Meeste batterijen in Maassluis opgehaald 1 Labyrint loopt vooruit op 1992 CION-veld in trek SP mobiliseert Oostwij kbewoners Schiedamse politie bezorgt advocaat slapeloze nachten I Theo Janse: gemeente legt weinig haar oor te luister VLAAfHUNGS BASBLAO SGWE8AMSE COURANT NIEUWE WATERWEG EQURANT Kabelgids BV gevestigd in yiaardingen Man zoekt zijn graf in woning F ilmopnamen in Harmonie ;Schot onder oog Inbrekers stelen eten en drinken Dè videofilm van'89 VIDEOFILMSHOP Roebroek prijst inzet van belastingbetalers CDA: klop snel aan bij Nijpels Vierde generatie Janse pept Hoogstraat op Officier: 'Proces-verbaalleek wel groeidiamant' I WATERWEG DONDERDAG 23 FEBRUARI 1989 PAGINA 17 Vlaardingen Kabelgids BV, maker van televisiekranten, in enkele Nederlandse steden, heeft zijn hoofdkantoor in Vlaardingen gevestigd. Het be drijf aan de Galgkade, waar 18 mensen werken, wordt op 16 maart officieel geopend door burgemeester Fred van Lier. Kabelgids BV is een voortzetting van het vorig jaar failliet ver klaarde Iniokab BV. De com merciële onderneming, begon nen in Haarlem, opereert al op het kabelnet in Spijkenisse, Ro zenburg, Hellevoetsluis en Dor drecht Met Vlaardïngen heeft Kabel gids nog geen contract afgeslo ten. De gemeente beslist binnen kort aan welke van de drie gega- digden de tv-rechten worden ge gund. Kandidaten zijn, behalve Kabelgids, Projectbureau Haar lem (geleid door voormalig Info- kab-directeur Van der Heiden) en de Avondbladen Combinatie Rotterdam. De ACR, uitgever van onder andere dit dagblad, „verzorgt al kabelkranten in Maassluis en Schiedam. Vlaardïngen Een 37-jari- ge man is afgelopen nacht door de politie in de cel ge stopt na het plegen van huis vredebreuk. De man belde omstreeks half één aan bij een woning aan de Parallel weg. Hij duwde de man die de deur opende ruw opzij en nam plaats in de woonka mer. Het echtpaar dat de flat bewoont nam, geschrokken van 's mans optreden, de vlucht en belde de politie. Gevraagd naar zijn motie ven antwoordde de indrin ger dat hij in de woning 'zijn graf zocht'. De politie acht de man rijp voor psychologi sche begeleiding en zou van daag het Riagg inschakelen. Vlaardingen De filmcamera's zullen dinsdag 7 maart zoemen in de Harmonie, waar het Groot Niet Te Vermijden Dans- en Showorkest die dag een theater concert verzorgt. Het betreft geen regulier optreden, want alle handelingen op het podium staan die dag in het teken van de -camera. -De opnamen, beginnen al om Jien uur, terwijl het laatste shot 's 'avonds rond tien uur moet zijn geschoten. Regelmatig wordt ,een beroep gedaan op het acteer- Jalent van het publiek. Voor tien gulden krijgen bezoekers zowel fen koud als een warm buffet. "Schiedam Een 59-jarige Schiedamse is gistermiddag ter nauwernood aan ernstige ver wondingen ontsnapt. De vrouw wandelde om half twee op het voetpad langs de Mgr. Nolens- laan, toen zij onder haar linker oog een hevige pijn voelde. Een arts constateerde later dat 2ij was geraakt door een kogeltje uit een luchtdrukpistool. Het projectiel moet zijn afgestoten op het been van haar oogkas, zodat haar ver wondingen uiteindelijk meevie len. De politie heeft geen spoor van de dader. Schiedam - Inbrekers hebben uit de etalage van slagerij Meijer in de Nieuwe Maasstraat twee halve kazen en vier flessen wijn gestolen. De buit was ongeveer 200 gulden ,waard. Dat is bedui dend minder dan de schade van 600 gulden, die werd veroor zaakt door