Hengelsporters zetten forellen uit in vijver Bewonerscommissie heft plastic glas Museum laat een 'korte' Westland-marathon zien Acties bej aardenzorg krijgen veel steun Van Lier vertrekt in 1992 VLAARDINGS DAGBIAD SCHIEDAMSE CQfJRANI NIEUWE WATERWEG COURANT Gerard Boender uitgeschakeld Westland- marathon ook op televisie Vader en zoon op dievenpad Tien ruiten ingegooid Parkeermeters geplunderd Inbraak Arepol Polder wordt bos-moeras Tweede kans m%'J- voor bussluis ALEXANDER KAN NIET BUITEN SIMON Schiedam mag reageren op plannen Ontwikkelingen Koningshoek aan banden DINSDAG 4 APRIL 1983 PAGINA 11 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343829.4352066.4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349764. Vlaardingen - Gerard Boender (44), raadslid voor de PvdA in Vlaardingen, is voor maanden uitgescha keld. Boender viel op Twee de Paasdag ruggelings van een keuken trapje en kwam zo ongelukkig op een hamer terecht, dat hij met ernstige verlammingsverschijnselen in het Dijkzigtziekenhuis moest worden opgenomen. Boender werd onmiddellijk geopereerd, maar het zal pas over een paar weken duide lijk zijn of die operatie tot herstel leidt. „Het zal in elk geval heel lan?gaan duren", weet PvdA-vüorman John Ranshuijsen. „Het is een heel beroerde situatie". Over de genezing van Boen der, of diens eventuele te rugkeer in de politiek, valt nog niets te zeggen. „Wij zul len over een paar weken in overleg met Gerard kijken hoe het nu verder moet", zegt Ranshuijsen. De fractie voorzitter neemt voorlopig de plaats van Boender in de commissie voor stadsont wikkeling in. Schiedam De duizend fo rellen, die de Hengelsport vereniging Schiedam Om streken in het Beatrixpark gaat uitzetten, krijgen waar schijnlijk nauwelijks gele genheid hun nieuwe leefom geving te verkennen. De vissen worden uitgezet met het vooropgezette doel de leden van de vereniging en hun niet georganiseerde collega-henge laars een goedkoop doch smake lijk maaltje te bezorgen. Met de forelactie viert de vereni ging het 75-jarig bestaan. Voor de vijver in het Beatrixpark, waar de vissen op 28 april wor- dén uitgezet, is gekozen wegens de goede waterkwaliteit. „Het is het beste water dat we hebben", aldus een bestuurslid. Iedere Schiedammer, die over de vereiste vergunning beschikt, mag proberen een forel te ver schalken. Een dagvergunning is al te koop voor drie gulden. De woordvoerder van de hengel sportvereniging: „Dat is toch geen geld voor een verse forel? Bij een kwekerij betaal je voor een ogenblikje vissen al gausv vijfentwintig piek". De voor de braadpan bestemde forellen, die in hun laatste le vensuren nog even mogen vast stellen hoe schoon het water in het Beatrixpark wel is, zijn af komstig van een kwekerij in Beesd. De jubilerende vereni ging hoopt dat het behoorlijk druk wordt op de oevers,van de vijver in het park. „Hoe meer vissers, hoe beter. Wij wensen ze een goede vangst Dat is meteen een goede reclame voor de vere niging". De zegsman verzekert dat het om een serieuze actie gaat en dat er geen verband bestaat met de spraakmakende 1-aprü-grap uit Het Nieuwe Stadsblad van enke le jaren geleden. Sportvissers weiden toen opgeroepen een lijntje uit te gooien in zwembad Zuid, waar forellen zouden zijn uitgezet in het kader van een energiebesparend project Enke le tientallen vissers gaven arge loos gehoor aan die oproep. ASfil-iUS iüï- sxatö> MSBAÜ O jj/-. - Bewoners vierden een feestje in de nu keurig