'Gifkikker met babyface' heeft 't totaal verbruid Moordenaar leidt verdachte Sehiedamse zaak vanuit cel Argwanend raadslid beluistert banden Patrimonium wil extra geld voor ophoging Raadsels rond dood sexbaas Hellemons ËSilll rriw V1AARDINGS DAEBIAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bewoners Steendijkpolderperplex na onzinnige voorstellen Waterleiding springt SK titS pf§lI|l|Él Spaland-affaire weer opgerakeld Halve ton voor De Palmboom Gorzens team gezocht voor zaaltoemooi Jonge eik voor j volkstuinders Juwelendieven j aangehouden win* Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardinoen PfisthnQ^nnn 1LVlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4349754. WOENSDAG IS MAART 2989 PAGINA 19 doorCARELVAN DER VELDEN Maassluis Krijgt de vertra gingstechniek van minister Ed Nijpels dan toch succes? Bewo ners van de Steendijkpolder be ginnen zich vertwijfeld af te vra gen, of het jarenlange gevecht voor het integraal saneren van de gif wijk wel zin heeft gehad. Tandenknarsend zien sommi gen toe, hoe de apathie onder be woners toeneemt. Trokken bij eenkomsten kort nadat de eerste verhalen over het gif bekend werden handenvol mensen, nu zet nog slechts een kleine kern zich actief in voor het oplossen van de gïfproblemen. Zes jaar en tal van bodem-, drink- en grondwateren derzoe- ken later heeft minister Nijpels (volkshuisvesting, ruimtelijke ordeningen milieu) besloten, dat slechts de tuinen tot een diepte van 70 centimeter worden afgra ven. De gezondheidsrisico's voor de bewoners zullen niet vermin deren, daarvan is menig betrok kene al overtuigd. De vraag is al leen, of de bewoners na jaren lang touwtrekken het verzet te gen deze beslissing nog kunnen opbrengen. Op het oog is er nog steeds niets mis met de Steendijkpolder. Kinderen spelen vrolijk in de wijk die door haar grote wonin gen^ verkeersluwe dreven en mooie speelgelegenheden aan de woonidealen van menig jong huisgezin tegemoet moet komen. Die spelende kinderen blijken zich maar al te zeer bewas* te zijn van het gif in de wijk. Door ouders wordt hen op het hart ge drukt, dat zij na herspelen direct hun handen moeten wassen. Voorvallen over het zusje, dat ziek werd na het happen in de modder, en de vrouw die een miskraam kreeg kennen zij alle maal. Vervelende en trieste ge beurtenissen komen ook in an dere wijken voor, maar in de Steendijkpolder krijgen zij een andere lading Terecht of onte recht, elk incident wordt in de Steendijkpolder met het gif in verband wordt gebracht. Psycho-soeïale gevolgen van het gif, worden deze effecten in het ambtelijke jargon genoemd. De meeste bewoners zijn het spuug zat, dat najaren wachten een de finitieve oplossing van het pro bleem verder weg lijkt dan ooit. De 'gifkikker met babyface', zo als Nijpels in de Steendijkpolder wordt genoemd, heeft het dan ook goed verbruid bij de bevol king. Bewoners gruwen nu al van het idee, dat zij door de graafwerk zaamheden straks een jaar in de rommel moeten zitten, terwijl de problemen niet worden opgelost Geheel afzien van saneren is nog een beter idee, dan de halfzachte maatregelen die Nijpels nu voor staat, zegt een bewoner scham per. „Als je het gif probleem niet wil oplossen, moet je de bewo ners ook niet een jaar in de rot zooi laten zitten". Murw Apathie, ingehouden woede en vechtlust strijden bij bewoners van de Steendijkpolder om voor rang. Bewoners van het eerste uur leven nog steeds met de angst, dat het jarenlang eten van groente en fruit uit eigen tuin de gezondheid uiteindelijk ten na dele komt. Ook de vrees, dat de wijk niet meer de veerkracht heeft om de beslissing ongedaan te maken, zit er bij sommigen diep in. „De meeste mensen zijn murw ge beukt", zegt F. Broeseliske, lid van de werkgroep bodemsane ring. „Veel mensen, die aan de basis van de protesten stonden, zijn de wijk uit", verklaart me vrouw Van den Oever, bewoon ster van de Shawdreef De exodus uit de wijk heeft er volgens haar toe geleid, dat