Mijnenjager overgedragen Ton voor experiment in Burgemeesterswij k Verpleeghuizen: 150 bedden erbij ^èunliill Special Light Nieuwe kans voor Jeugdstad Sanering niet meer dit jaar VLAAR9IK6S OMBLAD S COURANI NIEUWE WATERWEG GOURAN! Spreekbeurt De Koning Jongens bekennen overval ftiflètiitll Provincie zoekt stortplaats Hoedt ii voor scharensliep! Driemaashave heft wachtlijst niet op Spectaculair ongeluk trekt veel bekijks John Groeneweg: In Nederland is tuinaanleg nog altijd een luxe" Zaalvoetballers gaan op pad voor invalide kinderen 1IOTMÏM1HI HEI KAK IfflMSER BF HARTiflEHTEH WROOWN li Bil WW Hl H lilEUEG Regionale redact!* Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen- Telefoon: OfO-4343229.4352066.4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: OfO-O^^iT DONDERDAG 16 MAART 1989 PAGINA 19 Vlaardingen De gemeente Vlaardingen lijkt terug te ko men op het vorig jaar genomen besluit om de subsidie voor het vakantie-evenement Jeugdstad definitief stop te zetten. Burge meester en wethouders gaan op zoek naar de 15.500 gulden, die daarvoor per jaar nodig is. Dat zal een zware ld us worden, voor spelt wethouder Arij Maarle veld. Ir» de begroting voor het jaar 1990 gaapt nog een gat van drie miljoen gulden. Vorig jaar besloot de gemeente raad de 33.000 gulden subsidie voor Jeugdland te schrappen, nu is erin die zelfde raad een meer derheid voor het behoud van Jeugdstad. In de afgelopen kerstvakantie trok het evene ment in de Lijnbaanhallen in zes dagen bijna 4000 jeugdige bezoe kers. „Het is ook een goede voor ziening", zegt Maarleveld. Het besluit tot opheffing van Jeugdstad wekte vorig jaar veel weerstand. Deelnemers aan Jeugdstad, bezoekers en politici maakten hun ongenoegen ken baar. Maar de organisatie was moe van de al jaren durende dreiging met opheffing en legde zich na enige tijd neer bij het verscheiden van Jeugdstad. Het organiserend comité is ech ter niet opgeheven, maar juist uitgebreid. Dat nieuwe comité denkt Jeugdstad voor een be langrijk deel te kunnen bekosti gen met sponsorgelden. Zij me nen bij sponsors wel 11.500 gul den te kunnen losweken. Die schatting acht de gemeente al te optimistisch. Zij rekent in een voorlopige begroting op een sponsorbijdrage van 2500 gul den. „De gemeenteraad heeft uitge sproken dat Jeugdstad hard no dig is en wij hebben dat signaal begrepen", zegt wethouder Maarleveld. Maar als burge meester en wethouders volgen de week dinsdag de meerjaren begroting afmaken, staan er nog meer wensen op het lijstje van Maarleveld. Zo wil hij dat er 40.000 gulden wordt vrijgemaakt voor een jeugdhonk in de West- wijk en ruim 65.000 gulden voor uithreiding van de kinderop vang, En dat ïs, zegt Maarleveld, „een niet gering probleem". Snoeck bezorgd over deeltijd in onderwijs Maassluis Wethouder Liesbeth Snoeck van onder wijs maakt zich zorgen over het toenemend aantal deel tijdbanen in het onderwijs. „Het feit dat veel groepen in de basisschool worden ge confronteerd met twee, drie of zelfs vier verschillende gezichten lijkt me niet altijd rustbevorderend. Evenmin als de daaruit voortkomen de organisatieproblemen". Snoeck spreekt haar zorgen over deeltijdwerk op school uit in Perikel, het perso neelsblad van de Maassluise ambtenaren. De wethouder stelt dat rust :n het onder wijs van groot belang is. „In de VNG-commissie voor on derwijs, waar ik maande lijks de nieuwe ideeën van uit het ministerie mee be commentarieer, probeer ik die zorg uit te spreken", zegt wethouder Snoeck. Schiedam Minister van socia le zaken en werkgelegenheid drs. Jan de Koning houdt maan dag een spreekbeurt tijdens een CD A-bljeen komst in De Ark. Hij zal het vooral hebben over werkgelegenheidsbeleid, maar ook landelijke en lokale politiek kunnen aan bod komen. