Klinkende ouverture voor 30e Muziek week Recordaantal bezwaren tegen flats Nieuwland Wederopstanding van SVV beloond met Wit Schaap Chauffeurs van Lensveld staken ©©Koster VLAARDINGS DAGBLAD SGIIIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vereniging bulkt van plannen voor Somoto Dieven laten ravage achter Transport verraadt inbrekers Dief dupeert bruidspaar Lintje M. OSTOJA - M. SCHAPERS T. SVANTESSON - J. HLASEK Magere oogst Verbeterplan centrum Maassluis op komst Vrieskist uit winkel gepikt De Haven bang voor opheffing DINSDAG 6 FEBRUARI 1989 PAGINA 9 •Regionale redactie: Brede Havensiraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam De vereniging Schiedam-Nicaragua beijvert zich op een aantal fronten om de band met dat Middenameri- i kaanse land en met name het •stadje- Somoto strakker aan te 'balen- De vereniging hoopt nog 'dït jaar een officiële stedenband met Somoto te kunnen aangaan. Verder zal in het stadskantoor binnenkort een plan worden in gediend om te gaan meewerken J aan de bouw van een sireek- school in het stadje. Volgens I woordvoer "«er Ar mand van Puyvelde wil de vereniging het initiatief zeer groot aanpakken. „We willen er een Europees sa- j menwerkingsproject van ma- i ken. Overleg met steden in Bel gië en Frankrijk is reeds gaan de". aldus Van Puyvelde. I De Schiedamse organisatie wil i ook onderzoeken of er mogelijk- heden zijn voor een bedrijfskop- peling tussen bedrijven in de i twee steden. Met het Stedelijk 1 Museum zal contact worden ge- zocht over de mogelijkheid een i tentoonstelling van moderne Ni- I caraguaanse kunst naar de Jene- verstad te halen. Ook scholen worden bij de activiteiten van de vereniging betrokken. Voor hen is een lesprogramma uitgewerkt. In het kader van 10 jaar vrij Ni caragua staan voor de maand juli verschillende culturele activitei ten gepland. Al die plannen komen woensdag aan bod tijdens de eerste jaarver gadering van de vereniging. Die begint om acht uur in ae Lelie straat 10 in het gebouw van de bewonersvereniging Schiedam- Zuid. De vereniging Schiedam- Nicaragua heeft inmiddels ruim 9000 gulden ingezameld voor en kele concrete projecten in Somo to. Schiedam Een bewoner van de Geervlietsestraat is door een inbraak voor enkele tienduizen den guldens gedupeerd. Dieven maakten van zijn afwezigheid gebruik om een groot aantal kostbaarheden te stelen, zoals een spelcomputer, een videore corder, een handvol waardevol le sieraden, een portefeuille met 3000 gulden en een muntenver zameling met een waarde van -10.000 gulden. Elders in Schiedam namen in brekers genoegen met een klei nere buit. Uit twee woningen in het Proveniershuis verdwenen een walkman, een stapeltje giro betaalkaarten en een portemon nee met 250 gulden. Een bedrijf aan de De Hoopstraat mist een telefax en Diones aan de Hoog straat een partij lederwaren. Een bewoner van ae Teijlerstraat is door diefstal zijn dartspel, zijn stereotoren en kleuren-tv kwijt geraakt. Sportschoolhouder Pe ter Lagerwaard aan de Lange Haven mist weliswaar niets, maar zit met een enorme ravage opgescheept. Inbrekers veran derden de recreatieruimte in een gigantische puinhoop. Schiedam—Door hun opvallen de gedrag liepen zaterdagoch tend vroeg twee dieven, die zo juist een geslaagde inbraak had den gepleegd, tegen de lamp. Een bewoner van de Gorzen zag het tweetal rond zes uur een brandkast op een karretje ver voeren. De argwanende Gorzenees belde de politie, die het