0 21 John Zwarts humor houdt 't Oude Kerkhof levendig Hermes DVS en Fortuna VI blij WATERWEG mÈÈm SPORI Rotterdams Nieuwsblad Cup mmi./ mm Loting bij Excelsior M Jan van der Hoek niet in Maassluis *v iff Eerste ronde Adverteer meer Jeugdland na Pasen Vrouwengeschiedenis Starters bijeen Ambrosius wil verder Geld voor meerzorg Marathon zoekt hulp AGENDA Mijmeringen van een verstrooiende activist A IN BQ-voorzitter: 'Ouderen moeten actiever worden' Ook Excelsior M- Zwaluwen VI een 'kraker' in eerste ronde RN Cup ■Nieuwsblad woensdag 22 maart 1989 Jeugdland trekt volgende week van dinsdag tot en met vrijdag weer door de Schiedamse wijken. De ac tiviteiten in de paasvakantie verschillen nauwelijks van de gebruikelijke bezigheden, waarmee coördi nator Joop van Broekhoven de jeugd wil vermaken. Zowel het spelcircuit als de creatieve activiteiten zijn bij toerbeurt in de Hof van Spaland, op het Edison- plein, Dr. Wibautplein. Frans Halsplein, Hemaplein, Geuzenplein, Leliestraat en Warmoezenierstraat te vinden. Verder zijn op verschillende lokaties eenmalige acti viteiten gepland, zoals een kindervoorstelling van Tuffie en Joke (dinsdag 14,00 uur ïn wijkcentrum Nieuwland), een voorstelling van het Nederlands Marionettentheater (woensdag 14,00 uur in De Blau we Brug), downs Joke en Nico (donderdag 14.00 uur in 't Zuiderkwartier) en de voorstelling Repelsteeltje van het Limburgs Jeugdtoneel (vrijdag 14.00 uur m zaai Irene). Hoogtepunt van de vakantie-activiteiten moet eert wandelpuzzeltocht worden, die vrijdag om tien uur van start gaat bij kantine De Toekomst op het Excel sior '20-terrein. Vanaf volgend jaar wordt vrouwengeschiedenis een vast onderdeel van het examen geschiedenis op mid delbare scholen. Vooruitlopend daarop start de stich ting Vrouwen Vormingswerk Schiedam op 4 april een cursus over dat onderwerp. Gedurende zes dins dagochtenden wordt in wijkcentrum De Blauwe Brug ingegaan op de vrouwengeschiedenis. De cur susochtenden beginnen steeds om 9.15 uur en duren steeds twee uur. Beginnende ondernemers kunnen zich morgen aan de Buitenhavenweg 98 laten voorlichten over aller lei aspecten die een rol spelen bij het opzetten van een bedrijf. De startersorientatiebijeenkorast is be legd door de Kamer van Koophandel. Verschillende deskundigen vertellen tussen half twee en vijf uur over onder andere het opzetten van een ondeme- mersplan, de financiering, vergunningen en de on dernemingsvorm. Nadat drumband Ambrosius afgelopen weekend een groot concours in Volendam winnend afsloot, mij mert voorzitter F.A. de Groot alweer over een vol gende star orwaarts. „We zijn op weg een comple te mallet- J te worden", meldt de trotse voorzit ter. Om als eerste band in de regio die status te krij gen heeft Ambrosius nog een paar leden nodig. Voor enkele instrumenten (lyra, muching bells en xylo foon) moet nog iemand worden gevonden. De instru menten zullen gratis ter beschikking worden gesteld. Aspirant-leden kunnen zich aanmelden bij De Groot, telefoon 4704521. De provincie verwacht volgende maand met geld over de brug te komen voor de voortzetting van het Vlaardingse project Zware Meerzorg. Bovendien valt dan de beslissing, of de provincie een blijvende bijdrage zal leveren in de verdere uitwerking van het project. In dat project, waarmee april vorig jaar is begonnen, zijn de zes Vlaardingse verzorgingstehuizen en het verpleeghuis te overbruggen. april om twee uur in Maassluis wordt weggeschoten, krijgen een beloning voor de hulp, belooft de organ! satie, Krijgen de hardlopers eerst na 21 of 42 kilome ter hollen een T-shirt als aandenken, medewerkers zijn daar reeds bij voorbaat van verzekerd. Liefheb bers kunnen zich aanmelden bij Frans Gordijn, tele foon 01899-10783 vrijdag 24 maart film Amadeus bij Filmclub Schiedam, 21,30 uur. pianofestijn met Pim Ja cobs en Louis van Dijk, Pas sagetheater. 