er een nieuwe generatie, een ander soort Steendijkpolderbewoners, is ontstaan: „Het2ijn mensen die hun schouders ophalen over de problemen. Juist door het gif hebben zij voor een prikkie een huis in deze wijk kunnen kopen. Deze mensen zijn jonger. Zij heb ben vaak al genoeg besognes aan hun hoofd om de hypotheek te kunnen betalen". Broeseliske is één van de bewo ners, die pas in de wijk kwam wonen, toen de aanwezigheid van* baggerspecie reeds alge meen bekend was. Toch valt Hij buiten de categorie nieuwe be woners, die Van de Öever be schrijft. Direct na de verhuizing stortte Broeseliske zich in de commissie bodemonderzoek van de wijkvereniging. De beslissing van Nijpels be schouwt hij als de zoveelste zet om ondereen werkelijke aanpak uit te komen. „De minister legt de problemen op ons bord. Hij weet bij voorbaat dat wij met zijn voorstel niet akkoord zullen gaan". Broeseliske weigert echter de minister te kraken, zonder de rol van de gemeente en de commis sie bodemonderzoek zelf kri tisch onder de loep te houden. Hij vindt het onverstandig, dat de wijkvereniging alle kaarten op de politiek heeft gezet. „Wat ik zeg, zal mij niet in dank wor den afgenomen, maar het is toch vreemd dat niemand een recht zaak aanspande toen het gifver- haalmaar buiten kwam? In één klap was je huis tienduizenden guldens minder waard. In dat opzicht vind ik de wijk ook een beetje laks". Eczeem Ook bij de rol van de gemeente Inde Steendijkpolder 1 moeien de 1 kinderen na bet t spelen grondig hun handen wassen. 1 blijft Broeseliske vraagtekens zetten. „Hoe komt het dat Maas sluis zo'n rijke gemeente is? Dat is niet zo moeilijk. Je hoogt een toekomstig stadsdeel op en je laat je er nog voor betalen ook. De problemen die daaruit voortko men zijn pijnlijk duidelijk ge worden". Broeseliske ziet duidelijke ver banden tussen de rol van de ge meente toen en die van het mi nisterie nu. „Men dreigt in een klassieke fout te vervallen. Ze kiezen opnieuw de goedkoopste oplossing en weigeren verder te kijken dan hun neus lang is. Het gif blijft liggen, waardoor het be heer nodig blijft. Wat denk je wat dat gaat kosten. Door erosie en dergelijke is dat schilletje schone grond over 25 jaar ver dwenen. Dan is men weer bij af". Hoe de toekomstige sanering ook gaat verlopen, Broeseliske zal de uitkomst niet meer mee maken als bewoner. Hij heeft een huis gekocht in Dordrecht en „dat heeft wel degelijk met dat gif te maken". Hij is niet de enige. Ondanks hel „op zich aantrekkelijke karakter van de wijk", wil een andere huurder, mevrouw Vernooys, ook verhuizen. „Als de wijk schoon zou zijn, zou had ik hier eventueel wel een huis willen kopen. Nu zien we daar vanaf'. Bewoners van koophuizen heb ben zich noodgedwongen meestal bij de situatie neerge legd. De financiële klap bij ver koop wordt in veel gevallen als te zwaar beschouwd. Mevrouw Van de Oever is „uit de kleine kinderen", maar blijft zich zor- "gen maken over de gezondheid. „Het is toch heel opvallend hoe veel beesten kale plekken heb ben. Bij veel families die hier wonen, komen ook eezeemge- vallen voor. Onwillekeurig blijf je denken, dat al deze verschijn selen met dat gif te maken heb ben". Vlaardingen Het Grote Visse rijplein en een deel van de kades van Koningin Wilhelminaha- ven stonden gistermorgen blank na het springen van een hoofd waterleiding. Er ontstond een één meter diep gat in het wegdek van het plein. Het verkeer moest gedurende enkele uren worden omgeleid. Personeel van het ge meentelijk energie- en waterlei dingbedrijf was tot gisteravond bezig om de leiding te repareren. De breuk in de waterleiding ont stond vermoedelijk door de druk van het vele zware verkeer op 1 het Visserijplein. KW-haven en Grote Visserij- g- plein stonden gistermorgen blank g na een breuk in de hoofdwaterlei- ding. Schiedam/Delft De 33-jarige Delftenaar, die vanuit de gevan genis een importbedrijf in Schie dam runde en nu mogelijk be trokken is bij een oplichtings-af- faire, moet