Sluipverkeer Ambacht vraagt om ongelukken «S™!™8 Drukte in musea dankzij jongeren ElvL Varia en Othello: zweten voor ovatie Feike wint onderdeel marathon Weering Na lustrum gaat fanfarefestival terug naar af Koster VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Steekpartij in Kethel Winkeldief overrompeld Inbrekers aangehouden Stroper actief Oude vrouw bestolen john kroes VOLGENDE WEEK BETER irüista studio DRIEMAAL 'DE KUIP' VOL HOUT... MAANDAG 17 APRIL 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754, ■T Stuivertje Wisselen haalde de Vlaardingse toneel vereniging varia zaterdag applaus en bloemen binnen Schiedam/Vlaardingen Trad het Schiedamse Othello vrijdag avond met de klucht Op een Blauwe Maandag op in een half vol Passagetheater, een avond later stond de Vlaardingse to neelvereniging Varia met Stui vertje Wisselen op de planken van de Stadsgehoorzaal te zwe ten voor de felbegeerde staande ovatie. Othello en Varia zijn twee fana tieke verenigingen, die hard re peteren om een handjevol be langstellenden een enkele keer per jaar te amuseren. Daarom is er vaak binnen de amateurvere- nigingen een"'discussie gaande overae repertoirekeuze. Een ko misch stuk vol overspel, relatie problemen en saaie huwelijken trekt meestal meer publiek dan een tragedie. Het grote publiek wil een spiegel voorgehouden krijgen, zodat men om de eigen problemen kan lachen, lijken Varia en Othello te denken. Bei de verenigingen kiezen meestal komische stukken. De afgelopen jaren zijn veel goe de spelers bij Othello wegge gaan. Ook regisseur Ernst Hoog straten en de debuterende hoofdrolspeler Jos Debeij, die vrijdag op voortreffelijke wijze een onnozele, 'seksloze' drogist vertolkte, verlaten nu de groep. In de klucht van John Dole draaide het om een relatie die de drogist, 's nachts uren naar de sterren kijkend, heeft met een autoritaire akela. De godin Lyra probeerde deze saaie situatie te veranderen door de drogist te bestrooien met een poeder, dat een stérke aantrekkingskracht uitoefent op vrouwen. Verder moest een geheimzinnig elixer zijn liefdesdrang aanwakkeren, maar natuurlijk dronk de ver keerde persoon dit op. Resultaat was dat er vijf vurige vrouwen achter hem aan renden, wat de nodige hilariteit in de zaal ver oorzaakte. Hoewel de tekstbehandelingen soms wat stroef verliepen, had het publiek een leuk avondje. Regisseur Hoogstraten, die sym bolisch afscheid nam door iedere speler een bosje vergeet-me- nietjes te' geven, was h,et niet al tijd eens met de repertoirekeuze. „Othello mikt op het grote pu bliek, waardoor inhoudelijk goe de stukken blijven liggen. Dat ïs jammer. Ik legde het* accent op het spelplezier tijdens het oefe nen. Maar ik moet toegeven dat ze wel altijd succes hebben". Was Varia vroeger een club, waarvan de aanhang zich meer leek te interesseren voor het bal na dan voor het toneel, nu ligt de nadruk duidelijk op het spelple zier. Iedere toeschouwer is wel kom, maar ook Varia moet op boksen tegen de televisie en het vooroordeel dat amateurtoneel aandoenlijk is. Dat bleek duide lijk uit het aantal lege stoelen. In het blijspel Stuivertje Wisse len van Douglas Donald werd door de spelers gedemonstreerd dat huwelijksproblemen niet al tijd tot een echtscheiding hoeven te leiden. De discussies over emancipatie en carrière maken omlokten bij menig toeschouwer een glimlach. Het stereotiepe huwelijk, waarin de vrouw het huishouden doet en de man al leen aan zijn werk denkt, diende als uitgangspunt en werd door Gustï Struijs en Cees Wapenaar met hun jarenlangespelervaring fijnzinnig uitgebeeld. Regisseur Hans Abma, zelf ook verwoed speler en sinds 1969 verslaafd aan toneel, laat de spe lers in hun rol gebruikmaken van hun eigen karakter. „Is