TENNIS CIRCUIT COMMENTAAR Wonen op gif geaccepteerd Klein Links verwijt wethouder Zijdeveld laakbaar handelen mmm Tenniscircuit telt meer dan 100 toernooien Peter van Geene matchwinner WATERWES 21 SFBIT ROTTERDAMS MEUWSBUB Saneringsvoorstel niet aecceptabel' Rijnmond heeft veel tijd nodig Spaland-bewijs uit 1985 deugt niet' Overlevingsbingo Gedeputeerde Van der Mist over Steendijkpolder: Schiedam mist promotie net Rotterdams Nieuwsblad woensdag 15 maart 1989 HET BESLUIT VAN minister Nijpels om de ver vuilde grond in de Steendijkpolder in Maas sluis tot slechts 70 centimeter diepte af te gra-, ven, is een klap in het gezicht van de ongeveer duizend bewoners, in de grootste gifwijk van Nederland was men er van uitgegaan dat het groeiend milieu-bewustzijn dieper wortel had geschoten dan een paar decimeter. De Steen dijkpolder en het Maassluise gemeentebe stuur hadden hun hoop op Nijpels gevestigd, die zich immers profileert als een krachtdadig milieu-minister. Een man die de teugels flink aantrekt om ons milieu weer schoon en leef baar te maken. Zo'n man, die 's nachts kenne lijk ligt te woelen bij de gedachte aan gaten in de ozonlaag, ontbossing en bodemvervuiling, ja, zo'n man moest oren hebben naar het Maassluise voorstel om de viezigheid tot 1,70 meter weg te halen. DE MINI-SANERING zoals die nu dreigt te wor den uitgevoerd, staat haaks op dat daad krachtige imago van de minister. Zijn opstel ling kan met geen mogelijkheid worden uitge legd als één van grote zorg voor het milieu. Feitelijk wil hij slechts het bovenlaagje van de vervuilde laag afschrapen. Veel tuinen In de gifwijk zijn geruime tijd terug opgehoogd met soms een halve meter schone grond, zodat per saldo slechts twintig centimeter vlezigheid wordt verwijderd. Bovendien laat Nijpels in zijn oplossing straten en plantsoenen volledig bui ten beschouwing, terwijl kinderen juist daar in hun argeloosheid het liefst spelen. DE STEENDIJKPOLDER MOET na een strijd van zes jaar om het woongebied gifvrij te krijgen, berusten in een periode van langdurige over last wegens graafwerkzaamheden. En waar om? Om aan de oppervlakte een dun laagje gifgrond te laten verwijderen. Zodra er een wa terleiding springt, moet er ai snel tot in de gif- laag worden gegraven om dat euvel te verhel pen. Echt veilig is Nijpels oplossing dan ook zeker niet. RELATIEF GOEDKOOP IS zijn aanpak wel, zodat automatisch de vraag rijst of milieu inderdaad die hoge beleidsprioriteit heeft als her en der wordt verkondigd. In de Waterweg-regio ne men de aanwijzingen helaas snel toe, dat mi lieu een vooral met de mond beleden zorg is, De halfslachtige oplossing voor het Steendijk- polder-probleem staat niet op zichzelf. In het recente verleden durfde het VJaardingse ge meentebestuur zelfs niet te fluisteren, dat wel licht aan woningbouw in de eveneens vervuilde Broekpolder moest worden gedacht. Inmid dels heeft CDA-fractievoorzitter Leo de Snaij- er het stilzwijgen daarover verbroken en zijn voorzetje heeft niet eens tot veel felle reacties geleid. IN SCHIEDAM NAM een door Klein Links ontke tende storm snel in kracht af. De 'regerings partijen' PvdA en VVD en oppositiepartij CDA waren niet erg onder de indruk van de onthul ling dat de wijk Spaland ernstig was vervuild. Pogingen van Klein Links om een nieuw onder zoek te starten, dat moest uitmaken of geplan de woningbouw daar moet doorgaan, werden weggehoond. De houding van Nijpels en de politieke apathie in Schiedam en Vlaardingen lijken pijnlijk duidelijk te maken, dat wonen op vervuilde grond een min of meer geaccepteerd gegeven