Eerste paal voor een moderne boerderij Midden-Delfland Bewoners tegen verhoging onroerend- goedbelasting AVI Crossers Grand National maken camping van ijsbaan 'Vogeltjesmarkt' Aleida bereikt verzadigingspunt Koster Weerzien op 110- jarig gymnasium PARKETVWEREN VIAARDiNGS BAGBLAD SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bouw Spalaud van start Van Sanders tot Biesheuvel Autokraker aangehouden Bebouwing groenstrook van de baan Schuurtje uitgebrand Auto's beschoten Regisseur Aad Ouweneel doet stapje terug Autodealer wint ondernemersprijs Parket van AVI PARKETVLOEREN laat graag over zich lopen! Loop eens vrijblijvend binnen. Vandalen in arrest Rivaliserende groepen op de vuist in café WATERWEG DINSDAG 16 MEI Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Viaardinaen Postbus anns nmn u& - TT" earaingen. KOStDus <1008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,435206$, 4350SS7 -sportredactie: 1345209. Telefax: 010-4349754. Waardingen/Maasland ge veehouder W.vari der ooxenstal, woning een vetd- koeien en hi r™,™... Kooij. PAGINA 13 Vlaardingen/Maasland Tuinder G. J. Koop uit Den Hoorn heeft aan de Broëkpolderweg in de Aalkeet-Buitenpolder tussen Vlaardingen en Maasland de eerste paal geslagen voor de nieuwe boerderij van de 57-jari- Boer Van der Kooij, toch niet één van de jongsten, is een dur ver. Hij is de eerste agrariër die zijn boerderij verplaatst in ver band met de reconstructie van Midden-Delfland. Hoewel met zijn moderne boerderij met lig-. boxenstal, woning en een veid- schuur een investering is ge moeid van 1,2 miljoen gulden, ziet hij toch perspectief voor de toekomst. Hij laat in de West- ga ag een 20 hectare groot, maar sterk verouderd bedrijf achter. Door kavelruil is rondom het meuwe bedrijf een oppervlakte van 30 ha weiland beschikbaar, waar ruimte is voor 65 melk koeien en 50 stuks jongvee. Te genover de forse investering staan vele subsidieregelingen. Bovendien komt Van der Kooij in aanmerking voor een betrek kelijk lage ruilverkavelingsren te. Het is de bedoeling dat zijn nu nog studerende zoon het bedrijf later overneemt Het hele gezin is blij met de nïeu - we stek in de polder op enkele honderden meters afstand van rijksweg 20 tussen Vlaardingen en Maasland. Het land is al in ge bruik, terwijl naar verwachting het nieuwe complex nog dit na jaar vóór de stalperiode gereed zal zijn. Dat de eerste paal bij windkracht zes en een stevige regenbui de venige grond in ging, deed geen afbreuk aan de feestvreugde. Koop, vice-voorzitter van de re- constmctieeommissie Midden- Delfland, deed nogal somber over de animo voor de boerderij- verplaastingen. „In het begin waren de boeren enthousiast, maar omdat het vrij lang duurt is het nieuwe er vrij snel af. Men wacht af, maar dat moet niet al te lang meer duren, omdat de nu bestaande toch wel goede subsi diebronnen op termijn zullen op drogen. Op dit moment is er nog maar één gegadigde in beeld, terwijl er in totaal ruimte is voor twaalf tot vijftien nieuwe bedrij ven". Volgens Koop zijn het niet alleen de boeren die kansen voorbij la ten gaan. „Ook sommige tuin ders, die met verouderde glasop standen zitten of niet kunnen uitbreiden, wachten af. Ik vind dat onverstandig. Als de subsi dies afnemen, levert wachten immers geen winst op. De moge lijkheid om echt gezonde bedrij ven te maken wordt door de landbouw onvoldoende ge steund, terwijl er zoveel goede regelingen zijn. Maar wie weet gaat hier toch het oude agrari sche gezegde op: als er