Kritiek op verslag Israël-delegatie Raad Maassluis tikt B en W op de vingers Optocht van tractors geeft geen problemen KOEVERMANS Van der Waal zet personeel op straat 'Van den Brink betekende veel voor Maasland' Arbeidsbureau schreef werklozen verkeerd in VIAARDINCS DAGBLAD SCHIEOAMSI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Geschiedenis eenzijdig belicht1' s; SèSÏ Inzet: verdeling één miljoen gulden Van Es naar rouwdienst Racespecialist Inbraken in winkels opgelost Van Tilborg doet 'f niet Populieren dood, leve de linden WOENSDAG MAART 1989 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax:010-4349754. Maasland Geschokt is in Maasland gereageerd op het overlijden van oud-burgemees ter J, van den Brink- De huidige burgemeester van de gemeente Barendreeht stierf maandag avond op 51-jarige leeftijd. Van den Brink, die negen jaar burgemeester van Maasland is geweest, leidde maandagavond nog de raadsvergadering in Ba rendreeht. Kort na afloop kwam hij voor zijn woning door een hartstilstand te overlijden. Van den Brink begon zijn loop baan in Maasland op 1 juli 196? als gemeentesecretaris. Hij werd de opvolger van mr Wineke, die de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt. Burgemeester was toen F.J. Groot Enzerink. Toen deze in 1972 met pensioen ging, solliciteerde Van den Brink met succes naar het burgemeester schap. Op 16 november 1972 werd hij geïnstalleerd. Tot eind 1981 zou hij eerste burger van Maasland blijven. Per 2 januari 1982 volgde de benoeming van Van den Brink tot burgemeester van Barendreeht In Maasland werd hij door huidige burge meester Mieke Bloemendaal- Lindhout opgevolgd. Toen Van den Brink tot burge meester van Maasland werd be noemd, werd hij door de huidige gemeentesecretaris Vogelaar op gevolgd. Van den Brink en Vogelaar war ren elkaar nog niet uit het oog verloren. Bij congressen, verga deringen en nog wat bijeenkom sten was er nog een regelmatig contact. „Toen ik het hoorde, be tekende dat voor mij een grote schok. Vooral op die nog vrij jon ge leeftijd, dan doet het je nog wat meer". Wethouder Chris Keijzer ls van de zittende gemeenteraadsleden degene, die Van den Brink het langst kent. Ook hij toont zich „diepgeschokt". Onder Van den Brink is er in Maasland veel tot stand gekomen, zoals het Sa menwerkingsorgaan Westland, woningbouw in de Comman deurspolder, enkele scholen, het dienstencentrum en het sport en recreatiepark. Van den Brink was vierkant tegen onderwater- zetting van de Foppenpolder. „Het zijn mooie jaren geweest in de groene oase", zei hij bij zijn vertrek naar Barendreeht. „Ik ga nu wel naar een Rijnmond gemeente toe, maar ben blij dat we Maasland er buiten hebben kunnen houden". Zowel het Maaslands gemeente bestuur als de Algemene Wo ningstichting betuigden inmid dels hun deelneming bij het heengaan van hun oud-burge meester en oucl-secretaris. De begrafenis van Van den Brink heeft zaterdag plaats in Baren dreeht, om drie uur 's middags. Om twee uur is er een rouw dienst in de Bethelkerk in die gemeente. Vlaardingen Ronnie Nafta- niel, directeur van het Centrum voorinformatie en Documenta tie over Israel, is woedend op John Ranshuijsen, de PvdA- fractievoorzitter in de Vlaar- dingse gemeenteraad Ranshuijsen wil de raad voor stellen het optreden van Israel in de bezette gebieden te ver oordelen. De PvdA-voorman wil ook, dat de raad zich uit spreekt voor een onafhankelij ke Palestijnse staat op de weste lijke Jordaanoever en de Gaza- strook. Die voorstellen zijn het gevolg van een reis van onder anderen vijf Vlaardingse gemeente raadsleden in oktober vorig jaar naar de bezette gebieden. De de legatie, die onder leiding stond van Ranshuijsen, heeft de raad een reisverslag gestuurd dat Naftaniel „eenzijdig en in histo