VAN 1988 D66: dubbelrol gemeente fnuikend voor onderwijs Carel Beke belooft publiekstrekkers 'Oorloch' krijgt vervolg VAN 1988 VAN 1988 Gemeente: voorlopig geen sloopplannen Broersveld ui r m HETAANZIEN PvdA-Kamerlid bepleit verder uitstel RW 19 UIAAROINBS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vlaardingers gaan parlementariërs opbellen en aanschrijven 99 50 Partij wil andere bestuursvorm Alternatief voor dure kinderopvang 71 T Hl HETAANZIEN 99 50 Mïaïc Begraafplaats langer open 71 T hl HETAANZIEN 00 50 WvV ENIG IDEE WAT GEHANDICAPT ZIJN, KAN BETEKENEN? ALS HET JE WAT DOET, DOE DAN WAT. 06 3212166 3669 Jongste theaterdirecteur van Nederland vol ambities In 1990 weer openluchtspektakel Directeuren geridderd Weg vrij voor wagenkamp in Holy-Noord Komst Ursus naar HBSS kost gemeente 60 mille extra Overvallers bekennen inbraken VEIfDAG 20 JANUASI 1989 PAGINA 13 Begionale redaclre: Brede Hayenslraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door CAREL van der velden Vlaardingen PvdA-kamerlid Jan Jille Feenstra gaat de Tkveede Kamer oproepen, de beslissing over de aanleg van rijksweg 19 opnieuw uit te stellen. Feenstra hoopt dat bewoners van Vlaardmgen-Holy en Schiedam-Groenoord tegelijkertijd massaal brie ven schrijven naar kamerleden, om de argumenten tegen aanleg van de omstreden weg nog eens te ver duidelijken. Alleen op die manier kan volgens Feen stra de aanleg nog worden tegengehouden. Het kamerlid sprak gisteren op uitnodiging van ver ontruste buurtbewoners in Holy, die zich verzetten tegen de omstreden rijksweg 19 tussen Rijksweg en Schiedam. Ruim honderd mensen bezochten de pro testbijeenkomst in zaal Middelhuyse. Volgens Feenstra bestaat er momenteel nog teveel onduidelijkheid over de inpasbaarheid van de weg en de gevolgen voor gezondheid en milieu om een welo verwogen beslissing te nemen. Het kamerdebat over de aanleg staat gepland tussen 31 januari en 2 februa ri: „In commissieverband zijn tal van vragen gesteld, die door minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat onvoldoende of in het geheel niet zijn beantwoord", betoogde Feenstra. „Zo beschikt de vaste kamercom missie nog steeds niet over reële verkeersprognoses op de lange termijn". De reconstructiecommissie Midden-Delfland leeft nog steeds in onzekerheid over de vraag of de weg in Midden-Delfland landschappelijk goed inpasbaar is. "Wel heeft de minister laten weten dat de toenemende verkeersmobiliter geen gevolgen heeft voor de be staande prognose van 55.000 voertuigen per etmaal op rijksweg 19. „Smit Kroes verwacht, dat de voorspelde twintig procent stijging van de mobiliteit de komende jaren wordt opgevangen door het openbaar vervoer", vertelde Feenstra. „Ik heb echter geen enkele bere kening gezien waaruit blijkt dat het openbaar ver voer die stijgende mobiliteit in het geval van njksweg 19 inderdaad gaat opvangen". Reden genoeg voor het kamerlid om op verder uitstel van de beslissing aan te dringen. „Om taktische rede nen alleen om uitstel", zei Feenstra erbij. „Een motie die vraagt om afstel zou het niet halen in de kamer". Standaardbrieven, waarin de bewoners hun bezwa ren op een rijtje zetten, werden gisterenavond rond gedeeld Verleden maand startten inwoners van Groenoord al een handtekeningenactie in Schiedam- Noord. Feenstra raadde de bezoekers aan, het niet bij hetstu- ren van een brief te laten. „U moet het kamerlid ge woon eerst opbellen met de aankondiging dat u hem of haar een