Scholieren Vergaren 280.000 en Verpleegkundigen: 'Blijf kritisch' Maassluis rouwt over scheepsramp Meer nadruk op kwaliteit in stadsvernieuwing Woudstra beticht minister Nijpels van 'boerenbedrog' I VlflftRDINGS DAGBLAD SGHILDAMSE COURANT NffiUWE WATERWLG COURANT Winkeliers laten subsidie schieten Nic. Beetsstraat eerder opknappen om verpaupering tegen te gaan Wijken in Schiedam Van der Waal stapt uitEO- bestuur Politiek niet eensgezind over groene Broekpolder Meisje geschept: hersenschudding Rozenlaan: Geen gehoor □WATERWEG VRIJDAG 17 FEBRUARI 1989 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 -sportredactie: 4345209 Telefax: 010-4349754. Maassluis De gemeente Maassluis neemt deel in de rouw, die is afgekondigd naar aanleiding van de scheepsramp met de tanker Maassluis. Bij de ramp met het schip, dat is vernoemd naar de Eerste Stad aan de Waterweg, lieten 27 mensen het leven. Net als op het hoofdkantoor van rederij Nedlloyd hangen de vlaggen op het Maassluisse stadhuis vanaf vanmiddag twee uur halfstok. Direct na de onheilstijding werd loco-burgemeester Izaak van der Knaap door burgers gebeld met de vraag, op welke wijze Maassluis haar deelneming aan de ramp wilde uiten. Vandaag legde Van der Knaap, die de in Egypte verblijvende bur gemeester Hans van Es ver vangt, contact met de mari ne om te informeren naar het rouwprotocol bij scheepsrampen. Vervolgens werd contact ge legd met Nedlloyd, waar met instemming werd gerea geerd op het Maassluisse aanbod om deel te nemen in het rouwproces. Afgespro ken werd, dat vandaag zo wel op het stadhuis als op het Nedlloyd-hoofdkwartier vanaf twee uur vanmiddag de vlaggen halfstok zullen hangen. „Uiteraard heerst er bij de Nedlloyd een zeer bedrukte stemming", laat wethouder Van der Knaap weten. „Van een scheepsramp denk je dat het alleen in vorige eeuwen voorkwam. We gaan er in ie der geval van uit, dat de di rectie ons gevoel van mede leven op prijs stelt". Met het deelnemen in de rouw bewijst Maassluis op nieuw, dat het zeer begaan is met het lot van de naar de Eerste Stad aan de Water weg vernoemde schepen. Zo werd de bemanning van het marinefregat Maassluis on langs nog door het gemeen tebestuur in Maassluis ont vangen. Naast het marinefregat en de verongelukte tanker be staat er ook nog een sleep boot van Smit-Tak, die de naam Maassluis draagt. Ge heel zeker weet loco-burge meester Van der Knaap het niet, maar Van der Knaap vermoedt dat mevrouw Van Es destijds aanwezig was bij de tewaterlating van het nu verongelukte schip hij de werf Van der Giessen- De Noord in Krimpen aan den IJssel. Het marinefregat werd zelfs door mevrouw Van Es gedoopt. Met name van het burge meestersechtpaar is bekend, dat zij de manoeuvres van de drie schepen op de voet volgen. Via radio en krant stelden de burgemeester en zijn vrouw zich op de hoogte van de scheepvaarthewegin gen. JDeze schepen brengen de naam van onze stad in alle wereldhavens", sprak de burgemeester trots tij dens het bezoek van de be manning van het marinefre gat Maassluis. De Maassluisse gastheren luisterden tijdens het be zoek van de mariniers gea museerd toe, hoe de mari niers verhaalden over het idee het marinefregat Maas sluis door de nu verongeluk te tanker te laten slepen. De marineleiding stak destijds een stokje voor het plan de naamgenoten op deze ludie ke wijze met elkaar te ver binden. f Schiedam Winkels en bedrijven tonen in Schiedam maar weinig belangstelling voor de