Molenmaaltijd bezorgt festival vroeg succes CDA en VVD schrikken van dure Broekpolder WÊ Recreanten gewezen op belang Midden-Delfland Maar dingen staat stil bij visserij VLAARDINBS DAGBLAD SCKIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Voetbalfan zit nog vast Kantoren worden agentschappen In coma na ongeluk A 20 Oude grafvakken weer in gebruik Man beroofd Dorpskern afgesloten 1 Caféklant wil keel afsnijden Actie tegen hard varen op vlieten □raramfG MAANDAG 22 MEI 1989 PAGINA 9 Regionale redactie; Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Rostbus 4008, 3130 KA vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557- sportredactie: 4345209. Telefax- 010-4349754. Schiedam Van de elf voetbal supporters, die dinsdagavond bij de wedstrijd SVV-FC Den Haag werden gearresteerd, is het me rendeel al snel op vrije voeten gesteld. Ze waren aangehouden wegens het plegen van vernie lingen in de buurt van NS-sta- tion Schiedam-Nieuwland. Drie voetbalfans werden wat langer vastgehouden. Twee wer den in de loop van de week vrij gelaten, de derde, een 19-jarige Schiedammer, zit nog steeds in de cel. Hij werd aangehouden omdat hij een molotov-eocktail bij zich had. Hij was van plan de brandbom in het vak van de FC Den Haag-supporters te gooien. De Schiedammer had bovendien enkele mensen bedreigd met een mes en iemand 25 gulden afhan dig gemaakt. De politie is op zoek naar het slachtoffer en naar getuigen. Schiedam/Vlaardingen In de Gorzen in Schiedam en de Hoe- venhuurt in Vlaardingen ver vangt de PTT binnenkort de postkantoren door kleinere pos tagentschappen. Aan de Groenelaan in de Gorzen opent wethouder Hans van Kleef aanstaande donderdag een postagentschap. Het postkantoor aan het Wilhelminaplein wordt de dag ervoor al opgeheven, zo dat Gorzenaren voor hun postale handelingen die dag zijn aage- wezen op het Schiedamse hoofd kantoor van de PTT aan de Lan ge Nieuwstraat. Het postkantoor in de Winkel hoeve in Holy-Noord wordt per 1 juni een postagentschap. De klanten kunnen er vanaf die dag niet meer terecht om partijen- post en pakketjes naar het bui tenland aan te bieden. Ook de mogelijkheid om er te telefone ren komt te vervallen. Zij krij gen daar wel iets voor terug: zij kunnen in het winkeltje voort aan ook terecht voor tijdschrif ten wenskaarten en rookwaren. Schiedam De meeste stoe len langs het lange iint tafels op de Noord- en Westvest waren zaterdagmorgen rond half twaalf nog onbezet. Even leek het erop, dat de als klapstuk van de Molenfees ten aangekondigde molen maaltijd minder massaal zou worden genuttigd dan was verwacht. De bakkers langs het brunch- traject serveerden hun molen- brood en Schiedamse borrel wel iswaar lachend, maar hadden ongetwijfeld op een betere op komst gerekend. Wethouder Aad Wiegman aanschouwde de kleine groepjes etenden en sprak profetische woorden: „Schie dammers zijn er altijd laat bij. Eerst de auto wassen en vervol gens de boodschappen. Let maar op: over een uur zit het hier stampvol" Wiegman bleek zijn 'onderda nen' goed te kennen. Rond half één waren al meer dan duizend kaarten afgestempeld. Kaarten die tegen betaling van vijf gul den recht gaven op een ongeli miteerd aantal sneetjes van de meest exclusieve broodsoorten, beleg, koffie, jus d'orange, fruit en een jonge borrel. „Hoe is het mogelijk voor dat geld?" jubelde een Haags echt paar. dat per fiets naar Schiedam was afgezakt. „Normaal gaan wé op deze dag naar Sehevenmgen, Vlaggetjesdag, weet u wel, maar ik ben blij dat we eens wat an ders hebben gekozen'', vertelt de Hagenaar tussen- twee happen BZN-brood (brood zonder naam), dat is volgepropt met vruchten en noten. Koffiemokken De juichstemming nam eufori sche vormen aan, toen even later burgemeester Reimer Scheeres en zijn vrouw Hanneke