Van Dijk nu naar Vlaardingse politie Winkeliers eisen opsporing vandalen UT op! Di KONMARj KRANTÜ WEEK IN DE Bi Itzldiiii Chinese minister toont interesse in dakdekken Sociale dienst beheert fonds voor minima vioioir Brand verwoest bedrijf Klein links wil ook naar partnersteden o^PodoLinea KINDERSCHOENEN VLAAROINGS OAGBIAD SGHIEDAMSE COURANT NIEuIt WATERWEG COURANT Tropisch hout toch welkom in Maasland Euro-liberaal in Koningshof Bouw pastoor slaat paal St. Jozefschool op de planken xj Vers,vriendelijk,voordelig. Joop Huysmans wordt geëerd met plaquette Vlinderdag De Boshoek WHHMIEG Regionale radactie: Brede Havenstraat 6,313T BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefo;"liro:43432;9.43Ü066, jj57 DONDERDAG 20 APRIL 1989 PAGINA 17 sportredactie: 43-15209. Telelac 010-4349754. Een ontredderde medewerker van Ferrocem zag ondanks de vlammenzee gistermiddag kans een nieuwsgierige hond uit de brandende bedrijfshal te redden. Schiedam Nog geen half uur nadat de brandweer het pand had geïnspecteerd en veilig had bevonden, legde een felle brand gistermiddag de bedrijfshal van Ferrocem aan de Jan van Rie- beeckweg in de as. De hal was pas een paar maanden in ge- Jaruik. De schade loopt waar schijnlijk in de honderdduizen den guldens. Het vuur ontstond in de contruc- tiehal. waar balkonplaten voor renovatieprojecten worden ge maakt. De platen bestaan voor 60 procent uit het uiterst brand bare polystyreen, waaromheen een betonnen 'verpakking' wordt aangebracht. Bij het las sen en snijden van balkoncon structies vatte rond drie uur een voorraad isolatiemateriaal vlam. Het vuur verspreidde zich razendsnel. Het personeel, dat tijdig de hal kon verlaten, bleef ongedeerd op één medewerker na. die brand wonden aan beide handen en zijn gezicht opliep. Door de enorme rookontwikke ling trok de brand veel belang- stelling. Bij de brandweer kwa men niet minder dan 15 alarm meldingen binnen. De brand weer had het vuur al na een half uur onder controle. Het juiste schadebedrag moet nog worden vastgesteld. Het wachten is op de directeur van Ferrocem, die enkele dagen voor de brand op vakantie was ge gaan. Maasland Al bij de eerste de beste kwestie over het gebruik van tropisch hardhout heeft de Maaslandse gemeenteraad het laten afweten. Een meerderheid van CDA' en" WD' voelt niets vooreen aanvullend krediet van 5000 gulden voor de restauratie van feestzaal Tavenu. Dat extra geld is nodig om een andere houtsoort te gebruiken dan het omstreden tropisch hardhout. Na een politieke discussie is ge bleken daj de Open Groepering en de PvdA vasthouden aan het duurdere alternatief, dat bestaat uit een Amerikaans soort gre nen. Maar CDA en VVD menen dat een verantwoord gebruik van tropisch hardhout moet - worden toegestaan. Het pro bleem van de ontbossing in de Derde Wereld wordt met een principiële weigering toch niet opgelost, vindt men. „Slechts een klein gedeelte van dat hout houdt verband met de export", stelt de liberale fractievoorzitter Ellen-Joy Groosman. CDA-fractievoorzitter Pleun Quak kiest ook voor tropisch hout, hoewel hij het „er moeilijk mee heeft". De fracties van de Open Groepering en de PvdA hebben echter weer moeite met deze ommezwaai van het CDA. „Eerst nemen we een symbo lisch besluit om het tropisch - hardhout te beperken", aldus Wïebe Gouma (PvdA). „Maar nu het wat duurder wordt, zeggen - we meteen weer nee. Het CDA wist tijdens de vorige discussie ook al dat het duurder zou wor gden". De gemeente Maasland leek aanvankelijk voorop te lopen bij het verminderen van het ge bruik van tropisch hardhout. Nog tijdens de raadsvergadering van januari beloofde het college van burgemeester en wethou ders de gemeenteraad dat ge- brnik te willen beperken. Aan nemers in Maasland konden een dwingend verzoek verwachten geen tropisch hardhout meer te gebruiken. Wethouder Piet Houtenbos ver telde destijds dat er in plaats van tropisch hardhout voor Tavenu naar een