Vlaardingen lonkt nu naar recreatiegebied Sfeervol kantoor in onderdoorgang Schiedamse expositie in Duitse partnerstad ES VLAARDINGS DAGBLAD SCHIIAMSÏ COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Woningbouwveremging kweekt begrip ondanks SSSW-erfenis Gevolgen brand veel ernstiger dan vermoed Spelen op hout Miskoop van de maand Woningbedrijf bestrijdt vandalisme Drukkerijen en garages zijn behoorlijk schoon Experiment met liften Alphons Ariënsstraat Problemen rond ABC uit de weg geruimd FRANKS ABONNEES ZIJNZ'N BESTE VRIENDEN Bedreiging inwoner schokt Gorzenaren Boomplantdag Extra kracht De Toevlught Geen horeca in Lindenhof Bekeuringen toegejuicht I B E Z 0 R G iTÖL IHieiWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardinsen. Telefoon: 010-4343239,4352066.4350557'^^^ VRIJDAG 31 MAART 1989 PAGINA 13 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam In het ledenblad van de bewonersveteniging Bachplein breekt Harry van Doom een lans voor de Woning bouwvereniging Schiedam. Het gaat goed met de corporatie, schrijft de redacteur van het be wonersblad. Het is evenwel niet duidelijk, of het oud-raadslid van D66 zijn stuk ook heeft geschreven als re dacteur, of dat hij even zijn an dere pet had opgezet. Van Doorn is namelijk ook: commissaris van dezelfde woningbouwvereni ging, die hij nu de hemel in prijst. Hoe Van Doom zich ook opstelt, hij zal in ieder geval slagen in zijn doel: meer begrip los te ma ken voor de perikelen van de Woningbouwvereniging Schie dam (WbvS). De bewonersvere niging Bachplein heeft het zo vaak aan de stok gehad met de WbvS, dat menigeen wellicht in de veronderstelling verkeert aldus Van Doorn dat de cor- poratie-ïïieuwe-stijl geen haar beter is dan haar voorganger, de SSSW. Maar dat zou een verte kend beeld zijn, aldus Harry van Doorn. Het gaat volgens hem wel degelijk beter. Hij legt uit, dat bewoners en dè verhuurder nu eenmaal afwij kende belangen kunnen hebben. Dat kan tot meningsverschillen lelden en dat je daarover onder handelt, is terecht. Van Doorn maakt duidelijk, dat de grootste problemen rond de corporatie dateren uit de tijd van de SSSW. Dat was de stichting Samenwer kende Schiedamse Woningcor poraties. Deze stichting was het werkapparaat van vijf zelfstan dige corporaties, waarvan som mige zware verliezen leden. Een fusie van die vijf werd noodza kelijk en samen met het werkap paraat kwam er een nieuwe or ganisatie uit de bus: de WbvS. „Deze nam niet alleen de lusten over, maar ook de lasten van de oude verenigingen", legt Van Doom uit. Over enkele van die zaken bestaat nog altijd onenig heid. Probleem is evenwel, dat het SSSW-archief een 'puin hoop' was. De "WbvS is er veel tijd aan kwijt om hierin arde aan te brengen, maar dezelfde tijd is in feite nodig om de nieuwe or ganisatie gezond te houden. Van Doom vindt het alleszins begrij pelijk dat de WbvS voorrang geeft aan plannen, waardoor de SSSW-erfenis op het tweede plan komt. Hij vindt dat dat niet moet worden uitgelegd als zaken op de lange baan schuiven. Redacteur/commissaris Van Doorn: „Persoonlijk ben ik van mening dat de huidige direc teur" {Fanny de» Graaf) „met haar medewerkers, het huidige bestuur, de ledenraad en de raad van commissarissen er momen teel alles aan doen om de WbvS om te toveren tot een gezonde, sociale verhuurder. Daarbij schenkt men echt wel aandacht aan de problemen, die de diverse bewonersverenigmgen nog heb ben lopen. De factor tijd blijft echter een grote rol spelen". Schiedam Zeventien Schie damse kunstenaars nemen bin nenkort deel aan een expositie in het Westduitse Esslingen. De tentoonstelling, die een