duo opspoorde en arresteerde. In de woning van één van hen werden het karretje en de brandkast aangetroffen. De safe was gestolen uit het kan toor van de Breeuw werkfabriek aan de Westerkade. De inhoud bestond uit 4500 gulden en een aantal cheques. Schiedam Een heer en me vrouw uit Schiedam, die vorige week in het huwelijk traden, zijn voor een terugblik op de mooiste dag van hun leven aangewezen op hun herinneringen. Een dief heeft de bruidsreportage gesto len. De nog niet ontwikkelde fo toserie maakte deel uit van een partij filmrolletjes, die dit week einde verdween bij foto Van Vuuren aan de Hoogstraat. Maassluis M.P. Bouman, hoofd scheepsinformatiedienst bij Dirkzwager BV» is onder schelden met een koninklijke eremedaille in goud. Bouman was jarenlang marconist bij de scheepvaart en de luchtmacht Hij kwam in 1949 in dienst van Dirkzwager, waar hij onder meer betrokken was bij bet op zetten van de helicopterdienst van het loodswezen. De konink lijke onderscheiding werd hem uitgereikt tijdens zijn 40-jarig ju bileum bij Dirkzwager door bur gemeester Van Es. Ingmar Wassenaar soleert in Mozarts klarinetconcert. Maassluis Het Rotterdams Jeugd Kamerorkest is niet com pleet. De voorjaarsvakantie maakt dat dertien van de vijftig jeugdige musici afwezig zijn. Die niet geringe onderbezetting is muzikaal echter niet waarneem baar: zelfs met 37 musici vult het orkest de Koningshof met de harmonieuze klanken van Mo zart, Beethoven en Handel. Van daag begint de dertigste Maas- sluise muziekweek. Als ouverture voor het inmid dels befaamde evenement, speelde zaterdagavond het Rot terdams Jeugd Kamerorkest in de grote zaal van de Koningshof. In de hoek van de zaal staat een orgel. Op de grijze kunststofstoe- len, die meestal door filmkijkers worden bezet, zitten dit keer 125 muziekliefhebbers. De uitste kende akoestiek van de zaal maakt dat ze allemaal volop aan hun trekken kwamen, Het strakke zwart-wit van het orkestuniform wordt subtiel doorbroken met blauwe sjerpen, haarlinten en strikjes. Al bij de eerste tonen van Cïmarosa's Ouverture II hoort iedereen dat dit orkest niet over een nacht ijs is gegaan. In het tweede werk komt de eerste solist aan bod: Wim Voogd bespeelt het orgel in een orgelconcert van H&ndeL Hans Eijsackers verzorgt vervol gens het pianospel in Beetho- vens Derde Pianoconcert Or kest en solisten blijken niet al te vaak samen gereperteerd te heb ben, want hier en daar sluit het iets minder goed aan. Na de pauze hanteert Yvonne van Gulik virtuoos de slagha mertjes van haar xylofoon in een moderne compositie van Toshiro Mayuzumi. Koos Bons zorgt voor de pianobegeleiding. Na een schitterende uitvoering van Mozarts Klarinetconcert, waarin Ingmar Wassenaar veelbelo vend soleert, is het nog even car naval met polka's van Johan Strauss. De Maassluise Muziekweek 1989 wordt vrijdagavond in de Ko ningshof afgesloten door burge meester Hans van Es. 120 musici hebben dan een weeklang de po dia van Schuurkerk en Mara- nathakerk bevolkt. De burge meester maakt het juryrapport bekend. Maassluis gaat een mu zikale week tegemoet. Schiedam Wethouder Hans van KJeef van stadsvernieuwing heefteen historisch moment ge mist in de geschiedenis van het protest tegen nieuwbouwplan- nen in Schiedam. Tegen het ge wraakte plan om drie flats aan de Burgemeester Van Haaren- laan te bouwen werden maar liefst 654 bezwaarschriften inge diend. Een absoluut record, aldus John de Kievith, secretaris