één schaap over de dam is, volgen er meer". Op het crossterrein bij de M. start. ijsbaan verschenen Tweede Pinksterdag zo'n 450 fietsers aan de Maassluis Tweede Pinkster dag was het een gezellige drukte aan de Vlaardïngsedijk in Maas sluis- Bij de ijsbaan, op het ter- rein van de fietscrossclub Maas sluis, werd de derde Grand Na tional gehouden, een voorronde voor de Nederlandse'kampioen schappen. De ongeveer 450 deelnemers wa ren alle afkomstig uit de noorde-, lijke helft van Nederland. De crossers, die onder Utrecht wo nen, moesten naar Doetinehem reizen om mee te kunnen doen aan de Grand National. Maassluis kreeg de race toege wezen, omdat de fietscrossclub over de juiste accommodatie be schikt. Er was een terrein nodig waar men ook kon kamperen en die voorziening heeft de Maassluisse club. Het leek dan ook wel of er afgelopen week einde een camping was geopend aan de Vlaardïngsedijk. Het hele Pmksterweekeinde schitterden de vrolijke kleuron van sport- kleding en crossfieisen lussen de caravans door. Reeds op zater dag begonnen de eerste crossers de banen te verkennen. Het zat de deelnemers wat het weer betreft mee. Allemaal ver schenen ze onder een stralende zon aan de start. Het neusje van de zalm, Sïlverclass 24 deze groep rijdt voor de wereldkam pioenschappenhad de eer om als eerste van start te gaan. Te oordelen naar het aantal deelnemers en toeschouwers be-* staat er nog steeds veel belang stelling voor deze typische jon- genssport, Jan (8) uit Haarlem vindt het gewoon leuk, maar Donny (8) uit Dén Haag bijvoor beeld crosst omdat hij dan „ten minste iets te doen heeft op za terdagen zondag". Van de Superclass eindigde Bas de Bever als eerste, tweede werd Marco Neyers en de derde plaats werd veroverd door Jorg de Louw. De Maassluisse fietscross club mocht niet mopperen na af loop. Er deden zich tijdens de wedstrijden geen ongelukken voor en twee leden van de club, Boudewijn de Vos en Liliane Duinkerk, mochten samen met tien andere crossers als winnaars door naar de Nederlandse kam pioenschappen. Schiedam Bijgestaan door de Sehiedamse wet houder Chris Zijdeveld, en onder grote belangstelling van toekomstige bewo ners, heeft 'gedeputeerde Laudï Stolker vrijdag de eerste paal geslagen voor de wijk Spaland. De ge beurtenissen bij de keerlus van de tram aan het einde van de Scheepvaartweg werden door honderden foto- en videocamera's vastgelegd. Ook de aannemers gayen blijk van hun vreugde. Bo ven het bouwterrein cir kelde een„ reelamevlieg- tuigde vanhetBouwfonds Nederlandse Gemeenten. De vijf projectontwikkela ren, die deelplan Harre- weg gaan realiseren, be dachten Schiedam met een gift voor de wederopbouw van molen De Palmboom. In Spaland worden in to taal ongeveer 2100 huizen gebouwd. De wijk, opge spoten met giftig havenslïb dat is afgedekt met zand, krijgt volgens wethouder Zijdeveld een milieuvrien delijk karakter. De eerste paal is met grote vertraging de grond in ge gaan. Volgens de planning had dat al in oktober moeten gebeuren. Sommi ge kopers werden daar door bij hun hypotheek- voorwaarden financieel benadeeld. Als troost kre gen alle huizenkopers vrij dag van de gemeente een roos. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Schiedam Veel oud-leerlin gen en oud-leraren van het Ste delijk Gymnasium in Schiedam kletsten elkaar afgelopen zater dag de oren van het hoofd. Aan leiding om terug te keren in de Hugo de Grootstraat was het IlO-jarig bestaan van de school. Uiteraard was er gespreksstof in overvloed. De meeste leerlingen en docenten hadden elkaar al ja ren niet meer gezien. Eén van de oudste reünisten was prof. dr. Piet Sanders, die al in 1930 eind examen deed, Eén van de meest illustere aanwezigen was schrij ver Maarten Biesheuvel, die al bij de ingang van het gebouw werd overvallen door leerlingen die een handtekening wilden hebben. Dringen was het met name rond de vele klassefoto's, die in de loop van de eeuw zijn gemaakt. Sommige leerlingen lieten zich verleiden nog eens een les mee te maken. Zo probeerde mevrouw Floors onder de noemer 'de macht van het woord' de Neder landse taal in een half uur uit te leggen. Haar aanpak bleek on veranderd; „Jongens, zit niet zo met dat raam te klieren. Jantje", inmiddels een volwassen Jan „lees jij dat maar voor". Muzikale leerlingen Heten tij dens een afwisselend program ma van klassieke en moderne stukken horen, dat zij ook na hun schooltijd nog volop met hun talenten hebben gewoe kerd. De reünie werd afgesloten in de Stadsgehoorzaal. Nadat huidige leerlingen het toneelstuk 'Sprookjes bestaan, niet?' had den opgevoerd, volgde het klap stuk: 'Een beeld van. een repeti tie'. Dit toneelstuk was een sa menvatting van stukken, die de afgelopen jaren zijn opgevoerd. Het grappige was dat oud-leer lingen de rol speelden, die zij vroeger ook hadden vertolkt. De nieuwe rector Theo Waaijers vond de reünie zo geslaagd, dat hij allen alvast uitnodigde voor het volgende lustrum in 1994. Schiedam Met de aanhouding van een 24-jarige Rotterdammer denkt de Sehiedamse politie een goede slag te hebben geslagen in haar strijd tegen de autoinbre- kers. De Rotterdammer, die ver leden week op heterdaad werd betrapt, bekende tussen januari en mei van dit jaar 36 auto-in braken te hebben gepleegd. Op aanwijzing van de verdachte heeft de politie de Rotterdamse heler kunnen aanhouden, die een tiental autoradio's nog thuis had liggen. De buit van de serie inbraken bedroeg in totaal mini maal 10.000 gulden. Een mede plichtige van de Rotterdammer is momenteel nog voortvluchtig. Schiedam De bouw van 17 eengezinswoningen in een groenstrook westelijk van de wijk Woudhoek gaat niet door. De gemeente heeft de buurtbe woners, die allerminst blij waren dat hun uitzicht zou worden vol gebouwd, laten weten de pla- nontwikkeling voorlopig te sta- ken. De bewoners hebben dat slechts ten dele te danken aan hun argu menten in de stapel van ruim 20 bezwaarschriften. Tijdens de koop van hun huizen gingen de bewoners af op het bestem mingsplan, dat bepaalde dat de groenstrook niet bebouwd zou worden. Dat argument telt vol gens de gemeente echter niet: „Wij houden ons altijd het recht voor om bestemmingsplannen aan te passen". Wel ontvankelijk is de gemeente voor de opmerking dat de aan nemer, Urbïbouw uit Nieuwe- gein, de bewoners destijds een blijvend vrij uitzicht garandeer de. Ook de dienst gemeentewer ken gaf een dergelijke verkla ring af. Niet duidelijk is, wat er in de groene marge ten westen van Woudhoek gaat gebeuren, nu "het bouwplan van de baan is. In de brief aan de bewoners laat de gemeente doorschemeren dat een bouwplan met een andere opzet nog steeds tot de mogelijk heden behoort. Maassluis Bewoners van de Vogelbuurt vin den het onterecht, dat de financiële gevolgen van de bodemverontreini ging op bewoners van 'schone' wijken wordt verhaald. Uit de stijging van onroerend- goedbelasting, die in sommige gevallen tot honderden guldens per jaar kan oplopen, maken de bewoners op dat zij de gemeente