#«§s m KLIP Chaos door stroomstoring Positie Goudriaan onzeker Verto viert feest in schone wijk Scheeres gelooft niet zo in anti-poepbeleid Bibliotheek leent meer dan miljoen boeken nit WtHÊHÈÊÊËË Gemeenteraad woedend over 'aanslag' op Broekpolder VLAARDINBS DAGB1A0 SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Stinkende vrachtwagen AUTO VAN DE WEEK STATIONWAGENS Maassluis energiebedrijf nog op zoek naar oorzaak PT I ■-ggfr*----*"* Boonstra schudt raadsleden met filmpje wakker Val van Lubbers stoort Schiedam DE SIERGRINDVLQER, HET NIEUWE WOONCOMFORT» DONDERDAG 3 JUNI 19® PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 434S209. Telefax: 010-4349754. Schiedam/Vlaardingen Bij het milieubeheer Rijnmond zijn gistermiddag dertig klachten over een 'scherpe chloorlucht' en een 'ziekenhuislucht' binnengekomen, onder meer uit Schie dam en Vlaardingen. De stank werd tussen half twee en vier uur veroorzaakt door het schoonmaken van een vrachtwagen bij Akzo Chemie aan de Welplaatweg in het Botlekgebied. De wa gen voor het transport van bestrijdingsmiddelen werd op de wasplaats van het bedrijf schoongemaakt voor inspectie. Na de meldingen is het bedrijf met de schoonmaakactie gestopt. - Da vid Louwerse, sinds kortchef van irl't" Schiedam de plantsoenendienst, verkeerde gisten een underdog-positie. Hij mocht weliswaar een praatje afsteken over het doorhem beoogde anti- poepbeleid. Maar hij had het tij tegen. Burgemeester Reinier Scheeres Het al op voorhand we ten niet zo'n vertrouwen te hebben in anti-poepmaatre- geJen. ,.Jk heb daar ambivalente gevoelens bij", aldus Scheeres. „Ik sta zelf sceptisch tegenover de aanpak, maar wij zouden de heren onrecht aandoen als zij niet even h un ideeCn kwijt moch ten Louwerse probeerde het toch maar, terwijl een collega opraapzakjes uitdeelde. „Het is ondankbaar werk om als ambtenaar de politiek te overtuigen stak Louwerse van wal, en vervolgens lepelde hij eerst wat cijfers pp. Er staan 2719 honden geregistreerd in Schiedam bij 2568 eigenaren, maar als het landelijk gemiddelde ook voor Schiedam opgaat, zouden er 3800 eigenaren moeien zijn met dus ook veel meer honden. Dus kenne lijk denkt niet iedereen aan de hondebelasting. Die brengt 341.000 gulden op, maar volgens Louwerse zou dat 80.000gulden meer moeten zijn. Hij liet dia's zien, van hondetoiletten, verbodsborden, poep aan de schoen en zo meer, en sprak van maatrege len als opruiingeboden, verontreinigingsverboden en een hondewachter, maar de enige enthousiaste reactie kwam van PvdA-raadslid Joop de Jong. Toen de hon- dewach ter ter sprake kwam, zei De Jong tegen de 64-ja- rige VVD'er Gerard Verhulsdonk: „Ja, Gerardda's wat voor jou, als je in de vut gaat". Louwerse klaagde over terreur van 'baasjes' met pitt- bulterrtërs. „Zelfs onze breedgeschouderde voorlieden durven die mensen niet meer te manen om hun hondje ergens anders te laten poepen 'Over de poepzakjes, die hondebezitters in Schiedam straks verplicht bij zich moeten hebbenzei burgemees ter Scheeres: „De kans dat je betrapt wordt als je poep laat liggen, is al niet zo groot. En als je betrapt wordt, kun jet alsnog oprapen Hijgeloofde niet zo in het nut. (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF Boterstraat 4, Schiedam, tai. 010-4270664 Boterstraat 14, Schiedam, tel. 010-4733271 Citroën Axel