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Vlaardingen Twee Vlaar- dïngse jongens hebben bekend op 16 februari op de Binnensin gel een gewapende overval te hebben gepleegd op een mede werker van een meubelfabriek. De man werd, toen hij rond ze ven uur 's avonds uit zijn auto slapte, door twee gemaskerde personen onder bedreiging met een pistool en een mes gedwon gen een tas met geld af te geven. In de tas zat ongeveer zeventien duizend gulden. De jongens, 16 en 1? jaar oud, worden morgen voorgeleid bij de officier van jus titie te Rotterdam. Van het geld is nog niets teruggevonden. Maassluis Met de sanering van de Steendijkpol- der kan waarschijnlijk dit jaar niet meer worden begonnen. Dat vermoeden uit de provincie in een brief aan de bewoners van de gifwijk. Een belang rijk knelpunt is het ontbreken van een stortplaats in Nederland waar de vervuilde grond kan wor den geborgen. De bestaande stortplaatsen hebben voldoende capaciteit voor het normale aanbod van afvalstoffen, maar onvoldoende om er ook nog de saneringsgrond uit de Steendijkpolder te kunnen verwerken. „Wij proberen een nieuwe stortplaats te maken, maar een geschikte lokatie is op dit moment nog niet voorhanden", laat commissaris van de konin gin Schel to Patijn de bewoners weten. Zodra de provincie wel een lokatie weet, trekken deskundigen door de wijk om de waarde van niet verplaatsbare tuinïnventaris en planten te laten taxeren. Dat is nodig om de schadevergoeding te kunnen vaststellen. Ondanks de kritiek van ook de provincie op de 'mini-sanering' zal zij het besluit van de minister overnemen. „Er treedt immers een verbetering op ten opzichte van de huidige situatie", meent het provi nciebestuur. De provincie heeft de gemeente Maassluis in over weging gegeven om de afdeklaag voor het open baar groen te verbeteren. De laag grond die het ge storte huisvuil scheidt van het maaiveld varieert van 1 meter tot dertig centimeter. Omdat daar re gelmatig dieper dan dertig centimeter moet wor den gegraven, zou het aanbrengen van zo'n extra afdeklaag nodig zijn. Dat zou gelijktijdig kunnen met het plaatsen van een dam wand. Die dam wand met een diepte van ongeveer tien meter zal rond de twee flats worden gezet Vervolgens wordt dan het grondwater opgepompt en gereinigd. Schiedam Een bewoonster van het Sibeliusplein had gister middag al snel spijt als haren op haar hoofd van een transactie met een 'scharensliep'. Zij ging zonder vooraf een prijs af te spreken in op het aanbod van een scharensltjpster om zes mes sen en een schaar weer scherp te maken. Nadat dat klusje was ge klaard, presenteerde de vrouw een gepeperde rekening: ruim driehonderd gulden. Uiteinde lijk zakte de prijs tot 250 gulden. De politie waarschuwt de bevol king voor dergelijke praktijken en adviseert hen vooraf een prijs overeen te komen. De slijpster, een circa 45 jaar oude vrouw die opviel dankzij grote oorbellen en drie gouden tanden, liet het voor zover bekend bij dat ene goed betaalde karweitje. Schout-bij-nacht ir.C.R. van den Berg en directeur J.C.C. Smit van scheepswerf Var der Gtes- sen-De Noord tekenen het over drachtsprotocol. Vlaardingen Onder grote be langstelling is gistermorgen in de Koningin Wilhelminahaven de mijnenjager Vlaardingen door scheepswerf Van der Gies- sen-De Noord overgedragen aan de Koninklijke Marine, Op een volgepakte tribune zagen de genodigden, hoe schout-bij- nacht ir. C.R. van den Berg en Van der Giessen-dïrecteur J.C.C. Smit aan een tafeltje naast de loopplank het protocol van overdracht tekenden. Het overi ge publiek volgde de ceremonie vanaf een winderige kade. Ir. Van den Berg droeg de mijnenja ger, het vijftiende en voorlaatste vaartuig in de Alkmaar-klasse, op zijn beurt over aan de com mandant van het schip, luite nant ter zee le klasse J.H. van Loo. Onder de genodigden bevond zich mevrouw M. de Snaijer-de Boer, die op 10 december vorig jaar het schip doopte, en het vol tallige college van burgemeester en wethouders, dat op 31 januari de laatste proefvaart op de Hare Majesteit Vlaardingen mee maakte. Vandaag konden Vlaar- dingers de naar hun stad ge noemde mijnenjager bezichti gen. Maassluis Het overgrote deel van