Bewoners Rozenlaan: weg met sluipverkeer Nieuwland moet wijk vol buurtjes worden Maassluis gelooft in alternatief straffen BE ONE Ambtenarij heeft managers nodig ULAARGfNGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gemeenteraad overweegt onderzoek gif schandaal Vrouw (78) aangereden B en W belaagd Subsidie voor aanpak jeugdige criminelen Motorbeurs in Margriethal De uitrolbare slaapkamer Inova is mooi èn makkelijk Van Kleef: 'Al het groen bebouwen flauwekul' Batterij bakje naast glasbak 'Chaos in ivoren toren' Heroïnesmokkel: 4Vz jaar cel in Pasfoto's met kwaliteits garantie Zondagsdienst en open huis in Schieland WflIHtWEG WOENSDAG 7 JUNI 1989 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingsn. Teletoon: 010-4343229,4352^7^.sportredactie: 434SP09, Telefax:010-434975,. PAGINA 17 Vlaardingen In de ge meenteraad gaan stem men op om een commissie in te stellen, die de gifstort in de Broekpolder tot op de bodem moet uitzoeken. De commissie zou moeten on derzoeken hoe het kon ge beuren dat de dienst Ge- 1 meentewerken ruim 700 ton zwaar verontreinigde grond uit de Boterstraat in de polder dumpte. Deze illegale manoeuvre bracht de volksgezondheid in gevaar en joeg de gemeente achteraf op hoge kosten. De PvdA zal op het samen stellen van zo'n commissie aandringen, als wethouder Bas Goudriaan geen bevredi gend antwoord geeft op de vele nog openstaande vragen over de gifstort. De gemeen teraad voelt de wethouder vanavond aan de tand. PvdA-raadslid Bert Kandel, die de zaak aan het rollen bracht, vindt dat de commis sie uit onafhankelijk deskun digen moet^bestaan. Hij voelt niets voor bet idee van Remi Poppe (Socialistiese Partij) om daarvoor de fractievoor zitters aan te wijzen. „Daarmee trek je de zaak weer in het politieke vlak", aldus Kandel. Dat zou kun nen leiden tot een discussie over het aftreden van de PvdA-wethouder en dat wil Kandel voorkomen. Voor Kandel is niet aangetoond dat Goudriaan bewust opdracht heeft gegeven voor het stor ten van de gifgrond. Hij vindt het belangrijker dat er regels worden opgesteld om de her haling van .,dit soort blun ders" te voorkomen. Kandel zal vanavond ook een motie van die strekking indienen. Voor de PvdA'er is de afgelo pen weken wel duidelijk ge worden dat Vlaardingen „niet zo'n goede milieuge- meente is". Het felle protest van Goudriaan. toen Vlaar dingen van de Vereniging Te gen Milieubederf de Zwarte Zak kreeg, vindt Kandel on zinnig. „Die hadden we dub bel en dwars verdiend, en het wordt tijd dat we dat ook eens toegeven". Dat Goudriaan dit jaar Vlaar dingen kandidaat durfde te stellen voor de Milieuprijs, ■noemt Kandel „belachelijk". „Op milieugebied lopen wij mijlenver achter bij andere gemeenten". De Socialistiese Partij zegt over aanwijzingen te beschik ken, dat Goudriaan van meet af aan wist dat het om che misch vervuilde grond ging. In een motie zal de SP aan-, dringen op een onderzoeks commissie. Fractievoorzitter Remi Poppe wil een onder zoek, dat vergelijkbaar is met een parlementaire enqüete. Zijn motie is niet geformu leerd als een oproep aan Gou driaan om maar op te stappen. „Maar als het college de motie wil opvatten als een blijk van wantrouwen, mogen ze dat best doen". Schiedam Op de kruising van de Burgemeester Honneriage Gre- telaan en de Nieuwe Damlaan is een 78-jarige vrouw gistermiddag door een auto geschept Het slachtoffer stak bij groen licht de zebra over. De automobilist reed eveneens door groen. Hij zag de vrouw te laat. Het slachtoffer werd meteen hoofdwond en heupklachten naar het ziekenhuis