LET OP! DA) KONMAR KRANT DEZE WEEKIN DEBUS Poepzakje verplicht voor hondebezitter Agfa CT100 diafilm Stormloop op De Put xynrnTTrp VN-commissie bewondert jeneverstad Niet gokverslaafde, maar Lentefeest is te beklagen Politiebureau wordt vesting BANANEN 199 KILO 2^l« ULAARUINGS DAGBLAD SGHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT SP: interpellatie over gif affaire Geen vergunning voor boerderij bij eendenkooi 'Sane' bekladt Vredeskerk DEZE WEEKl Eis één jaar voor geschuif met facturen Riet Konings: 'Bingo maakt geen huwelijken kapot' Agfa's beste diafilm 135-36 2-pak nu Foto Vèn Vuuren Grote renovatie in Nieuwland Landtong als mogelijk stortplaats Klein links zegt vertrouwen in milieubeleid op M WKranwEG Ta3eredactje^8redeHavenstraat6,3131 BC Vlaardingen. Postbus4008.3HQKA Vlaardingen.Telefoon:010-4343229^435206674350557-sportredactie:4345?09. Telefax:010-4349754. DONDERDAG 1 JUNI 1989 PAGINA 17 Vlaardingen De Socïalistiese Partij wil weten welke financië le en politieke consequenties B en W trekken uit het illegaal storten van gifgrond in de Broekpolder. De affaire, waarbij 700 ton che misch vervuilde grond door Ge meentewerken in de polder werd gedumpt, getuigt volgens de SP van gestuntel. Fractie voorzitter Re mi Poppe wil dat de kwestie op de agenda van de eerstvolgende gemeenteraads vergadering wordt gezet. Eerder zeï hij onomwonden dat verantwoordelijk wethouder Bas Goudriaan wegens zijn 'dorpse manier' van werken maar moest opstappen. Volgens Poppe heeft Goudriaan veel onjuiste informatie ver strekt. Komt het punt niet op de raadsagenda, dan houdt de SP een interpellatie, waarschuwt Poppe. Burgemeester en wethouders zouden vandaag via een brief de gemeenteraad over het verloop van de gifaffaire informeren. Aan die brief ontbreekt een fi nancieel overzicht van de te ver wachten saneringskosten. Naar schatting zullen die rond de 150.000 gulden bedragen. De de finitieve kostenberekening is nog niet rond. Beschuldigingen dat erbij het te rugstorten van de grond in de polder, nadat die tevergeefs aan de Afvalverwerking Rijnmond was aangeboden, geen controle door de gemeente werd uitgeoe fend, zijn door B en W van de hand gewezen. Volgens het college hield het personeel van Gemeentewerken toezicht op het transport D66- raadslïd Wil van Rijn zegt met eigen ogen te hebben gezien, dat dat niet het geval was. Maasland/Vlaardingen Het zal voorlopig bij de eerste paal blijven, die de 57-jarige veehou der W- van der Kooij enkele we ken geleden voor zijn nieuwe boerderij aan de Broekpolder- weg in de Aalkeet-Buitenpolder sloeg. De voorzitter van de rechtspraakafdeling van de Raad van State, rar. P. Kapteyn, heeft de bouwvergunning ver nietigd. Dat gebeurde op ver zoek van de Stichting voor vo gel-olieslachtoffers (SVVOS), die vlak bij de nieuwe boerderij een eendenkooi exploiteert. Volgens de SVVOS komt de boerderij te dicht op de eenden kooi xe staan. Daardoor zou er te veel rumoer in de kooi doordrin gen en zou de kooi niet meer kunnen functioneren. De SVVOS heeft staatsraad Kapteyn gewezen op een wets artikel, op grond waarvan de ex ploitant kan afdwingen dat -er rust heerst rond de eendenkooi. Voor veehouder Van der Kooij komt de uitspraak van Kapteyn allerminst gelegen. Hij is de eer ste boer die in het kader van de reconstructie Midden-Delfland zijn bedrijf zou verplaatsen. Zijn huidige boerderij ligt aan de Westgaag. In de nieuwe boerderij was 1,2 miljoen gulden geïnvesteerd. Van der Kooij beeft aanzienlijke bedragen aan subsidie ontvan gen. Overigens heeft een woordvoer der van de SVVOS vorige week tijdens de zitting van de Raad van State al laten weten dat er veel minder bezwaren tegen de boerderij bestaan als deze een stuk verder van de eendenkooi vandaan wordt opgebouwd. Het gemeentebestuur van Maas land zal nu moeten onderzoeken of in die opmerking een moge lijkheid schuilt om een nieuwe bouwvergunning aan Van der Kooij te verlenen. Voor de familie Van der Kooij heeft de zaak een navrante bij smaak. Zij zijn zelf nazaten van een eendenkooihouder, zoals