Hl Puien centrum een rommeltj e Goudriaan negeerde waarschuwing AVR Besloten vergaderen blijft twistpunt Engels is overal Transportcentrum frustreert ontsluiting A20 Woudhoek graaft zich een hernia Jos Bouwman tobbedanst met een simpel bootje 'Halt' geen groot succes VUARDIN6S OAGDUD SCHIEOAMSE COUBANT NIEUWE WATERWEG COURANT Diamanten bruidspaar Garage niet geschikt als spreekkamer PvdA omlijst politiek met muziek Gifgrond mogelijk in juli verwerkt Tweetal bekende inbraken Officier en goud Plan voor Nieuwland gekraakt Kolpadbad boekt record VRIJDAG 2 JUNI 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Teléfoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754, Vlaardingen Twee geboren Vlaardingers, Jan van der Pijl en Hendrina Zwarts, zijn gister middag door het burgemeester- seehtpaar Van Lier gefeliciteerd met hun 60-jarige echtvereni ging. Het echtpaar Van der Pijl trad op 15 mei 1929 in het huwe lijk. Op de dag dat zij hun huwe lijksjubileum herdachten waren zij met vakantie. Vandaar dat zij 'de burgemeester pas twee we ken later konden ontvangen. Maassluis De huisarts mevrouw Sonneveld mag geen praktijkruimte inrich ten in haar woning aan de Hoe ker. Haar aanvraag om de gara ge voor dat doel te mogen ver bouwen werd enige tijd geleden door de gemeente afgewezen, De gemeente heeft nu ook een on dersteunend verzoek van de Maassluisse huisartsenverent- ging naast zich neergelegd. Reden om het verzoek te weige ren,-is de bepaling in de Maas- sluisse bouwverordening, dat ruimten onder het maaiveld niet geschikt geacht worden voor menselijk gebruik. De garage van de arts ligt ondergronds. Volgens de verordening mag zij er alleen haar auto stallen. Mevrouw Sonneveld heeft haar praktijk voorlopig gevestigd in een pand aan de Schollevaar straat. Die oplossing kwam na langdurig en moeizaam overleg met de gemeente uit de bus. De arts blijft overigens bij haar plan, een praktijk te openen aan de Hoeker. Nu verbouwing van de garage van de baan is, heeft zij haar zinnen gezet op nieuw bouw. Tegenover haar huis staat een houten sehoolgebouwtje dat binnen afzienbare tijd zal wor- den. gesloopt. De gemeente heeft reeds toegezegd dat de arts te zij ner tijd op de vrijkomende grond een spreekkamer mag bouwen. 1 Tot die tijd ontvangt zij haar pa tiënten in de SehoIIevsnrslraat. Thuis ontvangt zij één uur per dag haar patiënten. Maassluis Politieke bijeen komsten zijn geen zaak waar voor mensen massaal de deur uitgaan. Als die bijeenkomsten in het teken staan van de Euro pese verkiezingen, is de interes se helemaal gering. Vanuit die wetenschap wil de PvdA in Maassluis maandag dan ook veel verstrooiing bieden tijdens zo'n verkiezingsbijeenkomst. In de Schuurkerk wordt dan een politieke instuif gehouden waar bij het strijakoor de Rode Mak kers enkele malen zal zingen. Naast die lichtere kost voert vice-voorzitter Annemarie Goedmakers het woord. Zij is kandidaat voor een zetel in het Europees Parlement. De instuif begint om 20.00 uur. Jos Bouwman bij zijn vaartuig, dat volgen de week vrijdag op tv is te zien. Schiedam Toen Jos Bouwman vorig jaar op de Schiedamse brandersfeesten met zijn zelfgemaakte vaartuig aan de pieremachochelvaart meedeed, wist hij het ze ker: hetTobbedansen was zijn volgende doel. „Vanaf het begin dat de TROS dat programma uitzendt, heb ik al willen inschrijven", zegt de winkelbediende. Morgen is het zover. Dan regis treren televisiecamera's in De Efteling of Bouw man het tobbedansen in de vingers heeft. De rest van Nederland kan volgende week vrijdag we ten hoe het hem is vergaan. De reden waarom hij in zijn spaarzame vrije tijd ongeveer twintig uur heeft ingeruimd om zijn vaartuig te construeren, vat hij kort en bondig samen: de uitdaging. „De meeste mensen zeiden vorig jaar dat het me niet zou lukken. Dat was voor mij