20.15 uur. concert No Holding Back, café Podium, 22.30 uur. woensdag 22 maart film The Name of the Rose, Harmonie Filmzaal, 20.30 uur ook donderdag 14.00 en 20.30 uur en zater dag 20.30 uur. vrijdBg 24 maart belaardbespeling Gerard de Waardt, Grote Kerk, 11.00 uur. Groeneweg is expert in exclusieve tuinaanleg en renovatie I vm 12% jadg jubileum krijgt iedere opdrachtgever "een exclusieve verrassing van Marjolein Bastin advies - ophogingen ontwerp uitvoering - kantoortuinen UfJi jvypi iyc>' bestratingswerk -* afrasteringen onderhoud etc- ®010 - 4.750.654 Schiedam Weer een brief van het Bureau Alternatieve Hulpverlening (BAH). Onderwerp: mijmering. Ken merk: emotie 1. Afdeling: scheip zien kan geen kwaad. Gericht aan burge meester en wethouders en de raad der gemeente Schiedam. De brieven van BAH-voorzitter John Zwart behoren zonder twijfel tot de meest bizarre, die er in het stadskantoor binnenko men. In zijn jongste brief schrijft Zwart een rijmpje en hij spreekt de hoop uit „aat u weer enige stof tot nadenken hebt verkregen, althans een Emotie". Het komt er allemaal op neer dat hij zich solidair verklaart met de 800 be woners van West en Nieuwland, die tegen woningbouw voor 'nooddruftige kapitalisten' zijn. Het zal de stadsbestuurders een raadsel zijn, waarom Zwart het in dezelfde brief heeft over 'de produktie van Jan van Knuffe len. die zich graag voortaan Lou ter wil laten noemen'. Geen uit leg, niks. De ervaring leert, dat gemeenteraadsleden wat schou derophalend doen over zulke brieven van Zwart. Ze worden voor kennisgeving aangenomen en verdwijnen het archief in. „Ja, ze zullen me wel een rare jongen vinden", zegt de alterna tieve hulpverlener in zijn kan toortje annex woning aan het Oude Kerkhof. „Ze denken dat ik verstrooid ben of zo. Maar weet je wat het is: ik zorg voor verstrooiing. Dit is humor, weet je". En hij legt uit dat hij een principiële afkeer van vorme lijkheid heeft. Hij verafschuwt stijve harken. Hij snapt ook best dat sommige raadsleden zijn brieven niet eens meer lezen, maar dat deert hem niet: zijn schrijfmachine is geduldig. Daarop houdt hij „al tien jaar een eerlijk verhaal". Ónder zijn 'hu mor' zit namelijk een bedoeling. ABC-warenh uis Zwarts activiteiten lopen uiteen. Hij staat een aantal diénten van de sociale dienst bij, hij onder steunt enkele geregelde bezoe kers van bureau Huisvesting, hij stelt misstanuen aan de kaak, en zo meer. De laatste maanden John Zwart op het muurtje van het Oude Kerkhof, met achtergrond de verfoeide nieuwbouw: Dit is een van de mooiste plekjes van Schiedam en dat moet zo blijven vroeg hij echter regelmatig aan dacht voor de „dreigende stads- vernieling" in de binnenstad. Hij hoopt dat het ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat er nooit zal komen en hierin is hij een geestverwant van Jan Ha gendoorn, woordvoerder van de niet in de gemeenteraad verte genwoordigde partij Gemeente