Bouwplan Nieuwland blijft twistpunt West land- !nid fusie met Groen of naar Maassluis Eenvoudig klein soosje luidt opa Van Dijk uit Bolderkar wacht schadeclaims af 'Gemeente jaagt ons op kosten' In Nederland is tuinaanleg nog altijd een luxe" Man valt van dak VLAARDINGS DAGBIAO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Versieractie kondigt Nieuwlands feest aan Van Heemst licht visie GS toe op Midden-Delfland De Haas wil niet slopen Afperser in de cel John Groeneweg: mnHWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC VJaardingen. Postbus WOENSDAG 26 APRIL I939 PAGINA 17 4008, 3130 KA Vlaardingen, Telefoon; 010-4343229,4352066,4350557- Sportredactie: 43452Q9. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Medisch kleuterdagverblijf De Bol derkar heeft bij de tien diagnoses van incest, die in 1988 werden gesteld, volgens directeur Jan Knijnen burg geen grote fouten gemaakt. „Zeven contra-ex pertises die in opdracht van de kinderrechter zijn ge daan hebben globaal onze bevindingen bevestigd", zegt Knijnenburg. De Bolderkar wacht de drie scha declaims, die advocaten van van incest verdachte ou ders hebben aangekondigd, rustig af. „Ik moet eerst maar eens zien op welke gronden de claims worden ingediend", zegt Knijnenburg. De ad vocaten beroepen zich op het rapport van de commis sie onder voorzitterschap van kinderpsycholoog prof.dr. H. Baartman, die op verzoek van de regionale inspectie volksgezondheid onderzoek deed in de af faire-Bolderkar. De commissie stuitte op onzorgvul digheid aan de kant van het MKD. De staf van De Bolderkar gunde zich niet de tijd om zich te bezinnen op de vraag, wat er met een diagnose van incest moest worden gedaan. Te snel werden politie en justitie in geschakeld. De advocaten zeggen nu, dat hun cliënten benadeeld zijn door de 'slordige en overhaaste werkwijze' van het dagverblijf. „Er is niet die zorgvuldigheid be tracht die gezien de kwalificaties, de achtergrond en de scholing van de medewerkers mogelijk en dan ook zeer gewenst was geweest", schrijft de commisste- Baartman. Volgens de raadslieden van de verdachten weegt die conclusie des te zwaarder, omdat zij menen dat het drietal onderzoekers dat het rapport opstelde 'pro-Bolderkar' is. Volgens directeur Knijnenburg is helemaal niet aan getoond, dat De Bolderkar fout zat bij de elf diagnoses van incest die in 1988 werden gesteld. „Uitgebreid kinderpsychiatrisch onderzoek heeft de bevindingen van onze staf in zeven gevallen globaal bevestigd. Verder lagen er in drie gevallen bekentenissen van vaders waarvan er inmiddels wel twee zijn inge trokken en zijn drie beschikkingen tot uithuis plaatsing door de rechter in hoger beroep bevestigd. In twee gevallen is de beschikking herroepen". De staf van De Bolderkar wil de kritiek wel ter harte nemen. „Wij zijn de laatsten om te zeggen: wij hebben het goed gedaan", verklaart Knijnenburg. Maar hij is het niet zonder meer met de harde oordelen van de commissie-Baartman eens. „Wij zijn in 1988 wel door instanties gewaarschuwd, dat wij onze nek te ver uit staken. Maar we kregen ook waardering, in de trend van: goh, jullie durven". Medewerkers van De Bolderkar hebben zich bij al die diagnoses van incest wel achter de oren gekrabt, ver telt de directeur. „Bij geval nummer vijf, of nummer zes, zegje: verdorie, dat kan toch niet? Maar is dat dan een reden om in geval nummer zeven maar niet meer te reageren?" De Bolderkar heeft in een isolement gewerkt, schrijft de commissie. Knijnenburg ontkent dat. „In alle ge vallen zijn onze bevindingen besproken met de kin derbescherming en de kinder- en zedenpolitie. Het Bureau Vertrouwensarts