Bols- silo moet weg *ii EHBO te water Coalitie PvdA, CDA en WD valt uiteen "«Wetering Na twee jaar weer 1 uiteen 1 Financiële basis zwembadplan wankel VlfiARDINGS 0A6BLA0 SCHIIBAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Goudriaan en Maarleveld staan op straat pi!lj||||||||||||lillllllllllllilllllllj|l!llll!llli||||||||^ WD: volkstuinen weg voor woningen DRIEMAAL 'DE KUIF VOL HOUT... WATERWEG .Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. VRIJDAG 9 JUNI 1989 PAGINA 1? Schiedam De 40 meter hoge silo op het Bols-complex zal vroeg of laat moeten ver dwijnen. Gedeputeerde Sta ten zijn indirect akkoord ge gaan met die wens van de Schiedamse gemeenteraad. GS hebben deze week het be stemmingsplan voor Nieuw- land-Zuidoost goedgekeurd en daarin staat dat de bouwhoogte in het gebied maximaal 18 meter mag bedragen. De beslissing van de provincie betekent een zware slag voor George Toth, de eigenaar van het voormalige Bols-terrein. Hij i was van plan de silo te verbou- 1 wen tot een hi-tech-kantoor- complex. Maar volgens de ge meente past zo'n gevaarte niet bij de 'fijnschalige stedebouw- kundige structuur van de woon wijk Nieuwland'. Ook valt de to ren uit de toon bij de historische binnenstad, die vrijwel begint aan de overkant van de Noord- vest waaraan het Bols-terrein is Jp het fabrieksterrein, waar Bols grondstoffen produceerde i voor de jeneverindustrie, moet nog een tweede gebouw dat ho- ger is dan de toegestane 18 meter verdwijnen. Toth mag ook zijn voornemen om op het terrein een hotel te bouwen niet uitvoe- ren. Daarvoor is de markt in Schiedam te beperkt, vindt de gemeente. Hotels mogen hooguit nog gebouwd worden in de buurt van. rijksweg 20 of op 're presentatieve plaatsen ïn het centrum'. De provincie is het daarmee eens. Projectontwikkelaar Toth te kende enkele maanden geleden bezwaar aan tegen het bestem mingsplan zoals dat toen in de maak was. Hij vindt dat de ge- 1 meente op veel punten niet vol doende duidelijk maakt wat er in het gebied wel wordt toege- staan en wat niet. De globale om schrijvingen zoals die in het nieuwe bestemmingsplan zijn geformuleerd, bieden Toth en zijn huurders te weinig zeker heid over het voortbestaan van hun bedrijven. Maar de provin- cie is juist tevreden meteen tekst die in het midden laat wat er in dit deel van Nieuwland staat te gebeuren. Dat geeft de gemeente de ruimte om recht te doen aan 'zowel gevestigde als nog te ves tigen belangen'. George Toth kocht het Bols-ter rein enkele jaren geleden, nadat onderhandelingen tussen het drankenconcern en de gemeente Schiedam, die er ook belangstel- ling voor had, waren stuk gelo pen op de prijs. Sindsdien ligt de projectontwikkelaar in conflict met de gemeente. De silo is het stadsbestuur al jaren een doorn in het oog. Wethouder Hans van Kleef (PvdA) liet zich ooit ont vallen dat hij er het liefst „een bom op zou gooien". Het commentaar van Toth op de beslissing van GS is laconiek: „Hoe zei die beroemde generaal. het? We hebben een veldslag verloren, maar de oorlog nog niet We stappen linea recta naar de Raad van State om tegen dit i besluit in beroep te gaan. Het stuk dat gemeente en provincie i hebben opgesteld zit hardstikke i gammel in elkaar". 