Hermes DVS en Fortuna VI boeien na rust Timmermans 'Zondag gewoon weer voetballen' WATERWEG 'Hilariteit mag nooit in onderwijs ontbreken' Doek valt voor PPSC Hans Bos mikt YDL naar derby NAPRATEN MET Zevenbergen treedt terug NU EEN SOEPELE PENSIOENPOLIS- STRAKS MEER ARMSLAG Prinses Beatrixschool viert gouden jubileum door DONALD BAX Vlaardingen De mat te, zelfs ietwat gezapige eerste helft werd volle dig naar de achtergrond verdreven door de ui terst boeiende tweede rondgang. De als 'kra ker' aangekondigde ont moeting tussen Fortuna VI en Hermes DVS bood Vlaardingen Hans Bos zorgde er gisteravond voor dat VDL dinsdag 9 mei in de achtste finale van de Nieuwsvlad Cup als gast heer optreedt voor stadgenoot Excelsior M, De zondagvoetbal lers uit Maassluis verspeelden te gen Nieuwerkerk een 2-0 voor sprong (eindstand 2-2), maar in de noodzakelijk geworden straf- schoppenreeks was VDL via Bos net iets koelbloediger. De zater dagsectie van VDL verloor eveneens vanaf elf meter van De Hoilandiaan (eindstand 2-2) en DCV had eveneens kalktrappen nodig om zich CKC van het lijf te houden. inderdaad volop ver strooiing. Het slimmere Hermes, dat wel de ruimte creëerde waar de Vlaardingers constant in trech- tervorm aanvielen, eigende zich terecht een plaatsje in de tussen- ronde (thuis tegen de winnaar van VVKGTB/Spirit) van de Nieuwsblad Cup toe. Bekerhou der Fortuna VI moest in. de laat ste tien minuten buigen voor de een klasse hoger spelende Schie dammers (1-3). Het sierde Fortuna-trainer Koos de Gooijer dat hij ondanks de loodzware slotfase van de com petitie toch met een zo goed ais compleet eerste elftal van start ging. Hij hield z'n aanvallers Ron Hofman en Mari Visser in eerste instantie naast zich in de dug-out, maar dit tweetal zou na rust ondubbelzinig aantonen van grote waarde te zijn. De Gooijers collega Geert Meijer, beiden woonachtig in de Hoek- sche Waard en beiden behept met een Strijense historie, had slechts één wijziging aange bracht. René Grimmius* vervan ger Ben Lansbergen speelde te gen de lastige Jerry Monkau weer als een ouderwets degelijke voorstopper. Beide ploegen kregen in de eer ste vijfenveertig minuten één goede kans. Namens Fortuna VI Nieuwerkerk—VDL (zon) 2-2 VDL wn» José Garcia en Willem de Roo lilden VDL, Oat Gerard van der Hoek met een ernstige blessure zag uitvallen, naar een 0-2 voor sprong. Arjan Heemskerk en Fred Soko- Jowskï tekenden voor 2-2. VDL (zat}—De Hoilandiaan 2-2 Hol. wm Hoewel De Hoilandiaan in competitiever band r.'-ö klassen hoger speelt, kwam bet in Maassluis met dehakkeon over de sloot. Rob Visser schoot VDL tot twee maal too aan de leiding. Eric-Jan Loeters er> Ger van der Pijl tekenden voorde 2-2 eindstand. De stratschoppenreeks werd dank zij good- old Henk Soomsma met 4-3 gewonnen door De Hoilandiaan. door TON DELEEDE Schiedam Een grote dosis in zet en karakter bleek dit seizoen voor PPSC niet voldoende om zich in de tweede klasse van het zaterdagvoetbal te handhaven. Capelle schoot met speels gemak alle illusies aan diggelen door met een 4-2 overwinning het Thuriede-park te verlaten. De aanwezige bestuurders van Zwaluwen VI, konden opgelucht ademhalen en constateren dat niet zij maar hun sportieve riva len volgend seizoen een treetje lager zullen moeten spelen. Nog geen tien jaar geleden begon de triomftocht van de Pro Patria Sport Combinatie onder leiding van coach Arnold Lobman van uit de onderste regionen van de derde klasse. Nog iang niet ver geten is de triomftocht van de spelers in koetges getrokken door paarden door het centrum van Schiedam, nadat de promo tie naar de eerste klasse was be werkstelligd. Ook de huidige trainer