ie mand traag, dan laat ik hem zijn rol traag uitbeelden, zodat het personnage veel natuurlijker en echter overkomt. Maar tijdens de eerste weken van een oefen periode ligt het accent op tekst kennis, later wordt de expressie pas benadrukt". Dankzij die aanpak beleefde het Vlaardingse publiek zaterdag een gezellige avond. Ook de spe lers genoten nu en dan zichtbaar. De voorstelling dreef duidelijk op het motto van veel amateur- verenigingen: repetities lol, zaal helemaal vol, al blijft het laatste moeilijk te verwezenlijken. Schiedam Twee Schiedammers zijn in de nacht van vrijdag op za terdag in Kethel door een ongeveer 17-jarige jongen meteen mes be laagd. Terwijl het duo uit de richting van de Hof van Spaland liep, kreeg één van de Schiedammers het aan de stok met de jongen. Ter hoogte van de kruising van de Schiedamseweg en de Ör. Sauer- straat trok de belager plotseling een mes, waarop de 2?~jarige vriend van de Schiedammer tussenbeide kwam. Deze manoeuvre kwam de 'bemiddelaar' op enkele messteken te staan. De man is verbonden bij een EEïBO-post. Van de messentrekker ontbreekt elk spoor. Rotterdam Geen blaren, geen bloe dende vingers, maar wel felicitaties, een medaille en een prachtig boeket bloe men. De trainingsarbeid van Feike Wa- quê was niet voor niets geweest. De 12- jarige Schiedammer won met zijn zwarte Wheely Racer in de marathon van Rot terdam de recreanten race bij de rolstoe lers. Feike deed over de vijftien kilometer iets meer dan 1.02 uur. Vorig jaar debu teerde hij onopvallend, deze keer smaakte hij het gevoel van de winnaar. De lopers, die beduidend vermoeider de finish bereikten dan de kleine Feike, schudden de Schiedammer eerst de hand voordat zij zelf de felicitaties en bloemen in ontvangst namen van vrouw en kinderen. De lopers konden de pres tatie van Feike waarderen en dat lieten ze merken ook! Een trotse moeder Wa- qué deelde in de feestvreugde. Haar zoon flikte het toch maar even. Feike zelf bleef er opvallend nuchter on der. Hij was tevreden over zijn tijd, maar toch schold hij op die soms steile hellin gen in het parcours. „Ik voelde mijn ar men. pas na zo'n zeven kilometer. Toch train ik haast elke dag een half uur om in conditie te blijven, maar m'n Lchaam re- "i ageert anders in zo'n wedstrijd", Feike zit al vijf jaar in een rolstoel. Hij kan nauwelijks lopen en is blind aan één oog. Hij lijdt volgens zijn moeder aan een ongeneeslijke ziekte. De jongen voelt zien echter allesbehalve invalide, zeker niet tijdens een wedstrijd: „Het is hart- w stikke leuk om mee te doen. Of je invali- de bent, ach. dat maakt hier niet uit. Ie- g dereen zet een prestatie neer en dat telt. Winnen is niet belangrijk, meedoen w: wel". 11 Hoewel. Feike speelt zijn bescheiden rol x j té glansrijk. Wie hem kent, weet dat hij stilletjes geniet van zijn triomf. En die w informatie komt van een betrouwbare De 12-jarige Feike Waqué heeft de buit bij de rol- bron. want wie kent hem beter dan zijn stoelers binnen. De Schiedamse jongen wint bij de eigen moeder. recreanten. Vlaardingen Bewo ners van Vlaardinger- Arabacht hebben bij de gemeente geklaagd over het sluipverkeer, dat sinds de aanleg van de bussluis in de Anthony Khottenbeltsingel zich een weg zoekt door hun buurt. „Je kunt je kinderen niet meer met een gerust hart naar buiten laten gaan. Dit is vragen om on gelukken", zegt bun woordvoer der E.R. Schilder. Hij spreekt van een onhoudbare situatie. Volgens het verkeerscirculatie plan (VCP) zou tegelijk met de aanleg van de bussluis in de Knottenbeltsingel ook het Bur gemeester De Bordesplein wor den afgesloten. De sluis zou an ders het doorgaand verkeer niet weren, want met een kleine om weg konden automobilisten weer op de Anthony Knotten