brief gaat sturen. Een paar dagen later belt u weer, met de vraag of de brief gelezen is. Via persoonlijke contact bereikt u veel meer". Met name het Vlaardmgse gemeentebestuur mag zich Feenstra*s opmerking aantrekken dat het dom is in dit stadium het verzet op te geven. Ook het plan van de milieubeweging voor een tramverbinding tussen Delft en Schiedam werd niet door Vlaardingen on dersteund. Het PvdA-kamerlid betreurt dat. „Doordat men al dertig jaar over de weg praat, zijn lo kale bestuurders zo overdonderd, dat men gaat den ken dat die weg er toch wel komt", aldus de strijdlus tige Feenstra „Ik draai die redenering graag om. Als men er in de jaren zestig, toen er veel minder over ge luidshinder en milieuvervuiling bekend was, de weg niet kon inpassen, vraag ik mij af, waarom men daar nu wel in zou slagen". Feenstra hoopt, dat de uiteindelijke beslissing over rijksweg 19 wordt geïntegreerd in de discussie over het Structuurschema voor Verkeer en Vervoer. „Dan komen alle verkeersknelpunten in heel Nederland aan de orde. Met de beperkte financiële middelen die vcorhanden zijn, kan ik mij voorstellen dat andere wegen voorrang krijgen. Er bestaan in Nederland wel grotere knelpunten dan rijksweg 19". Nubi|onsver(cr»igbaor ifn fcj Veerptein 33-35 VJaatdinaeo Té 010-1350822 Fil Koningshoek Maassluis Tel 01039-2401! Vlaardingen De diakonieën van de Gereformeerde en Her vormde Kerk en de vrijwilligers vacaturebank hebben de handen ineen geslagen. Gezamenlijk gaan zij proberen kinderopvang van de grond te tillen, die volle dig door vrijwilligers moet wor den gerund. De drie instanties hebben daar haast mee en willen zo'n voorziening het liefst al in de voorjaarsvakantie zien draai en. Zij hebben inmiddels de werk groep Kinderopvang Alleen staande Werkende Ouders opge richt. Op die groep willen de ini tiatiefnemers zich namelijk rich ten. De al bestaande kinderopvang betekent voor hun doelgroep vaak een te grote aanslag op de portemonnee- De werkgroep gaat eerst onderzoeken hoeveel alleenstaande werkende ouders de kinderopvang tijdens school vakanties eigenlijk niet kunnen betalen. Mevrouw K. Swart, te lefoon 4750648, en mevrouw Kool-Stam, telefoon 4740590, treden op als contactpersonen. Nu bi| onsvericrijgbaa r g Vempfeln 33-35 Fil Koningshoek Vla afdingen Maassluis Te! 01CM35B822 Tel 01839-24011 Maassluis De algemene be graafplaats aan de Willem de Zwijgerstraat is vanaf volgende maand op zondagen langer open voor bezoekers. Voorheen was de begraafplaats maar anderhalf uur open, vanaf 5 februari kan men er van tien tot vier uur te recht. Op zaterdagen blijft de be graafplaats gesloten. Nubijonsverkfi|gboor A JÊmg Veelpleln 33-35 Vlaardingen Tul 010-4358822 Fii Koningshoek Maassluis Tul 01893-24011 TELEFOON GIRO Vlaardingen Juist nu het openbaar onderwijs zichzelf 'uit de markt dreigt te prijzen' is het zaak de bestuursstruc tuur op de helling te zetten. Dat zegt de Vlaardingse frac tie van D66 in een vandaag gepresenteerde discussieno ta, waarin er voor wordt ge pleit de alles overheersende rol van het gemeentebestuur drastisch in te dammen. D66 ontvouwt^ in de nota de blauwdruk voor hoe het an ders zou moeten: de gebrui kers moeten het voor het zeg gen krijgen. De partij is somber. Spreekt zelfs over de teloorgang van het open baar onderwijs. Kille cijfers moeten die stelling ondersteu nen: honderd jaar geleden bezat het openbaar onderwijs onge veer 70% van de 'marktTegen woordig is datzelfde