belangen Schiedam. Zwart, ooit lid van de PvdA, meldde zich onlangs aan als lid van Gemeen tebelangen. Het plein van de Grote Kerk, met de omgeving, Zwart heeft er vanuit zijn kamer uitzicht op en hij beschouwt het als een van de mooiste plekjes van Schiedam. De weekmarkt in de Lange Kerkstraat vindt er 's vrijdags in een gemoedelijke drukte plaats en op andere dagen is het er ge woon idyllisch. Er zit één smetje op, vindt Zwart. Dat is de nieuw bouw achter de Grote Kerk, bij het Bagijnhof. Die bebouwing acht hij totaal onverantwoord in een historische omgeving en hij vreest dat een warenhuis van Albert Heijn, Blokker en C A aan de Lange Kerkstraat een dergelijke aanslag zal beteke nen, zodat het Oude Kerkhof tussen allemaal nieuwerwetsig- heid wordt ingeklemd en dus een nieuw kerkhof wordt, waar op het oude Schiedam begraven kan worden. Comité Zwart heeft met buurtbewoners het comité Behoud Lange Kerk straat gevormd. Namens dat co mité sprak hij onlangs met C& A-woordvoerder E.B. Kloos, een gesprek waaraan ook Hagendoorn namens Gemeente belangen deelnam. Een leer zaam gesprek, vond Zwart, want hij begreep dat de drie winkel- reuzen achter het ABC-waren huis de gemeente zullen aan spreken wegens onbehoorlijk bestuur, als er oeletselen blijken te zijn bij de totstandkoming van het project. Overigens ontken nen de betrokkenen dat er pro blemen zijn, al laat de uitvoering wel zeer lang op zich wachten. In één van zijn meer serieuze brie ven, daterend van vorige maand, vraagt Zwart het ge meentebestuur om opening van zaken te geven. Het comité kon digt aan, zo bevestigt een buur man van Zwart, dat acties wor den ondernomen om Albert Heijn, Blokker en C A goed in te peperen, dat zij in de Lange Kerkstraat niet welkom zijn. In een brief aan de directie van de Koninklijke Ahold in Zaan dam biedt Zwart zijn diensten aan als adviseur 'tegen een rede lijke vergoeding'. Hij beveelt de ABC-plannenmakers aan om een alternatieve plek te zoeken: op het Emmaplein. Als adviseur wil Zwart zich laten bijstaan door Hagendoorn, „daar ge noemde ais een zeer deskundig en integer iemand in Schiedam bekend staat", John Zwart verzoekt de ABC'ers en de gemeenteraad om de be woners van Oude Kerkhof en Lange Kerkstraat met rust te Ia- ten. De alternatieve hulpverle ner eindigt zijn jongste brief aan de gemeenteraad met de passa ge: „Als de politiek het niet kan, kunnen ze altijd nog de hulp in roepen van het BAH. What do you want from live?" Met de groeten van Louter, wie dat ook zijn mag. Maassluis Overheidsvoorzieningen voor ouderen mogen nog zo belangrijk zijn, voorzitter Manda Kapil van dè ANBO-afdeling Maassluis is ervan over tuigd dat de meeste 50-plussers veel meèr gebaat zijn bij een maatschappelijk actie ve opstelling. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen tracht de 50-plussers in Maassluis er momenteel op te wijzen, op welke wijze zij actief kunnen worden: Kapil, die na het beeindigen van haar raads lidmaatschap voor D66 gerontagogische we tenschappen in Amsterdam ging studeren, doet veel van haar ideeën over de rol van ou deren in de samenleving op in de hoofdstad. Het bezoek aan een informatiemarkt in de Grote Kerk in Amsterdam, waar ouderen met allerlei maatschappelijke groeperingen en verenigingen konden kennismaken, inspi reerde de ANBO-Maassluis om een vergelijk bare manifestatie in eigen stad op te zetten. Met