Meer verhalen, ook beter, alleen weinig Schiedams 'Negentig procent van alle honden loopt los' H23 Yecom mag bouwen, hoewel p>rri15" Maassluis wel 'vaker zeurt' Geheimzinnigheid rond Spettacolo 'Van der Waal begint zonder bankgarantie' Wasted Pinguins missen discipline ïMoster mm VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vlaardmger Dams namens Consumentenbond; Cafés dicht: 'Dit is bijzonder collegiaal' Tasjesrovers gearresteerd Brandstichter voorgeleid Overvallers slaan geldlopers overwinning MAANDAG 20 FEBRUARI 1989 PAGINA 9 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 40Q8, 3130 KA Vlaardingen- Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie; 4345209. Telefax:010-4349754. door PAUL VAN DEN BOSCH Schiedam Dit jaar waren de deelnemers aan de door de Filmclub uitgeschreven ver- halenwedstrijd niet in het keurslijf van een van te vo ren opgegeven thema ge plaatst. Bovendien waren zij volledig vrij in de keuze tus sen proza en poëzie, fictie en non-fictie. Het resultaat was een recordaan tal inzendingen: 55. Volgens de jury, bestaande uit Jan van de Berg, Rob Eekman en Netty van Megen, was het niveau ook kwa litatief hoger dan bij de twee eer dere edities. De prijsuitreiking, die zaterdag avond in de Teerstoof plaats vond, werd voor het derde ach tereenvolgende jaar aan elkaar gepraat door Han van der Horst, de historicus-entertainer mae stro de campo, zoals hij werd ge- De schrijfster Paula Gomes spreekt haar gehoor in de Teer stoof toe. annonceerd. Op de van Adriaan van Dis afgekeken wijze (inclu sief 'wat wilt u drinken, jus d'o- range of water?') ondervroeg hij 'de drie prijswinnaars. Hij reikte hen ook de prijzen uit. Aan Leo Kroon, leraar-psycho- logie en woonachtig in Schie dam, viel de hoofdprijs ten deel. In het afgelopen jaar spendeerde hij vier maanden aan het be kroonde prozawerk Klapstoel tjes, waarvan hij pas de vijfde versie bij de organisatie inlever de. „Een verhaal met ingehou den spanning, dat nergens senti menteel wordt", oordeelde de jury over het werk, dat handeLt over het verdriet en de verdrin ging ervan van een vader en moeder over het dodelijke onge luk van hun dochter. Het verhaal De schildwacht over een Nederlandse soldaat tijdens de politionele acties in Neder- lands-Indië leverde Cor Brou wer de tweede plaats op. Omdat de Schiedammer op wintersport was, werd zijn bijdrage voorge dragen door een goede vriend. Yvonne Pinas (De gasontplof fing) werd derde. Hoewel de jury er niet op had ge rekend, belandden er ook poëti sche bijdragen onder het kriti sche oog van de jury. Een aan moedigingsprijs werd speciaal hiervoor in het leven geroepen en kwam toe aan Judith de Jong. die het kernachtige, vijfregelige gedicht Anonieme Alcoholisten schreef: Slech ts laten t presen t, geestelijk vaak absent, en indien aanwezig altijd bezig met nog een paar procent. Han van der Horst sprak de hoop uit dat de verhalen volgend jaar meer in een Schiedams kader worden geplaatst. Voorafgaande aan de uitslag van de schrijvers wedstrijd, die ook volgend jaar een vervolg zal krij gen, sprak de schrijfster Paula Gomes het publiek toe. Haar boekert geven voornamelijk her inneringen weer aan het leven in de voormalige kolonie Neder- lands-Indié. Een beschrijving van de tempoe doeloe-tijd, die door de dekolonisatie een ver zonken wereld werd, waarop de Nederlanders slechts met wee moed konden terugkijken. Te vens vertelde zij over de eerste keer dat zij terugkeerde naar de voormalige kolonie, die toen in middels de naam Indonesië had aangenomen. Schiedam Gerard, Wig mans en Frans Broertjes spreken hun diepe erkente lijkheid uit voor de caféba zen, die vorige week een avondje hun zaak sloten om in de Gorzen deel te nemen, aan een biertapwedstrijd voor de Sehiedamse horeca ondernemers." Broertjes had dat evenement op gezet in Wigmans' café De Nieu we Brug en hij was vol waarde ring voor die blijk van collegiali teit. „Geweldig solidair, dat mensen bereid zijn inkomsten te derven en een gezamenlijke ac tiviteit vooropstellen", riep hij uit. Teleurgesteld was Frans Broer tjes