Schilderij ontvreemd uit galerie Schieland Parkeerdebat laait weer op Subsidie voor 83 woningen Coerke duikt in hulpverlening Renovatie complex Vondellaan moet met minder geld Tropische variant op carnaval in Podium VLAARDINBS OAOBLAD SCHIEDAMS! GOURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Energiebedrij f moet aannemer tegemoetkomen Wasgoed boven kachel: huis in lichtelaaie MAAKSTER ONTROOSTBAAR Sleutelaar vecht voor zijn garage Scheeres: heer of meester? Nieuwe bewoners krijgen geen vignet Woningbeheer wil inspraak bij nieuwbouw Zeemeermin en Madern openen Plons Juwelier geplunderd Dief kraakt superslijter □WHTERVIIEG WOENSDAG 18 JANUARI 3 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: PAGINA 13 010-4343229, 4352Q66, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Het energiebe drijf Delfland moet de sa menwerking met het Schie damse aannemersbedrijf Van der Laan voorlopig voortzet ten. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank be paald in een kort geding, dat de aannemer had aangespan nen. Het Schiedamse bedrijf voerde meer dan 25 jaar kabel werk uit voor Delfland. Eind oktober kreeg Van#der Laan te horen, dat die samenwerking met in gangvan dit jaar zou worden be ëindigd wegens een reorganisa tie bij het elektriciteitsbedrijf. Daardoor dreigden dertien werknemers van de aannemer op straat te komen staan. In de tijd, dat de twee bedrijven samenwerkten, werd voor elk karwei een aparte overeen komst getekend. Derhalve stond Delfland in zijn recht om de sa- me.iwerking^ te beëindigen, al dus rechtbankpresident mr.M.R. Wijnholt. Bovendir*. h~r\ Delf land het aannemersbedrijf al in 1983 te kennen gegeven, dat de samenwerking binnen afzienba re tijd beëindigd zou worden. Maar met een opzegtermijn van twee maanden is volgens de rechter niet voldaan aan de eisen van redelijkheid en billijkheid, die een lang samenwerkingsver band met zich meebrengen. Van der Laan heeft daarom recht op een 'voorlopige' voortzetting van de samenwerking geduren de een beperkte tijd', aldus mr. Wijnholt. Schiedam Door onoplettend heid van de bewoner is een huis aan de Rhoonsestraat gister avond volledig uitgebrand. De 30-jarige bewoner had zijn was goed teven de kachel te drogen gehangen en had daarna het huis verlaten. Omstreeks negen uur vatte het wasgoed vlam, waarna het vuur zich snel door de woon kamer en de rest van het huis verspreidde. De brandweer kon niet meer voorkomen, dat het grootste deel van bet huis in de as werd ge legd. Toen de bewoner terug keerde, was zijn onderkomen in een smeulende puinhoop veran derd. De panden naast het uitge brande huis en de benedenwo ning liepen rook- en waterscha de op. Schiedam „Het mag <jan geen Van Gogh zijn, voor ons is dat schilderij van onschatbare waarde". De echtgenoot van Lenie van Schie zit in zak en as. Ook zijn vrouw is ontroostbaar. Zij is de maakster van 'Gezicht op de Geul bij Slenaken'. Het doek, dat een waarde heeft van ongeveer 350 gulden, werd onlangs gestolen uit galerie Schie land. Het maakte deel uit van een expositie van amateurwerken. Het echtpaar is erg aan het landschapje gehecht omdat ze dierbare herinneringen hebben aan een verblijf langs de Geul. Maar hoop dat ze het schil derij ooit terugzien hebben ze nauwelijks. „Nie mand pikt iets om 't later weer terug te geven", meent Van Schie. Volgens Cor Hollaar, beheerder van de expositie ruimte in het Schïelandziekenhuis, is dit de eerste diefstal in de negen jaar dat de galerie bestaat. Een