bij zijn activiteiten gebruik hebben gemaakt van gevolmachtigden, die namens hem opereerden. Dat zegt curator mr. J. Trommel naar aanleiding van. het faillisse ment van de Delftenaar en het politie-onderzoek naar mogelij ke fraude met het importbedrijf. Trommel is curator in het faillis sement van de Delftenaar, die in 1984 door het Haagse gerechts hof werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegens het doodschieten van zes bezoe kers van café 't Koetsiertje bij het NS-station Delft-Centrum. Volgens het handelsregister van de Kamer van Koophandel in Rotterdam werd het bedrijf, Dti- nya genaamd, op 1 mei 1987 op gericht Het opgegeven adres was de gevangenis in het Gro ningse Winschoten, waar de Delftenaar op dat moment was gedetineerd. In de praktijk is het bedrijf tot januari dit jaar geves tigd geweest aan de 1s-Grave- landseweg. Volgens Trommel is dit feil niet zo bijzonder. „Voor de oprich ting van een bedrijf zijn geen 'fy sieke handelingen' vereist", zegt hij Dc verdachte kon in de ge vangenis de benodigde papieren invullen en zich verder laten vertegenwoordigen door gevol machtigden. Bij de curator hebben zich zo'n tien bedrijven gemeld als schuldeiser, waaronder de Zuid- hollandsche Cartonnagefabriek in Delft, die een vordering van 20.000 gulden heeft lopen bij Dü- nya. De totale schuld van het failliete bedrijf bedraagt zeker een miljoen gulden. De ver wachting is dat de lijst van schuldeisers nog zal groeien. Volgehs commissaris Jan van Hoff hebben zich bij de Sehie damse politie zes gedupeerde be drijven gemeld. Lang onderzoek Hij verwacht dat het onderzoek naar de handel en wandel van het bedrijf lange tijd zal vergen. „Dat is vrijwel altijd het geval bij zaken, waarin oplichting en ver duistering een rol spelen", weet commissaris Van Hoff uit erva ring. „De verhalen liggen meest al heel gecompliceerd". Het bedrijfje van de Delftenaar hield zich voornamelijk bezig met de verkoop van Turkse le vensmiddelen. In twee opsla gruimten in Schiedam heeft de - plaatselijke politie tientallen tonnen thee aangetroffen. Cura tor Trommel zegt dat het abso luut geen 'papieren firma' be trof. Tot september vorig jaar heeft Dünya de meeste rekenin gen ook normaal voldaan. Pas daarna zou het mis zijn gegaan. De Delftenaar zelf is nog niet ge hoord. Trommel heeft wel tele fonisch contact gehad met de verdachte. Volgens de curator is de Delftenaar niet onbekend met Dünya. „Ik ga er vooralsnog van uit. dat hij inderdaad de ei genaar is van deze eenmans zaak", aldus Trommel. De Delftenaar is inmiddels over geplaatst naar de strafgevange nis in Scheveningen. Het minis terie van justitie zegt dat gedeti neerden in gevangenissen in het algemeen zoveel mogelijk wor den voorbereid op hun terug keer in de maatschappij. Of zij vanuit de gevangenis ook bedrij ven mogen oprichten, was de woordvoerder niet bekend. Mi nister Korthals Altes van justitie heeft vanmorgen een onderzoek gelast naar wat er zich in de ge vangenis in Winschoten heeft afgespeeld. Schiedam De geluidsband geeft Bart de Leede gelijk: wethouder Chris Zijdeveld heeft tijdens de raadsverga dering van 19 december 1988 '.wel degelijk gezegd, dat in Spaland géén slib uif de Rot terdamse Petroleumhavens ligt. HetPSP/PPR-raadslid miste die opmerking van Zijdeveld in de notulen van de raadsvergade ring en vroeg daarom om een kopie van de bandopname van de vergadering. Met die arg waan rakelde hij de discussie over de woningbouw in Spaland weer op. Op de band, die De Leede thuis afspeelde, zegt Zijdeveld letter lijk: Ik merk dat op, omdat dankzij de discussie rond deze vragen informatie, die we als college ooit hebben gegeven, waarbij wij hebben opgemerkt dat er bij ons geen Petroleumha- venslib is gebruiktin twijfel is getrokken De opmerking, waar Zijdeveld in het eerste deel van die zin op doelt, heeft betrekking op grondmonsters uit de Steendijk polder in Maassluis en in Sehie- dam-Spaland. Die monsters zou den