het vernielen van de etalageruit. Uit een woning aan d e Vlaardin- gerdijk werd een viedeorecorder gestolen. Men kwam binnen door het slot van de voordeur te 'forceren. Ook in een bedrijfs pand in de Calandstraat werd in gebroken. Daar werd een geld kistje met 700 gulden daarin meegenomen. >r (ADVERTENTIE) Gerrit Verboom str. 10 Schiedam tel. 4733597 Maassluis Of het huidige milieubewustzijn bij de Maas- sluisse jeugd wordt gevoed door de kwalijke milieu-erfe nis, waarmee de stad is opge zadeld, valt moeilijk te Bewij zen. Wel valt op, dat met name de scholieren van de Maassluisse basisscholen zich de afgelopen weken uit de naad hebben gelopen om zo veel mogelijk batterijen op te halen. Net als verleden week in Schie dam werden gisteren in Maas sluis de prijzen uitgereikt voor de k wilcïn -het-bakkie~ wed strijd, die was uitgeschreven door de Afvalverwerking Rijn mond. Met de actie vraagt de AVR aan dacht voor het milieubelang van het apart inzamelen van kwik. Een initiatief dat in de2e regio wordt ondersteund door de ge meenten Schiedam en Maas sluis, Ondanks dat de gemeente Vlaardingen in aanmerking wil komen voor de Milieuprijs, deed de Haringstad niet mee aan de actie. In totaal pikten 19 ge meenten in de regio het initiatief op. Dat de Maassluisse jeugd zich de afgelopen weken niet onbetuigd heeft gelaten, bleek gisteren tij dens de prijsuitreiking in de bur gerzaal van het stadhuis. Sleepte de Erasmusscbool met 5,8 kilo batterijen per leerling de Schie damse hoofdprijs in de wacht, de Maassluisse winnaars blijken een nog veel beter resultaat te hebben geboekt. De winnende school, het Kompas, haalde per persoon maar liefst 9,2 kilo kwikbatterijen op. In totaal was dat 1028 kilo, terwijl de totaal stand in Maassluis op ruim 7500 kilo terecht kwam. De winnaars uit 19 gemeenten krijgen binnenkort in Den Haag een cheque van 5000 gulden uit gereikt. Dat gebeurt op 9 maart tijdens een feestelijke bijeen komst in Den Haag. De winnen de scholen worden bij die gele genheid door minister Ed Nijpels van milieubeheer gehuldigd. De 5000 gulden wil De Kompas voor een personal computer ge bruiken, die goede diensten in de lessen kan gaan vervullen. Wet houder Izaak van der Knaap riep de kinderen gisteren in zijn speech op het nu getoonde mi lieubewuste gedrag in de toe komst voort te zetten. „Wij moeten met ons allen ons best gaan doen voor een gezonde wereld. Vroeger werd er kwak- keloos met allerlei rommel om gegaan en daarvan zien we nu de gevolgen", vertrouwde de wet houder de kinderen toe. „Jullie hebben er nu blijk van gegeven beter op te letten. Zo'n verbeter de mentaliteit hebben we in de toekomst hard nodig, willen we de aarde leefbaar houden". Leerlingen van de winnende scholen in Schiedam namen gis teren cheques in ontvangst. Jongerenwerkers aan de maaltijd. Vlaardingen Jongerenwerkers Cock Paarde-, kam en Aad Groenewegen van Labyrint grepen gistermiddag de kans om adressen uit te wisselen met collega's uit andere landen van de Europese Gemeenschap, 's Morgens kwamen zij dié jonge renwerkers tegen in Rotterdam, 's middag brach ten een Deense en een Portugese collega een be zoek aan het cultureel jongerencentrum aan de Zo merstraat Het doel van het bezoek was een uitwis seling van jongeren tot stand te brengen. De contacten tussen jongerenwerkers uit verschil lende landen zijn een initiatief van de Europese Gemeenschap. Youth for Europe heet het project, dat