risch opzicht van bedenkelijke kwaliteit" noemt. In een brief aan de Vlaardingse raad schrijft de CIDI-directeur, dat hij niets heeft tegen eenzij digheid, zolang deze niet de ba sis is van een politieke uitspraak van een zichzelf respecterende gemeenteraad. Als Vlaardingen Israël wil veroordelen moet de raad eerst maar eens een nieu we delegatie naar dat land stu ren om ook de andere partij te horen, schrijft Naftaniel. In Israel sprak de delegatie, die verder bestond uit een arts, een opbouwwerker, een fotograaf, een werkloos vertegenwoordi ger, twee leden van de Pale stijnse gemeenschap in Vlaar dingen en een journalist die het reisverslag zou schrijven, bijna uitsluitend met Palestiinen. Met Israeli's werd nauwelijks van gedachten gewisseld. Die eenzijdigheid is niet Nafta niels voornaamste bezwaar. Hij stoort zich aan de toonzetting van de historische inleiding, die aan het reisverslag vooraf gaat. Auteur Peter Braad heeft het daarin herhaaldelijk over 'im perialisme' en 'kolonisatie' van joodse zijde. Een dergelijk be vooroordeeld taalgebruik kan volgens Naftaniel absoluut niet door de beugel. Braad wilde gisteren bij de pre sentatie van het verslag niet in gaan op Naftaniels kritiek. Hij had geen wetenschappelijk werk willen schrijven maar 'een* geschiedenis van Palesti na. Bronvermelding vond hij overbodig. Hij betrok zijn mate riaal 'uit boeken en kranten' en verder ging het om 'feiten'. De juistheid van die 'feiten' wordt door het CIDI ernstig in twijfel getrokken. Ranshuijsen gaf toe dat de dele gatie tijdens ae reis een bepaal de pro-Palestijnse invals hoek had gekozen. „Met die in valshoek is ook het reisverslag geschreven", aldus de PvdA'er, gisteren aanmerkelijk opge ruimder en breedsprakiger dan in Israel, waar hij zich slecht op zijn gemak voelde en de leiding van de delegatie zag overgeno men door Palestijnse gidsen. Ondanks Naftaniels brief ziet Ranshuijsen de discussie in de gemeenteraad vol vertrouwen tegemoet. Hij weet zich ge steund door de PvdA en door het merendeel van de overige fracties. Kritiek is alleen te ver wachten van het CDAde eni ge partij die de reis niet mee maakte en van de SP. De voorman van die partij, Rem» Poppe, heeft Ranshuijsen be schuldigd van dubbelhartig heid. In november wilde de SP een motie van dezelfde strek king indienen als het PvdA- stuk dat morgen op tafel ligt. De motie werd indertijd ingetrok ken, omdat Ranshuijsen er geen steun aan wilde verlenen. Pop pe noemde Ranshuijsen bij die gelegenheid een 'minkukel'. Maassluis De fractievoorzit ters in de Maassluisse gemeente raad zijn geïrriteerd, omdat bur gemeester en wethouders zich niet aan financiële afspraken houden. De verdeling van 1,6 miljoen gulden uit de reserves, zoals B en W die willen doorvoeren, strookt niet met eerdere toezeg gingen aan de raad. Reden voor PvdA, CDA, WD, D66 en RPF om het college in een gepeperde brief op de vingers te tikken. Al leen de PSP/PPR houdt zich buiten de discussie over de ver deling. Het merendeel van de 23 pun ten, die wethouder Izaak van der Knaap (financiën) medio januari als prioriteiten opvoerde, horen volgens de fractievoorzitters ge woon ïn de begroting thuis. De Maassluis Het gemeentebestuur van Maassluis heeft besloten de slachtoffers van de scheepsramp met de tanker Maassluis te herdenken. Op een geschikte plaats in het stadhuis wordt bin nenkort een ingelijste foto plus plaquette van het schip opgehan gen. Met de plaquette wordt de ramp met de Nedlloyd-tanker herdacht, die op 16 februari jongstleden het leven aan 27 opva renden kostte. Maassluis wil op deze wijze uiting geven aan de bijzondere band, die de gemeente heeft met de naar de Eerste Stad aan de Waterweg vernoemde schepen. De verongelukte tanker vormde één van de