in enkele kasteleins, die on danks hun aanmelding verstek lieten gaan. Daardoor kwamen er onvoldoende deelnemers, zo dat de jury onvërrichterzake weer naar huis kon. „Maar ge lukkig hebben de juryleden alle maal toegezegd terug te komen, als wij op 15 maart een nieuwe kans wagen", zei Gerard Wig mans, blij met de medewerking van VVV-directeur Ruud Pil- lard, Novotel-directeur Jan-Wil lem Mijinke, horeca-ambtenaar Gus Schram, oud-kastelein Heinsbroek en Heïneken-verte- genwoordiger Dirk de Waard. Broertjes wijt de geringe op komst aan de trage bezorging van de uitnodigingen door een particuliere stadspost „Dat doen wij niet meer", zei hij. „Volgende keer gaan Ger en ik zelf de uit nodigingen rondbrengen. Dan trekken wij er twee dagen voor uit en gaan we bij iedere kaste lein langs om hem persoonlijk te inviteren". Op 15 maart dus een nieuwe po ging. Op advies van Joop Car touche vragen Wigmans en Broertjes er ook uitbaters uit Vlaardingen en Rotterdam bij. Schiedam Door het gedegen signalement, dat werd aangedra gen door een 71-jarige vrouw, slaagde de politie er zaterdaga vond in drie taqesrovers te ar resteren. Het drietal stapte direct na de dame uit de tram bij de halte aan de Churchillweg. De jongens achtervolgden de dame, waarop de vrouw van haar tasje werd beroofd. De jongens namen de tram terug in de richting van Rotterdam, maar op basis van het signale ment kon het drietal ter hoogte van de Nieuw-Mathenesser- straat door de politie uit de tram worden gehaald. De drie Rotter dammers, twee van 18 en één van 14 jaar oud, worden later deze week voorgeleid aan de of ficier van justitie. Het tasje van dedamewerd teruggevonden op het dak van een school. Vlaardingen Een 2?-jarige Vlaardmger heeft bekend de brand te hebben gesticht, die op 26 november twee gezinnen aan de Spoorsingel dakloos maakte. Een beneden- en een bovenwo ning brandde volledig uit. De verdachte is vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie. 'W Medewerkers van Spettacolo Straordinario tonen de poster van de voorstelling op 4 maart. Kees Lesuis staat geheel rechts, Annette Braad staat rechts van het kostuum. Vlaardingen Met 107 mede werkers uit de wereld van de beeldende kunst, mime, toneel, modewereld en journalistiek wordt de voorstelling Spettacolc Straordinario in de Stadsgehoor zaal ongetwijfeld één van de grootste proaukties uit de ge schiedenis van dit theater. Met de voorstelling, die zaterdag 4 maart in het Stadsgehoorzaal complex wordt opgevoerd, is echter meer aan de hand. De in houd van de buitengewone voorstelling, die mogelijk is ge worden door de inspanningen van sponsors en de Culturele Raad, wordt angstvallig geheim gehouden. Volgens de Vlaardingse kunste naars Annette Braad en Kees Lesuis, die aan de basis van het gebeuren staan, vormt de ver rassing één van de grootste char mes van het project, dat beelden de kunst met theater integreert. Buiten dat de voorstelling het geheugen van de Stadsgehoor- Vlaardingen Een ongeveer 17-jarige jongen heeft vrijdaga vond in de voetgangerstunnel van Liesveld naar Hoogstraat de 21-jarige medewerker van een kledingzaak geslagen en be roofd. De overvaller sloeg zijn slachtoffer hard in het gezicht en maakte hem een cassette met geld afhandig. De jongen sprong vervolgens bij een leeftijdgenoot achter op de fiets en verdween. De politie zoekt getuigen van de overval. Zij vermoedt dat de overvaller en de bestuurder van de vluchtfiets van Zuideuropese komaf waren. In de Magnoliastraat werd die zelfde avond de 44-jarige eige naar van een groentewinkel aan de Van Hogendorplaan beroofd. Toen de man aan de achterzijde de winkel verliet, werd hij op zijn achterhoofd geslagen. Het gele plastic tasje met de dagop brengst van de winkel zo'n^ drieduizend gulden werd hem" uit de handen gegrist. De man had na de overval last van duize ligheid. Hij liet zich behandelen in het Holyziekenhuis. Van de dader ontbreekt elk spoor. zaai als thema heeft, wil het creatieve duo niet al te veel kwijt over de voorstelling. De initiatiefnemers moesten vrijdag tijdens een presentatie van