Allemaal gaan ze op Kok stemmen... Maassluis pakt speeltuin aan Ambacht klaagt bij ministerie Spanning door zwijgen CDA^ers Crisis verrast CDA-wetliouder Van der Linden Dick Dolman opent kinderdagverblijf Koster VLAARDINGS OAfiBLAfi SCHIEDAMSE G00RAN1 NIEUWE WATERWEG GflURANl Amerikaan bewusteloos Siervissen gestolen Raadsels rond steekpartij Verhulsdonk mist PvdA-leider door dutje Accountants voetballen tegen klanten NAUTIK WATERSPORT PvdA: gemeente gedwongen tot minimabeleid WAGENPARK UIT >THELE LAND BIJEEN Motoren populair bij dievengilde Auto vernield WK MAANDAG 12 JUNI 1989 PAGINA 11 Maasland Een Amerikaan van - onbekende leeftijd is zwaargewond in het Holyzie- kehhuis in Viaardingen opge nomen, nadat vrijdagavond de auto waarin hij zat op de Coldenhovelaan tegen een lichtmast reed. De bestuur ster was een 21-jarige inwoon ster van Maasland. Zij ver loor de macht over het stuur. De Amerikaan was vanoch tend nog buiten kennis. Maassluis—Bij kweker B. Ruijs- bröek aan de Noordvliet in Maassluis is dit weekeinde een onbekend aantal kostbare sier vissen gestolen. De waarde van de partij bedraagt tussen de 15.000 en 30.000 gulden. De eige naar .mist ook enkele emmers. Vermoedelijk werden de vissen daarin afgevoerd. Ruijsbroek veronderstelt dat de vissen el ders in. het land voor goed geld zullen'worden verhandeld. Viaardingen ~Dë Vlaardingse en Maassluïsse politie tasten nog volledig jn het duister over de toedraeht van een steekpartij in eén'illegaal koffiehuis aan de Havenstraat, in'de voormalige sociëteit DAT- Daarbij werd de eigenaar, een 40-jarige Vlaardïn- ger, in de borst gewond en in het Holyriekenhuis opgenomen. De steekpartij moet hebben plaatsgevonden rond vier uur in de nacht van zaterdag op zondag. Het onderzoek kwam op gang nadat de dader, een 18-jarige Maassluizen zich om acht uur 's morgens had gemeld bij de poli tie in Maassluis. Agenten die poolshoogte gingen nemen, za gen dat in de koffieshop enkele barkrukken waren omgegooid. De eigenaar liet de agenten bin nen. De politie alarmeerde ter stond de ambulancedienst, om dat de man zwaargewond was. De dader zal vandaag wederom wo-den verhoord. Al enkele ma- len is proces-verbaal opgemaakt tegen het zonder vergunning draaiende koffiehuis. aMV' "t Schiedam Op het Hemaplein knielde Wim Kok bij een peuter in een wandelwagen. „Opa!" riep het jongetje gretig, en hij strekte zijn armpjes uit. Maar toen de PvdA-voorman vroeg of hij nu 'opa' of 'Europa' zei, keek het ventje alweer de andere kant op. Kok hield hem een Eurok rant met 2ijn eigen beeltenis voor en zei: „Kijk, dat ben ik". Maar het ventje vond zijn knuf- 'felbeest veel leuker. Dus gaf Kok hem een aai over de bol en vervolgde zijn weg. Gewapend met bossen rode ra zen en stapels kranten deed de verkiezingskaravaan van de PvdA Schiedam aan. „Donder dag Europese verkiezingen, Dankert stemmen", was hun simpele boodschap. Wandelend over Hoogstraat en Lange Kerk straat nam Wim Kok de Euro parlementariër Hedy d'Ancona, de Schiedamse wethouder Aad Wiegman en nog wat plaatselij ke coryfeeën in zijn kielzog mee. De rozen waren bij het museum plein al op. De kranten vonden minder gretig aftrek. Die stapel ging mee naar het Hemaplei n. "Had Kok in Schiedam een en- m Wim Kok wandelde een uurtje door Schiedam. „Dankert stem men", was de boodschap. quête gehouden, dan was de uit komst zeker geweest dat alle Schiedammers donderdag gaan stemmen en dat zij allen hun stem geven aan de PvdA. Het liefst zouden ze allemaal Kok stemmen. De suggestie om hun stem aan^Piet Dankert te geven wezen sommige mensen ont daan van de hand: „Niks hoor, ik stem op u". Waarop Kok moest uitleggen dat hij niet op de lijst staat. Op aandrang van Schiedamse partijgenoten stapte Kok met een roos in de vuist de bonbon- winkel van Gerard Verhuls donk binnen. „Die is hier