de bewoners van de Burge- meesterswjjk mag zich dan vei lig voelen in Maassluis, het me rendeel van de wijkbewoners vindt ook dat de leefbaarheid in de wijk ernstig wordt bedreigd. Dat blijkt uit een enquête, die onlangs in de naoorlogse flatwijk is gehouden. Om de leefbaarheid in de Burge- meesterswijk te verbeteren wil de gemeente een krediet be schikbaar stellen voor een signa leringssysteem. Als de commis sie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening vanavond akkoord gaat, krijgt het Delftse adviesbureau Planwinkel 100.000 gulden om zo'n systeem op te zetten. Het initiatief is het meest recente in de reeks inspanningen om het woonklimaat in de wijk te ver beteren. Reeds geruime tijd hou den de gemeente, de stichting Samenlevingsopbouw Maassluis en de stuurgroep Kleine Crimi naliteit zich bezig met het beheer en de vandalisme-aanpak in de wijk. Toenemende leegstand, vanda lisme, vervuiling en een gebrek kige kwaliteit van de woonom geving zijn enkele van de pro blemen, die de leefbaarheids- commissie in de Burgemeesters- wijk signaleert. De commissie heeft sinds de op richting in 1987 niet stilgezeten. Per straat zijn mensen aange zocht om de problemen aan te pakken, terwijl de actie Verbe ter de wijk, begin bij de voordeur werd opgestart. In hoorzitingen werd vervolgens getracht de problemen te analyseren. Studie Geprobeerd wordt het buurtbe heer uit te breiden naar andere wijken in Maassluis, Zo vond gis teravond een studiebijeenkomst plaats, waar het buurtbeheer in andere stadsdelen ook aan de orde wordt gesteld. Ook van het onderzoek van Planwinkel wordt verwacht, dat aanbevelin gen voor de Burgemeesterswijk zo worden geformuleerd, dat zij ook hun nut in andere wijken kunnen bewijzen. Volgens ambtenaar Frans Stolk van de afdeling stadsontwikke ling is het onderzoek bedoeld om de theoretische kennis over de problemen te vergroten. „Voor dat je aan een oplossing kunt werken, moeten de problemen eerst goed in kaart worden ge bracht", aldus Stolk. „Iedereen kan natuurlijk ver zinnen dat zaken als vandalisme, de staat van onderhoud van wo ningen en het onderhoud van plantsoenen een invloed hebben op de leefomgeving", aldus Stolk. „Het aanwijzen van de oorzaken is heel wat moeilijker. Uit het onderzoek moet naar vo ren komen, hoe de grootheden zich tot elkaar verhouden. Als dat bekend is, is de gemeente volgens ons beter in staat de pro blemen het hoofd te bieden". Maassluis De begeleidende tekst bij een teke ning van leerling Maijon uit groep 5 van basis school De Klipper sprak boekdelen. „Ik ben blij dat er een nieuw gebouw is, maar mijn oma kan er niet in". Het nieuwe verpleegtehuis Driemaashave in Maassluis-West mag dan de knelpunten in de re- zig met reactiveren van psycho-geriatri?che pa tiënten. Het tehuis wordt door de stichting Verpleeghui zen Nieuwe Waterweg-Noord als een belangrij ke aanvulling op de bestaande voorzieningen beschouwd. Tot voor kort exploiteerde de stich ting alleen het centrum Driemaasstede in Schie dam, dat een capaciteit van 279 bedden heeft. Algemeen directeur Jan Hagenaars liet gisteren weten, dat het verpleegtehuis in een grote be hoefte voorziet In de regio staan momenteel 160 mensen op de wachtlijst, die voor een verpleeg huisopname in aanmerking komen. Daarnaast gionale gezondheidszorg voor ouderen verlich- blijkt uit een onderzoek, dat nog eens 328 bewo- ten, volledig tegemoetkomen aan de groeiende ners van verzorgingstehuizen eingenlijk aaneen vraag naar intensieve ouderenzorg in de regio verpleeghuisopnamen toe zijn. kan het gebouw nog niet. Onder zeer grote belangstelling werd het nieu we verpleeg- en reactiveringscentrum Drie maashave gisteren door Schelto Patijn, commis saris van de koningin in Zuid-Holland, geopend. Het gebouw, dat reeds sinds augustus van het vo rig jaar door patiënten wordt bewoond, kan vol gens Patijn een kleine verlichting in de grote vraag naar bedden in de regionale verpleegcen- tra bieden. Bezuinigingen