is. BREEDVELD Om een groep tieners en jongeren in staat te stellen een overlevingstocht te houden in de Ardennen, houdt wijkcentrum De Erker in Schiedam-West vanavond een bingo. De survival-expedities vinden plaats in april en mei. Kaartjes voor het bingo-evene ment kosten 7,50. De eerste ronde gaat om half acht van start Groeneweg is expert in exclusieve tuinaanleg en renovatie l.v.m. 1216 jarig jubileum krijgt iedere opdrachtgever een exclusieve verrassing van Marjolein Bastin advies ontwerp uitvoering kantoortuinen ophogingen bestratingswerk afrasteringen onderhoud etc. <U CallgnvtMn 90 TIM CP Viatrdlrvptn @010 - 4.750.654 Bart de Leede: vuilste grond wel bewust onderop gestopt. Schiedam Bart de Leede verslikt zich bijna in de rook van zijn shaggïe. „Dat is toch gewoon gelul", zegt hij kwaad. „Er ligt daar één en een kwart miljoen kuub Petroleumha- venslib!" Ongelovig spoelt De Leede de cas sette nog eens terug. En weer hoort hij wethouder Zijdeveld 2eggen dat de verzekering, dat er geenna- venslib bij de opspuitingen in Spa- land is gebruikt, altijd ten onrechte in twijfel is getrokken. Maar het PSP/PPR-raadslid is niet alleen boos. Hij kijkt ook triomfantelijk. Eindelijk heeft hij de Pvd A-bestuurder op een leugen betrapt. En misschien op nog meer laakbaars, want dat Zijdevelds woorden over het havenslib niet zijn terug te vinden in de notulen van de raadsvergadering waarin hij deze uitspraak deed, vindt De Leede hoogst verdacht Zo'n omis sie kan bijna geen toeval zijn. Wantrouwen De veronderstelling, dat er moed wil in het spel is, komt voort uit het toenemende wantrouwen van klein links behalve De Leedes partij zijn dat D66 en CPN je gens Zijdeveld. De wethouder, zegt de linkse oppositie, gaat in de kwestïe-Spaland de waarheid uit de weg; hij draait om de hete brij heen, speelt geen open kaart. Neem die opmerking over het ha venslib. De Leede pakt de rappor ten van de dienst gemeentewerken Rotterdam erbij. De hoeveelheden slib uit de le, 2e en 3e Petroleum haven, die in Spaland werden ge stort, staan daarin tot de kubieke meter nauwkeurig op een rijtje. Laag één 124.594 kuub, laag twee 90.915 kuub, enzovoorts. Kennelijk staan er in Spaland zul ke grote belangen op het spel dat een nader bodemonderzoek, waar op PSP/PPR, D66 en CPN vorig najaar aandrongen, koste wat kost voorkomen moet worden, sugge reert het raadslid. De bouw van circa 3500 woningen mag blijkbaar onder geen voorwaarde worden vertraagd. De Leede kan zich niet anders herinneren dan dat opmer kingen over slib Uit de Petroleum havens stelselmatig werden tegen gesproken. Links meende na langdurig speur werk dat Zijdeveld de raad infor matie onthield, zowel over de kwa liteit van het slib als over eerdere bodemonderzoeken. De drie linkse partijen stelden vorig jaar septem ber een serie scherpe vragen. Kei hard kwam de klap aan toen de ge meenteraad, ondanks de waar schuwingen van vier milieu-orga nisaties en ondanks de cijfers van gemeentewerken Rotterdam, het licht voor de bebouwing van Spa land op groen zette. De meerder heid had zich door Zijdeveld laten overtuigen dat een nader bodem onderzoek „nergens voor nodig" was. Nederlaag Dat bewuste debat op 19 december 1988 draaide voor links uit op een forse nederlaag. Het onderzoek waar de drie oppositiepartijen om vroegen, betoogde Zijdeveld, was al lang gehouden. En tot ieders stomme verbazing legde de wet houder een rapport van de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond uit 1985 op tafel: de uitslag van een bodemonderzoek in Woudhoek en Spaland, dat geheel conform