subsidiemogelijkheden, die het fonds stadsvernieuwing biedt. Onder bepaalde voonvaarden kunnen zij geld krijgen voor een verplaatsings-, verbouwings-, hersn- richtïngs- of een beêindigingsbijdrage. In het stadskantoor wijt Frans Griffioen, adjunct-directeur gemeentewerken, de ge ringe animo aan de 'ingeboren afkeer van winkeliers om een uitgestoken hand van de gemeente te schudden'. Uit het fonds kan jaarlijks vier ton aan win keliers en andere ondernemers worden uit gekeerd. In de voorgaande twee jaren is dat budget ondanks de minimale interesse wel gebruikt. Zo werd in 1987 bijna drie ton bij gedragen in de bouwkosten van het be drijfsverzamelgebouw Nieuw-Mathenesse. Verder is het geld vooral opgegaan aan sa- neringsbijdragen. Tijdens een bijeenkomst volgende week met de Kamer van Koophandel zullen win keliers en ondernemers nog eens uitgebreid worden ingelicht over de subsidiemogelijk heden. rilUflIIIIIJIIIIIIIHIinilllïllllllllIlllllllliniIlIllllllHIIIIIIIIIllllllllltllllUIHHIlIlllIIlllHIIHHIIIIHIIIIirUHIIIIIIIIIIililllllII!» groeiende ongerustheid onder de bewo ners- ..Veel mensen doen vanwege de on zekerheid niets meer aan hun woningen, terwijl ze wel degelijk wensen hebben. De wijk verpaupert op die manier heel snel", Liet een woordvoerder van West tij dens de behandeling van het stads ver- nieu wsplan weten. Hij meende dat langer uitstel fnuikend zou kunnen zijn. Een poging van bewonersvereniging Schiedam-Oost, om ook de 'vertraging' met één jaar voor de Overschiesestraat weer ongedaan te maken, mislukte. Stadsvemieuwingsambtenaar Jan Goed zag er geen heil in om ook daar snel een kwaliteitsonderzoek te verrichten. 2odat de betrokkenen in ieder geval weten wat hen over een aantal jaren te wachten staat. „De Overschiesestraat zal een heel kostbare zaak worden. Daar hoefje geen onderzoek op los te laten om dat nu al te weten. We worden daar bij voorbeeld met gigantisch dure bedrijfsverplaatsïn- gen geconfronteerd". Schiedam Het stadsvernieuwings plan voor de Nïcolaas Beetsstraat en omgeving wordt wellicht toch eerder dan in 1993 uitgevoerd. Bij de vast stelling van het meerjarenplan stads vernieuwing was het project om fi nanciële redenen twee jaar opge schoven. Na hevige kritiek van bewonersvereni ging Schïedam-West op die vertraging gaat het projectteam nu onderzoeken, of het aanvankelijke plan starten in 1991 toch kan doorgaan. Dat onderzoek om vat een summiere toetsing van de staat, waarin de woningen verkeren. Als daar uit blijkt dat de opknapkosten meevallen, wordt eerdere aanpak weer mogelijk. Het projectteam is gezwicht voor de Bovendien noemde hij het 'de woestenij voorde stadsvernieuwing', als de periode tussen het maken van de plannen en de uitvoering daarvan te lang is. „De men sen komen in die tussenliggende periode in een vacuüm terecht", aldus Goed. Schiedam „Het kost haast nog meer energie om batterijen af te breken dan die dingen opleve ren". Een medewerker van de "Openbare Nutsbedrijven Schie dam ziet louter goeds in de actie, die zijn bedrijf vorig jaar begon. Gistermiddag was het een klein beetje feest in de kantine van de ONS. De Sehiedamse school jeugd wist in nauwelijks drie maanden 280.000 lege batterijen bijeen te garen. Schiedam is trots op dit resultaat en wethouder Aad Wiegman reikte dan ook glunderend prij zen uit aan de drie meest milieu bewuste scholen van de stad. 