betegelde hal van hun flat. .Vlaardingen „Ha, mooi! Van- dalismebestendige' glazen", 'sprak een lid van de bewoners commissie van de PLN-wonin- gen in de Zuidbuurt gistermid- dag verheugd. Met waarnemend directeur K.H.M. Evenhuis van het Woningbedrijf werd gister middag het plastic glas geheven op een succesje van de twee jaar oude commissie: twee vandalls- mebestendige portieken in een flat aan de Professor Rutgers- straat. Vijftigduizend gulden heeft het gemeentelijk woningbedrijf erin geïnvesteerd, om in de portieken van een flat aan de Rutgersstraat het vandalisme te weren. De wanden zijn keurig betegeld, de plafonds geschilderd en de deu ren en brievenbussen vervan gen. Reden voor de bewoners commissie om de portieken met' slingers te versieren en een fees tje te vieren. „Maar de aanlei ding is een droevige", hield Evenhuis de aanwezigen voor. Want het vandalisme in de PLN-flats rees de pan uit. Door de opknapbeurt zijn de portieken minder kwetsbaar ge worden. Daarmee is het pro bleem van het vandalisme niet opgelost, zei Evenhuis. „Wij moeten samen proberen de boot te keren. De sociale controle moet terugkeren", zei hij tegen de leden van de bewonerscom missie. „Bewoners moeten de moed hebben om tegen jongeren die zich aan vandalisme schuldig maken te zeggen: hé, wat doe Üe bewoners vonden het een hele verbetering. „En niet eens allen vanwege het vandalisme", zeiden zij. Vroeger zaten alle brievenbussen aan een kant van de flat en moesten sommige be woners tweehonderd meter lo pen over de galerij en vier trap pen af en op om de post te halen. Die brievenbussen zijn nu ver deeld over de twee portieken. Over een halfjaar bekijken wo ningbedrijf en bewonderscom- missie, of de verbouwing inder daad het vandalisme heeft ver minderd en ook in de andere flats moet worden uitgevoerd. Maassluis De NOS-televisie rukt aanstaande zaterdag op nieuw uit om de Westland-ma- rathon op de beeldbuis te bren gen. De marathon, die zaterdag middag in het centrum van Maassluis van start gaat, wordt op de voet gevolgd door camera mensen op motorfietsen en een vaste camera bij de finish. De beelden van de hardloop wedstrijd door het Westlandse kassengebied wordt *s avonds op de televisie gebracht De uitzen ding van Studio Sport begint om kwart voor tien en duurt tot even voor half elf. Beelden van de marathon wor den in een later stadium waar schijnlijk ook door Sky Channel uitgezonden. De onderhandelin gen met het satellietstation van Rupert Murdoch zijn momenteel nog gaande. Schiedam Een 42-jarige Schiedammer en zijn 19-jarige zoon hebben gisteravond op last van de politie een tijdje voor op perman gespeeld. Het tweetal moest een stapel van 130 bouw stenen van een etage in de Ar- chimedesstraat naar beneden sjouwen. Vader en zoon hadden de stenen even tevoren gestolen van een bouwplaats in Sehïe- dam-Oost. Ze wilden er in het huis van een kennis een muurtje mee optrekken. Omwonenden zagen net duo het materiaal in een bestelbusje laden en waar schuwden de politie. Vlaardingen Onverlaten heb ben in de paasvakantie tien rui ten ingegooid van rooms-katho- lieke basisschool De Hoeksteen aan de Olmendreef. Met stenen en golfballen werden de ruiten aan diggelen gesmeten. De scha de bedroeg gulden. zo'n tweeduizend Schiedam Met de arrestatie van twee Rotterdammers, die af gelopen nacht parkeermeters op de Vismarkt openbraken, denkt de politie een goede slag te heb ben geslagen. De twee mannen, 24 en 33 jaar