Éérste scheurtjes zi ABC KNNV wil Liefde voor Oranjepolder kweken POLITIE KRIJGT NIEUWE OPELS 'Fiets- en voetgangersbrug Oude Haven moet er komen' Orpheus warmt zich op voor jubileum in 1991 VLAARDINGS DAGBLAD SGH1EDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Open huis Heemtuin zoekt nieuwe gidsen De Hoek wil naar 10.000 5'Maassluis heeft heel onvriendelijk beleid DE SIERGRHIDVLOER, HET NIEUWE WOONCOMFORT!! .v .wmmi TeL 010 4355096 TIHlii f_jreje_Hayenotr,aai 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DONDERDAG 12 JANUARI J939 PAGINA 17 doorCARELVAN DER VELDEN Schiedam Betrokkenen bij de komst van een ABC-warenhuïs in'de Lange Kerkstraat gaan er van uit, dat de hardnekkige ge ruchten over het stilleggen van het ABC-project bij Ahold-me- dewerkers vandaan komen. Albert Heïjn, één van de partici panten in het ABC-warenhuis, is bang dat door de komst van een nieuwe vestiging van Bas van der Heijden een moeilijke con currentiepositie in het centrum ontstaat Wethouder Chris Zijdeveld ligt niet echt wakker van de geruch ten. Als de informatie al klopt dan vermoedt Zijdeveld dat Al- bert Heijn informatie laat uitlek ken om de eigen onderhande- lirigspositie te verstevigen. „Elk bedrijf probeert de eigen onder handelingspositie natuurlijk zo sterk mogelijk te maken. In de jaren dat ik met bedrijven on derhandel, is dat wel vaker voorgekomen". De angst van Ahold hangt moge lijk samen met de plannen van Bas van der Heijden om een nieuwe, grotere winkel in het centrum te openen (er wordt be weerd dat Bas de bakkerij van Kester aan de overkant van het Broersveld op het oog heeft, in plaats van de al eerder bespro ken lokatie aan de Buitenhaven weg). Volgens Chris Zijdeveld is die angst van AH ongegrond. „De gemeente zou zo'n enorme win kel een slechte ontwikkeling vinden. Dirk van den Broek heeft daarvoor toestemming no dig van de gemeente. Voor zo'n plan krijgen 2e die niet", aldus Zijdeveld, die en passant laat we ten dat de besprekingen voor verhuizing van Bas van der Heij den nog in een pril stadium ver keren. Volgens woordvoerder Remar que van C A, dat het ABC-pro ject coördineert, betekent het stilleggen van de tekenwerk zaamheden door architect Van Maanen niet, dat het ABC-pro ject van de baan is. „Integendeel zelfs, we gaan ervan uit dat de bouw gewoon doorgaat". Kritische binnenstadsbewoners haalden al opgelucht adem, toen het staken van het tekenwerk door architectenbureau Van Maanen hen ter ore kwam. De bewoners van het Centrum me nen dat het opschorten van het tekenwerk een indicatie is, dat de bouw van het ABC-complex ernstige vertraging gaat oplo pen. Sommigen hoopten in stilte al, dat het opschorten een vin gerwijzing was, dat het consorti um van Albert Heijn, Blokker en C A geheel afziet van de om- stredenoouwplannen in de Lan ge Kerkstraat Volgens Remarque is er geen en kele aanleiding voor deze veron- derstelling. „Een tijd geleden hebben wij de tekenopdracht aan Van Maanen verstrekt en daar komen we niet op terug. Wel kan ik me voorstellen dat Van Maanen, die veel tekenop drachten in zijn portefeuille heeft, momenteel de prioriteit geeft aan andere projecten". Remarque stelt, dat de bouw vol gens schema blijft verlopen. „Maar de bal ligt momenteel bij de gemeente", voegt Remarque er fijntjes aan toe. Na het ver werven van de laatste eigen dommen in de Lange Kerkstraat vormen de huurders momenteel het grootste struikelblok in de Lange Kerkstraat. Bij de pogingen van de gemeente om de huurders uit hun wonin gen te krijgen opereert de ge meente