Door de bezuinigingen werd afgezien van het oorspronkelijke plan om 180 bedden ïn de Drie maashave te realiseren. Het gebouw, dat 23 mil- Beleid Ondanks een toekomstige uitbreiding van het aantal bedden met 150 verwacht Hagenaars dan ook, dat er in het midden van de jaren negentig opnieuw een groot beddentekort zal ontstaan, „Naast een uitbreiding is een gewijzigd beleid met betrekking tot de ouderenzorg derhalve noodzakelijk", liet Hagenaars gisteren welen. Over het nieuwe verpleeg- en reactiveringseen- trum viel niets dan lof le horen. Hagenaars roemde het kleinschalige karakter van het cen trum, terwijl architect Jaap Lengkeek uit De Bilt zeer te spreken was over de goede samen werking met de stichting. Om de nood verder te verlichten staat reeds vol- joen gulden heeft gekost en waar 125 medewer- gend jaar een uitbreiding met 60 bedden op sta kers actief zijn, wordt sinds de ingebruikstelling pel. Mogelijk kan de oma van Maxjon dan wel bewoond door 120 patiënten. Naast behandeling een plaatsje in één van de regionale verpleeg- en en zorgverlening houdt het centrum zich ook be- reactiveringscentra vinden. vervolg van voorpagina Vlaardingen Een geluk bij een ongeluk, zo karakteri seerde een Vlaardingse poli tieagent gistermiddag de ge volgen van de gecompliceer de aanrijding op rijksweg 20, waardoor een vrachtauto van het viaduct schoot en pal naast het wegdek van de Ho- lysingel terechtkwam. De agent zat er niet ver naast, want als de vrachtauto drie me ter verder door de vangrail was geschoten, hadden de gevolgen heel wat ernstiger kunnen zijn. De Holysingel is zeker rond het tijdstip van het ongeluk even voor half vijf een druk bere den weg, waardoor de kans dat de vrachtauto een beneden rij dende auto had verpletterd, ze ker aanwezig was geweest. De materiele schade vlei nu mee, maar er waren wel gewonden. De 25-jarige Vlaardinger, die met zijn vrachtauto de vrije val doormaakte, werd zwaar ge wond naar het Holy-ziekenhuis gebracht. Ook naar het ziekenhuis gingen de bestuurders van de bij het on geluk betrokken personenauto en de trekker met oplegger. Ook de chauffeur van de passagiers bus, die tegen de scharende trek ker knalde, werd in het zieken huis behandeld. Bijna alle passa giers van zijn bus kwamen uit eindelijk met de schrik vrij. Met witte neuzen stapten zij korte tijd later over in toegesnelde busjes van de Mobiele Eenheid. De Vlaardingse jeugd vond het gisteren een hele attractie. Met tientallen tegelijk liepen de jon geren op de rijksweg rond de be schadigde auto's, terwijl de 'han gende' vrachtauto beneden nog veel meer bekijks trok. Doordat de zuidelijke rijbaan van de rijksweg geheel moest worden afgesloten, werd het doorgaande verkeer via de af slag Vlaardingen-Holy over de Holysingel naar de oprit geleid. De Holysingel kon deze extra verkeersstroom duidelijk niet verwerken, waardoor ook in Vlaardingen zelf lange files ont stonden. Pa om half acht kon de rijksweg weer worden vrijgege ven. vlaardingen Groeneweg Tuinaanleg uit Vlaardingen is al zo'n twaalf jaar werkzaam in de tuinaanleg en heeft het be drijf sinds kort uitgebreid met een tuinadviescentrum in de Kuiperstraat. „In Ne derland is tuinaanleg nog altijd een luxe", aldus John Groeneweg- „Kijk je naar landen zoals Amerika en Engeland dan zie je dat een goed aangelegde tuin een „must" is. Onze hui dige klanten komen uit de middengroep met uitschie ters naar boven. Via een tuinadvicscentrum probe ren we nu een wat breder publiek te benaderen cn een ruimere voorlichting tc geven. Het is inderdaad treurig om tc zien dat zoveel men sen tobben met hun tuin. eik jaar stoppen ze voor tientallen guldens in de grond aan zomerplamen en ieder najaar zitten ze weer met een kale tuin. Door er varing weten wij dat dc ideale tuin bestaat uit mi nimaal onderhoud, privacy en een snijbloemen- en kruidenhoek en voor dc winterdag de kleur van groen blijvende beplanting. Wat vaak vergeten wordt is dat iedere tuin