het ge zicht van de VVD", werd hem ingefluisterd. Maar Verhuls donk was er niet, Die deed juist een dutje. „Kom om twee uur maar terug", zei de winkeljuf frouw. Een stukje verder op de Hoogstraat botste de PvdA'er bijna op PSP-raadslid Bart de Leede. Die liep te sjouwen' met planken voor het kraampje van zijn partij. „Kijk uit", riep De Leede naar zijn kompaan', toen zij Kok op een haar na misten. „Straks mep je een prominent tegen de vlakte". De ene wandelaar die op de Lan ge Kerkstraat Hedy d'Ancona te kennen gaf, dat hij donderdag beslist niet zou stemmen, kon op weinig begrip rekenen. Toen hij het zelfs waagde te zeggen, dat hij het leuk zou vinden als er nu eens helemaal niemand ging stemmen, was de nummer twee van de lijst met stomheid gesla gen. „Dan wil ik met u ook niet praten", zei mevrouw d'Ancona. „Voor mij zou dat een dag van grote rouw zijn". Haar argumenten waren weinig subtiel. De wandelaar kreeg de acties van Chinese studenten voor democratisering onder de neus gewreven en het verzet te gen dictaturen in Zuid-Amerika. „En dan zou u de kans om te stemmen voorbij laten gaan...". Daar had zij geen goed woord voor over. De man was nog wel zo goed mevrouw D'Ancona een pen te lenen, toen een paar me ter verder een fan haar handte kening vroeg. Overigens verliep de tocht van de PvdA-stoet voorspoedig. La ter dan gepland kwam hij aan op het plein, waar kraampjes van CDA en VVD broederlijk naast die van de socialisten stonden. VVD-raadslid Piet Prins blies met een soort fietspompje bal lonnen van zijn partij op. Toen Kok eraan kwam, gooide hij er nog een schepje bovenop. Viaardingen Medewerkers van verschillende bedrijven en gemeenten uit de provincie Zuid-Holland werden afgelopen zaterdag sportief beziggehouden door VB Accountants. VB Ac countants bestaat dit iaar 75 jaar en dat was voor het bedrijf een reden om de klanten uit te nodi gen voor een zaalvoetbaltoer nooi. Het jubilerende bedrijf, bestaan de uit 1200 medewerkers ver spreid over het hele land, vindt het leuk om eens in een ander verband met de klanten om te gaan. De vestiging in Viaardin gen deed dat door een zaalvoet- baltoernooi, andere vestigingen gaven de voorkeur aan bijvoor beeld een tennistoernooi. De accountants konden het niet altijd winnen van de klanten, maar daar ging het ook niet om; het belangrijkste was een gezel lige dag. De accountants hadden waarschijnlijk al ingecalculeerd dat ze zouden verliezen, want er •was niet alleen voor de winnaars maar voor alle deelnemers ijs taart. Er waren ook bekers te verdelen. De gemeente Viaar dingen werd eerste en won daar mee-van Centraal Woningbe- heer Delft, De negen teams waren zeer en thousiast en vroegen de accoun tants om deze dag 'erin' te hou den. De accountants vonden dat een goed idee en aangezien zij zelf niet 20 hoog geëindigd wa ren ïn het toernooi, sloten zij de dag af met de volgende woorden: „Gelukkig hebben we van ac countancy meer vorstand". Maasland Doordat drie CDA-raadsleden hun me ning nog even opschorten, is de spanning rond de vesti ging van een transportcen trum in Maasland naar een hoogtepunt gestegen. Van tien van de dertien Maas- landse raadsleden is de opinie al bekend. Vijf zijn tegen en vijf voor. Als de raad op 20 juni een principebesluit neemt, is de stemming van het nog ontbre kende CDA-trio dan ook door slaggevend. De vier leden van de Open Groepering, inclusief wethouder Piet Houtenbos, zijn tegen een transportcentrum ïn de Oude Campspolder-Zuïd. De vijfde te genstander Is CDA'er J. van der Koolj. Twee leden van het CDA wethouder C. Keijzer en raadslid F. de Vos en ae beide VVD'ers Ellen-Joy Groosman en D. Oosterlee en de PvdA-een- ling Wiebe Gouma zullen vóór stemmen. De enigen die zich nog niet in het openbaar hebben uitgesproken, zijn de CDA'ers P. Quack, A. Koenen en L. van