'pertigscholen deden mee om dit record te bereiken. De Singel- school legde beslag op de derde prijs, de Groenoordscnool op de tweede en de Erasmusschool de eerste, en die kreeg dus een cheque van 5000 gulden, De Erasmianen hadden per leerling 5,84kilo verzameld. ONS-direkteur Piet Hendriks herinnerde het gezelschap aan de tijd dat milieudenken nog niet en vogue was. „Pas in 1986 begon Schiedam het chemische afval apart op te halen. Eerst oliepro- dukten en fotochemicaliën en la ter pas de batterijen. Vroeger waren wij nog gewone vuilnis- boeren, maar tegenwoordig mo gen ze ons best milieudeskundi gen noemen". De aktie Kwik in 't Bakkie is met de prijsuitreiking niet ten einde. Schiedam blijft zijn huis vuil nauwlettend in de gaten u houden. De scholen blijven ook 35 j zonder wedstrijd batterijen inza- melen. s iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiimiiHiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiitiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiinuuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiini Uit handen van wethouder Wiegman nemen de leerlingen van de Erasmusschool een cheque van 5000 gulden in ontvangst. Schiedam Hel Sehiedamse stadsvernieuwingsbeleid is te veel gefixeerd op produktie en heeft te weinig oog voor kwali teit. Die kritiek uitte Armand van Puyvelde van bewonersver eniging Schiedam-Zuid woens dag bij de behandeling door het stedelijk projectteam van het mecijarenplan stadsvernieu wing 1989-1993. Zuid vertaalde die kritiek in een reeks voorstel len, die op termijn tot kwaliteits verbetering moeten leiden. De wijk zegt dringend behoefte te hebben aan meer bewoners ondersteuning om de veelheid aan problemen het hoofd te kun nen bieden. Hoewel Oost en NIeuwland Van Puyvelde bij sprongen met een soortgelijke noodkreet, nam stadsvernieu wingsambtenaar Jan Goed op voorhand alle hoop weg. „De wethouder laat absoluut geen ruimte voor uitbreiding. Hij heeft al aangegeven dat het hui dige budget het absolute maxi mum is". Vlaardingen Henk van der Waal heeft ontslaggeno men als lid van het alge meen bestuur van de Evan gelische Omroep. De Vlaar- dingse bouwer, die onlangs alle aandelen in het door hem gestichte bedrijf ver kocht, heeft dat per brief la ten weten. Van. der Waal Is met ziekteverlof in Zuid- Afrika. De EO wil op zijn motieven tot ontslag niet ingaan. „Wij werden de laatste maanden overstroomd met brieven en telefoontjes met vragen over Van der Waal", zegt Albert Mons, persvoorlichter van de EO. Een aantal leden van de her vormde wijkgemeente Gro te Kerk n drong er een jaar geleden bij de EO op aan Van der Waal uit het be stuur te zetten. De kerkle den waren boos over Van der Waals betrokkenheid bij de affaire rond G.J. Ver burg, de directeur van de Algemene Stichting tot Huisvesting en Verzorging van Bejaarden die ervan be schuldigd is, dat hij geld van de stichting ten eigen bate heeft gebruikt. De EO vond daarin echter geen aanlei ding om de Vlaardïngse bouwer uit het bestuur te zetten. Van der Waal is nog wel se cretaris van de kerkeraad van de wijkgemeente. Daar verwacht men hem op 5 maart terug te zien. Het bouwbedrijf, waar Van der Waal nu naast algemeen di- tecteur Roelof Jan van Bruggen commercieel direc teur is, gaat ervan uit dat hij eind maart zijn werkzaam heden hervat Vlaardingen De standpunten in de Vlaardingse politiek over bebouwing van de Broekpolder verschuiven. Het CDA sluit wo ningbouw na 1990 niet langer uit de VVD houdt vooralsnog vast aan een groene Broekpol der, maar