lijke inkomensderving ïn de gif- wijken moeten compenseren. Ruim 220 Maassluïzers hebben de protestbrief tegen de fikse be lastingverhoging ondertekend. De verhoging van het belasting tarief is een uitvloeisel van de herziening van het OGB-stelsel, waarover de bewoners onlangs via een gemeentelijke brochure werden geïnformeerd. De nieu we tariefstelling wordt dit jaar voor het eerst toegepast. Golden ïn het oude stelsel de lïgggingen de grootte van de wo ning als de balangrijkste graad meters voor de aanslag, in het herziene stelsel geldt de ge taxeerde waarde van de woning als uitgangspunt voor de belas tingheffing. Het eerste jaar gaan Maassluizers voor elke 3000 gul den waarde tien gulden belas ting betalen. De bewoners erkennen, dat-het nieuwe stelsel in principe een goed instrument voor het bepa len van de hoogte van de aanslag kan zijn. Dat de gemeente de herziening budgetair neutraal wil uitvoeren na de herzie ning wil de gemeente hetzelfde totaalbedrag innen als voor de herzieningkan volgens de be woners echter niet door de beu gel. Volgens de bewoners leidt het besluit ertoe, dat zij in de toe komst moeten opdraaien voor de verminderde OGB-opbrengsten ïn de Vertowijk en de Steendijk- polder. Intïatiefnemer van de actie H.H.C. Kapteijn vindt, dat de gemeente moet proberen de verminderde opbrengsten op de vervuiler en niet op de bewoners te verhalen. De verlaging van de onroerend- goedbelasting, die de briefopstel- lers nu als oorzaak van de belas tingverhoging zien, werd enkele jaren geleden afgedwongen door bewoners van de Vertowijk en de Steendijkpolder. De verla ging werd doorgevoerd als fi nanciële compensatie voor het verminderde wooncomfort, waarmee de bewoners als gevolg van de gifperikelen te maken kregen. Naast het afwentelen van-verlie zen op de woningbezitters in Maassluis hebben de briefschrij vers moeite met de snelle door voering van het nieuwe systeem. Als een nieuw systeem leidt tot forse tariefsverhogingen, dient de gemeente de aanpassing ge leidelijk door te voeren, schrij ven de bewoners. De brief wordt waarschijnlijk tijdens de eerst komende raadsvergadering be sproken. Schiedam Het schuurtje van een bewoonster van de Esdoorn- laan in Tuindorp is in de nacht van zaterdag op zondag in vlam men opgegaan. De bewoonster merkte de brand op, toen zij na het horen van een harde knal wakker werd. Bin nen de kortste "keren stond het tuinhuisje in lichtelaaie. In de schuur^ die volgens de bewoon ster was afgesloten, bevond zich geen electrische installatie. Over de oorzaak van de brand, die fik se materiële schade aanrichtte, tast de brandweer nog in het duister. Vlaardingen Twee mannen van 20 en 24 jaar zijn door de po litie aangehouden, omdat zij er van worden verdacht vanuit een woning aan de Oosthavenkade op auto's, verkeersborden en; lichtmasten te hebben gescho ten. Dat deden zij met een lucht buks. Ook een politieauto werd twee keer geraakt. Del politie wist de twee te vinden door in de buurt te posten. jj Jongens en meisjes, die een kraampje beheerden op de vrijmarkt in het Julïanapark, deden soms goede zaken. Schiedam Voor de Su rinaamse pruikenmaak- ster begon het Aleida- feest 's morgens rond half tien bij de kassa van een Vlaardingse super markt met een te hoge rekening. „O jee, zoveel heb ik niet bij me! En ik heb vreselijke haast, ik moet naar de braderie in Schiedam! De rest van het geld breng ik nog wel. Doei!" Een andere vaste standhouder op het jaarlijkse^ kijk-, doe- 'en koopevenement