over- zicht van de ontwikkelingen in de beeldende kunst in Schiedam geeft, wordt vrijdag 21 april door wethouder Luub Hafkamp van cultuur geopend- De tentoonstelling vormt een onderdeel van de uitwisseling van kunstenaars, waarover de gemeentebesturen van Esslin gen en Schiedam verleden jaar overeenstemming bereikten. De overeenkomst wordt als een ver dere uitbouw van de vriend schappelijke relatie tussen de steden beschouwd. Sinds 1964, toen Schiedam tot de zogenaamde Jumelage toetrad, onderhoudt de Jeneverstad goe de contacten met Esslingen. Met andere partnersteden als het Franse Vlenne, het Italiaanse Udineen het Joegoslavische Ve- lenje zijn de contacten aanmer kelijk minder hecht. Naar de laatstgenoemde stad vertrekt dit jaar wel een scouting-groep, maar met de andere partnerste den staan de uitwisselingen nog immer op een laag pitje. Directeur Hans Paalman van het Stedelijk Museum, topamb tenaar Ben Hakkenbroek en wethouder Luub Hafkamp leg den verleden jaar de basis voor de kunstuitwisseling. In Esslin gen spraken zij met directeur Alexander Tölnay van het Schwörhuis af, dat hij zijn expo sitieruimte beschikbaar 2ou stel len voor Schiedamse kunst. Schiedamse kunstenaars kon den vervolgens documentatie materiaal inzenden om voor de tentoonstelling in aanmerking te komen. Uit de inzendingen maakte Schwör een selectie van zeventien kunstenaars, die elk met één werk op de expositie worden vertegenwoordigd. Onder de deelnemende kunste naars bevinden zich namen als Diet Wiegman, Inge van Haas- tert, Sjef Henderiokx, Jos Hach- mang. Martin Moesïnan, Frits Kloppers, Albert Verkade, Mar- jo van Soest en Henny van Leeu wen. De kunstwerken worden binnenkort naar West-Duits- land vervoerd, waarna een klei ne Schiedamse delegatie de ope ning met haar aanwezigheid zal opluisteren. „In eerste instantie hadden we plannen om een bus te huren", vertelt Maria Cleven van de af deling cultuur, sport en jeugd (CSJ), waarvan Hakkenbroek chef is. „Uiteindelijk hebben we maar van dat plan afgezien, om dat er bij de kunstenaars niet zo fek veel belangstelling voor een ezoek aan de tentoonstelling bleek te bestaan". De kosten van de expositie wor den gedeeld door de gemeenten Esslingen en Schiedam, terwijl men een bijdrage van de West duitse ambassade tracht los te weken. „We denken niet direct aan geld, maar meer aan het le veren van faciliteiten", aldus Maria Cleven. Het ligt in de bedoeling, dat Schiedam dit najaar als tegen prestatie een expositie van Ess- lingse kunst in het Stedelijk Mu seum program mm eert. Mu seumdirecteur Paalman is mo menteel bezig met de voorberei dingen van de tentoonstelling, die in de loop van november moet worden geopend. Vlaardingen Op zoek naar ruimte voor wo ningbouw komt de ge meente Vlaardingen welhaast onvermijdelijk terecht in recreatiege bieden. In de stad kunnen volgens amb tenaren nog zo'n 2200 huizen worden gebouwd, terwijl er vol gens die zelfde ambtenaren min stens 3000 nieuwe huizen nodig zijn om het inwonertal van Vlaardingen op peil te houden. CDA-voorman Leo de Snaijer heeft al de Broekpolder ge noemd voor stadsuitbreiding. Wil van Rijn van D66 pleit voor een onderzoek naar woning bouw in de Holierhoeksepolder. Als derde mogelijkheid voor stadsuitbreiding wordt gekeken naar het recreatiegebied tussen Vlaardingen en Maassluis, de Zuidbuurt. Van die drie gebieden is alleen de Broekpolder van de gemeen te. Maar de meerderheid van de gemeenteraad is nog steeds te gen woningbouw in de polder, die volgens het beleidsprogram ma van de collegepartijen groen moet blijven. De Holierhoeksepolder is in be heer bij de