Brouwer: Zijdeveld blijft leesbaar boek Mariastraat boekt succes: terugbetaling stookkosten SDHESll m Fout Gemeentewerken kost klein kapitaal Noodopvangcentrum heeft al een ton ^TAPIJTEN* Ramona zwijgt MÜ/'I VIAARDINGS OABBUD SEHIEOAMSE GOUBAHI NIEUWE WATERWEG COURANT Jongens slaan man op hoofd Spaland-debat 'weinig verheffend', maar; 'Nieuwe boerderij bedreigt eendenkooi9 Dikke onvoldoende voor milieunotitie Maassluis ALLE TAPIJTEN 1e KEUS Stadsgehoorzaal: geen discipline 7* Storten gifgrond Broekpolder 'onbegrijpelijk' 'Goudriaan is slordig, hij moet opstappen DONDERDAG 25 MEI PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Bij een vechtpartij nabij bad Groenoord raakte gis termiddag een 37-jarige Schie dammer gewond. Twee jongens van omstreeks 14 en 18 jaar sloe gen de man met een fles op het hoofd. Zij waren in woede ont stoken. omdat het slachtoffer hen had verzocht niet met de brommer over het trottoir te rij den, omdat daar kinderen speel den. Een fietsende politieagent achterhaalde een van de daders in het Beatrbcpark, maar de jon gen rukte zich los en reed weg op zijn brommer. Het slachtoffer moest zijn hoofdwond in het zie kenhuis laten hechten. Schiedam Gé Brouwer, de fractievoorzitter van de PvdA in de Schiedamse ge meenteraad, is het eeuwige geruzie tussen wethouder Chris Zijdeveld en de kleine linkse partijen beu. Hij vindt dat de PvdA-wethou- der en de vertegenwoordigers van D66, CPN en PSP/PPR maar eens met elkaar rond de ta fel moeten gaan zitten. Zetten zij hun gehakketak voort, dan be wijzen zij de politiek daarmee een slechte dienst mee. Zijdeveld heeft het regelmatig aan de stok met Ulferd Bruseker (CPN), Ban de Leede (PSP/PPR) en Adri Reijnhout en Cobi de la Rie (D66). Maan dag, tijdens een debat over de bo demvervuiling in Spaland, was het weer raak. De wethouder leek alle beginselen van de par lementaire welgevoeglijkheid uit het oog te verliezen. Hij bestookte zijn tegenstanders met termen als 'onzin, kreten, tendentieus, stemmingmakerij'. Hij had schoon genoeg van link se 'pieppartijen'. Mede gezien de geschokte reactie van klein links, dat zich diep beledigd voelde, spreekt Brouwer van 'een weinig verheffende verto ning'. De PvdA-voorman legt de schuld allereerst bij Zijdevelds opponenten, die volgens hem na het Spaland-debat van vorig jaar december zich hadden moeten schikken in hun nederlaag. Brouwer begrijpt dat Zijdeveld zich getergd voelde: zes maan den later nog eens omstandig moeten uitleggen waarom er geen bodemonderzoek komt, is ronduit vervelend. Maar de felle reactie van de wethouder zat Brouwer toch niet he3emaal lek ker. „In hel periodieke overleg met Zijdeveld hebben we wel eens gezegd: kan dat nou niet anders. Maar mijn greep op het optreden van een wethouder is natuurlijk beperkt. Als plotseling de vlam in de pan slaat, kun je niet op staan en zeggen: jó, Chris, hou nou 's op. Het is ook een kwestie vart karakters. Het klikt gewoon niet, tussen Zijdeveld en links", zegt Brouwer. Dat hier en daar al opgemerkt wordt dat Chris Zijdeveld lang zamerhand rijp is voor de Vlaar- dingse politiek, waarde raadsde- batten immers worden geken merkt door persoonlijke rancu nes, verbaast Brouwer niet Maar een paar Vervelende mo menten* zijn voor hem geen aan leiding Zijdeveld de les te le2en. „Door de bank genomen regelt deze wethouder zijn 2aakjes voortreffelijk. Als een paar cita ten in een boek je niet aanstaan, is het hele boek daardoor niet meteen onleesbaar. Afgezien van een enkel conflict vind ik Zijdeveld een leesbaar boek". Hoewel door aanvaringen als maandag de politiek gemakke lijk in diskrediet