drie Nederlandse schepen, die onder de naam Maassluis de wereldzeeën bevoer. De andere zijn een marinefregat en een sleepboot van Smit-Tak. De herdenkingsbijeenkomst, die vanmiddag in de Rotterdamse Laurenskerk voor de nabestaanden werd gehouden, is namens het gemeentebestuur van Maassluis bijgewoond door burge meester Hans van Es en zijn echtgenote. Vlaardingen De samenwer king, die de gemeentelijke socia le d'enst en het gewestelijk* ar beidsbureau vorig jaar zijn aan gegaan, heeft voldoende posi tiefs opgeleverd om er dit jaar mee door te gaan. Voornaamste doel van die sa menwerking was langdurig werklozen tussen 21 en 45 jaar, die al minimaal drie jaar geen baan hebben, weer aan het werk te krijgen. In een verslag over die jomf- venture stelt de sociale dienst, dat er echter nog nauwelijks concrete resultaten zijn geboekt. iDat wordt toegeschreven aan de korte tijd, dat er sprake is van sa menwerking en de vaak grote plaatsingsproblemen van deze groep werklozen. Het project heeft wel aan het licht gebracht, dat veel werklo zen bij het arbeidsbureau verkeerd stonden ingeschreven. De rammelende registratieme thode is Inmiddels verbeterd, zo dat het arbeidsbureau meent haar arbeidsbemiddelende taak beter te kunnen uitvoeren. Uit oriënterende gesprekken met werklozen is ook de klacht naar voren gekomen, dat zij niets of nauwelijks iets van het arbeidsbureau hoorden. De lage" dunk, die zij hadden, zou in de meeste gevallen zijn weggeno men, zodra zij met de dienstver lening van het arbeidsbureau werden geconfronteerd. De sociale dienst en het arbeids bureau ervaren het inzicht, dat zij hebben gekregen in eikaars werkwijze, als 'zeer verhelde rend'. partijen gaan er bijvoorbeeld niet mee akkoord, dat 60.000 gul den uit de reserves wordt ge haald om een deel van de win sten van het energiebedrijf aan de gebruikers terug te betalen. Daarover verwachten de partij en een apart voorstel. Tegenover het rijtje van Van der Knaap zetten de fractievoorzit ters een prioriteitenlijstje met 14 punten. Wanneer, zoals afge sproken, 40 procent van-het to taalbedrag in het bodemsane ringsfonds wordt gestort, blijft er ongeveer één miljoen gulden over om die 14 wensen te finan cieren. Bovenaan de lijst staat 3 ton voor bele-dag-opvang voor kinderen tot vier jaar. Dat punt willen de partijen onder geen voorwaarde geschrapt zien. Alleen R.PF- raadslid Herman van Hoeven is tegen deze uitgave. Van Hoeven kan zich ook niet verenigen met de voorgestelde één ton extra voor culturele programma's in het Schuurkerktheater; voor de rest stelt ook hij dat de raad, en niet het college, bepaalt wat er met het geld moet gebeuren. Een greep uit de overige punten: een bijdrage van 100.00D gul den voor restauratie van de Gro te Kerk; 100.000 gulden voor een rol stoelroute door Maassluis en 115D0Ö gulden om de Konings hof en het gezondheidscentrum beter toegankelijk te maken voor geha ndicapten 65.000 gulden voor het Sleep- vaartmuseum en 25.000 gulden voor het cultuurfonds; 50.000 gulden voor milieuvoor zieningen, zoals het ophalen van klein chemisch afval. Drie andere onderwerpen waar voor de raad aandacht vraagt: een leefbaarheidsonderzoek voor de wijk 't Hoofd, een visie op de toekomst van de haven en een nota over de accommodaties voor het welzijnswerk. De door het college beloofde gedachten- wisseling over die zaken is nog steeds niet tot stand gekomen. Overigens merken de fractie voorzitters op, dat zij doorgaans geen klagen hebben over ae sa menwerking met B en W. Dat moet zo blijven, schrijven zij dreigend aan het slot van hun brief: „Wij hechten eraan te kunnen blijven geloven, dat aan alle wensen van de gemeente raad loyaal en voortvarend wordt gewerkt". De tracioren rijden in Rozenburg de pont op. Na de