de voorschriften van de interimwet Bodemsanering zou zijn gehouden. Links kende nagenoeg het hele Spaland-dossier uit het hoofd, maar had van het bestaan van dat ene rapport nooit gehoord. Milieu- organisaties lazen het op verzoek van de drie linkse fracties kritisch door en kwamen tot de conclusie dat Zijdevelds bewijsstuk' nauwe lijks relevant was voor Spaland. Het bewuste onderzoek had be trekking op Woudhoek, de toevoe ging 'Spaland' in de titel is puur formeel. De titel dekt de lading niet, constateert De Leede; alle grondmonsters werden genomen in Woudhoek. Ondergraven De waarde van het rapport wordt verder ondergraven door de We tenschapswinkel in Delft en de stichting Nederland Gifvrij. „Op basis van dit onderzoek kunnen geen uitspraken worden gedaan over de verontreiniging van de bo dem in Spaland", concludeerde Annemarie van de Vusse (Weten schapswinkel). Anita van Pelt (Ne derland Gifvrij) kraakt de onder zoeksmethode: acht grondmon sters in een gebied van enkele tien tallen hectare kunnen nooit uit sluitsel geven over de verontreini ging. Zeker niet als die monsters organoleptic*!dat wil zeggen op basis van ruiken zijn geselec teerd. De Leede: „Als er olie in de grond zit, kun je dat ruiken, Maar zware metalen?" Het is duidelijk: het Spaland-debat is wat links betreft nog niet geslo ten. Eerst wachten D66, CPN en PSP/PPR het officiële commen taar af van burgemeester en wet houders, die hebben beloofd de Spaland-tapes te beluisteren om te constateren of Zijdeveld zich in derdaad heeft 'versproken'. Daar na beraden de drie fracties zich over verdere stappen. Ze zijn voor lopig niet bereid zich neer te leg gen bij de woningbouw in Spaland. De Leede: „Bouwen daar kun je niet maken. Je moet eerst die on derste sliblagen onderzoeken. Dat is nooit gebeurd. En juist daarin zitten de hoogste concentraties gif. Kijk maar in de stortingsrappor ten. De vuilste bagger ligt hele maal onderop, Voor mij is het geen vraag of dat welbewust is gedaan". Maassluis Het voorstel van minister Nijpels om in de Steendijkpolder alleen de tui nen tot een diepte van zeventig centimeter af te graven is on aanvaardbaar en onuitvoer baar. Dat betoogde milieugede- puteerde Hans van der Vlist gisteren in Maassluis. Van der Vlist was naar Maassluis gekomen om de jubileumtentoon stelling van de 25 jaar geleden op gerichte Vereniging Tegen Milieu bederf te openen. De milieugede puteerde greep de gelegenheid aan, om zijn visie op het gisteren gepresenteerde saneringsvoorstel van minister Nijpels toe te lichten. Van der Vlist gaf aan dat de pro vincie ondanks eerdere menings verschillen over de saneringsvari anten meer op de lijn van de bewo ners, dan op die van het ministerie zit. Het conflict tussen provincie en bewoners ontstond verleden jaar toen Van der Vlist liet weten dat hij integraal afgraven van de bo dem tot een diepte van 1.30 meter bespreekbaar vond. De gemeente en de Commissie Bodemsanering Steendijkpolder houden tot op de dag van vandaag vast aan de 'maximal variant': integraal af graven tot een diepte van 1.75 me ter. Het voorstel van Nijpels om alleen de tuinen af te graven biedt vol gens Van der Vlist geen enkele op lossing voor de problemen in de Steendijkpolder. De gedeputeerde vindt het voorstel om alleen de tui nen af te graven niet 2invol en niet effectief. „Ik kan mij dan ook niet voorstel len dat we er nu de spade gaan in steken", liet Van der Vlist zijn ge hoor, waaronder zich een grote de legatie VTM-leden bevond, weten. Volgens Van der Vlist ontbreekt het in het voorstel van Nijpels ook aan