kan worden ge bracht is het volgens Brouwer niet uitsluitend de taak van een fractievoorzitter dergelijke on verkwikkelijkheden te voorko men: „Het is ook een probleem van het college van burgemees ter en wethouders. Wanneer Zij develd zijn mond opendoet, spreekt hij namens het hele col lege. Matthi Alblas: woningbouwvereniging zal kosten verhalen op Warmtemeter, het Gemeentelijk Wo- nlngbeheer waarschijnlijk ook. Vlaardingen /Maasland De eerste boer- dcrïjverplaatsing in Midden-Delfland is op losse schroeven komen te staan. De stichting Vogel-Olieslachtoffers is naar de Raad van State gestapt om de bouw van een boerderij langs rijksweg 20 tussen Maasland en Vlaardingen te ver hinderen. De stichting beheert een eendenkooi in de directe nabijheid van de bouwplaats en vreest dat dit natuurgebied door de komst van een veehouderij zijn waarde zal ver liezen. Twee weken geleden werd de eerste paal geslagen voor de nieuwe boerderij van W. van der Kooij, die zijn bedrijf verplaatst wegens de herinrichting van Midden- Delfland. Hij laat in Den Hoorn een sterk verouderde boerderij achter. Met de nieu we vestiging is een investering gemoeid van. 1,2 miljoen gulden. Een groot deel van de kosten wordt door het rijk betaald, Bo vendien krijgt de boer een betrekkelijk lage ruilverkavelingsrente. Mogelijk gaat het hele project nu niet door. Rond de eendenkooi moet het stil zijn, zegt de stichting. Volgens een oude wet kan de beheerder van de kooi die stilte afdwingen. Een woordvoerder van de stichtingzegt, dat het grootste probleem is dat de boerderij zo dicht bij de eendenkooi wordt gebouwd. Als het agrarische bedrijf een stuk verder komt te staan, zouden er al veel minder bezwaren zijn. Schiedam De bewoners van de Ma riastraat hebben een eerste succes ge boekt. De woningbouwvereniging Schiedam is bereid een flink deel terug te betalen van de stookkosten, die de bewoners in de loop der jaren te veel over maakten. De bewonersvereniging Schiedam-West heeft de hoogte van de stookkosten altijd bestre den. Per huurder kan het gaan om 250 gulden, maar voorzitter Hugo Elshof van de bewonersvereni ging noemt ook bedragen van 900 gulden, waar sommigen nu recht op hebben. Een tweede succes ligt in de lijn der verwachtin gen. Want de Mariastraat bestaat uit twee delen: er is een rij woningen van de woningbouwvereni ging, maar de rij er tegenover is van het Gemeen telijk Woningbeheer. Hier heeft men dezelfde stookkostenproblematiek. Ook van de gemeente hopen de bewoners nu geld terug te krijgen. Hugo Elshof: „In een gesprek met directeur Ver does van het woningbeheer hebben wij de indruk gekregen, dat hij bereid is de blauwdruk van de woningbouwvereniging over te nemen". Rekenmethode De hoofdrolspeler in de stookkostenaffaire is Mat thi Alblas, die zich namens West al jaren met de be rekeningen bezighoudt. Volgens Elshof ging het om een uiterst ingewikkelde rekenmethode, die op den duur zowat ieder bestuurslid boven de pet ging. Maa: Alblas hield vol en kreeg van zijn be stuur de ruimte. Uiteindelijk moet de woning bouwvereniging hebben ingezien, dat Alblas zich op strikte logica baseerde, verklaart Elshof nu de bereidheid van de woningcorporatie om water bij de wijn te doen. Maar er speelt nog een andere reden mee op de achtergrond. Twee jaar na de opheffing van de SSSW, de omstreden stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties, en twee jaar ook na de fusie van die verenigingen, wilde de huidige corporatie wel eens af van al die oude conflicten. En zowel de renovatiecrisis met 213 woningen van het vroegere Sint Jozef als het stookkostenpro bleem in