van de be wonersvereniging Sehiedam- West Samen met leden van de wijk- en bewonersvereniging Wonen Leven In Nieuwland werd de actie twee weken gele den op touw gezet, toen de bouw plannen ter inzage werden ge legd op het stadskantoor. De bewoners van beide wijken zijn fel gekant tegen de komst van de zeven etages hoge flats, waarvoor een deel van het park aan de voet van de Vlaardinger- dijk moet wijken. Omwonenden vrezen dat hun uitzicht zal ver slechteren, terwijl bewoners uit heel Nieuwland en West het on verteerbaar vinden, dat één van de weinige groenvoorzieningen in Nieuwland zou moeten wij ken. De Kievith, die vrijdagmiddag met enkele buurtbewoners de bezwaarschriften aan ambte naar Jules Peppelaar overhan digde, somde de argumenten te gen bouw nog eens op. De Kie vith vreest, dat door het opoffe ren van parken voor nieuw bouwprojecten het groen volle dig uit het stadsbeeld verdwijnt „Het lijkt erop alsof de gemeente van de plantsoenendienst af wil", aldus een verbolgen De Kievith. Ook buurtbewoonster Rini Of ferman noemde het verdwijnen van het groen een schande. „Het spreekt de mensen enorm aan, dat de groenvoorziening wordt bedreigd. Terwijl de kranten volstaan met müieuverhalen van wethouder Zijdeveld, wil men hier één van de schaarse groenvoorzieningen ontmante len". In tegenstelling tot wethouder Van Kleef, die het park als een vrijwel ongebruikte voorziening bestempelt, roemen omwonen den de recreatieve waarde er van. „Veel mensen vissen er. ter wijl met mooi weer hele gezin nen het park opzoeken. Het park wordt ook intensief gebruikt door voetballers", aldus me vrouw Offerman. Het grote aantal bezwaarschrif ten beschouwen de bewoners als een logisch gevolg van het ge brek aan overleg tussen het ge meentebestuur en de bewoners. In discussies over de toekomst van de wijk Nieuwland werd het park steeds afgewezen als bouw- iokatie. Volgens de bewoners is er nooit reëel overleg geweest met de wethouder over de plan nen. Ambtenaar Jules Peppelaar, die Van Kleef verving omdat deze in Schiedam-Oost vertoefde bij een andere actie, beloofde dat alle bezwaarmakers binnen twee maanden antwoord'krijgen op hun schrijven. Peppelaar ver wachtte, dat er binnnenkort als nog een inspraakavond over het omstreden bouwplan wordt uit geschreven. Ook worden gede puteerde staten over de bezwa ren ingelicht, kondigde Peppe laar aan." John de Kievith gaat ervan uit, dat de bouw van de flats niet doorgaat. „Men kan nooit voor bij gaan aan zoveel bezwaar schriften. Het aantal 654 aange boden bezwaarschriften is overi gens symbolisch. Het is er één meer dan het vorige record, toen bezwaar werd gemaakt tegen een woonwagencentrum aan de Koekoekslaan". De Kievith ver wacht, dat uiteindelijk meer dan duizend mensen een bezwaar schrift tegen de flatbouw zal in dienen. 9 Wij zijn weer het haasje9 Vlaardingen Vijfendertig chauffeurs van het Vlaardingse vervoersbedrijf Lensveld BV hebben zich zaterdagavond aangesloten bij de stakingsacties van de vervoersbonden FNV en CNV. De bonden voeren actie voor een nieuwe cao. Directeur II.Romsom van internationale vervoersbedrijf is niet verbaasd, dat de actie ook zijn bedrijf treft. „Als er stakin gen zijn, moeten zij altijd spitsroeden lopen. Dat ligt aan de omvang van het bedrijf. Twee jaar geleden waren wij ook al het haasje". Lensveld, dat overwegend rijdt voorde staalindustrie, teiton- der zijn chauffeurs nog zes werkwilligen. De staking, die is uitgeroepen