bel tsingel terecht komen, rede neerde de gemeente aanvanke lijk. Maar in dé onderhandelin gen over het college kwamen PvdA, CDA en VVD daarop te rug. Een kleine omrjjroute zou ook wel voldoende zijn om het doorgaand verkeer te weren, dachten zij. Teveel De bewoners van Ambacht zijn allerminst gelukkig met de ver andering van inzicht. De bus sluis ligt er pas een paar weken, maar nu al hebben zij meer dan genoeg van de verkeersoverlast. Het doorgaand verkeer kiest nog steeds de Knotten beltsingel, ze_ gen zij. „Er is gewoon .teveel ver keer in de wijk", zegt Schilder. „En de automobilisten rijden on verantwoord hard". De gemeente heeft besloten om over drie tot zes maanden te be kijken of de afsluiting van de Khottenbeltsingel het gewenste resultaat heeft gehad. Dat is de bewoners van Ambacht veel te lang. Zij willen dat het Burge meester De Bordesplein zo snel mogelijk alsnog wordt afgeslo ten, zodat het sluipverkeer weer verdwijnt. De bewoners hebben gewaarschuwd, dat zij de ge meente aansprakelijk zullen stellen voor de schade aan hun, nietonderheide, huizen. SIiedrecht Een 29-jange win keldief uit Schiedam, die naar eigen zeggen toch wel wat ge wend is. is niet van plan zich ooit nog te vertonen in Siiedrecht. De Schiedammer kwam in die plaats van een koude kermis thuis, toen hij probeerde geld te stelen uit de kassa van een win kel aan de Kerkbuurt. Hij lokte de winkelier met een smoes uit de zaak en slaagde er zelfs in de kassa te openen. Verder kwam hij niet, wamde fors uitgevallen zoon van de winkelier betrapte hem Toen de ijlings door de winkelier gewaarschuwde poli tieagenten ter plaatse kwamen, zagen ze alleen de uit de kluiten gewassen zoon op de grond lig gen. Toen ze goed keken, zagen ze onder junior iets bewegen. Bo vendien hoorden ze iemand ker men. Dat bleek de Schiedammer te zijn Maassluis Afgelopen nacht zijn in Maassluis een 39-jarige in woner uit die stad en twee Am sterdammers van 34 en 38 jaar aangehouden. Zij bekenden met name in Vlaardingen een flink aantal woninginbraken te heb ben gepleegd Vlaardingen Spelende jon gens hebben in de bosjes langs het pad Rondom West. ter hoog te van de Boerbaavestraat, een lokvogel in een kooitje en het net van een stroper gevonden. „Een gruwelijke ontdekking", vindt politiewoordvoerder Leo Sluij- ter. In het net waren al zeven vogels verstrikt geraakt. Twee van die vogels, een putter en een huis mus. waren dood toen de jongens het net vonden. De vijf andere vogels werden door de jongens bevrijd. Vlaardingen Twee vrouwen hebben zaterdag een bejaarde bewoonster van de Iepestraat van haar gouden sieraden be roofd. Terwijl een van de twee het 8l-jarige slachtoffer aan de praat hield, doorzocht de ander het huis. De waarde van de buit is met bekend. Een inbreker heeft in de nacht van vijdag op zaterdag geluids apparatuur en sigaretten gesto len uit café De Peper aan de Pe perstraat. Omwonenden ont dekten zaterdagmorgen dat de deur van het café openstond. De politie vermoedt dat de deur met oen breekijzer is opengebroken. De waarde van de buit bedraagt 1500 gulden. Blazers zetten in het Passagetheater hun beste beentje voor. Schiedam Na vijf jaar vindt Roel van Raalj het welletjes. De zesde editie van het drunafanfa- refestival van de Streekmuziek- school komt er weliswaar, maar zal veel kleinschaliger zijn dan het pretentieuze festival oat za terdag in en rond het Passage theater werd afgewerkt „Volgend jaar gaan we terug naar af en richten we ons weer volledig op de plaatselijke vere nigingen", vertelt Van Raaij tij dens de korte pauze die tussen het ochtend- en middagpro gramma valt „Het is namelijk een beetje uit de hand gelopen", verduidelijkt hij. Roel en zijn broer Marcel van Raaij