hun naam al aangeeft. In het familiewapen komen drie eendjes voor. Vlaardingen Er bestaat enorm veel belangstelling voor de in aanbouw zijnde senioren woningen in De Put en Dijkzigt. Tussen de 800 en 900 mensen meldden zich bij opdrachtgever Patri- monium's Woningen (PW) aan voor een plaatsje in de 110 huizen in de schaduw van molen Aeolus. Woordvoerder Ton Reijghart van PW is allerminst verbaasd over de storm loop op de huizen. „In de volksmond liggen die huizen nog net in Vlaardin- ger-Ambacht en Ambacht heeft een prettige klank voor de Vlaardingers. Bovendien liggen de woningen niet erg ver van het centrum". De huizen zijn bedoeld voor mensen van 55 jaar en ouder. Van de belang- Het halfronde complex seniorenwo ningen onder aan de Schïedamsedijk, waar de mensen voorin de rij staan. stellenden haakt ongeveer 60 procent weer af, als zij de nadere informatie hebben gezien. „De woningen worden toegewezen volgens het gemeentelijk puntenstelsel. Vooral mensen die al veel punten hebben haken af", zegt Reijghart. „Waarschijnlijk omdat zij veel kans maken op andere wonin gen". Maar er blijven nog zoveel kan didaten over, dat de huizen onder aan de Schïedamsedijk moeiteloos vol ko men. De bouw in De Put en Dijkzigt is van het begin af aan erg omstreden ge weest. Buurtbewoners oordeelden aan de hand van de ontwerpen, dat de twee woongebouwen niet in de wijk pasten. Zij vonden ze te groot en voor al te hoog. Zij gingen met hun bezwa ren tot de Raad van State, maar leden ook daar schipbreuk. Met jaren vertra ging ging de bouw vorig jaar toch van start en in september worden de eerste huizen opgeleverd. Ook de Historische Vereniging is al lerminst gelukkig met de moderne, hoge gebouwen. Aan de andere kant van de Schïedamsedijk ligt het Bui zengat, waar de gemeente grootste plannen mee heeft. Daar moeten hon derden huizen worden gebouwd. „Ik hoop dat de gemeente de plannen voor het Buizengat niet spiegelt aan wat er aan de andere kant van de dijk staat", zei Leen Droppers van de Historische Vereniging onlangs op een persconfe rentie. „Ik hoop niet dat die 'slinger- de-slang' aan de overkant van de dijk wordt voortgezet. Dat zou heel lelijk zijn". De vereniging ijvert voor het be houd van het historische karakter van het Buizengat. Vlaardingen Het nieuwe politiebureau aan de Delftseveerweg wordt een elektronisch bewaakte vesting. Het ongeveer 14 mil joen gulden kostende gebouw is volgepropt met camera's en ge voelige geluidsapparatuur. De toegangspoort voor het personeel en veel binnendeuren zijn slechts met speciale magnetische sleu tels te openen. Het bureau heeft alleen in en rond net trapportaal een publieksvriendelijk karakter. Daar is onder andere de afde ling gevonden voorwerpen ondergebracht. De meeste afdelingen kunnen slechts onder geleide worden betreden. De buitendeur wordt 's avonds rond aeht uur gesloten. Bezoekers moeten zich dan melden via de intercom. Voor zowel de politie als het publiek zal het even wennen zijn, dat niet iedereen meer zomaar kan in- en uitlopen. De politie zegt deze maatregelen vooral te hebben getroffen met het oog op de noodzakelijke scheiding tussen slachtoffers en daders. In het oude bureau konden die elkaar pardoes tegen het lijf lopen. Is het ongeveer 150 koppen tellende personeel licht en ruim ge huisvest, verdachten kunnen een verblijf in een donker, kaal- wandig ophoudkamertje tegemoet zien. In de verhoorkamers waarheen zij vervolgens worden geleid zijn de ramen geblin deerd. Arrestanten kunnen straks voortdurend in de gaten wor den gehouden. Twee van de 12 cellen zijn uitgerust met camera's, in de overige zijn intercoms aangebracht. Ook de luchtplaats wordt door camera's bewaakt. Het meubilair in de cellen is van beton. Vernielzuchtige arrestanten zullen er een. harde dobber aan hebben. Het nieuwe politiebureau wordt volgens schema op 3 juli opgele verd. Een week later verhuist de politie van het huidige noodon- derkomen aan de Westlandseweg naar de Delftseveerweg. Op 28 september komt de minister van binnenlandse 2aken het bureau officieel