Dijkzigt akkoord met operatie Gambiaan Vergunning Matex niet in gevaar 'Bordeel' op Vismarkt wordt gewoon eetcafé Beatrixschool is opgelucht Notabel Schiedam richt tweede Rotary-club op I Eigenaar spreekt wild vermoeden tegen Drevenbuurt wil geen woningbouw VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT RECTIFICATIE Oud-wethouder Rien Weststrate (82) overleden Been breekt door botsing SN&SaBfiB TWEEDE TUNNEL NIET TEN KOSTE VAN VOETBALCLUBS Montessori school begint in augustus Woningbeheer harder tegen wanbetalers DONDERDAG 2 MAART 1989 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 EC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaai-dingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen In navolging van directeur-arts E.H.E. Wolfs van de GGD heeft ook professor B.van Linge van het Dijkzigt- ziekenhuis erkend, dat de Gam biaan Lamm Singateh aan een levensbedreigende ziekte leidt. Als Singateh in de tussentijd niet het land wordt uitgezet kan de Gambiaan, die aan een zeld zame botziekte lijdt, op korte termijn worden geopereerd. Singateh kreeg kort na aan komst in Nederland last van een opspelende arm. De Gambiaan, die naar Nederland was afge reisd om werk te zoeken, kwam daardoor niet aan zijn voorne men toe om een baan te aan vaarden. Will I.atten. van dein Vlaardin gen gevestigde African Baby Society, en enkele kenissen trokken zich direct het lot van de Gambiaan aan. Eerst werd getracht, de Afrikaan in vaste dienst te nemen, waardoor de Gambiaan in het ziekenfonds kon worden opgenomen. Toen het arbeidsbureau niet ak koord ging met deze constructie werd getracht hem op basis van 'humanitaire motieven in het ziekenhuis te laten opnemen. In eerste instantie liet het Dijkzigt- ziekenhuis weten, dat de afwij king van Singateh, die als ma chinist op de Gambia-rivier werkzaam was, niet spoedei send of levensbedreigend was. Deze conclusie was in tegen spraak met het attest, dat Wolfs maakte. De GGD-directeur concludeerde na onderzoek, dat de botziekte de arm zodanig aantast, dat blijvende invalidi teit op termijn te verwachten is. Hoogleraar Van Linge van Dijkzigt heeft nu laten weten, dat de ziekte van Singateh po tentieel levensbedreigend is. Van Linge schreef eerder reeds, dat hij de operatie voor de medi sche opleiding van groot belang acht. De botziekte, waaraan Singateh lijdt, komt in de Wes terse wereld 2elden voor, waar door studenten veel van het zïektebeeldkunnen leren, aldus Van Linge in een schrijven aan de directie van het ziekenhuis. Het verzoek om gratis opname hielp in eerste instantie niet: Lotten kreeg te horen dat Sin gateh voor 630 gulden per ver- pleegdag in het ziekenhuis kan worden opgenomen. Nu is afge sproken, dat de African Baby Society 1000 gulden borg be taalt, waardoor de operatie kan plaatsvinden. Will Lotten is zeer verheugd over de oplossing, al moet de operatie uiteindelijk wel volle dig door de Vlaardingers wor den gefinancierd. „Een keus hebben wij echter niet", vindt Lotten. „Ik kan die jongen over vijf jaar niet meer recht in de ogen kijken, als zijn arm moet worden afgezet". De geldinzamelingsactie voor de operatie verloopt tot dusver echter allerminst naar tevre denheid. Op de mailing naar een aantal grote bedrijven kwam tot nu toe slechts één schamele bijdrage binnen. „Als deze actie niet slaagt, moeten .we ons denk ik meer op particulie ren gaan richten", denkt Lot ten. Lotten heeft ondertussen ook contact opgenomen met de vreemdelingenpolitie van Vlaardingen. „Lamins ver blijfsvergunning is