is alle keren voor dat over leg uitgenodigd, maar was er niet altijd bij". De Bolderkar had consequent het Bureau Vertrou wensarts in moeten schakelen en niet zelf politie en justitie mogen benaderen, vindt de regionale inspec tie volksgezondheid. „Maar het Is toch geen wereld vreemde benadering om samen met politie en justitie tot hulpverlening te willen komen?", vraagt Knijnen- bu rg zich af. „Wij hebben gesprekken gehad met poli tie en justitie. Wij hebben gezegd: wjj zien dit aanko men, wat moeten we doen? Daar moet aangifte van komen, kregen wij te horen". De directeur van het in opspraak geraakte dagverblijf had niet verwacht, dat de inspectie volksgezondheid bij de presentatie van het rapport-Baartman zozeer de nadruk zou leggen op de fouten. „Na een gesprek met de inspectie over het rapport had ik andere verwach tingen. De inspecteur zei toen: jullie zijn in een voor uitgeschoven positie terecht gekomen en je flanken waren niet gedekt. Dat is ook het genuanceerde beeld dat ontstaat als je het rapport goed leest. Maar als je al leen de conclusies en aanbevelingen leest, blijft van die nuance weinig over". Evengoed houdt Knijnenburg vol, dat het MKD op de goede weg is. De Bolderkar zal incest blijven aanpak ken. „Dat doen wij om in eerste instantie voor het kind en in tweede instantie voor het gezin de hulp verlening op gang te brengen. Je bent geneigd om te zeggen: nou even rustig aan. Laten we de zaken vol gens de richtlijnen van de inspectie op orde brengen. Maar we kunnen toch niet blijven wachten tot er een procedure is ontwikkeld?" Knijnenburg houdt het erop, dat De Bolderkar op het ongeëffende pad van de incesthulp verlening een paar keer in valkuilen is gestapt. „Bij die valkuilen staan nu paaltjes, dus daar zullen andere MKD's niet meer in vallen. Maar wie weet welke andere valkuilen er nog zijn". Schiedam Geïnspireerd door de schoonmaakacties in de Jan Oudegeeststraat gaan medewer kers van buurthuis Nieuwland volgende maand delen van de naoorlogse wijk versieren. Via de actie willen de medewerkers de aandacht vestigen op de feest- week, die in september de wijk Nieuwland op zijn kop moet zet ten. Het 25-jarig bestaan van het buurthuis vormt de directe aan leiding voor de feestvreugde in Nieuwland. Het centrum, dat in de jaren zestig werd opgericht om het welzijn in de nieubouw- wjjk te bevorderen, grijpt het ju bileum in de eerste plaats aan om vooruit te kijken. „Het verleden oprakelen is leuk, maar het is veel belangrijker dat de leefbaarheid van de wijk in de toekomst wordt verbeterd", vindt Harry Gijtenbeek. Samen met coordinator Marcelle Jan sen, bestuurslid Richard van der Horst en vrijwilliger Sam Ta- mael vormt Gijtenbeek het feestcomité, dat momenteel al druk in de weer is met de organi satie van do activiteiten. Voord at de feest week in septem ber van start gaat, willen de or ganisatoren via de versieracties inhaken op de positieve ontwik kelingen, die de laatste tijd vol gens de organisatoren zichtbaar zijn in de wijk. Naast de buurtorganisaties, die al jaren pogen de leefbaarheid in de wijk te vergroten, roemt Har ry Gijtenbeek met name de In spanningen van bewoners van de Jan Oudegeeststraat. „De schoonmaakactie, die de bewo ners op eigen initiatief ontplooi den, werkt zeer stimulerend. Het toont aan dat bewoners ook de mogelijkheden gaan aangrij pen om iets van hun wijk te ma ken". De actie had niet alleen een goed effect op de leefomgeving, vindt Gijtenbeek. „De activiteiten le verden terecht veel positieve pu bliciteit op". De actie is volgens de organisatoren een teken, dat de wijk langzaam uit het dal kruipt. „Je ziet dat een