kostbare elektronische beveiliging kan hij zich niet veroorloven. „Maar het is ook niet zo dat ik schilderijen gewoon aan een spijker en een draadje ophang. Ze zijn aan stevig metaaldraad bevestigd, 't Is dus niet zo datje ze metéén slag van het haakje haalt. Maar je kunt niets zo ophangen dat 't niet pikbaar is. Als ze De Aardappeleters kunnen jat ten, moet een amateurwerk stelen niet zo moeilijk zijn". Hollaar heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal. Hij hoopt dat de dief het bij een eenmalige actie zal laten. Een permanente bewaking is im mers onmogelijk. „Ik kan moeilijk een hele dag een suppoost in de gang zetten. Trouwens", laat de kunstliefhebber daar laconiek op volgen, „er wor den uit het ziekenhuis wel vaker dingen gestolen. Portemonnees en zo". Maassluis „Al zeven jaar zijn we hiermee bezig", zei buurtbe woner Moerman dinsdag tijdens een zitting bij de Raad van State over illegaal gebruik van twee garageboxen aan de Botter in Maassluis. De gemeente heeft de gebruiker van de boxen, R van Gent, aan geschreven de boxen niet meer te gebruiken als autoherstel- plaats Als hij dat wel wil doen, moet hij een hinderwetvergun ning aanvragen. Van Gent betwist dat zijn activi teiten in de boxen hinderwet- plichtig zijn „Zo nu en dan" zou hij hobbymatig aan een autootje knutselen. Veel meer zou het niet om het lijf hebben. Daarom vroeg Van Gent dinsdag de voorzitter van de geschjllenaf- deling van de Raad van State om de politied wang-aanschrijving van het gemeentebestuur te schorsen. Moerman ontraadde Veringa dat te doen. „Als het licht daar 's avonds in die boxen brandt, is Van Gent echt niet aan het sok ken stoppen. Wanneer daar maar enkele wagens werden ge- repareerd, zouden wij niet zo kleinzielig geweest zijn om ero ver te beginnen. Maar het gaat hier om honderden auto's". Volgens Moerman ondervinden de omwonenden stank- en ge luidsoverlast van de activiteiten van Van Gent Veringa zal spoedig een oordeel vellen over deze kwestie. Moer man haastte zich nog om te zeg gen dat hij het in elk geval niet is geweest, die heeft getracht de belastingdienst op het spoor van Van Gent te brengen. „I£ zal nog proberen uit te zoe ken wie dat heeft gedaan", aldus de ex-zeeman. Schiedam Reinier Schee res, burgemeester van Schiedam, krijgt binnenkort de kans zijn belezenheid en parate kennis te testen. Op 2 maart treedt de magistraat via de NCRV-radïo- microfoon in het strijdperk te gen zijn ambtscollega uit Bergen op Zoom, P.Zevenbergen. De twee bestuurders zijn de hoofdgasten in Heer en Meester, een quizprogramma waarin Ne derlandse burgemeesters de eer van hun stad verdedigen. De deelnemers worden onder vraagd over onderwerpen als cultuur, geschiedenis, sport en actualiteit Of de Schiedamse burgervader beter in die zaken thuis is dan zijn Brabantse tegen strever durft Scheeres niet op voorhand te zeggen. Zo goed zijn beide burgervaders niet be vriend. „Ik ken Zevenbergen al leen van het carnaval", aldus Scheeres. De burgemeesters hoeven trou wens niet alles zelf te weten. Zij mogen ieder twee secondanten meenemen. Verder mogen zij voor de gebruikelijke zoekvraag een beroep doen op een legertje ambtenaren dat in hun stad in de bibliotheek bij de telefoon zit, encyclopedieën binnen handbe reik. De samenstelling van de equipe uit Bergen op Zoom is nog onbe kend. Het Schiedamse team is al min of meer geformeerd. RN- joumaiist Peter de Lange heeft toegezegd Scheeres voor de mi crofoon wel terzijde te willen