een oplossing voor bewoners die de wijk willen verlaten. „Zo'n vrije woonkeuze is natuurlijk hard nodig als men geen wezenlijke op lossing biedt Per saldo blijft het verlies beperkt, als bewoners wor den gecompenseerd". Van der Vlist kondigde aan, dat de provincie zich bij individuele ka merleden hard wil maken voor een vrije-woonkeuzeregeling voor bewoners van gifwijk en „Als zo'n regeling landelijk wordt inge voerd, hoeft hij helemaal niet zo veel te kosten". Hoewel Van der Vlist uitvoerig stilstond bij de Maassluisse situatie, sprak hij de hoop uit, dat de aan dacht voor het milieu in Maassluis verder gaat dan de bodemperike- len in de Steendijkpolder. „We kunnen ïn Den Haag mooie verha len schrijven over het scheiden van afval en het hergebruik van materialen, als het verhaal op lo kaal niveau niet wordt opgepakt, zijn we nergens". Tentoonstellingen als de gisteren geopende Onder de rook van Rot- terdam kunnen bijdragen aan het mïlieubewustzijnsproces, vindt Van der Vlist. "X Milieugedeputeerde Hans van Vlist. Rotterdam Het Rotter dams Nieuwsblad Tenniscir cuit, dat voor de achtste maal wordt gehouden, bestaat dit jaar uit meer dan honderd toernooien. Om precies te zijn komen 104 evenementen binnen het district Rotter dam van de KNLTB in aan merking. Het eerste toernooi is deze week begonnen in Ridderkerk, waar Reyerbos het jaarlijkse B-, C- en D- toernooi houdt. Dat het RN-tenniscircuit in de afgelopen jaren een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de ontwikkeling en niveauverbete ring van de tennisport, staat bui ten kijf. De grote serie toernooi en is niet alleen voorde bond een belangrijk hulpmiddel om het niveau van spelers(sters) te be oordelen, ook is in deze toernooi en al menig talent ontdekt. Het mooiste voorbeeld is Ralph Kok. De Poortugaaler deed in 1983 als D-speler opvallende dingen in het RN-tenniscircuit, Hij won niet alleen de Mastersti- tel in deze categorie, maar stoot te ook door naar de top. Nu is Ralph Kok één van de betere Nederlandse A-spelers. Dat be wijs leverde hij onlangs bij het ABN-kwalificatietoemooï, waar hij een plaats in het hoofdtoer nooi afdwong. Wie volgt er in de voetsporen van Ralph Kok? Het nieuwe ten- nisseizoen zal dat moeten uitwij zen. Evenals andere jaren zorgt de tenniscompetitie weer voor een onderbreking van de toer- nooikalender. Voor de acht we ken tenniscompetitie worden er nog toernooien gespeeld bij De Bevers Rotterdam (BI, B2, Cl, C2, Dl) van 27 maart tot en met 2 april, Zuiderpark'67 Rotterdam (BI, B2, Cl, C2, Dl, D2) van 3 april tot en met 9 april en even eens op hetzelfde tijdstip het toernooi van de Nieuw-Lekker- landse Tennisclub (Cl, C2, Dl, 25+). Vanaf 5 juni breekt dan de periode van de toernooien aan. Met in-de week van het districts kampioenschap zelfs nog dertien andere toernooien. Puntenranglijst Het reglement van het Tennis- circuit is ten opzichte van vorig seizoen niet gewijzigd. Dat bete kent dat spelers(sters) alleen punten kunnen halen in de cate gorieën, waarin zij door de KNLTB zijn ingedeeld. De toe wijzing van de punten is onver anderd en afhankelijk van de grootte van het toernooi. De pun tenranglijst wordt vanaf juni wekelijks gepubliceerd, terwijl de beste acht dames en heren van alle categorieën worden uit genodigd voor het jaarlijkse Masters toernooi, dat voor 23 en 24 september 1989 op de wed strijdkalender is gezet. In dit toernooi, met traditioneel het tennispark van TC Nieuwer- kerk als centraal punt, worden de prijzen van het jaar verdeeld. Zoals voor de Masters in alle ca tegorieën een