toene mend aantal bewoners iets van de wijk wil maken". De inhoud van de versieractie, die op 17 mei van start gaat bij het flatgebouw op de hoek van de Troelstra- en de Talmalaan, willen de medewerkers van het buurthuis nog niet verklappen. „We gaan in ieder geval probe ren de bewoners meer bij hun woonomgeving te betrekken", vertelt Marcelle Jansen. Tijdens de versieractie, die de medewerkers van het buurthuis kriskras door de wijk voert, wor den Nieuwlanders al lekker ge maakt voor de feestweek in sep tember. Met een dansmarathon, een optocht met versierde voer tuigen, een receptie, een reünie en een tentoonstelling' wordt Nieuwland voor één week als het middelpunt van de stad be schouwd. Delft/Schipluiden De Midden-Delfland Vereni ging, die bijna zeshonderd le den telt, houdt donderdag haar jaarvergadering in Maasland. Dat gebeurt om acht uur 's avonds, onder lei ding van de nieuwe voorzit ter J. Koorevaar, oud-ge- meenteraadslid voor het Pro gressief Akkoord in Schiplui den. Tijdens de vergadering wordt gesproken over de bedreigingen, waaraan het poldergebied Mid den-Delfland bloot staat Daar voor is uitgenodigd Peter van Heemst, lid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Hij zal standpunten van de provincie toelichten, zoals over rijksweg 19 en ook rijksweg 24 die door het stiltegebied zijn gepland, een eventuele verplaatsing van vliegveld Zestienhoven en de komst van een vrachtwagencen trum voor de Westlandse ver voerbedrijven in Maasland bij Maassluis. De vergadering vindt plaats in het ambtelijk bureau van Mid den-Delfland, Foppenpolder lc in Maasland (achter Motorhome Vink). In het stadskantoor plaatste John de Kievith van de Bewonersverenïging Schiedam-West, kritische kant tekeningen bij het bouwplan-Van Haarenlaan. Zijn commentaar werd op de video vastgelegd door medebe stuurslid Jo Schaap. Schiedam De gemeente Schiedam en de bewoners van Nieuwland en Schiedam-West blijven het hartgrondig oneens over woningbouw op de hoek van de Vlaardingerdijk en de Burgemeester Van Haarenlaan. Tijdens een drukbezochte hoor zitting in hel stadskantoor, gis termiddag, kwamen de partijen geen millimeter nader tot el kaar. De twee bewonersvereni- gingen blijven mordicus tegen drie appartementenblokken in het park aan de voet van de Vlaardingerdijk. Zij tolereren geen aantasting van het groen. De gemeente wil Eurowoningen graag vergunning geven de koop flats te realiseren. Dat is goed voor de 'diversificatie' van de bevolking in Nieuwland. meent wethouder Hans van Kleef. Voor het argument dat er geva rieerd gebouwd moet worden om de verpaupering van Nieuw land een halt toe te roepen zijn de bewoners niet gevoelig. Het stadsbestuur heeft die verpaupe ring volgens hen zelf veroor zaakt door Nieuwland „vol pro bleemgevallen te stoppen". „En je ziet wat er gebeurt: je krijgt de rekening vanzelf thuis", hielden de wijkbewoners Van Kleef voor. De wijk heeft geen zin groen in te leveren om fouten van de gemeente goed te maken. ,.DÏe andere huizen hebben jullie cr ook al tussendoor genaaid", riep een kwade vrouw, doelend op enkele rijtjes nieuwe eenge zinswoningen op voormalige groenstroken. De hoorzitting eindigde in een debat over de 750 bezwaarschrif ten. die tegen het bouwplan zijn ingediend De bewoners willen weten wat daarmee is gebeurd. De gemeente zegt die stapel be zwaren nog niet te hebben be oordeeld en derhalve ook nog geen toestemming voor de bouw te hebben gevraagd aan de pro vincie. De bewoners kregen van Van Kleef de toezegging dat ook de commissie stadsvernieuwing, die al akkoord is gegaan met het bouwplan, de bezwaren nog eens zal doornemen. Vlaardingen