voor onbepaalde tijd, betekent volgens Romsom 'malaise voor het bedrijf, „Dït kan ons bergen geld gaan kos ten. De werkgelegenheid kan er zelfs door in gevaar komen. Want als wij niet kunnen vervoeren, gaan onze opdrachtge vers zo naar een concurrent. En het is absoluut niet zo, dat bij alle vervoersbedrijven wordt gestaakt. De staking treft hoog uit vijfentwintig procent van ae bedrijven". De directie van Lensveld heeft de bonden uitgenodigd voor een gesprek. Romsom: „Want dit conflict moet worden uitge vochten aan de onderhandelingstafel. Maar wij zullen niet in gaan op de eis van de bonden, aat individuele contracten met hen worden afgesloten. Dan zouden we zomaar weer twintig jaar achterop raken. Wij rijn iulst zo blij dat er een landelijke cao voor het vrachtvervoer is itiira WEDSTRIJDPROGRAMMA VANAVOND: 'EEN DUBBELSPELWEDSTRIJD InSi&tinqtK: 010-410 43 04 Vlaardingen Een alcoholcon trole op de Deltaweg en de Schïedamseweg heeft vrijdaga vond Iaat, tot genoegen van de Vlaardingse politie, een magere oogst opgeleverd. Onder de 123 aangehouden auto mobilisten bevond zich slechts één beschonken bestuurder. Een 52-jarige man kreeg een rijver bod van zeven uur- Vlaardingen/Schiedam Stomverbaasd keek Bas Diep straten zaterdagavond naar de hossende menigte in zaal Trian gel. „Ik wist niet dat hier ook carnaval werd gevierd", zei de ex-voorzitter van de onderne mingsraad van scheepswerf Vlaardingen Oost Bedrijven. Diepstraten, die na het faillisse ment van de werf een vereni ging voor haanloze scheepsbou wers oprichtte, werd door carna valsvereniging. De Leutloggers gekozen tot Zwart Schaap van het jaar. Charles Hendriks, pre sentator en bestuurder van Om roep Vlaardingen, kreeg het Witte Schaap omgehangen. Prins Pieter I en grootvorst Adrianus liepen zaterdagavond glunderend door de met slingers en ballonnen versierde zaal. Het klonk ervan 'Jajem, jajem, jajem moet er zijn' en keer op keer werd onvermoeibaar de polonai se ingezet, ,,'t Is lekker druk", 2 vond Adrianus, in het dagelijks J2 leven Aad van der Beek, de gro- 9 te inspirator van carnaval in het 8 Buizengat. o Hoogtepunt van het carnaval 2 vormt jaarlijks de verkiezing van het Witte en het Zwarte Schaap, een onderscheiding die wordt uitgereikt aan mensen die zich verdienstelijk hebben ge maakt voor de gemeenschap. De in boerenkiel gestoken Charles Hendriks nam namens Omroep Vlaardingen het schaap en de jaarmedaille van de Leutloggers in ontvangst. De omroep kreeg het Witte Schaap, omdat zij al drie jaar zorgt voor „informatie en amusement voor vele Vlaar- dingers", legde prins Pieter uit. In naam van alle werknemers van Vlaardingen Oost,Bedrijven na m Bas Diepstraten het Zwarte Schaap in ontvangst. „Een man met een grandioze instelling", vond Prins Pieter. „Het bedrijf waa r hij jarenlang heeft gewerkt gaat failliet, maar hij gaat ge- 5 woon door. Met zijn vereniging l voor haanloze scheepsbouwers 5 heeft hij veel ex-werknemers een hart onder de riem gesto- ken". j Diepstraten vond het een hele eer, dat hij was uitverkoren om i Zwart Schaap te zijn. „Maar het is heel erg als er 426 mensen als een vuilniszak op straat worden gezet. Gelukkig zijn er al twee- In Schiedam sleepten zaterdag honderd weer aan de slag. Maar drie SVV'ers de titel van Wit een groot aantal vooral oudere Schaap in de wacht, nadat be mensen komt niet meer aan de drijfsleider Rob Schouten van slag. Die zien wij elke woensdag het Sportfohdsenbad