extra reden om door te zetten". Bouwman, die in de heer Van Dijk een Schie damse tegenstrever heeft, behoort niet tot de groep fanaten, die maandenlang werken om met een futuristisch vaartuig van de helling te glij den. Het vooruitzicht, dat al dat werk in luttele tellen letterlijk en figuurlijk in het water kan vallen, lokte hem niet zo aan. „Ik heb een tamelijk simpele constructie ge maakt. Vergelijk het maar met een container, die op een vrachtwagen staat. Ik hoop alleen dat ik het allemaal goed heb berekend en dat mijn bak het water scheert en niet direct kopje onder gaat" Waar Jos Bouwman het uiteindelijk allemaal voordoet, is de kick. „De kick om van die schans te komen en dan zo snel mogelijk bij de bel te zijn". Maassluis In politiek Maassluis is het laatste woord nog niet gesproken over het be sloten vergaderen van raadscommissies. De PvdA wil paal en perk stellen aan dat ver schijnsel, maar schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders hebben slechts gedeeltelijk resultaat opgeleverd. De meerderheid van iedere commissie mag voortaan beslissen of er besloten wordt vergaderd. Wordt er echter gekozen voor een openbare vergadering, dan worden punten die B en W in beslotenheid wilden bespreken ünea recta van de agenda afgevoerd. Het college beslist vervolgens of het publiek bij een volgende ge legenheid welkom is, of dat de deuren toch gesloten blijven. Zo luidt althans het compromis dat B en W aan de PvdA hebben voorgesteld. De PvdA heeft nog niet op dit voorstel gereageerd. In zijn vra gen stelde raadslid Pieter Hoog- en raad dat het middel besloten vergaderen in Maassluis wat ak, te gemakkelijk wordt gehan teerd. Vaak is daar volgens hem geen reden voor. Besluitvor ming achter gesloten deuren staat, aldus de PvdA, op gespan nen voet met de spelregels in een open democratie. Verontrust merkte Hoogenraad op dat, „on der de noemer vertrouwelijk bij praten in een aantal gevallen wel degelijk zaken is De PvdA kondigde aan voortaan niet meer deel te nemen aan be sloten vergaderingen, tenzij ruim vooraf was duidelijk ge maakt waarom het publiek ge weerd zou worden. Ben W zijn deels aan die eis tegemoet geko men. Op de agenda zal vooraf worden aangegeven of de verga dering m beslotenheid zal plaats vinden. Schiedam Het Halt-project in Schiedam is geen groot succes. In anderhalf jaar tijd kwamen slechts veertig vandalistische jongeren terecht bij coördinator mr. Wil Boonstra, om te horen op welke manier zij hun schuld konden inlossen. De meeste graffiti-spuiters en vernielers werden aan het werk gezet in de gemeentelijke plant soenen of ingeschakeld bij het onderhoud aan scholen, kerken en gemeentelijke eigendommen. Eén vandaal kreeg van het Halt bureau een schoolse straf opge legd: het schrijven van een op stel. Het Halt-bureau heeft drie jaar de tijd gekregen, om te bewijzen dat met behulp van alternatieve straffen het vandalisme kan worden teruggedrongen. Die tijd is voor de helft voorbij. Maar volgens Boonstra is er 'nog een lange weg te gaan'. De Halt-aanpak vindt wel na volging in de andere Waterweg steden. In september van het vo rig jaar werd de hulp van Halt- Schiedam al ingeroepen door de gemeente Vlaardingen, zeer bin nenkort begint in Maassluis een Halt-project. Ook daarbij assisteren mr. Boon stra en diens medewerkster T. Luiten. Burgemeester en wet houders van Maassluis presente ren hun plan aanstaande dins dag. Schiedam Taalpuristen worden er wel eens moedeloos van. Het aantal En gelse termen in onze taal neemt met name onder invloed van de computer en het yuppie-jargon een enorme vlucht. Vanachter het toetsenbord braken com puterfreaksinderdaad freaks is even als yuppie zo'n inmiddels ingeburgerd Engels woord vaak een voor buiten staanders onbegrijpelijk taaltje uit. Ze screenen, scramblen, filen en saven er