Volksverhuizing komt op gang in de Babberspolder Vlaardingen voorbeeld Koopwoningen kunnen nu in een oude wijk' VLAARDiNGS DAGBLAD SCHIiDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Moeilijker om terug te keren naar oude wijk Brandweer zoekt vrijwilligers Stadsomroep uit de studio gezet Inbrekers met geweld naar binnen Jongens beroven 75-jarige vrouw Vrachtauto geplunderd Vishandel vecht voor windmolen Gezondheidscentrum Hay at geopend De Dijk blijft voorlopig dicht WATERWEG DINSDAG 24 JANUARI 1989 PAGINA 9 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3134 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 huizen in het noordelijk deel van 'de 410', die in 1994,1995 en 1996 worden gesloopt. Op de voorgrond een stukje van het Oranje- en Plein 1940-1945. De sloop van het zuidelijk deel van de buurt begint nog dit jaar. Schiedam Iemand die ooit vrijwillig vanuit de Gorzen naar Groenoord verhuisde, kan straks, als hij geplaagd wordt door heimwee, niet meer zo makkelijk terug naar een nieu we woning in zijn oude buurt. Wethouder Hans van Kleef (stadsvernieuwing) wil die voor keursbehandeling voor oud- wijkbewonersschrappen. Zeker, de stadsvernieuwing is er in de eerste plaats voor de wijk zelf, erkent Van Kleef. In de eer ste plaats, maar niet uitsluitend. Van Kleef wil niet meer dan vijftig proeent van de huizen in de stadsvernieuwing toewijzen aan wijkbewoners. Tot nu toe was dat 75 procent, en hadden ook oud-wijkbewoners automa tisch recht op 'terugkeer'. De PvdA-wethouder vindt dat principe achterhaald en ook on redelijk. Want bij bureau Huis vesting staan zo'n 76Q0 woning zoekende Schiedammers inge schreven. Waarom zouden die geen recht hebben op een nieuw huis in een van de oude wijken? Zeker aan mensen met een ur gentieverklaring valt dat moei lijk uit te leggen. Jaren geleden klaagde CDA- wethouder Riet Taverne al dat zij zo vaak nee moest verkopen aan urgente gevallen, omdat ge zinnen uit de stadsvernieu wingsbuurten voorgingen. Aan het credo Bouwen voor de Buurt viel niet te tornen. Maar is die stelregel nog wel zo heilig? Van Kleef denkt van niet, en de com missie stadsvernieuwing vindt een beleidsaanpassing ook wel op z'n plaats, hoewel ze niet zo ver wil gaan als de wethouder. De cijfers wijzen uit dat veel mensen in de oude wijken (Schiedam-Oost, -Zuid en - West) zich weliswaar opgeven voor een nieuwbouwwoning in hun buurt, maar dat het gros uitein delijk toch afhaakt Het percen tage voorkeurstoewijzingen van 75 kan daarom volgens ck wet houder best omlaag Ut 50. Dat bespaart Huisvesting en de pro jectteams een hoop werk en de urgente gevallen zijn sneller ge holpen. In beginsel kunnen 20- wel de commissie als de project teams zich daarin vinden, hoe wel Bart de Leede (PPR PSP) er niet helemaal het nut van inziet Waarom zo'n formeel besluit? Als die 75 procent niet gehaald wordt, kan het gat toch moeite loos met andere woningzoeken den worden opgevuld? Meer moeite hebben sommige commissieleden met Van Kleefs idee om de voorkeursregels te schrappen voor alle kleine bouwprojecten in de stadsver- nieuwingswijken. Volgens die regel kunnen projecten van maximaal 25 woningen in prin cipe aan iedereen worden toege wezen. De buurt heeft daar dan geen enkele zeggenschap meer over. Is dat nog wel stadsver nieuwing, vragen Adri Reijn- hout (D66), Els Hellwig (CDA). Ulferd Bruseker (CPN) en De Leede zich af. Van Kleef houdt bij dit onder deel van zijn plan voet bij stuk. De norm van 25 wil hij best ver lagen tot bijvoorbeeld, 20, maar het principe moet overeind blij ven. Zijn argument: ga j"e ook bij die kleine projecten de voor keurstoewijzing toepassen en dus de inspraakregel hanteren, dan raken de toekomstige bewo ners te persoonlijk betrokken bij de plannenmakerij. Zij zullen geneigd zijn de woningen waar het om gaat als hun 'eigendom' te beschouwen. Tegenover Van Kleefs onwrik baarheid op dit punt staat zijn soepelheid wat betreft de 'spij toptanten'. Na een emotioneel pleidooi van Gerard Verhuls- donk (VVD) heeft de wethouder zich bereid verklaard om oude ren, die terug willen naar hun vroegere buurt, lankmoedig te gemoet te treden. Maar de ge meentelijke beslissing zal per ge val verschillen: de automatische voorkeursbehandeling wordt hoe dan ook geschrapt. Schiedam De gemeente brandweer in Schiedam is giste ren een wervingscampagne ge start met de bedoeling de vrij willige uitrukdienst weer op sterkte te krijgen. Op verschil lende plaatsen zijn posters opge hangen, onder andere op de pas nieuw geplaatste reclamezuilen. De brandweer hoopt met die ac tie tenminste zes nieuwe korps leden binnen te halen. Het korps zoekt met name kandidaat- spuitgasten op lbo-niveau, die ten noorden van de rijksweg wo nen. Ook potentiële leidingge venden uit heel Schiedam kun nen tijdens kantooruren bellen met de brandweer. Medio maart wordt voor belang stellenden een informatie-avond in de brandweerkazerne belegd. Dan vindt ook de uiteindelijke selectie van de kandidaten plaats. Schiedam Na een hoog oplopend conflict hebben de Stadsomroep en de Ziekenomroep met elkaar gebroken. De ruzie, die al tijden sluimert, vond onlangs zijn hoogtepunt toen medewerkers van de Stadsomroep de toegang werd ontzegd tot de studio van de Ziekenom roep aan de Korte Haven. De Stadsomroep Schiedam (SOMS) huurt deze studio voor zijn uitzendingen, die nu als gevolg van het conflict voorlopig zijn opgeschort Maar voor de Ziekenomroep Schiedam (ZOS) heeft de breuk ook consequenties. De Stadsom roep houdt nu de kabel dicht, zoals dat in het jargon heet De Stadsomroep kan dat doen, om dat zij over de zendvergunning beschikt Hier door is ook de ZOS niet meer in de hele stad te beluisteren, maar alleen, zoals vroeger, in de zieken- en bejaardenhuizen. De ontvangst hier is niet afhankelijk van het kabelnet. Nadat bekend werd dat de Ziekenomroep een eind had gemaakt aan de samenwerking trachtte wethouder Aad Wiegman van media- zaken tijdelijk een oplossing voor het probleem te vinden. Hij vroeg de voorzitter van de Zie kenomroep de ruzie te laten betijen. De Zie kenomroep hield echter voet bij stuk, ondanks het feit dat Wiegman de twee voorzitters voor een gesprek uitnodigde. Dat gesprek vond vrij dag plaats, maar de wethouder slaagde er niet een oplossing te forceren. Als gevolg van de ruzie vonden de uitzendin gen het afgelopen weekend geen doorgang. Medewerkers van de Stadsomroep deden ove rigens alsof hun neus bloedde. Zij spraken van een technische storing. „Diep doorgedacht komt het ook op technische problemen neer". verklaarde hoofdredacteur Wim Groeneweg gistermiddag. „Je moet namelijk een studio hebben om te kunnen uitzenden Groeneweg is vooralsnog niet bang, dat de SOMS door een periode van stilstand zijn ver gunning zal kwijtraken. De redactie, die be slaat uit vrijwilligers, blijft gewoon het dage lijkse werk doen, al zijn de resultaten ervan niet meer te horen. „Maar stel dat er morgen een oplossing komt, dan kunnen we meteen weer de lucht in", aldus Groeneweg. Afgedwongen De samenwerking tussen de Stads- en de Zie kenomroep werd anderhalf jaar geleden afge dwongen door politiek Schiedam- De Zieken omroep bezat ai meer dan een kwart eeuw de studio aan de Korte Haven. Raadsleden dach ten goedkoop uit te zijn door de Stadsomroep, juist in het bezit van de licentie om via de kabel uit te zenden, onderdak te verlenen bij de Zie kenomroep. Al spoedig bleek dat het niet erg boterde Tussen de twee. Stadsomroepmedewerkers, veelal jeugdig en sommigen met een piratenverleden, ergerden zich al spoedig aan de in hun ogen ar rogante houding van de 'ziekenbroeders'. Maar omgekeerd vond men bij de ZOS de nieuwe ge bruikers van de eigen studio behoorlijk hau tain. „Het zijn twee verschillende types", heeft Groeneweg gemerkt. „Voor een ziekenhuis maak je een ander programma dan voor een stad. Maar de ZOS bracht zaterdag een nieuws programma en wij deden dat ook. Dat gaf wrij vingen. Nu moet ik zeggen, dat onze mensen daar ver boven stonden. Onze sportredacteur geeft