percentage in handen van het bijzonder on derwijs. Voornaamste reden voor het snel afbrokkelend 'marktaan deel' van het openbaar onder wijs is volgens D66 dat de be stuursstructuur hopeloos verou derd is Het geweentebestuur zou een dubbelrol bekleden, die demotiverend werkt, de arbeids vreugde bij het personeel onder graaft en de zo noodzakelijke prikkel tot vernieuwing weg neemt. V erstr engeling D66 doelt dan op de verstrenge ling van verantwoordelijkhe den, die de huidige structuur met zich meebrengt. De gemeente raad is verantwoordelijk voor het openbaar onderwijs, maar kan haar aandacht niet voor de volle honderd procent daarop richten. Verschillende politieke achtergronden en andere belan gen kunnen, zo meent D6ö, dan ook fnuikend zijn en verlam mend werken. De wenseliikheid tot hervor mingen in ae bestuursstructuur wordt ook regelmatig vanuit het onderwijs aangegeven. D66 wijst in dat verband op de veel ge hoorde klacht dat de afstand tus sen bestuur en gebruikers zo groot is en de contacten vaak stroef verlopen. D66 betwijfelt of het verschil in cultuur tussen het politiek-ambteiijk apparaat en de openbare scholen ooit over brugd kan worden. De bestuursvorm bij het bijzon der onderwijs spreekt de demo craten dan ook meer aan. Daar maken gemotiveerde vrijwilli gers de dienst uit, die bovendien nog eens kennis van zaken heb ben. Minpunt bij die structuur is dat de relatie met de gemeente raad minimaal is. In navolging van enkele tiental len steden in Nederland wil D66 een bestuurscommissie in het le ven roepen waarin de volgende geledingen kunnen zijn verte genwoordigd: ouders, vertegen woordigers van scholen en on derwijsbonden en mensen uit het bedrijfsleven. De gemeenteraad wordt in die constructie overigens nog steeds een grote rol toegedacht. Ze blijft verantwoordelijk voor de benoe ming of het ontslag van de direc teur; besluit over fusie, ophef fing of andere verstrekkende za ken en stelt ook de begroting vast. Of de nota een reële kans maakt door de Vlaardingse politiek te worden overgenomen, waagt D66 te betwijfelen. Gemeentebe sturen wensen hun invloed maar schoorvoetend uit handen te geven, meent de partij. Sommige buurtbewoners denken dat dit deel van het Broersveld wordt 'meegenomen' bij desloop van het Passagetheater. Am btenaren beschouwen deze conclusie echter als voorbarig. Schiedam Ambtenaren ont kennen dat de gemeentelijke aankoop van Chinees-Indisch restaurant Mah Hing in het Broersveld de voorbode is van grootschalige sloop in deze win kelstraat De komende jaren worden wel ingrijpende veranderingen in het straatbeeld tussen Broersvest en Broersveld verwacht. Mo menteel is het volgens chef stadsontwikkeling Flip Bohré npg veel te 'prematuur' om na te denken over de toekomstige ont wikkeling van het Broersveld. „Maar het is natuurlijk duidelijk dat er in dit gebied wei het een en ander te gebeuren staat. Bas van der Heijden laat binnen en kele jaren een leeg pand achter in het Broersveld, terwijl het Passagetheater waarschijnlijk naar het Stadserf vertrekt". De aankoop van het Chinees-In disch restaurant, dat zijn deuren al enige tijd heeft gesloten, riep bij centrumbewoners onmiddel lijk de gedachte op dat het om een voorteken ging van aan staande sloop In het Broersveld. Direct na sluiting van het restau rant werd de gemeente door de eigenaar benaderd over overna me van het pand. Om de vrijheid van handelen in het gebied te vergroten, besloot de gemeente het complex aan