verleden bij onze vereniging". week al werd uitgeroepen tot het De feestgangers waren er even Zwarte Schaap, stil van. Blaaskapel D'Alfkes uit Trainer Jan van der Velden en Breda maakte een einde aan die de spelers Hans Loovens en stilte. En even later zong de hele Henk Salari werden beloond zaak weer: „Zo'ne goeie hebben voor hun inspanningen voor wij nog niet gehad". SVV. Het drietal wordt gezien 1 Presentator Charles Hendriks van Omroep Vlaardingen, in boerenkiel, ontvangt het witte schaap. Braziliaans carnaval in De Blauwe Brug. als de aanzetters van de weder opstanding van de club. Toen -SVV op het randje van het fail lissement bungelde, strikten zij John van Dijk voor sponsoring, waardoor de club het hoofd bo ven water wist te houden. Het Prinsenbal wordt door car- vavalsvereniging De Rietzeilers nu al als de meest geslaagde avond uit de geschiedenis van de vereniging beschouwd. Rond de 600 bezoekers, onder wie op nieuw burgemeester Reinier Seheeres, hosten dat het een lie ve lust was. Gisteren werd het feest nog eens dunnetjes overgedaan. Gooche laar Henk Driessen vermaakte gistermiddag 250 verklede kin deren in de Blauwe Brug, terwijl gisteravond een vergelijkbaar aantal volwassenen het Carna val Tropical bezocht. Maassluis Een jaar nadat plaatselijke ondernemers het voortouw namen, gaat ook de gemeente Maassluis onderzoe ken hoe de binnenstad een aan trekkelijker gezicht kan krijgen. De gemeenteraad wil voor dat onderzoek 44.000 gulden be schikbaar stellen. In maart 1988 maakten winke liers uit het centrum het rapport openbaar van een onderzoek dat het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) had gehouden. Daarin werden allerlei aanbevelingen gedaan hoe het Maassluisse stadshart aantrekkelijker ge maakt kon worden voor het wi n kelend publ i ek. Het recept bestond uit heileggen van sierbestratingen, het ophan- gen van nostalgische lantaarn- tjes, het slaan van een extra voet gangersbruggetje tussen Goud steen en Markt, het instellen van éénrichtingsverkeer vanaf de Wip, het realiseren van perspex koepeltjes rond de Dr.Kuyper- kade en het verspreid aanleggen van speelse 'visuele elementen'. Aan deze door het CIMK voor gestelde operatie hing een prijs kaartje van ongeveer anderhalf miljoen gulden. Wethouder Izaak van der Knaap nam het rapport welwillend in ontvangst, maar liet al meteen weten er weinig nieuws in te zien. Tot verdriet van de mid denstanders leek het rapport de weg op te gaan van zovele ande re onderzoeksresultaten en te belanden in de spreekwoordelij ke lade van een ambtenaar. Die teleurstelling blijkt voorba rig. De gemeente wil de zaak wel degelijk verder uitzoeken, overi gens met de toevoeging dat het CIMK wel heel specifiek heeft gelet op de belangen van de win keliers en hun klanten. Het stadsbestuur wil wel aan verbe tering van de binnenstad meebe talen, maar lijkt niet bereid een kostbare face-lift uitsluitend aan die doelgroepen ten goede te la ten komen. Voor de middenstanders zal het door de gemeente aangekondig de onderzoek ongetwijfeld een opluchting betekenen. Zij had den het CIMK ingeschakeld om tegenwicht te kunnen bieden aan hun grootste concurrent, het overdekte winkelcentrum Ko ningshoek in de Westwijk. Dat zoog steeds meer klanten weg uit de binnenstad. Alleen een gron dige face-lift van het centrum zou het verstoorde evenwicht weer in balans kunnen brengen, concludeerden de onderzoekers. Maassluis Hoe ze het hebben