bijvoorbeeld in zijn baan dagelijks leiding aan 500 mensen en die is heus wel wat voorval letjes gewend". ZOS-voorzitter Cor Hertog weigert elk com mentaar op de situatie. Brandersi'eesten Begin september vorig jaar dreigde de bom al te barsten, toen de Ziekenomroep boos was over het afzeggen van een kabeluitzending over de Nationale Ziekendag. De Stadsomroep, als eni ge gerechtigd tot uitzendingen buiten de zie kenhuizen, vond een kabeluitzending niet no dig. In dezelfde brief kondigde de Ziekenom roep aan de kabeluitzending over de Branders feesten op eigen houtje te organiseren. Pijntjes herinnerde de Stadsomroep de 'concurrent' er vervolgens aan, dat zo'n uitzending alleen door de Stadsomroep kon worden verzorgd. Medewerkers van de Stadsomroep hopen dat wethouder Aad Wiegman morgen in de raads commissie financiën een verhuizing voor de Stadsomroep gaat voorstellen. Bestuurslid Ca- rel Beke, directeur van het Passagetheater, kondigde verleden jaar al aan dat hij de Stad somroep in geval van nood wel in het theater wilde adopteren. De medewerkers van de Stadsomroep zoeken ondertussen naarstig naar vervangende apparatuur om de uitzendingen te kun nen voortzetten. Schiedam Een voorraad spij- kergoed ter waarde van 4.000 gulden is gisterochtend in alle vroegte gestolen uit kledinghuis Kachlar aan de Parkweg. De in brekers maakten weinig omslag: ze gooiden een trottoirtegel door de voordeur en graaiden de buit kriskras bij elkaar. Uit een huis aan de Rotterdam- sedijk zijn wat sieraden en een muntenverzameling gestolen. De bewoonster had de deur niet op het nachtslot gedraaid toen zij haar huis verliet. Ook in een wo ning in de Aleidastraat sloegen dieven hun e" Ze maakten een fototoestel, v portemonnees en een zonnebril buit. De totale waarde was ongeveer 1100 gul den. Het Mexicaans café-restaurant Yucatan Cantina in de Passage zit tijdelijk zonder geluidsinstal latie. Cassettedeck en versterker werden gestolen, De inbrekers namen ook een partijtje drank èn sigaretten mee. Ook vermist wordt een paar skischoenen. Vanuiteen woning aan de Popu lierenlaan is voor enkele hon derden guldens aan sieraden ge stolen. Schiedam In Schiedam heb ben onbekende tasjesrovers hun activiteiten na een periode van rust hervat. In de Lange Kerkstraat werd gisteravond een 75-farige vrouw het slachtoffer van twee onge veer 17-jarige jongens. De vrouw had de hengsels van haar tas uit voorzorg om haar polsen ge draaid. Het lukte haar belagers uiteindelijk toch, de vrouw de tas afhandig te maken. Daarbij kwam het slachtoffer ten val, De buit van het duo, dat zich in de duisternis uit de voeten maakte, bedroeg een paar tientjes, een 65+-kaart en een gehoorappa raat Vlaardingen Uit de container van een vrachtauto, die gepar keerd stond aan de Galgkade, zijn 30 dozen met geluidsappara tuur gestolen. De diefstal vond plaats jp het weekeinde. De waarde van de gestolen spullen is nog niet precies bekend. Afgelopen weekeinde werd ook ingebroken in drie flatwoningen aan de Marnixlaan. Waarsehijn- lijTc heeft de inbreker de wonin gen, die op de tweede en derde etage liggen, bereikt via de bal kons en heeft hij de balkondeu ren opengebroken. De poilitie omschrijft de dief, die geld en sieraden heeft ontvreemd, als een 'geveltoerist'. Vlaardingen Visgroothandel Het Oude Ambacht heeft bij de Raad van State beroep aangete kend, omdat er geen windmolen mag worden gebouwd op het be drijfsterrein aan de Westhaven- kade. Het openbaar lichaam Rijnmond had er destijds wel een hinder wetvergunning voor afgegeven, maar de gemeente Vlaardingen weigerde een bouwvergunning te geven. Een windturbine zou te veel hinder geven voor de omge ving. De visgroothandel had de opgewekte energie willen ge bruiken voor het bedrijf. Demo- len zou 33 meter hoog worden. Het gemeentebestuur had van de fabrikant van de windturbine vernomen, dat een afstand van 100 tot 150 meter tot woningen ■wenselijk is. In Vlaardingen zou de afstand tot de nabijgelegen woningen 60 meter zijn. Bewo ners zouden overlast kunnen on dervinden van het lawaai en van de slagschaduw van de wieken, .