begonnen 'hun' festival vijfjaar geleden als een geintje. „Het begon allemaal in de Blau we Brug. Marcel en ik waren de eerste instructeurs, die slaagden voor een cursus om les te geven aan drumfanfares. Vooraf zei den we dat we een feestje zouden geven als we slaagden. Dit festi val is daar min of meer uit voort gevloeid". Voorlopig geniet hij nog met voi le teugen. In de ochtenduren was het Passagetheater immers afge laden. Van de mogelijkheid voor amateurbiazers om samen te spelen met de Geniekapel werd massaal gebruik gemaakt. Ook slagwerkers uit de regio (Schie dam, Vlaardingen en Maassluis) profiteerden gretig van het aan bod een workshop van de Fries Sjoerd Westra bij te wonen. „Dat enthousiasme verbaast me natuurlijk niet", meldt Van Raaij. „De Geniekapel is lop of the bril en Westra is met zijn aparte drumtechniek natuurlijk ook een man. die veel leerlingen trekt". Tevredenheid Het middagprogramma gaf Van Raaij ook al volop reden tot te vredenheid. Met optredens *in het centrum van de plaatselijke Rijnmondband, de Leidse show marchingband K G en het Leeuwardense Pasveerkorps had hij eveneens het neusje van de zalm naar Schiedam gehaald. Trots is hn vooral, omdat de mu ziekschool eigenlijk geen budget heeft om dergelijke topkorpsen Maassluis De heropening van het Nationaal Sleepvaartmu- seum wordt zaterdag gevierd met een groot feest. Om twaalf uur precies zal burge meester Hans van. Es het ver bouwde museum in het oude stadhuis heropenen door een grote vuurpijl af te steken. Het museum, dat tevens het tienjarig bestaan viert, houdt dparna open huis. Alle bezoekers krijgen een bijzondere foto van een sleep boot. Kinderen van tien jaar worden extra verwend, zij krij-' gen een cadeautje van liet jarige museum. Voordat het officiële gedeelte van start gaat, probeert muziek korps Liberté de stemming erin te brengen met tromgeroffel en trompetgeschal. Vanaf twaalf uur zullen er zowel motorsleep boten als stoomsleepboten in de binnenhaven van Maassluis te bezichtigen zijn. De stoomsleepboten worden vertegenwoordigd door de Furie van stichting Hollands Glorie. Ook zal er een duwboot aanwe zig zijn die als voorbeeld van de laatste ontwikkelingsvorm van de sleepboten dient. Bovendien kan de Rïgel, het opleidingsschip van de zeekadetten, worden be zocht. Met één van de sleepboten Op de zolder van het Gemeen temuseum in Maassluis werden tegels beschilderd. Een kenner legt, ook aan volwassen geïnte resseerden, uit hoe dat moet. kan een rondvaart worden ge maakt. Op een ponton aan de Stadhuis kade speelt een orkest Daar kan men ook terecht vooreen drank je. Verder zullen er de gehele dag demonstraties van irodelbo- ten in de Vlieten te zien zijn. De winkeliers van de binnen stad dragen ook hun steentje bij aan de teesteiijkheden. Zij orga niseren onder meer een kleur- wedstrijd en regelen de rond vaart Vanaf zaterdag is ook het jubileumboek Van Beting en Sleeptros verkrijgbaar dat ge schreven is door N.J. Ouwe hand. Het boek is te koop in de winkel van het museum en bij boekhan del Den Draak. De prijs is34,50. Schiedam/Vlaardingen - Maassluis Het Stedelijk Museum in Schiedam had met vier gratis rondleidingen over even zoveel exposities best moeite gedaan om het Nationaal Museumweekend te laten slagen. Toch was de animo voor de ten toonstelling over Schiedams stadsontwikkeling van de laatste veertig jaar nogal gering, even als het bezoek aan 'Kunstig Pa pier', het Nationaal Gedistilleerd Museum en het open depot met zijn uitgebreide collectie Cobra- werken. Afgezet tegen de stroom bezoe kers, die zaterdag en zondag het veel kleinere Vlaardingse Visse- rijrnuseum bezochten, moet dat directeur Hans Paalman van het Stedelijk te denken geven. De aantrekkingskracht