met hun soft- en hardware lustig op los. Yuppies zijn mensen die happy zijn in plaats van blij, in topfuncties duiken steeds meer managing directors op en onze krant is in het World Trade Centre gevestigd. Zelfs op simpele kassabon nen van supermarkten leest de klant anno 1989 'thank you, come again*. In het Sehielandziekenhpis in Schie dam zijn verpleegkundigen erachter ge komen dat ook degelijke Hollandse na men als Jan, Piet, Klaas, Truus en Marie het tegenwoordig volledig moeten af leggen tegen typisch Engelse namen. Vorig jaar turfden zij welke namen het meest voorkomen. Bij de jongens scoor den Michael, Kevin en Jeffrey het hoogst, terwijl Kim, Samantha en Sha- ran de meest populaire meisjesnamen zijn. Mensen die dat een kwalijke tendens vinden kunnen weinig anders dan hun misnoegen in het Engels kenbaar ma ken: 'shit'. Maasland Mocht de Maas- landse gemeenteraad akkoord gaan met een transportcentrum in de Oude Campspolder-Zuid, dan wordt het terrein ontsloten via de Verlengde Maasdijk op de A20. De raadscommissie voor openbare werken vindt dit de meest aanvaardbare oplossing. Die Verlengde Maasdijk, ofwel de Coldenhovelaan-West, wordt dan voorzien van verkeerslich ten. De commissie heeft overi gens wel vastgesteld, dat de ont- Vlaardingen De Vlaar- dingse middenstand maakt, door gebrekkig onderhoud aan de gevels, een rommeltje van de binnenstad. Dat vinden althans de leden van de Culturele Raad, sinds ir. J.M, Backer van de werkgroep kunst en stadsver nieuwing hen een serie dia's van win kelpuien heeft laten zien. Ambtenaar Maarten Bot (culturele zaken) kreeg er bijna tranen van in zijn ogen. „Het centrumgebied is aan verfrissing toe", vindt Backer. „Dat moet opge vrolijkt worden". Zeker nu een face lift van het Liesveld en omgeving op stapel staat is het nodig om naar de staat van onderhoud van de rest van het winkelbestand te kijken, vindt hij. „Die is in sommige gevallen schrikba rend. Sommige gevels worden totaal niet onderhouden, etalageruiten die niet meer in gebruik zijn worden ge blindeerd, ramen en deuren worden geschilderd in volstrekt willekeurige kleuren". De winkeliers kijken naar hun eigen pand, zonder het totaalbeeld van de straat in ogenschouw te nemen, be toogt Backer. „Dat stemt niet tot hoop voor de toekomst Als daar niets aan gedaan wordt hoeven wij van een fa celift ook niet veel te verwachten". De Culturele Raad zou graag zien dat voortaan alleen nog plannen van 'ge kwalificeerde ontwerpers' om een winkelpui te veranderen voor een bouwvergunning in aanmerking kwa men. Die suggestie is door Maarten Ouwens, hoofd van de afdeling stads ontwikkeling van de gemeente, van de hand gewezen. Niet de kwaliteit van de ontwerper, maar de kwaliteit van het plan is van belang, redeneert Ouwens, Bovendien is hij huiverig voor meer regelgeving, „terwijl er juist een algemene tendens is om de over heidsbemoeienis op velerlei terrein aanzienlijk te beperken". Backer denkt al evenmin, dat strenge re regels tot verbetering zullen leiden. Hij meent dat gemeente en winkeliers afspraken moeten maken over het aanzicht van het winkelcentrum in de binnenstad. „De bestuurders moeten maar een aardige, originele oplossing voor bedenken". De verantwoordelijkheid voor wat de Culturele Raad noemt 'gevelontsierin gen' ligt volgens Backer niet uitslui tend bij de middenstand. „Het is iets wat we met z'n allen hebben laten ge beuren". Backer kan zijn verhaal vol gende week dinsdag kwijt aan de le den van de gemeentelijke commissies voor stadsontwikkeling en economi sche aangelegenheden. Die krijgen een uitnodiging om de dia-serie te ko men bekijken. Vlaardingen De Afvalver werking Rijnmond kan op z'n vroegst in juli beginnen aan de verwerking van de in de Vlaar- dingse Broekpolder gestorte gif grond. Verbranding van de met fenolen, lood, olie, PAK's