4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Geen spectaculair werk, maar wel van alle markten thuis. doorTHEO VAN PELT Naast de veerboot aan het Hoofd in Maassluis ligt de aanlegsteiger van de Ha vendienst 9, een klein bootje van de patrouille- en opspo ringsdienst. Het verkeer op het water tus sen Hoek van Holland en Rot terdam wordt 24 uur per dag, 7 dagen per week, in de gaten ge houden. Vanaf de aanlegplaats, die door de bemanning 'de fuik' wordt genoemd, beginnen de patrouilles. Waar de scheep vaart dreigt spaak te lopen, grijpt de Havendienst 9 in. Een specialistische taak heeft de bemanning niet „We zijn een manusje van alles", zegt machinist Eyndthoven (54). „We moeten bij allerlei onge vallen kunnen ingrijpen en daar is deze boot ook op ge bouwd. We hebben bijvoor beeld de mogelijkheid om te slepen en er is een waterkanon aan boord. Het gaat erom dat we snel kunnen ingrijpen. La ter kunnen we altijd nog speci alistische hulp oproepen. Je zou ons een Eerste Hulp Bij Onge lukken kunnen noemen". Als er geen belangrijker kar wei is, houdt de bemanning zich bezig met één van de stan- daardtaken: het begeleiden van grote vaartuigen of trans porten die de Waterweg bin nenkomen of verlaten. Een op windende bezigheid is dat niet. Vandaag staat op de agenda de binnenkomer Gearbulk, een Japans containerschip. De Ha vendienst 9 verlaat de fuik en koerst richting zee. Als het schip een lelijk grijs gevaar te - dichtbij is, valt het pa- trouillebooijzin het niet. De Japanner meluLiich. De be geleiders draaien rechtsuir. en varen vóór de container uit. Tot Maassluis, want daar wach ten twee slepers van Smit de klant op. Het zit er weer op, de taak is volbracht, de beman ning gaat patrouilleren, Verkeersleider Witte: „Specta culair zijn dit soort klussen niet, maar de begeleiding heeft wel een functie. Het gaat erom dat we ook de rest van het ver keer in de gaten houden. Als zo'n container een haven in draait, neemt hij met zijn kont bijna drie kwart van de rivier in beslag. Bij een draai gaan wij vóór het schip liggen 'om aan komende schepen te waarschu wen". Avontuurlijk lijkt het leven aan boord niet te zijn. Dat Is ook af te lezen aan het verzorgde uiterlijk van de kapitein, ver keersleider, machines en mo tordrijver. De haardracht is on berispelijk en op laatstgenoem de na zijn ze keurig in pak ge stoken. De bemanningsleden voldoen niet aan het beeld van de ruige redders die bij wind kracht tien het bootje door de schuimende golven jagen op zoek naar overlevenden. Toen de Waterweg net in ge bruik was. hadden reddings ploegen in Hoek van Holland de handen vol aan vastgelopen schepen. Dat kwam omdat de boten lang niet zo geperfectio neerd waren als nu. Evenmin was er.de verkeerstoren die ter hoogte van Vlaardingen tussen de ingang van de Botlek en de Oude Maas staat. Deze is uitge rust met supermoderne appa ratuur, waarmee het steeds meer mogelijk is de scheep vaart vanaf de wal te controle ren. Verkeersleider Witte geeft het toe. De techniek aan de wal is mooi, maar neemt de Haven dienst 9 steeds meer werk uit handen. doorAAD RIETVELD Vlaardingen Een der de wethouderscrisis in drie jaar. Dat is het resul taat van het twee avon den durende debat over de illegale stort van zwaar verontreinigde grond in de Broekpol der. De coalitie van PvdA, CDA en VVD viel gisteravond uiteen over een. berg vuile grond van tenminste zeven ton. Mogelijk is de berg verontreinigde grond zelfs twee keer zo groot. Die vraag bleef onbeantwoord. Met uitzondering van de PvdA vonden alle politieke partijen dat de ernst van de affaire een onderzoek door een enquête commissie, zoals gevraagd door de SP, rechtvaardigde. De PvdA kon daarin niet anders zien dan een motie van wantrou wen aan het adres van de eigen wethouder Bas