oud, zijn mogelijk ook verantwoordelijk voor het plunderen van tientallen par keermeters elders in de stad. Een wakkere bewoner van de Visr markt waarschuwde de politie toen hij verdachte geluiden hoorde. Volgens de politie zijn de daders waarschijnlijk drugsver slaafden, die van de buitge maakte kwartjes verdovende rtje middelen aanschaften. Vlaardingen Een inbreker heeft de afgelopen nacht in café De Arepol een cd-speler, een cassettedeck en een fles wodka gestolen. De deur van het café aan de Prins Hendrikstraat werd geforceerd. De waarde van de buit bedroeg bijna duizend gulden. door CAREL VAN DER VELDEN MaassluisWie de expositie 20 jaar Westland Marathon be zoekt, krijgt onwillekeurig het gevoel dat het volbrengen van de klassieke loopafstand een koud kunstje is. Lopend langs de affiches, posters, attributen en historische kranteknipsels pas seren bezoekers van het Ge meentemuseum binnen de kort ste keren de 5-, 10-, 15- en 20-ki- lometerborden, terwijl de finish voor iedereen binnen handbe reik ligt. Toch ligt het in de lijn van de verwachting, dat het leeuwen deel van de bezoekers van de gis teren geopende tentoonstelling 20 jaar Marathon de editie van aanstaande zaterdag hooguit passief zal ondergaan. Verstandig, want die bezoekers hebben op de tentoonstelling ook kunnen zien en lezen, dat het volbrengen van de marathon zelfs voor getrainde atleten geen .eenvoudige opgave is. Wat te denken van de geoefende hard loper Pheidippus, die in 490 voor Christus naar Athene reude om het heuglijke nieuws van de overwinning op de Perzen te melden? Direct nadat de bood schap was overgebracht, stortte de atleet ter aarde om niet meer op te staan. De historische aanleiding voor de beroemdste atletiekdiscipli- ne, die sinds 20 jaar ook in het Westland wordt opgevoerd, wordt aan het begin van de speels ingerichte tentoonstelling aan de orde gesteld. De beneden zaal van het museum aan de Hoogstraat is niet alleen opge sierd met attributen die betrek king hebben op de marathon, de 'looproute' langs de wanden is ingericht als een marathonpar- eours. Naast de eerder aangehaalde ki lometerbordjes is de museum zaal opgesierd met een verfris- singspost, dranghekken en een EHBO-kraan, opgesierd met een aantal zuurstof flessen, die de ge middelde diepzeeduiker niet zouden misstaan. „Die hebben we in al die jaren gelukkig weinig nodig gelhad", lacht Aa Bouwens. Hij is vanaf het prille begin betrokken ge weest bij de organisatie van de Westland-marathon en leverde samen met atletiektrainer Wim Verhoorn de belangrijkste in grediënten voor de tentoonstel ling. Bijna alle kranteknipsels, T- shïrts, vlaggen en wedstrijdpos ters komen uit zijn privéverza- meling. „Ik heb deze spullen al tijd bewaard, maar ik heb nooit gedacht dat ze nog eens in een museum zouden hangen. Eens te meer bet bewijs, dat we met die marathon toch het nodige te weeg hebben gebracht". Nadat de historische achtergron den van de klassieke loopafstand zijn belicht, komt de geschiede nis van de Westland-marathon via oude kranteknipsels, foto's en affiches aan bod. De aanleiding voor de eerste Westland-marathon staat nestor Ad Bouwens nog helder voor de geest. „Als lid van de districts commissie van de atletiekbond kreeg ik de opdracht de wegatle- tiek in deze regio te stimuleren. Een marathon vonden wij een goede methode. De opzet slaag de, want reeds in 3970 werd in Naaldwijk de atletiekvereniging Olympus opgericht". Dat het evenement