dat standpunt kan nog veranderen. Zelfs PvdA-voorman John Ranshuijsen, beslist tegen wo ningbouw in de met havenslib opgespoten polder, zegt dat zijn partij bij het maken van een nieuw verkiezingsprogramma 'nog tot een andere conclusie kan-komen'. Alleen de SP is te gen. Het gestaag dalend inwonertal heeft het CDA ertoe gebracht om over woningbouw in de Broekpolder te gaan denken. In een nota van stedebouwkundig bureau Kuiper Compagnons staat, dat Vlaardingen 3300 hui zen moet bouwen om in 1997 op 76,000 inwoners uit te komen. Blijft de Broekpolder groen, dan kunnen in de stad nog hooguit 3200 woningen worden ge bouwd. Maar daaraan zou teveel groen moeten worden opgeof ferd, meent het CDA. De WD kiest voor een plan om terug te komen op 76.000 inwo ners of meer. „Maar dan moeten we alle zeilen bijzetten", zegt fractieleider George Neijssel. Een eerste peiling onder PvdA- leden heeft geleerd, dat daar een meerderheid is tegen bebou wing. ,,'t Is in elk geval uitgeslo ten dat er voor 1990 bouwplan nen voor de Broekpolder wor den ontwikkeld", zegt Ranshuij sen. Schiedam Bij een diploma uitreiking aan verpleegkundi gen gaat het in het Schielandzie- kenhuis doorgaans om méér dan het doen van de belofte, het uit reiken van de papiertjes en de gebruikelijke felicitaties. Er wordt vaak een diepere beteke nis aan gegeven. In de stemmige kapel van Sehieland, een symbo lische plaats voor zo'n ritueel, werd gistermiddag een zware nadruk gelegd óp het feit dat verpleegkundigen met ménsen omgaan en dat de menswor ding blijvend voorop moet staan. Rijksgecommitteerde Maat, zelf verpleegkundige, was het in en kele eindgesprekken met de verpleegkundigen opgevallen hoe zeer hun drijfveer is: het hel pen van de medemens, Maat wees erop dat dat nooit stopt „Verplegen is meer dan het hel pen van de zieke medemens. Het vereist ook samenwerking, met collega's. Het vereist begrip en geduld. Je zult je eigen tekortko mingen hebben gemerkt. Leer 2 daarvan. Ga die momenten nog J| eens na. Straks zullen anderen 9 door jou opgeleid worden, en hoe zul jij het dan doen? Hoe zul je in die situaties anderen helpen?" Maat maakte meteen van de ge legenheid gebruik om ook de ge lukwensen namens minister Brinkman over te' brengen. Eerder al tijdens de plechtigheid had groepsopleïder Konings van de centrale school voor de ver pleegkunde de geslaagden toege sproken en een beroep gedaan op hun tegenwoordigheid van geest. in dit vak vooral kri tisch en met kritisch bedoel ik niet: lastig, of dwars liggen. Nee, volg alle ontwikkelingen en durf er vragen bij te stellen: is dat wel goed? Dat brengt twijfels met zich mee, maar dat is goed. Als je niet kritisch meer bent... wat ben je dan nog wel?" Konings bedankte de geslaagden dat zij tijdens de opleiding kri tisch zijn geweest. „Blijf het. Dan neem je je beroep serieus". Ver volgens gaf Konings aan, dat ook de recente actie in de verpleeg kunde in feite een uiting is van kritisch zijn. Hij 2ei de actie voor hogere salariëring te steunen. De verpleegkundig adjunct-di rectrice van het Schielandzie- kenhuis, mevrouw Baan, be perkte zich tot enkele formali teiten. Wel benadrukte zij, dat aan de verpleegkunde sinds twee jaar facetten zijn toege voegd, die het vak bepaald niet gemakkelijker maken. „Maar ik wil jullie niet bang maken". Me vrouw Baan viel in voor ver pleegkundig directrice De Frel- Sehop, Van de directie was voorts aanwezig directeur pa tiëntenzorg Terpstra. Tot