staan. De tweede kandidaat, het oud-PPR-gemeenteraadslid Herman Noordegraaf, houdt zijn deelname nog even in beraad. Noordegraaf wil eerst een band je beluisteren met een vorige af levering van Heer en Meester. Hij aarzelt nog, omdat hij niet van quizen houdt. VlaardingenToekomstige bewoners van de nieuwbouw in het centrum vrezen grote parkeerproblemen, omdat de ge meente de belanghebbendenregeling niet wil toepassen. Daardoor kunnen voor de bewoners gereserveerde parkeer plaatsen straks ook door derden worden gebruikt, bijvoor beeld klanten die in de binnenstad komen winkelen. De bewoners vinden dat onrede lijk. Elders in het centrum is de regeling wel van kracht Auto mobilisten mogen daar alleen parkeren met een speciaal vig net op de voorruit. Wie zo'n vig net heeft, is vrijwel zeker van een parkeerplaats. Dat de huurders van de nieuw bouw aan de Markgraaflaan, Heemraadstraat, Westnieuw- landstraat, Westnieuwland en Jacob van Dijkstraat het vignet niet kunnen aanvragen, heeft een puur financiële reden. De gemeente redeneert dat de be langhebbendenregeling alleen zin heeft, als die ook wordt ge controleerd. Voor die controle zou een extra parkeerwacht moeten worden aangenomen en daarvoor heeft de gemeente geen geld. Om aan de eisen van de bewo ners tegemoet te komen is beslo ten het parkeren in het gebied na een half jaar te bezien. Ont aardt de situatie inderdaad in een chaos, dan kan mogelijk als- Maassluis Voor een verbete ringsplan in het complex huur woningen aan de Vondellaan heeft het rijk ruim 1,7 miljoen subsidie beschikbaar gesteld. Om de 178 woningen in de om geving te kunnen herstellen had de gemeente het rijk om bijna 2,7 miljoen gulden gevraagd. Het rijk heeft besloten het her stel van 144 woningen slechts te subsidiëren met een bedrag van 12.000 gulden per woning. Door dat de gemeente een aanvraag voor 15.000 gulden subsidie per woning had ingediend, valt de toegekende subsidie negen, ton lager uit dan het bedrag dat Maassluis in gedachten, had. De komende weken bekijken gemeenteambtenaren, hoe het herstel moet worden uitgevoerd van het woningcomplex, waar van de onderdelen tussen 1946 en 1968 werden gebouwd. Moge lijk wordt de renovatie, die naast het plaatsen van een nieuw keu kenblok en dubbele beglazing bestaat uit een opknapbeurt van de gevel, iets soberder uitge voerd dan aanvankelijk in de be doeling lag. „Maar daar zijn we nog niet he lemaal uit", zegt chef stadsont wikkeling Cor de Jonge. „Moge lijk krijgen we er via de herver- delingin de loop van hétjaarnog wat geld bij. Aan het eind van het jaar weten we, wat er uitein delijk mogelijk is. Ik denk dat we in het begin van 1990 met de renovatie kunnen beginnen". nog een belanghebbendenrege ling worden ingevoerd. Maar de gemeente verwacht weinig pro blemen. „Het gros van de par keerplaatsen ligt op de binnen- hofjes. Die zijn voor niet-bewo- 'ners moeilijk bereikbaar", aldus een zegsman van de gemeente. De bewoners zelf denken daar anders over, wat onlangs duide lijk werd op een inspraakavond. Die eindigde in een grimmige sfeer. „Jullie geven de parkeer ruimte gewoon weg", kreeg ge meentelijk verkeersdeskundige Roel Blom te horen, nadat hij zich had laten ontvallen dat er veel meer vignetten in omloop zijn dan er parkeerplaatsen zijn. Volgens de woordvoerder op het stadhuis valt dat echter wel mee: klachten dat er lang gezocht moet worden naar een plekje voor de auto 2ijn zeldzaam. Anders is de situatie voor het winkelpersoneel, dat met