Ruyven-van Leeuwen. Dat spijt vooral PvdA'er Gouma. Hij noemt het trio 'de zwijgers van het CDA'. „Het CDA", aldus Gouma, „heeft als grootste partij toch haar verantwoordelijkheid. Als je dan zo te werk gaat, stelt mij dat zeer teleur. We praten nu al meer dan een jaar over bc? trans portcentrum. Dan zou helland punt nu toch wel bekend moeten zijn". Gouma verwacht evenmin, dat er tijdens de vanavond te hou den vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening duide lijkheid van het CDA is te ver wachten: de drie zwijgers 2itten niet in die commissie. Dat ergert Gouma. „Kwalijk tegenover de bevolking en onduidelijk voor het college", noemt hii het. Vlaardngen Het opstappen van de twee PvdA-wethouders Bas Goudriaan en Arij Maarle- veld is voor de CDA'er Henk van der Linden geen reden om eveneens zijn zetel in het colle ge van B en W ter beschikking testeüen. „Ik zie voorlopig globaal gezien geen aanleiding om te 2eggen, ik geef er de brui aan. Ik blijf zitten en doe gewoon m'n werk", aldus de CDA'er, die pas vrijdagavond bij 2ijn terugkeer van vakantie vernam dat Viaardingen wederom geteis terd wordt door een politieke crisis. Met kranteknipsels en de woorden: „Je bent werkloos, wist je dat al?" werd de in Italië zongebruinde Van der Linden door familieleden en vrienden verwelkomd. Van die medede ling keek de CDA-wethouder, die pas een paar maanden in functie is, verrast op. „Dat be- stéSt niet!" was zijn eerste reac tie. Een gesprek met CDA-fractie- voorzïtter Leo de Snaijer nam echter alle twijfels weg. Een maal hersteld van de eerste emoties, zegt Van der Linden het verbijsterend te vinden dat de PvdA de samenwerking met de coalitiepartijen VVD en CDA heeftopgezegd. Dat gebeurde één dag voordat Van der Linden in zijn woon- terugkeerde. De aanlei ding was het illegaal storten van zwaar vervuilde grond in de Broekpolder en het onderzoek dat de gemeenteraad naar aan leiding van die affaire eiste. Van der Linden begrijpt niet waarom de PvdA afwijzend' staat tegen dat onderzoek. „Als het mijn portefeuille betrof, zou ik zeggen: ga gerust je gang, Zo'n onderzoek kan de positie van het college alleen maar ver sterken". Vandaag beraadt het college zich over de situatie. Aangeno men worde dat Maarleveld en Goudriaan demissionair in functie blijven tot de verkiezin gen in maart volgend jaar. De overige twee wethouders, Van der Linden en de VVD-er Jan Madern, vormen daarnaast de 'officiële' helft van het college. Het beraad wordt niet bijge woond door burgemeester Fred van Lier. Hij ging direct na het uitbreken van de crisis op va kantie. Viaardingen De hoeveelheid auto's, die zich dagelijks door de Rozenlaan en over het Burge meester De Bordesplein een weg uw watonportadre» voor Roei-, vis- en volgboten (Pïoner), zeewaardige visbeten (Rana), opblaasboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en rep&etie van Mercury S.B. motoren Div. skfs en onderdelen. Trailers en div. accessoires. zoekt door Vlaardinger-Am- bacht, ligt rond de 3000. Dat is veel meer dan de wijkbewoners is voorgespiegeld, toen op de An thony Knottenbeltsingel een bussluis werd aangebracht. De bewoners hebben het direc toraat-generaal milieubeheer van het ministerie van volks huisvesting gevraagd de ge meente onder druk te zetten om alsnog het oorspronkelijke plan uit te voeren. Het ministerie gaf subsidie voor dat plan, omdat daarmee de geluidshinder werd teruggedrongen. De gemeente heeft het plan aangepast. Daar door voldoet het volgens de be woners niet meer aan de subsi- die%roorwaarden. De bussluis in de Knottenbelt singel is aangelegd om het door gaand verkeer te weren. Auto mobilisten. die de sluis willen omzeilen, moeten driehonderd meter omrijden. In het oorspron kelijke plan was een lus van. achthonderd meter opgenomen. Maar de WD verzette zich te gen die lange