TRS, 4 dl'86 Peugeot 305 XE'86 Peugeot 205 GDL, 5-drs.'85 Subaru 1.3 DL HB, 3-drs'85 Nissan Sunny diesel 4-drs'86 Nissan Sunny 1300 DX'85 Nissan Stanza 1600 GL'86 Nissan Sunny 1500 GL, nw.mod'86 Toyota Tercel 1300'83 Toyota Starlet 12 V, anthr.grijs met Talbot Solara 1600 GLS, veel extra's'85 Renault 20 TS, stuurbekr., eiektr scfiuifd. ramen'84 Renault 9 Broadway 1.4 aug'86 OpelAsconalSSIpg'85 Opel Ascona traveller Ipg'86 Opel Manta 1800 HB, 3-drs'84 Opel Senator 2.2 i, aut. schuifdak'84 Opel Senator 3.0 E CD, aut., airco'84 Opel Omega 18 LS, Ipg'87 Opel Omega 20 i GLS, aut., veel extra's aug'87 Opel Rekord 2.0 S Traveileruitv. 40.000 km 6.950.- 12.950.- 10.950.- 8.950.- 11.950.- 9.950.- 10.950.- 10.950.- 7.950.- 10.950.- 8.950.- 8.950.- 9.950.- 9.950.- 13.950.- 11.950.- 14.950,- 15.950.- 23.950.- 29-950.- 15.950.- 12.950.- Opel Rekord 2,0 S luxus'85 Opel Ascona 2.0 i, nw. mod., GT-uitv., schuifdak, blauw met. aug'87 18.950. Renault 5 TL, 1e eig., bordeaux-rood 22.000 kmaug'86 10.500.- Opel Ascona 1600, div. uitv 82/'83 v.a. 6.950.- Opel Kadett 160D, 5-drs '84 8.950,- Opel Kadett 1200/1300 div.uitv. 85/'86/'87 v.a. Opel Kadett 1600 LS, zwart mei '86 11.950.- 15.950.- Opel Corsa 1200 TR, 3-drs 7.950.- Rat Ritmo, blauw met 7.950.- Fiat Panda. '86 6.950.- Ford Sierra,spec,uit.,schuifd '85 10.950,- Mercedes 1907 bordeaux-rood, div. extra's aprji... '85 26.950.- Mercedes 190 E, eiektr. schuifd. centr.vergr.juni Mercedes 250, aut., i.nw.st Honda Civic, div. extra's '86 '81 '87 33.950.- 3.950- 15.950.- Opel Kadett 1300 Caravan 4 stuks dlv.uitv.'85/'86v.a. 12.950.- Isuzu Diesel bus gesloten'85 8.950.- Opel Kadett 1600 D caravan gr. kenteken- '86 8.950.- inruil, financiering mogelijk Donderdagavond koopavond U kunt ons vinden 300 m van de Rijksweg Hoek van Holland - Schiedam, afslag Schiedam-centrum, achter de Hema. Vlaardingen Voor het eerst in zijn be staan heeft de Vlaardingse gemeentebi bliotheek vorig jaar meer dan één mil joen boeken uitgeleend Die mijlpaal stemt directeur John Lamens tot grote tevredenheid. Hij vindt het cijfer een mooie opsteker voor zijn bedrijf, dat deze week in het splinternieuwe gebouw aan. de Waalstraat aan zijn tweede jeugd begint. Verhuizers zijn al dagenlang bezig de circa 60.000 boeken van de centrale bibliotheek in de Fransenstraat over te brengen naar de Waalstraat. Op die klus heeft zowel Lamens als de verhuizer zich behoorlijk verkeken. De operatie had uiterlijk woensdag voltooid moeten zijn. Gisteren zag het er echter naar uit, dat het versjouwen van de boeken nog wel een paar dagen extra zou vergen en dat terwijl ook de lezers bij de verhuizing zijn in geschakeld. Zij mogen deze weken in de Fransenstraat meer boeken lenen dan anders en hoeven die pas weer terug te brengen als de bieb verhuisd is. De Vlaardingse bibliotheek behoort volgens een gezaghebbend landelijk bibliotheekblad inmiddels tot de meest succesvolle van Ne derland. Lamens wil dat succes graag verder uitbouwen. Maar in het jaarverslag over 1988 waarschuwt hij dat daar wel investeringen voor nodig zijn. Een sterke uitbreiding van het boekenbezit is volgens hem de enige ma nier om de te verwachten stijging van het aantal lezers op te vangen. Het jubelende jaarverslag signaleert slechts één negatieve ontwikkeling. Dat is de daling van het aantal uitleningen in