stichting Beheer Landbouwgronden en zal in handen komen van het recrea tieschap Midden-Delfland, als de daar geplande surfplas is aange legd. Ook het gedeelte van Mid den-Delfland tussen Vlaardin gen en Maassluis is in beheer bij het schap, dat zich altijd verzet tegen aanslagen op de groene buffer tussen de Waterwegge- mtenten en Delft. Woordvoerders van de gemeen te Vlaardingen vermoeden, dat burgemeester en y/ethouders aan het einde van de volgende week met eigen berekeningen komen, waaruit zou blijken dat er op de open plekken in de stad meer dan 2250 huizen kunnen worden gebouwd. Wethouder Bas Goudriaan (stadsontwikke ling) heeft al eens het aantal van 2800 huizen genoemd. Wethouder Goudriaan heeft in een interview met deze krant nog een mogelijkheid geopperd om het inwonertal van Vlaar dingen op te vijzelen: de gemid delde woningbezetting, die in Vlaardingen erg laag zou zijn, moet omnoog. „Als je de gemid delde woningbezetting met een paar punten verhoogt, heb je er zo een paar duizend inwoners bij. Die kant moeten we op", zei Goudriaan. Uit cijfers van het stedebouw kundig bureau Kuiper Compag nons blijkt echter, dat de gemid delde woningbezetting helemaal niet zo laag is. In 1986 woonden er in Vlaardingen gemiddeld 2,39 mensen in een huis. In ste den als Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Amsterdam, Rotter dam en Schiedam is de gemid delde woningbezetting lager. Groeigemeenten als Capelle aan den IJssel en Spijkenisse, met meer eengezinswoningen, heb ben een hogere gemiddelde wo ningbezetting. vervolg van de voorpagina Schiedam De bewoners van de Galileistraat, die vanoehtend de noodlottige brand gadesloe gen, hadden op dat moment ze ker niet in de gaten dat de gevol gen van de brand zo ernstig zou den zijn. Omwonenden die, kort nadat de brand was uitgebroken, pools hoogte gingen nemen, zagen wel dat de bewoners van de boven woning van het balkon werden gered. Met ambulances werden de bewoners van de uitgebrande woning even later afgevoerd. Dat er bij de felle brand, die een beneden-en bovenwoning totaal In de as legde, twee mensen het leven hadden gelaten wisten op dat moment zelfs alle politie mensen nog niet. Een inspecteur hield het er vanochtend rond half zeven op, dat er slechts ge- ïwonden bij de brand gevallen waren. Op dat moment woedde de brand nog in alle hevigheid. Dikke rookpluimen kwamen door het dak. In heel Oost en een deel van het centrum hing een penetrante brandlucht. Omstanders meldden, dat de brandweer enkele minuten na het uitbreken van de brand aan wezig was. Direct nadat de mel- ding bij de politie binnenkwam, werd middenalarm afgekon- digd. Toen de eerste brandweer wagens arriveerden,^ had de brand zulke vormen aangeno men/dat de melding werd uitge breid tot groot alarm. De bran (3- ,/,weer Was nog uren bezig met na blussen./ Vroeger een tochtige onderdoorgang, nu handige kantoorruimte. Aan de Nieuwe Damlaan ïn Schiedam wordt volgende week het nieuwe onderkomen geopend van de wijk- en bewonersvereniging Wonen Leven Nieuwland, die voorheen gebruikmaakte van het wijkcentrum op het Dr. Wibautplein. De wijk- en bewonersvereniging bevindt zich vanaf dinsdag 4 april halverwege het wijkcentrum en het buurthuis aan de AI- bardastraat. Wethouder Hans van Kleef zal die dag het kantoor van Wonen Leven Nieuwland officieel openen. Het kantoor isgebouwd fn een onderdoorgang, die de flatbewoners rondom voorheen alleen maar overlast opleverde. De loze ruimte kon beter worden benut, dat had de gemeente Schiedam wel geleerd van een dergelijke aanpak in wijk Groenoord. Ook daar waren zulke open ruimten onder