Goudriaan. Hij trok de consequentie en stelde zijn portefeuille ter beschikking. Zijn collega Arij Maarleveld volgde dat voorbeeld. Uit de uitkomst van het debat bleek dat D66-raadslid Wil van Rijn een profetische gave bezit, 't Was nog redelijk vroeg op de avond, toen hij de gedenkwaar dige woorden sprak: „Het is vijf voor twaalf. En over vijf minu ten Is het college gevallen". Me nigeen keek verbaasd naar de klok en een enkeling moest erom lachen. Maar toen de klok twaalf had geslagen dat was uren later bleek de juistheid van Van Rijns voorspelling. Het Vlaardingse college was in twee- én gebroken en twee wethou ders waren demissionair. CDA-fractieleider Leo de Snaij-er: „Treurig dat PvdA onderzoek blokkeert". Aanleiding Vlaardingen De Vlaardingse coalitie van drie grote partijen, die giüteren uiteenviel,heeft net iets langer dan twee jaar bestaan. Dat bestaan werd bijna voortdurend ge kenmerkt door conflicten. Daarbij ston den steeds CDA en VVD aan de ene, de PvdA aan de andere kant. CDA-voor- man Leo de Snaijer concludeerde dat 'de arrogantie van de PvdA' de breuk heeft veroorzaakt. George Neijssel, fractieleider van de VVD, zei: „De PvdA is nooit tot een compromis be reid". De bestuurlijke situatie in Vlaardingen is nu nog vreemder dan in november 1986. Toen werden de vier PvdA-wet- houders die het linkse minderheidscol lege vormden, onder wie ook Goudri aan en Maarleveld, door de raad naar huis gestuurd. Nu zijn alleen de twee PvdA'ers demissionair. VVD-wethou- der Jan Madern stelde zijn portefeuille niet ter beschikking. Zijn CDA-collega Henk van der Linden is met vakantie in Italië, een land met vergelijkbare poli tieke toestanden. Van der Linden speel de ïn het twee avonden durende debat in Vlaardingen geen enkele rol. Burgemeester Fred van Lier noemde gisteravond de nu ontstane situatie „niet goed voor de stad". De raadsleden, die het stadhuis verlieten, vonden dat zich de afgelopen avonden een treurige vertoning had afgespeeld in de raads zaal. De blunders die Gemeentewer ken maakte bij het vervoer van naar later bleek zwaar ver vuilde grond van de Boter- straat naar de stortplaats in de Broekpolder, waarvoor Goudri aan woensdagavond al de ver antwoordelijkheid op zich had genomen, waren misschien toch niet meer dan een aanleiding. De oorzaak van de val van hot halve college leek dieper te liggen. CDA en VVD waren niet meer bereid om, naar hun idee voorde zoveelste keer, de PvdA ter wille te zijn. Zij gaven de coalitie op. CDA en VVD wisten dat de twee PvdA-wethouders zouden op stappen, als zij de motie-Poppe bleven steunen. Dat had de PvdA afdoende duidelijk ge maakt tijdens de wel erg lange schorsing, waarin steeds andere groepjes raadsleden een compro mis probeerden uit te werken. Tussen, tien voor half tien en ze ven voor elf was er druk beraad in de fracties, in B en W, tussen de coalitiepartijen onderling en tussen de coalitiepartijen en B en W. In de gangen van het stad huis steeg de spanning en werd druk gespeculeerd over de uit komsten van het overleg. „Ze zijn eruit", werd er om half elf door sommige raadsleden ge roepen. Dat wekte bij anderen weer de indruk dat de crisis be zworen was. Ten onrechte. Ze zijn eruit, betekende: de PvdA- WD-fractieleider George Neijs sel: „PvdA was weer eens niet thuis". wethouders stappen uit de coali tie. De raadsleden waren zelfs zo druk met hun besognes, dat zij vergaten de burgemeester in te lichten, toen wat hen betreft de vergadering kon worden hero pend. Zo duurde de schorsing