in de loop der jaren sterk js gegroeid in om vang en aanzien, wordt nog eens duidelijk onder de aandacht ge bracht. Zo had de uit Kethel af komstige winnaar Hans van Kasteren in 1969 slechts te ma ken met 53 concurrenten, terwijl dit jaar waarschijnlijk ruim.4000 atleten aan het evenement deel nemen, Het budget ging nave nant omhoog. In 1969 gaf de or ganisatie 865 gulden uit, terwijl de begroting nu van ruim drie ton uitgaat. Dat de Westland-marathon ook commercieel groeide, tonen de in lijsten opgehangen posters uit de loop der jaren aan. Werkte men in 1969 met een eenvoudige zwartwit poster, momenteel wordt het evenement, gelar deerd metsponsomamen, op een glanzende vierkleurendrukpos ter aangekondigd. Aan het eind van het parcours in het museum hangt één blanco lijst Aanstaan de zaterdag wordt uitgemaakt, welke atleet met zijn beeltenis de lacune in de tentoonstelling mag opvullen. Het onderschrift Win naar 20e Westland-marathon' is reeds aangebracht. Vlaardingen Het groene pol derlandschap ten noorden van rijksweg 20 verandert de ko mendejaren drastisch van aan zien. Groen blijft het, maar daar mee is alles gezegd: de centime ters lange grashalmen maken vanaf morgen plaats voor me tershoge struiken en bomen. In de Aalkeet-Buitenpolder, ruwweg het gebied tussen de eendenkooi en de Rijskade, ste ken morgenochtend 200 Vlaar- dingse schoolkinderen de spade in ae grond om onder toezicht van gedeputeerde Peter van Heemst zo'n 1000 jonge bomen te planten. Volgens het recreatieschap Mid den-Delfland, dat deze boom feestdag organiseert, betekent de beplanting een belangrijke bijdrage tot behoud van de na tuurlijke waarden in dit gebied, dat elders in een 'moeras' wordt herschapen. Vlaardingen heeft weer een bussluis. Op de Anthony Knotten beltsingel is een barrière opge worpen, die alleen door bussen kan worden genomen. De bewo ners van de singel zijn opgetogen. Zij hadden meer dan genoeg van al het razendsnelle sluipverkeer langs hun huizen. Omdat de kuil op de kop van de Schiedamse- weg bij de politiek uiteindelijk niet in de smaak viel, is van de bus sluis op de Knottenbeltsingel geen verdieping, maar juist een verhoging gemaakt. Automobilis ten zuilen niet zo dom zijn om op de betonnen banden op de Knot tenbeltsingel hun auto stuk te rij den, denkt de gemeente. Bij de kuil op de Schiedamseweg ge beurde dat wet. Rien Lensvelt (SGP) en George Neljssel (WD) fulmineerden in de gemeenteraad regelmatig over die verschrikke- i lijk vinding. Lensvelt doopte de e sluis zelfs om in 'tankval'. Najaren heen en weer gepraat werd de kuil J in de Schiedamseweg gedempt, om ongelukken te voorkomen. o Schiedam De actievoerende verzorgers in Huize Frankeland, die strijden voor meer personeel en vijf procent loonsverhoging, kunnen rekenen op brede steun. Tientallen bewoners van het met spandoeken versierde be jaardentehuis aan de Sinte Li- duinastraat speldden gisteren spontaan een button op met de slogan 'Geef me de vijf'. Zelfs directeur W.J.B. Huckrie- de tooide zich met het fel-oranje papieren handje. Hij zette ook als eerste zijn handtekening op de lijst, die vrijdag aan het stadsbe stuur wordt aangeboden. Huckriede onderschrijft de stel ling van het personeel, dat de si tuatie in de bejaardenzorg on houdbaar is geworden. Door de slechte betaling bejaarden ver zorgers verdienen gemiddeld 300 gulden minder per maand dan Hun collega's in verzorgings tehuizen als Driemaasstede loopt de belangstelling