Samsung-videore- corder en voor alle verliezende finalisten een stereo radio/dub- beldeck. Alle deelnemers aan het afsluitende Masterstoernooi gaan overigens met een prijs naar huis. door PAUL VAN DEN BOSCH Vlaardingen Eindelijk her bergde een thuiswedstrijd van de Rijnmond-volleyballers de nodi ge sfeer. Waarbij gelijk moet wor den opgemerkt dat het de zestig meegereiste supporters uit het Noordhollandse Wormer waren, die gisteravond in de Westwijkhal voor de kakafonie van geluid rond de NSW-bekerwedstrijd RijnmondVCW zorgden. Zij konden hun ploeg, koploper in de derde divisie H, echter niet naar de kwartfinale schreeuwen: Rijn mond won met 3-1. Vooral in de openingsfase van het duel, dat één uur en vijftig minuten in beslag zou nemen, wisten de Schie dams/Vlaardingse volleyballers to taal niet wat hen overkwam: ieder punt van VCW werd gevierd als een nationaal kampioenschap. Toen de brigade van Joop Tïnkhof van de schrik was bekomen, werd de inmid dels opgelopen 2-5 achterstand snel weggewerkt. De gastheren stoomden vervolgens door naar 14-9, maar kon den het toen vijf servicebeurten ach tereen niet afwerken. Pas de zesde maal (met Peter Fleischmann als ser veerder) kon de beslissende tik wor den uitgedeeld: 15-9. In het begin van het tweede bedrijf lieten de gastheren het kaas niet weer van het brood eten. Door de kansen efficiënter af te straffen dan de tegen partij, bouwde Rijnmond snel een 10- 6 voorsprong op. Vervolgens stag neerde de aanval een tijdje, waardoor VCW en zijn aanhangers weer hoop kregen. Goed blokkeren van met name Tonie van Breda, Alex Moret (spelend in het shirtje van 'wijlen' volleybalvereniging Vlaardingen) en Rotterdam Peter van Geene hielp de reserves van SW gisteravond aan een 2-1 overwinning op Excelsior. De links op het middenveld spelen de Vechtspoot' knalde acht minuten voor tijd een door invaller Jerry Bendt met de borst teruggelegde voorzet van Edwin Wildenberg achter Excelsior-doelman Hendriks. SW-trainer Hans Schinkel had in Eric Tanis, Huub Stokmans, Henk Sa- lari, Peter van Geene, Hans Loovens, Paul Osehner en Edwin Wilden berg de beschikking over zeven contraetspelenj. Aan het zeer matige spel was dat overigens niet af te lezen. Ton van Bremen, die profiteerde van een fout van Stokmans, schoot Ex celsior al in de vierde minuut aan de leiding. De gelijkmaker werd gefa briceerd door Hans Loovens (centraal op het middenveld), die een breed gelegde vrije trap in de uiterste hoek prikte. Bij SW viel Dennis Sala al snel uit met een verrekte kniebancL Hij werd verangen door Brian Tjon A Foi, die een meer dan verdienstelijke indruk maakte. In de tweede helft ruilde Schinkel Ton Grauss in voor Bendt, die eveneens een aantal leuke akties liet zien. Peter Fleischmann stak tegen VCW niet in z'n allerbeste vorm, maar op deze smash heeft de verdediging van de bezoekers geen enkel verweer. de voor het overige matig acterende Peter Fleischmann leverde na 27 mi nuten de setwinst op: 15-11. Flitsend Toen Rijnmond ook in de derde set flitsend van start ging en binnen mum van tijd een 8-1 voorsprong nam, leek de zaak beslist en verdwe nen er steeds meer Noordhollanders richting de kantine. VCW begon te profiteren van een reeks kapitale fou ten van Tinkhof en de zijnen. De gas ten kwamen langzij (9-9) en dender den voort (11-14). Zelfs het weer in wisselen van de onwennige Ray- mund Yark en Arne Jager voor de goed spelende Tonie van Breda en Alex Moret hielp niets: 12-15, De thuisclub liet het echter niet tot een verrassing komen. Toen in de vierde en tevens laatste set duidelijk werd