hun plannen behendig ma noeuvreren om de clou van de voorstelling niet prijs te geven. Want geheimzinnigheid is mooi, tegelijkertijd moet de voorstel ling onder de aandacht van het publiek worden gebracht. Het lukt Annette Braad en Kees Lesuis tot dusver wonderwel, want voor de voorstelling, die door het bijzondere karakter door slechts 306 mensen kan worden bijgewoond, is ruim de helft van het aantal kaarten al gesleten. Potentiële bezoekers wordt verzekerd, dat zij getuige zullen zijn van een bijzondere gebeurtenis. En zelfs de burge meester zit in het comité van aanbeveling, waardoor veel twijfelaars ongetwijfeld over de streep worden getrokken. Voor het initiatief kregen de kunstenaars een garantie van 6QOO gulden los bij de Culturele Raad. Met brieven van het comi té van aanbeveling in hun zak gingen Lesuis en Braad met suc ces sponsors langs, waardoor de financiering van het project rondkwam. Met de produktie is een bedrag gemoeid van 32.000 gulden. In de voorstelling wordt gebruik gemaakt van kunstwerken, prachtige kostuums, terwijl het geheel wordt omlijst door drie muziekgroepen. Naast het Am sterdams Volks- en Salonorkest maken Co Menno en de for matie Cold Shower hun opwach ting in de Stadsgehoorzaal. „Herkenbaar Vlaardings", wordt de voorstelling door Kees Lesuis genoemd. Volgens Lesuis spreekt uit de voorstelling, dat een oud theater als de Stadsge hoorzaal een geest heeft, die een nieuw theater ontbeert. Kopers van een kaartje zijn tot diep in de nacht onder de pannen, belooft Lesuis. Eén uur lang ondergaan bezoekers een speciale gebeurte nis, maar de hele avond moet het goed toeven zijn in de Stadsge hoorzaal. Bezoekers kunnen om half acht, half negen en om half tien in het Spettacolo Straordi nario instappen. Vlaardingen Volgens niet bevestigde berichten heeft bouwbedrijf Van der Waal BV geen bankgarantie kunnen krijgen voor het groot onderhoud aan de 461 Dura-Coignet woningen in de Westwijk. Het werk is inmiddels wel begonnen. Directeur Roelof-Jan van Bruggen weigert alle commentaar. „Meneer Van Bruggen heeft op dit moment wel even iets anders te doen", laat de directeur zijn secretaresse Rita Elsinga zeggen. „Hij zegt dat hij er een dagtaak aan kan hebben om in te gaan op alle ge ruchten over Van der Waal". Van Bruggen zou met de Sehiedamse aannemer SSN net als Van der Waal deelnemer in de Bouwcom binatie Vlaardingen in onderhandeling zijn over overname van het karwei. Het groot onderhoud van de 461 huizen van het Gemeentelijk Wo ningbedrijf gaf al voor de aanvang aanleiding tot conflicten. Bouw bedrijf Van der Waal bedong een aanneemscm van 17 miljoen gul den, hoewel de gemeente eigenlijk niet verder wilde gaan dan 15 miljoen gulden. Vervolgens ontstond er onenigheid tussen het Wo ningbedrijf en de huurders, omdat de huurverhoging veel hoger uit viel dan aanvankelijk was gedacht Pas na veel gesprekken werd een compromis bereikt. Van Bruggen had de gemeente beloofd, dat op 23 januari de bankga rantie zou worden overgelegd. Dat is, volgens zegslieden in de poli tiek, nog steeds niet gebeurd. Vlaardingen De gemeente moet nodig het probleem van de hondepoep aanpakken, vindt de werkgroep Vlaar dingen van de Consumenten bond. Honden moeten, zoals de politieverordening voor schrijft, worden aangelijnd. „Dan wordt het weer wat prettiger om in Vlaardingen op straat te lopen", aldus T.H.C. Dams, woordvoerder van de bond. Dams beeft geen tellingen ver richt, maar hij vermoedt dat zo'n negentig procent van de hon denbezitters hun huisdier niet aanlijnt. „Die honden doen hun behö.efte waar het hen uitkomt. Die poepen overal, behalve in de goot. Er ligt hondepoep op trot toirs en in winkelcentra. Ik er ger mij daaraan, en vele anderen met mij". De Consumentenbond wil dat de politie scherper let op naleving van het verbod om honden op de openbare weg en in parken en plantsoenen los te laten lopen. „Wij hebben de stellige indruk dat veel eigenaars niet van dat verbod op de hoogte zijn", schrijft Dams in een brief aan de gemeente. „Wij streven als Consumenten bond naar een schone stad", zegt