van Rïjnsburgse Boys Arie Kurver beleefde drie ge- weldigejaren. Helaas wist PPSC zich niet te handhaven óp het hoogste ni veau. Vorig seizoen moest de bij PP inmiddels legendarische Lobman, als tussenpaus voor de ineens 'vertrokken' Toon Bra- kus, er al aan te pas komen om de dreigende degradatie te voor komen, wat hem inderdaad ge lukte. Deze jaargang mocht de voor het eerst als hoofdtrainer optredende Hans Bassant probe ren de door eenieder voorspelde stap terug te ioochenstraffen. PPSC moest van Capelle win nen om nog enige hoop te koeste ren. Vanaf de eerste minuut maakten de gasten hun hoge klassering waar en 2ag PP alle hoop vervliegen, nadat Ard Vis ser en John Kraan voor een 0-2 ruststand hadden gezorgd. On der aanvoering van de gretige invaller Erik Kolmeijer kwam PP even terug in de wedstrijd (1- 2 door Erik ae Hijs), maar tref fers van Visser en Leo de Vos sloegen een definitieve bres. De 2-4 van Jan van de Marei kon zijn ploeg ook niet meer voor de gradatie behoeden. „De wereld draait gewoon door", aldus een gelaten Bassant die het niet echt betreurde te vertrek ken naar Dilettant, „dat is de realiteit. Je komt gewoon iets te kort. Toch zie ik perspectief voor deze ploeg van jonge spelers". kopte Jerry Monkau op de attent reagerende Hans Eggelmeijer en aan de andere kant moest Jack den Herder (hij is voor twee wedstrijden geschorst en zal waarschijnlijk worden vervan gen door de doelman van het Al- elftal) zich strekken op een strie mende kopstoot van Oscar Bies heuvel. Het doelpunt waarmee Hans Dröge (voor de met een knieblessure uitgevallen Harry Vlasveld) voor Hermes DVS de score opende, was eigenlijk geen kans. Met de buitenkant linker voet krulde hij een mislukte solo van Biesheuvel achter Den Her der. Halverwege wisselde De Gooijer aanvoerder Wim van den Berg" en David Zwarts voor Mari Vis ser en Ron Holman. De offensie ve daden van Fortuna waren nu beter gestroomlijnd. De gelijk maker van Hofman, nadat Vis ser al de bovenkant van de lat had geraakt, was dan ook ver- diend. Het duel werd steeds le vendiger, met twee teams die op de vol ie winst gokten. Hermes DVS hield de zaken achterin echter beter onder controle, zo dat de treffers van Biesheuvel (reageerde snel op een door Den Herder gelost schot van Ad Bijl) en Robert de Roo (een lobje na een ogenschijnlijk afgeslagen; aanval) niet eens onverdiend ge-'-; noemd mochten worden. ANDRE HITMAN (25) verlegde zondag zijn oclivileilen alt kilometervreter op hel Hormet-terrein naar hat atraten- parcour* van de Rotterdamse mara thon. Het was de allereerst# keer dat de Schiedammer, dia doorgaans in de achterhoede van de brigade van Geert Meijer opereert, de 42 kilometer en 195 meter aflegde, hetgeen hem en de Ci selectie van Harmes DVS in totaal der tienhonderd gulden opleverde. Zijn eindtijd: 3 uur, 51 minuten en 4 secon den; zijn eindklassering: plek 4.605. Op hetzelfde moment versloeg de eerste klaiserop HargoXemes met 2-1, waar door zowel een kampioenschap als een degradatiepasltie tot de mogelijk heden blijft behoren. door PAUL VAN DEN BOSCH Hoe ontstond het idee om aan de Rotterdam Marathon mee te doen? „Ik had me al in augustus inge schreven. Ik wilde het wel eens proberen en eind vorig jaar ben ik gaan trainen. Maar vanaf de cember is daar eigenlijk niets meer van gekomen, mede om dat ik niet echt veel zin had om naast de twee voetbaltrainin gen ook nog eens flink te gaan lopen. Nu wilde het geval dat het Cl-team van Hermes, waarvan ik trainer ben, geld nodig had om met z'n allen een weekendje weg te gaan. En dus kwam een ouder van een van die jongens op het lumineuze idee om mij geld per kilometer te geven als