tot dusver hoogst onge lukkig. In oktober kregen de grotendeels al op leeftijd zijnde bewoners een brief, waarin staat dat de woningen in april van dit jaar 'ontruimd' zullen worden. „Ze hebben op het stadskantoor zeker nooit van huurbescher- ming gehoord", lieten de actie voerders in het centrum weten. Volgens de wet mogen bewoners na de aankondiging van sloop nog driejaar in hun woning blij ven wonen. Als de bewoners dat doen, dat loopt de bouw van het ABC-complex een forse vertra ging op. Wethouder Chris Zijdeveld liet 'weten, dat de brief door de be woners 'verkeerd geïnterpre teerd' werd. Volgens hem was de brief bedoeld als een verzoek aan de bewoners om eens te pra ten over vervangende woon ruimte. De lokkertjes, waarmee Zijde veld in de brief aankomt, zijn volgens bewoners van een du bieus gehalte. In de brief staat, dat bewoners die vóór april van dit jaar hun woning verlaten, vervangende woonruimte én een verhuispremie-aangeboden krijgen. Een fopspeen, want ook als de bewoners op hun rechten staan en drie jaar blijven zitten, komt de gemeente uiteindelijk J ook niet onder deze compensatie voor het ongerief uit. Volgens Chris Zijdeveld gaat deze vlieger niet in alle gevallen op: „Bewoners kunnen redelijke aanbiedingen voor vervangende woonruimte niet blijven weige ren? In een democratie mogen burgers terecht een beroep doen op hun rechten, maar zij mogen er geen misbruik van maken. Als de gemeente zich redelijk opstelt, is de rechter meestal van mening dat burgers dat ook moeten doen". Maassluis Architectenbureau De Bruijn heeft een nieuw- on derkomen in Maassluis. Het bu reau is verhuisd naar een kan toorpand aan de Burgemeester De Jongbkade 19. Het pand is van een orgineel pakhuis ge transformeerd tot een modern geoutilleerd kantoorpand. De Bruijn, die ook een bureau in Wassenaar heeft, houdt zater dagmiddag van twaalf tot drie uur open nuis in het nieuwe on derkomen. Het architectenbureau is, in de 25 jaar dat het in Maassluis is ge vestigd, uitgegroeid tot een gere nommeerd bedrijf dat kan bogen op een aantal grote projecten. De grootste tot nu toe was het Groothandelscentrum, dat be staat uit 14 grote bedrijfshallen en een kantoorcomplex langs de rijksweg bij Gouda. Schiedam Het voortbestaan van de maandelijkse rondleidin gen door de heemtuin van het Prinses Beatrixpark staat of valt met de komst van nieuwe na- tuurgidsen. De werkgroep, die de inmiddels zeer populaire rondleidingen organiseert, heeft ook dringend vrijwilligers no dig, die de zondagmiddagwande lingen willen voorbereiden. Sinds de plantsoenendienst afge lopen voorjaar begon met het or ganiseren van de excursies, is de animo snel gestegen. Vijftig tot zeventig deelnemers zijn geen uitzondering, aldus de organisa toren. Zij schrijven die interesse toe aan ae thematische aanpak. Tijdens elke wandeling wordt een bepaald aspect van de na tuur centraal gesteld, afhanke lijk van het jaargetijde. Met de heemtuin wil de werk groep een beeld geven van het Zuidhollands landschap in een notedop. In de tuin, die op een scbiereilandje ligt tussen de kin derboerderij en het volkstuin complex Thurlede, komt ook een aantal Inmiddels zeldzame i-'anten voor. V iwilligers kunnen zich opge ven opgeven bij M. Olthof in het stadskantoor, telefoon 4260500. Hoek van Holland Woning bouw kan op korte termijn in een groot deel van Hoek van Holland op problemen stuiten. Dat gebeurt als de provincie de geluidsnorm van 55 decibel strakker gaat hanteren. Het grootste deel van de Hoekse be bouwing valt onder die norm in