te kopen. Door deze aankoop beschikt de gemeente nu over een terrein dat zich uitstrekt van de Broers- vest naar het Broersveld. Als het Passagetheater wordt gesloopt, heeft de gemeente hier in de toe komst een prachtige plek voor een grootwinkelbedrijf. De Hema wordt als belangrijkste kandidaat genoemd voor de Pas- sage-lokatie. De gemeente hoopt echter nog steeds, dat de Hema van het Hemaplein naar de voet van de Hoogstraat verhuist. De gemeente en de winkeliers be schouwen de komst van de Hema naar de zogenoemde Uit- kijk-lokatie (genoemd naar het voormalig internaat voor schip perskinderen De Uitkijk) als een prima publiekstrekker voor de Hoogstraat. Bohré denkt dat de ontwikke ling van het gebied pas wordt aangepakt als een sloopbesluit voor het Passagetheater is geval len. „Alleen in zo'n situatie heeft het zin plannen te ontwikkelen. Er leven uiteraard wel bepaalde ideeën, maar voorlopig krijgen andere projecten de prioriteit". Met name de ontwikkeling van het Stadserf levert de dienst stadsontwikkeling de komende jaren handen vol werk op. Ook in de Lange Kerkstraat, waar een ABC-winkel op de plaats van een historische gevelwand moet komen, ligt het nodige werk in het verschiet. Dat de gemeente nog niet actief is overgegaan tot het aankopen van panden, wordt bevestigd door buurtbewoners. De eige naar van de eerder dit jaar geslo ten kaps.iton op het Broersveld is tot dusver nog niet door de ge meente benaderd over aankoop van zijn perceel. door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam Carel Beke (28) is met onmiddelijke ingang be noemd tot directeur van de Schiedamse theaters. De direc- teurspost was vacant sinds het vertrek van Connie Eggink naar de Culturele Raad van Zuid- Holland, volgende week precies een jaar geleden. Beke, die de functie van directeur het laatste jaar reeds op op ad-interimbasis vervulde, mag zich sinds zijn be noeming de jongste theaterdi recteur van Nederland noemen. Hij krijgt het beheer over het Passagetheater en deTeerstoof. Beke's assistent, Marq Oudshoff, is deze week aangesteld ais di rectie-assistent. Oudshoff trad direct na het vertrek van Eggink al in dienst als directie-assistent met een tijdelijke aanstelling. Uit de benoeming van Beke valt af te leiden dat de gemeente af ziet van het plan om in Schie dam één directeur voor de hele culturele sector aan te stellen. Enige tijd geleden werd in het college van B en W het idee ge opperd, om na het vertrek van museum-directeur Hans Paal man, over twee jaar, één direc teur aan te stellen voor zowel hel Stedelijk Museum, het Passage theater als de nieuwe biblio theek. Deze functionaris zou het finan cieel management en het beheer van de instellingen gaan rege len. Het artistieke gedeelte van Theaterdirecteur Carel Beke kijkt al vol verwachting uit naar de nieuwbouw op het Stadserf. de drie culturele instellingen zou in handen worden gelegd van drie hoofden van dienst. Beke gold in die optie als de belang rijkste kandidaat om hoofd van dienst in het Passage-theater te worden. In tegenstelling tot deze plannen krijgt Beke nu de algehele ver antwoordelijkheid over de thea ters. Ook als directeur wil Beke de na het vertrek van Connie Eggink ingezette 'nieuwe lijn' doortrekken. Van Beke is be kend dat hij zich in zijn pro grammering wat meer richt op de smaak van de 'gewone Schie dammer'. De directeur ontpopte zich het laatste jaar ook als fana tiek verhuurder. Op avonden dat het theater zelf niets