verlopen, waardoor hij in principe het land kan worden uitgezet. Onze advocaat heeft aangedrongen op uitstel, waardoor Singateh eerst kan worden geopereerd". Lotten verwacht op dit punt geen moeilijkheden. „Als de po litie Lamin wil arresteren, laten we hem gewoon onderduiken. Een operatie is toch wei het minste waar hij recht op heeft". Vlaardingen Ondanks de steun van een deel van de Pvd A-fractie is de SP er gisteravond niet in geslaagd de Vlaardingse havenveror dening te wijzigen. De SP wilde door die wijziging de op- en overslag ongedaan maken van gevaarlijke chemische stoffen bij het bedrijf Nieuwe Matex. Daarvoor had de provincie al een hinderwetvergunning verleend. „Een enorm gevaar voor de volksgezondheid", vond SP'er Remi Poppe. Volgens burge- Leden van de Pvd A-werkgroep geven een toelichting op het rapport over de toekomst van hun partij m Schiedam. Van links naar rechts Menno Siijee, Gé Brouwer, Peter Stadhouders, Maarten Reuderink en Peter Groeneweg. Bij het artikel over de PvdA, gisteren in onze krant, is helaas een verkeerde foto geplaatst. Deze hoorde bij het artikel over de tweede Rotary-club in Schiedam, dat elders op deze pagina staat Bijgaande foto is die van de Pvd A. Schiedam Directeur J. Boeriage van de Prinses Beatrixschool haalt opgelucht adem. Afgelopen weekeinde schrok hij nog op van het bericht, dat zijn school aan de Buys Ballotsinge] in Schiedam- Oost met opheffing werd bedreigd. Maar de spanning heeft niet lang geduurd. Dinsdag maakte minister Beet- man bekend om bezuinigingen a 50 miljoen gulden uit te stellen tot de zomer van 1990. De personeelskosten op kleine scholen blijven voorlopig onge moeid en vooral veel protes tants-christelijke scholen zien daardoor de dreiging van slui ting weggenomen. Het kwam bij •Roerlage raar aan, het verhaal dat de Beatrixschool dicht zou moeten. „Ik begrijp er niets wan", reageerde hij tegenover Eveneens verbaasde ouders van .Scholieren. Ook bestuurslid Van jGeene van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs in Schie dam vroeg zich af wat ervan klopte. De bron moet worden ge zocht bij de onderwijsbonden. Voor Rotterdam en omgeving ging het om 37 (kleine) pc-scho- len. Dit najaar nog vierde de Prinses Beatrixschool het feit, dat aan nemer Van de Tempel een zeer 'geslaagde verbouwing had uit gevoerd. Directeur W. Breugem van Van de Tempel is bestuurs lid in het christelijk onderwijs. Sommige ouders vonden het merkwaardig om te constateren dat een juist verbouwde school al zo snel na de oplevering met sluiting werd bedreigd. Het kwam Boerlage allemaal wat wild voor. Besnoeiing op personeelskosten, dat geluid kende hij wel. Maar dan meteen de hele school dicht, dat wilde er bij hem niet in. Hij wees erop, dat zulke geluiden een school door gaans geen goed doen, terwijl het met de Prinses Beatrixschool de laatste tijd toch uitstekend gaat. Een rexinïe van oud-leerlingen is op komst. Deetmans besluit om de besparingen op te schorten is bij meer scholen positief overge komen, ook al moet de bewinds man zijn plan nog voorleggen aan het kabinet. Vlaardingen Op 82-jarige leeftijd is in Vlaardingen oud-wethouder Rien West strate overleden. Hij genoot grote bekendheid: meer dan twintig jaar maakte West strate na de oorlog deel uit van het gemeentebestuur. In 1946 kwam M.H.L. West strate voor de Anti-Revolu tionaire Partij in de gemeen teraad. Hij betoonde zich een ijverig functionaris en dat werd in 1954 gehono reerd met een wethouder schap. In de Protestants- Christelijke Groepering, waarin