verband met de industrie in Eu ropoort. Dat komt de Rotterdamse deel gemeente slecht uit, omdat er toch al weinig schot zit in de ge wenste groei naar 10.000 inwo ners. Bij het bereiken van dat in wonertal kan het voorzienin genpakket worden uitgebreid en het winkelbestand sneller wor den opgevuld. Vorig jaar is er ondanks de bouw van 14? woningen weinig tot niets terecht gekomen van die doelstelling. Het aantal inwo ners steeg slechts met zeven. D66-deelraadslid L. Segers wil de bevolkingsgroei stimuleren door bij een aantal nieuwbouw projecten mensen van buiten Hoek van Holland voorrang te feven. Hij wil bovendien minder uïzen verkopen aan alleen staanden. Raad blij ft bij sloop Weeshuis Vlaardingen Ondanks protesten van 572 omwonen den blijft een meerderheid van de Vlaardingse gemeen teraad bij het besluit, dat het oude Weeshuis gesloopt moet worden. Wethouder Bas Goudriaan zal het resultaat van een studie van de Histo rische Vereniging naar de mogelijkheden tot behoud van het Weeshuis 'positief kritisch beoordelen1, maar de gemeente zelf zal in die rich ting geen initiatieven nemen. „Een foeilelijk gebouw, dat geen enkele historische waarde heeft",dat is de mening van Goudriaan over het uit de vorige eeuw daterende Weeshuls SP'er Remi Poppe, die met een inter pellatie de raad wilde bewegen het sloopbesluit terug te draaien, vond bij slechts een enkeling ge hoor. Remi Poppe en zijn SP-fractie, Jan van Hemert (VVD), Maar ten Vermeer (CDA), Gerrit Wim van Veelen (RPF) en Atie Rans- huijsen (D66) waren de pleitbe zorgers van het Weeshuis. „Ei genlijk is er een truc toegepast om de sloop van het Weeshuis te forceren", zei Van Veelen. „De hele raad is daar met open ogen ingetuind". De toekomst van het Weeshuis stond bij de ontwikkeling van de nieuwbouwplannen voor het Veerplein en het Weeshuisplein nooit ter discussie, betoogde hij. Maar gaandeweg werd het 'stati ge, majestueuze pand' wel aan het oog onttrokken door 'lelijke nieuwbouw'. „Maar wij kunnen nog terugkeren van de ingesla gen weg", zei Van Veelen. Hard oordeel Het raadslid voor de RPF velde een hard oordeel over de nieuw bouw, die op de open vlakte voor het Weeshuis is verrezen. „Het nieuwe is een enorme lap luifel en een achterlijk blauw gebouw. Heel veel mensen hebben mij ge vraagd: wie heeft toch zoiets stoms verzonnen?" Poppe was het hartroerend met hem eens. „Oude bebouwing mag niet zomaar verdwijnen door de kortzichtigheid van ste- debouwers. Dan bestaat heel Ne derland straks uit kille Lelfste den. Wij moeten als volksverte genwoordigers ervoor zorgen dat de stad herkenbaar en gezel lig blijft. Anders wil er straks a niemand meer in wonen". g VVD'er Jan van Hemert zei dat hij in de loop der jaren „het ene o j na het andere karakteristieke gebouw had zien plaatsmaken voor karakterloze nieuwbouw". Wethouder Goudriaan noemt het Weeshuis 'foeilelijk', andere raadsleden zeggen hetzelfde van de nieuw bouw ernaast. De VVD'er maakte onlangs met gasten uit het Canadese Edmon ton een wandeling door de stad. „En wat vonden die mensen het mooist? Niet de flatgebouwen van beton en glas, want die heb ben zij veel groter, veel hoger, veel mooier. Nee, het Weeshuis, dat vonden zij mooi. Zij waren dan ook sprakeloos, toen ik ze vertelde dat juist dat gebouw ge sloopt gaat worden. Ik ben zo bang, dat wij ons nageslacht een stad zonder verleden nalaten". Goudriaan had "begrip' voor al die 'emoties', maar hij liet duide lijk merken dat het sloopbesluit wat hem betreft zo goed als on herroepelijk was. „Een stad die niet in