alternatief zou worden gezocht Maassluis Europarlementa- riër drs. Gijs de Vries keert na de landelijke VVD-bijeenkomst op 4 maart, waar hij werd gekozen tot lijsttrekker voor de Europese verkiezingen, terug in Maassluis. De pas 32-jarige De Vries is don derdag 27 april gastspreker'In het politiek café in onimoetings- centrum Koningshof. Hij pro-- beert die avond antwoord te ge- ven op de vraag wat Europa voor Nederland kan doen. De aspec- ten die hij met name wil belich ten zijn werk, milieu en veïlig- heid. Na zijn inleiding, die om 20.00 uur begint, gaat bij in disussie met het publiek. Vlaardingen Minister Cees van Dijk (binnenlandse zaken) stelt op 28 september het nieuwe Vlaardingse politiebureau offi cieel in gebruik. Vorige week sloeg hij in Schiedam nog een eerste paal. In Vlaardingen schiet de bouw al op en reikhal zend ziet de politie uit naar de verhuizing. De werkomstandig heden in het noodonderkomen aan de Westiandseweg zijn, zegt commissaris Gijs Bierling, rond uit erbarmelijk. ,,De primitieve werkomstandig heden hebben onmiskenbaar een negatieve invloed op het ge leverde produkt gehad en heb ben dat nog steeds", schrijft hoofdcommissaris Anton Spel in het verslag over de tweede helft van 1988. Dat is te zien aan de .jaarcijfers. Er werden aanzien lijk minder misdrijven opgelost dan in 1987. Dat was overigens ook te wijten aan een stijging van het aantal inbraken en rij wieldiefstallen, misdrijven, waarvan er in'de regel toch erg weinig worden'opgelost. Boven dien was het onderzoek naar de moord op Petronella Achter berg, in juli vorig jaar, bijzonder arbeidsintensief.-' Maar de invloea van de huisves ting is onmiskenbaar, zegt com missaris Bierling. „Er moeten ie dere dag arrestanten gebracht en gehaald worden, in Maassluis en Schiedam. Dat kost veel tijd. Dus blijft er minder tijd over om re cherchewerk te doen". De politie moet soms haar toe vlucht nemen tot vreemde maat regelen. Zo staat in sommige kantoortjes de radio vaak kei hard, om te voorkomen dat ar restanten door de dunne muur tjes in het gebouw afspraken met elkaar kunnen maken of kun- 9en horen wat de rechercheurs zeggen. „Da's niet erg prak tisch", aldus Bierling. In juli is het leed geleden. Dan verhuist de politie naar het nieu we bureau aan de Delftseveer- weg. Als minister Van Dijk in september het bureau officieel in gebruik stelt, is de politie waar schijnlijk alweer gewend aan het nieuwe onderkomen. Schiedam 1 Het bespreken van buitenlandse zaken wakkert de reislust kennelijk aan. Tijdens een commissievergadering, waar zaken werden besproken als subsidie aan de Nicaraguaan se stad Somoto, een schoolreis naar Brodnica in Polen en een uitnodiging van de Britse zuster stad Neath, liet Bart de Leede (PSP/PPR) namens klein links weten dat een vertegenwoordi ger uit deze hoek dit jaar graag de partnerstedenconferentie in Wales wil bijwonen. Tot dilsver was dit jaarlijkseuit- stapje afwisselend voorbehou den aan hoge ambtenaren, wet houders en raadsleden van de grote partijen. De partnerste denconferentie vormt een jaar lijks forum van zeven Europese steden, waar met name het uit wisselingsprogramma voor het komende jaar wordt besproken. De samenstelling van de delega tie was voor het eerst onderwerp van gesprek in de commissie voor algemene zaken. Op uit drukkelijk verzoek van klein links, want deze partijen ver baasde het verleden jaar hogelijk dat de samenstelling van de de legatie hen pas ter ore kwam, toen het gezelschap al lang en breed bij de conferentie in Frankrijk zat. Alleen via het Rotterdams Nieuwsblad waren zij toen in staat het verloop van de gebeur tenissen in Vïenne te volgen. De verhalen over urenlange, onge disciplineerd verlopende verga deringen heeft thuisblijvers kennelijk niet genoeg afge schrikt, want D66-raadslid Coby de la REe heeft zich aangemeld om de delegatie dit jaar te ver sterken. Met name op het officieuze deel van het programma kijken de deelnemers