overtocht vervolgden de proteste rende boeren hun weg via Maassluis en het Westland. Maassluis Het pakket van eisen, dat de boeren gisteren in een estafette-op tocht van de Zeeuwse eilanden naar Zoetermeer brachten, werd bij de veer pont in Maassluis overgedragen aan de Maasdijkse boer Van Vliet. De overdracht van het pakket, dat van daag aan minister Braks moet worden overhandigd, ging gepaard met een flin ke uitdunning van de protestoptocht. Van de veertig tractoren, die aan de Ro- zenburgse zijde aan de optocht deelna men, vervolgden er slechts tien de tocht. Na de oversteek met de veerpont werd de stoet vanuit het Westland aangevuld met vijf tractoren. Hierdoor had de stoet, die via Maasland haar weg In de richting van Delft ver volgde, een weinig imposant karakter. Maasdijker Van Vliet, die zich als een van de weinige Westlandse agrariërs met akkerbouw bezig houdt, vond de op komst van de Westlanders teleurstel lend. „Maar aan de andere kant bevindt zich in ons gebied ook weinig akker bouw. Het is bijna alles glas wat de klok slaat", aldus Van Vliet. Op de Burgemeester De Jonghkade in Maassluis kregen de boeren met hun tractoren veel bekijks van de plaatselij ke bevolking. Een stoet tractoren blijkt in het verstedelijkte Maassluis al de no dige aandacht te trekken. En dat geldt zeker als er zoemende camera's van de NOS-televisie in de buurt zijn. De boeren vertelden aan iedereen, die het maar horen wilde, dat de actie een vriendelijk karakter heeft. Dat bleek, want de boeren bleken zeer bereidwillig om met de politie te over leggen over de route, die het minste overlast voor het wegverkeer zou ver oorzaken. Een boer uit de Hoeksche Waard waar schuwde wel, dat de acties binnenkort een veel grimmiger karakter kunnen krijgen. „Als Braks doorgaat met dit prijsbeleid, dat onvermijdelijk tot ver pauperingvan het platteland leidt, gooi en we binnenkort heel Den Haag dicht", liet de strijdlustige landbouwer weten. Van die grimmigheid viel gisteren nog niet veel te merken. De boeren en de Maassluisse politieagenten toonden eerder begrip voor eikaars lot, dan dat men plannen had elkaar naar het leven te staan. Politieagenten verhaalden over de zor gelijke financiële situatie, waarin zij zijn beland, terwijl de boeren op rustige toon hun actiemotieven aan de agenten uit legden. Wielersport of trimmen begint bij Koevermans! Ook voor ATB-fietsen, merken als: Koga Myata - Colnago - Peugeot Concorde - Raleigh Gazelle - Giant Tevens grote sortering sportvoeding en kleding! ÜW TRIATHLON-ADRES: Rotterdamseweg 2 - Vlaardingen - Tel. 010-4343644 Vlaardingen De Rotterdamse rechtbank heeft het Vlaardingse bouwbedrijf Van der Waal BV gisteren uit stel van betaling verleend, De 250 personeelsleden staan met ingang van donderdag op straat Een deel van hen zal elders aan de slag kunnen, vermoedt districtsbestuurder Th. van Amersfoort van de bouw-en houtbond FNV. Het bedrijf, onlangs volledig in handen gekomen van de nieuwe directeur Roelof-Jan van Bruggen kan nietmeer rekenen op kredieten en bankgaranties. De banken heb ben de kraan dichtgedraaid en het bedrijf kan de lonen nietmeer betalen. Vanmiddag geven bewindvoerder mr. R.P.W. Friema en de directie van Van der Waal tekst en uitleg aan het personeel. Miljoenenverliezen op renovatieprojecten in Rotterdam- Noord en op het Oranjehotel in Noordwijk hebben de aannemer de das omgedaan, Bovendien zou er al een aan tal jaren, zo heeft Van Bruggen gezegd, sprake zijn ge weest van mismanagement. Het liquiditeitstekort be draagt drie miljoen gulden. De van de Rotterdamse aannemer Van Wijnen Roos overgekomen directeur, die in 1988 negen ton eigen geld in het bedrijf van stichter Henk van der Waal stak, ging zich al snel crisismanager noemen. Van Bruggen deed een