in net Juliana- park, Gïjs Barneveld alias het Veluwse ijsboertje, had tegen die tijd al zijn eerste hoorns en wa fels verkocht. Barneveld is de zaterdag vóór moederdag altijd vroeg uit de veren. Voordat hij in zijn auto springt en de tocht naar het Westen aanvaardt, luis tert hij gespannen naar het weerbericht. Zijn omzet stijgt of daalt immers evenredig met het - kwik. De ruim 300 kooplui uit heel het land, die zaterdag de grootste braderie in de Rijnmond beman den, hadden wat het weer be treft geen klagen. Viel er 's mor gens vroeg nog onheilspellend veel regen, tegen tienen brak de zon door en stroomden de eerste bezoekers toe. „Vijftien, twintig graden, ideaal braderieweer", meende een opgetogen Aad Ou- weneel. „Vijfentwintig graden is te veel, dan wil iedereen die be nauwde massa uit". Ouweneel, 'uitvinder' van de Aleidafeesten, maakte zich des ondanks lichte zorgen. Het expe riment om de Sint Liduinastraat bij de feestvreugde te betrekken bleek een regelrechte misluk king. Slechts enkele winkeliers in de straat schuin tegenover het park deden enthousiast mee, de rest zag er kennelijk weinig brood in. „Kleinschalige mid denstanders", fceterde Ouwe neel. Maar het kwaad was al ge schied: verschillende kraam- houders klaagden dat ze geen aanloop hadden en pakten boos hun biezen. Er waren wel meer schoonheidsfoutjes. Een patat bakker was teleurgesteld, omdat zijn vet niet heet wilde worden de stroom viel telkens uit Een andere verkoper constateerde ontgoocheld dat ondanks de drukte de omzet beperkt bleef tot dubbeltjes en kwartjes. Het fiasco in de Sint Liduina straat bewijst dat de Aleidafees ten hun verzadigingspunt heb ben bereikt. „Het park is duide lijk de grens", gaf Ouweneel toe. Het gros van het publiek en de kooplui op de 'Sehiedamse Vo geltjesmarkt', zoals een regelma tige bezoeker van Antwerpen het evenement in de Jenever- stad spontaan doopte, leek overi gens dik tevreden. De paling boer was tegen half vier aan zijn laatste doos toe, sommige hande laren waren een uur eerder al 'los'. Hapklare eetwaren als Vietnamese loempia's en pop corn gingen grif van de hand, wat moeilijker te slijten bleken schroevedraaiers en draadnagels in een ijzerwarenkraam. Moe derdag- en liefdesgeschenken, zoals hartvormige en onwaar schijnlijk rose, digitale klokken, scoorden verreweg het beste. De indruk dat de belangstelling voor de vijfde aflevering van het Aleidafeest wat minder was dan in vorige jaren werd door Ouwe neel ten stelligste weersproken. „Iemand zei vanmiddag: je bent vast al over de 250.000 bezoekers heen. Dat is misschien wat teveel van het goede. Ik waag me niet aan aantallen, het is gewoon ge weldig druk en ik zie alleen maar goedgemutste mensen. Voor mij is datgenoeg". Schiedam - De regisseur van de Aleidafeesten, Aad Ouweneel, gaat het wat kalmer aan doen. Ouwe neel wil voortaan niet meer als hoofdorganisator van het evenement optre den. Hij streeft naar een adviseurschap. Het op touw zetten van de braderie met zijn vé!e kra men en attracties begint na vij£ jaar een zware fysieke belasting te worden voor de 40-jarige Schiedammer, die in het dagelijks leven bovendien een drukke baan heeft als manager bij Filmnet. „Kijk maar: Alei- dagrijs", zei Ouweneel za terdag, wijzend op een paar verkleurende lokken in zijn kapsel. Het zal de stichting Gravin Aleidafeesten niet gemak kelijk vallen een opvolger te vinden voor de dynami sche Ouweneel. Temeer niet daar ook de tweede man, secretaris Bas van Heycop ten