voor het vak sterk terug. „Wie zakelijk denkt, kiest een ander beroep", aldus Huckriede, voor wie het steeds moeilijker wordt bekwa me krachten aan te trekken. Actievoerders gebruikten giste ren hun vrije dag voor een esta- fettetocht langs Driemaasstede, het Schielandziekenhuis en de Schiedamse bejaardenhuizen om hun vakgenoten te mobilise ren. Voorzien van een stapel handtekeningenlijsten trokken ze per bakfiets door de stad. In de Liduinastraat werden ze uitge wuifd door een vergrijsde, strijd lustige bewoner die ook zonder de spandoeken te lezen zijn me ning klaar had: „O, voeren jullie actie? Goed zo. Ik heb zelf ook al tijd gevochten". Verzorgsters Sylvia Kooij en Marie-Jet van Broekhoven lichtten de noodzaak van hun protest als volgt toe: „De situatie is nu zo datje in je eentje voor 15 psycho-geriatrische patiënten moet zorgen. Het enige waar je aan toe komt is die mensen eten geven en ze naar de wc brengen. Leuke dingen met ze doen is er niet bij, terwijl dat wel zou moeten. Er is gewoon meer per soneel nodig". Frankeland-direeteur Huckrie de beaamt dat en geeft vervol gens de provincie, waarvan de bejaardenzorg financieel afhan kelijk is, een veeg uit de pan: „In dit soort tenten is zware meer- zorg een absolute noodzaak. En wat wil de overheid? De nadruk leggen op lichte verzorging. Pure verspilling van geld en vakkrachten! Het beleid, voor zover daar al sprake van is, slaat nergens op. Er is een groep oude ren die zorg nodig heeft, en dat moet goed gebeuren. Als de overheid geld voor dit werk uit geeft, moet ze ook zorgen dat dat geld goéd besteed worat". Huckriede kan de eisen van zijn personeel stuk voor stuk billij ken. Hij vergoedde zelfs de reis kosten van zijn medewerkers, die op 15 maart de landelijke de monstratie op het Malieveld in Den Haag bijwoonden. De actie groep, die op de terugreis in de trein werd opgericht, wordt door de directie geen strobreed in de weg gelegd, tenminste zo lang het werk er niet onder lijdt. De acties in Huize Frankeland duren nog de hele week. Vrijdag worden de ingezamelde handte keningen aan het gemeentebe stuuraangeboden, in de hoop dat ze vandaar hun weg zullen vin den naar politiek Den Haag. Alexander Mllnninghoffin Moskou moet kunnen rekenen op Simon Ates in Rotterdam. Want als de correspondent van het Rotterdams Nieuwsblad in alle vroegte zijn wereldnieuws uit het land van Gorbatsjov naar dc redactie seint, dan gaat hij er wèl vanuit, dat Simon Ates die middag de krant punctueel en snel bij de abonnees in de bus stopt. Simon Ates is een van de vele honderden bezorgers van het Rotterdams Nieuwsblad. En eigenlijk vervult hij een sleutelpositie: hij is de laatste, belangrijke schakel in de nicuwsstroom. En hij weet dat. „De krant moet zo gauw mogelijk bezorgd zijn", zegt hij. „Ik doe er 150 in drie kwartier. Best leuk werk. Ik heb ook goed contact met mijn abonnees. Allemaal aardige mensen, en daar doe je het voor. Natuurlijk óók omdat het een goede krant is. De sport bijvoorbeeld, vind ik prima. Maar er staat zo véél boeiends in deze wereldstadskrant. Veel meer mensen zouden 'm moeten lezen. Laat ze maar eens bellen. Ik bezorg 'm graag. En dat geldt natuurlijk ook voor al die andere collega's van mij". Een welgemeend advies van Simon: Bel gratis: 06-0229300 of stuur de ingevulde voorpagina bon op. Vlaardingen Burgemeester Fred van Lier (61) doet zijn ambtsketting in 1992 definitief af. De eerste burger van Vlaar dingen zet