beweging is, meneer Pop pe, dat is een dode stad". Als de Historische Vereniging met een betaalbaar plan voor woningen in het Weeshuis op de proppen komt, wil Goudriaan daar wel naar kijken, maar hij gelooft er op voorhand niet in. „Dat zou het ei van Columbus zijn". Gerrit Wim van Veelen en CDA'er Aart Kool waren'weinig ingenomen met de toezegging van Goudriaan aan de Histori sche Vereniging, dat hij hun plan 'positief-kritiseh' zou be oordelen. Kool sprak van een 'wankelmoedige houding' en 'in consistent beleid'. Van Veelen noemde de toezegging aan de Historische Vereniging „een worst, waar zij toch nooit in kun nen happen". VVD'er Van Hemert had de strijd het liep tegen midder nacht toen al opgegeven. „Er wordt gepraat op twee golfleng ten", had hij gemerkt. „Voor standers van sloop gebruiken ra tionele en financiële argumen ten, tegenstanders bedienen zich van emotionele argumenten. Zo kom je niet tót elkaar". Een motie van de SP om karak teristieke gebouwen zo goed mo gelijk te beschermen tegen de sloopwoede van de gemeente ('het vigerend amoveringsbe- leid', zei Van Hemert) kreeg slechts negen van de 33 stem men. Maassluis Natuurliefhebbers blijven proberen Maassluise po litici liefde voor hun Oranjepol der bij te brengen. Dit keer pro beert de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vere niging (KNNV) met een per soonlijke uitnodiging aan ge meenteraadsleden interesse te wekken voor een excursie in liet als uniek bestempelde piassen- gebied. Natuurverenigingen klagen al jaren over de desinteresse van Maassluise politici voor het rust- gebiedje, waar alleen al acht tot negen verschillende soorten eenden bivakkeren. Wout van der Schalie van de KNNV hoopt de raadsleden za terdag 21 januari in de Oranje polder te mogen begroeten. De excursie sluit aan bij de natuur- en milieumarkt, die die dag in Koningshoek wordt gehouden. De KNNV wil dan met behulp van verrekijkers en telescopen aantonen, dat het twintig jaar ge leden gegraven poldergebied tot een reservaat van nationale allu re is uitgegroeid. „De laatste tijd hebben we er heel bijzondere waarnemingen gedaan", aldus Van der Schalie, die lyrisch ver telt dat de witte kopeend en ook de kuifduiker in de Oranjepol derzijn gesignaleerd. Onderschat Het belang van het gebied wordt volgens de KNNV door het Maassluise college schromelijk onderschat. Van der Schalie ver wijt de bestuurders slechts oog te hebben voor de portemonnee. Die wordt gespekt, als de recrea tieve functie wordt uitgebreid. Een ongebreidelde toename van recreatie en dan met name de aanwezigheid van surfers is volgens de KNNV fnuikend voor de toekomst van het na tuurgebied. Het college spreekt in haar oor deel over het gebied van 'over- trokken* natuurwaarden en heeft zich ook niet gevoelig ge toond voor een venijnig getoon zette open brief, die de KNNV september vorig jaar samen met drie andere instellingen schreef. Daarin hekelen de natuurlief hebbers verder de actieve rol van de gemeente om de plasjes, die nu nog schoon water bevat ten, bij hevige regen dienst te la ten doen voor berging van ver vuild boezemwater. Dat er in het gebied mag worden gejaagd, vin den de vier organisaties even eens onbegrijpelijk. Verslechterd Sinds de noodkreet aan de ge meenteraad is de situatie volgens Van der Schalie eerder verslech terd dan verbeterd. Het compro misplan, dat samen met de wa ter- en ruitersportvereniging voor het gebruik van het gebied is uitgewerkt, kan in de ogen van het college geen genade vin den, ondanks de bereidheid van natuurliefhebbers