met lege koffiemokken voorbijkwamen. Scheeres liet ze bij de verkoop stand inpakken. „Wat doet hij nou''" wilde de Haagse vrouw weten. ..Meenemen natuurlijk: Die mokken mag je houden";' wist een goed informeerde eter. „Wat? Hoe is het mogelijk voor dat geld7" .zei haar man nog maar eens Als Hanneke Scheeres zich op een Schiedamse feestdag laat zien, moet er wel sprake zijn van een ongewone activiteit. De tra ditionele rol van burgemeesters vrouw. die in de schaduw van haar man bij véél plichtplegin gen aanwezig is, is haar bepaald niet op hel lijf geschreven. „Maar, dit vmd ik écht hartstik ke leuk", verduidelijkte zij waarom ze bij wijze van uitzon deringwei was aangeschoven bij de molenmaaltijd. „Ik ben net bij de zakkendragers geweest- Had dal nog nooit gezien. Vond ik ook heel leuk", jneldde zij met het enthousiasme van iemand, die voor het eerst met Schiedams rijke erfgoed is geconfronteerd. Lustrum Dankzij het prachtige zomer weer en het initiatief van de stichting Echte Bakkersgilde was het succes van de eerste lu strumviering van het Molenfes- tival al snel een feit. Het was meteen een pluim op de hoed van de organiserende werk groep, die dit jaar voorgoed af stapte van de fragmentarische opzet van het festival. Eerdere edities waren uitgesmeerd over een volle weck en slaagden er daarom niet in de aandacht van het Schiedamse publiek te van gen. Een gouden greep was ook de keuze voor een wat ongebruike lijker aanbod van oude ambach ten. Het ambachtgilde Harde- wich stuurde onder anderen een sigarenmaker, een siersteenslij- per en een fotograaf die antieke foto's'maakt naar de Jenever- stad. Dié aanvulling op de klom penmakers, wevers en spinners, die op vrijwel elke oude ambach tenmarkt opduiken, bleek bij het publiek goed aan te slaan. Tijdens het vijfde Molenfestival bleef ook de muzikale omlijsting in stijl. Natuurlijk marcheerde de plaatselijke trots in de vorm van alle acht Schiedamse mu ziekkorpsen al blazend en trom melend door de binnenstad, maar ook de middeleeuwse mu ziek was op* veel plaatsen in de buurt van de molens te horen, ïn dat decor pasten ook de in lom pen gehulde melaatse bedelaars, een kwakzalver en een Droedel, die tussen molen De Walvisch en de stomp van De Palmboom pendelden. Muziek Veel bekijks was er 's morgens ook bij de viasafslag langs de Nieuwe Haven, in de molens die open huis hielden en ïn de distil leerderijen. die het publiek een kijkje in hun keuken gunden. Hoewel de molenruilbeurs in dienstencentrum 4 Molens enigszins uit de route lag, was de animo voor dat eldorado voor molen liefhebbers eveneens zeer groot- Dc bootliefhebbers togen zaterdag naar de Korenbeurs, waar een scheepvaartexpositie was ingericht. Veel indrukwek kender was de vlootschouw, die zondag in de Lange Haven werd gehouden. Daa«* vergaapten zeer velen zich aan de prachtige, veelal oude boten. Molens, molens en nog eens molens. Daar draaide het op de ruil beurs in dienstencentrum 4 Molensom. Moordrecht Een 23-jarige inwoonster van Vlaardin- gen is zaterdag op rijksweg 20, op de grens van Moor drecht en Nieuwerkerk, met haar auto uit de bocht gevlogen. Ze reed door de berm en belandde in de sloot. Vier artsen, die toevallig passeerden, verleenden eer ste hulp. De Vlaardingse bleek 'ernstig hersenletsel ia hebben opgelopen.