de fonotheek de platen- en cd-afdeling van de bieb, die naar de Waalstraat mee verhuist. Naar gram mofoonplaten is steeds minder vraag, naar compact-discs des te meer. Voor het lenen van een cd'tje moet de abonnee echter meer geld neertellen dan voor een plaat. Ook het feit dat ed's in de winkel steeds goedkoper worden is volgens directeur Lamens van in vloed op de dalende uitleencijfers. De nieuwe centrale bibliotheek wordt vrijdag 23 juni officieel geopend. Op kousevoeten, om de nieuwe vloerbedek- king te sparen, ruimde het personeel gisteren boeken in de kasten in de bibliotheek aan de g Waalstraat. f ■■■■li 3rr*L-i-Li f 'pis i SA f'S J. Schiedam Vandalismebe- strijder mr. Wil Boonstra had gistermiddag een videorecorder bij zich en de commissie vooral- gemene en bestuurlijke zaken keek vol verwachting uit naar het filmpje. Dat was confronte rend. Het was een fragment uit de comedy-serie Yes, Minister. Het gaat hierover. In het kabinet komt do emancipatie ter sprake. Of do minister ook vinden dat er meer vrouwen in. hoge functies moeten worden benoemd. O ja. allemaal zijn ze voor. Maar bij Buitenlandse Zaken kunnen ze natuurlijk geen ambassadrice naar Iran sturen. Bij Defensie kunnen ze onmogelijk een vrouw aan het hoofd van generaals en kolonels zetten. Bij Binnenland se Zaken zijn er ook wat praktische bezwaren ("maar van onze typistes is 90 procent vrouw, dus we doen het al heel aardig'). En zo zijn er meer bedenkingen, maar welzeker, vrouwen moeten beslist in hogere functies. Allemaal mee eens. Mr. Boonstra zette het filmpje uit en zei: „Zo is het in Schiedam met de bestrijding van kleine criminaliteit precies eender". Hij maakte duide lijk dat met de mond beleden wordt dat veel voorkomende criminaliteit moet worden teruggedrongen, maar dat in de praktijk alles ge woon blijft zoals het is. Vaak heeft Boonstra de hulp nodig van ge meentewerken, „maar die dienst bestaal al 400 jaar en dan valt het niet mee daar nog wat te verande ren". Als het zo doorgaat, vraagt Boonstra zich af of het experiment met bestrijding van vandalisme en kleine criminaliteit wel moet wor den doorgezet. Dat experiment duurt drie jaar, waarvan er ander half is verstreken. Boonstra's rap port heet Halverwege? De commissieleden schrokken van zijn somberheid. „Wat een frustra tie! Is het echt zo beroerd?" zei PvdA-fractieleïder Gé Brouwer. Later vatte zijn VVD-eollega Ge rard Verhulsdonk de opmerkingen van de commissie samen met de dringende oproep aan burgemees ter Reinier Scheeres om voor een betere coördinatie zorg te dragen. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan (milieu) heeft gis teravond 'ruiterlijk' toegege ven, dat een reeks fouten van de gemeente heeft geleid tot de illegale stort van zwaar veront reinigde grond in de Broekpol der. Voor die fouten nam hij de volle verantwoordelijkheid. Dat er bij de stort boze opzet in het spel was, of dat het de gemeente zelfs maar bekend was dat de grond die werd afgegraven aan de Boterstraat zwaar giftig chemisch afval bevatte, ontkende hij 'ten stelligste'. Hij deed dat, nadat de gemeenteraad een stortvloed van kritiek over zijn hoofd had uitge stort. Goudriaan kreeg het zwaar te ver duren in het debat over de verwik kelingen rond de gifstort in de pol der. De raadszaal leek wel een rechtszaal, waar een aantal raads