flatgebou wen gebruikt voor de realisatie van extra woonruimte. In Nieuwland gaat het om huisvesting van bewonersvereniging, projectteam stads vernieuwing en huisartsen. Terwijl Jeugdland deze week overal in de stad spelactiviteiten opzet voor de schooljeugd, vin den verscheidene jongeren ver tier op plaatsen die daar eigenlijk niet voor zijn bedoeld. In het Sghiedamse Volkspark aan de Rubenslaan heeft deze groep jon gens zich ontfermd over een sta pel pas gekapte bomen. Aan hun gedrag te oordelen is de partij hout een geschikte plek om hun fantasieën over het Wilde Westen de vrije loop te laten. Capelle aan den IJssel Als de tv-rubriek 'De miskoop van de maand' nog zou bestaan, zou de auto van een 18-jarige inwoner van Maassluis een goede kans hebben gemaakt om daarvoor in aanmerking te komen. De man reed gisteren in Capelle op rijks weg 20, toen zijn auto door een lekkende benzineleiding in brand vloog. De onfortuinlijke Maassluizer had de wagen die- zelf d e dag pas gekocht. De gealarmeerde brandweer kon niet meer voorkomen dat het voertuig geheel uitbrandde. De bestuurder en de twee passa giers bleven ongedeerd. Vlaardingen In de oprechte hoop, dat vandalen een flat aan de Professor Rutgersstraat m het vervolg met rust laten, heeft het gemeentelijk woningbedrijf 50.000 gulden gespendeerd aan het opknappen van de portie ken Over een half jaar wordt bekeken, of de maatregelen het verwachte psychologische effect hebben en ook in de andere flats moeten worden toegepast De twee portieken en trappen huizen van de flat in de Zuid- buurt ogen na de opknapbeurt een stuk vriendelijker dan voor heen. Er is meer verlichting, de wanden zijn keurig betegeld, de plafonds geschilderd, de brie venbussen vernieuwd en het breekbare glas is vervangen door glazen bouwstenen. Niet op alle plaastert zijn vanda- lismebestendïge materialen toe gepast Tussen de hal en de ber gingen is een houten deur met een ruit geplaatst, waaraan ver nielers hun hart zouden kunnen ophalen. Maar het woningbe drijf hoopt dat zo'n deur minder vandalisme uitlokt dan de met stalen platen beklede exempla ren in andere flats. Hoe de proef zal worden beoor deeld kan ïng. K.H.M. Evenhuis, waarnemend directeur van het woningbedrijf, niet op voorhand- zeggen. „Het doel is het terug dringen van het vandalisme en daarmee het verhogen van de gebruikswaarde van de flats. Be kladde muren zullen steeds snel worden schoongemaakt en ver nielde dingen worden snel gere pareerd". „Wij gaan ervan uit, dat iets wat er netjes uitziet minder snel wordt vernield of beklad", zegt Evenhuis. De waarnemend di recteur vindt het moeilijk daar over uit te wijden. „In hoeverre nodigt een omgeving uit tot van dalisme? Als je zo'n vraag stelt, beland je snel in een discussie overallerlei wollige begrippen". Tot dc proef met de verfraaide portieken werd besloten in over leg met de twee jaar geleden op gerichte bewonerscommissie Zuidbuurt, Uit een enquête van die commissie was gebleken, dat de bewoners van de Zuidbuurt zich nog het meest ergerden aan het vandalisme en de vervuiling in en rond de flats. Wanneer het experiment over een half jaar wordt beoordeeld, zal de stem van de bewonerscommissie voor het woningbedrijf zwaar wegen. Vlaardingen Garages en drukkerijen in Vlaardingen houden zich in de regel redelijk aan de milieuvoorschriften. Ze verwerken hun afvalstoffen doorgaans op verantwoorde wij ze. Slechts een klein deel van het schadelijke afval wordt door het riool gespoeld. Dat blijkt uit een controle door gemeentewerken. De controle werd uitgevoerd in het kader van een proef. Sinds 198? mag Vlaardingen met