- Ze werd door de brandweer uit haar benarde positie be vrijd, en naar het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam overgebracht. Ze ligt daar in coma; haar toestand is kritiek. Haar auto werd zwaar beschadigd. Vlaardingen -De schepen varen dan wel niet meer van uit Vlaardingen richting zee om vis te vangen en de laatste vlaggetjesdag in de Haring- stad dateert ook alweer van vijfentwintig jaar geleden, toch stond de visserij dit weekeinde meer dan ooit in de belangstelling. Binnen het tijdsbestek van een uur werd eerst hei vissersmonu ment officieel overgedragen aan de Historische Vereniging Vlaardingen en daarna opende oud-schipper Fer van Schoor de tentoonstelling 'Ziet vlag en wimpel zwieren' in het Visserij- museum. Volgens burgemeester Fred van Lier, die bij belde gelegenheden acte de presence gaf, is het finan ciële rendement dat Vlaardin gen uit de visserij haalt momen teel hoger dan in de glorietijd. „Al vang je de vissen met zelf, je kunt er nog wel aan verdienen", aldus Van Lier, staande aan de voet van het Vissersmonument. Toch blijft voorlichting noodza kelijk, vond Fer van Schoor in zijn toespraak bij de opening van de genoemde tentoonstelling in het Visserijmuseum. Want er komt een dag dat een gehele ge neratie bij voorbeeld niet meer weet wat Vlaggetjesdag inhoudt. De tentoonstelling, het museum aangeboden door de Vnenden van het Visserijmuseum, was dan ook in de visie van Van Schoor een manier om de tradi tie van Vlaggetjesdag aan de vergetelheid te onttrekken. Eerbetoon Het Vissersmonument op het Grote Visserijplein werd vrijdag door burgemeester Van Lier of ficieel overgedragen aan voor zitter Netten van de Historische Vereniging Vlaardingen. Op het monument, in 1950 vervaardigd door kunstenaar G. van Brand wijk, die nu wegens ziekte ont brak, staat de tekst: 'Voor hen die bleven'. Het is een eerbetoon aan vissers die op zee de dood vonden. Het monument is slechts symbolisch in bezit van de vereniging De gemeente blijft zorg dragen voor het on derhoud Het was vroeger de ge woonte om voor de feestelijke vlaggetjesdag een korte herden king te houden bij het stand beeld. De vlaggetjesdag staat centraal in de tentoonstelling 'Ziet vlag en wimpel zwieren' m het Visse- rijmuseum, waarvoor de ge noemde schipper Fer van Schoor door middel van het hij sen van drie vlaggen het start sein gaf. Met lichte weemoed keek Van Schoor terug op de glorietijd van de visserij in Vlaardingen. „De burgemees ter", meende hij, „zei weliswaar bij de overdracht van bet Vis sersmonument dat de visserij in Vlaardingen meer oplevert dan in de goede jaren, maar de sfeer van toen is helemaal weg". Geïnteresseerden hebben tot 1 oktober de gelegenheid om die sfeer in het Visserijmuseum aan de Westhavenkade op te snui ven. Schiedam Al enkele jaren zijn er gebreken aan de ontwatering van de algemene begraafplaats, voor zover het het nieuwe ge deelte van de Beukenhof betreft Nu begint het probleem acuut te worden. Het is zelfs nodig om uit te wijken, omdat de grondkosten anders de pan uit rijzen. De ge meenteraad zal daarom van avond besluiten een ouder deel van de begraafplaats te gaan ge bruiken. Grafvakken, die uit de huur zijn genomen, zullen worden ge ruimd. Na 'herinrichting' ko men deze opnieuw als graven in aanmerking Voorlopig kan de directie van de Beukenhof er dan drie jaar mee uit de voeten. In de tussentijd kan dan naar een oplossing worden gezocht voor de slechte ontwatering. De gemeenteraad zal vanavond ook besluiten het pand Broers- veld 52 aan te kopen en om aan de Rijnstraat de panden 3 tot en met II te slopen. Dat laatste is niet onomstreden. Eén der be woonsters verzet zich hevig te gen sloop van haar woning, die eerder al ten onrechte onbe woonbaar werd verklaard. Een ander punt op de raadsagen- da betreft de bevordering van drs. Ben Hakkenbroek tot plaatsvervangend gemeentese cretaris De chef van de afdeling cultuur, sport en jeugd (CSJ) komt als derde loco achter Hans Maas en A.B van den Bout. Ge meentesecretaris blijft mr. Arno Gorissen Schiedam Een Rotterdammer van 30 jaar is zaterdagmorgen rond half vier op de Rotterdam- sedijk in elkaar geslagen en be roofd. Terwijl een van de drie aanvallers de eveneens 30-jarige vriend