Dams. „In een schone stad ligt hondepoep in de goot, en niet op straten, trottoirs en gazons". Een enkele keer ziet Dams, dat een hondebezitter de poep van zijn hond opschept en in de goot de poneert, „Dat doet dan mijn hart goed". Er is nog een goede reden om op naleving van. het verbod te let ten, vindt Dams. „Veel mensen zijn bang voor honden. Voor die mensen is het niet prettig om los lopende honden tegen te komen. Ik heb zelfs wel gezien, dat men sen door een hond werd aange vallen en dat de eigenaar op een afstandje stond toe te kijken". The Wasted Pinguïns in de kleedkamer van jongerencen trum Dug-Out. De vier jeugdige Maassluizers geloven heilig in het toekomstige succes van hun groep. dOOrCAREL VAN OER VELDEN Maassluis Rond de twintig zijn ze pas, de vier le den van de Maassluisse rockband The Wasted Pin guïns. Ondanks hun jeugdige leeftijd zijn de band leden ervan overtuigd dat ze tot in lengte der jaren met de band zullen doorgaan. „Omdat we ver slaafd zijn aan muziek", verklaart zanger Jeroen Wessels, „Of we succes krijgen of niet, is daarbij voor ons niet van belang". Successen heeft het viertal al gekend, maar de Maassluizers zijn er zich de laatste jaren van be wust geworden, dat het leven van een muzikant niet altijd over rozen gaat. Afgelopen zaterdag speelden de Pinguins een thuiswedstrijd in jonge rencentrum Dug-Out. Ondanks de tomeloze inzet slaagde de band niet in haar opzet veel handen op elkaar te krijgen. Toch geloven de muzikanten er heilig in dat de sprong naar meer erkenning slechts een kwestie van tijd is. De hoop van de Maassluizers is daarbij gevestigd op de Belgische manager Arnaud. die fa natiek bezig is voor The Wasted Pinguïns aan een elpee en een toernee door Frankrijk en Belgié te regelen. „Arnaud was zeer enthousiast toen hij ons zag spe len. Hij ziet grote mogelijkheden voor ons in Belgie en Frankrijk", aldus Jeroen Wessels. The Wasted Pinguins werden vier jaar geleden ge formeerd door Jeroen Wessels en gitarist Jean- Paul Schriks. Het tweetal, beschouwd als buiten beentjes op de Egmond-mavo, besloten samen een band op te gaan richten. Met de komst van Mark Deerenburg en Niek de Ridder was de samenstel ling er eerder dan de muziek, want geen van de Maassluizers had tot dat moment een muziekin strument in zijn handen gehad. „Muziek-was al jaren een grootste intéressé Van daar dat het formeren van een eigen band een soort jongensdroom was". Geheel in overeenstem ming met de punktraditie, waarin muzikanten acht jaar eerder ook niet werden gehinderd'door muzikale vaardigheden, gingen de Maassluizers in 1985 aan de slag. „We speelden in die tijd uitslui tend eigen nummers", vertelt Jeroen Wessels. „Gewoon omdat we andere nummers niet konden spelen. Nu spelen we wel enkele covers, maar het merendeel van ons reportoire bestaat nog steeds uil eigen nummers". De muziek van The Wasted Pinguins is even tijd loos als gedateerd. Gillende gitaren, elementaire ritmes en een schreeuwende zanger vormen de be langrijkste elementen. In de jaren zeventig heette het punk, halverwege de jaren tachtig werd het in eens garagerock genoemd. Juist toen de Maassluizers in 1985 begonnen, was garagerock 'in'. Buiten de Claw Boys Claw, die nog steeds met succes optreden, is er echter bijna niets van de andere Nederlandse vertegenwoordigers van het genre vernomen. The Wasted Pinguins blijven, in afwachting van een volgende heropleving, gewoon doorspelen. Aan het repertoire moet nog wel het nodige wor den geschaafd, bleek zaterdag. In de beste momen ten klonk de muziek, met interessante gitaarpartij en van Wessels en Schrik, als een klok. Te vaak misten de muzikanten echter de discipline om de juiste toon en maat aan te houden, waardoor het publiek geleidelijk de interesse in het optreden verloor. Als het onstuitbare enthousiasme van de bandleden doorzet, kunnen The Wasted Pinguins zich op dit punt nog aanmerkelijk verbeteren. Maassluis Installatiebu reau Vecom heeft voor uit breiding aan de Mozartlaan voorlopig toestemming ge kregen van de gemeente Maassluis. Het technisch bu reau wil