aantal pogingen om het bedrijf uit het dal te trekken. Hij probeerde, zonder succes, het dochterbedrijf Van der Waal Elektrotechniek te verkopen. De vele schuldeisers werden bereid gevonden veertig procent van hun vorde ringen op Van der Waal te laten vervallen. In een gesprek met de banken bleek echter begin deze week, dat Van Bruggens pogingen schipbreuk hebben geleden.Van Bruggen is, blijkens een vandaag uitgege ven verklaring, teleurgesteld in de opstelling van de ban ken. „Die namen niet die posities in die verondersteld mochten worden". Bondsbestuurder Van Amersfoort wijt de ondergang van de Vlaardingse aannemer aan zelfoverschatting van voormalig directeur/eigenaar Henk van der Waal. Diens poging om van plaatselijk bouwbedrijf uit te groeien tot een bedrijf van nationale allure is volgens Van Amers foort f u nes t geweest. „We kunnen geen eisen stellen met betrekking tot af vloeiingsregelingen, want erzijngeen centen",aldus Van Amersfoort. Wel zouden zich al gegadigden hebben ge meld om werk dan wel personeel over te nemen. Veel duidelijkheid is daar nog niet over. Een deel van de werknemers zal dus vermoedelijk weer aan de slag kun nen, maar zeker niet allemaal, vreest de bondsman. Schiedam Met de aanhouding van een 26-jarige Schie dammer heeft de politie een grote reeks winkeldiefstal len in de stad opgelost. De man heeft bekend tussen okto ber '87 en februari '89 in 19 winkels te hebben ingebro ken. Hij drong ook tweemaal een sportkantine binnen. Over de omvang van de buit kan de politie weinig zeg gen, behalve dat de aangerichte schade veel groter is ge weest dan de waarde van de spullen die hij meenam. De inbraken werden vrijwel allemaal op dezelfde manier uitgevoerd. De man gooide een steen door de etalageruit en griste spullen weg. De man is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. Schiedam Met verba zing heeft Cor van Titborg kennis genomen van de geruchten, dat hij van plan zou zijn de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, te verlaten óm terug te ke ren naar de Schiedamse politiek. 1 „Ik heb goede herinnerin gen aan de gemeenteraad",* aldus de voormalige wet-* houder, „maar van een te rugkeer is geen sprake". De zich verjongende VVD in Schiedam zou zitten te springen om een 'gezicht'. Van Tilborg overweegt in geen geval de leidersrol over te nemen van de ver trekkende Gerard Ver- hulsdonk. Groeneweg is export in exclusieve tuinaanleg en renovatie l.v.m, 12% jarig jubileum krijgt iedere opdrachtgever een exclusieve verrassing van Marjolein Bastin advies ophogingen ontwerp bestratingswerk uitvoering afrasteringen ik kantoortuinen onderhoud etc. L. da CoUflnylaan 30 ®010- 4.750.654 F134CP Vlaardingan Schiedam J.D. Kunst, bewoner van de Vlaardingerdijk, heeft gisteren ver geefs geprobeerd een populier te redden. Vijf soortgelijke bo men waren al omge zaagd door plantsoe nendienst, toen Kunst de actie bij de algemene begraaf plaats opmerkte. Om de zesde en laat ste aangekruiste po pulier een zelfde lot te besparen, parkeer de Kunst zijn auto onder de boom. Daarmee won hij voldoende tijd om een telefoontje te ple gen met de plantsoe nendienst. Een op zichter kwam daar op, begeleid door twee politieauto's, uitleggen dat de bo-- men moesten wijken om enkele linden meer licht te geven. „Als je zo redeneert, kun je alle parken wel slopen", reageer de Kunst, die gesom meerd werd zijn wa gen weg te halen, op dat ook de laatste po pulier omgezaagd kon worden. Het rooien van de bo men kwam bij Kunst des te harder aan, omdat ook in het park tegenover de begraafplaats bin nenkort veel groen wordt omgehaald. Projectontwikkelaar Eurowoningen mag daar van wethouder Hans van Kleef drie flats gaan bouwen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1