en ge chloreerde koolwaterstoffen vervuide grond kost tussen de 200 en 400 gulden per ton. De partij beslaat uitruim 700 ton. Vorige week vrijdag weigerde het Rozenburgse afvalbedrijf zes vrachtwagens met Vlaardingse gifgrond op het terrein toe te la ten, Ondanks een waarschuwing van de chemische afdeling van de AVR, de dag tevoren, dat de lading niet zou worden geaccep teerd, had wethouder Bas Gou driaan de vracht%vagens op weg gestuurd. In een telefonisch onderhoud was Goudriaan donderdag te verstaan gegeven dal gifgrond gezien de beperkte verwer- kingsaeapaciteit alleen op afroep kan worden aangeboden. Gou driaan beweerde echter dat mi- lieugedeputeerde Hans van der Vlist toestemming zou hebben gegeven voor dit spoedtransport. De AVR beriep zich op de nor male procedure en weigerde de grond te accepteren. De grond opslaan op het terrein van de AVR was eveneens on mogelijk. „Alle opslagplaatsen zitten propvol, we puilen uit Zelfs de wagens met normaal huisvuil staan in files voor de poort", aldus voorlichter Lau rens Chevalier. Bij de AVR was men buitengewoon verrast door de solo-actie van Goudriaan. Chevalier noemt diens beslissing om de grond, tegen alle waar schuwingen in, toch aan te bie den 'onverstandig'. Voorlopig blijft de grond, die af komstig is van een voormalig fa brieksterrein aan de Boterstraat, in de Broekpolder opgeslagen, De gemeente heeft nog geen al ternatief gevonden voor ver werking bij de AVR. Afvoer naar het buitenland is voor bur gemeester en wethouders van Vlaardingen „in het geheel niet bespreekbaar". Vlaardingen Twee Vlaar dingse jongens. 16 en 17 jaar oud, hebben vijf inbraken ïn winkels en vier in personenauto's be kend. De twee werden in de nacht van woensdag op donder dag op heterdaad betrapt bij een inbraak in een winkel aan de Van Hogendorplaan. Een buurt bewoner had de politie getipt. Hei tweetal bekende tijdens het verhoor ook nog acht mislukte pogingen tot wmkelinhraak. Zij vertelden de politie, dat zij in veel auto's naar waardevols had den gezocht. Vier hadden zij er opengebroken, de rest was niet afgesloten. De twee stalen geld en autoradio's. De buit moet vol gens de politie in de duizenden guldens lopen. De ophoging in Woudhoek samen met de vervanging van kabels en leidingen □rengtveel overlast met zich mee. De bewoners moeten de tuin mom sleuven te graven voor het nool. Schiedam Een heleboel bewoners van de Ambachtenbuurt in Woudhoek gaan 'gebroken' het weekend in. Zij hebben de afge lopen weken sleuven gegraven van hun huis tot aan de straat kant, in verband met nieuwe riolering die de gemeente aanlegt „Kost me een hernia", klaagt een bewoner. De woningen aan de Koperslagerhof staan er nu driejaar. In die korte tijdsspanne is het wegdek aanzienlijk verzakt en daarom moeten nu al de rioleringen,, leidingen, kabels en regenpijpen worden vervangen. Afgelopen weken zijn de omwonenden daarover geïnformeerd. De werkzaamheden zullen een jaar in beslag nemen, al is de Koperslagerhof volgende week al van de ellende verlost. De bewoners krijgen vooi de onkosten geen vergoeding, terwijl het bij sommigen toch flink in de papieren loopt: hele tuintjes moeten worden vernieuwd. „Van de bewonersvereniging hier kregen we te horen, dat we maar het beste kunnen meewerken. Die vindt dus wat de gemeente vindt. Daar heb je niks aan, ik ga mijn lidmaatschap opzeggen", aldus een bewoner van Kopersla gerhof. Eerder al verrichtte de gemeente dergelijke ophogingen in Woudhoek-Zuid en nabij winkelcentrum De Ketel. Ook hier moesten de bewoners zelf een deel van het werk uitvoeren, om hun riolering te doen aansluiten op het hoofdriool. Vooral in Woudhoek-Noord, destijds opgespoten met havenslib, gaat de verzakking van de bodemsnel. sluiting van Maassluis-West naar de A20 er dan niet beter op wordt. Terwijl Maassluis