aan de conferentie nog steeds met genoegen terug, In het schilderachtig aan de Rhóne gelegen stadje Vienne werden de Sehiedamse afge vaardigden vergast op diners, culturele manifestaties, excur sies en concerten. De motivatie van de conferentiegangers blijkt ook door het verblijf in het lu xueuze hotel geen knak te heb ben opgelopen: dit jaar willen zij allemaal weer mee. Of de delegatie, die verleden jaar bestond uit burgemeester Rei- nier Scheeres, wethouder Aad Wiegman, CDA-fractievoorzit- terSiem Rosman.zijn PvdA-col lega Gé Brouwer en ambtenaar Constance Berndse.n, kan wor den uitgebreid, wil Scheeres eerst in B en W bespreken. Scheeres hecht in verband met de opgebouwde contacten in elk geval aan continuïteit in de dele gatie. Bart de Leede denkt, dat deze contacten prima onderhou den kunnen worden als de amb telijke ondersteuning en de ver tegenwoordiging vanuit B en W een vast karakter krijgt. Om de kosten niet uit de pan te laten rij zen moeten de vertegenwoordi gers uit de raad, in zijn visie, bij toerbeu rt rouleren. Vlaardingen De Organisa tie van Vlaardingse Onder nemers (OVO) eist tijdens de weekends een strenger poli tietoezicht in het centrum en de Westwijk. De on'derne- mers zijn het beu dat jonge ren elke vrijdag-, zaterdag en zondagavond een spoor van vernielingen trekken door de stad. Vooral winkels zijn regelmatig het doelwit van vandalen, schrijft de OVO in een brief aan het gemeentebestuur. Om dè ha- vorklap worden etalages en gla zen deuren ingegooid. De daders van deze 'kleine' criminaliteit moeten volgens de midden standsorganisatie gezocht wor den in de Zuid- en Westwijk. „Daar loopt het spoor telkens dood", aldus A. Wapenaar. vice- voorzitter van de OVO. De ravage in het weekend van 7, 8 en 9 april vormde voor de OVO de spreekwoordelijke druppel die de emmer deed overlopen. „Het lijkt wel of die ruiten voor de sport worden vernield. Alsof die jongens daar een kick van krijgen", zegt Wapenaar. Het is volgens de OVO hoog tijd dat de politie de daders opspoort. „We zijn die rottigheid goed zat", aldus Wapenaar, die inmiddels contact heeft opgenomen met hoofdinspecteur Ruud Meijer. Ook het bureau Halt, in het le ven geroepen om aan verniel zuchtige jongeren alternatieve straffen uit te delen, is van de klachten op de hoogte. De raads commissie voor algemene zaken bespreekt de brief van de OVO volgende week. Met genoegen sloeg pastoor Gies bers gisteren de eerste paal voor een nieuwe Heilige Geestkerk op de hoek van de Van Hogen dorplaan en de Meidoornstraat. Vlaardingen „Zo, die kunnen ze ons niet meer ontnemen", sprak pastoor C.E.J. Giesbers vergenoegd, nadat bij samen met het even contente parochielid mevrouw C. Paalvast de eerste paal had geslagen voor een nieu we Heilige Geestkerk. De voldaanheid van de priester had alles te maken met een ja renlange onzekerheid, waaraan de start van de bouw gisteren een definitief einde maakte. Of het zes of zeven jaren heeft ge duurd voordat het bisdom Rot terdam een akkoord bereikte met de gemeente Vlaardingen, weet pastoor Giesbers niet meer precies. Maar dat het lang was.' weet hij wél. Pas toen CDA'er Chris van Roon wethouder werd in Vlaardingen hij heeft inmiddels alweer zijn boeltje gepakt kwamen kerk en plaatselijke overheid tot over- Schiedam De leerlingen van de Sint Jozefschool uit Schiedam brachten gisteravond in het Pas sagetheater een avondvullend programma ten tonele. Ook na tien weken oefenen op school haddert de 210 jonge ac teurs toch nog behoorlijk last van plankenkoorts. De laagste klassen speelden voor eert volle zaal, samen met de juf, De Ver- jaardag van Oom Kees. Oom Kees is jarigen is bang dat er nie mand op zijn verjaardag komt! Er komen wel veel mensen aan zijn deur (een bakker, een slager, een postbode, een verkoopster uit een feestartikelenwinkel, een feestcomité) maar niet om hem te verrassen met een ca deautje. Nee, zij willen juist geld van hem hebben! Gelukkig