de Mariastraat behoort tot die oude con flicten. Compromis Volgens Alblas gaat het om een compromis, waar van hij het grappige vindt dat de woningbouwver eniging in haar huidige voorstel meer geld inlevert dan West eigenlijk had verwacht. Een verklaring hiervoor ligt in het feit, dat de corporatie gaat pro beren een deel van het geld te verhalen op het be drijf Warmtemeter, dat de apparatuur destijds le verde. Ook het Gemeentelijk Woningbeheer zou dat van plan zijn. „Gelijke monniken, gelijke kap pen", aldus Matthi Alblas. Volgens hem zijn de me ters niet te vertrouwen. Bovendien zijn de huizen lang niet zo zuinig qua stoken als de gemeente Schiedam reeds vóór de woningbouw voorspiegel de. Elshof hoopt, gelet op Alblas' kwaliteiten, dat deze bewoner van de Mariastraat nu de tijd vindt zich ook als bestuurslid voor West in te zetten. „Matthi beet zich er als een terriër in vast. En je ziet: de aan houder wint. Er zal wel een feestje komen in de werkgroep. Nu maar hopen, dat Matthi tijd krijgt voor andere dingen". Zelf is Alblas daar voorzichtig in, Eerst wil hij zor gen, dat het uitgesloten wordt dat de bewoners in de toekomst nog te veel stookkosten betalen. „An ders blijven we aan Maassluis De milieu-ambte- van luchtverontreiniging over- naren van Maassluis moeten hun maken. nota over het beleid ten aanzien De commissie milieu is aller- GRATIS VLOERBEDEKKING KAN NIETl WEL GEVEN WU TOT 40% KORTING op ALLE BEKENDE MERKEN zoals DESSO - BERGOSS - BONAPARTE - TRETFORD - KVT - SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE etc." Gratis vrijblijvend huisbezoek met complete stalen collectie. ABe tapijten GRATIS oeteQd .DOOR HEEL NEDERLAND Tot 7 jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze offerte, óók voor KARPETTEN. WIJ zijn beslist goedkoper dan anderen. GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado, Gardlsette etc.) GRATIS GENAAID. I STREKSINGEL 165-189-R'DAM-H'BERG - Vrijdag tot 9 u geopend I Tel 010-4229120/4224430 -Fax 010-4237B67 - 's Maandags gestolen minst tevreden met de naar haar oordeel vage beleidsvoorne mens, die in de nota worden op gesomd. „Dit is niet ons dagelijks werk", verontschuldigt H.P.de Bruin, een van de makers van de nota, zich voor het afgekeurde produkt. De notitie Lucht is gemaakt ter voorbereiding van een milieube leidsplan. De raadsleden in de commissie van wethouder Izaak van der Knaap konden met de aanbevelingen echter niet uit de voeten. De Bruin pleit in de notitie voor een onderzoek naar de mate van luchtverontreiniging in Maas sluis, een strenge handhaving van de. hinderwet, bevordering van openbaar vervoer en het sti muleren van het gebruik van loodvrije benzine. Twee andere suggesties in de notitie zijn het instellen van een rookverbod in openbare gelegenheden en het planten van veel bomen en strui ken langs de doorgaande wegen „om verontreinigende stoffen weg te vangen". De commissie wenste over de notitie echter niet te praten. Zij vonden er niet voldoende be leidsvoornemens in en wat er wel in stond vonden zij te margi naal. Hoe het nu verder moet, weet De Bruin niet. „Daar moeten we met de wethouder over praten". Vlaardingen Politie en PTT hebben gisteren de illegale radiozender Ramona het zwijgen opgelegd. De etherpiraat verdween rond kwartover twaalf uit de lucht. Op dat tijdstip vielen rechercheurs en mensen van de radiocontroledienst de studio aan de Prof. Rutgersstraat binnen. De 50-jarige bewoner van het pand kreeg een proces verbaal, de zender werd in beslag genomen. Vlaardingen De directie van de Stadsgehoorzaal moet 'begrotingsdiscipline' wor den bijgebracht. De