een ontheffing in het centrum par keert. Voor hen zijn doorde weeks voldoende plaatsen op het Liesveld viaduct en het Dijk- steeg-terrein bij het stadskan toor. Maar op koopavond en op zaterdag staan daar dé auto's van centrumbewoners, waardoor de 'werkers' naar een betaalde par keerplaats moeten uitwijken. En die plaatsen zijn niet goedkoop. Maar die mensen moeten niet zeuren, redeneert de gemeente: ze kunnen tenminste op gewone werkdagen gratis parkeren. De uitzonderlijke situatie rond de Markgraaflaan heeft de dis cussie over het parkeren, in de binnenstad opnieuw doen op laaien. Bewoners en ook ambte naren verwachten dat de poli tiek, met het oog op de nog steeds toenemende vraag naar par keerruimte, vroeg of laat zal moeten kiezen tussen bewonere en werkers. Waarbij onvermij delijk de vraag rijst of het stallen met vignet wel gratis moet blij ven Sommige centrumbewo ners, zoals die aan de Afrol, in het Sclaavenburg en binnenkort ook aan de Markgraaflaan, beta len reeds maandelijks zo'n vijftig gulden parkeertoeslag op de huur. Schiedam Het Gemeentelijk Woningbeheer in Schiedam wil meer zeggenschap bij nieuw bouwprojecten en liefst ook zelf bouwopdrachten gaan verstrek ken. Alleen als Woningbeheer meer greep krijgt op de nieuw bouw, is een verantwoorde ex ploitatie van het bedrijf moge lijk. Uitsluitend onderhoud ple gen aan -de bestaande huizen- voorraad, die GW beheert, is op den duur funest voor de finan ciële positie. Directeur Woningbeheer Ton Verdoes heeft dat duidelijk ge maakt in een brief aan het Schie damse college van burgemeester en wethouders. De brief was mede ondertekend door Fanny de Graaf, directeur van de Wo ningbouwvereniging Schiedam. Woningbeheer en de WbvS ver huren samen ruim 15.000 hui zen. De twee grootste huisbazen van Schiedam zijn het er over eens, dat zij in de toekomst nau wer moeten samenwerken bij nieuwbouwprojecten. Ook in een in december versche nen nota schrijft Verdoes, dat grote inspraak bij nieuwbouw kan leiden tot een beter finan cieel resultaat bij Woningbeheer. Door al bij de bouw rekening te houden met bepaalde eisen kan Woningbeheer de onderhouds kosten drukken. Het is niet waarschijnlijk dat Woningbeheer ook daadwerke lijk bouwopdrachten mag gaan verstrekken. Die rol is volgens staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) nadrukkelijk weg gelegd voor de corporaties. In dit geval is dat Woningbouwverent- gingSchiedam. Plons is er voor de kijkers en de badgasten. Plons heeft een speel- hoekje. Kortom: Plons is ver nieuwd. Met die wervende tek sten proberen Herman en Wilma Etman mensen te bewegen een kijkje in het Vlaardingse Kolpa- bad te komen nemen. Gisteren werd het opgeknapte paviljoen Plons op ludieke wijze geopend. Dat sportwethouder Jan Madern was uitgenodigd om de officiële handeling te verrichten, lag min of meer voor de hand. Het verras sende element was dat hij werd bijgestaan door een heuse zee meermin. MaassluisDe gemeente Maas sluis heeft voor 1989 subsidies voor de bouw van 83 woningen in de wacht gesleept Onder deze woningen bevinden zich de 27 woningen in de sociale sector, die Maassluis verleden jaar ver speelde als gevolg van het te laat inleveren van de bouwplannen. Maassluis 'leende' het ontbre kende contingent van Rotter dam, waardoor de bouw alsnog mogelijk wordt. Wanneer Rot terdam het contingent wil terug krijgen, is nog onbekend. „In ons advies vragen wij de betrokke nen om dit jaar attent te zijn op de fatale data", aldus Cor de