een paar minuten langer dan no dig was. Na de schorsing zwaaide Gou driaan nog één keer dreigend met zijn portefeuille: „Als de mo tie wordt aangenomen, stellen wij onze zetels ter beschikking. Ik spreek ook voor collega Maar leveld". Hij probeerde met een indrukwekkende reeks toezeg gingen, die woensdag allemaal nog ondenkbaar waren geweest, CDA en VVD tot andere gedach ten te brengen. In september een milieubeleidsplan, zeer binnen kort een beheersplan voor de Broekpolder: ineens leek alles mogelijk. Alleen die enquête bleef Goudri aan afwijzen. „U kunt alle infor matie krijgen, alles wat we heb ben. Maar zo'n enquête weiger ik. Een college kan alleen func tioneren op basis van vertrou wen". En PvdA-fractievoorzit- ter John Ranshunsen zei dal aan de relatie met CDA en WD, waarin het toch al nooit zo boter de, een einde zou komen als de motie van de SP werd aangeno men. Maar CDA en VVD piekerden er niet over het idee van de en quête te laten varen. De PvdA had het zelf verbruid, zei VVD- voorman George Neijssel. „Er it koortsachtig overleg geweest', zei hij. „De VVD heeft daarin een handreiking gedaan. Het se niorenconvent, een bestaande commissie, zou de rol van enquê tecommissie op zich kunnen ne men. Maar zoals gebruikelijk was de PvdA niet thuis. Die par tij is nooit bereid tot een compro mis", legde Neijssel de ziel van het conflict in de coalitie bloot. De VVD'er herinnerde aan de keren, dat de PvdA in de raad de kant van de SP had gekozen, en zo CDA en VVD links had ge passeerd. „Wat ons op die ma nier niet allemaal door de strot is geduwd... En als wij een keertje de SP steunen, dan mag het niet. Dan zet de PvdA de coalitie op het spel. Nou, wie breekt betaalt, is nog altijd de regel". CDA'er Leo de Snaijer was min der hard, maar zei in feite het zelfde: „Wij zijn verbaasd dat de PvdA het college opblaast. Het is Onschuldig Dat de oppositiepartijen de motie zouden steunen, was vanaf het begin al zeker geweest. „Dit is absoluut geen motie van wan trouwen", zei mede-onderteke naar Gerrit Wim van Veelen (GPV). En met dalende stem voegde hij daar fijntjes aan toe: ..Wij gaan ervan uit, dat uw col lege totaal onschuldig is... tot het tegendeel bewezen is". Neijssel wees op het gevaar van het af wijzen van een onderzoek: „Dan heeft de bevolking aanleiding om te zeggen: hé, da's merk waardig. D'r is vast iets aan de hand". Toen de motie met ruime meer derheid was aangenomen, zat er nog maar één 'echte' wethouder. WD'er Jan Madern. Hij had het SP-voorstel niet gesteund, uit loyaliteit met zijn FvdA-eolle- ga's, maar vond dat de motie wel door B en W moest worden uit gevoerd. En aangezien hij op dat moment de W van B en W uit maakte CDA-wethouder Henk van der Linden is name lijk met vakantie wüde hij daar iets over zeggen: „3k wil over mijn positie nadenken". Maassluis Wethouder Lïesbeth T Snoeck onderzoekt, of privatisering van het nieuw te bouwen zwembad bij station Maassluis-West financië le voordelen biedt, i Zij zei dat gisteren bij de presentatie van de plannen voor het ultra-moderne zwembad tijdens een gecombineerde vergadering van de commissies welzijn, ruimtelijke ordening, verkeer, finan- ciën en economische zaken. Met de plannen voor het zwembad wa ren de raadsleden wel gelukkig, maar bij de financiële haalbaarheid zetten zij vraagtekens. Yvonne de Groot (PvdA) wees erop, dat de kosten van sanering van de vervuilde grond nog niet bekend 2ijn. Gerda van Dijk (CDA) noemde het plan dat ongeveer 9 miljoen gulden