vervoerd. Vlaardingen Belaagd door-boze bewoners en ondernemers en bege leid door het getoeter van auto's en het geloei van de sirene van een ambulance wandelden burgemeester en wet houders van Vlaardin gen gistermiddag door de Rozenlaan. Bewoners hadden de straat om gedoopt in Racelaan en op de hoek met de Anthony Knotten beltsingel een chaos geënsce neerd, waarin het verkeer volle dig vastliep. Volgens de bewo ners was daar weinig regie voor nodig geweest. Sinds in de Knottenbeltsingel een bussluis werd aangelegd, zoekt het doorgaand verkeer zich een weg door de smallere straatjes in de wijk Ambacht. Als dat niet snel genoeg gaat, wor den automobilisten agressief. De bewoners voelen 2ich er niet meer veilig. Maar ook de onder nemers zijn allerminst gelukkig met de verkeersmaatregel. Hun bedrijven zlin bijna niet meer te bereiken. „Dit is geen geintje, dit is pure realiteit", riep een kleine zelfstandige, wijzend op de onge duldig claxonnerende bestuur ders, die met hun auto geen kant meer op konden. Kalm en geduldig staat burge meester Fred van Lier de boze bewoners van de Rozenlaan te woord. Terwijl de wethouders doorlie pen en onder een afdakje aan het Burgemeester De Bordesplein gingen schuilen voor de regen, stond burgemeester Pred van Lier kalm de boze mensen te woord. Hij werd niet moe uit te leggen, dat er nou eenmaal een besluit van de gemeenteraad lag en dat zo'n besluit juridische im plicaties heeft. „Dat kun je niet zomaar intrekken of verande ren. Als de raad zegt dat wij zes maanden een proef nemen met een korte omrijlus, dan duurt die proef zes maanden". Als mensen zeiden dat de gemeenteraad een dom besluit had genomen, zei Van Lier: „Dan moet u bij de po litiek zijn". Nachtmerrie De spandoeken in de voortuinen lieten aan duidelijkheid niets'te wensen over. 'Bussluis nacht merrie' stond erop en; 'Dit VGP is een moordplan voor onze kin deren*. „Had toch de wijk de wijk gela ten", voegde een mevrouw van onder haar paraplu de burge meester toe. En anderen zeidén: „Had toch het oorspronkelijke plan uitgevoerd en een busbaan gemaakt bij Plein 1940, dan had den wij nu geen last van sluip verkeer. De politiek heeft com promis op compromis op com promis gesloten En weer zei de burgemeester: „Dan moet u bij de politiek zijn". Een paar straten verder gaven de wethouders Bas Goudriaan (PvdA) en Jan Madern (VVb) wel hun visie op de problemen in Ambacht. „Het oude plan moei alsnog worden uitgevoerd", zei Goudriaan. „We moeten die on zinnige bussluis weghalen en een busbaan maken bjj Plein '40. Wij zijn veel te gemakkelijk ak koord gegaan met dat compro misvan de VVD". En zijn VVD- collega Jan Madern zei: „Nou zit je eens wat een ellende je krijgt met al die afsluitingen". t: Maassluis Alternatieve straffen voor vandalen wor den in Schiedam en. Vlaar dingen al langer toegepast, in - Maassluis "zal het nieuw zijn. Gisteren kende de gemeente raad er subsidie toe aan het bureau Halt, dat voorstellen gaat doen*om jeugdige crimi nelen te werk testellen. Een goede zaak, vindt scheidend officier van justitie H. Moraal. Door de deelname van Maassluis is volgens de officier-voor-kin derzaken één van de laatste blin de vlekken in het arrondisse ment Rotterdam weggewerkt. Tot dusver konden jeugdige vandalen in Maassluis alleen op traditionele wijze worden ge straft. De bekende boete of ge vangenisstraf werken volgens Moraal Jang niet in alle gevallen als de meest opvoedkundige sanctie. Vandaar dat hij het initi atief om jeugdige vandalen op een andere wijze met hun daden te confronteren