een nieuw kantoor complex realiseren. Doordat bouw strijdig is met het be stemmingsplan, wordt nu een zogenaamde artikel 19- procedure in werking gesteld 'tui de bouw alsnog mogelijk É.uken, De raadscommissie voor volks huisvesting en ruimtelijke orde- ADVERTENTIE alle erken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 ning gaf vorige week toestem ming om die procedure op ie starten, ondanks dat er nogal wat kanttekeningen bij de bouw werden geplaatst. De PvdA- fractie vond bij monde van Pie- ter Roelofs. dat de gemeente er geen gewoonte van moet maken om stedelijk groen op te offeren aan bouwactiviteiten. Wethouder Anton Wustrow gaf toe ook niet al te gelukkig te zijn met een extra groenstrook van twee meter, die voor de nieuw bouw moet worden opgeofferd, In de onderhandelingen moest zowel de gemeente als de Vecom water in ae wijn doen. Aanvan kelijk had de Vecom het plan een hoog kantoor aan de Mozart laan te situeren. De gemeente ging hier niet mee akkoord, waardoor Vecom nu een gebouw van ten hoogste negen meter wil bouwen. „Onze architect vindt een ge bouw van hooguit drie verdie pingen. ook de beste oplossing", laat woordvoerder G.C. de Rui ter van de Vecom weten. „An ders loop je het gevaar dat het complex te veel een op zichzelf staande eenheid gaat vormen. Zo'n bureaucratisering achten wij in ons bedrijf ongewenst". In de onderhandelingen met de gemeente ging het er soms stevig aan toe. Toch vindt De Ruiter dat de onderhandelingen ge makkelijker verlopen dan in Rotterdam, waar Vecom ook een vestiging heeft. „In vergelijking met die stad is Maassluis nog hei lig. Wel heb ik het idee dat de ge meente Maassluis, die ons altijd zeer ter wille is geweest, de laat ste tijd wat meer gaat zeuren. Waar dat door komt, weet ik niet. Mogelijk heeft het te ma ken met een verschuiving in de politieke macht. Angst voor de groenvoorzieningen noeft men in ieder geval niet te hebben. Als de nieuwbouw gereed is, willen wij het terrein en de straatkant opfleuren met de nodige groen voorzieningen". Vecom hoopt het nieuwbouw- complex binnen twee jaar te kunnen realiseren. Als het kan toor gereed is, wil het technisch bedrijf de huidige burelen slo pen. „Op het vrijgekomen ter rein moet een geheel nieuw op slagcentrum verrijzen. Voor de assemblage van computers gaan we een nieuwe complex bou wen", aldus het hoofd van de in koop. De vloeistofdichte vloer, die de gemeente op basis van de milieu verordening van Vecom in een kort geding eiste, wil De Ruiter het liefst met de nieuwbouw meenemen. „Dan halen we toch de hele boel overhoop. Het lijkt mij het verstandigste om in dat stadium de milieuvoorzieningen direct mee te nemen". Maassluis Vecom is er bij de Raad van State in geslaagd enke le bepalingen uit de hinderwet te laten schorsen. De geschillen commissie, onder leiding van dr. G, Veringa, bepaalde dat het be drijf niet onmiddellijk hoeft te voldoen aan de door de gemeen te gestelde milieueisen. De ge meente bepaalde in de hinder wet, dat het bedrijf direct een vloeistofdichte vloer moest aan leggen, terwijl de opslag van vloeistoffen in opslagtanks aan hogere eisen moest voldoen. Vecom beschouwt deze bepalin gen, die de gemeente eist in ver band met mogelijke bodemver ontreiniging, als te streng. De voorzitter van de geschillencom missie is gevoelig gebleken voor de argumenten van Vecom. Dr. Veringa heeft de bepalingen voor de opslag van vloeistoffen in tanks voorlopig geschorst. Bij wijze van voorlopige voorzie ning legde de voorzitter het be drijf soepeler opslageisen op. Ook de eis in de hinderwet, om direct een vloeistofdichte vloer onder de opslagruimte voor vloeistoffen aan te leggen, werd door Veringa geschorst. Veringa stemde niet in met het plan de aanleg van de nieuwe vloer te integreren in het algehe le vernieuwingsplan, dat in de loop van het volgend jaar zijn be slag moet krijgen. Hij bepaalde, dat het bedrijf de vloer over een half jaar moet laten aanleggen. Vooraf Het Vecom weten een termijn van één jaar als te kort te beschouwen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1