succes: ruim 500 ouderen bezochten de bijeenkomst in De Vloot» „In deze regio zijn de mensen wel wat a£- wachtender dan in Amsterdam", vindt Kapil. „De ouderen in Arasterdam zijn al veel actie ver. Zo'n ontwikkeling moet ook hier moge lijk zijn". Kapil denkt daarbij niet alleen aan bezigheden in de hobbysfeer, maar ook al aan het opzetten van gespreksgroepen en studiek ringen". Kraampjes De eerste tekenen wijzen al een beetje in die richting. Dienstencentrum De Vloot puilde verleden week tijdens een bijna uit haar voe gen van de informatiekraampjes: over kant klossen, handwerken, bridgen, schilderen en andere bezigheden. In films werd nog eens gewezen op de belangrijke rol, die praat- en studiegroepen voorouderen kunnen hebben. „Met name die laatste zaken vinden wij heel belangrijk", zegt Manda Kapü. „Mensen zijn lerende en denkende wezens. Óok als je ge pensioneerd bent, kan leren nog een belang rijke rol in je leven vervullen". Hoewel Kapil hoopt dat er studiegroepen van de grond komen, ziet zij de rol van de ANBO- Maassluis in eerste instantie toch meer in de bemiddelende sfeer. „Tijdens deze manifesta tie peilen we via enquêteformulieren of er be langstelling bestaat. Mocht dat zo zijn, dan gaan wij aandringen op verwezenlijking van de plannen", zei de bondsvoorzitster in De Vloot. Momenteel wordt in de regio ook gewerkt aan het opstarten van een zogenaamd gilde- project, een manier volgens de bonden om ou deren hun actieve rol in de samenleving terug te geven. „Er lopen tal van ouderen rond die hun werk- en levenservaring best tot nut wil len maken", denkt Kapil. In andere steden laten voormalige managers, schilders, loodgieters en schoolmeesters ande ren al meeprofiteren van hun kennis en erva ring. „Dat ouderen hierbij zelf het voortouw nemen is heel belangrijk vindt Manda Ka pil. „Juist van deze mensen gaat de voor beeldfunctie uit, die de 50-plussers tot activi teiten kunnen aanzetten. We neobei, tenslot te te maken met een nieuwe generatie oude ren, die vitaler is en beter opgeleid". VDL(za) De Hoilandiaan DCV Exeelsior'20 Excelsior M Zwaluwen VI MVV'27 CKC MSV'71 Martinit Nieuwerkerk SVS VDL(zo) Satelliet Ursus Vlaardingen TOGB Berkel Zwervers Capelle BVCB HBSS WK FC Maluku GTB Spirit DVO'32 DRZ RKWIK Schiedamse Boys HVO DHS DSS*26 Dilettant Fortuna VI Hermes DVS. Rotterdam De loting voor de tweede ronde van de Rotterdams Nieuwsblad Cup in het district 2 wordt dinsdag 11 april ver richt na afloop van de 'kraker' tussen Ex celsior M en Zwaluwen VI. In het sfeervol le clubgebouw van de Maassluise eerste klasser, die deze loting toegwezen heeft ge kregen als dank voor de vlekkeloze orga nisatie van de 'superfinale'van vorig jaar, zullen die avond om een uur of negen twee wedstrijden voor de tussenronde worden vastgesteld alsmede het programma voor de kwartfinale. Hel wedslrijdschema in district 2 luidt: dinsdag 11 april aefsleronda dinsdag 18 april tussenronde dinsdag 9 mei kwartfinale dinsdag 16 mei halvefinaJe dinsdag 23 mei finale dinsdag 1junl winnaar 2-winnaar 3 Cock Eijkenbroek (Vlaardingen), Thom Janssen (RKWIK)en Aad van Dlest (Hermes DVS) waren niet ontevreden over hun tegenstanders. „Het is alleen Jammer dat HBSS geen thuiswedstrijd heeft geloot, an ders hadden wij ons duel tegen Ursus naar de Broekpolder kunnen ver plaatsen en hadden wij er een leuke lichtwedstrijd van kunnen maken", aldus Eijkenbroek. Rotterdam