lus en zo kwamen PvdA, CDA en VVD tot het compromis van de korte lus. „Een strop", noemen bewoners van de Rozenlaan dat compro mis. „De verkeersveiligheid is sterk afgenomen, evenals de ge luidsoverlast en de uitstoot van uitlaatgassen", schrijven rij in de brief aan het ministerie. Viaardingen Alle Vlaardin- gersmeteen minimale uitkering of een minimaal inkomen zou den tegen gereduceerd tarief een abonnement voor culturele en creatieve activiteiten moeten krijgen. Dat is een van de voorstellen, die de PvdA-werkgroep Minimabe leid doet in het rapport 'De vis wordt duur betaald'. De werk groep pleit bovendien voor een ruimhartiger beleid bij de terug gaaf van gemeentelijke belastin gen en voor een creatief beleid van de sociale dienst bij het ver lenen van bijzondere bijstand. De titel van het rapport, 'De vis wordt duur betaald', verwijst naar de kritiek van de PvdA op het CDA-plan voor een nood fonds voor minima. 'Het Kniert jesfonds', doopte PvdA'er Leo ten Have dat. Hij vond het schandalig dat de mensen met de laagste inkomens door de CDA/VVD-regering werden gekort en vervolgens van hei CDA in Viaardingen hun hand moesten gaan ophouden bij de sociale dienst. De PvdA-werkgroep laat in het rapport duidelijk merken, dat zij liever geen plaatselijk minima beleid zou ontwikkelen. „Maar de gemeenten zijn ertoe gedwon gen, door het beleid van het ka binet", aldus de opstellers van het rapport. Alle vrachtwagens bijeen voor een feestje vanwege het 40-jarig bestaar. Schiedam „We hebben een beer van een tent en die houden we overeind". Met deze woorden besloot directeur Van Lingen za terdag zijn toespraak voor perso neel en geïnteresseerden. Er was een feestje vanwege hel 4Q-jarig bestaan van het transportbedrijf Kleinekoort. Poot Baade. Uit Maastricht, Wierden, Oos terhout en Hengelo kwamen de grote jongens van het wegver keer, in totaal 65 vrachtwagens, naar de hoofdvestiging in Schie dam. Geen spectaculaire show, geen kolonne, geen actie, maar een veraamelen van segmenten bij elkaar. „Omdat het bedrijf zo groot is ge worden, zie je elkaar minder", zei een personeelslid, „vandaar dat we nu kunnen bijpraten". Een paar honderd mensen stoof daarop de kantine in,'waar de hapjes en drankjes stonden te wachten. En terwijl de heer Van Lingen zijn lofrede over de groei van het bedrijf en de inzet van het personeel afstak, stonden buiten de kraanwagens, vracht wagens en opleggers vredig te wachten op een nieuwe missie. Schiedam/Viaardingen Juist in het weekeinde dat de Motor- beurs in sporthal Margriet werd gehouden, konden motorfietsen zich op een grote populariteit verheugen bij het dievengilde. In Schiedam en Viaardingen werden in totaal zes motorfiet sen ontvreemd, waarvan er on dertussen twee zijn teruggevon den. Een 26-jarige Schiedammer mis te zondag zijn BMW, die een waarde van 27.500 gulden verte genwoordigde. Ook een 29-jari- ge bewoner van de Rotterdamse - dijk werd gisteren behoorlijk ge dupeerd. De diefstal van zijn Ya maha kwam hem op een schade post van 16.000 gulden testaan. Een bewoner van de Vondellaan had meer geluk. Enkele uren na dat de man aangifte had gedaan van diefstal werd zijn Honda te ruggevonden op de Westfranke- landsediik. Ook de Vlaardingse politie wist dit weekeinde een gestolen mo tor te achterhalen. De motor, ge stolen op de Binnensingel, werd zaterdagmidag aangetroffen in de Oosterstraat. Twee andere Vlaardingers missen hun kost bare bezit nog steeds. Een Suzu ki, gestolen uit de Wilhelmina- straat en een Honda Off The Road, gestolen in de Arnold D. Hoogvlietstraat, worden nog steeds vermist. Maasland Vandalen heb ben op het nieuwe parkeerter rein bij de Oude Veiling in Maasland gisteravond een auto beschadigd- Ze bewerk ten het voertuig met een steen. De voorruit ging aan diggelen en de motorkap liep flinke deuken op. Het