de ARP in 1962 op ging, gold hij als een gezag hebbend man. Zijn porte feuille (financiën, perso neelszaken) heeft daar ze ker toe bijgedragen. West strate was officier in de orde van Oranje-Nassau. Hij wordt zaterdagmiddag om kwart over twaalf begraven op de algemene begraaf plaats Holy. Schiedam Consternatie in de binnenstad van Schiedam: bewoners zijn opgeschrikt door berichten, als 2ou er een verdachte horeeavestiging komen op de hoek van de Vismarkt en de Walvisstraat. De bewoners van de Lange Haven en omgeving zijn on gerust. Zij vrezen dat het niet om een gewoon café gaat, maar om een 'zaak met rooie lichies'. „Om een bordeeltje dus", ver duidelijkt een woordvoerder van de bewonersvereniging Schiedam-Centrum. Maar eige naar Keizer spreekt met klem tegen, dat hij van plan is werk te verschaffen aan een paar mei den'. Gelijkvloers wil Keizer een eetcafé beginnen. Van de boven verdieping wil hij twee apparte menten maken. Omdat Keizer nog geen horeca- vergunning heeft aangevraagd, weet de afdeling algemene za ken 'absoluut niet wat men met dat pand wil'. Voor de bewoners- vereniging was dat geen beletsel toch maar een bezwaarschrift in te dienen. Ook een onschuldige broodjeszaak vindt in de ogen van de BVSC geen genade. De bewoners roepen al jaren dat er veel te veel cafés in de binnen stad zijn. Die uitgaansgelegenhe den zorgen behalve voor nachte lijk lawaai voor grote parkeero verlast. Daarvan heeft het cen trum schoon genoeg. De 'top' van de nieuwe Rotaryclub: links voorzitter Cor van Tilborg en naast hem vice-voorzltter Ja nus Reppel. door PAUL VAN DEN BOSCH Schiedam Formeel is Schie dam al sinds de inschrijving op 6 januari van Schiedam-de Veste in de overkoepelende or ganisatie een tweede Rotary- club rijker. Maar in het tradi tierijke wereldje der Rotarians behoort een nieuw gevormde club ook ingehuldigd te wor den. De uitreiking van het charter, heet dat in het bijbeho rende jargon dat bol staat van Engelse termen. Vandaar dat Sehiedam-de Ves te eigenlijk pas aanstaande vrijdag, wanneer het charter in het Stedelijk Museum wordt overhandigd, haar plaats naast de reeds bestaande Rotary-club Schiedam inneemt. De 23 leden van de nieuwe ser viceclub zullen dan onder het toeziend oog van de districts- go uvemeur naar voren treden en hun functie-classificatie toe lichten (de zogenaamde roll call). Classificatie is het tover woord binnen de uit 1905 stam mende Rotary-beweging. Het is statutair verboden om meer dere vertegenwoordigers van één professie in dezelfde dub op te nemen. De leden komen dan ook allen uit verschillende branches. Een van de markant ste leden is Gerard Verhuls- donk, die naast VVD-fraetie- leider ook bonbon maker is. Vrijdag ook zal voorzitter Cor van Tilborg (oud-wethouder van de VVD en thans directeur bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten) een bedrag aan burgemeester Heinier Scheeres schenken,bestemd voor de Molenstichting, waar van de burgervader voorzitter is. Om welk bedrag het bij dit eerste wapenfeit van Schie dam-de Veste gaat, wil Van Tilborg niet kwijt. Verder dan de mededeling dat het een be drag met vier nullen betreft, gaat hij niet. Het enige verschil tussen de twee Schiedamse clubs is het* tijdstip van de wekelijkse ver gaderingen. Rotary-club Schie dam, daterend uit 1938, komt bijeen op donderdagmiddag van twaalf tot twee uur. Een onmogelijke tijd voor een cap- tain-of-industry, een medicus of een ambtelijk bestuurder, die weliswaar in Schiedam woont maar als forens iedere morgen de