Bewoners van woonboten in de Vlaardingse Vaart zijn boos op de gemeente, omdat zij driejaar na de aanslui ting op de riolering alsnog ge maand zijn om de kosten te beta len. Volgens J.J. Vermaas, die een boot heeft aan de Vaarweg, had de gemeente bij het rijk sub sidie moeten aanvragen voor de riolering. „Wij worden onnodig op kosten gejaagd" Vermaas wordt door de gemeen te als proefkonijn gebruikt in de ruzie om de aansluitkosten. Hij heeft, vooralsnog als enige, een deurwaarder aan de deur gehad. Als hij blijft weigeren, zal hij vermoedelijk voor de kanton rechter worden gedaagd. De woonbootbewoners zijn ui terst verbaasd over de gang van zaken. Na heftige discussies sprak de gemeenteraad in 1984 uit, dat de woonboten verplicht op de riolering moesten worden aangesloten. Ben jaar later werd dat werk uitgevoerd en in 1986 kwam de rekening. De bewo ners vroegen een gespecificeer de rekening en hoorden vervol gens niets meer. Pas in het begin van dit jaar viel er bij de bewo ners een nieuwe rekening op de mat. „Daar stond boven, dat het de zoveelste aanmaning was", zegt Vermaas. „Wij hebben nooit een aanmaning gehad. Na de eerste rekening van 86 is het stil geworden". Ria Trooster, die aan de overkant van de Vaart aan het Jaagpad woont, bevestigt dat Op de aan maning reageerden de bewoners opnieuw met het ver zoek om een gespecificeerde re kening. Vermaas: „Toen kregen we een werkbon. Op een bon van een supermarkt staat nog meer informatie". Vermaas wees de gemeente erop, dat voor aansluiting van woonboten op de riolering subsidie kan worden verkregen. „Daar is geen fat soenlijk antwoord op gekomen. Een aantal bewoners van woon boten in de Vaart weigert de reke ning voor aansluiting op het riool te betalen. De gemeente schrijft terug dat d ie regeling niet geldt voor parti- culieren. Maar dat wisten wij ook wel. De gemeente moet die subsidie voor dit hele project aanvragen en daarvan de kosten van de aansluitingen betalen". De gemeente heeft de zaak ech ter m handen gesteld van de deurwaarder. Die heeft, bij wijze van proef, alleen Vermaas ge maand lot betalen. Maar Ver maas wacht verdere stappen van de gemeente af. „Dit is een la chertje. Elke pompenfabrikant zegt: dat hoef je toch niet zelf te betalen? Daar zijn toch fondsen voor? Maar de gemeente zegt van niet. Ik ben het daar gewoon niet mee eens". Volgens de heer Vermaas en me vrouw Trooster worden ook niet alle woonbootbewoners gelijk behandeld. Twee boten hebben nog steeds geen aansluiting op het riool. Dat klopt toch ook niet?" Een woordvoerder van gemeen tewerken meent, dat de woon- bootbewoners wel degelijk zul len moeten betalen. ,Jür is wat tijd verstreken tussen de aanleg van de riolering en het aanbie den van de factuur. De rekening heeft hier een tijdje gelegen, om dat er juist op dat moment een werknemer vertrok. Die wisse ling van de wacht heeft tot wat vertraging geleid". W.Q. Klomp, jurist in algemene dienst van de gemeente, zegt: „Die mensen moeten zeker beta len. Nou en of! Er is een behoor lijke investering gedaan". Vol gens Klomp is de rekening voor vier aansluitingen al voldaan. Maasland - „Als ondernemer sta je in feite voor het biok. De economie trekt wat aan. Je wilt verder, maar de wet geeft onvol doende ruimte". Aldus liet A. de Haas van hei gelijknamig bouw bedrijf uit Maasland zich uit tij dens een zitting bij de Raad van Stale in Den Haag. De gemeente Maasland wil dat De Haas een door hem aan de Kortebuurt geplaatste opslag loods weghaalt. De aannemer heeft daartoe opdracht gekre gen. Maar hij vroeg de waarne mend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr.J.M. Polak, om