om recreatie op bescheiden schaal te tolere ren. Daarnaast heeft het college opdracht gegeven een vogelkijk- scherm af te breken. In haar vergadering van vorige week besloot het college de jacht op trekvogelsoorten toe te staan. De KNNV had voor een verbod gepleit om een aantal trekvogels te mogen afschieten. De ge meentebesturen van Schiedam en Vlaardingen reageerden posi tief op dat verzoek „Maassluis heeft op dit punt een heel onvriendelijk beleid", aldus Van der Schalie, die hoopt op 21 januari de ogen van de plaatselij ke politici te kunnen openen. Maassluis Surveillerende agenten mogen in Maassluis bin nenkort plaatsnemen in de nieu we Opel Veetra. De huidige sur- vetllanceauto's zijn aan vervan ging toe. Doordat de Ascona niet meer in productie is, heeft de Maasluisse politie besloten over te stappen op de opvolger van de Ascona'. de Opel Veetra. De gemeenteraad stelt binnen kort waarschijnlijk 54.000 gul den beschikbaar om de vervan- fjing van het wagenpark moge- ijk te maken. Naast de twee sur veillancewagens worden ook de vier burgerauto's van de Maas sluise politie vervangen. De Opel Kadetts, waarin de politie nu rondrijdt, worden door het zelfde type vervangen. Woordvoerder De Jong van de Maassluise politie laat weten, dat het wagenpark van de politie te- genwoordigiaarlïjks wordt inge wisseld. Nadat de wagens bij de dealers zijn ingewisseld, worden de auto's omgebouwd tot burger- wagens. „De koper merkt aan niks, dat hij in een oude politie wagen rondrijdt", aid us De Jong. Volgens De Jong is uit calcula ties gebleken, dat het jaarlijks vervangen van de auto's amper duurder is dan inwisselen na een periode van twee of drie jaar. „De afschrijving ligt het eerste jaar natuurlijk vrij hoog, maar na het eerste jaar neemt het on derhoud enorm toe. Per saldo scheelt het allemaal weinig". Het enige, wat De Jong jammer vindt, is dat de Ascona van de markt verdwijnt. „Niet dat ik geen vertrouwen in de auto heb, maar voor het nieuwe model moeten flink wat aanpassingen worden gepleegd". De Jong doelt daarmee op hetaanbren- gen van de communicatie- en alarmapparatuur. De zes nieuwe auto's kosten in totaal 133.000 gulden. Doordat de oude auto's een inruil waar de hebben van ruim 91.000 gulden, moet de ge meenteraad 54.000 gulden bij passen om de vernieuwing mo gelijk te maken. Over de inge ruilde auio's moet de politie na melijk bijna 12.000 gulden aan bijzondere verbruikersbelasting betalen. SIER RIND 'ALERIE De epoxy-siergrindvloer is de sierlijke moderne, onderhoudsarme en naadloze vloer voor iedereen die de nadelen van tapijt, parket, kurk of plavuizen kent. In onze showroom bent u hartelijk welkom voor een vrijblijvende offerte. Geopend dagelijks van 13.00-17.00 uur, zaterdags _van 10.00-16.00 uur en de koopavond. - Westhavenkade 26 3131 KC Vlaardingen 9 Leden van Orpheus toasten op het nieuwe jaar. Velen bevinden zich in gedachten echter al In 1991 Schiedam Regeren is vooruitzien. Het jaar 1991 ligt de koorleden van Orpheus nu al op de lippen bestorven. Dan viert Orpheus het 125-jarig jubile um. Orpheus wil van het jubileum een grandioos cultureel spektakel maken, dat zijn weerga in Schiedam niet kent. Piet Smit trad vier jaar geleden af als voorzitter van Orpheus, maar reeds de dag erna werd de praeses, die 26 jaar Jang de voorzittershamer han teerde, gevraagd om het jubileumcomité voor te zitten. Sinds die tijd gaat Smit al de boer op om het financiële gedeelte van de ambitieuze plannen rond te krijgen. Hoewel het nog ruim twee jaar duurt voordat de festiviteiten