stadsgrenzen over trekt. Van Tilborg: „Zo iemand is in plaats van de gebruikelijke twee uur, drie c( zelfs vier uur kwijt voor de bijeenkomst. Dat is ondoenlijk". Bovendien dreigt de andere club met het huidi ge ledental van 49 overbe volkt te raken en dat zou het persoonlijk contact tussen de uitverkorenen niet bevorde ren. Vandaar dat met hulp van Ro tary-club Schiedam gewerkt werd aan de oprichting van Schiedam-de Veste, De 70-jari- ge Sietse Kamstra, al 26 jaar lid, moest het plan uitvoeren dat de Schiedamse gouverneur Lode- wijk van Dijk een aantal jaren geleden al eens opperde. Deze stelde een avondclub voor als tegenhanger van de bestaande middag-vereniging. Dertig De speurtocht door de gelede ren der Schiedamse notabelen leverde de nieuwe club in een jaartijd 23 leden op. Het bijeen brengen van een vijfkoppig be stuur onder leiding van Van Tilborg bleek uiteindelijk meer tijd te vergen dan het vinden van de overige achttien leden. De avondclub hoopt tot dertig man te groeien. Er zal in de nieuwe vereniging nog worden gediscussieerd over de vraag of er ook dames worden toegelaten. Sehiedam-de Veste vergadert elke maandagavond van zes tot acht uur onder het genot van een lichte maaltijd in de Noord molen. Volgens Van Tilborg is er in het Rotary-wereldje niet alleen een tendens waarneem baar om avondclubs op te rich ten; er omstaan ook ontbijt- clubs. Wellicht dat er in Schie dam in de toekomst naast lun chende en dinerende ook ont bijtende Rotarians zullen op staan. Overlast heeft het pand op de Vismarkt de buurt reeds be zorgd, voordat er ook maar één glas bier of één kopje koffie is ge schonken. Het voormalige woonhuis staat al jaren leeg en verkeert in een bouwvallige staat. Het is een aantrekkelijk speelobject voor de jeugd, die het 't afgelopen weekeinde nog ge bruikte als springplank om in nabijgelegen panden vernielin gen aan te richten. Speelobject Rond de Lange Haven is de op winding des te groter, omdat ook de stichting Beschermd Stadsge zicht een oogje op het hoekpand had. De stichting had het willen opknappen om het zijn oor spronkelijke status als woonhuis terug te geven, maar Keizer was er net even eerder bij. Keiïer re noveerde onlangs het uitgebran de café De Windmill op de hoek van de Vlaardingerdijk en de Nieuwe Haven. Het Vismarkt- project loopt minder vlot: de ei genaar wacht nog steeds op een principe-uitspraak van de ge meente, of hij het pand gedeelte lijk een horeeabestemming mag geven. Tot zolang ligt het werk stil. Keizer vindt het maar vreemd dat er zoveel opschudding is ont staan rond zijn plan. „Als een pand er tien jaar zo bijstaat als dit en iemand wil er iets mee, 20U ik als buurt zeggen: blij dat we er van af zijn. De stichting heeft trouwens jarenlang de kans ge had het aan te kopen. Dan moet je niet klagen als een ander je voor is. Overigens mag de stich ting mij best opbellen om er eens over te praten". Na een eerste begin ligt het herstelwerk aan het hoekpand op de Vis markt stil. De gemeente aarzelt om de eigenaar een horecavergunning te verlenen. Schiedam Een 6-jarig meisje uit Schiedam is gistermiddag op haar fiets in de P.J, Troelstra- laan aangereden door een auto. Het meisje liep een gebroken rechteronderbeen op en moest daaraan in het Noletziekenhuis worden geholpen. Op het Stationsplein reed een 23- jarige Rotterdamse met haar fiets tegen de stoeprand. Zij hield aan de tuimeling een beenwond over, die in het Dijk- zïgtziekenhuis moest worden be- handeld. SPECIALIST IN TEGELS Badkamer Of Itvlet vakkundig