Wijziging bouwplan komt arrogant over Raad extra bijeen voor verbeterplan 232 huizen ETSI3 Lustrum Orkestrale erg massaal opgezet Van zeewier tot glasbak Open dag Beukenhof trekt ook jongeren Mevrouw Van Lier opent Dubbele Punt vk'jzz: Wiegman opent nieuwe studio Stadsomroep ©Koster VLAARDIN6S DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gymnasiasten winnen.prijs Zwart vlees Chili-expo Vrouw (73) verwaarloosd !b E Z 0 R 21 I N T\ JU Verdachte vrijgelaten BUIT: >N KWARTJE Overvallers spoorloos NAUTIK WATERSPORT WHHNKG ~e Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,435206674350557-sportredactie:4345203.Tetefaxi010-43407^7"* MAANDAG 29 MEI 1989 PAGINA 5 SchiedamLeerlingen van de vijfde klas van het Stedelijk Gymnasium in Schiedam hebben de vierde prijs gewonnen in een inter nationale wedstrijd. Onderwerp was de viering van 20ö jaar Franse revolu tie. De gymnasiasten maak ten een poster met daarop een boom die wortelt in net jaar 1789. „Waar zijn de principes van weleer?" vraagt de poster, zinspelend op de beginselen van de re volutie: vrijheid, gelijkheid en broederschap. Uit de ant woorden, die op tekstbordjes in de boom hangen, blijkt dat nog lang niet alle idealen zijn verwezenlijkt De Schiedamse inzending eindigde net één plaatsje te laag om mee te kunnen doen aan een expositie m het Cen tre Pompidou in Parijs. Maar Frankrijk gaat niet zonder meer voorbij aan de Schiedamse creatie. Op 16 juni ontvangen de scholie ren uit handen van de Fran se ambassadeur Ln Neder land een prijs Leerlingen van het Lycée Francais in Den Haag voeren bij die ge legenheid een toneelstuk op. Vlaardingen Een bewoonster van de Koninginnelaan had za terdag de hulp van de brand weer nodig om een lapje vlees uit de braadslee te halen. De vrouw had de pan op het vuur gezet en vervolgens haar huis verlaten. De buren, die last hadden van de penetrante rooklucht, belden cte brandweer. Die kwam tegelijk met de bewoonster ter plekke. 'Samen haalden zij de pan met "het zwartgeblakerde vlees van -het vuur. Schiedam De Schiedamse Amnesty-groep houdt van 3 tot 30 juni in de bibliotheek in Nieuwland een expositie over Chili. In de vorm van onder an dere foto's en gedichten wordt informatie gegeven over ver dwijningen in dat Zuidameri- kaanseland. Schiedam Het aan vankelijke bouwplan voor de Vlaardingerdijk, daar waar hotel De Spil heeft gestaan, kan geen doorgang vinden. Het blijkt niet doenlijk om enkel woningwetwoningen te bouwen op de boek van de Fabristraat. Nu wil de bewoners vereniging Schiedam-West zich er in begin sel wel bij neerleggen, dat wel licht aan premie-A-koopwonin- gen gedacht moet gaan worden. Maar de wijze waarop de ge meente tot wijzigen is overge gaan, roept bezwaren op. Voor zitter Hugo Elshof verwijlde be trokken afdeling in het stads kantoor, Vobo, op een arrogante manier aan het plan te hebben gesleuteld Inspraak was er niet bij „Als Vobo wat doet, staat zelfs het hele projectteam voor de stadsvernieuwing aan de kant. Vobo vindt ïichzelf een heel belangrijke afdeling Wat anderen vinden, zal ze aan hun derrière oxyderen". Elshof betreurt dat voor zijn wijk nu een contingent woning wetwoningen verloren gaat. „Spijtig, te meer omdat er toch al zo weinig betaalbare woningen worden gebouwd". Verbaasd is de bewoners vereni ging Schiedam-West ook over de bouwerij aan de BK-laan, waar de Juiïanakerk stond. Elshof is aan de weet gekomen, dat het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten niet over de vereiste bouwvergunning beschikt. Gemeentevoorhchter Jan Lang straat bevestigt dat. Navraag bij de betrokken ambtenaren leert hem, dat de vergunning binnen twee dne weken zal worden verleend. Wat de wijziging van het plan-Vlaardingerdijk be treft, bevestigt Langstraat dat het projectteam er niet over kon overleggen. De wijziging werd slechts in het projectteam 'mee gedeeld'. Inspraak was niet meer