van de Rotterdammer vasthield, schopten en sloegen de andere twee het slachtoffer tot deze begon te bloeden uit een oor. In het Dijkzigtztekenhuis bleek bovendien dat zijn kaak en verscheidene tanden waren ge broken. Van de daders, die 300 gulden buit maakten, ontbreekt elk spoor. Maasland De zomeravond- concerten op het pleintje voor museum De Schilpen zijn inmid dels een traditie geworden. De eerste wordt vanavond vanaf ze- vén uur verzorgd door de Maas- laödse Harmonie, De*/s-Herenstraat Wordt tussen dè-beïde bruggen in de dorps kern zelfs voor gemotoriseerd verkeer afgesloten. Het museum 'is tijdens het'concert en ook 'daarna op de avond geopend. Groenaweg is expert in exclusieve tuinaanleg en renovatie l.v.m. 1254 jarig jubileum krijgt iedere opdrachtgever een exclusieve verrassing van Marjolein Bastin advies ophogingen ontwerp baatratingswerk uitvoering kantoortuinen ÉBn onderhoud etc L. CoJ«anv4»»B 30 Tl* Cf Vla ar Cr nam «BOTOr 41750-654 Hoe jong ook, golfen kun je maar beter vroeg leren. Vlaardingen Het prachtige weer van gisteren was voor velen aanleiding een dagje buitenshuis door te brengen. Voor het recreatieschap Mid den-Delfland kwam dat goed uit. In en om het kantoor van het recreatieschap aan de Zuidbuurt in'Vlaardingen was een open dag georganiseerd en daar was belangstelling van recreanten natuurlijk van harte welkom. Deze dag was niet alleen bedoeld om recreanten wegwijs te ma ken m het gebied Midden-Delf land, maar ook om de bezoekers te wijzen op de feiten die een be dreiging vormen voor de groene buffer tussen Delft en de Water wegsteden. In het pand van het recreatie schap, een verbouwde boerderij, kon men onder meer plattegron den -en idyllische foto's van het gebied bekijken. Op een terrasje konden de bezoekers in het zon netje'genieten van de Uptown Dixie Ramblers, onder leiding van Lou Boer. Deze'Maassluisse band 'speelde de hele middag lang gezellige dixieland op de achterplaats van de boederij. Ook burgemeester Mieke Bloe- mendaal uit Maasland was van de partij. Zij gaf een 'demonstra tie' ringsteken. De aanspannin gen, afkomstig uit de streek Mid den-Delfland, en paarden waar mee werd gereden, hadden ove rigens toch al veel belangstel ling. Vooral toen een van de paarden zijn hoef was verloren! De hoefsmid was meteen ter- plekke en zo kon men bij toeval zien hoe het paard weer van nieuwe 'zooltjes' werd voorzien. Het zag er wel een beetje angstig uit. „Ma. doen die spijkers nou geen pijn?" vroeg een jongetje zich af. Behalve de activiteiten die er te doen waren (leren surfen, gol fen, schminken) stonden er ook kraampjes op het terrein. Bij de kraampjes van bij voorbeeld de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten en de stich ting Behoud Lickebaert werd men gewezen op de toekomstige Blankenburgtunnel, die een be dreiging voor het recreatiege bied vormt. Gedeputeerde Peter van Heemst hoopt echter dat er een wat milieubewuster kabinet komt, zodat de bouw van de tun nel in elk geval kan worden ver traagd. Peter van Heemst mocht, behal ve zich zorgen te maken over het gebied Midden-Delfland, ook de 50.000e passagier van de veer pont, die tussen de Trekkaden en het Bonjmeer vaart,_ verras sen. Mevrouw Benjert uit Vlaar dingen was de gelukkige. Zij kreeg een grote bos bloemen, een jaarabonnement op de veer pont en een fotocamera namens het recreatieschap. Vlaardingen CDA en VVD zijn geschrokken van de waarschuwing van Theo Hagestein, ad ministrateur van het Grondbedrijf, dat de kosten van de Broekpol der uit de hand lopen. De polder kost het Grondbedrijf volgend jaar 900.000 gulden aan rente. Door bijschrijving van die rente loopt het tekort elk jaar op. Voor de fractieleiders van CDA en VVD, Leo de Snaijer en George Neijssel, kwam dat' be richt als 