aantonen dat de grond in de Steendijkpolder veel hogere concentraties giftige stoffen be vat dan de bodem van Spaland. Onjuistheid De Leede neemt het ontbreken van de opmerking over het ha- venslib in de notulen hoog op. Ket gaat om een pertinente on juistheid, omdat de stortïngsrap- porten van de Rotterdamse dienst gemeentewerken onom stotelijk aantonen, dat de Petro leumhavens belangrijke leve ranciers zijn geweest van opho gingsmateriaal voor Spaland. Dat slib bevat meer giftige stof fen dan de bagger uit veel ande re Rotterdamse havens. De Leede kan zich nauwelijks voorstellen dat de stenografen in de Sehiedamse gemeenteraad, die ook de verslagen van de Tweede Kamer verzorgen, zo'n essentiële mededeling over het hoofd hebben gezien. Het raads lid suggereert dat Zijdeveld de opmerking over het havenslib zelf heeft geschrapt, bij het door lezen van de notulen voordat die naar de drukker gingen. Theore tisch is dat niet onmogelijk, om dat ieder raadslid de weergave van zijn woorden eerst mag doorlezen op fouten en onvolle digheden, voordat het verslag wordt gedrukt. Kwalijk Zelfs als het om een toevallige weglating gaat, noemt De Leede Schiedam De provincie heeft 50.000 gulden subsidie beschik baar gesteld als bijdrage in de herbouwkosten voor molen De Palmboom. Directeur Jos Gun- neweg van stichting De Sehie damse Molens, die zich inzet voor het herstel van de molen, is in zijn nopjes met dat bedrag. „De provincie heeft een maand of negen op het ei zitten broeden, maar het is dan ook een aardig kuiken geworden", meent Gun- neweg. Hij is vooral blij, omdat in het potje, ^waaruit de provincie der gelijke initiatieven bekostigt, de laatste jaren steeds minder geld De stichting heeft nog een aantal subsidieverzoeken lopen. Den Haag/Vlaardingen De rijksbijdrage voor woningbouw in het westen van het land moet worden verhoogd. De woning bouwverenigingen kunnen de kosten voor het ophogen van verzakte grond niet meer beta len. Het ministerie van VROM zal moeten bijpassen, omdat de verenigingen de kosten niet op hun huurders mogen verhalen. Woningbouwvereniging patri monium uit Vlaardingen heeft hierover een procedure aange spannen hij de Raad van State. Het ophogen van verzakkingen kost 1500 gulden per woning. Het ministerie weigert de extra bijdrage omdat de grondverho- gïngen zogenoemde toekomstige uitgaven zijn die niet nodig zijn voor de bouw. „We hebben slechte ervaringen met het op rekken van het begrip stich- tingskosten", aldus woordvoer ster Oppers van het ministerie. De woordvoerder van Patrimo nium, mr.T. Nieuwenhuizen, komt tot een andere interpreta tie van de Beschikking Geldelij ke Steun Huurwoningen. Hij stelt dat toekomstige uitgaven wél onder stichtingskosten val len. De ophogingen hebben, zo stelt Nieuwenhuizen, direkt te maken met de waarde van de grond op het moment waarop die wordt gekocht. Volgens Nieuwenhuizen zijn woning bouwverenigingen in het westen duurder uit dan verenigingen el ders ïn het land, omdat die niet te maken hebben met grondver zakkingen. In het verleden werden de opho gingen aan de huurders doorbe rekend in de service-kosten. De rechter heeft hier een streep door gehaald. Patrimonium wil nu van de Raad van State een principe- uitspraakHet oordeel wordt over enkele weken be kendgemaakt Schiedam De organisatie van het Gorzens zaalvoet- baltoemooi, dat zaterdag plaatsvindt in de Energiehal in Rotterdam, zoekt een nieuw team uit de wijk na de plotselinge sluiting van café The Corner. „Nu hebben wij een team minder, dat gooit het sche ma In de war", aldus Hen drik van Juijn. Samen met Hans Krommenhoek heeft hij het toernooi opgezet om wat leuks terug te doen voor de wijkbewoners, die goede klanten zijn van de zaken die aan het toernooi deelne men. Het gaat vooral om en kele horecabedrijven, al doet ook de PTT mee. Geïnteresseerde bedrijven kunnen zich voor het zaal- voetbaltoernooi opgeven bij Juijn, hoek Hoofdstraat en Nieuwe Haven, of bij Krom