belegekn Badene var def Moezei ontvwefpt, «staiieeft en betegelt uitsluitend eersteklas merken Wij tonen u graag onie uitgebreide koflekve maanden garantie INFORMAFE t VERKOOP J SERVICE VAN DER MOEZEL Sdue 40-52, 3111 PN SCHIEDAM Telefoon 010-4732077 SPECIALIST IN BADKAMERS Badetie Van der Moezel levert een kompleet programma badkamers van blonder hoge ksvallien, samtait van uitsluitend eemektas merken zoah Sphinx, f Grobe. Veoto, Kof alle, Gedy. Bette, Lkosan, Aguaglas, Gebern, Pr«wlrt enz m onze showroom geven wij u graag vrijblijvend advies Badene Van der Moezel akst ir^triglh, CV. gas INFORMATIE I VERKOOP SERVICE VAN DER MOEZEL Sdtie 40-52.3111 PN SCHIEDAM Telefoon 0104732077 Schiedam De aanleg van de tweede Beneluxtunnel zal voor de langs rijksweg 19 gevestigde voetbalverenigingen geen ge volgen hebben. Volgens wethou der Luub Hafkamp zal de rijks weg slechts worden verbreed vanaf de tunnelingang tot het spoorwegviaduct. Hij acht het echter niet uitgesloten dat een deel van het volkstuincomplex Vijfsluizen voor de aanleg van de tweede tunnel moet wijken. „Formeel", aldus Hafkamp, „gaat de komst van de tweede tunnel niet ten koste van de sportvelden. Ik heb ook begre pen dat Rijkswaterstaat nu met een aantal vingeroefeningen be zig is. Er is sprake van meer va rianten, maar dat heb ik alleen informeel vernomen. En een van die varianten zou gevolgen kunnen hebben voor de sport clubs. Maar let wel, dan praten we over een periode van een jaar of tien". De wethouder onderschrijft daarmee de woorden van ambte naar Bert Steenbergen, die eerder de betrokken clubs (Schiedam, HBSS, Ursus, Schie damse Boys, GTB, SVDPW. Hermes DVS, GSS en Demos) liet weten dat zij in elk geval nog tien jaar op Harga kunnen blij ven spelen. Hafkamp: „Zoals de vlag er nu voorstaat, kan ik die garantie inderdaad nog steeds geven". meester Fred van Lier kwam het bezwaar van Poppe te laat. „De zaak is gedaan. Dit is niet meer ter competentie van de raad Vlaardingen". Poppe somde een reeks van be zwaren op tegen de op- en over slag van chemische stoffen aan de steiger van de Nieuwe Matex, zo'n zevenhonderd meter ver wijderd van de Oostwijk. Hij wees op de gevaren van de over slag van explosieve en giftige stoffen in de bocht van een snel- stromende rivier, op het gevaar van schepen die losslaan van de trossen, slangen die klappen of breken, en gassen en dampen die vrijkomen bij het schoonmaken van de tanks. Poppe vond PvdA- voorman John Ranshuijsen en vier van diens fractiegenoten aan zijn zijde en kreeg ook steun van de fractie van. SGP, RPF en GPV en van D66-lid Atie Rans huijsen. De reactie van burgemeester en wethouders op de vergunnin gaanvraag van de Nieuwe Matex getuigde volgens Poppe van gro ve nalatigheid. GPV'er Gerrit Wim van Veelen sprak van laakbaar gedrag. „Als er voor een activiteit in Pemis een hin derwetvergunning wordt aange vraagd, maakt de gemeente al tijd bezwaar, nu het om de Nieu we Matex in Vlaardingen gaat laten Ben W die kans voorbij gaan. Zelfs de DCMR was daar verbaasd over", wist Van Veel en. Poppe maakte zich boos, omdat de commissie voor milieu niet over de aanvraag was ingelicht. „Wij kunnen in die commissie uren debatteren over de hinder van een viskraam of de hoogte van een heg, en nu het om een vergunning voor de Nieuwe Ma tex gaat zou de commissie daar met over behoeven te praten? Dit is een rnotie van wantrou wen waard". B en W kreeg echter de steun van CDA en VVD en van een deel van de PvdA-fractie. CDA- leider Leo de Snaijer gaf de SP een veeg