van harte on dersteunt Behalve justitie nemen ook de politie en de gemeente deel in het Halt-bureau, dat wordt ge leid door Trees Luiten. De coör dinatie van het project ligt in handen van de gemeente Schie dam, bij welke gemeente Luiten in dienst blijft. Vooruitlopend op de fusie van de Halt-bureaus in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis kan de Eerste Stad aan de Waterweg op deze wijze pro fiteren van de in Schiedam op gedane ervaringen. Door het Halt-project zullen vandalen in de leeftijd van 12 tot 18 jaar op een andere wijze voor hun daden boeten. Had het in de kraag vatten van jeugdige ver nielers en graffiti-spuiters niet altijd prioriteit, waarnemend korpschef De Jong denkt dat het Halt-project ook tot een mentali teitsverandering bij de politie kan leiden. „In de toekomst moeten agenten zich afvragen of een geconsta teerd delict eventueel een Halt- zaak is. Als dat zo is en de ver dachte en de ouders met het voorstel akkoord gaan, komt de cliënt bij het Halt terecht", licht te De Jong het plan toe. Buiten schot Het aantal arrestaties bepaalt mede het succes van het project, gaf vandalismebestrijder mr. Wil Boonstra gisteren aan- Dat er verleden jaar in Schiedam slechts veertig Halt-cliënten wa ren, had volgens Boonstra niets te maken met onwil van de van dalen. Er werden er domweg weinig in de kraag gevat, waar door een groot deel van de po tentiële klanten bulten schot bleef. Voor de ruitentikkers, vernie lers van bloemperken en graffi ti-spuiters wordt na arrestatie door Trees Luiten een voorstel voor een werkopdracht bij justi tie ingediend. Als de officier van justitie akkoord gaat, kunnen de vandalen gedurende vijf dagen maximaal vijf uur te werk wor den gesteld. „Dat kan bij de ge meentelijke plantsoenendienst zijn, maar ook bij een bedrijf", verklaart Luiten. De ervaring leert, dat ongeveer negentig procent van de aange houden vandalen met de rege lingakkoord gaat. Een bemoedi gend aantal, vindt officier van justitie Moraal „Zeker weten doen we het niet, maar we heb ben de indruk dat veel van de Halt-klanten niet meer bij justi tie terugkeren". Ook burgemeester Hans van Es toonde zich gisteren zeer ver guld met het project Van Es, die zich via het volgen van een rechtszaak en het bezoeken van een werkproject op het project orienteerde, ziet grote voorde len. „Sommige jongeren deden zo goed hun best, dat zij aan hun taakstelling een vaste baan over hielden". Van Es verwacht ook veel van de effecten op de leefbaarheid in de stad. „Dat aangerichte schade in de toekomst wordt hersteld door de vandalen, kan leiden tot een mentaliteitsverandering", denkt Van Es. „Tot dusver von den veel bewoners het melden van vernielingen zinloos. Als men ziet dat er wel degelijk iets gebeurt, verandert die instelling wellicht". Schiedam Vele honderden motorliefhebbers uit heel Ne derland worden zaterdag en zondag in sporthal Margriet ver wacht. Ze kunnen zich vergapen aan een indrukwekkende col lectie legendarische Britse moto ren als Norton, BSA, Matchless en Velocette. Het aanbod op deze veteranen- motorbeurs, voor de derde ach tereenvolgende maal georgani seerd door Jan Bosveld en Frans Prins, bestaat hoofdzakelijk uit materiaal van vóór 1970, De or ganisatoren halen ook onbeken de merken voor het voetlicht, zoals Douglas, Moto-Confort, Ravat en Francis Burnett. Behalve complete motorfietsen zijn op de beurs ook 'opknap pers', onderdelen, schaalmodel len, handboeken en kleding te koop. Eén standhouder stelt zijn unieke collectie zeer oude en zeldzame