pro grammeert, probeert Beke het theater zoveel mogelijk open te stellen via verhuur aan derden. Het laatste jaar steeg het aantal verhuren in het Passagetheater van 23 tot 86. De programmering van het lopende seizoen werd voor het grootste gedeelte nog geregeld door Connie Eggink. Het komende seizoen wil Beke meer geheide publiekstrekkers naar Schiedam halen. Zo komen Tineke Schouten en Paul de Leeuw volgend seizoen wel naar Passage, terwijl dat het afgelo pen jaar niet het geval was. Beke. voormalig educatief me dewerker van Passage, wil het nieuwe theatertalent echter niet uit het oog verliezen. „De Teer- stoof moet weer de bakermat van nieuw talent worden. Met name op vrijdagavond willen wij heel onbekende theatermakers een podium geven". De directie kijkt al voorzichtig naar de bouw van een nieuw theater op het Stadserf uit. Als de financiering voor de ontwik keling van het Stadserf rond komt, ligt een verhuizing voor de hand. „Ik krijg de indruk, dat de politiek minimaal een theater van vergelijkbare grootte na streeft". aldus Beke. „Dat lijkt mij ook wenselijk, want Spijke- uisse heeft met haar theater met 430 stoelen nu al de grootste moeite om bekende artiesten naar de stad te halen. Voor hen is het niet lonend om in kleine theaters op te treden". Schiedam In 1990 wordt in Schiedam opnieuw een histo risch spektakelstuk opgevoerd. Aangemoedigd door het succes van Het spul van Joncker Frans- sen oorloch, vorig jaar goed voor zo'n 2500 toeschouwers, gaat re gisseur Bernard Bredero weder om een episode uit de Schiedam se geschiedenis bewerken voor toneel in de open lucht. Het Schiedams Collectief Histo risch Amateurtoneel (Schat) heeft voor de nieuwe opvoering "nog geen vastomlijnde plannen. Zo staat de onderwerpkeuze nog niet helemaal vast en wordt er ook nog uitgekeken naar een ge schikte plaats voor de voorstel ling. Volgens Schat-woordvoer ster Corinne Sey heeft de orga nisatie verschillende 'leuke loca ties' op het oog. Daarbij gaat de voorkeur van ingewijden uit naar een opvoering bij één van de Schiedamse molens. De ruïne, die fungeerde als de cor voor Set spul, alias De Oor loch, komt in elk geval niet meer in aanmerking. Hoewel de res- Met kanongebulder en liefdespleidooien deden amateurtoneel spelers vorig jaar de Hoekse en Kabeljauwse twisten in Schiedam herleven. tanten van het Huis te Riviere op zich een schitterende achter grond vormen voor historisch toneel, heeft de steenklomp aan de Broersvest toch ook grote na delen. De opdringerige nabijheid van het fantasieloos vormgege ven stadskantoor is de belang rijkste handicap. Om die beton- massa weg te schminken moes ten vorig jaar allerlei kunstgre pen worden toegepast. Kostbare, tijdrovende en arbeidsintensieve foefjes, zoals het bouwen van hoge, met doeken gecamoufleer de steigers, wil Schat in het ver volg graag voorkomen. Gelijkenis Bovendien zou een opvoering rond de rume spelers en bezoe kers te veel herinneren aan Het Spulen dat is nu juist niet de be doeling. „We willen elke gelijke nis voorkomen: het moet Iets heel nieuws worden", aldus Co rinne Sey. De lotgevallen van Joncker Franssen en Schiedam ten tijde van de Hoekse en Kabeljauwse twisten zijn overigens nog lang niet uit ieders geheugen verdwe nen, Op 14 februari kijkt de cast in de Roo Roosenzaal van het Passagetheater nog eens terug op het succes van 1988. Alle spon sors en het complete college van burgemeester en wethouders zijn voor het feestje uitgenodigd. Er