wordt het 's avonds toch nog reu ze dru k en gezell ig. Na de pauze voerden de oudste leerlingen de musical Hotel De Luie Lift op. Het verhaal speelt zich af in een hotel dat op het punt staat failliet te gaan. Wan neer dan ook nog eens het be richt komt, dat er een inspectrice in aantocht is, is de paniek groot. De kinderen van de eigenares maken samen met het personeel een plan om het hotel mooier te laten lijken dan het is. Ze ver mommen zich ais sheik Ari Sa- hari en zijn harem en als Harry de Traveller (een Amerikaanse toerist) met vrouw en kinderen, De inspectrice, die grote klasse verwacht volgens de kok weet alleen minister Deetman wat grote klassen zijn vervalt van de ene verbazing in de ande re. Er arriveren namelijk drie sheiks. Ook deze musical vol verwikke lingen werd geestdriftig door het publiek ontvangen. En dat een aantal ouders zeer enthousiast was, was ook te zien aan de de cors en kostuums die door hen waren gemaakt voor dit jaarlijks terugkerende toneelavondje van de Sint Jozefschool. eenstemming. Met Pvd A-be stuurder Bas Goudriaan was het altijd kwaad kersen eten,, als de bouw van een katholieke kerk aan de Van Hogendorplaan, ter sprake kwam. Goudriaan wilde de grond waarop .de onlangs ge sloopte 'oude' Heilige Geestkerk stond best kopen. Maar dan moest de parochie vooreen nieu we kerk verderop grond in erf pacht nemen. Dat zou 26.000 gul den per jaar hebben gekost. De katholieken voelden niets voor die transactie. Een gencJemans agreement met Van Roon stelde de kerk in staat op eigen grond te bouwen. Voor een half miljoen gulden beschikt de parochie straks over een klein, maar modern godshuis met 200 zitplaatsen. Dat zijn er zo'n 700 minder dan in de oude kerk, en'dat was juist de bedoe ling: de'oude kerk was wegens de vergrijzing en gezinsverdun ning in de wijk veel te groot ge worden. Van Hogendorplaan-midden- siander De Wilt begint op de res terende oppervlakte een super markt van 1100 vierkante meter. Er worden bovendien 18 wonin gen gebouwd. De totale kosten van het project bedragen onge veer 5.5 miljoen gulden. De Chinese delegatie keek gisteren zeer geïnteresseerd rond in de dakdekkersschool van Cekadak, Direc teur G.G.Key (tweede van links) geeft de Chinese minister van bouwzaken Lïn Hanxion tekst en uitleg. v Maassluis Het Maassluisse be drijf Cekadak, een dochteron derneming van Key Kramer, wil de volksrepubliek China helpen met het moderniseren van dakbedekkingssystemen. G.G. Key, "directeur van Key Kramer, deed dit aanbod giste ren aan de Chinese minister van bouwzaken Lin Hanxion, Als onderdeel van zijn driedaags be zoek aan ons land bezocht de mi nister gisteren de fabriek,- in Maassluis. - ->-!■ Op welke wijze de samenwër-* king vorm gaat krijgen, wist Schiedam Het Bachplein staat volgende week nog maals stil bij hét overlijden van Joop Huysmans. Wet houder Aad Wiegman ont hult dinsdag samen met de weduwe van Huysmans een plaquette, die gewijd is aan de nagedachtenis van de in tegere en militante Baeh- plein-bewoner. De gedenkplaat wordt ont huld op de dag, dat de Open bare Nutsbedrijven Schie dam aan het Bachplein een energiezuinige installatie in gebruik nemen. Joop Huys mans heeft als bestuurslid van de bewonerscommissie voor die installatie veel werk verzet. Van hem was het idee om in de buurt een eigen energiecentrale te bouwen. De centrale, die 572 flats aan het Bachplein en 160 oude renwoningen in de Heijer- mansflat van warmte voor ziet, bestaat uit drie eenhe den. Op jaarbasis produceert de installatie circa 2,5 mil joen kilowatt, goed voor on geveer de helft van de 'warmtebehoefte' in de wijk. Door de uitgekiende con structie wordt een besparing bereikt van 230.000 kubieke meter aardgas. G.G. Key gisteren nog niet te melden, maar het ligt in de be doeling dat Key Kramer met name know-how gaat leveren aan China. Technische specialis ten uit Maassluis zijn in staat de modernisering van de produc