stpom-, gas- en model bouwmotoren ten toon. De beurs is zaterdag geopend van tien tot zes uur en zondag van tien tot vijf uur. De exdusieve Sleep Dream slaapkamer Inova is er nu ook met een uniek uitrolbaar ledikant Reuze handig bij het opmaken van het bed en stofzuigen van de slaap kamer' Aaneengeschoven ziet het eruitals een gewone 2-persoons,zonder harde rand in het midden. Dit Inova ledikant is er in 4 verschillende breedte- èn 4 (engte- maten. Met volop keus uit bijpassende meubelen, zoals Sleep Dream Vindt u exclusief bij uwSlaapvoorlichter: VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN OiCIS C> i I f N§ BBS slaapcomfort SBB beddenspectaafzaoJ<-5loapkarr>ers-sk30psvstemen-linnenshoD .Hoogstraat <16-48 3111HJ Schiedam tel,: 010-4 26 87 17 Schiedam Hier en daar in Nieuwland kan nog wel een stukje groen worden be bouwd, maar op alle open plekken nieuwe huizen neer zetten vindt wethouder Hans van Kleef 'flauwekul'. De bulk van de nieuwbouw, liefst eengezinswoningen omdat Nieuwland al zoveel portiekflats heeft, is gepland in het zuidoos telijk deel van de wijk, rond de voormalige Bols-fabriek en het zogenaamde Lanvas-terreln. Be slist niet in het park aan de Bur- gemeester Van Haarenlaan: daar gaat Eurowoningen onge- veer 60 appartementen realise- sjagaasEj ren en dat vindt Van Kleef ge- gfplpll noeg. „De rest van het park zou - liiSllti ik nooit willen aantasten", aldus de PvdA-bestuurder. Dat stand punt klinkt overigens fermer dan het is, omdat Van Kleef het Eurowoningen-plan altijd van harte heeft gesteund en daarom forse kritiek te verduren kreeg, „Van Kleef verkwanselt het groen", riep Nieuwland veront waardigd. De opwaardering van Nieuw land als woonwijk kwam giste ren ter sprake bij de start van een renovatieproject in wat straks vermoedelijk het_ Serre- buurtje gaat heten. Ruim 400 flats rond de Talmalaan worden voor 28 miljoen gulden grondig opgeknapt en van energiezuini ge installaties voorzien. Van de slaapkamerbalkons worden ser res gemaakt vandaar de voor spelde naam. Het Witte Buurtje wit vanwege de nieuwe huis kleur zou Van Kleef ook niet onaardig vinden. Zolang er maar 'buurtje' in klinkt en de gezellig heid van Nieuwland tot uitdruk king komt "Want Nieuwland is .veel te grauw en te eenvormig, meent Van Kleef. Buurtjes Buurtbewoners en leden van de commissie stadsvernieuwing trokken gisteren eendrachtig bal kon netjes van de gevels in deTal- mastraat en gaven zo het start sein voor een renovatie van 28 miljoen gulden. moeten de wijk een eigen identi teit geven. „Het moet zo worden dat kinderen niet de weg vragen naar Blok 34, maar naar het Wit te Buurtje". Alles eender De grote klacht is volgens de ge meente altijd geweest dat Nieuwland wel veel groen heeft en lekker ruim is opgezet, maar dat alles er zo eender uitziet. Dat komt ook dcor de eenzijdige be volkingssamenstelling. Dat beeld moet snel veranderen, wil het van de jaren vijftig dateren de stadsdeel niet verworden tot één grote Mariastraat of Sta tionsstraat, twee beruchte voor beelden van verpaupering in de oude wijken van Schiedam (er staat nu nieuwbouw). Wat er in Nieuwland de komen de jaren precies gaat verande ren, moet in de eerste plaats het projectteam uitmaken. Deze club van ambtenaren, bewoners en middenstanders denkt sinds december na over een totaal plan. Van Kleef suggereerde ooit dat er misschien Bats gesloopt zullen worden om ruimte te scheppen voor eengezinswonin gen maar een hard voorstel in die richting zal hij niet doen: hij wacht tot hetprqjectteam er zelf mee komt. „Daarna