slot werden de diploma's uit gereikt. Tijdens de opleiding hebben enkele mannen afge haakt, bleek uit een gedicht dat werd voorgelezen door Leoni- que van de Tas. Van de mannen was alleen Simon van de Wacht overgebleven: „Een spetter". Hij viel op temidden van de achttien vrouwelijke geslaagden, te we ten Netty Beswerda, Jenneke Bos, Carolien Brandsen, Conny De diploma uitreiking in Sehieland: op de foto enkele van de nieuwe verpleegkundigen, Hlllegonda Frederiks, Conny Brumansen Carolien Brandsen, en aan tafel groepsdocente Tineke Hoegema en opleidings coördinator Pennings van het Holyziekenhuis. Brumans, Hillegonda Frederiks, Mariette van Gogh, Caroline van der Ham, Marriét Hermus, Jeannette Kolk, Janny Leeuw, Marianne Meijer, Wil ma Olst- hoom, Nicolien Snijders, Riny Sunder, Leonïque van de. Tas, Barby Valk, Marieke Wijenburg en Carolien van de Witteboer. Zij kregen een receptie aangebo den van het Sehieland- en het Holyziekenhuis. Ook in Vlaar dingen komen er enkelen' te werken. Maassluis/Den Haag Voorzit ter Harm Woudstra van de com missie Bodemsanering Steen- dïjkpolder reisde gisteren na een debat met een aantal kamerle den met gemengde gevoelens naar Maassluis af. Bij de aanwe zige kamerleden vond Woudstra een gewillig oor voor de proble men, waarmee de bewoners van de Steendijkpolder kampen. Over de minister is Woudstra minder te spreken. „Het js dui delijk dat Nijpels zich bezig houdt met boerenbedrog". Het debat in de Pulchri Studio in Den Haag was gekoppeld aan de presentatie van een zwartboek overgifwijkenin Nederland. „Minister Nijpels verkondigt de stelling, dal het middel van af graven vaak erger is dan de kwaal. Hij noemde afgraven tot een diepte van vijftig tot zeven tig centimeter voldoende. Als je met dat soort verhalen komt weet ik niet waarvoor die onder zoeken hebben gediend", aldus Woudstra. „Wat Nijpels verkon digt, is pure flauwekul". Reeds zes jaar worden de gevol gen van de bodemverontreini ging in de Steendijkpolder in tensief onderzocht Woudstra heeft sterk bet gevoel dat Nij pels' voorstel niet gebaseerd is op de uitkomsten van die onderzoe ken. „Eerder toonden wij al aan dat de technische commissie bo demsanering, waarvan Nijpels zo hoog opgeeft in haar sane ringsvoorstellen tn de eerste plaats uitgaat van de financiële gevolgen van een sanering. De gezondheid komt op de tweede plaats". Positiever is Woudstra over zijn contacten met kamerleden. „De kamerleden van PvdA en CDA, die gisteren de bijeenkomst be zochten, spraken zich tegen mij expliciet uit voor een vrije woon- keuzeregeling voor bewoners van gifwijken. Dat is iets waar we in de Steendijkpolder al sinds 1984 voor hebben gevochten". Woudstra kreeg ook voor elkaar, dat er binnenkort kamervragen over de belastingperikelen van de bewoners van de Steendijk polder worden gesteld. „Ons is nog niet steeds niet toegestaan de procedurekosten af te trekken van de belastingen. Nijpels zegt dat we gewoon gebruik moeten maken van de inspraakmoge lijkheden, Omdat die in feite niet bestaan, mag ons niet het recht worden ontzegd gerechte- lijkestappen te ondernemen". „Nijpels predikt inspraak en openheid alleen met de mond", vervolgt Woudstra, „Als hij wordt uitgenodigd door bewo ners von onze wijk, opent hij lie ver een restaurant. De inspec teur van de volksgezondheid werd zelfs verboden onze bijeen komst bij te wonen". De voorzit ter is derhalve blij, dat het pro bleem met de belastingen in