Jon ge. „Dan hoeven dit soort zaken niet meer voor te komen". Naast de 27 woningen in Steen- dijkpolder-Noord en een project begeleid wonen van Eben Haë- zer aan de Groen van Prinste- rerkade bereidt Maassluis dit jaar bouwplannen voor een com plex van acht huurwoningen voor. „Misschien krijgen we er via de herverdeling wat wonin gen bij", hoopt Cor de Jonge. „Anders schuiven we het project doornaar 1990". De nieuwbouw gaat zich de ko mendejaren met name in Steen- dijkpolder-Noord concentreren. Ook het merendeel van de toe gewezen premiekoopwoningen en vrije-sectorwoningen met een eenmalige rijksbijdrage worden dit jaar in de Steendijk- pold er-No ord gerealiseerd De woningstichting Maassluis beschouwt de 27 woningen in de sociale sector in Steendijkpoi- der-Noord als een eerste aanzet - van een buurt, waarin totaal 101 huurwoningen in de sociale sec tor gebouwd moeten worden. Wethouder Anton Wustrow heeft wel oren naar deze ont wikkeling. Het zal echter zeker vier jaar duren voordat de buurt kan worden afgebouwd. Tot en met 1992 krijgt Maassluis naar verwachting 83 woningen in deze sector gesubsidieerd. De afdeling stadsontwikkeling gaat Maassluis verder alsnog proberen een woningbouwpro ject aan de Uiverlaan van de grond te tillen. In een eerder sta dium kreeg Maassluis de finan ciering van de woningen in de sociale sector niet rond. „Mis schien dat we nu op deze plek nu iets in de koopsfeer gaan probe ren", blikt Cor de Jonge vooruit. Binnenkort wordt wel gestart met de bouw van een woning complex in het Kastanjedal. Dit plan, een ontwerp van de Maas- sluisse architect Jos de Bruijn, is echter niet afhankelijk van de verdeling van contingenten. De 34 woningen, die rond de 300.000 gulden gaan kosten, worden ge realiseerd in de vrije sector. Schiedam Een foutje van de eigenaar is horlogerie vester op de Hoogstraat duur te staan ge komen. De middenstander ver gat na einde werktijd de winkel deur goed af te sluiten. Een dief maakte daar dankbaar gebruik van- Hij sloop 's avonds laat de winkel binnen en plunderde de etalage. Zijn buit: een paar handenvol horloges, ringen en armbanden. De onbekende nam ook een kof fer met religieuze beeldjes mee. Vlaardingen Superslijter Dirk III aan de Van Baeriestraat mist na een inbraak 88 flessen cognac en 61 flessen whisky. De schade kon tot op de cent nauw keurig worden berekend: 5222,75 gulden. De dief had de deur opengebroken. In het criminele circuit blijkt ook vraag te bestaan naar dure vervoermiddelen. Van een par- keerterrein aan de Marathon- weg verdween een Mercedes- vrachtwagen met een waarde van 68.000 gulden. Uit de kelder van een flatwoning aan de Pro fessor Rutgersstraat werd een racefiets van bijna 3000 gulden gestolen. Vlaardingen Aan de hand van een inleiding, een videofilm en een aantal workshops heeft vrou wenontmoetingscentrum Coerke zich gisteren een daglang uitputtend beziggehouden met vrouwen hulpverlening. Aanleiding tot de themadag was het groeiend aan tal hulpvragen, waarmee het vrouwenhuis is ge confronteerd. De problemen van vrouwen hebben met uiteenlopende zaken te maken, zoals incest, onderdak, gebrek aan zelfvertrouwen, sociale vei ligheid en de overgang. Coerke koos vanwege de diversiteit van de vragen voor een breed opgezet project, waarbij de thema dag als een inventarisatie werd gezien. Van ver schillende onderwerpen, die gistermiddag tijdens de workshops aan de orde kwamen, wordt beke ken of er wellicht een vervolg op moet komen in de vorm van