zal ik er geen veto over uitspreken". Wat het team ook voor plannen zal uitbroeden, enige haast is wel geboden. „Anders is de wijk al af'.'aldus Van Kleef, verwijzend naar het gisteren van start gega- ne renovatieproject. De wethou der denkt niet dat de vernieu wingen afbreuk doer, aan het concept van architect Horvéth, die indertijd faam verwierf met zijn moderne, lichte en ruim op gezette wijk. Maassluis/Schiedam Ma nagementteams: een nieuw begrip in de ambtenarij. Schiedam en Maassluis gaan ertoe over om enkele top ambtenaren in teamverband samen te brengen, zodat de coördinatie tussen de ver schillende diensten beter zal verlopen. In Maassluis staat met de benoe ming van vier seetorhoofden en twee hoofden van stafbureaus nu de moeilijkste fase van de re organisatie voor de deur, ver wachten insiders. De komende maanden moet het manage mentteam trachten 275 ambte naren een plaatsje binnen de nieuwe ambtelijke organisatie te, geven. Overheidspersoneel "in dienst van de politie, brandweer, het woningbedrijf, de gemeentebe drijven en Dukdalf Meubelen hoeven geen verandering in hun werkomgeving te verwachten. Voor de ambtenaren binnen de nieuw gevormde stafafdelingen en de sectoren algemene zaken, stads- en milleubeheer, welzijn en financiën kunnen wel ingrij pende veranderingen optreden. Wethouder Wustrow voorspelde gisteren dat het doorvoeren van de veranderingen een zware klus wordt. „Herplaatsing van personeel zal in sommige gevallen moeilijk blijken te zijn, maar ook een uit daging. Dat veel mensen een an dere inhoud aan hun taak kun nen geven en een nieuwe werk plek krijgen, vormt de basis van een nieuw elan binnen de amb telijke organisatie". Met deze woorden reageerde Wustrow op kritiek van RPF-raadslïd Her man van Hoeven, die zijn scepsis tegen de hervormingsdrift van het college opnieuw niet onaer stoelen of banken stak. Volgens Van Hoeven leiden de voorstel len van het college tot een onge wenste machtsconcentratie. „In de nieuwe organisatie komt de verantwoordelijkheid voor beleid en uitvoering in één hand te liggen", vertelde Van Hoeven. „Dat gaat tegen de trend in om macht te decentraliseren". Hij onthield gisteravond dan ook, als enig raadslid, zijn steun aan de verdere invulling van de re organisatie. Aan het officiële einde van de beraadslagingen over de reorganisatie somde Wu strow de redenen voor de reor ganisatie nog eens op. „De vraag was of de oude organi satie nog wel berekend was op de toekomst. Feit was dat de vele diensten vaak voor hun eigenbe lang opkwamen, waarmee het algemeen belang uit het oog ver loren werd. Verder bestond*er. een onduidelijke ^.taakafbake ning tussen de secretarie en (de diensten van uitvoering". I Op Van Hoeven na onderschre ven alle raadsleden gisteren Wu- strows visie. De -.ambtenaren, massaal aanwezig bij de raads vergadering, hoeven de veran deringen volgens Wustrow niet te vrezen. „Het komende half jaar volgen gesprekken met alle gemeenteambtenaren. Een soci aal statuut en een non-ontslagga rantie bieden de ambtenaar ver der zekerheid". De ambtenaren, die zich in een eerder stadium fel tegen de reor ganisatie hebben verzet, vonden vanochtend een reorganisatie- bulletin: op hun bureau. Op 14 juni geven de politieke en amb telijke top de lagere echelons na dere tekst en uitleg over de toe komst van de gemeentelijke or ganisatie. Vlaardingen Behalve glas kunnen Vlaardingers binnen kort ook batterijen kwijt in spe ciale bakken op straat. In de 34 glasbakken in de stad wordt een batterijbakje ingebouwd. De gemeente koopt