de Kamer aan de orde wordt ge steld. Harm Woudstra, die de bijeen komst in de Pulchri Studio aan greep om te lobbyen voor de be langen van de Steendijkpolder, krijgt het idee dat de milieupro blematiek in Den Haag meer aandacht krijgt dan voorheen. „Ik hoop alleen niet, dat de stij gende belangstelling bij kamer leden van tijdelijke aard is. Als het alleen gebeurt om in de gunst van de kiezers te komen, schie ten wij er in feite niets mee op". Op andere punten gaf het pro jectteam volmondig roe, dat nog aan de kwaliteit gesleuteld kan worden. Een voorstel om sociale begeleiders aan te stellen zal met een positief advies aan het colle ge van B en W worden doorge speeld. Die begeleiders moeten optreden in gebieden, waar be woners na sloop moeten 'uitver- huizen*. Zuid vindt ook dat in de stads vernieuwingsgebieden te weinig aandachtaan hetonderhoud van de woomomgeving en de par- keernormen wordt besteed. „Je ziet", meende Van Puyvelde, „dat het vaak snel weer een te ringzooi wordt in de buurt. Als we groen willen, moei het ook adequaat onderhouden worden. Als dat niet gebeurt, kunnen we het maar beter volstorten met beton". Moeite had hij ook met de lage parkeernormdie in oude wijken rond 0,7 tot 0,8 per woning ligt. Op West, waar al een fors stuk stadsvernieuwing is gepleegd, is inderdaad die norm losgelaten. „Uit ervaring weten we dat dat" te weinig is", lieten wijkbewo ners weten. Gemeentambtenaar, Frans Griffioen zei het pro- bleem te onderkennen, maar zag zo gauw geen oplossing. „Meer parkeervakken levert exploita tieproblemen op, die ons kunnen dwingen gestapeld te gaan bou wen". Met de bedoeling te leren van in middels uitgevoerde plannen zal op het GTB-ierrem een bele vingsonderzoek worden uitge voerd. Van Puyvelde wil graag weten of „de elementen die we er bewust in hebben gestoken ook inderdaad blijken te wer ken". De rest van de stad zou met de uitkomsten van dat onder zoek zijn voordeel kunnen doen. Verder gaat het projectteam pro beren heldere criteria vast te stellen, die bij de afweging sloop of handhaven moeten worden gehanteerd. Voor de bewoners- verenigingen is nog te onduide lijk, hoe de uiteindelijke keus voor slopen of handhaven tot stand komt. Schiedam Een 14-jarige Sehiedamse is gisterochtend met zwaar hersenletsel in het Schie- landziekenhuis opgenomen, na dat zij op de Burgemeester Van Haarenlaan door een auto was aangereden. Het meïsie, komend uit de P.J. Troelsiralaan, stak juist de Van Haarenlaan over, toen een auto mobilist linksaf sloeg in de rich ting van de Laan van Spiering- hoek. De lage zonnestand ver blindde de 2l-jarige bestuurder, waardoor hij de fietster niet zag en haar schep te. Vlaardingen Acties van be woners hebben de politiek er niet van kunnen overtuigen, dat snel maatregelen moeten wor den genomen tegen sluipver- keer door de Rozenlaan. Zater dag wierpen de bewoners een blokkade op, uit protest tegen de vele auto's die met hoge snelhe den door de laan rijden. Maar een meerderheid van de com missie verkeer vindt, bleek gis teravond, dat een besluit over maatregelen tegen dat sluipver- keer wel kan wachten "tot de vaststelling van de meerjarenbe groting 1990-1993. Alleen Ciska Verhart (D66) en Arnold van Wezel (SP) vonden dat er snel iets tegen het sluip- verkeer door de Rozenlaan moet worden gedaan. Zij pleitten voor het instellen van een maximum snelheid van dertig kilometer per uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1