in gebruik stellen. Vlaardingen Een graffitispui ter heeft de gereformeerde Vre deskerk aan de Olmend reef be klad. Op een muur en de deur van het godshuis werden met zwarte verf teksten aange bracht. De bekladder onderte kende zijn werk met de naam 'Sane'. De politie is op zoek naar de schepper van het werk, wiens schuilnaam wel vaker in Vlaar dingen opduikt. De schade aan de kerk loopt in de honderden guldens. SchiedamVoor Schie- damse hondebezitters is het raadzaam, in de die renwinkel een flinke voorraad poepzakjes in te slaan. Vanaf dit najaar wil de gemeen te streng gaan optreden tegen honde-eigenaren aie hun dier op straat of in het groen laten kak ken en het opruimen van de rommel aan anderen overlaten. De baas van een viervoeter ont komt alleen aan een bekeuring als hij een poepzakje bij zich heeft. De boetes zullen niet mals zijn. De poepzakjes, goedge keurd door de Nederlandse Ver eniging van Reinigingsdirecteu ren, zijn in elk geval vele hon derden malen goedkoper. Scherper toezicht door plantsoe nendienst en politie op de open bare hygiene maakt deel uit van een pakket maatregelen dat paal en perk moet stellen aan het ver schijnsel hondepoep. De ge meente wil ook geld uittrekken voor betere voorlichting en voor borden die naar het dichtstbij zijnde hondetoilet verwijzen. De politiek, die volgende week in de commissie voor algemene bestuurlijke zaken een besluit neemt over het nieuwe anti- hondepoepbeleid, zal waar schijnlijk afzien van een dieren- wachter. Een dergelijke functio naris kost meer geld dan hij ople vert. De gemeente overweegt verder eens per jaar een actie te houden tegen het ontduiken van hon denbelasting. In Schiedam ston den eind vorig jaar 2719 honden geregistreerd. Volgens een bere kening naar landelijke normen zijn dat er duizend te weinig. Die 'zwarte' honden kosten de gemeente ongeveer een ton per jaar. Vjvers,vriendelijk voordelig. Rotterdam Een 44-jarige Vlaardïnger, die ruim een jaar directeur is geweest van een Rotterdams,bedrijf, heeft giste ren voor de Rotterdamse recht bank een jaar cel horen eisen. De man wordt ervan verdacht voor ruim 6,5 ton aan rekeningen te hebben uitgeschreven voor werk dat nooit is uitgevoerd. De papieren constructie, waarvan een klein groepje medewerkers v/eet had, was bedoeld om belas ting te ontduiken en sociale premies niet te betalen. De Vlaardinger volhardde giste ren in zijn onschuld. „Voor zover ik kan nagaan, is het werk wel uitgevoerd". Zijn raadsman mr. K.L. ten Have zei het aanneme lijk te vinden dat zijn client slachtoffer is geworden van zijn accountant, in wie hij een rots vast vertrouwen had. De papie ren constructie zou, vanwege zijn gebrekkige boekhoudkun dige inzicht, vrijwel volledig buiten zijn kennis om zijn opge zet. Dat met name de accountant uiteindelijk beter is geworden van het geschuif met facturen, is volgens Ten Have voldoende re den om aan te nemen dat zijn client slechts een onbeduidende pion was in het schimmig spel. Ten Have pleitte voor vrij spraak. Als extra argument daarvoor voerde hij op dat de af faire vijf jaar geleden speelde. „Het is in strijd met de rechten van de mens hem daarvoor nu nog te laten boeten", aldus dé raadsman. Hij was het niet eens met de officier van justitie, die meende dat de verdachte als eni ge 'het onderling afgesprokene consequent heeft volgehouden'. „Als u mijn cliënt een beetje be ter zou kennen, zou u beseffan dat hij misbruikt is". Op, in en aan de voet van molen de Vrijheid keken de buitenlandse gasten hun ogen uit. Alleen de drankjes in het proeflokaal van distillateur De Kuyper konden met deze toeristische trekpleister wed ijveren. door een magistraat met de ambtsketen om. Op dringend verzoek van CDA-gemeente- raadslid Daan Baart, organisa tor van het bezoek, herstelde Zijdeveld dat verzuim. Hij had de ambtsketen nog niet om, of hij moest poseren voor een fol kloristische foto. 