vooruitloopt op de openstelling van de binnen grenzen van de EG in 1992. Paardekam wil via het project graag buitenlandse gastgezinnen- vinden, waar bijvoorbeeld jongeren uit de Westwijk een vakantie kunnen doorbrengen. Paardekam bege- leidt daar het zogenaamde zwerfgroepenproject. De jongerenwerkers Vitor uit Portugal en Harme uit Denemarken lieten zich door Paardekam en Groenewegen vertellen, wat er 2oal in het jonge rencentrum wordt gedaan. Dat had hun belang stelling, maar meer nog waren zij geïnteresseerd in het antwoord op de vraag, hoeveel buitenlandse kanalen televisiekijkers in Nederland kunnen ontvangen. Om vier uur bezochten de jongerenwerkers het clubhuis van scouting Vlaardingen aan de Broek polderweg, waar de geboortedag van stichter Lord Baden Powell werd gevierd. Paardekam: „Want voor een verjaardagsfeestje zijn wij altijd te por ren". 's Avonds kwam het gezelschap terug in Labyrint om een door de vrijwilligers bereidde maaltijd te nuttigen. Vlaardingen De werk groep Bestrijding Vandalis me Westwijk heeft de ge meente gevraagd om een jon gerenhonk te vestigen in het clubgebouwtje van voetbal vereniging CION, als dat mettertijd leegt komt te staan door de herstructurering in de voetballerij. Jongerenwerker Cock Paarde kam vindt het gebouwtje ideaal. Het is goed onderhouden, ligt centraal in de wijk en toch ver verwijderd van woningen, zodat weinig overlast te vrezen valt. De gemeente staat niet onwel willend tegenover het verzoek. Paardekam begeleidt een groep jongeren in de Westwijk, die vaak op straat rondhangen en zich soms schuldig maken aan vandalisme. Hij wil voor die 'zwerfjongeren' graag een on derkomen in de wijk. Wethou der Arij Maarleveld (jongeren werk) voelt daar ook wel voor, maar zoekt een goedkope oplos sing. Het CION-gebouw is vol gens Paardekam zo'n goedkope oplossing. De gemeente kan echter geen toezegging doen aan de werk groep Bestrijding Vandalisme. Vlaardingen zit verlegen om won ingbouwloka ties en het CION-complex is een van de 60 plekken waar huizen kunnen worden gebouwd. Daar wordt op gestudeerd. Zelf als woning bouw op het CION-complex niet doorgaat, is niet zeker dat er een jongerenhonk wordt gevestigd. Een golfclub heeft gevraagd er een free-golfcourse te mogen Schiedam Zachte pasteltinten in de kleuren groen en paars kunnen niet verhelen, dat het door de brievenbus glijden van het belastingformulier bij me nigeen toch weer keihard moet zijn aangekomen. Hoofdinspecteur F.Roebroek van de Schiedamse belastingin spectie kan daar niet somber van worden. Reeds jaren geleden heeft hij er zich bij neergelegd, dat er „voor een groot deel van zijn produkt eigenlijk geen vraag is". Zelfs het feit, dat het belastingformulier dit jaar vriendelijker oogt dan voor heen, zal daar niets aan kunnen veranderen. Wel hecht Roebroek eraan dat de wettelijk opgelegde belasting plicht, die op de schouders van ruim 23.000 Schiedammers rust, geen onnodige ellende veroor zaakt. Vandaar dat de belasting dienst er dit jaar weer alles aan doet om de betaler te hulp te schieten. Mensen met vragen kunnen te recht bij de belastingtelefoon, terwijl medewerkers van de be lastingdienst aan de Lange .Nieuwstraat de komende tijd klaar staan om cliënten te hel pen bij het invullen van papie ren. Verleden jaar hielpen medewer kers van de belastingdienst 823 Schiedammers met het invullen; en 1822 mensen stelden zich tele fonisch in verbinding met de Lange