kostfinancieel gezien 'te wankel'. De wethouder gaf dat ronduit toe. Op mo gelijkheden om bet financiële funda ment van het plan te versterken wordt festudeerd. Het aantrekken van een be- wame manager zou al een hele stap in de goede richting zijn, dacht WD'er Leen de Zeeuw. •Omwonenden zeiden weinig vertrou wen te hebben in de inspraakprocedure, die op 10 juli van start gaat. Zij zeiden dat zij tot dusverre nauwelijks over de plannen zijn geïnformeerd. Dat geeft hen weinig hoop voor de toekomst Te- keningen van het nieuwe zwembad, i waar de gemeente 38 appartementen maast wil bouwen, liggen in het stadhuis - ter inzage. Zo gaat het nieuwe zwembad er vol gens de architecten uitzien. Vlaardingen De VVD in Vlaardingen heeft, op zoek naar geschikte plekken voor woning bouw, het oog laten vallen op de volkstuinen tussen de Zuid- buurtseweg en de Marathonweg. Daar kunnen misschien wel vijf honderd huizen worden ge bouwd, hebben de liberalen be dacht, Als over vijf jaar het in wonertal van Vlaardingen nog niet de 76.000 nadert, moet bui ten de stad naar uitbreidingsge bieden worden gezocht. De WD wil zich niet op voor hand neerleggen bij de conclusie van burgemeester en wethou ders dat Vlaardingen niet op 75.000 inwoners kan komen zon der de Broekpolder te bebou wen. Dat moet de kamende vijf jaar eerst nog maar bewezen worden, vindt de kleinste coali tiepartij. Alle open plekken in de stad moeten worden bebouwd. De verhuizing van gemeentelij ke diensten aan de Hoflaan, van de volkstuinders aan de Zuxd- buurtseweg en de sloop van het Kolpabad zouden nieuwe ruimte kunnen geven voor woning bouw. De doelstelling 'meer dan 75.000 inwoners' moet worden vastge legd in het nieuwe structuur plan, meent de VVD. Als dat eenmaal is gebeurd, zou de ge meenteraad elk jaar moeten be kijken of de dalende lijn van het inwonertal al in een stijgende lijn is verkeerd. Burgemeester en wethouders denken dat acht jaar nodig is om het inwonertal op te schroeven. Dat vindt de VVD te lang. Vijfjaar is voor de i liberalen de limiet. Als in 1994 de I 76.000e inwoner nog niet in zicht is, moet de gemeente volgens de VVD gaan denken aan woning bouw buiten het stedelijk gebied. De enige plek, waar Vlaardin gen dan nog zou kunnen bou wen, is de Broekpolder. De drie coalitiepartijen, PvdA, CDA en VVD, hebben nu even zovele meningen over de doel stelling die in het structuurplan moet worden vastgelegd. De PvdA vindt wel dat de gemeente een uiterste poging moet doen om weer op 75.000 inwoners te komen, maar wil zich daar niet op vastleggen. De sociaal-demo craten sluiten woningbouw in de Broekpolder uit en trekken daaruit de consequentie, dat Vlaardingen zich wellicht met een lager inwonertal moet ver zoenen. Het CDA vindt dat op 80.000 inwoners moet worden gemikt, al was het maar omdat een ambitieus doel heilzaam kan werken. De VVD mikt ook ho ger dan de PvdA, omdat de voor zieningen in Vlaardingen zijn afgestemd op een inwonertal van meer dan 75.000. (ADVERTENTIE) Met een oppervlakte van meer dan driemaal "de Kuip" mag Houtcentrumv.d. Wetering met reent groot genoemd worden. 8 loodsen vol hout, doe-het-zelfartikelen, keukens, parket, schroten, plaatmateriaal, tuinhout enz. vormen een waar paradijs voor de echte doe-het-zêlver. Gemakkelijk te bereiken, ruim gesorteerd en laag in prijs. Kortom, een bezoekje waard. Kom eens langs en verbaas u over Houtcentrum v.d. Wetering! uwe. Maasstraat Sj, Schèadant, oi<m»#iKW2641SO

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1