een cursus. Coerke houdt volgende week donderdag weer een themabijeenkomst Dan buigt de Vlaardingse arts mevrouw R.Veldkamp zich over de vraag, of het geheugen van vrouwen een probleem kan zijn om buitenshuis actief te zijn. Ook die themasessie loopt vooruit op een cursus. In de maanden februari en maart worden vier geheugentrainingen gehouden. De deelneemsters leren dan hoe ze zowel simpele zaken (boodschappen, verjaardagen en telefMM- nummers) kunnen onthouden als ingewikkelde. Op voorhand geeft Coerke in een inforniatjefoider al twee nuttige tips om vergeetachtigheid te be strijden: wees niet gemakzuchtig en probeer zoveel mogelijk zelfdiscipline op te brengen. Later, in april, komt tijdens een themabijeenkomst - een probleem aan de orde, dat voor veel vrouwen eveneens een belemmering is om buitenshuis goed q te functioneren. Dan wordt met een deskundige g gesproken over sociale veiligheid en het ontbre- e ken daarvan. Het onderwerp wordt daarna tijdens vier bijeenkomsten van een gespreksgroep verder uitgediept. t De vrouwen in Coerke praten in groepjes na over de themadag Schiedam De bemoeienis van het Stedelijk Museum met de Antilliaanse kunst heeft Schie dam geen windeieren gelegd, vindt Podium-baas Peter Pij pers. Koningin Beatrix kwam naar Schiedam om de tentoon stelling Bida I Kolo te openen en de staa hield er leuke publiciteit aan over. Het succes van de ten toonstelling heeft Podium geïn spireerd om de Antilliaanse lïj'n door te trekken naar het muzi kale vlak. Dat gebeurt in de vorm van een onvervalst Antilliaans carnaval, dat op 28 januari in het café aan de Lange Haven wordt georga niseerd. Muzikaal wordt net fes tijn opgeluisterd door een swin gende Antilliaanse steelband on der leiding van Willy Richard son. Richardson, die een menge ling van merengue, calypso, soca, salsa en samba op de toe schouwers loslaat, staat volgens de organisatie garant voor een ongekend dansfestijn. Het Antilliaans carnaval mag gelden als de opvolger van het Braziliaans carnaval, dat twee jaar geleden in café De Gouds bloem werd georganiseerd- De Goudsbloem is echter omge bouwd tot restaurant De Moute rij, vandaar dat het tropisch car naval nu naar Podium uitwijkt. In Podium wil men de tropische stemming bevorderen door een cocktailbar met smakelijke exo tische variaties en een exotisch fruitige keuken. Net als twee jaar geleden worden ook in Podium prijzen beschik baar gesteld voor bezoekers, die in de ogen van de jury het origi- neelst en ondeugendst gekleed gaan. De jury bestaat uit journa liste Helma Vincent van het Nieuwe Stadsblad, striptekenaar Harr Wiegman, directeur Carel Beke van het Passagetheater en Coby de la Rie, Schiedams raads lid voor D66. Grafisch ontwerper Huub Koch heeft beloofd Podium op deze I avond kleurrijk te versieren. Als de avond een succes wordt, is Pe ter Pijpers vast van plan om het carnaval het volgend jaar naar De Korenbeurs te verplaatsen. „Dat is zo'n mooi gebouw, daar kunnen we met een gerust hart de koningin voor de opening uit nodigen". Dit jaar heeft Pijpers de invitatie van hare majesteit nog niet aan gedurfd, maar de uitbater is wel van plan de burgemeester in het café uit te nodigen. „De plaats van voorzitter is nog vacant in de jury", aid us Peter Pijpers. Hal Antilliaan» Carnaval vind! plaat» in ca'é Podium, Lang» Haven 28 in Schie- 1 dam. De kaarten a 15 gulden zijn te koop bij het VW, het Pasaage theater en in Po dium zelf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1