zijn eigen micro-klimaat heeft: dc hoeveelheid licht, de grondsoort, de aanwezig heid van bomen bepalen ook in belangrijke mate de beplanting. Uiteraard is de situatie van je eigen tuin niet in een boek terug le vinden cn is deskundige hulp onmis baar. Aan de hand van foto's kan gesproken worden over dc artistieke vormgeving, 'en bovendien komt creen kos- tcnbegroiing op tafel. Bel nu voor 'n vrijblijvende afspraak Groeneweg Tuinaanleg 010 - 4.750.654 Vlaardingen SchiedamRiet Konings heeft een nieuw ideaal: een speel tuin voor invalide kinderen. De bingo voor gehandicapten draait goed en Riets Lente- feest-bussen rijden af en aan om invaliden te transporteren tussen hun woning en de feestzaal aan de Tuinlaan, Het werd langzamerhand tijd voor een ander goed doel. Dat heeft Riet nu gevonden, want speeltuinen waar invalide kinderen kunnen schommelen zijn nog maar hoogst zeldzaam. „Alleen in Deurne in Brabant heb je er één". Maar wat graag sponsort de stichting daarom Lentefeest, een ideetje van voetbalverening HBSS, dat geld moet opbrengen voor zo'n aangepaste speeltuin. Een zaalvoetbalteam van de Schiedamse vereniging trekt in het weekend van 16-18 juni het land door om 13 wedstrijden ie spelen in alle twaalf pro vincies. Start en finish van deze monsfertocht vinden plaats in sporthal Margriet. De Tour van 13', zoals Ton den Hoed van HBSS de sportmarathon heeft gedoopt, moet bewijzen dat 13 niet altijd een ongeluksgetal is. Lentefeest, dat al een team gehandicapte zaalvoetballers van HBSS sponsort, verwacht niet dat van de opbrengst van de toemee meteen een complete speeltuin kan worden aange schaft. Volgens Riet Konings is daar een bedrag van enkele tonnen voor nodig, en zoveel sponsorgelden zullen de voet ballers volgens haar niet binnenslepen. „Dit is een aanzet, het startkapitaal; voor de rest zullen we nog een hele tijd heel hard moeten werken". Waarde speeltuin uiteindelijk moet worden aangelegd is ook voor Riet Konings nog een open vraag. „Hier voor de deur m de Tuinlaan zou leuk zijn, maar ik denk dat ik dan een hoop boze buren over me heen krijg". Het liefst ziet Riet Konings de aangepaste draaimolens en schommels geplaatst op een veldje dat grenst aan een al bestaande speeltuin ergens in Maassluis Het aantal bed- j den voor hulpbehoevende j bejaarden in de regio wordt i het komende jaar met hon- j derdvijftig uitgebreid. Ne- j gentig bedden zijn toegewe- j zen aan het Vlaardinge Zon- 5 nehuis. De verdeling van de j overige zestig vormt momen- j teel nog een punt van discus- 1 sïe tussen de provincie en de stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord. Het extra budget voor het Zon- nehuis, dat bedoeld is om de psy- cho-geriatrische zorg uit te brei- deti, komt niet als een verras- j sing. Anders ligt het met de fi- l nanciering van zestig bedden ten i bate van de twee verpleeghuizen in Schiedam en Maassluis. Vori- j ge week werd onverwacht geld toegezegd door staatssecretaris f van volksgezondheid Dick Dees. I Het project maakt onderdeel uit j van 27 nieuwbouwplannen in Zuid-Holland, waarmee de staatssecretaris de dringendste j knelpunten in de provinciale ge- l zondheidszorg wil wegnemen. I Met de nieuwbouw en renovatie j van verpleeg-en ziekenhuizen'is j in Zuid-Holland in totaal 2J0 miljoen gulden gemoeid, j Volgens Schelto Patijn, commis- sa ris van de koningin in Zuid- Holland, wordt momenteel ge- j tracht de bedden bij bestaande 1 instellingen in de regio onder te i brengen. j De bedden worden waarschijn- j lijk niet ingezet om het gisteren geopende verpleeghuis Drie- j maashave uit te breiden. Door bezuinigingen moest de behe- rende stichting reeds bij voor- baat het aanvankelijk geplande 1 aantal van 180 bedden inkrim- j pen tot 120. 1 i Momenteel bestaat het idee bed-, 1 den vooi de verpleegzorg onder I te brengen bij twee verzorgings- J tehuizen in Schiedam en Vlaar- j dingen. A Modem Classic 1.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1