ik de marathon zou gaan lopen. Dat balletje is toen gaan rollen en uiteindelijk heb ik voor mijn team 1.300 gulden opgehaald Hoe heb je je voorbereid? „Gebrekkig. Vier weken gele den ben ik weer begonnen met lopen. Als oefening heb ik vori ge week zondag 32 kilometer gelopen. Vorige week was ik voor mijn werk weg, dus heb ik geen enkele keer getraind. Dus om nou te zeggen dat het alle maal ideaal was, nee. Maar ze kunnen nu in elk geval niet zeggen dat ik geen conditie heb". En, ai weereen beetje hersteld? „Van m'n knie en van mijn be nen heb ik nog een beetje iast. Kwestie van overmoeidheid. Ik had nog nooit een langere afstand dan 32 kilometer gelo- sen en dat merkte ik ook wel. De laatste tien kilometer wa ren echt loodzwaar. Ik heb me toen echt naar de streep ge sleept. Het was heuveltje op, heuveltje af, echt afzien. Maar de ambiance vergoedde veel, die was echt fantastisch- Die laatste twee kilometers, van de Willemsbrug naar de CooJsin- gel, waren prachtig. Ik vond het ook heel leuk dat ik daar vijf,zes spelertjes van 'mijn' Cl zagstaan". Ben je van pian om deze mara thon van een vervolg te voor zien „Misschien wel. Maar in dat ge val bereid ik me toch beter voor dan deze keer. Wanneer ik goed train, zou ik de mara thon toch een half uur sneller kunnen [open dan nu". Even naar Hermes VS. Geert Meijer zal dè komende weken wei niet veel aan me hebben, „Dat was gekscherend bedoeld. Ik denk dat de vermoeidheid donderdag wel weer-verdwe nen zal zijn en dat ik zondag ge woon weer kan voetballen. Het is natuurlijk de vraag of Meijer verdergaat met het winnende team van zondag, maar dat zie ik dan wel weer. Dat is zijn zaak. Ik wil zondag gewoon weer voetballen". Jullie spelen in een vreemde competitie. Jullie kunnen nog kampioen worden maar ook' nog degraderen. „Het kan nog raar lopen, vooral omdat we nog vier wedstrijden te gaan hebben. Met een beeq'e mazzel verspelen de bovenste ploegen nog een paar puntje,s waardoor we dicht in de buurt komen. Wat de degradatie- streep betreft, daar zijn we nu wel definitief van verlost denk ik". Meijer gaat jullie verlaten. Wat vind je daarvan „Héél, héél jammer. Meijer is de beste trainer, die ik ooit heb gehad. Hij is een trainer die ge woon midden in de groep staat, bij wie dolletjes in de kleedka mer gewoon mogen. Zijn be sprekingen zijn simpel maar uiterst effectief. Het is dood zonde dat-ie weggaat". Vlaardingen Rik Zeven bergen is tijdelijk teruggetre den als voorzitter van Fortu na VI. Wegens reorganisaties binnen de firma Sovprent, waarvan Zevenbergen eigen- naar-directeur is, kan hij zich in elk geval tot en met ae zo mervakantie niet vrijmaken voor Fortuna VI. Harry Vlasveld schermt de bal afh zodat David f Zwarts van Fortuna VI niel gevaarlijk kan worden. Als u later meer fi nanciële armslag wilt. naast uw AOW of werkgeverspensioen, kunt u dat het beste zo vroeg mogelijk re gelen. Niet iedereen echter kan of wil zich vastleggen op een langdurige vaste jaar premie. Een variabele premiebetaling is dan een uitstekende op lossing. U legt zodoende een prima basis voor een aanvullende regeling, welke trouwens ook is af te sluiten in US dol lars. Wik u méér we ten over zo'n oude dagsvoorziening. bel ons dan even. Wij maken graag een af spraak met u vooreen advies op maat. Hogefaan 4. 