beginnen, kan Smit nu al opgelucht ademhalen. Van de anderhalve ton, die Smit wilde inzamelen om het jubileum tot een onvergetelijk spektakel te maken, heeft hij nu al tweederde deel binnen. „Met dat jubileum komt het dus wel in orde", aldus de opgeluchte Smit Orpheus, nu voorgezeten door Leen Boersma, is ook artistiek al bezig met de voorbereidingen van het jubileum. Uiteraard staan de zangconcerten centraal. Het ligt in de bedoeling, dat het jubileum jaar in september in De Korenbeurs met een Kurt Weill-avond begint, Orpheus wordt op deze opvol ger van de Berlijnse Nacht begeleid door een pro fessioneel orkest. Maar er is meer. de plannen voor concerten met orkesten uit Europese partnersteden en reisjes naar het buitenland liggen al klaar. Duizendpoot Smit heeft zelfs al geregeld, dat de Orpheus-man- nen in Liechtenstein in een kasteel logeren, waar zij een concert aan het vorstelijk paar zullen aan bieden. Een tentoonstelling in het Stedelijk Museum en een jubileumboek staan ook al op de rol. Orpheus mag zich overigens ook al over meer nabije evene menten verheugen. Volgende maand verschijnt een langspeler van .Q„nieaams beroemdste koor. Vlaardingen Moties van de oppositie en de VVD, waarin stond dat een brug voor fietsers en-voetgangers over de Oude Haven er snel moet komen, zijn gisteravond door de meerderheid van de Vlaardingse gemeenteraad verworpen. De raad nam ge noegen met een toezegging van CDA-wethouder Henk van der Linden (verkeersza ken), dat in april nog eens over zo'n brug gesproken zal worden. SGP'er Rien Lensvelt, indiener van één van de moties, was da nig teleurgesteld. „Nu weten wij nog niet waar we aan toe zijn1 mopperde hij. Een deel van de gemeenteraad was furieus over het besluit van burgemeester en wethouders, om in weerwil van eerdere toe zeggingen toch geen brug voor fietsers en voetgangers te bou wen op de plaats waar nu 3e, we gens bouwvalligheid gesloten, Prinses Julianabrug ligt. Ter hoogte van de Galgkade wordt een nieuwe verbinding over de Oude Haven gelegd. Maar die is volgens de overgrote meerderheid van de gemeente raad wel geschikt voor snel, maar niet voor langzaam ver- WD, SP, D66 en SGP/RPF/GPV wilden hun be zwaren tegen het schrappen van de fiets/voetgangersverbinding over de haven bekrachtigd zien door een uitspraak van de raad. VVD'er Jan Bul va wilde zelfs de toezegging, dat de brug in 1990 zóu worden aangelegd. „Leg je die brug niet aan, dan komen er problemen. Dat kan een blind paard nog wel zien", zei Lens- velt. „Voetgangers en fietsers, die van de Oost- naar de Westha venkade willen, moeten dan twee spoorwegovergangen pas seren. Weet u hoe vaak die bo men gesloten zijn, meneer de voorzitter?" vroeg de SGP'er. PvdA-wethouder Bas Goudri aan legde uit, dat de brug voor het langzaam verkeer is ge schrapt, omdat een subsidie van het ministerie van verkeer en waterstaat op losse schroeven staat. Hij zei bereid te zijn over die subidïe nog eens met net mi nisterie te gaan praten. Aan mo ties had hij geen behoefte. Wet houder Van der Linden zegde toe de zaak nog eens te zullen be zien. „Dan kan de raad in mei een besluit nemen". PvdA en CDA, een meerderheid in de raad, waren content met die toezegging, De oppositie niet „Ik mag het misschien niet zeg gen, maar ik vind dit een halfga re toezegging", aldus Lensvelt. „Wij weten helemaal niet of in mei dezelfde wethouder er nog zit", zei de SGP'er, doelend op de snelheid waarmee in Vlaardm- gen wethouders worden gewis seld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1