rijkssubsidie verscherpt toezicht uitoefenen op de naleving van een aantal milieuwetten. In de garages werd gelet op de afvoer van gebruikte materia len, zoals olie, koelvloeistof, ont- vetter en remvloeistof. Verre weg de meeste garagehouders geven die afgewerkte stoffen mee aan inzamelaars, een be trekkelijk gering deel (nog geen 14 procent) verdwijnt in het ri ool. Administratief bleken de za ken minder goed te kloppen: in 18 gevallen werd geconstateerd dat de vergunningen niet in orde waren. Schiedam De Woningbouw vereniging Schiedam kan reke nen op een subsidie, waarmee de bouw van drie liften mogelijk wordt gemaakt in de Alphons Ariënsstraat en omgeving. Er staan drie flats met veel oudere bewoners. De bouw van liften stelt deze bewoners in staat lan ger in hun huis te blijven wonen. Zeker is de bouw van de drie lif ten nog niet, want de Woning bouwvereniging Schiedam (WbvS) wil er niet toe overgaan zonder eerst de bewoners te raadplegen. WbvS-directeur Fanny de Graaf kondigt aan, dat de bewoners binnen anderhalve maand een uitnodiging kunnen verwachten om erover te praten. De subsidie is toegekend door het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieu. Het gaat om een experi mentele vorm van huisvesting. De flats aan de Alphons Ariëns straat waren vroeger eigendom van één der vijf woningcorpora-- ties, die twee jaar geleden bij de fusie opgingen in de WbvS, De gemeente Schiedam ging zelf in een eerder stadium al over tot bouw van liften aan bestaande flatwoningen in Nieuwland. Schiedam Architect D. van Maanen kan weer aan het werk- Een jaar lang heeft hij andere projec ten op zijn tekentafel gehad dan de geplande ABC- vestiging aan de Lange Kerkstraat in Schiedam, maar de problemen die voor vertraging zorgden zullen naar alle waarschijnlijkheid spoedig tot het verleden, behoren. Dat heeft C A Nederland mede namens de Ko ninklijke Ah old (Albert Heijn) en Blokker meege deeld aan de kleine linkse partijen in Schiedam, Gemeentebelangen en het Bureau Alternatieve Hulpverlening. Samen met AH en Blokker maakt C A deel uit van de ABC-formule. Er is in Schie dam veel verzet tegen een ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat, maar volgens mevrouw M. Kliek van C A is er weer vertrouwen in goed overleg met de gemeente om tot realisatie te ko- ROT T E R D A MS NIEUWSB L A D "Ik doe hel nou al meer dan vier jaar", zegt Nieuwsblad-bezorger Frank Gelens. "Bovendien woon ik in dezelfde buurt, dus ik ken al mijn abonnees. En zij kennen mij. Ik maak heel dikwijls een praatje. Gewoon gezellig. £n toen ik nog voetbalde, was dat eigenlijk best makkelijk. Want dan kon ik vertellen, dat ik zaterdag een uurtje later zou zijn. Omdat ik een wedstrijd had. Niemand die dat erg vond. Maar ik ben nu gestopt met voetballen. Want,het werd ten slotte toch te moeilijk om het te combineren. En de krant gaat voor, nietwaar? Een ideale bijverdienste als je op school zit". Frank is een snelle jongen. Bezorgt twee wijken binnen het uur. "Nou ja, ik heb dan ook alleen maar portiekflats. Dat stopt natuurlijk makkelijk weg", relativeert hij zijn dagelijkse karwei, dat hem al een brommer en een HiFi-installatie heeft opgeleverd. En deze zomer een vakantie in Spanje. De sport vindt hij één van de sterke punten van het Rotterdams Nieuwsblad. Maar daarnaast leest hij ook altijd de stadspagina's. "Die vind ik heel goed", zegt hij. "Daarop lees je ten minste wat er in je eigen omgeving aan de hand is. En dat wil ik best weten". Ook benieuwd naar wal Rotterdammers, zouden moeten weten: Bel gratis: 06-0229300 of stuur de ingevulde voorpaginabon op. WERELDSTADSKRA