mogelijk. Vobo had een belegger ingeschakeld, en er werd een an- dere architect gekozen dan waarmee West ervaringen had. Schiedam Je zou mis schien niet verwachten dat er veel mensen zijn, die een bezoek brengen aan een open dag in een crematori um. Dood gaan is voor veel mensen een onderwerp waar ze niet zo makkelijk over praten en lie ver maar niet zoveel over na denken. Toch werd de open dag in de Beukenhof het afge lopen weekeinde druk be zocht Opvallend was het aantal jeugdige bezoekers. Het was voor kinderen natuurlijk een goede gelegenheid om met de sfeer rond overlijden gecon fronteerd te worden, zonder daarbij direct een gevoel van verlies te hebben. Tijdens een rondleiding werd verteld hoe het verbrandings proces verloopt en wat er met de overblijvende as gebeurt. Ook werden het kantoor en de kamer met muziekinstallatie getoond. De medewerkers van het crematorium vinden zo'n open dag zelf ook nuttig, om dat er op die manier heel wat spookverhalen de wereld uit geholpen worden. „Mensen hebben vaak de meest waan zinnige ideeen over bijvoor beeld de verbrandingsproce dure. Wanneer ze dan eens een kijkje komen nemen, blijkt dat een crematorium ook maar een gewoon bedrijf is", aldus één van de rondlei ders. Het gesprek van de dag was ui teraard de dood. In de zaal, waar de mensen moesten wachten op een rondleiding, kon je onder andere horen: „Dat zijn nou lijkwagens", „Het is niet fijn, maar het hoort erbij. Het is het enige rechtvaardige wat er is, je gaat er allemaal aan!" Bezoekers konden ook het af studeerproject van Dïrry de Bruin bekijken. Zij is dit jaar in Eindhoven afgestudeerd als industrieel vormgeefster met de Beukenhof als afstudeer project Opvallend was het ontwerp van een urnenboom en de monumenten, die daar omheen zouden kunnen ko men. De monumenten worden namelijk van een metaal ver vaardigd dat meebuigt met de wind. Voor de graven heeft zij onder andere speciale bloem schiktafels ontworpen. Haar ontwerp is zowel prak tisch als kunstzinnig te noe- nem en Dirry hoopt dan ook dat de gemeente in ieder geval een gedeelte van haar ontwerp zal uitvoeren. Mevrouw Van Lier geniet nog na van de groep kleine scouts, die zoj'uist hun ballonnen hebben opgelaten. Vlaardingen Nadat er acht maanden aan de ingrijpende verbouwing bij de Vlaarding- se scoutinggroep Viool was gewerkt, werd het totaal ver nieuwde clubhuis zaterdag geopend. Die handeling werd verricht dobr de echtgenote van Vlaar- dings burgemeester, mr. Tineke van Lier-te Flierhaar. De burge meester zelf ontbrak hier niet b»j. Ook wethouder Arij Maarle- veld en jeugdambtenaren Piet Boschman en R. de Jonge gaven acte de presence. Onder begeleiding van de Ravc- scoutingband opende mevrouw Van Lier het clubhuis door een honderd meter lange strik los te trekken, waarna de zich schuil houdende jeugdleden naar bui ten stormden en zo'n vierhon derd ballonnen op lieten stijgen. Voorzitter Conny Molenaar sprak de genodigden toe en liet weten dat na de opening van twintig jaar geleden een traditie tot stand gekomen is Toen werd het clubhuis geopend, door de toenmalige burgemeesters vrouw, mevrouw Heusdens- Manshoit. De uitbreiding van het clubhuis was noodzakelijk geworden ioor het toenemend aantal leden. Dankzij de inbreng van de Vlaardingse gemeente, de stich ting Voormalig Weeshuis, Jantje Beton en de Bondsspaarbank, dankzij de verkoop van Zomer- zegels en dankzij een enorme hoeveelheid zelfwerkzaamheid kon de verbouwing tot stand worden gebracht. De nieuwe naam van het verdubbelde club huis, de Dubbele Punt, werd ont huld door burgemeester Van Lier. Door verschillende korte sket ches werd op ludieke wijze aan gegeven, hoe de verbouwing tot stand was gekomen en na een danklied sprak stichtingsvoor zitter Bot de 300 aanwezige ou ders en leden toe. Na het officiële gedeelte kon men onder het genot van een hapje en een drankje het geheel vernieuwde clubhuis