leden, SP'er Remi Poppe voorop, de rol speelde van openbare aan klager. Neijssel (WD), Kool (CDA), Van Rijn (D66) en Van Veelen (GPV) hadden felle kritiek op de wethouder. Van Veelen sprak van 'een schande voor de stad', Neijssel had het over een 'tra gedie, opgevoerd door dilettanten', Kool sprak van 'falend beleid'. Poppe veronderstelde, dat het bij na niet anders kon dan dat burge meester en wethouders hadden ge weten van de verontreiniging van de grond aan de Boterstraat. Wethouder e Bas Goudriaan: I 'Zaak niet op zijn beloop gelaten'. „Waarom is anders de parkeer plaats bij de moskee, waarvoor die grond werd afgegraven, geasfal teerd? Dat gebeurt nooit met par keerterreinen. Je zou haast den ken dat er snel een laag asfalt bo venop is gelegd om saneringskos- ten te sparen", zei Poppe. De SP'er had meer vragen. Hij pleitte voor een enquête, waarin alle betrokke nen door de gemeenteraad worden gehoord, om het antwoord op die vragen te vinden. „De gemeente heeft zich schuldig gemaakt aan een milieudelict, iets wat tot nu toe alleen afvalmakelaars deden". Vanaf 17 april werd de giftige grond in de Broekpolder gestort. Pas op 16 mei werd de verontreini ging ontdekt. Een wandelaar rook een vreselijk stank op de vuilstort. De DC MR werd gewaarschuwd en die kwam na analyse tot de conclu sie, dat er zwaar giftige stoffen tn de grond zaten. „Hoe is het toch mogelijk", wilde VVD'er Neijssel weten, ..dat voor die tijd niemand iets heeft geroken? Een maand lang is er af en aan gereden met vrachtwagens". Dat de gemeente de zaak onderschatte, bleek vol gens hem uit het feit, dat een fax van de DCMR pas twee dagen later aan Gemeentewerken was doorge geven. Moedwil CDA'er Kool vond het bedenke lijk, dat de PvdA haar wethouder de hand boven het hoofd hield. „Want wat weegt nou het zwaarst: het milieu, of het indivjdu?" vroeg hij. „De PvdA zegt dat er ernstige fouten zijn gemaakt, maar dat er geen sprake is van moedwil. Ken nelijk mag je van de PvdA als wet houder fouten maken, als je maar zegt dat het geen opzet is". Kooi stelde zo de positie van Goudriaan nadrukkelijk ter discussie. De wethouder kon vervolgens niet ontkennen, dat de zaak 'faiikant' was misgelopen. Na bijna een uur schorsing voor overleg somde hij in een iang verhaal alle fouten op, waarvoor hij de verantwoordelijk heid op zich nam. Het achterwege laten van historisch onderzoek was zo'n 'fout'. De gemeente had niet de moeite genomen om te bekij ken. of op het terrein vervuilende bedrijven hadden gestaan. Dat er geen bodemmonsters waren geno men was de tweede 'storende fout'. Dat het verrijden van de grond was gebeurd onder toezicht van de afdeling onderhoud van Gemeen tewerken en niet van de afdeling rioleringen en grondwerken, was 'fout'. Dat de grond naar de Broek polder was gebracht was 'fout'. Behalve fouten sprak Goudriaan van mislukkingen en onaangena me verrassingen. Een poging om samen met de waarnemend direc teur gemeentewerken de zaak recht te trekken, was 'niet gelukt'. Dat na het ontdekken van de ille gale stort en het plaatsen van hek ken rond het terrein nog een vrachtwagen met kolkenslib zijn lading op de vuilstort had geloosd, had Goudriaan 'onaangenaam ver rast'. „Als hier geconstateerd wordt dat er onvoldoende aan dacht is geweest, dan kan ik dat niet tegenspreken. Maar wij heb ben