wordt een videofilm ver toond en voor intimi zijn er boekjes met een (foto)reportage over Het Spul. Schat zal bij die gelegenheid ook meer bijzonder heden bekend maken over de plannen voor 1990. Maassluis M. J.A. Blom, direc teur van Eiementum bv, is van daag onderscheiden met het rid derkruis in de orde van Oranje- Nassau. Blom (62) kreeg deze ko ninklijke onderscheiding van middag tijdens zijn afscheid bij Eiementum, waar hij in 1962 in dienst trad als chef van de admi nistratie. Hij werd in 1984 direc teur van het bedrijf, dat gespe cialiseerd is in prefab-elementen voor de woningbouw. De onder scheiding werd Blom opgespeld door burgemeester Hans van Es. In Vlaardingen is vanmiddag Ane Jan van Veelen geridderd. Hij is vanaf 1973 tot 1 november vorig jaar directeur geweest van christelijke school Het Visnet. Van Veelen heelt via een specia le regeling het onderwijs verla ten. In zijn vnje tijd heeft hg zich jarenlang ingezet voer het Gere formeerd jeugdwerk. De onder scheiding werd hem op de school aan de Stationsstraat opgespeld door burgemeester Fred van Lier. Vlaardingen Na vijftien jaar uitstel gaat de gemeente Vlaar dingen alsnog over tot de aanleg van een woonwagenkamp in Holy-Noord. Op 1 februari neemt de gemeenteraad een voorberetdmgbesluit, waarna het bestemmingsplan voor het gebied ten zuiden van de Holy- weg kan worden aangepast. Daarna kan worden begonnen met de aanleg van het kamp, dat plaats zal bieden aan maximaal vijftien woonwagens. De gemeente ontkent dat het be sluit is genomen onder druk van de provincie. In Vlaardingen gaat het om een kleinschalig centrum, waar de gemeente alleen voor de aller noodzakelijkste voorzieningen zorgt. In dit geval zijn dat vijf tien toiletten en wasruimten ('sa- nitajre units') en twee ontslui tingswegen. Schiedam De buitengewone ledenvergadering van HBSS heeft gisteravond het licht op groen gezet voor samenwoning met Ursus. Van de negentig aan wezige leden van de Schiedamse voetbal vereniging stemden er 86 voor de door voorzitter Rien Klink gelanceerde plannen en 4 tegen. Vooruitlopend op de uit werking van de bouwplannen zal Ursus al op 1 maart op Harga intrekken, omdat het die dag het sportcomplex De Langen Boog- ert moet verlaten wegens graaf werkzaamheden. Om de grootste nood te lenigen, zal de gemeente tijdelijke mate- naaïruimte creëren voor Ursus. In het kader van de herstructu rering krijgen HBSS en Ursus elk een subsidie van 30.000 gul den. De dienst gemeentewerken vult deze bijdrage aan met een extraatje van 60.000 gulden, waardoor het totaal op 120.000 gulden komt. Dit bedrag zal door HBSS en Ursus worden aange wend om de bouwplannen ge stalte te geven. Die voorzien er ondermeer in dat op het dak van de kantine veor beide verenigingen een aparte bestuurskamer verrijst. Vlaardingen De twee Vlaar dingers van 17 en 18 jaar die vo rige week in Maassluis werden gearresteerd bij een mislukte overval op een winkelier, heb ben nog meer op hun kerfstok. Tijdens hun verhoor door de Vlaardingse politie bekende het duo vijftien inbraken aan de Van Hogendorplaan en twee overvallen op geldlopers, waar van er één niet slaagde. De over val die wel lukte, leverde 1300 gulden op. Bij de overval op de Maassluisse winkelier was een van de daders gewapend met eèn slagersmes. De buit van de inbraken bedroeg ongeveer 3000 gulden aan con tanten en een voorraad sigaret ten met een waarde van 5600 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1