bekijken en zorgde een gezellig samenzijn voor een passende afsluiting van de feestelijke gebeurtenis. SchiedamPolitieagenten heb ben vrijdag een sterk verwaar loosde vrouw van 73jaar uit haar woning gehaald en tijdelijk naar het ziekenhuis gebracht. De vrouw, wonend aan de Goeman Borgesiuslaan, had zich al we ken niet in de buurt vertoond. Omwonenden werden ongerust en schakelden de politie in. De vrouw deed de deur niet open, zodat de agenten via het balkon naar binnen klommen. Het huis verkeerde in grote wanorde. De politie heeft de wijkverpleging verzocht voortaan een oogje in het zeil te houden. Voor nabezorglng bollen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Maassluis De gemeente raad van Maassluis praat 'vanavond tijdens een inge laste raadsvergadering over ■een verbeteringsplan voor '.232 woningwetwoningen aan 'de Vondellaan. 'Die spoedbijeenkomst is nodig, omdat de aanvraag voor 1 juni de sdeur uit moet, wil de gemeente 'aanspraak kunnen maken op subsidie. Aanvankelijk was het meerja renprogramma van de Raad voor de Volkshuivesting uitge gaan van een onderhoudsbeurt voor 178 huizen. De 54 extra panden zijn alsnog bij het plan betrokken, omdat de staatssecre taris heeft laten weten de subsï- dieregels te -willen wijzigen ten -nadele van de huurders. „Nu 'wordt onderhoud niet in de huur 'doorberekend, maar de staatsse cretaris wil dat wel gaan doen", verduidelijkt Hans Ploeg van het gemeentelijk woningbedrijf de haast. In overleg met de pro vinciale directie van de volks huisvesting is het extra contin gent van 54 woningen aange vraagd. Nieuw in het verbeteringsplan is ook het aanbrengen van geluid- werende voorzieningen. Het mi nisterie voor volksgezondheid heeft metingen laten verrichten en vindt op oasis van de uitkom sten van dat onderzoek, dat voor isolatie honderd procent subsidie moet worden verstrekt Die sub sidie is inmiddels toegezegd, al dus Ploeg. Gelijktijdig met de opknapbeurt van de woningen, die volgens Ploeg 'dik na de zomervakantie' van start kan gaan, worden ook vier winkels onder handen ge nomen. De kosten daarvan zul len niet op het rijk worden afge wenteld, maar voor rekening van het gemeentelijk woningbe drijf komen. Schiedam De vijfde Orke strale, die zaterdagavond in de Margriethal werd gehou den, was een massaal gebeu ren. Ongeveer 200 muzikanten en 300 koorleden zorgden voor de totstandkoming van deze muzi kale avond. En aangezien het publiek ook in groten getalen aanwezig was, kon je om acht uur geen lege parkeerplaats meer vinden rondom de sport hal. Aan de Orkestrale werken ge woonlijk vier harmonieorkesten mee. Harmonie Ambrosius, Har- pe Davids, Sint Radboud en Wil- ton-Fijenoord, en ook het man dolinegezelschap ONL Dit jaar echter vierde de Orkestrale het eerste lustrum en dat was de aanleiding om nog eens vijf jg zangkoren u it te nodige n. g Hans Loendersloot, voorzitter' van de commissie Harmonieor- kesten, ziet deze massale samen- werking van de orkesten (en dit jaar natuurlijk ook van de ver- o schillende koren) als een presen tatie naar het Schiedamse pu bliek. Op deze manier kunnen Schiedammers zien hoe stadge noten met muziek bezig zijn. Het mammoetorkest en het mam moetkoor, dat de orkesten en de koren tezamen vormen, is vol gens de voorzitter uniek te noe men. In Nederland zul je zo'n Mammoetkoor en -orkest bijeen: verdeelde reacties,.. groot gezelschap zelden aantref fen. Tijdens het eerste gedeelte van de avond speelden de verschil lende harmonieorkesten afzon derlijk. De orkesten werden al lemaal letterlijk en figuurlijk een. keer in de spotlights gezet. Sint Radboud viel op, omdat dit orkest de toch steeds plechtige en rustige mu2iek onderbrak met het swingende 'Fiesta cu tres Banda'. Voor deze muziek vereniging was het overigens een dubbel jubileum. Sint Rad boud bestaat namelijk honderd jaar. Harmonie Ambrosius ttes aan de jolige kant. Voor het