Nieuwstraat. „Die aantallen lagen iets lager dan het jaar ervoor", laat Roe broek weten. „Waar dat door komt, is moeilijk te achterhalen, maar we blijven in ieder geval voor de mensen klaarstaan". Landelijk bestaat de indruk, dat het invullen van de belastingpa pieren de laatste jaren eenvoudi ger ir geworden. Enkele jaren geleden trokken onderwijskun digen nog de conclusie, dat hei invullen van een belastingfor mulier te vergelijken is met het maken van een tekstverklaring Nederlands op vwo-nïveau. Roebroek is de mening toege daan, dat bijna iedereen, die een avondje in de papieren duikt, er wel uit moet kunnen komen. „Het merendeel van de belas tingplichtigen is zeer wel bereid om het belastingformulier in te vullen. Daarom zien we het als onze plicht om mensen met pro blemen te hulp teschieten". Roebroek is blij, dat ook andere instellingen in Schiedam zich het lot van de belastingbetaler aantrekken. De wetswinkel en het instituut Sociaal Raadslieden vult formulieren in, terwijl de FNV ook menig Schiedammer van zijn invulsores afhelpt Om de invulcampagne bij de be lastingdienst soepel te laten ver lopen is het de bedoeling, dat be lastingplichtigen hun komst te lefonisch aankondigen. „Daar door kunnen we ervoor zorgen dat er geen lange wachttijden ontstaan", verklaart Roebroek. Over het algemeen is Roebroek tevreden over de mentaliteit van de Schiedamse belastingbetaler. „Fraude heb je overal. In Schie dam ligt het percentage zeker niet boven het landelijk gemid delde", constateert. Roebroek te vreden. „Het merendeel van de Schiedammers voldoet naar bes te weten aan zijn verplichtin gen". Dit laatste ondanks het feit, dat kritische rechtsgeleerden ais de Rotterdamse hoogleraar Henc van Maarsseveen in belasting heffing niets anders zien dan een eigentijdse variant op de vroeger zo gangbare slavenarbeid De betasting Inspectie Is voor een telefoni sche afspraak bereikbaar onder telefoon nummer «5272911. Mensen met specifieke vragen kunnen gratis de befastlngtelefocn bellen. Het nummer is 0S-C543. Schiedam Het CDA verzoekt burgemeester en wethouders snel te reageren op een toezeg ging, die minister Nijpels bijna twee weken geleden deed via de NCRV. Deze omroep houdt de actie 'Drempels weg', waarbij het erom gaat overheidsgebou wen beter toegankelijk te maken voor invaliden. Nijpels beloofde één miljoen gulden vrij te maken voor dit doel. „Wij gaan ervan uit dat een tijdi ge blijk van interesse richting het ministerie van VROM een zeer goed effeci kan sorteren teneinde de in Schiedam aanwe zige drempels zo spoedig moge lijk te kunnen slechten", schrij ven CDA-fractieleider Siem Rosman en -secretaris Daan Baart aan B en W. Met andere woorden: reageer snel, dan is de kans groter dat Schiedam aan spraak kan maken op een deel van dat miljoen. Het CDA blijft graag op de hoog te van watB en W hieraan zullen gaan doen. In de brief aan het college wordt aangegeven dat het welbekend is dat het ge meentebestuur naar middelen zoekt om gebouwen aan te pas sen. Maar het CDA weet even eens dat het niet meevalt om aan die middelen en mogelijkheden te komen. „Dat is een moeizame weg". Het CDA vindt het bijvoorbeeld een kwalijke zaak, aat trouw partijen in het stadhuis op de Grote Markt niet kunnen wor den bijgewoond door rolstoelge bruikers. Vlaardingen De Socialistiese Partij organiseert een laatste protest tegen de nieuwe havenverorde ning van Vlaardingen. Die verordening geeft