'Very nice' en 'beautiful' von den de buitenlandse gasten ook de klokgevelfjes van de Bank Mees Hope aan de Gerrit Verboonstraat en de terraswo ningen aan de Nieuwe Haven. De VN-functionarissen had den onverwacht veel tijd de stad te bekijken. In Genève be stelde vertalingen waren niet op tijd bezorgd- Pas later in de middag stapte het enthousiaste gezelschap weer in de bus naar Voorburg om de conferentie over de kolenhandel voort te zetten. Schiedam De VN-enquête- commissie voor kolenhandel heeft onvergetelijke indruk ken overgehouden aan zijn be zoek aan Schiedam. Het inter nationale gezelschap, dat uit 40 personen bestond, was gister middag een paar uur te gast in molen de Vrijheid en distilleer derij De Kuyper. Op de molen konden de dames en heren uit de VS, de Sowjet- Unie en een tiental Europese landen geen genoeg krijgen van het wijdse uïtzieht, in net proeflokaal van De Kuijper waren het de Schiedamse drankjes die de tongen los maakten. Loco-burgemeester Chris Zij develd zorgde aanvankelijk voor een lichte teleurstelling: de vreemdelingen hadden ge hoopt ontvangen te worden door PETER DE LANGE Schiedam Diep bedroefd, diep gekwetst, j IÏ9.95 no (excl usief ontwikkelen) Hoogstraat d 04-106, Schiedam fel. 010-4266720 schokt legde Riet Konings maandagmiddag de te- ge- lefoon neer. Met haar bingo zou zij huwelijken ka pot maken? Wat een laffe beschuldiging! „Ik ben oprecht blij met alles wat ik tot nu toe heb kunnen doen. Maar soms denk ik, ik had het beter in mijn broek kunnen doen. Het doet zeer, héél zeer als anderen proberen af te breken wat jij hebt opgebouwd. Dat gaat mij zó aan mijn hart. Móet dat nou op die manier?" Riet Konings, oprichtster van de stichting Lente feest en met die stichting reeds 18 jaar bezig de ge handicapte medemens het leven te verlichten, heeft het moeilijk. Vréselijk moeilijk. Honderden mensen biedt zij drie middagen en vijf avonden onbaatzuchtig een verzetje in haar bingozaal aan de Tuïnlaan en dan komt een familielid van een van de spelers zich beklagen „dat door die bingo hele gezinnen worden stuk gemaakt". Goed, veel bezoekers kijken niet op een piek als het balletje eenmaal rolt, maar veel van de duizen den guldens die Lentefeest op die manier dagelijks ontvangt, worden ais prijzengeld weer uitgekeerd. En de resthet bedrag weet Riet Konings zelfs bij benadering niet uit het hoofd, dat zou ze de boek houder moeten vragen is toch voor het goede doel? „Speciaal voor de woensdagavond hebben we eén Foster Parents-kindje geadopteerd". Verder houdt Lentefeest twee invalidenbussen rij dende. Dat kost ook veel geld, net als het onder houd van het kolossale pand, waar de stichting ze telt. Onlangs is nog een dure afzuiginstallatie ge kocht, omdat er zo stug wordt gerookt in de bingo ruimte. Op het woord 'gokverslaving' reageert Riet Ko nings hoogst verwonderd. „De mensen vinden het héérlijk! Ja, zelf begrijp ik 't niet, hoor. Ik heb veel verdubbelingen, mensen die 's middags beginnen en bij me blijven eten om 's avonds weer verder te spelen. En veel mensen die dubbel spelen: ze ko pen twee kaarten per ronde, De bingo voorziet echt in een behoefte. Met Sinterklaas en Kerst kunnen ze er niet in, zoveel staan er dan op de stoep. Verslaving, ja, zo zou je het kunnen noemen, maar als ze niet bij ons komen zitten ze wel bij een ander. Dat kan ik ook best begrijpen. Als je elke dag aardappelen eet, wil je ook wel eens rijst Handwerkje Geld verspelen kun je overal, maakt mevrouw Ko- nings duidelijk, daarvoor hoef je niet naar Lente feest, en voor die speelwoede is Lentefeest natuur lijk niet verantwoordelijk: „Wie naar de snackbar gaat en even aan de trektafel staat, is ook in een mum 25 gulden kwijt". O, als dat de spelers en hun familie dan zoveel geld kost. zou Riet Konings het spelen met twee kaar ten tegelijk best willen verbieden. Hoewei... „Ik ben bang dat ik die mensen dan kwijtraak aan de concurrentie, waar ze wél dubbel mogen spelen. Ik zou liever zeggen: als je verslaafd bent aan dubbel, overleg dan met ons, laten we er dan eens over pra ten". Niet de families van de spelers die het huishoud geld in de bodemloze bingoput zien verdwijnen zijn te beklagen, te beklagen is vooral Riet Ko nings. Zij moet