de op dracht van de gemeente te schorsen. De gemeente ontraadde Polak dat te doen. Wanneer bekend zou worden dat niet wordt opge treden tegen illegale loodsen, zouden meer mensen binnen de gemeente kunnen besluiten zo maar een optrekje te plaatsen. Na De Haas zouden al vier ande ren illegaal een loods zijn gaan bouwen. Ambtenaar Kneppers zei overi gensdat het gemeentebestuur de ondernemer een warm hart toe draagt. Men heeft een poging on dernomen om het plaatselijk be stemmingsplan te wijzigen, op dat de loods van De Haas gelega liseerd zou kunnen worden. Een dergelijke wijziging moet de pro vincie echter goedkeuren en dat is geweigerd. Ook dat heeft De Haas aangeslingerd bij mr.Po- lak, die binnenkort een oordeel zal uitspreken. Vlaardingen/Maassluis De protestants-chris telijke scholengemeen schap Westland-Zuid in Vlaardingen overweegt zijn gebouwen te verko pen en een nieuwe school in Maassluis te beginnen. Verhuizen naar Maassluis is een van de opties, die aan de orde is geweest in de rayonschoolraad voor protestants onderwijs. Een andere mogelijkheid is een fusie van Westland-Zuid met de Vlaardingse scholengemeen schap Groen van Prmsterer, Westland-Zuid beraadt zich al enkele jaren op de toekomst. Door het teruglopend aantal leerlingen wordt de concurren tie in de onderwijswereld steeds heviger. Ook de onzekerheid over de invoering van de basis vorming heeft invloed op het be leid. Scholen voor voortgezet on derwijs zijn alleen verzekerd van een gezonde toekomst, als zij voldoende leerlingen hebben. In de regio speelt nog mee, dat Maassluis geen schoot voor pro testants-christelijk voortgezet onderwijs heeft. In Maassluis zijn alleen christelijke mavo's. Volgens rector P.A. Voskamp van Westland-Zuid is er sprake van een gecompliceerde situatie. Voskamp bevestigt dat over een verhuizing naar Maassluis is ge sproken, maar zegt tevens dat „nog niets zeker is". Voskamp: „De kans op een fusie is net zo groot". De situatie wordt bemoeilijkt door de houding van andere scholen en gemeentebesturen in de regio, die elk voor hun eigen belangen opkomen. „De ene stad wil zijn openbaar voortgezet on derwijs niet kwijt, in een andere gemeente is protestants onder wijs niet echt welkom omdat dat het evenwicht kan verstoren", aldus Voskamp. De rector van Westland-Zuid verzucht dat „al leen een onafhankelijk deskun dige van buiten, bij voorbeeld ie mand uit Schin op Geul" de zaak tot klaarheid zou kunnen bren gen. De mening van het Maassluisse stadsbestuur over een christelij ke seholenmeenschap in die ge meente is niet duidelijk. De wet houder voor onderwijs, Liesbeth Snoeck. was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Zij tennist elke woensdagmor- gen. De 101-jarige C. van Dijk werd bij zijn afscheid van de ouderensoos overladen met cadeau's. Vlaardingen Sommige leden van de ouderensoos in het Vlaar dingse Weeshuis stonden de tra nen bijna in de ogen, toen zij gis termiddag afscheid namen van hun 'opa' Van Dijk. De ogen van de 101-jarige Vlaardinger zijn zo achteruit gegaan, dat het hem onmogelijk is nog wekelijks aan de klaverjastafel plaats te ne men. Van Dijk werd overladen met goede wensen en cadeautjes. „Goeie help, wat een belevenis", stamelde hij. In een lange toespraak vertelde C. van Dijki hoe hij het naar zijn zin had gehad op „dit eenvoudi ge kleine soosje". Van Dijk ont brak zelden ais op dinsdagmid dag de ouderen bij elkaar kwa men in het buurthuis. „Ik heb als roeier en visser in Maasland mijn zitvlees zitten verliezen. Hier keek ik wei eens met af gunst naar de vrouwen, die van achteren wat ronder zijn, die al tijd zo'n heerlijk kussen met