nummer 'Koning Voetbal' verscheen diri gent T. Landsbergen in scheids rechtersten u en ballonnen wer den de lucht ingegooid. Het va derlandse publiek begon meteen fanatiek mee te klappen. Tijdens het tweede vormden de orkesten een mam moetorkest en de koren een mammoetkoor. Het stuk 'Fre- mersberg' ging over jagers, die overvallen werden door onweer (muzikaal geïllustreerd door het orkest), de jagers gaan schuilen in een kerk en daar wordt net een gezang gezongen. Het ge zang was van Senectute, Kethel, Orpheus, het hervormd kerk koor van de Grote Kerk en het Toonkunstkoor. De reacties na afloop liepen toch wel wat uiteen. Zo vond een me vrouw van Toonkunstkoor het te massaal, bovendien was zij niet tevreden over de organisa tie, want het koor rhoest de hele avond lang om een soort tribune zitten en dat was niet zo goed uit te houden. De heer B.N. Oor schot, in de wandelganger ook wel opa Ben genoemd, die bij het mandolinegezelschap speelt, was juist uiterst tevreden over dit lu strum. „Ja, ik vind het leuk om mee te doen. Het is hier altijd goed. Ik kom hier dan ook al ja ren". Voor de commissie Harmo nieorkesten was het in ieder ge val een geslaagde avond. De vijf honderd muzikale Schiedam mers hadden allemaal hun inzet getoond en over publieke be langstelling hadden ze niet te SchiedamDe winkeltjes in de Passage lijken zo klein, maar de Stadsomroep Schie dam beschikt er over een stu dio, -"eenr receptie en ont vangstruimte, een redactielo kaal venJ eeri magazijn voor platen en gereedschap. Vier etages is het pand hoog. De studio zit in de kelder en za terdag, bij de officiële opening van de nieuwe ruimte, keken de genodigden vol bewondering naar de apparatuur. Niet zo in drukwekkend als'de apparatuur van de "Ziekenomroep Schie dam;, waarvan de Stadsomroep 'tot voo;r een paar maanden gele- t *den gebruik mocht maken, maar niettemin een zeer professionele .•installatie.' v -ï - "GV Er was bijna nog vertraging ge weest bij de import van die appa ratuur, maar gelukkig konden despullen daags voor de opening in elkaar gemonteerd en gesol deerd worden. Het was een gek kenhuis geweest, zeiden mede werkers van de lokale omroep. Maar alles was op tijd in orde ge komen en voorzitter Wil van Wijk had er vele positieve woorden voor over. Speciaal tot hoofdredacteur Wim Groene- weg en technisch medewerker Pim Scbeenloop richtte hij een v/oord van dank. Mevrouw Groeneweg kreeg bovendien een plantje als blijk van waarde ring voor al het opruimen, sinds de Stadsomroep het huurcon tract voor de Passage kreeg aan geboden. Wethouder Aad Wiegman noemde eveneens Groeneweg en Scheenloop, maar hij betrok ook Van Wijk bij het rijtje men sen, zonder wiens inzet de om roep nooit zover had kunnen ko men als zij nu is. Van Wijk, die in Schiedam op vele fronten actief is in het maatschappelijk ver keer (zoals onderwijs en wel- rijn), heeft samen met Groene weg een hoofdrol gespeeld in de voorbereidingen. Wiegman sprak uit ervaring. Hij doet me diazaken. kent het duo inmid dels goed en mocht ook als eerste in de microfoon spreken. „Schie dammers!" was het eerste woord, dat Aad Wiegman de ether in slingerde. Hij leek er zelf een beetje nerveus van. Het was druk bij de opening van de studio: veel gemeenteraadsle den lieten zich zien, maar ook bewonersverenigingen, sport clubs en andere instanties uit de recreatieve of sociaal-culturele sector. De studio bevindt zich recht tegenover het Passagethe ater en wie weet opent dat moge lijkheden tot samenwerking. Wiegman was bovendien posi tief over de komst van lokale te levisie, in de toekomst te verzor gen door de Stadsomroep Schie dam. Wiegman zag nog moge lijkheden m samenwerking met Rotterdam en betrok dan ook de eveneens aanwezige Henk Ties- ma in zijn betoog. Tiesma is sinds jaar en dag betrokken bij het lo kale en regionale omroep wezen in Rotterdam. Schiedam Krabbetjes op stens water, schel