Ham, afhaakt. Hij gaat studeren. Ouwe neel denkt bij zijn troonop volger aan een commer cieel genie uit het bedrijfs leven. Zelf voorgoed af scheid nemen van het feest kan hij niet: „Het laat ie nocit los. Wat moet je ook, als mensen na afloop met een bloemetje naar je toe komen en zeggen: Aad, het was weer geweldig, je gaat toch wel door hè? Al doe je 't maar voor ons". Vlaardingen De bekende Vlaar dingse autodealer P.A. van der Kooij is dit jaar uitgeroepen tot Vlaardings on dernemer van het jaar. De prijs, een geldbedrag van 5000 gulden plus een oorkonde, wordt op woensdag 24 mei uitgereikt door burgemeester Fred van Lier. Van der Kooij is de tweede winnaar van de Vlaardingse Ondernemersprijs, die vorig jaar werd gewonnen door bakker Frans Hazenberg, De jury be staande uit J. Kiaassè, burgemeester Fred van Lier en wethouder Jan Ma- dern, is van mening dat Van der Kooij dit jaar als lichtend voorbeeld voor on dernemend Vlaardingen mag dienen. In de reglementen van de competitie, een initiatief van belastingkantoor Klaasse Klaasse, is opgenomen dat de geldprijs moet worden weggeschon ken aan een goed doeL Van der Kooij koos voor verpleeghuis Het Zonnehuis. Tijdens de prijsuitreiking wordt be kend gemaakt, waaraan Het Zonne huis het geld zal besteden. (Wij kunnen het parket eventueel ook voor u leggen.) Sehiedamse weg 2a., 3134 BJ Vlaardingen, Tel. OIO - 4349923 Schiedam Twee baldadige Schiedammers zijn in de nacht van zaterdag op zondag door de politie aangehouden. Het twee tal trok na nachtelijk cafébezoek een spoor van vernielingen door de binnenstad- Nadat het duo, 25 en 23 jaar, en kele parasolstandaards op de Koemarkt vernielde, rommel den de Schiedammers aan de verlichte reclamebakken van Publex. Eén van de Schiedam mers liep op de Koemarkt over een auto, overigens zonder grote schade aan te richten. i Een zelfde staaltje van baldadig heid vertoonde één van de Schiedammers even later in de Marconistraat. Deze auto liep flinke blikschade op. Het duo, dat volgens de politie veel te diep in het glaasje had gekeken, is na de aanhouding overgebracht naar het hoofdbureau van poli tie. Vlaardingen Een al geruime tijd sluimerende ruzie tussen regelmatige bezoekers van café Westwijk aan de Floris de Vijfdelaan en café 't Boompje aan'ae Van Baerlestraat is gisteren even voor middernacht on taard in een massale vechtpartij. De twee groepen vechtersbazen gingen ïn café West- wijk met eikaar op de vuist en richtten daar in korte tijd een enorme ravage aan. De politie moest de hulp van Sehiedamse en Maassluisse collega's inroepen om de vechters uit elkaar te halen. Tijdens de schermutse lingen liep een 33-jarige Vlaardingse nog onbekende verwondingen op. Zij is opgenomen in het Holyzie- kenhuis. Hoewel de politie er niet in slaagde de identi teit van alle betrokkenen te achterhalen, lukte het wel van elf van hen de personalia te noteren. Hoe groot de schade precies is, kon vanmorgen nog niet worden vastgesteld. De afdeling recherche stelt vandaag een nader onderzoek in naar de vechtpartij. Op één van de perrons van station Vlaardingen-Oost is vrijdagmiddag een 14-jarige jongen uit Hoek van Holland door een groep jongeren in elkaar geslagen. De jongen liep lichte verwondingen in zijn gezicht en reen gebroken duim op. De politie wist zes jongens, in leeftijd variërend van 15 tot 17 jaar aangehouden. Vier van hen zijn voor nader onderzoek overgedragen aan de spoorwegpolitie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1