uit de pan: „In de jaren zestig was er onrust onder de be volking, nu wordt die onrust ge organiseerd". Hij had kritiek op het 'zwalkende gedrag' van de PvdA-fractie. Wethouder Bas Goudriaan zei: „Veiligheid en gezondheid zijn hier niet in het geding". Maassluis Met zo'n 60 leerlin gen, verdeeld over twee groe pen, denkt de Montessorï-basis- school Maassluis in augustus van dit jaar van start te gaan. De toestemming van de provin cie is binnen. De school wordt in elk geval gevestigd in de West- wtjk, maar er wordt nog met de gemeente onderhandeld. In één maand tijd werden vijftig handtekeningen opgehaald van ouders, die voor hun kinderen Montessori-onderwijs verkie zen. Op woensdagavond 8 maart is er een informatieve bijeen komst, waar Montessori-Ieer- krachten over hun werk vertel len en videofilms en lesmateri aal worden getoond. Deze wordt gehouden in ont moetingscentrum Koningshof en begint om 20 uur. De basisschool start in augustus zeker met een groep kleuters en een groep leerlingen van 6,7 en 8 jaar. Schiedam Gemeentelijk Wo ningbeheer Schiedam gaat va ker de deurwaarder inschakelen om huurachterstanden te innen. Tegen het einde van vorig jaar had Woningbeheer al voor bijna Vlaardingen De vereniging van huiseigenaren Eigen Wo ningbouw Vlaardingen vindt dat door de bouw van acht wo ningen bij kerkgebouw De Hoeksteen in de Drevenbuurt onvoldoende parkeerruimte overblijft. Daarom heeft de ver eniging aangedrongen op schor sing van de bouw. Dat gebeurde dinsdag bij de waarnemend voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State, staatsraad mr. C.J. van Zeben. Deze heeft zo bleek laat in de ochtend inmiddels de vereni ging in het ongelijk gesteld. Volgens de bewoners ontstaat er door de bouw een structureel te kort van 25 parkeerplaatsen. Zij willen daarom dat er een van de acht woningen wordt geschrapt. Volgens hen was de gemeente raad bij de hoorzitting verdeeld over het plan, maar krijgen zij geen gehoor bij PvdA-wethou- der Bas Goudriaan. De gemeente is tegen het alter natieve plan uit vrees voor een langdurige bestemmingsplan procedure. Zij meent dat er vol doende speelplaatsen en groen in de buurt aanwezig zijn. Er zou in het plan voorzien zijn in 49 parkeerplaatsen voor de kerk gangers. Dat betekent één par keerplaats voor zeven kerkbe zoekers. Het gemeentebestuur hecht veel waarde aan de bouw van de eengezinswoningen, om dat er grote vraag naar is in een stad met teruglopende beyol- king. een half miljoen gulden aan in vorderingen in handen van de deurwaarder gegeven. Hel besluit om de incassoproce dure aan te scherpen en wanbe talers harder aan te pakken Is mede een gevolg van kritiek van de accountant die de boeken van Woningbeheer controleert. Die accountant is in dienst van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Daar concludeerde men al in 1987 dat Woningbe heer te weinig aan administra tiebewaking deed. Daardoor ontstonden soms grote achter standen bij het innen van de huur. De VNG heeft becijferd dat dat Woningbeheer nog voor onge veer een miljoen gulden aan on inbare vorderingen heeft uit staan. In een deel van de geval len kan mogelijk nog tot schuld sanering worden overgegaan met behulp van de sociale dienst of de kredietbank. Directeur Verdoes van Woning beheer heeft de kritiek overi gens ter harte genomen. Er is ex tra personeel aangenomen om de administratie beter te stroom lijnen en sneller in te kunnen grijpen als er grote huurschuld dreigt te ontstaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1