de zaak niet op zijn beloop ge laten". Krenterig Alle suggesties van kwade trouw wees Goudriaan van de hand. Hij ontkende ook maar iets van de verontreiniging te hebben gewe ten. Het asfalteren van de parkeer plaats was alleen gebeurd, zei hij, „omdat wij wilden dat die er netjes uitzag. Wij hebben gezegd: daar moeten we niet krenterig over doen". Of Goudriaan met zijn antwoor den de raad tevreden heeft gesteld, moet vanavond blijken, Dan wordt het halverwege afgebroken debat voortgezet. Gisteravond leek al leen de PvdA content met de ver dediging van Goudriaan. Als eer ste spreker had PvdA'er Bert Kan del al icgen zijn wethouder gezegd: „Er ziin blunders gemaakt, U hebt gelukkig gezegd dat u het betreurt, en u hebt beterschap beloofd". Kandel vond het niet zo vreemd, dat er in Vlaardingen op milieuge bied iets faiikant mis was gegaan. „Wij hebben nooit geld over gehad voor een goed milieubeleid. Mis schien is het wel zo, dat dit een keer moest gebeuren", zei de PvdA'er. Maassluis Hat Maas- sluisse energiebedrijf is nog steeds op soek naar de oorzaak van de stroomstoring, die de stad gistermiddag twee uur lang nagenoeg plat legde. Duidelijk is alleen dat er een mankement optrad in het bevei ligingssysteem van het stroom- inkoopstótion aan de Rozcnlaan. Dat hel systeem het kon bege ven. noemt een woordvoerder van het energiebedrijf 'onver klaarbaar'. Ten gevolge van het euvel kwam Maassluis-Oost rond vier uur plotseling zonder stroom te zitten. De storing veroorzaakte een enorme chaos. Verkeerslich ten vielen uit, in banken en win kels begonnen spontaan alarm installaties te rinkelen, de Schansbrug die juist was openge draaid kon niet meer dicht, klokken stonden stil en de cen trale in het politiebureau verloor het contact met de patrouilleren de wagens op straat. Roodgloeiend De telefoon in het bureau aan de Westlandseweg stond roodgloei end. Burgers, die verontrust in formeerden naar de oorzaak en de mogelijke duur van de sto ring, meldden zich ook massaal bij het energiebedrijf. Daar zat men met de handen in het haar, omdat een ploeg monteurs van Delfland, het bedrijf dat Maas sluis van elektriciteit voorziet, maar niet kwam opdagen. De re parateurs zaten in een file en ar riveerden pas tegen het einde van de middag. Bij het energiebedrijf zijn talloze klachten binnengekomen van ondernemers en particulieren. Een tandarts beklaagde zich dat hij de behandeling van een pa tiënt halverwege had moeten af breken. Bij een fabriek stopte een draaiende betonmolen; lijd zaam moest het personeel toe zien hoe het beton in de machine verhardde. Op kantoren gingen belangrijke gegevens verloren, omdat de computers uitvielen. Verscheidene mensen kwamen vast te zitten in liften en konden pas na enige tijd uit die benarde positie worden bevrijd. Het Maassiuisse energiebedrijf beroept zich op overmacht. Schadeclaims zullen daarom niet worden gehonoreerd. Vol gens een woordvoerder heeft de storing eens te meer aangetoond, dat bedrijven er verstandig aan doen een noodaggregaat te in stalleren. Schiedam De val van het ka binet-Lu bbers heeft voor Schie dam vervelende gevolgen, zei burgemeester Reinier Scheeres gisteren in een vergadering van de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken. Schiedam was eind vorig jaar zo trots, dat de stad was aangewe zen als