dan een punt achter zijn carrière, die hem van een wethouderschap in Den Haag bracht tot burgemeester van de tweede stad van de Rijnmond. Na Rotterdam is Vlaardingen immers de grootste gemeente in de regio. Het was dan ook Van Lier, die gistermiddag een vergadering voorzat van de Rijnmond-burge meesters. Hij deed dat als plaats vervanger van Rotterdams bur gemeester Bram Peper, die ver hinderd was op een vergadering van het overlegorgaan Rijn mond (OOR). De burgemeesters spraken daar onder meer over het omstreden plan voor super gemeenten. Eerder die dag had Van Lier in kleine kring het 35-j'arig bestaan van de afdeling voorlichting ge vierd met een introductie van drs, Els Pet en mr. Karei Peters bij de lokale pers. Pet en Peters 2ijn respectievelijk sectorhoofd en hoofd van de gemeentevoor- iichting, die verder drijft op de vindingrijke Jan Maneij en Re- mus Aussen. Schiedam Een eigen visie op de bebouwing van het Stadserf kunnen omwonenden niet meer op tafel leggen. Wel mogen zij. commentaar leveren opdde al min of meer vastliggende-plan nen van architect Han dé Kluy- ver en wethouder Chris Zijde veld. Voor dat doel heeft de gemeente een reactie-avond georganiseerd in het stadskantoor, het epicen trum van waaruit' de vernieu wingen op de omliggende kaal slag worden geregisseerd. Van het braakliggende gebied tussen Broersvest en Singelkerk, ofwel het Emmaplein dat al ja ren als parkeerterrein in ge bruik is, wil de gemeente de 'huiskamer' van Schiedam ma ken. Daarom zijn op de reactie avond niet alleen bewoners van de Oostwijk en het centrum, wel kom, maar alle inwoners van de stad. „De toekomst van het Stad -x serf gaat immers iedere Schie dammer aan", beweert de ge meente. Ambtenaren geven op de bijeenkomst tekst en uitleg over de bebouwingsstudie. De plannenmakerij zou overi gens nog in een pril stadium zijn. Op de tekeningen van De Kluy- ver staan weliswaar bepaalde gebouwen aangegeven zoals een bibliotheek, een theater, een filiaal van het stadskantoor en woningen en winkels maar of al die voorzieningen er ook daadwerkelijk komen, hangt af van de financiële mogelijkhe den. En daarover zwijgt de ge meente tot nu toe in alle talen. De reactie-avond, die volgens eerdere mededelingen van wet houder Zijdeveld niet als een in spraakronde mag worden ge zien, vindt plaats op woensdag 12 april en begint om 20.00 uur. Maassluis De leden van de Ondememersfederatïe Maas sluis kunnen opgelucht ademha len. De kans, dat zich in winkel centrum Koningshoek nogmaals 'ongewenste ontwikkelingen' voordoen, zal aanzienlijk wor den verkleind. De federatie was onlangs nogal verbolgen over het omzetten van de Torro- in een Konmar-vestigmg. De uit breiding van de supermarkt er voeren verschillende nering doenden als bedreigend voor hun omzet. Op verzoek van de federatie heeft het gemeentebestuur het bestemmingsplan voor Konings hoek nog eens bestudeerd. De conclusie luidde dat er welis waar weinig uitbreidingsmoge lijkheden zijn, maar dat sommi ge ontwikkelingen toch niet kunnen worden tegengehouden. Burgemeester en wethouders hebben nu besloten een nieuw bestemmingsplan te ontwikke len, waarin strengere voorwaar den aan uitbreidingsplannen worden gesteld. Vooruitlopend op dat plan, dat nog tenminste een half jaar op zich zal laten wachten, is een voerbereidings- besluit genomen. Dat betekent dat sommige ontwikkelingen nu al niet meer mogelijk zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1