3134 VK Vlaardingen, r leiefoon (010) 435 64 22 Rotterdams Nieuwsblad dj M woensdag I EE t 39 april 1989 110 J- - - •Wie mi iknki aan later, maakt meteen een afspraak met Timmcmant verzekeringen blijft nog even geheim, het moet een verrassing blijven. Oud-leerlingen zullen bij de reü nie kennismaken met een gloed nieuwe Prinses Beatrixschool, want vorig jaar is de hele bin nenkant verbouwd. „Maar plannen voor een groot scheepse aanpak lagen er al ja ren", weet meester Klapwijk te vertellen. „Tussen 1950 en 1955 waren de klassen overvol. Toen kreeg je de geboortegolf op de scholen. De Ideuterschool had al jaren geen plaatsen meer, er kwamen lange wachtlijsten. Toen zijn er wel plannen ge weest voor uitbreiding. In die tüd kwamen de plannen om een 'vleugel aan de school te bouwen, later werd gedacht aan een gym lokaal of een ULO. Zelfs werd er even serieus aan gedacht om een kerk naast de school te bouwen". Verbouwing Zo ver is bet nooit gekomen. De lege plek naast de school werd als snel met flats aan de Buys Ballotsingel volgebouwd. Van uitbreiding was geen sprake. Wel heeft de Prinses Beatrix school in 1988 een grote interne verbouwing ondergaan; ze ziet er van binnen weer spiksplinter nieuw uit. „Wat vroeger kleuterklas was, werd uitgebreid en is nu ook te februiken als toneelzaal. Boven wam een ontmoetings- en do- cumentatieruimte vooral voor de hogere groepen". „Veranderingen in de doelstel lingen van de school hebben er toe bijgedragen, dat de interne verbouwing daarop moest wor den aangepast", vertelt Jaap Boerlage enthousiast: „We willen de leerlingen oplei den om later zo zelfstandig mo gelijk en met verantwoordelijk heidsbesef een goede plaats in de maatschappij te verweryen. Daarom leren ze hun weg te vin den in telefoonboeken, het spoorboekje en oefenen ze in het documentatiecentrum, bovenin de school, om later zelfstandig informatie te vinden. Ook wordt regelmatig op de computer geoe fend". ,.De tijden zijn veranderd", zegt Boerlage, „en de school heeft zich daarop aangepast. Naast ba sisvaardigheden ais rekenen, le zen en spelling leren ze discus siëren en wordt er vaak in groepjes gewerkt. Je kunt alleen niet zover komen als met elkaar. Verantwoordelijkheid wordt bij gebracht en ook de vaardigheid hoe je te presenteren". Aan het oude jasje aan de buiten kant moet je je dus niet blindsta ren bij onze school", is zijn con clusie. Kwaliteit Een doorn in het oog zijn de be zuinigingen van Deetman. Di recteur Boerlage kan zich daar heel boos over maken: „Er wordt alleen maar naar geld gekeken. Er is een grens gesteld van 125 leerlingen. Een school die bene den die grens komt krijgt min der leerkrachten, groepen wor den samengevoegd. Maar de vas te taken blijven. Resultaat is: grotere groepen. Wat weer ten koste dreigt te gaan van de indi viduele begeleiding. De bezuini gingen draaien erop uit dat de leerlingen niet meer de begelei ding kunnen krijgen, die zij no dig hebben. En wat is een land nog waard dat ztjn onderwijs, en dus zijn toekomst zo op het spel zet". Oud-laerlingen, die belangstelling hebben voor de reünie op zaterdag 23 september, kunnen zich aanmel den bij Marja van der flee, telefoon 4623466. doorANNAMOLENAAR Schiedam Dit jaar viert de Prinses Beatrix school aan de Buys Bal lotsingel in Schiedam- Oost haar 50-jarig be staan. Op de school, even oud als de koningin zelf, zal een reünie plaatsvin den op zaterdag 23 sep tember. Nu al zijn docenten, ouders en oud-leerlingen druk bezig met de voorbereidingen „Het was vlak voor de oorlog, in 1939, dat de Prinses Beatrix school werd afgebouwd. In die tijd werd een officiële oorkonde over de stichting van de school in .de muur ingemetseld, nie mand weet meer precies waar. In december van dat zelfde jaar werd de school officieel geo pend, maar ze was,nog niet hele maal klaar". Frans Klapwijk bij de leerlin gen bekend als meester Klap wijk weet het zich levendig te herinneren. Zijn baan begon bij de opening van de Prinses Beat rixschool en hij heeft er tot aan zijn