van het Vi5senjmuseum heeft ongetwij feld vooral te maken met de le gio mogelijkheden om ook de jongere bezoekers te behagen. V.t je nou drukken papa' ..u.ii een klem meisje weten, toen zij op de brug van het museum in de banken van de visafslag plaatsnam. Papa legde geduldig uit waarom snel druk ken niet zo handig is, omdat dan een te hoge prijs voor de vis moet worden betaald. „M<tar als je te laat drukt, dan koopt een ander die partij vis", schetste papa het probleem. De kinderen, die zich verdron gen rond de demonstraties van hel maken van scheepsmodellen en klederdrachtpoppen, onder streepten dat kinderen graag zelf iets doen. Maar het allerleukst vonden de honderden jongere bezoekers het toch om miniatuurscheepjes te bouwen, die vervolgens in een fles werden geschoven. Passief In het Stedelijk had een passieve beleving de overhand en was daardoor minder aantrekkelijk voor hei hele gezin. Ook het Ge meentemuseum in Maassluis had bij hei opzetten van een pro gramma onderkend, dat vooral op de jonge doelgroep moei wor den gemikt om een hoog bezoe kersaantal te kunnen turven. Op de zolder waren jonge Maas- sluizers urenlang geduldig bezig om een tegel te beschilderen en glazuren, terwijl anderen zich vergaapten aan een demonstra tie potten bakken Veel bekijks hadden ook de heren Stigter en Riedijk, die een stukje precisiewerk van formaat afleverden. Zij lieten in het mu seum op de Zuiddijk zien-hoe moeilijk, maar tegelijkertijd hoe boeiend, het is om de Maassluise watertoren op model na te bou wen. Iets extra's deden dit weekeinde ook het Streekmuseum Jan An derson in Vlaardingen met de monstraties van oude ambach ten en het Nationaal Coöperatie Museurn in Schiedam met een reeks video- en diavertoningen. Het muziekinformatie- en -do cumentatiecentrum Ton Stolk in Vlaardingen beperkte zich tot een gratis rondleiding. te contracteren. „We zijn er die vijf jaar steeds in geslaagd alle korpsen pro deo te laten optre den. Dat is prachtig, want we hebben het w el over korpsen die overal voor demonstraties wor den gevraagd en tot de beste tien van Nederland behoren", aldus Van Raaij. Met name om de Geniekapel te strikken hebben Roel van Raaij en zijn broer zich heel wat moei te moeten getroosten. „Een mili tair korps brengt extra proble men met zich mee", verduide lijkt hij. „In hun ogen is elk op treden een dienstoptreden, dus moet olies mei de kolonel of een andere hoge militair worden ge regeld. Ik kan je verzekeren.dat ik heel wat heb afgepraat om hen hier te krijgen". Volgend jaar zal de organisatie van het zesde drumfanfarefesti val minder voeten in de aarde hebben. „Maar de opzet blijft na tuurlijk hetzelfde", meent Van Raaij. „Dat is: plaatselijke ama teurs een kans gunnen zich ver der te ontplooien". Dat er m de regio voldoende ta lent rondloopt, bleek 's middags, toen de studieresultaten van de blazers en slagwerkersin eenge- zamepjijk optreden met de Ge- nickapel werden gepresenteerd. SO jaar Uw bedden-specialist Hnofd-sponsor Excelsior'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersves!) alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretefaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Met een oppervlakte vart meer dan driemaal "de Kuip" mag Houtcentrum v.d. Wetering met recht groot genoemd worden. 8 loodsen vol hout, doe-het-zeliartikelen, keukens, parket, schroten, plaatmateriaal, tuinhout enz. vormen een waar paradijs voor de echte doe-het-zelver. Gemakkelijk te bereiken, ruim gesorteerd en laag in prijs. Kortom, een bezoekje waard. Kom eens langs en verbaas u over Houtcentrum v.ü. Wetering! S B.V. HOUTCENTRUM Mwe. Maasstraat 2. Schiedam. 010-4269150/4264180

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1