inkom sten bleven vorig jaar bijna 25.000 gulden achter op de be groting, de uitgaven vielen ruim 60.000 gulden hoger uit dan geraamd. „Het bevorde ren van de begrotingsdiscipli ne is een punt van aandacht", schrijven burgemeester en wethouders in de brief aan de gemeenteraad bij het jaarver slag over 1988. Over bezoe kersaantallen had directeur Marten Putman niet te kla gen. In totaal werden voor 776 voorstellingen 10.930 kaartjes verkocht. Het bezoek aan de filmzaal bleef onveranderd slecht. Bij veel films zat er maar een handjevol mensen in de zaal. Naar elf films kwam geen sterveling kij ken. Maar ook dat was ten op zichte van 1987 niet slecht. Toen werden vijftien films niet vertoond bij gebrek aan belangstelling. 4 De gifbelt in de Broekpolder is afgedekt met folie. Waarschuwingsborden moeien nieuwsgierigen op afstand houden. Vlaardingen De grond, die door Gemeentewerken in de Broekpolder is gestort, is zwaar verontreinigd en moet zo snel mogelijk worden af gevoerd. De dienst Centraal Milieubeheer heeft gisteren vastgesteld dat de grond hoeveelheden PAK's (po lycyclische aromatische koolwa terstoffen) bevat, die ver boven de toegestane norm liggen. De milieudienst bevestigde daar mee de uitslag van een voorlopig onderzoek. Volgens de DCMR staat de wet storten in een depot niet toe. „Al leen een verwerkingsbedrijf komt voor deze grond als be stemming in aanmerking", aldus een woordvoerder van de mi lieudienst, Verwerking gaat de gemeente Vlaardingen veel geld kosten. Het tarief bedraagt onge veer 209 gulden per ton. In de Broekpolder is circa 700 ton ge stort Op de plaats van herkomst ligt nog eens 25 ion. De vervuilde grond is afkomstig van een terrein achter de Oost- havenkade. Bij de aanleg van een parkeerplaats voor de mos kee aan de Boterstraat groef Ge meentewerken een laag van 30 centimeier af. Omdat bij eerdere bodemonderzoeken in het ge bied nooit ernstige vervuiling was aangetroffen, nam Gemeen tewerken aan dat ook dit terrein wel redelijk schoon zou zijn. Aannemer Lagendijk kreeg op dracht de niet nader onderzoch te grond naar de gemeentelijke vuilstortplaats in de Broekpol der te transporteren. Daar trokken de 130 bergen grond, die een onaangename lucht verspreidden, de aandacht van PvdA-gemeenteraadslid Bert Kandel, een fervent bezoe ker van de polder. Hij stelde schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders en ver oorzaakte deze week grote op schudding in de raadscommissie voor stadsontwikkeling, volks huisvesting en milieu. Verant woordelijk wethouder Bas Gou- driaan noemde het optreden van Gemeentewerken 'schandalig'. Naar nu gebleken is. heeft Ge meentewerken tot dumpen in de Broekpolder besloten zonder zelfs de eigen milieuspecialisten te raadplegen. Op het transport vond nauwelijks controle plaats. Remi Poppe (Socialistiese Partij) vindt het hoogst verdacht dat de stank die Kandei in de polder waarnam, nooit aan de Boter straat is gesignaleerd. „De stof fen die er in zijn gevonden, had den allang verdampt moeten zijn. Zeker uit een laag van maar 30 centimeter". Het zou hem niet verbazen als er mei de grond is geknoeid. Waarnemend directeur van Ge meentewerken* D.S. Doolaard geeft toe dat zijn bedrijf „wat fouten" heeft gemaakt. Volgens hem kunnen alleen monsters uit alle bergen grond in de polder uitwijzen of de hele partij even ernstig is verontreinigd, of dat het om slechts enkele kubieke metersgifgrond gaat. De DCMR begrijpt niet dat Vlaardingen zo slordig heeft kunnen 2ijn. „Iemand van Ge meentewerken of een van de vrachtwagenchauffeurs had toch moeten ruiken dat de grond niet kosher was", aldus