immers opboksen tegen de zwaar gesponsorde activiteiten van Schiedams Onge kroonde bingokoning Gerrit Suttorp. Met zijn ex tra prijsjes en presentjes als zakken sinaasappelen oefent hij een onweerstaanbare aantrekkings kracht uit op de vaste klanten van Lentefeest. Aan de Tuinlaan kan in de bingozaal hooguit eens een pak koffie worden uitgedeeld. Riet Konings ver wijt de door het bedrijfsleven gesteunde Suttorp, die geld inzamelt voor SW, dan ook 'oneerlijke concurrentie'. Ooit, in een ver verleden, werden bij Lentefeest de bingonummers afgeroepen voor een vaasje, een handwerkje, een doos snoepjes. Gezelligheid stond destijds voorop, geld kwam er nauwelijks aan te pas. Later ontdekte Riet Konings de hypnotische uitwerking van het spel op anderen en ook „watje ervan kon sparen". Om niet alleen van de spelers „iets binnen te halen" bedenkt zij haar klanten som* met een aardigheidje: metKerst een boompje, na een boottocht een ingelijst fotootje. Langdurig zieke spelers ontvangen een kaartje of een bloem- stukje. Meer kan er heus niet af. Schiedam In Nieuwland wordt volgende week het start sein gegeven voor de renovatie van 416 portiekwoningen. De uit 1956 daterende huizen worden grondig opgeknapt. De huurverhoging van bijna 80 gulden per maand wordt enigs zins goedgemaakt door energie besparende maatregelen die de stookkosten drukken. Voor de renovatie heeft de ge meente een lening van ruim 12 miljoen gulden moeten afsluiten. Het project kost in totaal 28 mil joen. Nog geen kwart daarvan wordt betaald door het ministe rie van volkshuisvesting, ruim- teljjke ordening en milieu. Eén miljoen gulden wordt bijge dragen door de Europese Ge meenschap, vijf miljoen komt rechtstreeks uit de kas van de gemeente Schiedam. Wethouder Hans van Kleef laat het project op 6 juni van start gaan in de Taimastraat. Maassluis/Rozenburg De landtong bij Rozenburg wordt door de provincie nog steeds be schouwd als een mogelijke stort plaats voor afval en bagger. Afval zou op de landtong vanaf het jaar 2Q05 gestart kunnen worden. De provincie consta teert dat de recreatieve bestem ming die de landtong eigenlijk heeft, met is verwezenlijkt Dat is hoofdzakelijk te wijten aan het gebrek aan financiële middelen in Rozenburg. Volgens de provincie zou een verhoging van het terrein door middel van stort een goede buffer opleveren tussen Maassluis en het indus triegebied van Europoort. De Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond onderzoekt mo menteel in hoeverre de veront reiniging van de voormalige vuilstortplaats van Rozenburg op de landtong zich heeft ver spreid. Op dat onderzoek moet een sanering of afscherming van de verontreiniging volgen. Door het inmiddels opgehe ven openbaar lichaam Rijn mond werd de landtong jaren geleden genoemd als locatie voor de stort van giftige bagger. Schiedam Klein links in Schiedam heeft het vertrouwen in het milieubeleid van de ge meente opgezegd. D66, PSP/PPR en CPN vinden dat het milieu bij wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) niet in goede handen is. Deze verklaring van de gemeen teraadsleden Bart de Leede, Ul- ferd Bruseker, Adri Reijnhout en Coby de la Rle is het gevolg van het onverkwikkelijke debat over de bodemkwaliteit van Spaland, vorige week in de ge meenteraad. Zijdeveld legde toen op volgens klein links nnoirbare' wijze en in uitermate scherpe bewoordin gen het pleidooi voor een bo demonderzoek naast zich neer. De vervuiling met zware meta len en bestrijdingsmiddelen van het havenslio waarmee Spaland is opgespoten is naar zijn mening al meer dan voldoende onder zocht. Met de grond zou „niets aan de hand" zijn. Bezwaren van milieudeskundigen werden door Zijdeveld eveneens weggewuifd. Volgens de drie partijen heeft de wethouder in de al ruim een half jaar durende discussie meer maals 'onjuiste en onbewijsbare uitspraken' gedaan en heeft hij de gemeenteraad onvolledig ge ïnformeerd en zelfs misleid. Vo rige week stelde Adri Reijnhout dat Zij'develd daarom moest 'op lazeren'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1