de batterij bakjes van de firma Kotrac, die ook heeft aangeboden gratis 15 extra glasbakken te plaatsen, speciaal voor ongekleurd glas. De batterijbakjes kosten de ge meente 1700 gulden per jaar. Dat hebben burgemeester en wet houders er graag voor over, om de gescheiden inzameling van batterijen te bevorderen. Schiedam De toch al niet optimale relatie tussen be wonersvereniging Schie- dam-West en de PvdA is er het laatste jaar nog slechter op geworden. De bewoners vereniging is verbolgen om dat de partij stelselmatig brieven onbeantwoord laat. Zowel in juni vorig jaar als februari van dit jaar stelde West een aantal schriftelijke vragen over het omstreden bouwplan in het park bene den aan de Vlaardïngerdijk. De PvdA liet beide keren niets van zich horen. „We zijn steeds'afgescheept met smoezen als: het secre tariaat is pas in andere han den overgegaan, of: de brief is doorgestuurd naar de fractie", luidt de ferme kri tiek in de jongste uitgave van het ledenblad. West zegt het ontoelaatbaar te vinden dat de PvdA serieuze corres pondentie negeert. De be wonersvereniging ziet twee verklaringen daarvoor: de PvdA kan haar zaakjes niet behoorlijk regelen of is 'ver regaand arrogant'. „Met een PvdA die veel weg heeft van chaos in een ivoren to ren is Schiedam niet ge diend", concludeert West. Schiedam/Den Haag Een 39- jarige man uit Maassluis is giste ren door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot viereneenhalf jaar gevangenisstraf wegens heroïnesmokkel. Het vonnis is conform de eis van de procu reur-generaal. De man zou in Schiedam vorig jaar juli en au gustus anderhalve kilo heroine hebben verkocht aan, wat later" bleek, een undercover-agent. De politie was niet infiltranten gaan werken, toen men had ge hoord dat aan boord van een Grieks schip 25 kilo heroïne Ne derland binnen zou worden ge smokkeld. De Maassluizer ont kende op de zitting voor het hof, dat hij zich daadwerkelijk met heroïnehandel had beziggehou den. Hij was slechts intermediair geweest. Door de rechtbank in Rotterdam was de man ook veroordeeld tol viereneenhalf jaar. Foio van Vuuren Hoogstraat 104-106, Schiedam Tel 010-4266720 Schiedam Personeel van het Schïel andziekenhuis voert vrij dag voor het laatst vóór de zo mervakantie actie voor hogere salarissen. Die middag wordt een zondagsdienst gedraaid. Het actiecomité schort haar acties tot na de vakantie op, omdat de ge ringe personele bezetting in de zomermaanden het onverant woord maakt door te gaan. Ook de wekelijkse patiënt-verwc n- dagen komen daarmee te vet- vallen. De actiemiddag draagt vrijdag ■een speciaal karakter. Het perso neel dat daardoor niet hoeft te werken, gebruikt die 'vrije tijd' om een open huis te begeleiden. Tussen één en vier uur gunt een groot aantal afdelingen en dien sten het publiek een kijkje in de keuken. Zo zijn de operatie-af deling, de laboratoria en de ver pleegkundige dienst toeganke lijk voor het publiek. Het Schielandziekenhuis heeft enkele middelbare scholen in Schiedam gevraagd een kijkje te komen nemen. Onder het motto openen wij op Woensdag 7 juni om 12.0Quur am usementscenter aan de Mariniersweg 445 te Rotterdam. De geavanceerde speltechnieken en behendigheidsspelen zullen U versteld doen staan. Ze maken „BE ONE "de echte „Number One" in ontspanning op kansspel- en behendig heids-automaten. Toegang vanaf 21 jaar Ter gelegenheid van de opening staan een heerlijke versnapering en een drankje voor U klaar Uw gastheer Wouter Bakelaar en medebeheerders

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1