dat Rijnmond de kwartfinalist zou worden, zochten de bezoekers steeds vaker hun heil in het verbaal attaqueren van de arbiter en begon op de tribune het beschaafde applaus van de karige Rijnmond-aanhang de steeds stiller wordende VCW-fandub te overtreffen. Spelverdeler Mark Korsloot en Ron van Lübeck plaatsen na 110 minuten spel het blok: 15-9. lUUIIIillllllllllllllllllllllillllllllllllllflllllillllliJ! Schiedam Het eerste tiental van de damclub Schiedam komt ook volgend seizoen in de lande lijke eerste klasse uit. De equipe van voormalig nationaal jeugd kampioen Ron Heusdens eindig de weliswaar samen met RDG op de eerste plaats, maar de Ha genaars grepen titel en promotie naar de hoofdklasse dank zij be tere bordpunten. Schiedam be haalde 127 punten en het RDG van Fred Ivens kwam tot een score van 139. Voor Schiedam, dat de competi tie afsloot met een 12-B zege op Dordrecht, zijn de druiven iet wat aan de zure kant, omdat uit gerekend voor dit seizoen was besloten dat bij gelijk eindigen geen beslissingswedstrijd zou worden gespeeld. RDG boekte in de laatste ontmoeting tegen Eu reka een 18-2 overwinning, waardoor het bordtotaal aan zienlijk werd opgevoerd. Of die zege ook zo groot zou zijn ge weest onder normale omstandig heden, is nog maar de vraag. j f Jiiiinu ui» 1 iiiiun f 1 liiiiiir iiiuiini;»i if li uhii' Verlies PPSC Voetbal PPSC was gister avond niet opgewassen tegen de Krimpense zondag eerste klas- ser DCV De Schiedammers ver loren met 4-1. Het doelpunt van PPSC kwam op naam van Eric de Nijs. Voor DCV, dat wordtge- traind door de Schiedammer Joop Molendijk jr, scoorden Jac ques Aarnoudse, Harry Melis, Jan de Boer en oud-SVV'er Jan Könemann. Simone Schaap weg Handbal Simone Schaap heeft het Schiedamse DWS definitief de rug toegekeerd. De handbal ster werd tijdens de competitie teruggezet naar het tweede ze vental en heeft nu overschrij ving aangevraagd naar VELO in Wateringen. Aan haar vertrek ligt een flink meningsverschil met trainer Nol Verhoeff en voorzitter Huib Zandwijk ten grondslag. Winst Vrijland Dammen In de hoofdklasse van het Schiedams damkampi oenschap werd slechts één partij gespeeld. Daarin won Wim Vrij land van Piet Bastiaanse. Een klasse lager eigende Peter Lans bergen zich voorlopig de eerste plaats toe via een overwinning op Ton Tilman. Lansbergen voert de ranglijst aan met acht punten uit vijf partijen. Tweede is Burgerhout en derde staat Dick van de Kerkhoff die Kans Lansbergen terugwees. In de tweede klasse hebben Breman, QuïsLen Luiten zich geplaatst voorde finalepoule. Receptie NOAD Tafeltennis Hoewel het veer tigjarig bestaan van een sport vereniging niet als officieel jubi leum geldt, laat NOAD deze mijlpaal niet ongemerkt voorbij gaan. De Schiedamse tafelten nisclub Nooit Ophouden Altijd Doorgaan zet deze gebeurtenis luister bij met een receptie, die zaterdag 1 april wordt gehouden. Van 18.30 uur tot 20.30 uur is De Korenbeurs aan de Lange Ha ven het decor voor dit ongetwij feld gezellige samenzijn. Monique Nannenberg HandbalDe talentvolle Moni que Nannenberg van de Ridder- kerkse handbalvereniging Sa- tumus heeft een aanbieding op zak om bij eredivisie club UVG uit Schiedam te gaan spelen. De linkshandige Nannenberg speelt morgenavond een oefenwecL strija. Monique Nannenberg; „Natuurlijk ben ik trots op de uitnodiging, maar er moet nog wel even gepraat worden over wat ze met mij van plan zijn. Ik moet vier keer in de week naar Schiedam en ben dan ook hele zondagen weg, wat staat daar bij voorbeeld tegenover?".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2