bur gemeester en wethouders de bevoegdheid om on der bepaalde voorwaarden de op- en overslag van chemische stoffen in de havens toe te staan. Het bedrijf Nieuwe Matex krijgt op grond van die ver ordening een vergunning om chemische stoffen over te slaan. „Van de gekke", vindt de SP dat. Bewoners v§n de Oostwijk hebben een brief van de partij gehad. SP'er Remi Poppe wist in de laatste raadsvergade ring een besluit over de havenverordening op te houden, door met een scherp geformuleerd wijzi gingsvoorstel te komen. Overslag van chemische stoffen was volgens dat voorstel uit den boze en schepen met gevaarlijke stoffen moesten uit de Vlaardingse havens worden geweerd.. B en W bestudeerden het voorstel van de SP, maar zagen geen aanleiding om de verordening aan te passen. Volgens BenWen de directie van Nieuwe Matex is overslag van chemische stoffen aan de steiger tussen Wilhelminahaven en Vulcaanhaven wel aanvaardbaar. „Uw woonwijk is echt in groot gevaar", staat er in de brief die Oostwijkbewoners van de SP hebben gekregen. De brief herinnert aan het feit, dat nog onlangs een tanker met spijsolie bij Nieuwe Matex de steiger ramde, waarna vijftien ton spijsolie de rivier in liep. „U begrijpt wat er kan gaan gebeu ren, als daar gevaarlijke en giftige chemicaliën overgeslagen gaan worden". De zeven speciaal voor gevaarlijke stoffen bestem de Petroleumhavens in de Rijnmond zijn volgens de SP de enige plaatsen, waar op- en overslag van chemicaliën mag plaatsvinden. „Ook de Matex heeft daar een grote vestiging. Het is dus volstrekte waanzin om dit nu, binnen de Vlaardingse be bouwde kom, ook toe te staan". Oostwijkbewoners en SP-raadsleden zullen in de komende raadsvergadering, op woensdag I maart, fel protesteren tegen de nieuwe havenverorde ning. De SP hoopt dat een meerderheid in de raad het voorstel van B en W alsnog torpedeert. Oost wijkbewoners zijn opgeroepen voor die vergade ring. „Om het verstand wat te stimuleren", schrijft de SP. Schiedam De gemeente maakt te weinig gebruik van de inbreng van haar ingezetenen, vindt Theo Janse, een vinding rijke Schiedammer die vooral in sportkringen grote bekendheid geniet. Janse vindt dat de ge meente een commissie in het le ven zou moeten roepen, waarin onafhankelijke burgers een ad viserende rol kunnen vervullen richting gemeentebestuur. „Zelf zou ik best in zo'n commissie wil len zitten", aldus de 62-jarïge Janse. Hij zal daar over een afzienbare periode ook wat meer tijd voor krijgen, want het zakenleven kent Theo Janse nu wel. Hij hoopt binnen enkele jaren zijn rijk, bestaande uit48 filialen van Janse Herenkleding, over te dragen aan de jongere generatie. De jongste telg van het Schie damse geslacht Janse verrichtte gistermiddag de openingshande ling van het hoekpand Hoog straat-Koemarkt Wim Janse, achterkleinzoon van de oprich ter, klingelde zo luid aan de bel, dat iedereen in de Hoogstraat er van opkeek. Deze zaak aan de kop van de Hoogstraat het 'vlaggeschip' was 73 jaar geleden de eerste kledingzaak van wat een impe rium zou worden, dat alleen in Limburg, Friesland en Drenthe nog geen filialen heeft Deze eer ste winkel is nu ook de 48e: het paradepaardje van de firma Jan se is grondig verbouwd en het exterieur is nu van dien aard, dat de winkeliersvereniging Hoog straat er hoopvol door gestemd wordt Dit soort initiatieven heeft de winkelstraat hard no dig, aldus voorzitter Chris Cop- pens. Theo Janse hoopt hiermee