N T Schiedam Bewoners van de Gorzen hebben zich solidair ver klaard met een wijkbewoner, die de laatste tijd te maken heeft ge had met bedreigingen door zoals werd meegedeeld. het Jongerenfront Schiedam. Er is bij deze wijkbewoner onlangs een ruit ingegooid, nadat al eerder telefonische bedreigin gen waren geuit. In de wijk wordt nu een onderzoek inge steld. Zo zal de politieworden benaderd met de vraag, of zich zulke taferelen meer voordoen in de wijk. „Dit is wel heel on- gorzens", vinden de Gorzena ren. Een politieman, die de aangifte van de vernieling in behande ling nam, zou hebben verklaard dat de daders vermoedelijk be kend zijn, „O nee, zijn ze weer bezig", zou de agent hebben uit geroepen. Een bevestiging hier van kon evenwel op het politie bureau niet worden verkregen. Het Jongerenfront Schiedam werd twee jaar geleden ook ge noemd in verband met een ex plosie bij het Turks koffiehuis aan de Parkweg. Er werden toen twee arrestaties verricht. Het front is geen organisatie, die pu bliekelijk aan de weg timmert. Het zou gaan om extreem-recht se vandalen. De Gorzenaar, die nu bedreigd is, is niet van buitenlandse kom af. Hij is actief in links Schiedam en is fel gekant tegen discrimi natie en racisme. Vlaardingen Driehonderd scholieren van 13 scholen doen volgende week woensdag mee aan de Vlaardingse boomplant dag. In de Babberspolder, de Vettenoordsepolder en de West- wijk" planten zij acacia's, elzen, perebomen en kersebomen. Verreweg de meeste bomen worden die dag geplant ïn het kooibos van de eendenkooi tus sen Vlaardingen en Maasland. Maassluis Jongerencentrum De Toevlught zal het personeel binnenkort met een halve for matieplaats uitbreiden. Het col lege van B en W vindt het nodig het aantal fulltime-medewer kers op te trekken tot twee, om dat het straathoekwerkproject heeft gezorgd voor een flinke extra toeloop naar het jongeren centrum. Schiedam In de oude regen tenkamer van de Lindenhof komt geen restaurant of café. De gemeente heeft afgezien van de horecabestemming, omdat de komst van zo'n etablissement zou leiden tot protesten van de bewoners van het voormalige weeshuis aan de Lange Achter weg. Het weeshuis werd enkele jaren geleden gerestaureerd. De SSN creeerde er woonruimte voor al leenstaanden en paren. De stij- volle regentenkamer met goudleren behang werd vrij gehouden voor horeca. De Schiedamse kastelein Joop van Hees had er een optie op. Van Hees woont in de buurt en is ook eigenaar van café De Kuil in het Groenendal. Hij heeft van het Gemeentelijk Woningbeheer te horen gekre gen, dat het nu de bedoeling is een kantoor te vestigen in de re gentenkamer. SchiedamDat de politie hard rijders op de Havendijk op de bon heeft geslingerd, wordt toe gejuicht door de bewonersvere- nïgïng Schiedam-Zuid. Het moet eens afgelopen zijn met het mis bruik van de Havendijk als snel weg, bracht de achterban al naar voren op de jaarvergadering. De politie las dat in het wijkblad de Gorzette en voerde een snel heidscontrole uit. Eén op de acht automobilisten bleek veel sneller te gaan dan toegestaan is. De bekeuringen werden uitgedeeld wegens snel heden van 66 tot 88 kilcmeter per uur. Al in de jaren zeventig sprak de bewonersvereniging zich uit te gen een Zuidelijke Randweg. De gemeente beloofde toen snel- heidsbeperkende maatregelen om er geen sluipweg tussen Vlaardingen en Rotterdam van te maken. Deze maatregelen zijn uitgebleven. Vooral daarom is de vereniging blij met het politie optreden. „Dat is tenminste iets". 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag lot 16.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1