'een enorme verras sing'. „Binnen vijf jaar zit je op een rentelast van twee miljoen gul den op de Broekpolder, na nog eens vijf jaar is dat vier miljoen gulden zei Hagestein vorige week in een interview met onze krant. De Snaijer stond perplex toen hij dat las. Neijssel 'wist van niks'. Zowel CDA als VVD meent dat er toch 'enige bouwac tiviteit' nodig is, om de kosten in de hand te houden. Alleen de derde deelnemer aan de coalitie, de PvdA, houdt on verkort vast aan het uitgangs punt van een groene polder. „De administrateur heeft natuurlijk gelijk dat hij aan de bel trekt over die stijgende kosten", zegt fractieleider John Ranshuijsen. „Dat geld moet op tafel komen. Wij moeten er in elk geval voor zorgen, dat de rentelasten niet meer bijgeschreven worden bij de boekwaarde. De Broekpolder mag niet onbetaalbaar worden". Gratis Ranshuijsen was als enige van de drie niet verbaasd over de kos ten van het met giftig havenslib opgespoten recreatiegebied. „Niemand zal toch de illusie heb ben gehad dat de Broekpolder gratis is? Alles kost geld. Maar het is wel tijd dat we hier in de commissie voor financiën en in de gemeenteraad over gaan pra ten". „Burgemeester en wethouders moeten maar een voorstel doen over hoe zij dit probleem denken op te lossen", zegt Ranshuijsen. Hij gaat er van uit, dat de Broek polder niet behoeft te worden aangetast. „Ik ben tegen bebou wing van de polder van welke aard dan ook. De waarschuwing van het Grondbedrijf kan geen argument zijn om van standpunt te veranderen. De kosten van de polder waren bekend". Heilig Voor CDA en VVD is het uit gangspunt van een groene Broekpolder, opgenomen in het beleidsprogramma van het col lege, niet meer heilig. De VVD heeft in het concept-verkie- zingsprogram voor 1990 al opge nomen, dat bebouwing van de Broekpolder niet meer uitgeslo ten moet worden. „Maar het is een beetje lastig om daarover nu te praten, want we hebben de achterban nog niet geraad pleegd", zegt Neijssel. „En tot 1990 hebben wij een contract met de socialisten en de christen democraten, waarin staat dat de polder groen blijft. Daar wensen wij ons aan te houden, want wij zijn een nette partij". De VVD-fractieleider heeft we! een paar ideeen om^e rentelas ten van de Broekpolder te druk ken Zo denkt hij aan"het ver plaatsen van sportctpiplexen naar de polder. „Die blijft dan zo groen mogelijk, en eldeyêrin de stad komt rutnite voor #$ning- bouw". CDA'er De Snaijer voelt wel voor het plan van admini strateur Hagestein om langs de rijksweg grond te verkopen voor kantoorbouw. De Snaijer pleitte eerder al voor woningbouw in niet verontreinigde delen van de polder. Schiedam Met een hevig bloedende hals is een 35-jari- ge Shiedammer zaterdagmor gen vroeg naar het ziekenhuis gebracht. De man raakte om streeks twee uur gewond bij een steekpartij in een cafe aan het Broersveld, Na een woordenwisseling had een 31- jarige stadgenoot een mes ge trokken en geprobeerd het slachtoffer de keel af te snij den. De dader werd overmees terd door cafébezoekers en overgeleverd aan de politie. Het slachtoffer hield aan de steekpartij twaalf hechtin gen in zijn hals over. Midden-Delfland Het hoogheemraadschap Delf land gaat strenger optreden tegen booteigenaren, die te hard varen rond het Bom- meer en op de vlieten tussen Schipluiden, Maasland en Maassluis. De maatregel is gisteren door Delfland bekend ge maakt, omdat er voortdu rend te hard wordt gevaren. Dat is geconstateerd door opsporingsambtenaren van Delfland tijdens hun pa trouilles. Begin deze week kwam het zelfs tot een ach tervolging. De betrokken boot, die zonder vergunning van het waterschap voer, werd in beslaggenomen. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 B2 22

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1