de eerste stoot te hebben gege ven tot de verdere ontwikkelin gen in de binnenstad (Stadserf, Emmapleïn). Janse beschreef kort de oer- schiedamse geschiedenis van het pand uit 1840, Het is in bezit ge weest van lokaal bekende fami lies als Schwagermann, Mel- chers, Van Gent en Meijer, ook was er een bruin café (Bel) en Piet de Gruyter had er een win kel. Evengoed had er tegen woordig in plaats van een exclu sieve kledingzaak een slagerij kunnen zitten, want Theo Janse Het vlaggeschip van de Hoog straat werd gisteren 'te water ge laten'. mocht van zijn vader ooit kiezen tussen vlees en textiel. Burgemeester en wethouders waren gistermiddag bij de her opening vertegenwoordigd door wethouders Luub Hafkamp en Aad Wiegman en later kwam burgemeester Reinier Scheeres ook. Hij was vertraagd, doordat een vergadering bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten was uitgelopen. Schiedam De politie heeft een rommeltje gemaakt van het pro ces-verbaal van het onderzoek naar een 27-jarige, van heroïne handel verdachte Schiedammer. Die beschuldiging uitte de raads man van de verdachte, mr. Le Coq d'Armandville, gistermor gen voor de rechtbank in Rotter dam. De raadsman pleitte met succes voor heropening van het onderzoek. „De rechten van de verdachte zijn met voeten getreden en de verdediging is op het verkeerde been gezet hield mr.Le Coq d'Armandville de president van de rechtbank, mr-Briët voor. „Ek heb er menige slapeloze nacht van gehad". Eind november 1988 kreeg de raadsman een concept-proces verbaal, Het definitieve proces verbaal, dat hij kort voor de zit ting kreeg, was echter mr. Le Coq d'Armandville liet dat zien een stuk dikker en bevatte naar zijn zeggen andere feiten. „De verdediging voelt zich bela zerd", zei hij later in de gang van het gerechtsgebouw aan de Noordsingel. „Een definitief proces-verbaal moet in grote lijnen hetzelfde zijn als het concept. Dat was hier niet het geval", aldus de advo caat. „Het concept liet zoveel vragen open, dat het heel moei lijk was om de verbaliserende agenten te verhoren". De raadsman van de Schiedam mer krijgt die gelegenheid als nog. Hij zal onder anderen de toenmalig hoofdinspecteur van de Schiedamse politie, Cees van Dongen, oproepen. Van Dongen verruilde zijn baan bij de politie, kort na het afronden van de zaak, voor een managersfunctie bij beveiligingsbedrijf Randon. De verdachte werd ten laste ge legd, dat op 25 november 1988 in zijn huis vierhonderd gram he roïne en een FN-pistooi waren fevonden. Bovendien verxneld- e het verbaal, dat de Schiedam mer in 1987 twee keer had ge probeerd heroïne naar Spanje te smokkelen. In mei van dat jaar werd hij met één kilogram hard drugs uit een vakantiebus ge haald, twee maanden later werd in zijn auto drie kilo heroïne ge vonden. Officier van justitie mr.Wesse- link had geen enkel bezwaar te gen heropening van het onder zoek. Hij had de gang van zaken ook vreemd gevonden, zei hij. „Er kwamen steeds nieuwe fei ten bij. Het proces-verbaal leek wel een groeidiamant". Mr.Le Coq d'Armandville gaf de politie er de schuld van, dat de Schiedammer veel langer dan nodig in voorarrest bad gezeten en in onzekerheid had verkeerd. De rechtbank verwees de zaak terug naar de rechter-commissa- ris. Naar verwachting zal het drie maanden duren, voordat de zaak wordt heropend. De recht bank verlengde het voorarrest van de verdachte.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1