■^elfs de radio- en tv-ontvangst kan erdoor worden gestoord", aldus de woordvoerder van de gemeente*. De Raad van State doet waar schijnlijk begin maart uitspraak. - pa 1 nnn tïanfsi Tro^l. -»iL'<»r*rTpn nnoflpid nm aan buiten- mierantenverenigingen en ii "Vlaardingen De aanpak van de gezondheidsvoorlich ting aan buitenlandse vrou wen in Vlaardingen, Schie dam en Maassluis kan dienen als voorbeeld voor andere steden. Dat zei gistermiddag mevrouw T. Dekkinga, be leidsmedewerkster van het ministerie van sociale zaken. Zij opende in twee lokalen van de Meidoornschooï het regionaal steunpunt voor gezondheids voorlichting aan buitenlandse vrouwen, Hayat. Vanuit dat steunpunt zorgen vijf vaste me dewerksters en een tiental freel ancers m elk geval het komende jaar voor gezondheidsvoorlich ting aan migranten. Hayat'het woord betekent zo wel in het Turks als het Arabisch 'leven' is het resultaat van een kadercursus gezondheidsvoor lichting voor buitenlandse vrou wen, die in 1985 bij het plaatse lijk educatief centrum (PEC) in Vlaardingen begon. „Toen durf den wij alleen nog maar te dro men van een dag als vandaag' zei PEC-coördinatrice Tineke Brinkman bij de officiële ope ning van het steunpunt. De deel neemsters aan de kadercursus werden opgeleid om aan buiten landse vrouwen in hun eigen taal voorlichting te geven over gezondheid. Het PEC was de eerste instelling in het land, die met die cursus begon. „Vlaardin gen heeft de eerste aanzet gege ven, anderen kunnen daarvan profiteren", zei mevrouw Dek kinga. Het doei van Hayat,is, vertelde coördinatrice Monique Werlich, het nader tot elkaar brengen van buitenlandse vrouwen en instel lingen in de gezondheidszorg. „Wij zijn daarmee een heel eind op de goede weg", vond zij. De voorlichting wordt gegeven bij migrantenverenigingen buurthuizen. Maar ook bij het steunpunt aan de Meidoorn straat. kunnen buitenlandse vrouwen terecht met_ vragen over eetgewoonten, veiligheid in en om het huis, baby- en peuter verzorging, sex, zwangerschap en bevalling. In de lokalen aan de Meidoornstraat werken een Turkse, een Marokkaanse en een Palestijnse voorlichtster. Medewerksters van Hayat ge ven, kort na de officiële gpening van hun steunpunt, gezondheids voorlichting aan buitenlandse vrouwen. Vlaardingen In het com plex van 410 semï-perma- nente woningen in de Bab berspolder komt dit jaar een stroom verhuizingen op gang, die zeker tot 1997 zal voortduren. De huizen, tij dens de Tweede Wereldoor log gebouwd voor dakloos ge worden Rotterdammers, worden de komende acht jaar gesloopt. Het is een operatie, waartegen gemeente en bewoners jaren lang opzagen. De gemeente om dat zij grote problemen voorziet met de herhuisvesting, de bewo ners omdat zij weten dat zij nooit meer zo'n goedkoop huisje in zo'n gezellige buurt zullen vin den- Na november 1987, toen tijdens plensbuien talloze huizen vol stroomden met hemelwater, hakte de gemeente de knoop door: de sloop moest binnen af zienbare tijd beginnen. Over die sloop is de beslissing inmiddels gevallen. Morgenavond worden in buurthuis 'tNieuwelant de be woners door de deelprojectgroep ingelicht over de sloopplannen voor de buurt, die in de .volks mond 'de 410' heet Plannen voor nieuwbouw zijn er nog niet. De volgende zorg van de deelprojectgroep is, dat die plannen zo snel 'mogelijk wor den gemaakt. De groep vindt dat op de kale plekken in de Babber spolder in elk geval ook sociale huurwoningen gebouwd moeten worden, zodat bewoners die dat willen er kunnen blijven wonen. Nog dit jaar wordt het eerste blok noodwoningen met de grond gelijkgemaakt. Als eerste worden de huizen aan de Goud- sestraaten de Francïskastraat en een blokje aan de Rotterdamse- weg gesloopt. In elk volgend jaar worden steeds twee straten 'ont manteld'. De sloop begint ten zuiden van de Rotterdamseweg. De betere woningen ten noorden van die weg worden in 1994, 1995 en 1996 gesloopt. Bewoners van het zuidelijk