de zegs man van de milieudienst. De DCMR noemt de stort in de Broekpolder illegaal. De reste rende hoeveelheid grond in de Boterstraat moet, als die even verontreingd is als de partij in de polder, volgens de milieudienst ogenblikkelijk worden verwij derd, Vlaardingen Het Vlaardingse nood- opvangcentrum (NOC) heeft al een ton binnen voor het beheren van een sociaal pension. Van de 280.000 gulden, die het NOC van het ministerie van WVC had gevraagd voor per soneel en inrichting van het gebouw, heeft het ministerie er lOu.OOD toegezegd. Woning bouwvereniging Samenwerking '77 heeft praktische hulp beloofd, de Vlaardingse ker ken zegden morele steun toe. In het noodopvangcentrum worden alleen mensen toegelaten die in een crisissituatie verkeren. Heel vaak kloppen bij het NOC ook mensen aan, die niet in geestelijke nood zitten, maar gewoon geen onderdak hebben. Voor die mensen is het sociaal pension be doeld. Zij zouden er voor een periode van drie tot zes maanden een kamer kunnen hu ren. Ook voor mensen die niet meer in de noodopvang hoeven te blijven, maar nog geen huis kunnen vinden, moet in het pen sion een plaatsje zijn. Zo komen de plaatsen in hel NOC sneller vrij voor anderen. Het NOC heeft al een pand op het oog. Als de gemeente daar een niet al te hoge prijs voor vraagt, is Samenwerking '77 bereid het aan te kopen en te verbouwen. Het NOC zou het beheer gaan voeren. Van de gevraagde 280.000 gulden subsidie wilde het NOC 80.000 gulden bestemmen voor het inrichten van de twintig woonruim ten in het pand. Nu dat verzoek is afgewezen, heeft het NOC, buiten een gift van Samen werking '77, nog geen geld voor de inrich ting. Coördinator Albert Leutscher hoopt dat nu via fondsenwerving op tafel te krijgen. Hij is daar optimistisch over: „We zijn wel va ker met niets begonnen. Waar een wil is, is een weg". Sociale pensions zijn een nieuw fenomeen, zegt Leutscher. „Vandaar dat het ministerie ook nog geen normen heeft voor de subsidié- ring. Wat het ministerie in feite zegt is: begin maar". De eerstkomende twee jaar is net NOC verzekerd van een bijdrage van hon derdduizend gulden in de loonkosten. Het NOC hoopt dat het ministerie binnen dïe twee jaar wel subsidienormen vaststelt. Vlaardingen Het storten van 400 kubieke meier zwaar verontreinigde grond in de Broekpolder getuigt van zoveel slordigheid en ondeskundigheid, dat PvdA-wethouder Bas Gou driaan de politieke conse quenties moet nemen en moet opstappen. Dat vindt Remi Poppe. milieu-activist en fractievoorzitter van de Socialistiese Partij in de Vlaardingse gemeenteraad. Goudriaan mag zich volgens Poppe niet verschuilen ach ter de dienst Gemeentewer ken. Ook al heeft dat bedrijf op eigen houtje de met kan kerverwekkende stoffen verontreinigde grond naar de Broekpolder laten afvoe ren, Goudriaan blijft poli tiek verantwoordelijk. „Goudriaan zegt dat hij de gang van zaken een schande vindt, maar daarmee is de kous natuurlijk niet af. Straks moet die grond weer worden afgevoerd naar een verwerkingsbedrijf. Dat kost de gemeenschap een hoop geld, en dat allemaal omdat Goudriaan er een dorpse manier van werken op nahoudt en niet goed let op wat er gebeurt. Het trans port van de grond had beter en veiliger georganiseerd moeten worden", aldus Pop pe, Hij suggereert dat de verant woordelijke transporteur de grond uit de Boterstraat ver mengd kan hebben met che misch afval. Ook een derde zou van de gelegenheid ge bruik gemaakt kunnen heb ben om giftig afval in de Broekpolder te storten. De vrachtwagens werden niet door Gemeentewerken ge controleerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1