geflikt, snapt de bedrijfsleider van Radio Modem in winkel centrum Koningshoek nog steeds niet, maar vrijdag werd tijdens de openingsuren een gro te diepvriezer ontvreemd. Per soneel ontdekte de diefstal kort na de middag. De diepvrieskist was samen met enkele andere spullen voor de winkel uitge stald. Bij een inbraak in een rijwiel handel aan de Noordvliet wer den twee fietsen met een geza menlijke waarde van ruim twee duizend gulden gestolen. Op fietsen waren ook de inbrekers uit. die in de Beethovenlaan drie deuren van kelderboxen intrap ten. Ze gingen met evenveel twee wieiers aan de haal. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Vlaardingen Het bestuur van buurthuis De Haven is verbol gen over de rol, die de gemeente speelt in de slepende zaak van de fusie met ontmoetingscentrum West. De gesprekken over de fu sie zijn in feite afgerond, de ge meente heeft De Haven per 1 ja nuari van dit jaar al de huur op gezegd, maar over een nieuw on derdak voor de beide buurthui zen is nog steeds geen duidelijk heid. Het bestuur van De Haven vecht de huuropzeggïng aan en wil desnoods zelfstandig verder gaan, in het pand aan de Fran senstraat waar nu nog de biblio theek is gevestigd. De twee buurthuizen hoopten, dat zij na een grondige verbou- wing de voormalige mulo aan de Billitonlaan zouden krijgen. Maar die kans wordt steeds klei ner. Dacht de gemeente aanvan kelijk, dat met die verbouwing een half miljoen gulden zou zijn gemoeid, nu wordt het dubbele van dat bedrag waarschijnlijker geacht. De grond van de mulo wordt bovendien door sommi gen begeerd voor woningbouw. Een goed alternatief voor het pand aan de Billitonlaan is vol gens de gemeente een gloed nieuw buurthuis aan de Florisde Vijfdelaan. Op die plek staat nu nog ontmoetingscentrum West. Maar daarmee gaat De Haven absoluut niet akkoord. Het be stuur vindt dat zij op die manier teveel moet inleveren bij de fu sie. Weliswaar is het terrein slechts iets meer dan honderd meter en een druk kruispunt verwijderd van de voormalige schoof aan de Billitonlaan, maar dat verschil acht De Haven heel belangrijk. De bestuursleden Els de Bruijn en A lie Attema hebben de ge meente geschreven dat zij ge schokt zijn over het gerucht, dat ontmoetingscentrum West „een nieuwe accommodatie is aange boden", aan de Floris de Vijfde laan. „Dat heeft vergaande con sequenties voor de bewoners van het centrum", aldus de twee be stuursleden. Zij vrezen dat het peuterspeelzaalwerk en het buurthuiswerk zo helemaal uit het centrum verdwijnen. Ambtenaar Leo Mous, die bij de fusiebesprekingen was, heeft zich geweldig gestoord aan de brief van De Haven. „Ik heb de besturen van De Haven en West uitgenodigd voor een gesprek met wethouder Maarleveld. Toen heb ik gezegd, dat erover wordtgedacht om een nieuw ge bouw neer te zetten aan de Floris de Vijfdelaan, voor De Haven en West samen. Dat is maar hon derd meter verder dan de Billi tonlaan. En daar wordt nu een hoop soesa over gemaakt". Aan de andere kant kan Mous zich ook wel voorstellen, dat het plan voor nieuwbouw aan de Floris de Vijfdelaan wordt uitge legd als opheffing van buurthuis De Haven. Dat buurthuis heeft de gemeente gevraagd, zo snel mogelijk duidelijkheid te ver schaffen over een nieuw onder dak voor de gefuseerde buurt huizen. „Anders zou de ontrui ming van het Weeshuis onnodig worden vertraagd", schrijven Els de Bruijn en Alïe Attema.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1