Jan van der Hoek moet de Rotterdams Nieuwsblad Cup-wedstrijd te gen Excelsior M laten schieten. De oefen- meester van Zwaluwen VI, in het dagelijks leven expediteur, volgt Sinds kort voor zijn 'gewone' werkgever een cursus, waardoor hij op dinsdagavonden niet aanwezig kan zijn. Voor de trainingen van de Vlaarding se tweede klasser, die zijn vervroegd naar maandag, is dat geen probleem, maar bij de wedstrijden (RN Cup en Vlaardings kam pioenschap) moet Zwaluwen VI het met een plaatsvervanger doen. Hoewel Excelsior M en Zwaluwen VI niet de moeite hadden genomen de loting van de Nieuwsblad Cup bij te wonen, werden de honneurs van deze twee clubs uitstekend waargenomen door de RN-hostesses. Sylvia Goolegem, Cissy de Groot, Mary Olsthoorn, Elzeline Koerselman en Marlies Maas (v.l.n.r.) zien deze wed strijd helemaal zitten. door DONALD BAX Rotterdam Twee potentië le finalisten, althans qua sta tus, moeten al na de eerste ronde gedwongen afscheid nemen van de Rotterdams Nieuwsblad Cup. Tot dat tweetal kan ook Fortuna VI, vorig seizoen tegen Smits- hoek gedecideerd winnaar van de 'superfinale', behoren. De Vlaardingers, die jongst leden zondag door een 1-0 ne derlaag tegen DFC uit de kopgroep van de tweede klasse werden gestoten, heb ben een uitwedstrijd geloot tegen Hennes DVS, ook al geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken. De tweede 'kraker' in het distriet 2 (clubs buiten Rotterdam ten noorden van de Nieuwe Maas) bestaat uit een botsing tussen Excelsior M en Zwalu wen VI, de twee hoogst spe lende zaterdagcluhs in deze regio. Ron van Dijk, de trainer van DHS, Is niet van plan zich te vertillen aan het Vlaardingse HVO. Zowel Koos de Gooijer (oud-trai ner van Strijen) als Geert Meijer (nu oefenmeester van Strijen) was best te spreken over deze pa ring. Het ging hen te ver om van een (te) vroege finale te spreken, maar beiden waren blij met het feit aan een aansprekende te genstander te zijn gekoppeld. Fortuna VI en Hermes DVS .stonden begin dit seizoen in de voorbereiding al eens tegenover elkaar en toen trok de Schie damse eerste klasser met 2-0 aan het langste eind. „Als het ergens om gaat, is voet bal altijd leuk", aldus Fortuna- trainer Koos de Gooijer. „Fortu na is bekerhouder en 2al zeker weer een voorname rol willen spelen. Zelf vind ik die Nieuws blad Cup ook leuk, omdat het een goed georganiseerd toernooi is". En collega Meijer: „Ik hoop dat het een leuke pot wordt. Ik heb de RN Cup al een keer met DCV gewonnen. Je speelt tegen ploegen diejenietzo vaak tegen komt en ook dat is een aardig ge geven. Dat we nu meteen tegen de winnaar van vorig jaar spe len, maakt het alleen maar aan trekkelijker". Afwezigheid In de afgeladen Burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis was het gisteravond jammer dat de clubs uit het Waterweggebied veelal schitterden door afwezig heid. De dinsdagavond is voor dg meeste verenigingen het meest ideale tijdstip voor een bestuurs- vergadering, maar het zou van.' niveau hebben getuigd toch een j representant af te vaardigen. Of j is het gebrek aan kader daad- werkelijk zon groot, dat nie-> mand zich enkele uurtjes kon, vrijmaken? Nu stak de beleefde, j en gewaardeerde aanwezigheid, van vijf clubs (Hermes DVS.J DHS, Ursus, Vlaardingen en. RKWIK) schril af bij het aantal; l inschrijvingen (25). ,-J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2