoek tot het kappen van een kerngezon de populier aan de 's-Heren- straat. Tevens pleit de vereni ging voor het behoud van twee bomen aan de Kluiskade. Het kappen van de populier heeft een voorgeschiedenis. _De boom is de laatste uit een rijtje van negen. Enkele jaren terug zijn er acht illegaal omgezaagd door de bewoner, die nu ook de laatste populier graag ziet ver dwijnen. Hij krijgt echter niet zijn 2in. De boom blijft staan, maar zal wel worden gesnoeid om de overlast te beperken. In een brief aan het gemeentebe stuur verzoekt de vogelvereni ging om pas in het uiterste geval tot het rooien of kappen van bo men over te gaan. Verder wordt gepleit voor de aanplant van nieuwe snel groeiende hoog- stammen. 5

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1