pen, een film over de Waddenzee en enkele en thousiaste natuurfreaks zorgden zondag voor een gezellig middagje. De Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vemïging, afdeling Waterweg-Noord, organiseerde in clubgebouw De Boshoek aan het Bachplein een themamid dag over het strand. KNNV-lid Ben Otten (67) uit Vlaardingen stelde breeduit zijn collectie zeewier ten toon. Vol overtuiging vertelde hij hoe je de Rhodochorton Floridulum kunt drogen, „Zo'n gedroogd zee wier is een lust voor het oog vanwege de mooie kleuren en fijne takjes en draadjes. Sommigen vinden het decoratief en maken er kerstkaarten van of ze hangen het als kunstwerk aan de muur". Otten geniet het meest van bezoekers, voor wie zijn collectie als een openbaring werkt. „Mensen denken bij wier aan een hoopje stinkend groen. Daar kijken ze nu wel anders tegenaan". Ook zijn zoon Michel is begeesterd door de zee en liet 2ïjn kreeften- en krabbenverzameling zien. Vol gens de Schiedamse Clara van Heuchemer, on derwijzeres aan de Albertus Magnusschool, krij gen kinderen door tentoonstellingen als deze meer respect voor de natuur. „Op de vlinderdag van 23 april kocht ik enkele cocons. Deze heb ik in de klas neergelegd. Enkele dagen later hoorde ik: juf, juf, hij komt uit Vol spanning hebben we naar de geboorte van een koolwitje gekeken, waar de kinderen het nu nog over hebben. Maar", vervolgt Clara van Heuchemer haar ver haal, „natuureducatiegaat nog veel verder. Om dat ik vertel over lege nessen in de glasbak, oude kranten inzamelen en batterijen naar de chemo kar, wordt menig kind flink milieubewust. Zo hoorde ik van een moeder, dat zij door haar zoontje was uitgescholden toen zij de lege flessen in de vuilnisbak gooide. Kortom, kinderen voe den tegenwoordig de ouders op als het om milieu gaat". Met de slogan 'Natuur je buur' probeert de KNNV stadsmensen meer van de natuur te laten genieten door deze simpelweg naar de stad te ha len. Volgens Schiedammer Wil van Meggelen is dat liiet zo moeilijk. „Het nestkastje op het bal kon is de meest eenvoudige manier. Ook door niet langs de singels te maaien kunnen er kleur rijke planten gaan groeien. Dat trekt vlinders en insekten aan, waar dan weervogels op afkomen. Zo heeft iemand die zit te vissen het gevoel dat hij in de natuur zit. En het is een mooier gezicht dan een saai, kort gemaaid grasveld". Schiedam Een 33-jarige man, verdacht van brandstichting in een snackbar in aanbouw in de Filips van Bourgondiéstraat, is door de politie weer op vrije voe ten gesteld. De man werd dit weekeinde gearresteerd in zijn woonplaats Utrecht. Zijn betrok kenheid bij de brand in Sabine's Place in Schiedam-West bleek niet te bewijzen. De brand vrij dagmorgen vroeg richtte grote schade aan. In de wijk bestond grote weerstand tegen de komst van Sabine's Place. Vlaardingen Een stevig gebouwde, donkere jongen en diens vrienden hebben zaterdag voor het Kolpabad een Vlaardings jongetje vijf entwintig cent lichter ge maakt Het clubje grote jon gens ging om het ventje heen staan en de grootste zei dat hij zijn geld moest afge ven. Het jongetje zag geen uitweg en diepte zijn hele kapitaal uitzijn broekzak: een kwartje. Schiedam Twee mannen, die zaterdagmiddag een greep de den in de kassa van bad Groe- noord, zijn nog steeds spoorloos. Het duo maakte 230 gulden buit en verdween in een auto. Getui gen zagen het tweetal even later in de Zwaluwlaan overstappen in een andere auto. De eerste vluchtauto bleek gestolen, van de tweede is wel het kenteken bekend maar niet de eigenaar. Het gaat om een lease-auto. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 uw watergporlmdret voor: Roei-, vis-en volgboten (Pioner), zeewaardige visboten (Rena), opblaasboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury B.B, motoren Dlv, ski's en onderdelen. Trailers en div. accessoires.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2