gebeur de tussen kwart voor negen en half elf zondagavond. Schiedam Kinderdagverblijf Honki Ponk is erin geslaagd Tweede-Kamervoorzitter Dick Dolman te strikken voor de opening van het internationaal kinderdagverblijf. Dolman komt naar Schiedam omdat de in ternationale opzet van het kinderhonk in Nederland als een novum wordt beschouwd. Kleuters en. peuters vinden al sinds enkele maanden onderdak in het nieuwe kinder dagverblijf, dat een initiatief is van het Ke- thelse kinderdagverblijf Honki-Ponk en de stichting Beroepseducatie Nieuwe Water weg. Bijzonder aan het project is dat de initia tiefnemers doelbewust een integratie van autochtone en allochtone kinderen nastre ven. Het Nederland van de toekomst zal meer nog dan in het verleden een multiculturele sa menleving zijn, menen de initiatiefnemers van het project. Dat peuters en kleuters in v et kinderdagverblijf al op jeugdige leeftijd met de leefgewoonten van andere culturen worden geconfronteerd, wordt daarom als eer. groot voordeel beschouwd. Ook in de leiding van het kinderdagverblijf komt het multiculturele karakter naar vo ren. Allochtone mannen en vrouwen, die de opleiding voor kleuterleidster volgen, krij gen in het Schiedamse centrum de kans werkervaring op te doen. Ook opvallend aan het kinderdagverblijf is dat bedrijven, die niet over een eigen kinde- ropvangmogelijkheid beschikken, een op vangplaats in het centrum kunnen kopen. Dat verruimt de mogelijkheden van ouders om studerend of werkend in de weer te blij ven. Dolman opent het internationaal kinderdag verblijf op 23 juni om twaalf uur. Na afloop van het officiële gedeelte, waarin ook cory feeën als wethouder Luub Hafkamp, direc teur Noor Samkalden van de stichting Be roepseducatie en adjunct-directeur P.O. Groene wegen van de dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond het woord voeren, vindt er een receptie plaats voor genodigden, ouders en kinderen- Maassluis De gemeen te Maassluis wil het ko mend jaar de 134 plaat selijke speelplaatsen aanpakken. Hoewel het merendeel van de speelinrichtingen en speelattri- buten nog in een redelijke staat verkeert, zijn volgens de ge meente maatregelen nodig. Om de veiligheid van het spelen de kind ook in de toekomst te kunnen waarborgen, heeft de gemeenteraad 115.000 gulden voor onderhoud beschikbaar ge steld. Het grootste deel van de speel plaatsen in Maassluis werd tus sen I960 en 1980 in de uitbrei dingswijken gerealiseerd. Nu deze buurten als geheel worden gerenoveerd, is het volgens Pvd A-raadsüd Yvonne de Groot wenselijk de speelplaatsen in de opknapbeurten te betrekken. „Het gaat erom de facelift van de woonobjecten te koppelen aan de objecten ïn de omgeving", al dus het raadslid. Ook haar VVD-collega Leen de Zeeuw riep wethouder Anton Wustrow op bij de aanpak van de speelplaatsen uit te gaan van een moderne vormgeving. „Dit sy steem kan bij uitstek bijdragen tot verhoging van het wooncom fort". De speelplaatsen mogen goede diensten voor het uiterlijk van de wijk betekenen, de veiligheid van de kinderen mag volgens De Zeeuw niet worden veronacht zaamd, „Daarom hoop ik dat er veel rubber tegels worden ge bruikt om de jeugd tegen hard vallen te beschermen". Wethouder Anton Wustrow zeg de toe de veiligheid een hoge prioriteit te geven. „Maar hel probleem is dat de geleerden er niet uit zijn. Feit is, dat kinderen die uit een klimrek vallen har- 'der terechtkomen op een straat tegel dan op een rubbertegel", verplaatste Wustrow zich in de belevingswereld van de kinde ren. „Maar aan de andere kant dreigt het risico dat kinderen on voorzichtiger spelen als er rub ber tegels op een speelplaats worden aangelegd- Over wat wijsheid is, verschillen de me ningen dus nogal". alle merken meestal klaar terwijl u wacht da s pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1