pensioen, enkele jaren gele den, voor de klas gestaan. „Omdat de andere scholen in de buurt overvol waren, was er tij dens de bouw al een hele lijst nieuwe aanmeldingen. Hoewel de school nog niet af was, gingen de lessen van start: klassen wer den ondergebracht in de omlig gende scholen zoals de Juliana- scbool en de school op de Singel achter C A. Op 1 december werd de benedenverdieping op geleverd en konden de eerste klassen hun school betrekken. Het Sinterklaasfeest is nog ge vierd in de Julianaschool, want de verf was pas nieuw!" Vluchtelingen Toen brak de oorlog uit, de leer lingen moesten plaats maken voor de Rotterdamse vluchtelin gen na het bombardement. Er brak vanaf dat moment een cha otische tijd aan in de gloednieu we school. In de klaslokalen werden bedden gezet en de nieu we schoolbanken werden buiten op het schoolplein opgeslagen. „Na de zomervakantie konden de kinderen de school weer in, maar zij hadden meteen gezel schap van twee andere scholen, omdat de Duitsers daar hun in trek in hadden genomen". Ook dat staat meester Klapwijk nog levendig voor de geest „Het ge bouw puilde in dat jaar uit van de kinderen: in het filmlokaal zat een klas; boven op zolder za ten klassen en zelfs op de trap werden lessen gegeven". Na de oorlog werd de toestand eindelijk normaal. En het aantal leerlingen groeide snel, omdat er in de buurt in snel tempo" huizen werden gebouwd. Hilariteit Er is nogal veel gebeurd in die eerste turbulente jaren van de school. Of die ervaring ook in vloed heeft gehad op de latere periode, is niet met zekerheid te zeggen. Wel is een feit, dat de school altijd een vrij spontane fi losofie van lesgeven heeft ge- hanterd: „De hilariteit in het onderwijs mag nooit ontbreken", zegt Klapwijk. „Dat is een begrip op onze school. Je moet de boel op z'n kop kunnen zetten en daarna is het weer rustig". Op dit moment loopt een groep zingend de schooltrap af. „Ik De school aan de Buys Ballotsingel in Schiedam-Oost: gezellig gebouw. vergeet nooit een jongen die rare geluiden in de klas zat te ma ken", vervolgt meester Klap wijk. „Steeds als ik me naar het bord keerde, begon hij weer. Plotseling draaide ik me om en vroeg: jö, doe jij altijd zo gek! Hi lariteit in de klas. Nooit meer last van die jongen gehad!" -„En dan kun je er nog zoveel dikke pedagogieboeken op nale zen, maar daar staat dat niet in. Het was er uit voor ik er erg in had", moet meester Klapwijk eerlijk bekennen, „spontaniteit is altijd een belangrijk element geweest op school". „Voor stagiairs was dat meestal wel wennen. We weten niet ze ker of het daaraan ligt, maar ^ve horen vaak van oud-leerlingen dat ze met veel plezier aan hun school terugdenken", zegt Jaap Boerlage. Hij is nu de directeur van de school en geeft les aan groep 7 en 8. Reünie ,,Twee jaar geleden werd ik op gebeld door een oud-leerling uit Utrecht, die dacht da£het 50-ja- rig bestaan in 1988 was. Meteen hebben we een commissie van oud-leerlingen in het leven ge roepen. Er bleek direct enthou siasme om een reünie te organi seren". Ed Warnaar, Evelien Schipper, André Marbus, Maija van der Ree en Henk Groenendaal heb ben die taak op zich genomen. Inmiddels zijn zoveel mogelijk oud-leerlingen aangeschreven. Deze commissie verzorgt de voorbereidingen voor de reünie en zoekt sponsors. Op dit mo ment zijn er al 312 aanmeldingen binnen. In samenwerking met ouders is het schoolteam, aan de slag ge gaan om ook plannen voor het kinderfeest uit te werken. Wat die plannen precies inhouden Meester Klapwijken directeur Boerlage: „Wat is een land nog waard, dat zijn onderwijs zo op het spel zet?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2