juist al vele jaren streeft naar een betere ontsluiting van het westelijk stadsdeel op de rijksweg. De Maaslandse wethouder Piet Houtenbos erkent dat de ontslui ting van Maassluis op de A20 door de komst van het transport centrum verslechtert. In de mo gelijkheid dat de automobilisten dan een alternatieve route zul len zoeken, hebben B en W van Maasland zich nog niet verdiept. Uit financieel oogpunt zal het transportcentrum Maasland geen windeieren leggen. Het fonds Dorpsuitieg zal worden gevoed mei een bedrag van rond twee miljoen gulden Ook de jaarlijks te heffen onroe rend goed belasting kan tot en kele tonnen oplopen. Dat bleek uit de rekensom, die wethouder C. Keijzer gisteren in de raads commissie voor financiën maak te. Op 20 juni moet de Maaslandse gemeenteraad besluiten of zij toestemming geeft voor de bouw van transportcentrum. Vlaardingen Directeur Gerrlt Hendrik Overman van het be drijf Cincinnalti Milaeron in Vlaardingen is vanmorgen be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Fred van Lier speldde hem tij dens een bijeenkomst in het Del ta Hotel debijbehorende versier selen op. Overman kreeg de on derscheiding, omdat hij na dertig jaar wegens pensioen vertrekt bij het bed rijf. De laatste twintig jaar maakte hij deel uit van de directie. Die functie kreeg in 1983 extra ca chet toen hij ook president-di recteur van de vestiging in Mi laan werd. Twee jaar later volg de het directeurschap van de fa briek in Maasmechelen. Overman wil ook na zijn pensio nering actief betrokken blijven bij het bedrijfsleven. Hij denkt zich als adviseur en begeleider van jonge managers nog ver dienstelijk te kunnen maken. Eveneens vandaag werd Leen- dert Smit aangenaam verrast meteen koninklijke onderschei ding. Smit nam na veertig jaar afscheid van het GEWB in Vlaardingen. Hij kreeg daarvoor de eremedaille m goud verbon den aan de orde van Oranje-Nas sau. Directeur W. van den Heu vel speldde hem in de kantine van ae GEWB aan de Hoflaan de versierselen op. Den HaagDe Provinciale Pla nologische Commissie (PPC) vindt dat de gemeente Schiedam zijn huiswerk voor het bestem mingsplan Nieuwland Zuid- Oost maar eens grondig moet over doen. De commissie, een adviesorgaan van gedeputeerde staten, heeft forse kritiek op het plan. De bezwaren richten zich vooral op de indeling tn drie gebieden. Er zou onvoldoende duidelijk worden gemaakt wat de ge meente met dit deel van Nieuw land van plan is. De commsisie vindt verder dat de samenhang met de omgeving ontbreekt. Praten met projectontwikke laars over woningbouw is daar om voorlopig uitgesloten. On duidelijk is ook welk soort be drijven in het gebied zijn toege staan. Het plan vermeldt bovendien te weinig over mogelijke bodem- verontreiniging en eventuele saneringsmaatregelen, oordeelt de PPC, Een verwijzing naar de bouwverordening van Schie dam, waarin B en W de moge lijkheid hebben om bouwen op vervuilde grond te voorkomen, vindt de PPC onvoldoende. Bo vendien is bodemverontreini ging ook van invloed op de ex ploitatie van het gebied. Nu er onvoldoende gegevens over ver ontreiniging bekend zijn, vindt de commissie het twijfelachtig of het plan haalbaar is. Vlaardingen Het Kolpabad In Vlaardingen heeft in mei een recordaantal bezoekers ontvan gen. Tegen de 65.000 mensen na men de afgelopen maand een koele duik in het bad. Ter verge lijking: in mei 1987 telde het Kol pabad 35,000 bezoekers, in de zelfde maand van vorig jaar kochten 43.000 mensen een zwem kaartje. Waarnemend directeur Ruud Bulthuis is in zijn nopjes. Het bad heeft de drukte volgens hem niet alleen aan het stralende zomer weer te danken, maar ook aan de extra voorzieningen die er de af gelopen tijd zijn getroffen. „We zijn weer een gezellig familiebad aan het worden", aldus Bulthuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1