tiemethoden ter plaatse te bege leiden. ais onderdeel van de kennisver groting wil Key, die verleden jaar als lid van een Nederlandse delegatie onder leiding van mi nister Nijpels een bezoek bracht aan de Volksrepubliek, een aan tal Chinese dakdekkers in Maas sluis gaan opleiden. Als enige dakbedekkersbedrijf in Neder land beschikt Cekadak over een eigen opleidingsinstituut. De Chinese minister, die verge zeld werd door een dertienkop- pige delegatie,'toonde zich zeer feïnteresseerd in het dakdek- ersvak. Regelmatig vroeg hij cursisten vari de dakdekkers- school hem enkele repen dakrol aan te reiken. Lin Hanxion, zelf civiel ingenieur, gaf zijn ogen goed de kost in Maassluis. De opleiding, die de Chinezen in Maassluis kunnen volgen, wordt volledig betaald door Key Kramer. De verdiensten voor het bedrijf moeten uiteindelijk uit China komen. Het leveren van deskundigheid voor het mo derniseren van het produktte- proces in de Volksrepubliek wordt'door Key Kramer als een belangrijke opdracht gezien. Of de opdracht er komt, is voor lopig echter nog onduidelijk. Tij dens zijn bezoek aan China con stateerde Key in ieder geval, dat er in China zeer grote behoefte aan kennisoverdracht op het ge bied van geavanceerde bouw materialen. Key maakte de reis mee in zijn hoedanigheid van be stuurslid van de Nederlandse Bouwtoeleveringsind ustrie. "Hei tegenbezoek van de Chinezen onderstreepte gisteren, dat Key Kramer als een belangrijke kandidaat mag worden be schouwd om de modernisering van de Chinese bouwwereld vorm legeven. Schiedam Het beheer van het fonds voor sociale noden is met ingang van gisteren overgedra gen aan de gemeentelijke sociale dienst. Het fonds, waarop men sen in bijzondere omstandighe den een beroep kunnen doen, werd tot dusver beheerd door het college van B en W, De sociale dienst was al eerder belast met het beoordelen van de aanspraken op het fonds. De dienst verrichtte het anteceden tenonderzoek naar de cliënten, waarna advies werd uitgebracht bij de gemeente. Een verwarren de situatie, vond iedereen. I winkel is het adres voor: U vindt bij ons: 'ruime sortering in 5 breedtematen de merken Bunnies en Renata grote ervaring bij eventuele aanpassingen •k deskundig personeel Natuurlijk zi/n wij ook het adres voor DAMES- en HERENSCHOENEN van zeer smal tot extra breed. Onze merken zijn: VAN BOMMEL, MEPHISTO, PIEDRO, VAN LIER, GREVE, DUREA, GANTER, BIRKENSTOCK, VAN DER HAMMEN ENZ. uw schoenenzaak - Dr. Kuyperkade 13 - Maassluis - Tel. 01899-12427 Mensen die inlichtingen wilden, konden hun vragen tot dusver richten aan zowel het college van B en W als aan de sociale dienst. Door het overhevelen van de verantwoordelijkheid en het budget naar dë dienst is deze gemeentelijke afdeling in het vervolg als eerste verantwoor delijk voor de aanvragen. Het fonds voor sociaie noden is bedoeld voor mensen, die door bijzondere omstandigheden niet meer aan hun financiële ver plichtingen kunnen voldoen. Met name minima, die zich voor grote investeringen geplaatst zien, kunnen een beroep doen op het fonds. Het fonds is overigens niet alleen bedoeld voor cliënten van de so ciale dienst. Ook andere Schie dammers met een inkomen op minimumniveau kunnen een aanvraag bij het fonds indienen. KTonsumenten Kontakt had ver leden jaar overigens scherpe kri tiek op de wijze, waarop Schie- -dam met het fonds omspringt. Het bedrag, dat Schiedam via het fonds uitkeert, ligt volgens de consumentenorganisatie in vergelijking met andere steden erg laag. Schiedam Het gaat snel berg afwaarts met het vlinderbestand in Nederland. Dat was reden voor de Nederlandse vlinder stichting om 1989 uit te roepen tot vlinderjaar. De Koninklijke Natuurhistorische Vereniging, afdeling Waterweg-Noord, haakt daarop :?n jrnet een thema dag over vlinders. Die wordt za terdag tussen elfen vier uur ge houden in het natuurcentrum JDe Boshoek bij het Bachplein.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1