D-gemeente: zulke ge meenten mochten experimente ren met decentralisatie en dere gulering. Ze mochten zelf beslis singen nemen over een aantal kwesties zonder toestemming van de rijksoverheid, „Maar daar zit nu ineens de klad in", spral: Scheeres spijtig. Versoepeling van de winkelope ningstijden is nu voorlopig ook weer van de baan, „en dat is toch jammer, want wij hebben veel tijd gestoken in onderzoek naar mogelijkheden voor ruimere openingstijden", zei Scheeres. Hij zei dat het maar de vraag is wat een volgend kabinet wil, maar hij hoopt dat Schiedam dan de D-projecten weer kan oppak ken. Eén project wordt wei afgerond. Scheeres zei dat het concept klaar is van een rampenplan, dat in het kader van de decentralisa tie is vervaardigd. Hij verwacht behandeling van het rampen plan in de raadsvergadering van augustus. Maassluis Met een verregend, maar oer gezellig feestje heeft de Vertowijk gisteren de goede afloop van de bodemsanering ge vierd. De gemeente had circa 400 mensen uitgeno digd voor een happening in de open lucht. Razend druk was het echter niet onder de plastic feestluifels in de Glanzerij. Plens buien hielden de meeste bewoners thuis. Degenen die wel kwamen opdagen straal den, omdat het met de rommel, die ze an derhalf jaar lang te verwerken hebben ge had, eindelijk is afgelopen. Dat leed werd door een rijk assortiment hapjes en drank jes enigszins verzacht. Voordat de glazen werden geheven, blikten bewoners en bestuurders nog even terug op de gigantische, 32 miljoen gulden kostende sehoonmaakoperatie, die in oktober '87 be gon en pas begin vorige maand werd vol tooid. Aanvankelijk werden die kosten lager in geschat, op maximaal 6000 gulden. Toen werd nog aangenomen, dat de verontreini ging was veroorzaakt door een omgevallen vat bekistingsolie. Maar de bodem bleek op veel groter schaal vergiftigd met lood, olie, fenolen, PAK's en zelfs dioxine. Het gif in de bodem was afkomstig van de Verenigde To uw fabrieken, die vele jaren touw, matten en tapijten fabriceerde en die beschikte over een ververij, een plastic spuiterij en een hal voor oHeoewerking. Na klachten over stank in de tn 1974 en 1975 gebouwde wijk, opgetrokken op het voor malig fabrieksterrein, volgden begin jaren tachtig verschillende onderzoeken. In 1987 kwamen de harde feiten op tafel: bodem en grondwater waren ernstig vervuild en sa nering tot onder de huizen was noodzake lijk. Dat karwei werd uitgevoerd door het mi lieutechnisch bedrijf Heymans. De firma bood de bewoners gisteren als aandenken een kunstwerk aan van de Brabantse beeldhouwer Ton Buijnsters. Marian Kou- wenhoven, die namens de bewoners een oogje in het zeil heeft gehouden bij de sane ring, mocht het onthullen. Het beeld stelt een kind voor dat op een paal zit en vanaf die hoge positie blijk geeft van haar vreug de dat ze weer onbekommerd kan spelen in de wijk. (ADVERTENTIE) De epoxy-siergrindvloer is de sierlijke a nmirt moderne, onderhoudsarme en naadloze vloer voor iedereen die de nadelen van /mZTALERIE tapijt, parket, kurk of plavuizen kent. TjjJf In onze showroom bent u hartelijk welkom voor een vrijblijvende offerte. Geopend dagelijks van 13.00-17.00 uur, zaterdags van 10.00-16.00 uur en de koopavond. Westhavenkade 26 3131 KC Vlaardingen Tel. 010 - 4359096

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1