menhoek, telefoonnummer 4738335. S P-lid Agnes Booister geeft D. Bos, voorzitter van de nieuwe volkstuinvereniging, een jonge eik. Schiedam De dood van eigenaar Louis Helle mons van sekshandel en pornobioscoop Bali, aan de Dam in Schiedam, roept bij de politie een groot aantal vraagtekens op. De 49-jarige man uit Hen drik Ido Ambacht raakte zondagnacht bij een een zijdig ongeval ernstig gewond en overleed korte tijd daarna. In zijn kantoor boven de sekshandel trof de politie kort daarop redelijk verse bloedsporen aan. De po litie weet zeker dat hij vlak voor het fatale ongeluk in zijn kantoor is geweest- Of er op dat moment meer mensen In het pand waren, is nog niet be kend. Vandaag onderzoekt de politie of het bloed inder daad van het slachtoffer is. Volgens politiewoord voerder Jan van Hoff is het uitgesloten dat Helle mons is gestoken. „In hetDïjkzïgt-ziekenhuis is op het lichaam geen spoor van steekwonden aange troffen", aldus de commissaris. De politie zoekt nog steeds getuigen, die iets meer kunnen vertellen over wat zich even voor midder nacht in het kantoor moet hebben afgespeeld en wat er op de kruising van de Nieuwe Damlaan en de Burgemeester Honnerlage Gretelaan exact is voorgevallen. Tot gisteravond beschikte de politie over niet één getuigenverklaring, zodat nog steeds rekening wordt gehouden met een wilde achtervolging, die tot het\dodelijke ongeval leidde. „Maar het zijn gis singen;, meent Van Hoff. „Het verse bloed roept vraagtekens op, maar anderzijds hebben wij geen aanwijzingen dat er sprake is van een kapitaal de lict". dat zeer kwalijk. Op het punt van het havenslib in Spaland is volgens het raadslid de grootste zorgvuldigheid geboden. De kwaliteit van de grond, waarop Schiedam een wjjk met circa 3500 huizen wil bouwen, was in 'december inzet van een verhit raadsdebat. Oud-raadsleden, die beweren dat Zijdeveld het gebruik van slib uit de Petroleumhavens in Spaland altijd heeft ontkend, maakten De Leede nog achter dochtiger. Hij spitte de notulen van alle raads- en commissiever gaderingen van de afgelopen ja ren door en kwam daarin her haaldelijk vragen tegen naar de herkomst van het Spaland-slib. „Maar hoe vaak en hoe concreet die vraag ook gesteld wordt, een duidelijk antwoord is nergens te vinden. Dat is op z'n zachtst ge zegd merkwaardig". Zie ook pagina 21 Vlaardingen Tachtig volks- j tuinders zijn gisteravond lid ge worden van de volkstuinvereni- i "ging Dokter Moerman. In het pand De Linkse Hoek van de SP j aan de Broekweg werd de vere- niging opgericht en het bestuur j gekozen, De SP heeft de tuin- i ders, die hun tuintje op het j Moerman-terrein dreigen kwijt j te raken, het idee aan de hand j gedaan om een belangenvereni-I ging op te richten. Mét de tuinders vindt de SP, dat j de volkstuinen niet mogen wij- ken voor woningen en kantoren. De gemeente heeft de grond van wijlen dokter Moerman voor 2,6 miljoen gulden gekocht en heeft grootse plannen met het terrein, dat wel de Gouden Driehoek wordt genoemd. Voor volkstuin-1 ders is in die plannen geen plaats. De vereniging zal zich in zetten voor het behoud van de tuinen. Agnes Booister uit Maasland, het jongste lid van de SP in de regio, overhandigde voorzitter D. Bos van de volkstuinvereniging een jonge eik. Met dat presentje drukte de partij de wens uit, dat de volkstuinen nog zeker hon derd jaar zullen blijven bestaan. Het boompje wordt zaterdag middag geplant op het volk stuincomplex. Vlaardingen—Drie Rotterdam- I mers zijn gistermiddag aange- houden, nadat zij bij een juwelier i aan de Van Hogendorplaan een I plateau met tien doublé armban- j den hadden gestolen Twee van de mannen leidden de aandacht van de verkoopster af, de derde ging er met de buit vandoor. De drie werden later in de omge ving van de Van Hogendorplaan aangehouden. Het plateau met armbanden werd teruggevon den onder hun auto, die zij in de Magnoliastraat geparkeerd had den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1