zich meedragen. Ik moet altijd een los kussentje meenemen of voor zichtig gaan zitten. Want ik wil toch geen krassen in de bank maken?" En hij kon het toch niet laten om te getuigen van zijn rotsvaste ge- 'loof in de sociaal-democratie. Zijn stem werd luider. „Eens zal het aantal mensen zo groot zijn en verstandelijk zo ontwikkeld, dat zij tegen de machthebbers zullen zeggen: ga! Wij zullen een nieuwe maatschappij stichten". Maar plots brak hij zijn redevoe ring af: „Ik kwam eventjes los. Ik hoop dat jullie 't mij niet kwa lijk neemt". Bij de cadeau's die de 101-jarige kreeg van zijn vrienden en vriendinnen van de soos was een tekening van Het Weeshuis. Hij werd er vlakbij geboren. „Dat is iets om te behouden", zei Van Dijk. „Maar de architecten heb ben meer liefde voor het plaat sen van een stuk beton, dan voor het behoud van het Weeshuis". Aan zijn borreltje kwam Van Dijk in alle drukte nauwelijks toe. Vlaardingen Op de kermis aan het Erasmusplein is gister avond rond half negen een 15-ja- rige Vlaardinger aangehouden op verdenking van afpersing en bedreiging met geweld. Onder bedreiging van een dolk mes dwong de jongen in de om geving van het kermisterrein in totaal drie kinderen tot het afge ven van hun geld. Een van de jonge Vlaardingers, in de leeftijd van 12 tot 14 jaar, liep een snij- wond in de hals op. De intimidatie was nauwelijks profijtelijk voor de belager. Een van ae kinderen had geen geld bij zich, de ander één gulden, ter wijl een derde 2 gulden 5Ü in moest leveren bij zijn stadge noot. De jongen wordt nog vast gehouden in de politiecel. vlaardingen Groeneweg Tuinaanleg uit Vlaardingen is al zo'n twaalf jaar werkzaam in de tuinaanleg en heeft hei be drijf sinds kort uitgebreid met een luinadvicscenirum in de Kuiperstraat. „In Ne derland is tuinaanleg nog altijd een luxe", aldus John Groeneweg. „Kijk je naar landen zoals Amerika en Engeland dan zie je dat een goed aangelegde tuin een „must" is. Onze hui dige klanten komen uit de middengroep met uitschie ters naar boven. Via een tuinadviescentrum probe ren wc nu een wat breder publiek ie benaderen en een ruimere voorlichting te geven. Het is inderdaad treurig om ie zien dat zoveel men sen tobben met hun tuin. elk jaar stoppen ze voor tientallen guldens in de grond aan zomerplanten en ieder najaar zitten zc weer met een kale tuin. Door er varing weten wij dat de ideale "tuin bestaat uit mi nimaal onderhoud, privacy en een snijbloemen- en kruidenhoek en voor de winterdag de kleur van groen blijvende beplanting. Wat vaak vergeten wordt is dat iedere tuin zijn eigen micro-klimaat heeft: de hoeveelheid licht, de grondsoort, de aanwezig heid van bomen bepalen ook in belangrijke mate de beplanting. Uiteraard is dc situatie van jc eigen tuin niet in een boek terug te vinden en ts deskundige hulp onmis baar. Aan de hand van foto's kan gesproken worden over de artistieke vormgeving en bovendien komt cr een kos te nbcgroiïng op tafel. Bel nu voor *n vrijblijvende afspraak Groeneweg Tuinaanleg 010 - 4.750.654 Vlaardingen Schiedam Een 20-ja- rige inwoner van Soest is gisteren in'het Schie- land-ziekenhuis opge nomen, nadat hij ge wond was geraakt bij een bedrijfsongeval. De man, die werkzaam heden verrichtte op het dak van het gebouw van de Nationale Wo ningraad aan de Valer i- usstraat, stond met één been in de dakgoot, ter wijl hij zijn andere been op een goederenlift rustte. Toen de lift plotseling naar beneden ging, ver loor de hij zijn even wicht, De man, die een vrije val van zes meter maakte, liep een gebro ken jukbeen en ver wondingen aan zijn oog op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1