deel van de buurt hebben, als zij hun huis uit moeten, met voorrang recht op leeggekomen woningen in het noordelijk deel. Schiedam Hoewel de nieu we jongerenwerker Edsai Kok vanaf I februari in Schïedam-Zuid aan de slag gaat, blijft jongerencentrum De Dijk voorlopig dicht, min stens tot april. Edsai is de op volger van Kees te Gussin- klo, de naar FC Den Haag vertrokken jongerenwerker van de Gorzen. Dat De Dijk nog niet opengaat, heeft grotendeels te maken met subsidies. „Er is nogal wat te re gelen", volgens Edsai, „en de jaarlijkse subsidie van 28.000 gulden is natuurlijk niet toerei kend genoeg om De Dijk weer op te knappen Edsai werkte voorheen In jonge rencentrum Crat in de Peltbuurt van Amsterdam-Noord. Een buurt die bekend is geworden van de acties van tante Marie in de jaren zeventig. Tante Marie was volgens de verhalen een moeder voor de jongeren. Zij zag dat er allerlei dingen fout liepen en ging dan met de jongeren naar de gemeente. „Tante Marie beeft veel goed gedaan voor de jongeren in die wijk", conclu deert Edsai, „Grotendeels aan haar werk was het jongeren en trum te danken". Ondanks zijn werk in Amster dam voelt Edsai zich] een ras echte Schiedammer: hij woont er al jaren. „Op een gegeven mo ment was ik helemaal ingewerkt in de Amsterdamse Pekbuurt. Maar het bleef toch mijn tweede huis. Schiedam was mijn echte thuis. Toen kwam ik de vacature tegen voor een jongerenwerker in de Gorzen, en ik dacht: met een op reageren". Het bestuur van Klubhuïs Zuid mag van geluk spreken dat het gelukt is een Schiedamse jonge renwerker te vinden. Door het hele land is er op dit moment een groot tekort aan jongerenwer kers. Schiedam In de onmiddel lijke nabijheid van twee an dere SSN-projecten van de laatste jaren sloeg Hans van Kleef gistermiddag een hei paal voor een nieuwbouw- complex van elf koopwonin gen. De wethouder voor stadsvernieuwing en volks huisvesting deed dat in de Zwartewaalsestraat, waar vroeger de Klaas de Vries- school stond, een gebouw waarvan later de bewoners vereniging Schiedam-Zuid, Klubhuïs Zuid, peuterspeel zaal De TJkkenput en enkele kunstenaars gebruikmaak ten. De SSN is verheugd koopwonin gen te kunnen bouwen in een oude wijk als de Gorzen. „Een paar jaar geleden was dat on denkbaar geweest", betoogde zo wel Van Kleef als SSN-directeur CeesBokx. Toen gold het princi pe Bouwen voor de Buurt. Maar dat principe heeft nu een andere betekenis. Destijds werd ermee bedoeld, dat sociale woningbouw en koophuizen elkaar niet ver droegen. Nu ziet men in, dat wijkbewoners, die er financieel wat op vooruitgaan, er belang bij hebben om in de eigen wijk een huis te kunnen kopen. „Da's dus ook bouwen voor de buurt", al dus Van Kleef, die blij was dat de bewonersvereniging en het pro jectteam Zuid er ook zo over denken. „Dat getuigt van goed meedenken", aldus Van Kleef. Bokx ging vooral in op de risico's van het bouwen van koopwo ningen. „Als het niet aansluit op de behoeften in de wijk, blijft de projectontwikkelaar ermee zit ten. Maar daar ben ik in Zuid niet bang voor". Er blijken al vijfentwintig geïnteresseerden te zijn voor de elf woningen. De SSN-projecten in de nabijheid zijn de huizen voor een- en twee persoonshuishoudens aan de Maasdamsestraat en de bejaar denwoningen, waar ooit de Be- thelkerk stond. Bokx en Van Kleet staken hun toespraken af in restaurant De Klok, opzettelijk in de nabijheid van de bouwput. Want Bokx herinnerde zich de eerste paal voor de bejaardenwoningen in de Oude Maasstraat, waarna de genodigden helemaal naar de Noordmolen moesten. -Daar zei de buurt wat van en deze krant schreef dat gnuivend op. In De Klok, aan de Willem Brouwer straat, kreeg Van Kleef van Bokx een satellietfoto van Ne derland cadeau. „Die is 20 scherp, daar kun je bijvoorbeeld heel goed Schiphol op zien", zei Bokx. Waarop Van Kleef gevat het Schiedamse antï-Zestienho- ven-argument naar voren bracht „Kun je ook zien hoe dicht Schiphol bij Rotterdam zit".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1